Uit de Pers. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuw Onderwijs Rechtzake togen wij naar onze kamers. We hebben nimmer spijt gehad van onze klimpartij, want het uitzicht vanuit den hooge was in één woord verrukkelijk. Hadden we het beter kunnen treffen Daar beneden ons bewoog zich rustig voort onze dier bare Rijn. En bovendien hebben wij ons kostelijk kunnen prepareeren voor de bergbeklimming, die ons aanstonds wachtte. Toen de stad in. Behalve de alleszins bezienswaardige openbare gebouwen, waarvan ik straks enkele zal noemen, biedt Keulen weinig nieuws. Welk Hol lander kent niet de Amstel- of de Rotte- stad of 't Haagie, de trots van onze natie, en wat zou hij dan nog in Keulen zoeken En wat het Keulsche water betreft, beter bekend onder den uitheemschen naam van Eau de Cologne, zijn we deer lijk teleurgesteld geworden in onze ver wachtingen. Het water in rivier en gracht was van geen andere substantie dan elders en bij nader onderzoek bleek ons, dat men zelfs geen pui pleegt te „doen" met het wereldberoemde, wel riekende nat. We richtten dan onze schreden naar het evengemelde monumentale bouw werk, aan welks voet het drukke stads gewoel dag en nacht voortleeft. Aan de torenzijde zouden we binnentreden. Het rijke ornamentwerk een menigte van bijbelsche en symbolische voorstellingen bevattende trok niet weinig de aan dacht, en vervulde ons met bewondering voor den bouwmeester, die van zooveel kunstzin, geduld en volharding blijk gaf. Een onbeschrijflijke indruk maakte zich van ons meester, toen wij binnentraden in het sombere maar ontzagwekkende schip der kerk, welker hooge gewelven gedragen worden door talrijke pilaren van enorme afmeting. Voorwaar een meesterstuk van archi tectuur, waaruit voor onze hedendaag- sche bouwmeesters nog menig motief te putten valt Het inwendige van de kerk is niet minder dan 135 meter lang en bereikt een breedte van 43 meter. De torens zijn resp. 146 en 160 meter hoog. Bijzonder belangwekkend zijn ook de beschilderde ruiten aan de noordzijde, die nog dateeren van de 15e eeuwdie aan de zuidzijde, niet minder schoon, vormden indertijd een geschenk van Koning Ludwigs I van Beieren. Met recht een vorstelijk geschenkVan de verdere bezienswaardigheden noem ik nog de „Schatzkammer", de naam duidt reeds aan, wat ze bevatverder het be roemde koor en de zij-kapellen, bene vens de koor-omgang, die zich 242 treden boven den begaanbaren grond verheft, alle welke voor luttele bedragen den vreemdeling getoond worden. De koster, gekleed in rood, lang overkleed, leidt U overal rond. Van den 160 M. hoogen Zuidelijken toren, men gelieve daarvoor 'n goede 500 treden op te klauteren, kan men een prachtig panorama genieten. Doch, waar wij onze kamers reeds in een wol kenkrabber hadden en dus nog iets te goed hadden, bleven we mede om des tijds wil rustig beneden. Daarop weid bij stemming uitgemaakt, waarheen wij onze schreden verder zou den richten. Met algemeene, d. i. drie stemmen 'n bureau voor stemopne ming kon er natuurlijk niet op over schieten besloten we in plaats van de muffe museumzalen, waarvan onze gids er plichtgetrouw verscheidene noem de, den Zoologischen Garten met een bezoek te vereeren. 't Zij met beschei denheid gezegd. In dezen planten- en dierentuin zou ons althans eenig natuur schoon wachten. Eerst toen de electrische ons zoover gebracht had, konden we zeggen, Keulen gezien te hebben. Over een grooten af stand ging het langs den Rijnboulevard, vanwaar men een schoon gezicht had over de rivier en de kolossale bruggen, die de stad met Deutz verbinden. Over een lengte van bijna 2'/j uur gaans strekt de stad zich langs den linkeroever van den Rijn uit. Vanaf een aankomende boot heeft men een prachtig gezicht vooral bij avond moet het bepaald too- verachtig zijn. Van de Diergaarde zal ik weinig zeg gen. We hebben er genoten, hoor. Doch indien 't U beter schikt naar „Artis" te gaan, kunt ge dat vrijelijk doen en ge mist dan niets, wanneer ge nimmer dezen Zoologischen Garten aanschouwt. Drentelt ge gaarne in één dag 'n vijf tal musea af, dan kunt ge uw hart op halen. Het Wallraf-Richartz-Museum, ten Z.W. van den Dom, bevat buitengewoon kost bare en bezienswaardige verzamelingen schilderijen, beeldhouwwerken en Ro- meinsche en Germaansche oudheden het aartsbisschoppelijk Museum zal den kerkelijke-kunstkenner volop te genieten en te leeren gevenhet Kunstgewerbe- museum toont u porcelein, fayence, majo lica, ivoor- en glaswerk en nog veel meer voor het museum voor Volkenkunde met z'n 19000 voorwerpen kunt u wel een weekje reserveeren terwijl de muziek liefhebbers wel iets van hun gading vinden in het Muziek-historisch Museum. De St. Gereonskerk en de St. Ursula- kerk zijn alleszins bezienswaardig; de eerste is de oudste van Keulen de tweede met haar „Goldene Kammer" misschien wel de kostbaarste. En waar bi°dt met hef Stadhuis pracht en praalOok het Keulsche Raadhuis met z'n Muschel- en Hansazaal (gobelins en fresco's) mag er wezen. Doch genoeg hiervan 1 De Rijn was ons doel. j Zum Rhein, zum deutschen Rhein i Gaat de lezer 'n volgende maal mee stroomopwaarts TIRO. Blyft aan de orde. De Rotterdammer schreef onlangs Eergisteren wezen we er op, hoe zelfs verstokte vrijhandelaren, als ze tot de regeeringstaak worden geroepen, voelen dat uit verhooging der directe belastin gen de finantieele verplichtingen niet kunnen worden voldaan. Door den nood der practijk gedwongen komen zij dan tot voorstellen van indi recte heffingen, ook van tariefsverhooging die met hun politek verleden lijnrecht in strijd zijn. I De gang van zaken sinds 1877 ten onzent, het optreden van Sprenger van Eyk, Pierson en De Meester is alleszins leerzaam. Waar in onzen tijd de kosten der staatshuishouding telken jare enorm klimmen en de directe belastingen reeds zoo aanmerkelijke hoogte hebben bereikt, zal in de toekomst naar wij vastelijk gelooven het verhoogd tarief ter ver sterking van de tinantiën niet achterwege kunnen blijven. Als fiscale maatregel zal die tariefs wijziging doer geen regeerder kunnen worden gemist. Reeds op dien grond zou het min juist zijn gehoor te geven aan den wenk om dit punt van het antirevolutionaire strijd- program af te voeren, i Nog ernstiger evenwel zou deze front verandering moeten worden betreurd van handelspolitiek-stand punt. Onder voor een goed deel onbewus- ten invloed der oude liberale leer, die aan een heerlijke harmonie geloofde, in dien slechts de Staat zich van alle inmen ging in de voortbrenging onthield, is een eeredienst voor den vrijhandel ontstaan, die voor ons land noodlottig belooft te worden. Door universiteit en hoogere burger school, door boek en courant is ons volk vervrijhandelaard. Eenige kentering viel in de laatste jaren te bespeuren, dank zij ook de hardnek kige propaganda door onze pers gevoerd. Die propapanda wordt onvermoeid voortgezet. Naar onze vaste meening behoort met niet minder kracht dan voorheen te wor den getuigd, dat het een zeer onheilige orde is, waarin bescherming als zondige buitensporigheid wordt gebannen. Het goed recht bepleiten van bescher ming in het algemeen tegenover het vrij- handelsfanatisme het blijft voor de antirevolutionaire partij roeping. Terwijl daarnaast meer bijzonderlijk de vraag of niet door Nederland tot krach tiger beschermende politiek moet worden 1 overgegaan, ernstig aan de orde blijft. H\j ziet er geen kans toe. Moet nog éven genoteerd- 1 De heer A. van Gijn is thesaurier- generaal op het departement van Finan ciën en als zoodanig ként hij onzen staat van belastingen en geldmiddelen beter dan iemand in den lande. Ministers komen en gaan. 1 Ambtenaren blijven, jaar in jaar uit. 1 De heer Van Gijn schijnt liberaal te zijn, tenminste hij werd uitgenoodigd om in het nieuwe kabinet, dat nog altijd in de maak is, minister van Financiën te zijn. Hij heeft echter geweigerd. En dat wel, omdat hij het onmogelijk acht let welónmogelijk achtde kosten voor het Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen, zooals de Lin kerzijde dit wil. Aldus meldde de Nederl. Wis hier tegenspraak mogelijk, dan zou de liberale pers zich natuurlijk hebben gehaast deze ter algemeene kennis te brengen. Zij schijnt dus onmogelijk. Is er dan scherper veroordeeling van de vrijzinnige volksverlakkerij denkbaar, dan door de weigering van zulk een man Fr. Dagblad. Het nieuwe Kabinet. Wij vernemen dat de samenstelling van het nieuwe Kabi net als volgt is: Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. J. Lou don, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Washington; Justitie, mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad; Binnenlandsche zaken, mr. P. W. A. Cort van der Lindenlid van den Raad van State, Kabinetsformateur; Marine, J. J. Rambonnet, kapitein ter zee; Financiën, A. E. U. Bertling, directeur der registratie, te Leeuwarden Oorlog, N. Bosboom, gep. kolonel van de artillerie; Waterstaat, dr. C. Lely, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wet houder van 'sGravenhage; Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. M. W. F. Treub, oud-lid van de Tweede Kamer Koloniën, mr. Th. B. Pleyte, oud-advo- kaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, te Amsterdam. Het koninklijk besluit betreffende de samenstelling van het nieuwe Kabinet zal waarschijnlijk Vrijdag in de Staats courant verschijnen. Volgens de Nederlander heeft de heer Rambonnet gisterochtend een bezoek ge bracht bij minister Colijn. De heer Rambonnet is voorstander van de Indische-vlootplannen, zooals die in het defensie rapport zijn neergelegd. Het nieuwe Kabinet. De driehoek correspondent van de Telegraaf schrijft o.a. het volgende over de nieuwe minis ters Wanneer bovenstaande samenstelling van het nieuwe kabinet juist is en wij zullen dat aannemen dan is het verrassende, om niet te zeggen, verbluf- fende feit, dat mr. Treub minister van Landbouw wordt. Dit beteekent, en kan niet anders beteekenen, dan dat het staatspensioen op het programma van het nieuwe kabinet niet voorkomt. De heer Treub heeft, het is bekend, het staatspensioen bestreden met al de vurig heid van zijn temperament. De kannon nen van zijn groote welsprekendheid en van zijn compacte kennis heeft hij onver vaard op de groeiende en voortrukkende bataljons van het staatspensioen gericht. Wie er ook bekeerde, wie zich bekeeren j liet, hij nooit. Hij bleef er een fel tegen- stander van. Zijn afkeer was zoo beslist, dat hij zich niet wenschte te scharen onder het vaandel der concentratie, enkel en alleen wijl de verzekeringsparagraaf naast de vrijwillige verzekering, ook het staats pensioen bevatte. Zelfs legde hij er zijn mandaat, als volksvertegenwoordiger, voor neder. Dat was een daad van op offering en karakter. Bij de verkiezingen was het staatspen sioen een der hoofdpunten. De voorstan ders en propagandisten ervan overwon nen met het resultaat, datde heer Treub nu de minister van sociale ver zekering wordt. Het klinkt haast onge looflijk. Het staat daardoor wel vast, dat de komende regeering van het staatspen sioen niets moet hebben, en de sociaal democraten kunnen zich van harte ge- lukwenschen, dat hun weigering, mr. Treub, minister heeft helpen maken. Hiermede is de merkwaardigheid van de Landbouw-portefeuille echter nog niet voldoen geschetst. Er zit nog een andere kant aan. De heer Treub heeft n.l. ook de wetten-Talma zoq beslist en energiek mogelijk bestreden en ze veroordeeld met al de vinnigheid van zijn argumentatie. Zal hij nu de man worden, die de wet ten moet uitvoeren Inderdaad wij mo gen het optreden van mr. Treub als minister verbluffend noemen. De vraag rijst, hoe de positie der con centratie tegenover hem zal zijn. De eisch van het staatspensioen kan en mag zij natuurlijk niet verloochenen. Dat zou de meest krasse woordbreuk zijn. Waar nu zoo goed als zeker een initiatief-voorstel tot invoering van staatspensioen uit den boezem der Kamer te wachten is, zal de linkerzijde dit moeten aannemen en de regeering zal daarbij niet als onverschil lige derde kunnen toezien. Welke lijn wij met dit kabinet uit gaan, valt natuurlijk eerst te voorspel len, wanneer het in de Troonrede zijn program zal hebben ontvouwd, maar het lijkt ons niet te kras om te zeggen, dat het een ministerie voor grondwetsher ziening zal zijn. Vermoedelijk zal het algemeen kiesrecht pogen te brengen en ■*t staatspensioen ter zijde laten. Afgezien van dit laatste zal het na tuurlijk ieder verheugen, dat een man van de kennis en het karakter van den heer Treub in de regeering treedt. Hij zal daarbij tevens gelegenheid hebben een ruggesteun te zijn voor de financi- eele politiek. De portefeuille van Fi nanciën zou mr. Treub niet hebben mis staan. Wat de heer Bertling als financier denkt en wil, hebben wij eenvoudig af te wachten. Zijn naam is, vergissen wij ons niet, in het openbaar een blanco artikel. Overigens zal er nog gelegenheid zijn, zoodra de benoeming officieel is, op de personen der nieuwe bewindslieden te rug te komen. De heer Cort van der Linden wordt, zoo men weet, voor de tweede maal minister, en dr. Lely zelfs voor de derde maal. Deze trad reeds in het kabinet-Tak van Poort vliet (1891—1894) en in het kabinet- Pierson (18971901) als minister van Waterstaat op, werd daarna gouverneur van Suriname, Kamerlid, wethouder, en zal nu voor den derden keer aan het hoofd van het Waterstaat-departement komen. De heer Ort staat als een bekwaam jurist bekend en de heer Bosboom als een bekwaam officier. Laatstgenoemde, die in 1909 candidaat voor de Tweede Kamer in Amsterdam V was tegenover den heer Ketelaar, is de man van het bekende ver dubbelingsstelsel-Bosboom, dat hij de be handeling der militiewet tegenover de plannen van minister Colijn zoo warm door velen werd aanbevolen. Voor zoover we konden nagaan, heb ben we hier te doen met een vrijzinnig kabinet, dat zich echter niet gebonden acht aan het programma der concentra tie. In zoover is er echter eenige tegen strijdigheid in de opname van dr. Lely, die ongetwijfeld een concentratieman mag worden genoemd. Voor het oogenblik laten wij het hier bij. Over het karakter van het kabinet kan eerst goed geoordeeld worden, wan neer zijn program bekend is. Wij hebben thans alleen op het zéér merkwaardige feit, dat mr. Treub minister van Land bouw wordt, de aandacht willen vesti gen. Dit zal niet nalaten sensatie te verwekken na een stembusstrijd, waarin het staatspensioen één der hoofdzaken was. De aanwezigheid van den heer Treub geeft het nieuwe bewind het sig natuur van een zeer beslist anti-staats pensioenkabinet. Zal het wellicht de voorstanders van het staatspensioen murw willen maken door zijn volledige aandacht op het algemeen kiesrecht te vestigen Vrees voor een algemeene moordpartij. Men seint uit Soerabaja aan de N. Rott. Crt. „Een ongekende en onverklaarbare* vrees voor een moord op groote schaal, die in den nacht v an 24 op 25 Augustus zou geschieden, op de in de binnenlan den wonende Europeanen en Chineezen, leidde tot een uittocht naar de hoofd plaatsen en het nemen van nog andere voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde echter niets. Te Malang, de eenige plaats waar wel eenige reden voor ongerustheid zou kunnen bestaan, omdat de geestdrijvers van Sarekat Islam aldaar het inlandsch bestuur haten, heeft Zaterdag een groot machtsvertoon plaats gehad, om de on ruststokers te intimideeren. Thans zijn de gemoederen overal kalmer. Sareket Islam blijkt als economische vereeniging een mislukking, zij is geheel verbasterd. Waar zij kan voortwoekeren, zooals in Rembang, bedreigt zij de rust en orde. Mijns inziens is thans aangetoond, dat zelfwerkende regeerende krachten niet in het Javaansche volk aanwezig zijn." Invaliditeitswet. Het Stbl. no. 357 bevat een Kon. besluit van den 21sten dezer, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, betreffende trek kers van een rente krachtens de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet. Daarbij wordt het volgende bepaald: Artikel 1. De gemeentebesturen ver strekken de inlichtingen, welke door het bestuur der Rijksverzekeringsbank wor den gevraagd in verband met de toeken ning of betaalbaarstelling van renten, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet. Artikel 2. Het bestuur der Rijksver zekeringsbank geeft van den naam en het adres en van den dag, de maand en het jaar van geboorte van ieder persoon aan wien een rente, als bedoeld in artikel 369 of artikel 370 der Invaliditeitswet is toe gekend, kennis aan het bestuur der ge meente, waarbinnen deze persoon zijne woonplaats heeft. De kennisgeving ver meldt, of de rentetrekker gehuwd is, en zoo ja den naam en de woonplaats van den echtgenoot. Artikel 3. Door elk gemeentebestuur wordt een lijst aangelegd, [bevattende de gegevens, welke door het bestuur der Rijksverzekeringsbank krachtens artikel 2 zijn verstrekt. De lijst wordt in verband met gevallen van verandering van woonplaats, over lijden en huwelijk door het gemeente bestuur nauwkeurig bijgehouden. Tweemaal in de maand doet het ge meentebestuur aan het bestuur der Rijks verzekeringsbank een opgave toekomen van de wijzigingen, in verband met ge vallen als in het voorgaande lid bedoeld, in de lijst aangebracht. De opgaven geschieden met zooveel mogelijk gelijke tusschenpoozen. Artikel 4. Zoolang de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet nog niet in wer king zijn getreden, kan het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de gemeente besturen voorloopige gegevens verstrek ken betreffende personen, aan wie ver moedelijk een rente als bedoeld in artikel 369 of artikel 370 van genoemde wet, zal worden toegekend. Ten aanzien van deze gegevens is het in artikel 3 bepaalde van toepassing. Artikel 5. Dit besluit treedt in werking op den 23sten Augustus. Alphabetische naamlijst van de leden der Tweede Kamer. Een lezer van de Standaard zond aan dit blad onder staande naamlijst van de Leden der Tweede Kamer. Hij meent dat voor vele lezers van Dag- en Weekbladen, alsook voor de lezers van het Analytisch Kamer verslag en van de Handelingen een naamlijst van al de leden der Tweede Kamer, waaronder thans 28 nieuwe leden voorkomen, met vermelding hunner poli tieke richting zeker welkom zal zijn. Deze lijst kan dan uit de krant ge knipt en bewaard worden, om ze dan bij voorkomende gelegenheid te raadplegen. A.R. Antirevolutionair. C.H. Christelijk-Historisch. R.K. Roomsch-Katholiek. V.L. Vrij-Liberaal. U.L. Unie-Liberaal. V.D. Vrijzinnig-Democraat. Soc. Socialist. Aalberse R.K. Albarda Soc. Ankerman C.H. Arts R.K. Beaufort de V.L. Beckers R.K. Berch v.Heem stede v. d. R.K. Best v. R.K. Beumer A.R. Bichon v. IJs - selmonde C.H. Bogaerdt R.K. Boissevain V.L. Bongaerts R.K. Bos V.D. BrummelkampA.R Bylandt v. C.H. Deventer v. V.D. Dolk U.L. Doorn v. U.L. Drion V.L. Duymaer van Twist A.R. Meester d. it t Mendels «C Molen v. d. A R Monté Verloren d. Muralt d. p Nierstrasz \'f Nispen tot Seve- naer v. R.K Nispen tot Seve- naer v. R.K. R.K. A.R. U.L. Soc. U.L. V.D. U.L. U.L. A.R. Duynstee R.K. Duys Soc. Eland U.L. Fleskens R.K. Fock U.L. Foreest v. V.L. Fruytier R.K. Geer de C.H. Gerhard Soc. Gerritson C.H. Goeman Borgesius U.L. Hamel v. U.L. Heeres U.L. Helsdingen Soc. Hub recht U.L. Hugenholtz Soc. Idsinga v, C.H. Jannink U.L. Jansen U.L. Janssen R.K. Jong de U.L. Juten R.K. Ketelaar V.D. Kleerekoper Soc. Knobel V.L. Kooien R.K. Laan J. ter Soc. Laan K. ter Soc. Lasonder U.L. Leeuwen v. Soc. Lieftinck U.L. Limburg V.D. Loeff R.K. Marchant V.D. Nolens Oosterbaan Patijn Polak Raalte v. Roodenburg Roodhuizen Rink Rutgers Ruys de Beeren brouck R.K Sannes g0c' Sasse van IJsselt van R.K. Savornin Lohman de C.H. Schaper goc Scheurer a.R. Schimmelpen- ninck C.H. Schim van der Loeff U.L, Smeenge U.L Spiekman Soc. Spill ter V.L. Stuers de R.K. Teenstra V.D. Troelstra Soc. Tydeman V.L, Veen van C.H, Velde van de A.R. Visser van IJzen- doorn V.L. Vliegen Soc. Vliet v. a.r. Vlijmen v. R.K. Vollenhoven v. V.L. Voort v. Zijp v. d. a.r. Vuuren v. R.K, Wassenaer van Catwijckv. C.H. Wichen v. R.K. Wijkerslooth de Weerdesteijnde R.K. Wijnbergen v. R.K. Middelburg. In een bekendmaking van den burgemeester dezer gemeente wordt medegedeeld dat nu de verjaar dag van H. M. de Koningin dit jaar op 'een Zondag valt, door H. M. het verlan gen kenbaar is gemaakt dat de openbare feestviering op den daarop volgenden Maandag 1 Sept. e. k. plaats hebbe, weshalve de ingezetenen door den bur gemeester voornoemd worden uitgenoo digd met dit verlangen rekening te houden. Middelburg. Toen wij gistermiddag even de tentoonstelling inliepen hadden wij gelegenheid ons te overtuigen dat vriend Siereveld zijn miniatuur visschers- pinkje zoo goed als geheel gereed had. Het is werkelijk weer een fraai kunst stuk en het deed ons dan ook groot ge noegen te vernemen dat het vaartuigje verkocht is en wel aan een Amerikaan. Reeds vroeger verkocht S. naar de nieu we wereld. Middelburg. Bij de familie alhier is bericht ontvangen, dat zekere Groene- wout, varende op de Rotterdamsche Lloyd, in Amerika, ten gevolge der hitte, plotseling is overleden. Tijdens zijn afwe zigheid was zijne vrouw moeder geworden. Middelburg. Bij het comité voor de tentoonstelling van kleederdrachten, enz. alhier is bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin als prijs voor de op Zaterdag 30 dezer te houden ringrijderij een zilveren blad heeft beschikbaar gesteld. Voorts zijn de volgende prijzen geschonken door den heer P. M. J. Hackenberg een stel gouden Zeeuwsche halsknoopen; door den heer Jacq. Frank een zilveren luci fersdoos. Goes. Benoemd met ingang van 1 Sept. a.s. tot machinist bij de Gem. Electrisch Bedrijf te 's Gravenhage de heer N. Kaufi- mann alhier. Colünsplaat. Het programma van de hier op 4 Sept. a.s. te houden onafhanke- lijkheidsfeesten vermeldt o. a.Rondgang muziekgezelschappen herdenkingsrede door ds. Feijkes in de Ned. Herv. kerk, schoolfeest, historische optocht, volks spelen en vuurwerk. Groede. Bij Kon. besluit van 22 dezer is aan den heer H. G. Hammacher, op zijn verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te dezer plaatse. Honteiiisse. Zondag ontstond hier brand bij dhr. L. Calle. Een partij hooi en stroo kwam in de vlammen om Verzekering dekt* de schade; omtrent de oorzaak verkeert men nog in het onzekere. Wolfaartsdjjk. Het ongeluk den land; bouwer M. C. Nijsten overkomen, ver meld in ons nummer van gisteren,lS veroorzaakt door het op hol slaan van een span paarden Bovengenoemde land bouwer hielp den knecht een span jonge paarden voor den wagen zetten en hiel' de beesten van voren vast. De paarden b u4 „nnen eensklaps te steig ]10l. N. kwam te vs| ''airden en de wagen gein ■f r „ineen. Geconstateerd fökas was ingedrukt. Ooi nde wonde aan het hor f^jiolden van de hofstede f1,, werden spoedig gegrep onmiddellijk dood. Hij oud. De ontsteltenis gemeente, daar hij bekei geacht ingezetene Axel. Axel viert 28 en Uest. Sinds een 14 dagen u-ine avond aan avond LTsted feestelijk aan te kil r ia men begonnen het oid te plaatsen en naar Ling te zien zal de ge] Lderd zijn als nog nimini Wanklanken hoort men nie I pen nationaal feest te won jvoner heeft zijn huis oranje jjorssele. In de Maanda gemeenteraadsvergadering In tegenwoordig uitgezond eD dhr. C. v. 't Western len der vorige vergadering Jezen en onveranderd I gesloten vergadering were juet bespreken van eenige n I \'a heropening werd nageziei j J.an het Burgelij k armbestu droeg aan ontvangst f1284 f1370,87, zoodat een nadeel Dlijft van f 86,39. De genie, werd ook nagezien. Deze 1 aan ontvangst f17735, [f17688,93; zoodat een goed I van f46,53'/2. Daarna sluit Cofijnsplaat. Door eenig Raad, waarbij ook de Burf j nevens enkele raadsleden v heden een proeftocht gen nieuwe motorboot van het I (ienoemde heeren werden ze door den veerschipper vangen, die hen welkom he. en door allen werd gelu I vooral door den Edel acht die een woord van waard lukwensch uitsprak. De boot droeg volkomen de go. hooge passagiers weg. Nie boot keurig afgewerkt, m l flink plaats voor de pass. een overdekte ruimte tot i nen plaats nemen, en zoo tot 20 kunnen geplaatst wo: lieid laat niets te wensc overtocht kan nu in 3 A j schieden, dus het geheel goede verbetering. Ierseke. Hedenmorgen i werklieden, bezig met liet een rioleering aan de Chr, geraamten van menschen veer 1 M. onder den gr waren. Ondersteld wordt d ten zijn van personen die halve eeuwgeleden tijd. epidemie in onze plaats Ned. Herv. Kei Aangenomen naar Den I J. van de Plassche te Jaarsv Geref. Kerken Beroepen te Vreeland ei l Vecht, 0. Bouma, cand. te L rte Nieuwendijk (Almkerk makers te Alblasserdam. Benoemd voor het Sept. 1913—31 Aug. 1914 ®- te G°es de hei tijdelijk leeraar aan die sc hetzelfde tijdvak tot leera: B. S. te Middelburg de heer tijdelijk leeraar aan die sch( Geslaagd voor de ac o- (schoolakte) de heer Middelburg. De te Ter Neuzen opg< l Woensdag 17 Sept. opend. Te Groningen zal in jang bestaan van de Gron teit en tegelijkertijd het 10( van het studentencorps fee herdacht. Arrondissemmts-Rechtbank Heden, Dinsdag, zijn pnseenvoudige beleediqinc I hvr. van J. v. d. P., ereeke, tot f5 b. s. 5a.,- J s- 3 d. h.landloop IJ-, veldarbeider, en W. F. leiden zonder vaste woon aeerd te Middelburg, f p'.UH 2 d. hechtenis r'jkswerkinrichting v PJarendiefstal: A. M. Z. "es, conform de eisch *e tuchtschool, en A. J., fu'k PP ijk> conforn i i 1q J'iu' 4 w- tuchtschoo I eisoK, t0l,wer' Stoppeldi ?V° /10 b" lOd. h. Cfmf veldarbeider, gnform de eisch tot - 1 taroen vr °-J'' hvr" V8 de helft .ss'nUen> tot 120 i 1 ™lnder dan de ei J-» landbouwersknecht, 2 van f5 ei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2