Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws, Onderwijs LEESTAFEL Gemengde Her naar den chaotischen inhoud, waaronder de kleuren van sigarenzakjes «en sigaret tendoosjes niet moeilijk waren te onder scheiden, zijn onderzoekingswerk vol bracht. Na aan deze formaliteit voldaan te hebben, zochten wij onze oude coupé weder op en zetten wij den tocht voort. We stoomden nu door een gezellig, een voudig landschap, niet veel verschillend van het Hollandsche. Haver- en suiker bietenvelden peeën, zegt de Zeeuw wisselden elkander gestaag af. Doch in de verte teekenden zich reeds de heuvel ruggen af, die ons beduidden, dat wij Duitschlands tuin reeds naderden, en toen LoBberich achter ons lag, stoomden wij reeds tusschen vrij hooge heuvels van goudgeel zand door. Van de stations, die wij aandeden, noemen we Kempen en Neuss. Op de perrons heerschte een gezellige drukte, een beweeglijkheid zooals men die alleen kent in het reisseizoen. Een gewirwar van allerlei wandel- en reiscostuums de dames en de meisjes in eenvoudig licht kleed, de heeren voor het mi'eren- deel in groen reispak met korten broek en op den rug de traditioneele „Rück- sack". Weinige Duitsche toeristen, die wij op onze verdere reis ontmoetten, waren zonder dit handige meubel, dat een menigte van onmisbare zaken voor de reis bevatte, tot. zelfs kookgerij toe. Zoo toegerust pleegt de Duitscher —de elite noch de gewone man, maar om zoo te zeggen de middenstof de grootste marschen door zijn schoone vaderland af te leggen. Van vermoeienis weet hij niet af, en eenige ontbering deert hem niet. Het wekt dan ook verwondering, dat zooveel onbemiddelde Duitscliers over alle bezienswaardige gedeelten van hun land kunnen meepraten. Toen we Neuss, het centtum van een bloeiende industrieele streek, verlaten hadden, zagen we in de verte reeds de kruinen der bergen, die zich flauw boven den horizon verhieven. Eindelijk, 'n uur of zeven na ons ver trek uit het stille provinciestadje, nader den we de grootsche en door haar water wereldberoemde stad Keulen. Te ruim 3 uur in Holland schreven we 'n veertig minuten vroeger stoomden we de geweldige overkapping van het Keul- sche hoofdstation binnen. Welk 'n machtige indruk was dat Even stonden we kijken als „Joris Ko mijn op de Tentoonstelling1' gedaan moet hebben, doch weldra gevoelden we ons geheel vertrouwd in het drukke gewoel, te midden van die duizenden menschen, die blijkbaar allen haast hadden. Na het geweldige station eens goed opge nomen te hebben 't was in één (Duitsch) woord grossartig verlieten we het door de breede tunnels en'de enorme hal en stonden we eens klaps voor den beroemden Keulschen Dom. Doch hierover en over onze verdere ervaringen en indrukken een volgenden keer. TIRO. De Balkan. De Turken zullen toch nog hun zin krijgen en met Adrianopel gaan strijken. Hun dreigende houding zal ongetwij feld niet zonder gevolg blijven. Evenmin de niet onbelangrijke con cessie, die het den Bulgaren wil toestaan, althans indien wij het te Sofia verschij nende blad, de Dzjin, mogen gelooven. Men seinde aan dit blad, dat Turkije aan Bulgarije in ruil voor Adrianopel belang rijke concessies aan de golf van Saros heeft voorgesteld en met vijande lijkheden dreigt, zoo die voorstellen niet worden aangenomen. De houding van Turkije is wel merk waardig brutaal. Aan mij komt Adria nopel toe, zegt het, ge kunt daarvoor eenigen grond aan de golf van Saros bekomen. Graag of niet. Als ge er niet mede aceoord gaat, zullen onze troepen oprukken. Dank zij de laksche houding van Europa's diplomaten, schijnt er weinig aan te doen te zijn. De Kölnische ver neemt uit Weenen: „Het wordt hoe langer hoe waarschijn lijker, dat Bulgarije zijn wenschen aan gaande Adrianopel niet vervuld zal zien. De vermoeidheid der mogendheden belet het nemen van krachtige maatregelen, en zonder dergelijke maatregelen zijnde Turken de stad niet uit te krijgen. Zelfs Rusland toont zich voor Bulgarije's tegenspoed apathisch. Het Russische ministerie heeft alle gedachte aan ge welddadig optreden laten varen en be perkt zich tot het aanbevelen van een financieel boycott, waar echter Engelanfi en Frankrijk niet aan willen. Ook de andere mogendheden zijn er tegen om de Tabaksregie aan te pakken, aangezien dat een internationale particuliere maat schappij is." Alle schuld wordt dus op rekening van de vermoeidheid [der mogendheden ge schoven. Fraaier heeft men het nog nim mer beleefd. Hoe zouden zij die vermoeid heid willen verklaren? Hebben soms de Italiaansch-Turksche en de Balkan-oorlogen zooveel van haar krachten gevorderd? Neen, de oorzaak moet dieper gezocht worden. Enfin, als de vrede nu maar bestendigd blijft. Er bestaat anders niet veel uitzicht op. Bulgarije, dat er bij de laatste strub belingen kaal is afgekomen, zal zich hier wellicht niet zoo gauw gewonnen gegeven. Intusschen smeult er nog iets tusschen Bulgarije en Griekenland. Overeenkom stig het protocol met Griekenland heb ben de Bulgaren Grimuldzjina bezet. En een telegifcm uit Stroemitsa meldt, dat de bewoners wegens het vooruitzicht van de bezetting van deze stad door de Bul garen, haar in brand gestoken en verlaten hebben. Locni naar werken. De toestand wordt, zegt de „Nieuwe Haagsche Crt.", voor de overwinnaars langzamerhand wanho pig en belachelijk. Wat een ellendig ge- wurm eer het mr. Cort van der Linden gelukt een vrijzinnig Kabinet ineen te zetten. Men zou zoo denkendat is het werk van een oogenblik. Mannen bij de vleet. Alleen maarTot nu schijnt de hoeksteen die het gansche Kabinet zal moeten schragen, maar niet te vinden, te weten een Minister van Financiën.. Ziet ge, de De Jongs, Groenewouds, Bekkers, Kosters en tuttiquanti, die heel 't jaar zoo prachtig in dienst van het Anti-Tariefwet-Comité, de Tariefwet wis ten in miscrediet te brengen, kunt ge toch moeilijk met de portefeuille van Fananciën belasten. Dat gaat eenvoudig niet. Het werk van zoo'n Minister is niet om met een hocus pocus pas het volk een rad voor de oogen te draaien, maar om te zorgen, dat het geld er is voor de bestrijding Aan de Staatsuitgaven. En dat laatste is nu eenmaal moeilijker dan het eerste. Treffend is het, dat een man als mr. Anton van Gijn, naar verluidt, een por tefeuille geweigerd heeft en dat hij geen kans ziet op een andere manier aan geld te komen dan door tariefverhooging. 't Spreekt ook van zelf. Heel 't buiten land toont het. Waar dure wetten in werking zijn getreden, zooals in Dene marken en Duitschland, moet men het benoodigde geld voor een deel uit het tarief halen. Ook Engeland haalt er veel meer uit dan wij. Waarlijk, nu de heer Cort van der Linden juist zoo met de bezetting van éénen zetel zit te tobben, krijgt de vrij zinnigheid loon naar werken. Want de strijd tegen het tarief was het sterkste wapen. En nu zitten de heeren er mee. We gelooven daarom wel, dat er einde lijk een soort politieke desperado courage genoeg zal hebben, om het in vredesnaam maar te wagen. Maar in 's mans schoenen zouden we toch niet gaarne staan. Intuschen bewijst het verloop der crisis volkomen het gerechtvaardigde van on zen strijd en liet gerechtvaardigde van dien der tegenpartij, gelijk die in de maanden Mei en Juni is gestreden. Kon. bezoek aan Rotterdam. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn voorne mens op 4 Sept. te Rotterdam te komen. Het Koninklijk paar zal ten stadhuize de leden van den gemeenteraad ontmoeten en daarna een bezoek aan het Etablisse ment Feijenoord brengen. Prins Hendrik heeft gisteren het sanatorium van prof. Friedliinder te Hohe Mark verlaten. Hiermede is de korte na- kuur van Z. K. H. de Prins geëindigd. De zenuwhoofdpijnen, waaraan de Prins leed, zijn thans geheel verdwenen. Prins Hen drik verheugt zich overigens in een uitste kende gezondheid en gevoelt zich bijzon der opgewekt. Van Karnebeekbron. Ter gelegen heid van de opening van het Vredespaleis zal het bestuur der Carnegie-stichting, in den persoon van jhr. mr. A. P. L. van Karnebeek, den voorzitter, worden ge huldigd, door de stichting van een ge- denkbron nabij het Paleis. Op 3 Sept. zal de bron aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Kabinetscrisis. Naar de bladen ver nemen, is staatsraad mr. Cort van der Linden Zaterdagmiddag door H. M. de Koningin ontvangen, vermoedelij k tot het doen van definitief verslag omtrent de hem verstrekte opdracht tot samenstelling van een kabinet. Het onderhoud duurde ongeveer vijf kwartier. Volgens De Nederl. zal mr. B. Ortt, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, in het nieuwe kabinet optreden als minis ter van justitie. Dat kolonel Bosboom minister van oorlog zal worden, wordt aan het blad bevestigd. Binnenlandsche oorlog. Onlangs heb ben wij medegedeeld, dat er in de kringen der S.D.A.P. te Amsterdam ontstemming heerscht over het feit, dat in een openbare vergadering de heer J. A. Fortuijn aan zijn partijgenoot mr. P. J. Troelstra diens demagogisch optreden verweet. Deze kwestie is gisteravond in de afdeeling Amsterdam VI der S.D.A.P., waarvan de heer Fortuijn deel uitmaakt, behandeld met het resultaat, dat met groote meer derheid van stemmen een motie van af keuring tegen den heer Fortuijn werd aangenomen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de heer Fortuyn zich hierbij niet neer leggen, doch een uitspraak van het a.s. congres der S.D.A.P. uitlokken. 'tls ook niet alles koek en ei in de S.D.A.-Partij Middernachtzending. Den 27sten dezer zal in den Helder het nieuwe zee manshuis der Middernachtzending wor den geopend door den minister van marine a.i., of zoo deze verhinderd is door dr. J. Lammerts van Bueren, den voorzitter der vereeniging. Middelburg. Zaterdag kwam een motorwielrijder in de Lange Dellt door verkeerd uitwijken tegen een hek aan te rijden. Hij werd bij den heer H. binnengeholpengelukkig bleken de kwetsuren gering en kon hij zijn weg spoedig weer vervolgen. Op de markt kreeg een vrouw een toeval en werd bewusteloos bij den apo theker Van der Harst binnengebracht en daar weer tot haar zeiven gebracht. Middelburg. Hedenmorgen is men begonnen met het opslaan van de mu ziektent op de Markteen eerste voor bode dus van het dubbele feest dat ons Zaterdag wacht. De viering van den jaardag onzer geërbiedigde Koningin met Haar zelf in ons midden, is zeker wel een bijzonder groot voorrechtdat anders alleen de bewoners der residentie of die van Apeldoorn en Het Loo te beurt valt. Als het weder even mooi is als hedenmorgen zal het dan ook zeker een feestdag worden, die niet licht uit het geheugen zal gaan. Middelburg. Het Middelburgsch Mu ziekkorps (dir. Jan Morks) zal op Vrijdag 29 Aug. des avonds ten 8 uur op het Molenwater een muziekuitvoering geven. Middelburg. Naar wij vernemen zal Zaterdag a. s. ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek de extra-trein, die des Donderdags de Belgische badgasten naar Breskens brengt, ook loopen, ter wijl vermoedelijk ook de „Walcheren", het stoomschip, dat ook op Donderdagen over zee talrijke vreemdelingen aanvoert, een tocht zal maken, zoodat ook vele vreemdelingen verwacht mogen worden. De drukte op de Provinciale booten was de laatste Donderdagen zoo groot, dat bij gunstig weder, Donderdag a.s., twep booten te half elf van Breskens zullen vertrekken om ieder een plaatsje te verzekeren. Middelburg. De gaaischieting op het Molenwater trok Zaterdag evenals de beide vorige malen zéér weinig belang stelling, terwijl ditmaal slechts 31 per sonen uit Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen deelnamen. De eerste prijs f20 viel ten deel aan B. Romeijn van „Diana" te 's-Heerenhoek met 12 kleppen; de [tweede aan J. Buijs- rogge van „Willem Teil" te Klooster- zand e met 11 kleppende derde prijs aan P. van Miegnen van dezelfde ver eeniging met 9 kleppendeze laatste personen moesten eerst kampen met 3 andere deelnemers. De zij vogels werden behaald door J. Luijck van Vlake en J. Buijsrogge, bovengenoemd. Middelburg. De Commissaris der Ko ningin en Mevrouw Dijckmeester zullen ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, ontvangen op Maan dag 1 September a. s., des namiddags van 3 uur af. Men schrijft ons uit Middelburg Er zijn in den gemeenteraad drie va catures, die eerlang moeten vervuld worden. Daar van liberale zijde geen organi satie bestaat, die zich inlaat met de ver kiezingen voor den Raad is het stellen van candidaten aan die zijde overgelaten aan de kiezers, die zich daartoe geroepen gevoelen. Van verschillende kanten hoort men thans voor district I (stadhuis) waar 2 vacatures zijn de namen noemen van mr. G. J. Sprenger, agent der Neder- landsche Bank en oud-gemeentesecretaris en van notaris W. Hioolen. In district II (Groenmarkt) zou mr. J. J. Heijse, advocaat, bestemd zijn om de door zijn vader ledig gelaten plaats in te nemen. Of de rechterzijde aan deze verkiezin gen zal deelnemen is nog niet bekend. Goes. Zeer gaarne verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende Drin gende Bede om Hulp, een beroep doende op de milddadigheid van onze lezers. Van Uwe gaven zal het afhangen of de jonge man en vader, waarvoor de lief dadigheid wordt ingeroepen voor eenigen tijd naar een Sanatorium zal kunnen gaan, zoo God wil, tot herstel van zijn gezondheid. Komt, Zeeuwen, verleent hulp aan hem, die jarenlang in uw mid den gewoond en half Zeeland bereisd heeft. Wolfaartsdjjk. Men seint onsDe land bouwer M. C. Nijsten is heden plotseling doodgevallen. Vlisssingen. Volgens de M. C. is ook bij den landbouwer Jasperse aan den Bosch weg kruisbessenmeeldauw geconsta teerd. Ylissingen. Vrijdag is hier op 77 jari gen leeftijd overleden de heer J. van den Berg, gepensionneerd schipper der mari ne en ridder der Militaire Willemsorde. De heer Van den Berg was den 8 Mei 1859 met de Militaire Willemsorde ge decoreerd voor zijn moedig gedrag in Oost Indië. Het eere-metaal heeft dus meer dan 54 jaar zijn borst gesierd. Zierikzee. Zaterdagmorgen had onder de gemeente Noordgouwe een treurig on* geval plaats. Een 2-jarig meisje vanW, B., vertoevende bij haar grootmoeder de wed. S., werd zoodanig overreden door een met gerst geladen wagen, dat de dood onmiddellijk volgde. De wagen behoorde aan den landbouwer De V. Midd. Crt. Stavenisse. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofd - acte geen sollicitanten zich hebben aan gemeld, en dat de verbeteringen der openb. school voor f1832.zijn aanbe steed. Overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek werd de re kening der gemeente over 1912 voor- loopig vastgesteld in ontv. op f18656.631 en in uitgaaf op f 17775.525, goed slot f881.11 en goedekeurd de rekening van het Burgerlijk armbestuur, eveneens over 1912, in ontv. op f 12G6.985 en in uitg. op f1273.211, kwaad slot f6.23. Er wordt besloten in erfpacht af te staan een perceeltje gemeentegrond aan J. van Oeveren en een in huur aan C. Dorst AHz. De geloofsbrieven der laatst gekozen raadsleden A. J. Verstraate en C. L. Pot- appel worden ten onderzoek in handen eener commissie gesteld overeenkomstig het advies besluit de raad tot hunne toelating. In handen derzelfde commis sie worden gesteld de reclames tegen den H. O. over 1913. In verband met de veranderingen aan de openb. school wordt besloten een geldleening groot f1750. aan te gaan. Nog wordt besloten eene wijziging aan te brengen in de verorde ning regelende de uren van openstelling voor den Burg. Stand, en zulks in ver band met de wijziging van art. 149 der gemeentewet. Benoemd wordt tot graf delver, voor den tijd van één jaar, met uitzicht op eene vaste aanstelling C. de Vos Jr. Rilland. Zaterdagavond werd in de o. 1. school een schietwedstrijd gehouden uitgaande van de vereeniging ter bevor dering van 's lands weerkracht. Het aantal deelnemers bedroeg 42. De leiding be rustte bij dhr. D. de Klerk, reserve le luitenant te Bergen-op-Zoom. Het maxi mum aantal te behalen punten bedroeg 40. De prijzen (12 in getal) werden be haald door de volgende deelnemers le prijs (pendule met candelabres) door Corns. Caths. van den Brink met 39 pun ten 2e pr. (meerschuimen sigarenpijp met barnsteenen mondstuk in etui, be nevens een pièce de milieu) door J. v. Damme Cz., met 36 p.3e pr. (2 groote schilderijen) door W. Vermerris met 36 p.; 4e pr. (vogelkooi op standaard) door W. Walraven met 36 p.5e pr. (twee wand- spreuken, versierd) door Abr. Boot met 35 p.6e pr. (schenkblad) door J. C. Blok Jacz. met 35 p.7e pr. (portret album) door D. Weststrate met 35 p. 8e pr. (sigarenpijp met etui) door J. Tieleman met 34 p.9e pr. (portemon- naie) door Anth. Goeree met 34 p. 10e pr. (tabakspijp met etui) doorJ.de Goffau met 34 p.; lie pr. (knipmes met etui) door J. Oostdijk met 33 p.le pr. (sigarenkoker) door J. P. J. Griep Wz. met 33 p. Bij dezen schietwedstrijd waren aan wezig de burgemeester, enkele raadsleden, de gemeentesecretaris, benevens nog en kele belangstellenden. Na afloop hield luitenant De Klerk een toespraak. In de allereerste plaats richtte hij een woord van dank tot den burge meester en de raadsleden voor de door hen betoonde belangstelling en ook tot de deelnemers voor de getrouwe bijwo ning der oefeningen. Hij wees op het groote nut van dergelijke schietoefenin gen. [Ook het rijk acht deze oefeningen hoogst nuttig, waarom het dan ook geen moeite en kosten onbeproefd laat om de schietoefeningen van 's Landweerkracht te doen slagen. De bedoeling der Regeering is, om ons land weerbaar te maken, tegen den tijd, dat het in nood komt te verkeeren, wat niet het geval moge zijn. Hij prees de schutters van hedenavond, daar er ge middeld een hoog aantal punten was behaald, terwijl hij ook zijne tevreden heid uitsprak over den lust en den ijver door de deelnemers der oef. gedurende de laatste maanden steeds betoond. Bij zulk een voortgang zal de afd. Rilland- Bath ter verhooging van 's Lands weer kracht een eerste plaats in de rij der verschillende afdeelingen innemen. Ten slotte bracht hij het gem. bestuur zijn dank voor het bereidwillig afstaan der school en verzocht hij voorts den bur gemeester de prijzen te willen uitreiken. Alvorens hiertoe over te gaan nam de burgemeester dhr. L. J. Lucasse het woord. Het was hem eene aangename taak een enkel woord tot de jongelui te mogen spreken. Gij hebt, aldus ver volgde spreker, medegewerkt tot ver hooging van 's Lands weerkracht, terwijl gij tevens een nuttige sport hebt uitge oefend onder leiding van dhr. de Klerk, wien ik Jvoor zijne nuttige uitstekende lessen dank moet zeggen. Ik hoop dat hier een schietbaan zal te verkrijgen zijn om met „scherp" te schieten, wat stellig wel gelukken zal, wanneer allen daartoe willen mede werken. De winners wensch ik hartelijk geluk met hunne onder scheidingen en ik {verwacht dat allen het volgende jaar weder bereid zullen zijn tot deelname. Na de uitreiking der prijzen vroeg dhr. Abr. Boot het woord en zeide het volgende„Geachte Luitenant, Aan het eind van dezen wedstrijd, doch ook aan het eind van het voor ons zoo aangen n en heerlijke onderricht, kan ik nalaten uit naam van ons allen harteliil dank te zeggen voor die aangename en nut.tige lessen. Daar wellicht reeds bit nenkort op voorstel van U en met mede werking van eenige heeren dezer g!" meente eene schietvereeniging zal worde opgericht, daar spreek ik den wenscb uit, dat daarbij blijken mag, dat het door U gegeven onderricht beantwoor den zal aan zijn doel en daar steeds l» leerlingen als de beste schutters mogen te voorschijn treden. Mag ik U, geachte Luitenant, als blijk van waardeering eene kleine herinnering aanbiedeq van Uive leerlingen uit Rilland-Bath Moge dit klein bewijs van onze erkentelijkheid voor U een teeken zijn, dat wij steeds met dankbaarheid zullen terugdenken aan U en het doer U gegeven onder- richt."Nogmaals!geachte Luitenant onzen harte lijken dank". Als geschenk werd onder luide bravo's overhandigd een naar prachtige wandtegels, waarvoor dhr. de Klerk den gevers zijn dank bracht. Souburg. De vereeniging „het Groene Kruis" kocht een huis aan de Ritthem- sche straat, om dit in te richten tot magazijn voor de aanwezige goederen het thans gebruikte huisje is te klein! Rilland-Batli. Door B. en \V. is toe stemming verleend aan het parochiaal kerkbestuur der Roomsche kerk tot het oprichten eener bijzondere begraafplaats. Tot nog toe werden de overleden Ka tholieken begraven öf te Hansweert of te Woensdrecht. Rilland. In de op 22 Augustus jl.ge. houden vergadering van den dij kraad der waterkeering van den calami'teusen Zimmermanpoldor werd de rekening over het dienstjaar 1912/13 voorloopig vast gesteld het bedrag der ontvangsten op fll915.21'/j en dat der uitgven od f13014.73 72. 's Heerenhoek. Onder leiding van den directeur der N. V. Waterleiding-Maat schappij Zuid-Beveland had Zaterdag hier de eerste werking der brandkranen plaats. Een flinke straal ging tot op een hoogte van 15 M. Door de gunstige ligging van de waterleiding zullen, wan neer 't noodig is, vele huizen bediend kunnen worden. Een en ander werd als zeer gunstig geroemd voor mogelijke branden. Serooskerke (W.). Zaterdagmiddag half twee kwam de gemeenteraad in voltallige vergadering samen. De notulen der voor gaande vergadering worden na lezing vastgesteld. Ingekomen stukken Mede- deeling van den Raad van Oostkapelle, dat de toegezegde jaarlijksche bijdrage voor aflossing en onderhoud, wat betreft de bestrating van den Rhijnsburgschen weg, zal worden verdubbeldeen druk werk van Nehalennia, en een proces verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, beide voor kennisgeving aan genomen mededeeling van J. Louwerse, dat hij de voorgenomen bestrating van het gedeelte Wilgenhoekweg tot zijne hofstede reeds dit jaar wenscht te vol tooien, daar er genoegzaam steen voor handen was. Na een paar opmerkingen van de commissie tot onderzoek, wordt de gemeente-rekening over 1912 vastge steld met een goed slot van f 443,21. Verder werd de gemeentebegrooting voor 1914 aangeboden, vermeldende een eind cijfer van f 23852,69i/'j, met een factor van den H. O. van 2 pCt. Nog wordt goedgekeurd een overschrijving op de begrooting voor 1913, tot een bedrag van f323,4972, strekkende voor den verbouw van de openbare school. 's-Heer Abtskerke. De raad vergaderde Zaterdag met 6 leden het lid J. Nieu- wenhuize was afwezig. De gemeentereke ning voor 1912 werd vastgesteld in ontvang op f 13806,66, in uitgaaf op f 13628,9678, alzoo met een goed slot van f 177,697?- De gemeentebegrooting voor 1914 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op f 5366,0372. In de verordening bur gerlijken stand werd eene verandering aangebracht )n verband met de wijziging van het burgerlijk wetboek. Tenslotte had eene af- en overschrijving plaats in de begreoting van 1913. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Angeren en Los door B. T. Singa te Elden bij Arnhemvoor Wezep door J. E. Klomp te Poortvliet voor Monster door G. Benes te Delft. Middelburg. De nieuwe herstemming voor gemachtigden in het kiescollege al hier zal 17 Sept. a.s. in de Bogardzaal plaats vinden. Op 64-jarigen leeftijd is Donderdag te Heemstede overleden ds. J. C. Benit, sedert 1910 emeritus predikant. Hij heeft gestaan te Warder, Ursum, Medemblik, Oudorp, Bovenkarspel, Purmerend, Zie rikzee, Terborg en laatstelijk nogmaals te Purmerend. Bond van Evang. in de Ned. Het- Kerk. Morgen zal te Velp de 21e jaarver gadering worden gehouden van den Bond roor Evangelisatiën injen ten bate van ae Ned. Herv. Kerk. Bij den Bond zijn thans 64 Evangelisatiën aangesloten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zevenhuizen door J- B. Jansen, cand. te Kampen. Bedankt voor Bozum door S. Slees wijd „s8er teRijsoord; -voorï te Enschedé; voo fr'SLe A en IIardinxvelc| ir nsen, cund-te Kampen. Naar de Maas-en Schel "J hebben leden der jgjelharnis bij de classisl I n predikaat, die zich van ed ^gemaakt. 1 jjet „Jaarboekje voor Jérde Kerken", dat sinds 1' j den uitgever P. van der i ii/en, z»1 m het vei-volg uitgever E. J. Bosch Jll L lu het uajaar zal het b hoekje voor de 59ste maal v1 dan voor het eerst onder rei 0 poekes te Nieuwdorp. Roomsch Kath. Ke Kar din ial van Rosswn\ on9 uit de Katholieke Zaterdag ons land verlate I I Luik vertrokken. Naar wij uit goede br 1 binnenkort in alle (R. K. vjn ons land de Romeinsc| van het Latijn ingevoerd bandleiding voor deze uit| reeds in bewerking zijn. fioes. Zaterdag slaagde jage voor de acte Teekene I M a, onze stadgenoot de h< vroeger leerling der ambach I schilderen). - De Uniecollecte heeft f Koudekerke (dorp) f 105.21 I f 104.25. - Geslaagd tc 's-Hertof I de hoofdacte, de heer A. IV I slagte 's-Gravenhage Hoogduitsch 1. o. mej. 1 Middelburg. - Benoemd voor het I Sept. 1913 tot en met 31 leeraar aan de R. H. B. S, dhr. P. Muller te Utrecht, zelfde tijdvak tot leeraar I B. S. te Goes, dhr. E. J. De vorige week slat staatsexamen A tot toelati versiteit de heer A. J. Bou burg. Uit lang vervlogen d Yerseke's verleden) dc J. J. van der Peijl, Y Dit boek is de vrucht jarigen onvermoeiden arb Zeeuwschen genealoog. In 1 heet het: „Nu enkele jarel de schrijver, met lust bez: zoek van het verleden zi plaats, aan het snuffelen ir den, teneinde tot het sam genealogie te komen. D; hij kennis van personen e hij belangrijk genoeg von vorm van een verhaal Onder het vertellen var den uit Ierseke's verleden reeds in de zestiende eeu. schrijver gelegenheid alli kundige bijzonderheden '■niet alleen betreffende lei heel Zuid-Beveland. W daarom, dat het boek w vinden. Moge de arbeid - digen schrijver en den moi rijkelijk beloond worden De heer v. O. zegt wel in zijn voorrede, dat de veel van z'n werk moete want 't is slechts „een een. voor eenvoudigen, door e geschreven", doch we kun: die Jiet willen ter hand stellen. Het boek laat over 't algemeen gemakke '3 't verhaal soms langdrr moet niet vergeten, dat e wekkende bijzonderheden zijn. Het komt ons voi goede gedachte was der te kiezen. Schipper A. B. van Culei met een geladen schuit va d IJsel naar Culembor; kerk met het aanmaken ooot tusschen het staald waardoor een zijner beener ?en gebroken werd. Z js in de Rotte bij Rotter. .('1 zwemmen verdroi stedelijke zweminrichtii Weef een 22 jarig lette nmken onder water. Zijn na en brachten he !'s, .f°en zij hem boven een en Seest' - Te wot Iang man met zi *«er gereden. Het lijk h J?S opgehaald. - Een r ven ast is noet het bn dagavond k^mp van B dat u 1' (ien weg b0„ mP> het dochtertje te wiil- aanB'ereden. Hij reed *en' waardoor hij Werd !:nëev°lge waarvai een no»fd.rukt- Voor n nabnrige woning b

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2