No 279 1913 Donderdag 28 Augustus. 7e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND NK, HISTORISCH CHRISTELIJK- andel. aangeboden te pachten te koop, nde Knecht gevraagd, irenknecht, nstlood.© rsknecht, Dienstbode. lishoudster, )ienstbode, MEID LANGS RIJN EN AHR. „ÉÉN UIT VELEN". Uit de Pers. URG. Teer, Warnas 40 cent per Ruwe Carbol dstr. Middelburg. ROTTERDAM. reek aanwoei* ELOENEN, enz. in onder rembours de marktprijzen AAK :oof~ )nder gebreken, Biggen en Loop- ns. nmakers. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 344—8U56. i e Rotterdam, irutterswaren, aan oplevert. 1415, Alg. Adv. Rotterdam. [)OP J. BOSSELAAR, Pz., Seroos- OEDBLOE»), ouwepolder. vier, oor DZE, St Laurens. t Z a n d. ctober IOLLEBRANDSE, houten Var- bij W. DE VIS- 1 Maart a. s. ichikbaar) 3t November Zruiningen. i aan lareeren, die zicb scht te bekwamen, z. onder letter A, 7ühelminadorp- jLenhoven, Lange raagt door omstan- jen werkvrouw, itenshuis. Sept. of Oct Adree Boekh. itober of November Hz., K a p e 11 e. bij Wed. J. MOL, itober ÏASSER, Souburg IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele numbers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. 28 Augs. 1913. Wat doen nu de a.r. raadsleden Nog enkele dagen, en de wethouders verkiezingen zijn weer daar. Het is, dunkt ons, niet ondienstig, eens te wijzen op den plicht van onze anti revolutionaire gemeenteraadsleden met betrekking tot deze verkiezingen. Meermalen is n.l. de opmerking ge maakt, dat het nog zoo vaak voorkomt, roeral op onze dorpen, dat anti-rev. ge meenteraadsleden al vormen zij met andere rechtsche collega's de meerder heid, toch de verkiezing bevorderen van liberale wethouders. Ieder, die waarlijk iets voor zijn partij gevoelt, zal moeten toegeven, dat dit niet in den haak is. Men heeft te veel geleerd, ook in de jongste verkiezings dagen, dan dat men daaraan zou kunnen medewerken. Bovendien, hoe staat men dan tegen over z'n kiezers. Zij hebben U, reclitsch raadslid, gekozen, opdat U bij alle han delingen in den Raad rechts zoudt hande len. In algemeenen zin dan gesproken. En daartoe behoort ook, en niet het minst, de bevordering van de rechtsche wet- houderscandidatuur, waar dat mogelij kis. Onze kiezers hebben het recht te ver langen van de antirev. gemeenteraads leden, die in strijd met dit beginsel han delen, dat zij met deze te misprijzen gewoonte breken. Bij de verkiezingen, die ons in het begin van de maand September staan te wachten, wenschen wij er op te letten hoe in de verschillende plaatsen, waar een rechtsch wethouder kan worden ge kozen door hen, die de rechterzijde wil len vertegenwoordigen, wordt gehandeld. Men blijve beginselgetrouw, de kiezers rekenden er op. Wie niet rechts stemt bij zulk een gewichtige aangelegenheid, kan bij de gemeenteraadsverkiezingen nauwelijks de candidaat der rechtschen zijn. Ja, hij behoort dan niet gekozen te worden. (Reisherinneringen.) IV. Öhij slingert, als de Grieksche slang, Uw blaeuwe krullen om de struicken. Weldra lag Beethoven's geboorteplaats 5 F E U I L L E f "ONT" DOOR A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) „Een half uurtje heb ik nog tijd, Moe, zal ik die kous nog stoppen en Dina nam van een der stoelen een grove groen-zwartqa kous en begon 't rafelige gat dicht te maken. Stil zaten ze bij elkander, vrouw Blok gebegen in haar stoel, het hoofd waarop de dunne haren reeds vergrauwden, weggezakt tot op de schouders, de door werken enwasschen verstramde armen over elkander gesla gen tegen de magere ingezonken borst, starend haar grijze oogen die dof blikten nit 't gegroefde gelaat, naar haar oudste dochter, die haar werk hield, dicht on der het geel uitstralend licht der lamp j® in regelmatige op en neer gaande ueweging de zwarte draad door het gat !j? de kous trok, totdat het dicht was. toen stond ze op, bergde haar stopgerei, *'eedde zich stil aan, groette op zachten haar moeder en verliet de kamer, ven daarna stond ze op straat en met ,lügge schreden zocht ze haar weg door s avond-volle straten tot ze op het Useum-plein gekomen haar gang ver- sagde. Langzaam liep ze verder, tot ,e plotseling Kareis stem achter zich heb; "Pa? Dien, wat liep je hard, verre achter ons. Al gaat het stroomaf waarts vrij wat sneller, toch varen de luxe salonbooten van de Köln-Düsseldor- fer Gesellschaft ook stroomopwaarts met een snelheid van verscheidene knoopen, om een zeemansterm te gebruiken. Eigen aardig, men heeft Express- en Schnell- dampfer, doch van een „Express"-dienst spreekt men alleen, wanneer het naar be neden gaat. Dank zij de concurrentie tusschen de Hollandsche en Duitsche Maatschappijen is het tarief buitengemeen laag gesteld. De Duitsche booten hebben echter o. a. dit voor, dat zij, wat luxe betreft, den kroon spannen. De Auguste Victoria en de Borussia, de Kaiser Wilhelm II en de Blücher, de Barbarossa, de Elsa en de Lo- reley, alle raderbooten, kunnen dan ook bogen op het bezit van allerlei gerieflijk heden. Er zijn er onder, die wel 'n 2300 passagiers kunnen) vervoeren. Bij ongun stig weder heeft men toch een onbelem merd uitzicht van uit de fraaie deksalons. Wij troffen het schoonste weder, dus zal het u niet verwonderen, als ik zeg, dat we geen oogenblik de „Kajüte" hebben op gezocht. Op het breede wandeldek heerschte een gezellige drukte van toeris ten van allerlei tongen endagjesmen- schen. Bedrijvige kellners liepen af en aan, om al het goede uit buffet en restau rant aan den man te brengen. 't Was alsof we op 't terras van een groot hotel het rustig uitzicht op het bergland schap genoten. Aan rijke afwisseling ontbrak het ech ter niet. Links en rechts verhieven zich, nog met langzame glooiing, de bergen, hun toppen hemelwaarts gericht. De vruchtbare hellingen begroeid met wijn- ranki n en de meer bij ons bekend zijnde land bouwgewassen. Meer en meer naderde we het trotsche Zevengebergte, de Drachenfels en de Petersberg waren nu duidelijk te onder scheiden en noodden ons reeds tot een klimpartij, die beloond zou worden. We waren wat haastig gebakerd. De afstand, die ons nog scheidde, was groo- ter dan wij vermoedden. En zeker had den wij niet kunnen denken nog zooveel zuchten te moeten slaken, alvorens we onze moede en matte ledematen op het hoogste gesteente van den Drachenfels zouden kunnen uitstrekken. je zoo'n haast?" Verschrikt stond ze stil, 't was of een Je viel op haar vredige-ruststemming. ze nou ook Karei moest ontmoe ten. „Schrik je van me, wat scheeltje? vroeg hij nu naast haar gaande." „Nee, nee, stamelde ze, verlegen rood wordend over haar' vreemd doen. Ze wist dat hij nu zou meegaan tot den Koninginneweg en dat zou ze nou gaarne vermijden, hij zou haar wegrukken door zijn luidruchtig praten uit haargedach- tenleven en, dat wou ze niet. Zoo gin gen ze verder, zij met gebogen hoofd zwijgend naast hem gaande en hij eerst zijn woorden stroompjes uitsputterend tot hij verwonderd over haar stil-zijn op haar neerkeek en ook ten slotte zweeg. Ze heeft wat, dacht ie. Bij de wo ning van de familie van Balen geko men, vroeg hij„zeg Dien, ik heb twee kaarten gekregen voor een volksconcert, Zondag, ga je mee Een schrik-schokje doortrilde haar, haastig trok ze aan de bel, terwijl ze hakkeldenee Kareiik kan Zon dag niet enne ik moet op passen. „Al weer", vroeg hij, „en je moest Zondag ook al oppassen." „Ja maar, nee,ik kan niet, ik ga niet, nou düügen ze knikte hem toe en stapte door de opengetrokken deur naar binnen. Karei zag haar verbaasd na. „nou, ze moet 't zelf weten, ze had zeker wat, anders is ze nooit zoo," mompelde hij, „nou 't zal wel weer afzakken," dacht- ie, en de stille straat doorgaande, spoedde hij zich naar huis. maar toch kwam hem telkens weer Dina's houding voor j den geest en zag hij haar verlegen ge- Doch niets duurde ons te lang. We hadden wel een 3-tal slaaphutten willen bestellen, en willen doorvaren tot Co- blenz, Bingen, Mainz of Heidelberg verder ging onze papieren gids niet. Heerlijker reizen is niet denkbaar. Geen stommelen, geen stof en geen stank. Vergeef me 't woojd. Na een lange reis in een muffe spoorwegcoupé 't was nog 90° bovendien ontsnapte het eens m'n lippen. Op de boot niets van dat alles. Ver plaatst u zich eens temidden van den huise- lijken kring, zooals die op een schoonen avond bijeen vergaderd is, en denk u dan een oogenblik in plaats van het lieve, door drie of vier hooge muren ingesloten tuintje, „de heldre en starrelichte vliet", en ,,'t geberght, gedost met mosch en kruid van overhangende eicke bosschen". Zoo reist men op een schoonen avond langs den Rijn Alzoo, spoediger dan wij gewild hadden, moesten we het drijvende hotel verlaten. De tocht ging voorloopig totKönigswinter. Men moet n.l. weten dat met plaatskaar- ten tot een bedrag van meer dan 2 Mark de reis bij elke willekeurige aanleg plaats kan worden afgebroken. Zeer ten gerieve van den toerist, die het Rijndal vanuit verschillende punten wil bezoeken. Köningswinter is niet een van de minst mooie plaatsen van den Rijnoever, 't Is een net modern stadje, met een zielen aantal van ruim 4100. Aan den oever van den Rijn zijn fraaie hotelpaleizen ver rezen, van waaruit de pas aangekomen vreemdeling in extase het indrukkendste kalorama Rijn en, aan de overzijde, Mehlemer Aue zal aanschouwen. Spoedig hadden we weer 'n bivak ge vonden voor den komenden nacht. We waren dus echte avonturiers, die om negen uur nog niet wisten, waar ze om eli uur het moede hoofd zouden ter ruste leggen. Men behoeft zich daarover echter nie mendal ongerust te maken, zoolang men nog een „Beutel mit Geld" kan toonen. Dan staan de deuren immer voor u open. Tenzij men „vol" is. Gelukkig, wij hebben nog steeds een geopende deur gevonden totdenlaat- sten avond toe, toen we niet veel meer dan „den Beutel" over hadden. Het was nog vrij vroeg, toen we onze bagage van ons geslingerd hadden, en laat, en de gedachte kwam bij hem op dat Dina hem wilde ontwijken, en of schoon hij deze gedachte met onver schillig gebaar onderdrukte, was ze hem eene kwelling. X. Er braken nu moeilijke dagen aan voor Dina. Dagen waarin al haar goede voor nemens streden met de vele zwakheden van haar karakter. Eiken morgen als ze opstond en hare dagtaak begon, bad ze ernstig om ge trouw te mogen zijn en met angstvalli ge nauwgezetheid trachtte ze steeds haar gedachten bij hoogere dingen te bepalen. In de keuken hing ze de wandtekstop, waarop de woorden „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne Gerechtig heden" met zilveren letters glansden. Voor 't raam van een boekwinkel had ze die gezien en hem dadelijk gekocht, ik kan er dan beter aan denken, dacht ze naïef. Waar ze anders een vroolijk wijsje neuriede of ook wel een straatdeun uit- jodelde, zong ze nu een Christelijk lied. Elke uitgelaten vroolijkheid meed ze zorgvuldig, elk verlangen dat naar haar meening maar eenigszins naar wereldle ven zweemde, onderdrukte ze dadelijk. Ze was als zoovelen, die op eenmaal uit hun sleurleven opgeschrikt, nu ook in al lerlei nietigheden hun veranderd zielele- ven willen toonen; zij begreep niet dat juist door het te strak spannen van de lijn, deze spoediger breekt. Ook vergat zij dat een blijmoedig Christen ook door uiter- met bergstok gewapend den opmarsch zouden aanvaarden. Doch waarheen De keuze was niet moeilijk. Met het oog op de reeds doorgestane vermoeienissen, achtten we het goed den laagste van de twee bergen te beklimmen, om den vol genden ochtend, na een verkwikkenden nacht, dus met vernieuwden moed den hoogen berg onder handen te nemen. U moet weten dat de Drachenfels (325 Meter) negen meter lager is dan de Petersberg. Königswinter eigent zich het best als uitgangspunt voor de wandelingen door het Zevengebergte. Het Zevengebergte is een 7 K.M. lange, 4 K.M. breede uit- looper van het Westerwaldde zeven voornaamste toppen (er zijn er meer, waarom we schertsend ook wel van het Dertiengebergte spraken) omgeven Kö nigswinter in een half ovaal, van N. door O. naar Z., n.l. Petersberg (334 M.), Nonnenstromberg (335 M.), Groote Oel- berg (464 M.), Lohrberg (440 M.), Lö- wenberg (459 M.), Wolkenberg (328 M.) en Drachenfels (325 M.). De gidsen zijn het over de hoogte gemeenlijk niet eens. Zijn de cijfers niet juist, welnu, dan schrijf ik onwaarheid in commissie. En is men met deze op gave niet tevreden, dan wil men 't wel even nameten. Het Zevengebergte, als 't ware een hooggebergte in het klein, met schoone dalen en schitterende uitzichtpunten, is een van de bezienswaardigste plekjes van den Rijn. Het trekt jaarlijks dan ook een menigte toeristen, zoowel uit eigen Heimat, als uit den vreemde, die in dezen lusthof ronddwalen, voor louter ontspanning zoowel als tot herstel van gezondheid. Welk een heerlijke lucht speelt er om de welig begroeide kruinen der bergen Welk een schitterend panorama ontrolt zich daar voor Uw oogen 'n Volgenden keer iets over de gezel lige wandeling langs Drachenèwrg naar Drachen/eis. TIRO. De mislukte auto-dienst. Een ware geschiedenis. Opperland was een aardig, vriendelijk lijk opgewekten levenswandel zijn God kan dienen. Zoo leefde ze eenige weken voort in nauwgezette plichtsbetrachting, door steeds haar daden en gedachten te toet sen aan haar belijdenis en telkens bid dend om staande te blijven op den ingeslagen weg. Na dien avond, dat Karei haar een kaart voor het volks-concert aanbood, had ze hem niet meer ontmoet. Zooveel ze kon, meed ze hem, 't was toch beter, vond ze, en als zij 's avonds, wanneer ze enkele boodschappen deed, zijn lange gestalte in de voorbijgaande menschen meende te zien, sloep ze haastig een zij straat in. Vrouw Blok had zich eerst wel ver wonderd over de verandering van Dina, maar later beschouwde ze 't als een gril van haar oudste dochter, en daar ze zich nooit om het ziele-leven van haar kin deren bekommerd had en nooit had ge poogd een blik te slaan in hun hart, miste ze nu ook den tact om Dina op den ingeslagen weg vertrouwelijk tege moet te komen en door een opwekkend woord te steunen. Zoo kwam het dat het voor Dina een groote teleurstelling was, toen ze op zekeren avond thuiskomende, hoorde dat Betje, die spoediger hersteld was, dan men had durven hopen, toch naar het mode-atelier zou gaan. Ze had den laatsten tijd steeds gepoogd om hartelijk en lief met haar zusje om te gaan, maar nu viel ze driftig uit„Hoe kunt u dat nou doen, 'k heb 'tu zoo afgeraden, waarom gaat ze nou toch, u dorpje, alleen een weinig afgelegen. Een goede communicatie met de naastbij- liggende stad was daarom voor de in woners van het hoogste belang. Ze waren daarvan allen wèl overtuigd, maar des niettemin werd het gewichtig dorpsbelang voortdurend opgeofferd aan partijtwisten. Want hoe vredig de Opperlanders oek met elkander leefden, over het commu nicatiemiddel konden ze het maar niet eens worden. Daar was al wat over te doen geweest Al meer dan een halve eeuw lang was die verbinding met de stad de twistappel geweest. Alle mogelijke en onmogelijke voer- en vaartuigen hadden de gemeen schap reeds onderhouden, maar telkens na een jaar of vier was het aantal onte vredenen over het laatst gebruikte vehikel zóó groot, dat het weer werd afgedankt en een ander aangeschaft. Eindelijk, na een jaar of drie getobd te hebben met een allerongelukkigste huur auto van de firma Gorbesius, had men, tobbensmoede, met groote meerderheid besloten weer een flinken, naar de eischen des tijds ingerichten, en op de aan-de- landstreek-eigen toestanden berekenden omnibus aan te schaffen. Aldus geschiedde. En jaren achtereen onderhield de fraaie omnibus, met zijn prachtig tweespan, geëxploiteerd door de firma Krach, een geregelden, vertrouw- Deze allegorie werd een inzmder in de a, r. .Rotterdammer* in de pen gegev n door de lezing van een art. uit her lib. Vade. ar d<, dat, nu men ook in Haagsche c r centratie- kr'ngen ontstemming toonde over de houding der linkerzijde in zake de lungtnde crbis, brutaal-weg schreef: »Dat het juist leden van's-Gravenh'get zijn die overwegen willen of de concentratie moet worden voortgezet, deed ons leed Is dan de eerste teleurstelling voldoende, om leden van dezelfde kiesvereeniglng, die de eerste van de vele was om aan te dringen op samenwerkt g van alle vrijzinnigen in den lande bij de Ka merstembus van I9i3, dat te doen vergeten? Heeft de Concentratie niet mede mooi werk gedaan, door de groote gevaren, waarmee het Kabinet-Heemskerk Nederland en Indlë be dreigde te verijJelen? En is het hare schuld, dat de S. D. A. P., onmatiger dan ooit in het beloven, met den bult ging strijkeD, die voor de Concentratie de regeermacht zou hebben gegeven maar die voor de fractie der onver antwoordelijkheid een present-olifant op een bovenhuis b eek weet immers dat 't niet goed vóórhaar is." „Dat gaat jou niks aan," zeide Betje met haar schril hoog stemmetje, en uit vrees, dat Moeder zich zou laten ompra ten, voegde zij er haastig bij„de juf frouw heeft gezegd, ik hoefde niet zooveel te doen dadelijk". „Och, kom, dat zegt zoo'n mensch maar, as-je er bent laat ze je toch alles sjouwen, dat is altijd met die jonge meisjes op 'n groot atelier, die worden voor alles gebruikt," antwoordde Dina heftig, door Betjes bittere woorden tot meer tegenspraak geprikkeld. „O, je bent zeker jaloersch, dat ik geen dienstmeid word", snauwde Betje terug, enne. Doch vrouw Blok die den oplaaienden twist tusschen haar kinderen wilde stil len, kwam tusschenbeide. „Kom Bet, niet zoo scherp, Dina meent 't immers goed, en, ja kind, vervolgde ze tot deze, je tante had alles afgespro ken en nou kon ik me toch niet terug trekken." „Nou, 't is mooi" mokte Dina, en wrevelig dacht ze wat geeft 't of ik moe der wil helpen, als ze toch niet naar mijn raad luistert." Arme Dina. Ze begreep niet, dat nu ze een zwakke poging had aangwend om tegen haar karakterzonden te strijden, ze niet mocht eischen dat anderen haar dien strijd gemakkelijk maakten en ze wist ook nog niet dat die strijd juist de zwaarste in ons leven is. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1