Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Gemengde Berk liberale propagandisten niet gehoord. Dat wil nog al iets zeggen. Dqch hoort wat het weekblad de Am sterdammer ervan maakt De groene Amsterdammer stelt de vraag Douwes Dekker, de opstandeling, eruit of Idenburg er uit Het antwoord is geen oogenblik twij felachtig Idenburg er uit I Zijn aftreden is zelfs „het ééne noodi- ge voor Indië". i Niet allereerst educatie, irrigatie of wat anders ook. j Maar alleen dit: Idenburg moet weg. De Christen behoort uit Indië's bestuur verwijderd. Aldus schrijft De Indische ambtemaar: Het wordt tijd voor een anderen maatregel, voor het verwijderen van een man, in zijn fanatisme veel gevaarlijker dan Douwes Dekker, namelijk Gouver neur-Generaal Idenburg. Deze dweper heeft in Indië véél meer kwaad ge sticht dan Douwes Dekker dit doen kón. En dan aan het slot. Er zijn gevaarlijker menschen in In dië op 't oogenblik. De gevaarlijkste zeker wel Idenburg, die met zijn fana tiek dwepen den Islam in beroering heeft gebracht. Die man in zijn gevaar lijke calvinitische goede trouw doet méér kwaad in de praktijk dan hon derd Douwes Dekkers. En het is doodjammer, dat in den laatsten tijd, door de kabinets-crisis, dit zoo brandend urgente ééne noodi- ge voor Indië van de baan is geraakt. Laat Douwes Dekker loopen. Maar dwing Idenburg heen te gaan, zoo gauw mogelijk. En benoem een Gouverneur- Generaal in de plaats, die een „man" is met een eerlijk, rechtvaardig hart en een ijzeren wil. Dan is Douwes Dekker ongevaarlijk en laat men hem praten. Hoe spreekt nog uit deze schandtaal de onvervalschte lijnenhaat, die enkele tientallen jaren geleden teiug zich zoo driest openbaarde. Toen schreef o.a. de heer Frans Net- scher van den heer Heemskerk en ande re antirevolutionaire Kamerleden, dat zij in hun bekrompen dweepzucht gevaarlijk waren voor hunne medemenschen en van de politiek moesten kunnen worden af gesneden als een ettergezwel van een ziek lichaam. Het is één en dezelfde geest van blinde vijandschap, die toen en nu den Christen staatsman belaagt. Onze strijd daartegen mag niet verflau wen. De Balkan. Er is weinig nieuws van den Balkan. In ongunstigen en gunstigen zin. Als een gunstig teeken kan men het beschouwen, dat thans rechtstreeksche officiëele of ofliciëuze onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije zijn be gonnen. De correspondent van de Matin te Kon- stantinopel zegt uit de beste bron te heb ben vernomen, dat de Turksch-Bulgaar- sche onderhandelingen op tevredenstel lende wijze voortgang hebben. De ontmanteling van Adrianopel en de afstand van Kirk Kilisse aan Bulgarije zullen niet den grondslag van het verdrag vormen, doch een andere vaststelling van de oud-Bulgaarsche grenzen zal aan het verdrag ten grondslag worden gelegd. Daartoe zal Turkije aan Bulgarije econo mische voordeelen bezorgen. Van de andere zijde komt natuurlijk een bericht, dat vrijwel het tegenoverge stelde zegt. Het komt ook uit de beste bron, doch uit Sofia. Het zegt, dat men zich in leidende kringen in Sofia ontstemd toont omtrent de oneenigheid der groote mogendheden, de kwestie der ontruiming van Tracië alsmede over de herziening van het verdrag van Boekarest. Men heeft echter de hoop op een spoedige oplossing dezer twee vraagstukken niet opgegeven. Wanneer Bulgarije gedwongen zou worden aan Turkije verschillende tege moetkomingen van kerkelijken en terri- torialen aard te doen en Tracië te ontrui men, dan moeten de groote mogendheden des te eerder door een herziening van het verdrag van Boekarest aan Bulgarije com pensaties waarborgen. Daarover kan de Londensche gezantenconferentie of een bijeen te roepen conferentie te beslissen. Omtrent de uittocht van vluchtelingen uit Bulgaarsch Macedonië, seint Reuter uit Athene aan de N. R. C. Het getal vluchtelingen, reeds op Grieksch grondgebied aangekomen, be draagt 129,000. Bij de vluchtelingen, die Saloniki hebben bereikt (het zijn er meer dan 10.000) zijn 2900 Bulgaren. 15.000 Grieken en Mohammedanen zijn, schat men, over Doj ran gekomen2000 er van kampeeren bij het station12.000 zijn van Nigrita gekomenen 5000 van Kawala. 10.000 van deze vluchtelingen komen uit de buurt Xanthi. Van Drama en Newrokop telt men 11.000. De volks verhuizing uit Tracië gaat op groote schaal voort. China. In China viert de revolutie nog hoogtij. Dc chaos, die daar heerscht, moet onbeschrijflijk zijn. De regeeringstroepen, evenmin als de vloot, zijn doortastend genoeg, om aan deze wanorde een einde te maken. De berichten omtrent de toestanden te Nanking zijn tegenstrijdig en verward, maar in elk geval staat toch wel vast dat Nanking nog steeds niet door de regeeringsschepen is ingenomen. In de geheele Vangtse-vallei trouwens heerscht nog een chaotische toestand. Overal komen nog plaatselijke woelingen en op standen voor, hetgeen louter te wijten is aan de weinige doortastendheid van autoriteiten en regeeringstroepen. De handel staat geheel en al stil in het Zui den ook in Sjanghai. Middelerwijl maken concessiejagers van de geldverlegenheid der regeering gebruik om hun slag te slaan. Zij geven voorschotten en verzekeren zich op deze wijze concessies voor spoorwegen, leve ranties van oorlogsmaterieel e. d. tot nadeel van den Britschen ondernemings geest, daar geregelde zaken, die op den steun der Britsche regeering aanspraak zouden kunnen maken, niet kunnen wor den gedaan, nu Engeland de eenige mogendheid is die zich aan de afspraken voor een gemeenschappelijke politiek houdt. j Het beeld van den zieken man, zooals men Turkije pleegt te noemen, zou ook j gevoegelijk op China overgebracht kun- nen worden. j Een telegram aan de Tijd meldt, dat Nanking zich Dinsdagmiddag overgaf aan de regeeringstroepen. Nat. Chr. Geheelonthouder8vereeniging. Te Arnhem is gisteren een begin gemaakt met de verschillende vergaderingen, die dezer dagen in het belang van de Chris telijke drankbestrijding worden gehou den. Gisteren hebben de provincale comi- té's vergaderd onder leiding van den heer J. Huizinga van Terneuzen. Het onderwerp: De arbeid onder de jongelie den werd ingeleid door den .heer K. M. v. d. Waarde van Zwolle. Met dezen ar beid had spr. op het oog het werk van de Comm. v. Drankbestrijding doorGe- heelonth. in het Ned. Jong. Verbond. De heer Corn. Kamp van Apeldoorn leidde de vraag inHoe moeten de pro vinciale comité's werken met de nieuwe vragenlijst Dr. Burkens te Haarlem was verhin derd een bespreking in te leiden over het onderwerp reclasseering, zoodat al leen nog aan de orde kwam, de vraag: Is het gewenscht, dat kleine provinciale comités ook sub-comité's hebben? Uit de bespreking bleek, dat men voor klei ne provincies de sub-comite's vrijwel overbodig achtte, voor grootere echter des te meer gewenscht omdat dan het propagandawerk beter te overzien is en meer personen voor de propaganda kun nen worden gebruikt. De vergadering werd door ds. Drost van Arnhem met dankzegging gesloten. Gisteravond is 'ds. Drost in een bidstond voorgegaan. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Nader kan worden medegedeeld, dat de Koningin en de Prins op 4 September, behalve aan het Raadhuis en het eta blissement Feyenoord, ook een bezoek zullen brengen aan de ambachtsschool aan de Tamboerstraat en aan de gemeen telijke vuilverbranding. Bovendien staat er ook thans weer een vaartocht op het programma. Rott. Opening Vredespaleis. Bij gelegen heid van deze plechtigheid zal, volgens de N. R. C., een beperkt aantal onder scheidingen in de Ned. ridderorden aan buitenlanders en landgenooten worden verleend. Het nieuwe Kabinet. De N. C. ver neemt, dat de overdracht van de porte feuilles reeds Vrijdag zal geschieden, denzelfden dag dat de benoemingsbeslui ten in de Staatscourant verschijnen. Loting voor de Militie Lichting 1914. De gemeenten Zoutelande, Brouwers haven, Burgh, Noordwelle, Renesse, 's-Gravenpolder, Kats, St.-Kruis, Nieuw- vliet en Retranchement hebben elk slechts één geschikt verklaarden ingeschrevene en Grijpskerke, Nisse en Ouwerkerk geen, zoodat voor die gemeenten geene loting behoeft te worden gehouden. Verder is bepaald, dat loting zal plaats hebben in de volgende plaatsen op de daarachter vermelde data: te* Seroos- kerke (W.), 13 September, St. Laurens, Vrouwepolder, Veerete Domburg, 13 September, Westkapelle, Oostkapelle, Aagtekerkete Middelburg, 15 Septem- j ber, Arnemuiden, Nieuw- en St.-Joosland; te Noordgouwe, 16 September, Zonne- maire, Kerkwerve, Dreischorte Elle- meet, 16 September, Haamstede, Seroos- kerke (S.), Eikerzee, Duivendijkete Oosterland, 17 September, Nieuwerkerk, Bruinissete Zierikzee, 17 September te Goes, 18 September, Kloetinge, Kat- tendijke, Wc lphaartsdijk te Kapelle, 18 September, Wemeldinge Schorete IJzendijke, 19 September, Hoofdplaat, Biervliet, Schoondijke, Waterlandkerkje te Oostburg, 19 September, Zuidzande, Cadzandte Sluis 20 September, Eede, Aardenburgte Groede, 20 September, Breskenste Vlissingen, 22 September, 0.- en W.-Souburg, Ritthem, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerkete Sas-van-Gent, 23 September, Philippine, Westdorpe te Neuzen, 23 September, Hoek, Zaam- slagte Axel, 24 September, Zuiddorpe, Overslagte Koewacht, 24 September te Hulst, 25 September, Grauw-en- Langendam, Clinge, St.-Jansteente Hontenisse, 25 September, Boschka- pelle, Ossenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk te Heinkenszand, 26 September, 's Hee- renhoek, 'sJHeer-Abtskerke, Borsselen, 's Heer-Arendskerkete Elbwoutsdijk, 26 September, Baarland, Oudelande, Ovezande, Driewegen, Hoedekenskerke te Yerseke, 27 September; te Krabben- dijke, 27 September, Waarde, Rilland- Bath; te Kruiningen, 27 September; te Wissekerke, 29 September, Colijnsplaat, Kortgene; te St. Maartensdijk, 30 Sep tember, St.-Annaland, Stavenisse, Scher- penisse; te Tholen, 30 September, St.- Philipsland, Poortvliet, Oud-Vossemeer. Middelburg. Op de tentoonstelling werd heden middag een zanguitvoering gegeven door de vereeniging „Excelsior" uit Ierseke, directeur de heer A. de Dreu. Donderdagavond zal op het terras een strijkorkest zich doen hooren, terwijl voor Zaterdag drie zangvereenigingen zich be reid hadden verklaard te komen om het verblijf op het terras te veraangenamen thans is echter van die uit Wissenkerke bericht van verhindering ontvangen ge tracht zal worden haar alsnog te ver- vervangen. Diezelfden dag zal het Middelburgsch muziekkorps in de Abdij eerst voor dienst, en later voor de commissie spelen ge durende de ringrijderij. Op de Markt zal het concert eerst na het vertrek van het Koninklijk echt paar kunnen aanvangen, namelijk te halfvijf. De toegang tot de Abdij zal 50 cent bedragen, terwijl gereserveerde plaatsen van een gulden zullen beschikbaar zijn. Zoo juist vernemen wij nog dat Dins dag a.s. de zangvereeniging „Hosanna" alhier des avonds een uitvoering op het terras geeft. Middelburg. Bij Kon. besluit is ont heven van de functie van plaatsvervan gend lid van den militieraad in Zeeland, voor de lichting 1914, mr. F. B. Evers, alhier en als zoodanig benoemd mr. M. van Toulon van der Koog, griffier van den Raad van beroep (ongevallenverze kering) alhier. Middelburg. Wij zijn thans in de ge legenheid mede te deelen langs welken weg H. M. de Koningin en Prins Hen drik Zaterdag a. s. zich naar de tentoon stelling en naar het station zullen be geven. Na de aankomst per auto uit Goes, waar de koninklijke trein te 10,40 aan komt, rijden de vorstelijke bezoekers laugs Kanaalweg, Stationsplein, Kanaal- brug, Stationstraat, Koningsbrug, Hout kade, Turfkade, St. Janstraat, Lange Delft en Lange Burg naar de Tentoon stelling. Na afloop vau het bezoek gaat het van daar over de Korte Brug naar de Abdij. De terugtocht van de Abdij naar het station gaat, indien de beschikbare tijd het toelaat, langs Abdij, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noord straat, rondom de Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam Zuidzijde, Dam Noord zijde, Molstraat, Koepoortstraat, Molen water, Korte Heerengracht. Noord poort straat, Noordpoortplein, Noordbuiten- brug, Seissingel, Seisbuitenbrug, Seis- plein, Seisstraat, Seisbinnenbrug, Krom me weele, Vlasmarkt, Markt, Korte Gort straat, Lange Gortstraat. Hoogstraat, Nieuwe haven, Turfkaai, Koningsbrug, Stationstraat, Kanaalbrug, Station. De Koninklijke trein vertrekt te 3.45 en zal te 6.05 in de residentie aankomen. Ter bevordering van de goede orde zal het verboden zijn zich met een rij- of voertuig te bevinden van ai half twaalf op den weg van aankomst en vanaf kwart over drie op die van teruggaan. Verder meenen wij goed te doen nog te wijzen op de volgende maatregelen welke getroffen zijn. Het is verboden, per auto, rijtuig, rijwiel of te voet de stoet te volgenmen doet beter zich te plaatsen aan de zijden der kaaien, pleinen en straten. Ook het verblijf op de bruggen tijdens die worden gepasseerd en op de Hooge Brug vanaf vijl minuten voor het vertrek van den trein is verbodenterwijl ook het klimmen in lantaarn-, telefoon- of telegraafpalen of op tassen steen is niet geoorloofd. Verder wordt eenieder aangemaand, de mogelijk nog door de politie te geven bevelen, in het belang van openbare orde en veiligheid onmid dellijk op te volgen. Middelburg. Op de Markt is men thans ook begonnen gas-illuminatie voor Zaterdag op te stellen. Verschillende winkeliers hebben feest- etalages gemaakt, waar natuurlijk het Oranje domineert. Middelburg. Het programma van de carillonbespeling op den Abdij toren op morgen, Donderdag, van twaalf tot een uur luidt als volgtvan 12 tot 12.15 1. Menuet van Boccherini, 2. Sieges chor aus Judas Maccabeus van Handelvan 12.15 tot 12.30: Frühlingslied vanMen- delssohn-Bartholdy, 4. Les Adieux van von Webervan 12.30 tot 12.45 5. Ga votte van Morks, 6. Gebirgslied van Darr van 12.45 tot 1 uur7. Duitsch Volks lied, 8. Oostenrijksch Volkslied, 9. Bel gisch Volkslied, en 10. Wilhelmus van Nassouwen. Onze Middelburgsche correspondent schrijft ons Voor uw nummer van Donderdag 15 Augustus zond ik u het bericht, dat H. M. de Koningin een prijs voor de ring rijderij, welke Zaterdag a.s. plaatsheeft, beschikbaar zou stellen. Ofschoon ik dit bericht uit zeer goede bron wist; werd het door de Middelburgsche Courant tegen gesproken en ziet, gisteren komt het officieele bericht het mijne bevestigen. Het moge waar zijn, dat men liever nog eenigen tijd met publicatie wachtte, het is daarom nog niet te verdedigen dat men zoo iets pertinent doet tegenspreken om het later zelve weer te moeten be vestigen. Goes. Hedenmorgen had de trappers- drukker A. P., werkzaam op de drukkerij van de firma F. Kleeuwens Zoon het ongeluk met zijn hand tusschen de trap pers te geraken, tengevolge waarvan drie zijner vingers ernstig gekwetst werden en hevig bloedden. Dr. Van der Harst ver leende heelkundige hulp. St. Maartensdijk. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad kwam voor onder de ingekomen stukken de rekening van 3 verpleegden in een krankzinnigengesticht, bedragende f92.50 Voorts van Ged. Staten een mededeeling dat de gemeente Heinkenszand besloten heeft tot afschaffing der veemarkten in April en November. Hiertegen had onze Raad geen bezwaar. Verder nog eenige goedkeuringen op vroeger genomen Raadsbesluiten. Vervolgens gaven Ged. Staten in overweging een algem. besluit te nemen om gelden, die beschikbaar komen van grond verkoop of afkoop van erfpacht steeds in te schrijven op het Grootboek N. S. De heer Rijnberg infor meert of die gelden later weer opgevraagd kunnen worden tot aflosssing van de schuld op dien grond. De heer Groene- wege zegt, dat het wel meer voorgekomen is, dat een som werd opgevraagd om schuld af te "lossen. Hierna wordt het besluit met algem. stemmen genomen. Op de begrooting komt voor wegens verpleging krankzinnigen een bedrag van f 225. Deze kosten bedragen echter f 800. De voorz. stelt daarom voor aan de be grooting 1913 f575 toe te voegen van den dienst 1912. Algemeen wordt dit goedgekeurd. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1914 wordt in ont vang en uitgaaf beraamd op f44814,865 hierbij inbegrepen een bedrag van f20.000 door het Rijk uit te keeren voor woningbouw, en die van het Wezen- Armbestuur wordt beraamd op f 13088.29 in ontvang en uitgaaf. De voorz. deelt verder mede, dat het dempen en riolee- ren der sloot aan het kaadje geen f500 zal kosten, doch 'wel plm. f 1250 zoodat de raming f750 te min is. De heer Rijn berg wenschte het werk nu niet meer aan de gemeente to houden, doch pu bliek aan te besteden, wellicht is dit voordeeliger. Hiertoe wordt besloten en het meer benoodigde geld zal geleend worden. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een persoon die belast zal worden met het innen der huur van de gemeente woningen en het toezicht op die woningen. Hiervoor hadden zich 7 sollicitanten aangemeld. Voor de stemming werd nog bepaald dat de benoemde voor 3 jaar zou aan gesteld worden. Bij de benoeming wer den 4 st. uitgebracht op den heer O. J. Sonke Jr., 2 op den heer A. v. d. Hoek en 1 op den heer B. J. van Oost, zoodat benoemd is C. J. Sonke Jr. Hierna werd de vergadering voor een half uur voor het publiek gesloten ter behandeling van het suppletoir kohier van den H. O. Na heropening werd mededeeling gedaan van de aanslagen. Bij de rondvraag werd nog ter sprake gebracht door den heer Rijnberg de aanvraag van den heer J. Muller om gemeentegrond te mogen koo- pen, reeds in de vorige vergadering be sproken. De voorz. lichtte de leden in aan de hand van een terreinteekening. Het resultaat der besprekingen was, dat de heer Muller een nieuwe aanvraag zal dienen in te zenden met een meer juiste opgaaf der maten van den grond, welke hij wenscht te koopen. Ten slotte merkt de heer Rijnberg nog op, dat hij gehoord heeft dat de taxateurs van het te ruilen land in „Blot" nog betaald zijn. De voorz. bevestigt dit en acht de kwestie nu op gelost. De heer Rijnberg meent dit ook, daar de betrokken personen zich niet bereid verklaard hebben indertijd de taxatiekosten te betalen. Ook vroeg de heer Rijnberg nog inlichtingen omtrent het vrijgekomen hout uit de school. De voorz. deelde mede, dat B. en W. dit onderhands hadden verkocht aan J. Knuist voor f5. Dhr. Rijnberg meende dat het bij publieke verkoop meer zou opgebracht hebben. Hierop wordt de vergadering gesloten. Benoemd met ingang van 1 Sep tember tot adjunct-commies bij het rijks archief in Zeeland, mr. A. Meerkamp van Embden te Utrecht. Driewegen. Op 3 September wordt hier een hulptelefoonkantoor opengesteld, welks diensturen gelijk zijn aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. Terneuzen. Door Gedep. Staten is aan A. J. de Kort, lid van den Raad van beroep (Ongev. verzek.) te Neuzen m, zijn verzoek, eervol ontslag verleend lid van dien raad. Een zeetochtje. Er heerschte gisteren een sczelu» drukte op de zuidelijke ponten in jf buitenhaven te Vlissingen, toen wij 0i daar heen begaven om gevolg te geven aan de vriendelijke uitnoodiging van de raad van bestuur der N.V. Eerste H landsch-Belgische Pleiziervaart Maat" schappij en de raad van bestuur der N.V. Werf Zeeland, de eerste te Vlissingen de tweede te Hans weert, om deel tene' men aan de eerste tocht welke de boot der maatschappij „Administrateur de Badts" zou maken naar Ostende. Voor deze tocht waren een 400 tal uitnoodigingen verzondenongeveer K, personen hadden gevolg daaraan gegeven en waren aan boord van het schip, toen het onder het spelen van het Neder- landsch- en Belgisch Volkslied, door het strijkorkest van den heer- H. M. Hui- bregtse, de haven verliet. Alvorens nu iets van de tocht zelve te vertellen, willen wij eerst de boot in het kort beschrijven, daartoe in de ge legenheid gesteld door de vriendelijke voorlichting van de heeren P. Wisse en W. Prins, respectievelijk administratief en technisch directeur der werf Zeeland. Wij kunnen dan melden, dat het schip, dat direct om zijn slanken bouw en witte kleur een mooien indruk maakt, 4(> M. lang, 7.17 M. breed en 3.35 M. hoog is en dat het gebouwd is onder toezicht van de Holla ndsche scheepsvaart inspec tie voor de kleine kustvaart, waardoor ook aan de Belgische schepenwet ten volle wordt voldaan. Het schip mag 587 passagiers ver voeren als het buitengaats vaart, doch op de binnenwateren veel meer; zoo kwam het reeds eenmaal met ruim 800 personen uit Antwerpen. In de kajuit 2de klasse is ongeveer voor tweemaal zooveel personen plaats als in die der 1ste klasse. Hierbij is het zeker goed op te merken, dat er voor eventueel onverhoopte' ongelukken 700 zwemvesten aan boord zijn, en twee reddingsbooten, die ieder 18 man kunnen bevatten. De boot is voorzien van een Polar Dyssel motor van 470 I. P. K., gebouwd te Stockholm en gemonteerd te Hans- weert aan de werf door de N. V. Dyssel- motorfabriek te Rotterdam. De motor kan bij volle kracht het schip een snelheid geven van 12 mijl, terwijl het schip daarbij zéér stabiel blijft liggen. Dit alles is de reden, dat de maat schappij ook gemakkelijk certificaten voor de Oostzee kan bekomen. De stuurinrichting werkt automatisch, maar ook een handstuurinrichting is aanwezig, voor 't geval de eerste weigert. De electrische verlichting van het schip, die zooals bij den terugtocht bleek uit stekend is, werd geleverd door delirma Rietschoten en Houwen te Rotterdam en de electriciteit wordt door een aparte motor van 12'/s P-K. opgewekt. Nadat wij nog gemeld hebben, dat er een voor- en achterwaterbalast is van 25 h 30 ton, herinneren wij er aan, dat de bedoeling is de boot des zomers plezier- vaarten te laten doenmaar 's winters te gebruiken voor sleep- ;en bergings- dienstdaarvoor is er gelegenheid om den zolder van de kajuit der 2de klasse af te schroeven en een bergplaats van te maken verder is er een electrische winch, die 2 ton kan heffen, een electrische pomp welke 150 ton water per uur uit een lek schip kan zuigen en een sleepbeeting achter aan het schip. Opgemerkt zij nog dat het petroleum- reservoir 11000 liter kan bevatten en dat steeds ruwe olie wordt gebruikt. Ten slotte de laatste mededeeling van onze vriendelijke gidsen, dat het schip afgeleverd werd in den korten termijn van November 1912 tot Augustus 1913. Op onze rondwandeling door het schip, welke wij gedurende de bijna 8 uur, die wij aan boord vertoefden, nogal eens herhaalden, kwamen wij tot de overtui ging, dat hier geen sprake is van over dreven luxe, doch dat de boot er soliede, netjes en voor het dubbel doel o.i. heel doelmatig is ingericht. Wij wijzen maar op de flinke tusschen- en promenadedekken met het bijzonder grootte aantal zitplaatsenop de keurige kajuiten, op het groot aantal closets en afzonderlijke toiletten. In het kort alles getuigt van deskundig en overleggend bouwen. De „Zeeland", die hiermede haar derde schip, maar tevens het grootste voorde buitenvaart aflevert, heeft zeker alle eer van haar werk. Moge dit in de toekomst ook hebben de directeur der tweede ge noemde vennootschap, de heer H. Morters en de kapitein de heer L. Fromout, de be kwame gezagvoerder, die vroeger op de sleepboot Washington voer. Thans iets over de tocht zelvede ging met een kalm gangetje langs de Be - gische kust, waar telkens weder een bad plaats voor ons oog opdoemtafgewisseld door mooie duingezichten, naar Ostende- Op deze heenreis toonden zich de beide vennootschappen gulle gastvrou wen een steeds open buffet voor dorst'; gen en een kouden lunch, gereedgemaakt op de bekende goede wijze door den heer J. H. A. Maltha, van Middelburg, voorde hongerigen, toonden dit ten volle. Toen wij voor Ostende lagen, nam de [niet ei"1 nr. P. Dieleman, preside van beide recipieeren "hippen het woord om in ee de geschiedenis van het ,i der Hollandsch-Belgisc ""Itmaatschappij enhaardoe I Vl1' bracht in het bijzone lieer Maters die het i fl onderneming nam en d zulke plannen rond lie] ,]ijk met den heer Ve die met zijn ruimen 1 Nog bracht spr. hulde aai I „ersonen, die tot het welslage eining medewerkte; dankt* hunne deelneming aan de toj Idat het brengen van tal ar Zeeland en Zeeuwen niag bevorderen de Enten| [„uschen Noord en Zuid. Pe heer De Bats, de peet prak ook enkele woorden e 1 jr0'nk aan Koningin Wilhel Hendrik en Prinses Juliana, Pat al deze woorden inste i ,|en, behoeft nauwelijks te jekerd- Te halfvijf meerden wij ie Ostende, en spoedde ee cni voor zes uur, den tijd jets van deze grootste Bel plaats te zien. Toen wij echter te zes u boord gingen waren er nog algen, en het was haast voi de"touwen konden losgewoi Na te Breskens enkele Zeeuwsch-Vlaanderen te hel] was het halfelf toen de jingen aanlegde. Ook de terugtocht had prachtig zomerweer, er wa( wind en de boot gleed om over den waterspiegel. Er wi weer proviand ingeladen, zoo honger behoefde te lijden vroolijkte de reizigers wat was dan ook maar te betre het late uur van aankomst, naar Middelburg door moest een 30 personen, haalden si laatste tram. Iets eerder ver minder getalmd in Breske waren op tijd thuis geweest Maar dit kleine onaange zal wel worden vergeten, oi alle deelnemers genoten zeker met ons de vriendelij wen dankbaar zijn voor de Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kedichem, F. tand. te Beusichem te St, ferland), J. J. L. Middendorp Geref. Kerken Beroepen te Ouddorp, V Helsdingen te Cubaard ven, C. Bouma, cand. te Gron Bedankt voor Zuidwolde Wijk te Krommenie. Geslaagd te Wagenin; akte-examen landbouwkun heeren J. A. van Riel te Mid< J.Droogendijk te Stavenisse. Het mondeling gedee akte-examen teekenen M. C zal worden afgenomen te R het gebouw der Academie v Kunsten en Technische We op 28 en 29 Aug., van 9—1 I - Te Arnhem heeft eel zijn vrouw den hals afgesnec door ophanging zelfmoord 'e Stedum is in een onbev blik een 2-jarig kind van m een sloot geraakt en ve ln de buurt van Grave i meisje C. tengevolge van o beid va,n een 13-jarigen kn< nabijheid aan het spelen w gtuk staal in het hoofd get middellijk gedood. lammer. De historische on opschriften in het z. g. tje" van de Leidsche Acade foren. Gedurende de groote vac: Inpodige herstellingen er «mie gedaan en zoo kwam oors in het zweetkamertje zal hun eerste gedachte gewe moeten wij zeker witten, w muur is bekrast" en de nie Bevende witkwast bedekte «ningen en potloodteekenii annen, die in de geschied* 1 nu een groote rol gespeel /'h' 8pelen en vroeger al v'm 1 *n afwachting van I.' llln examen, daar een ,1 ni,n| °f handteekening ze gered met inSesneden 11 -Door een dollen hondg W^n°rgen' toen twee kind b0( v- 0-> te Hoek van Den j P wilden doen. M a-uur1 °°ir, een hond, een boxe der iV-,en- °P het luide 'ilinrro i1' snelde de Wijrip® toe en trachtte den Het u^n' ^em met moe Jer vloog nu eens het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2