Buitenland. Uit tie Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. LEESTAFEL Gemengde Berichten. ALLERLEI. Minister Colijn bespreekt de verhou ding van Nederland tot zijne koloniën en haar geschiedenis. Hij wijst er op, dat Oost-Indië tegenwoordig een geheel andere plaats inneemt als vroeger en dat onze koloniën öf in een rechtstreeksch conflict tusschen andere staten, bf in een conflict tusschen andere staten betrokken kunnen worden, nu er naast de kolonisee- rende West-Europeesche staten in het Oosten mededingende mogendheden zijn opgetreden. „Gedurende de eeuwen, dat ons koloni aal bezit oud is, is zoowel op het gebied van den staat als van de maatschappij een zoo nauwe verwantschap tusschen moe derland en koloniën ontstaan, dat een ver lies van deze onzen staat in 't hart treffen zou. Ons nationaal bestaan zou in zijn grondslagen ondergraven worden en de politieke beteekenis van Nederland zou de doodsteek krijgen. Uit dat alles vloeit onafwisbaar voort, dat Nederland krach tige maatregelen moet nemen om zijn ko loniaal bezit te verdedigen". Voorts is schr. van oordeel, dat de Ne derlander de eigenschappen; bezit ver draagzaamheid, volharding en geduld om het moeilij ke sociologische vraagstuk van de vereeniging van verschillende ras sen onder één staatsgezag tot een geluk kige oplossing te brengen. Onze ministers. De minister van oorlog, dp heer Colijn, van verlof terug, hervatte gistermiddag zijn ambtsbezighe den aan het departement. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heems kerk, keerde gisteravond uit Zwitserland terijg en opende heden het Wereldcongres voor den Vrede. De Balkan. De Balkankrater is nog niet uitgedoofd. Helaas, neen Met den dag krijgt men meer den in druk, dat aan het drama op den Balkan nog een nieuw bedrijf zal worden toe gevoegd. Men had zoo gehoopt, dat met den vrede van Boekarest de Balkan een tijdperk van rust zou ingaan. Al is het zeker met grooten tegenzin geschied, toch heeft Bulgarije het vredesverdrag goedgekeurd, en te Athene is het feest van den vrede gevierd. De groote kwestie is op 't oogenblik ook niet meer de her ziening van genoemd verdrag. Er dreigt thans een ander gevaar. De Turken ma ken zich voortdurend meer en meer gereed om de Adrianopel-kwestie met de wapens uit te vechten en schijnen daarbij van plan om het gebied tusschen oud-Bulgarije en de Aegeïsche Zee tot aan de nieuwe Grieksche grens wederom te bezetten, en zoo Bulgarije van de zee af te houden. In Weenen is men nog steeds geneigd aan te nemen, dat Turkije er niet ernstig over denkt, aan gene zijde van de Maritsa en Adrianopel land in bezit te nemen, en dat de militaire maatregelen, die het ten Westen van de Maritsa en ten Noorden van Adrianopel mag nemen, slechts ten doel hebben Bulgarije tot onderhandelen en erkenning van de tot Adrianopel voor uitgeschoven Turksche grens te dwingen. Hoe het zij, over 't algemeen wordt de toestand vrij donker ingezien. Meer waarde mag[worden gehecht aan de alar- meerende berichten, volgens welke er een nieuwe oorlog op den Balkan op uit breken zou staan, omdat Turkije be sloten zou zijn Bulgarije weer aan te pakken. De mishandeling, waaraan de Turksche krijgsgevangenen van Bul- gaarsche zijde blootgestaan hebben, zou de aanleiding tot den oorlog vormen. Het Turksche hoofdkwartier zou Adria nopel worden, waar En ver bei thans reeds het bevel zou hebben over een leger van tweehonderdveertigduizend man, dat binnenkort tot viermaalhon derdduizend uitgebreid zou worden. Wat de aanleiding ook moge zijn, in ieder geval mag men aannemen, dat de Turken niet blijven stilzitten. Zij kunnen het niet verkroppen, dat het rijk van De Halve Maan in Europa zoo enorm is afgebrokkeld. Zij zullen strijden tot den laatsten man toe, met ongekend fanatisme Jen ware doodsver achting. Dat het hun ernst is, blijkt ook uit de jongste telegrammen, die vermelden, dat de Turken gisteren Koesjoek in het district Gumuldzjina bezet hebben. Er had een kort gevecht plaats met de Bulgaarsche bezetting, die eenige ver liezen leed. De vraag is nu, wat de mogendheden zullen doen, wanneer Turkije inderdaad met kracht van wapenen Bulgarije wil gaan dwingen. Te Sofia, waar men bij de mogendheden protesteert tegen de opmarsch der Turken, richt men in deze benarde tijden natuurlijk het oog naar Europa. De regeering is overtuigd, dat het zich zal verzetten tegen de tegen woordigheid van Turksche troepen bui ten de linie Enos-Midia. En de mogend heden zouden het vermoedelijk wel willen ook, vooral wijl Turkije zich niet houdt aan het Londensche verdrag. Maar hoe zal Europa ingrijpen? Voor 'toogenblik kan het niet anders dan pressie uitoefe nen te Konstantinopel, doch men weet, dat Turkije zich daar bitter weinig om bekommert. Zoolang het niet voelt, dat het mes op de keel gezet wordt, gaat Turkije zijn gang. De jongste berichten melden dan ook niets [van eenige daad van beteekenis. De mogendheden zijn onrustig, oftewel bang en wisselen van gedachten om zoo spoedig mogelijk stappen te doen bij de Porte, om haar van dergelijke maat regelen af te houden. Dit is alles. Van een ingrijpen met krachtige hand geen sprake. Eerst als er wederom dui zenden menschenlevens geofferd zijn, wordt er iets van belang gedaan. Is het wonder, dat men met bezorgd heid den loop van het geding afwacht Kühinkljjk Bezoek. Van het Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling op Zaterdag 30 Augustus a. s. kunnen wij nog het volgende mede- deelen Hare Majesteit de Koningin en de Prins zullen in den voormiddag op een nader vast te stellen uur per extra-trein aankomen te Goes. Vandaar wordt zon der oponthoud, de tocht per auto voort gezet, langs 's Heer Arendskerke en Nieuw en St. Joosland, naar Middelburg, waar rechtstreeks naar de tentoonstel ling gereden zal worden. Na afloop van het bezoek zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid zich per auto begeven naar de woning van den Commissaris der Ko ningin, waar het noenmaal wordt ge bruikt. In den namiddag wordt, langs een omweg, naar het station gereden. Per extra-trein keert het Koninklijk echtpaar naar de residentie terug. Middelburg. Al was het bezoek niet overdruk, toch hebben nog vrij velen het ringrijden gisteren gadegeslagen en zij hebben dan kunnen kennis maken met de „leste" maar ook de „beste" ploeg der vier, die nu gereden hebben. Van één tot vijf werden 20 ronden ge reden, dus had ieder 40 keer gelegenheid gehad den ring mede te nemen. Na vijf uur werd eerst om den pollepel gereden, welke spoedig eigendom was van Frans Schets, van Arnemuiden. De eerste en tweede prijswinners waren direct be kend, het waren Ant. Roelse, uit West- kapelle, en M. den Hollander, uit Zoute- lande, die ieder 10 ringen hadden weten te nemen. Om de drie volgende prijzen werd gekampt door drie deelnemers, met ge volg, dat Hendrik Verhulst uit West- kapelle den derden, P. de Kam uit West- kapelle den vierden en Jan Crucq uit Arnemuiden den vijfden prijs won. Thans kwam er een buitengewone be langrijke kamp, namelijk, die voorden zesden of zevenden prijs tusschen de beide deelnemers, die 7 ringen hadden. Zooals men weet rijden de eerste zes prijswinners van iedere groep voor de Ko ningin. In (en ronde werd echter reeds beslist, dat Willem de Kam uit Westka- pelle den zesden en H. Krijger den zeven den prijs had. Daar J. Roelse uit West- kapelle alleen 6 ringen had kreeg deze den achtsten prijs. Wederom moesten drie personen kam pen, namelijk zij, die 5 ringen hadden. Het gevolg was dat Frans Schets van Arnemuiden den 9den, Jan Adriaanse, de zoon van den alom bekenden baan- commandant „Piet", den lOden enJoos Langebeeke van Arnemuiden den 11 den prijs won. Ten slotte reden nog de viermannen met vier ringen om den twaalfden prijs alleen Jan Puype van Arnemuiden wist den ring te vinden en had dus den laatsten prijs. Alvorens tot de prijsuitdeeling werd overgegaan, toonde onze „Piet", dat hij ook nog stevig op een paard kon zitten, hield toen een fraaie speech, bracht weer hoerah's op de commissie uit en werd weer gejobt. De heer Van der Harst Serlé bracht namens de commissie dank aan de deel- 1 nemers bracht hulde aan „Piet" en deed daarop ieder zijn keus doen, Het weer had zich gelukkig iets ge beterd en het bleef droog. Middelburg. Op het tentoonstellings terrein werd heden middag eene uit voering gegeven door de zangvereeniging „Harmonie" van 's Heer Arendskerke. I De uitvoering van de zangvereeniging „Crescendo" van Kruiningen gaat morgen niet door in verband met de begrafenis van den heer Den Bouwmeester. Middelburg. In verband met de be grafenis van wijlen den heer H. P. den Bouwmeester, heeft morgen geen carillon bespeling plaats. Goes. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. D. van Dellen, inspecteur bij de gemeentebelastingen te 's Gravenhage, is als zoodanig benoemd te Amsterdam. Ylissingen. Door de nieuwe pleizier- boot „Administrateur de Bats" zal, indien het weder mede werkt, Dinsdag 26 dezer een officieele tocht, waartoe velen zullen worden uitgenoodigd, gemaakt .worden naar Ostende. Ylissingen. In de Vrijdag te houden Raadsvergadering worden behandeld: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen Raadslid. 2. Concept-besluit tot verkoop van gemeentegrond. 3. Voorloopige vast stelling gemeente-rekening 1912. 4. Voor stel van B. en W. tot afwijzende beschik king op adres Congres-bestuur voor kin derbescherming om subsidie. 5. Idem tot vaststelling nieuw reglement H. B. S. 6. Idem alsvoren voor de Handels school. 7. Idem tot herziening reglement burgerlijk armbestuur. 8. Idem alsvoren van het reglement Gasthuis. 9. Idem alsvoren van het Burger Weeshnis. 10. Idem tot het verleenen van vergunning aan de firma A. J. Witte en Zn. tot het maken van een lichtrooster in het trot toir voor haar perceel. 11. Regeling der jaarwedde van een aantestellen oppasse res in Gasthuis. 12. Reclames H. O. dienst 1913. Sehore. Dinsdagavond had in de oude school een vergadering plaats, bijeenge roepen door het bestuur van Het Groene Kruis Kruiningen-Schore 12 dames en 7 heeren hadden aan den oproep gehoor ge geven. Na opening door den voorzitter, den burgemeester van Kruiningen, werd het woord gevoerd door den heer Hoen- kamp, die in een gloedvolle rede het doel van het samenzijn uiteen zette het doel van Het Groene Kruis is aan zieken en zwakken versterkende middelen te verschaffen en waar daar meestal gelde lijke hulp ontbreekt, werd de vraag tot de dames gericht, of ze bereid waren met het maken yan kleedingstukken of iets van dien aard mede te werken de kas te ver zwaren ook of er zicli onder de aanwezi gen in het vervolg bereid zouden zijn bij zieke huisvrouwen eenige hulp te verlee nen Over een en ander werden vragen gesteld en beantwoord. Ten slotte werd bepaald op 5 Sept. a.s. weer een vergade ring bijeen te roepen en dan uit de aanwe zigen een bestuur te kiezen. Wissenkerke. Een zoon van den schil der Kr. alhier had, bij het verven eener schuur, het ongeluk van den ladder te vallen en zijn been te breken. Wolphaartsdjjk. Daar het meerendeel van rechts niet mede wil werken, tot het vieren der onafhankelijkheidsfeesten al hier op 5 September a. s. heeft het be stuur der chr. school besloten, dien dag een boottocht met de kinderen der chr. school te houden naar Dordrecht. Door het circuleeren met een lijst waarop een flink bedrag bijeen gebracht is, zullen de kosten voor die reis, gedekt worden. Vele ouders der kinderen en andere ingezetenen hebben zich aangemeld om die tocht mede te maken. Sclierpenisse. In de op 19 dezer ge houden vergadering van den dijkraad van het cal. waterschap Sclierpenisse waren tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving dhr. I. van Es. De rekening over het dienstjaar 1912/13 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 31517.49', in uitgaaf op f 30884.18, alzoo met een goed slot van f 633.315. Ter voor ziening in de vac. ontstaan wegens periodie ke aftreding van den heer P. C. van Dalen als lid van het bestuur wordt de vol gende aanbeveling opgemaakt1. P. C. van Dalen, 2. W. Bijl, 3. N. A. Bruijn- zeel. Rilland. In eene spoedeischende raads vergadering (voorzitter de waarn. burge meester) werd besloten tot aankoop van eene strook grond ter lengte van 44 M. en ter breedte van M. (eigenares de wed. P. Bruijnzeel) voor den prijs van f150. Deze grond is noodig voor het leggen eener rioleering, die de verbou wing der O. L. school te Rilland eischt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ferwerd, J. Langhout te Terheide te Paramaribo, J. W. C. Ort te Aardenburgte Veenendaal (toez.), S. van Dorp te Bodegraven. Geref. Kerken. Beroepen te Kommerzijl, C. Bouma, cand. te Groningen. Bedankt voor Engwierum door H. En- serink te Nieuwveen. De lieer D. Blok, van Kruiningen, tot Juli j.l. tijdelijk onderwijzer aan een Chr. school te Scheveningen, werd nu voor de maand September benoemd als zoodanig aan een Chr. school te Maassluis. De heer Blok slaagde onlangs voor de akte schoonschrijven m. o. Geslaagd te Haarlem voor de hoofd- acte de heer C. Wiskerke, onderwijzer te Leiden, geboren te Arnemuiden. Het mondeling gedeelte van de akte-examens m. o. land- en tuinbouw zal worden afgenomen te Wageningen op de volgende dagen voor de akte landbouw m. o. van 2023,25 en 26 Aug.voor de akte tuinbouw m. o. van 2123 dezer, telkens van 8.303.30. Het examen voor veeteelt (onderdeel van het examen land bouw m. o.) zal worden gehouden op 21 dezer op de boerderij Duivendael nm. 1.30. Maandag j.l. slaagde dhr. M. de Jonge Bz., afkomstig van Hoedekens- kerke, te 's-Gravenhage voor de acte Duitsch 1. o. Ons Avondmaalsformulier, door dr. B. Wielenga. Kampen, J. H. Kok. Deze uitgaaf is reeds meermalendoor ons aangekondigdwij vestigen, nu zij voltooid is, er nog eenmaal de aandacht op. De er bij behoorende band is voor 70 cent bij eiken boekhandelaar te be stellen. De geleerde schrijver geeft na de uitlegging van het formulier, tal van wenken voor de dienaren des woords onder en na de bediening. Deze uitgaaf maakt met het Doops- formulier een belangrijk geheel, zij vin den evenals déze een dankbaar onthaal en brenge velen tot recht verstand en tot besef hunner roeping. De Harmoniumspeler. Theoretisch- practische handleiding voor het lee- ren bespelen van het Amerikaansche orgel, saamgesteld door H. P. Steen- huis, organist der Martinikerk të Groningen. Groningen, .J. B. Wolters. Reeds in den naam van den samen steller ligt een sterke aanbeveling doch niet minder in het feit dat in zoo korten tijd van [dezen Harmoniumspeler reeds een zesde druk noodig was. Een druk die zich mede hierdoor van vroegere drukken onderscheidt dat [tekst en noten ruimer en duidelijker gezet zijn en de vingerzetting duidelijker is aangegeven. Dit boek is onmisbaar voor den aanko menden orgelspeler, het geeft wat de theorie aangaat juist alles wat de leerling kennen moet, deshalve geen overtollig heden, geen ballast. Neerlands onafhankelijkheid, door dr. J. R. Callenbach. Nijkerk G. F. Callenbach. Verschenen is all. 7. Het prachtwerk zal in 10 afl. compleet zijn. Oude leer lingen die hun onderwijzer(s) eens ver rassen willen met een gedenkboek van 1813 op best papier en met prachtige platen en naar tot hiertoe voor menigeen onbekende bronnen bewerkt, die moeten dit boek bestellen. Ons TijdschriftChr. Letterkundig maandblad onder redactie van (o.a. C. Gerretson, G. Schrijver en dr. J. v. d. Valk. 's-Gravenhage, D. A. Daamen. De Augustusaflevering van dit jaar bevat onder meer een opstel over A. F. J. baron v. d. Duyn van Maasdam, no. 2 van het edele driemanschap van 1813, door mr. B. «Ie Gaaij Fortman, „Verzen" van Willem de Mérode en J. A. Rispens. Het eene noodige, door G. Schrijver (Boekenschouw). De „terugblik" werpt onder meer een terugblik op de verkiezingen, aan welke beschouwing wij het volgende ontleenen: Er zijn in dit jaar van de conferenties trouwe bezoekers thuisgebleven. Van één hunner kennen we de beweegredenen, en de lezer kent ze ook de verkiezingen. Het verband Och, niet zoo heel ver te zoeken. „Het is mij niet mogelijk, zoo schreef die een, dit jaar samen te komen ter bespreking van geestelijke dingen in bijeenkomsten, waarin ik ontmoeten zal en verkeeren moet met zooveel predikan ten en niet-predikanten, die in hun blin den ij ver tegen de coalitie aan de geeste- lijke ontwikkeling onzes volks zoo groote schade hebben berokkend. Of dit niet buiten de zaak staat, althans daarbuiten kon worden gehouden, zoo vraagt gij. Ik meen van niet. Men heeft den draak ge stoken met „Christelijke politiek", en ook Christenmannen hebben beweerd, dat er zoo iets niet was. Maar voor mij staat de zaak anders. Mijn Christendom is geen apart ding, dat ik voor de politiek niet behoef, en daarbij wel ter zijde kan zetten. Het staat er midden in. En de stembus worsteling was voor mij wel beslist een strijd om geestelijke belangen, een strijd ook voor de zaak van Gods Koninkrijk. Natuitrlijk niet zonder smetten, neen natuurlijk niet. Wij blijven helaas men- schen, ook in onze heiligste verrichtingen. En vooral de verkiezingspaden zijn glad. Ik heb wel de fouten ook van rechts ge zien. Zeker, ik weet wel, dat er veel bittere en scherpe woorden gezegd zijn, niet alle in den geest der liefde. Ik verdedig ze niet, al zou ik kunnen wijzen op driemaal scherpere, die er aanleiding toe gaven. Gij (het schrijven was gericht aan een anti coalitieman) beschuldigt de coalitie, gij beschuldigt haar pers, gij beschuldigt ons allen van liefdeloosheid en van onbarmhartig en onchristelijk oordeel. Gij steenigt de Nederlander om een te be treuren uiting over den heer De Beaufort, een uiting trouwens, die zoo goed als onmiddellijk „met betuiging van leedwe zen" is teruggenomen, maar wat hebt gij gezegd tot de vrijzinnige pers? De vrij zinnige pers, die uw zendingsijver criti- seert, omdat gij aan de Heidenwereld het kruis van Golgotha brengen wilt, die uw Kerk, uw eigen Ned. Hervormde Kerk, tot een propaganda-instituut van het modernisme wil doen verworden, die aan onze scholen stelselmatig eene neutrali teit opdringt, welke niet Jalleen onmoge lijk, maar ook onchristelijk, en tegen den Christus gericht is Wat hebt gij gezegd tot uwen ambtge noot uit Utrecht, die valschheden bezigde om zijn en uw anti-coalitie-gezindheid te dienen? Vergeef mij zoo ook ik u scherp toeschijn, maar gij, die voor zoo ver ik weet, op zulke dingen zweegt,ja zelfs het schandelijke geschrijf van Brons veld in zijn Juli-kriniek in bescherming durft nemen, wat laat gij u toch voorstaan op een ander, een beter en zuiverder beleven-van uw Christendom, dan zij, die het gewaagd hebben voor de rechterzijde het pleit te voeren? Zie, ik kan al deze dingen tot u zeggen, en ik wil ze tot u zeggen, omdat ze u anders misschien niet worden gezegd, en onze vriendschap (ik weet het) zal er niet onder lijden. Maar ik kon niet, vergeef mij, samenkomen met velen die dent als gij dacht, en spreken als eij flhr„11 terwijl in mijn hart die wrok i onuitgesproken dingen, dingen die'-? tegen hen heb, tegen hen hoor get,,; als ik hen hoor spreken en bidden een intentie en met een enthousiasm buiten alle aardsche dingen schijnt te gaan, en dat mij daarom schijnt, zoo banaal-ledig als heUm!?8 van den Hoffahigen dominéé, die 't gaarne heeft over zijn gemeenzaamhÏÏ met koninklijke hoogheden, terwijl niets begrijpt van koninklijke dingen Doch laat ons nu over iets anders si»" ken Te Hellevoetsluis is zekere M. uit Klum dert, een jongen van de oudste afdeelit,,, van Hr. Ms. opleidingsschip vandalen bij het zwemmen verdionken. 'jU Noorden van de artilleriebatterij aanhet strand te Scheveningen werd Dinsdaa met veel moeite een 13-jarig logeetje uit Deventer uit een diepen kuil uitgegraven waarin men hem spelenderwijze bad be' graven. Te Scheveningen is het U van een jongen aangespoeld, die bij het 1 >aden te Katwijk is verdronken. 'f,. Heemstede is een 6 jarig knaapje voor een vuilniswagen gevallen, overreden en gedood. Te Houten geraakte een 1 jarig meisje onder een kar in een sloot doordat het paard ging steigeren en terugliep. De kleine is aan de gevolgen overleden. Te Ekamp"(gemeenteFin- sterwolde) hanteerde de 27-jarige J. zeer onvoorzichtig een geladen geweer. Het schot ging af, met het gevolg, dat hij doodelijk is getroffen. Een man inde Korte Wagenstraat te Amsterdam kreeg dezer dagen bezoek van zijn broer. Om een tot nu door de politie nog niet op. gehelderde reden kregen beiden zulk een hevige ruzie, dat de gastheer met een revolver twee schoten loste op zijn be zoeker, gelukkig zonder hem te raken, Ofschoon de revolverschutter vluchtte, werd hij later toch door de politie opge spoord, die nu de zaak onderzoekt. Een paard op hol. Het paard van een ruiter, komende uit de Schevening- sche boschjes, schrikte voor de trad, wierp zijn berijder af, vernielde een ge deelte van het ijzeren hek van het Hotel Promenade, liep tusschen de bezette tuin- tafeltjes door, bereikte daarna den uit gang van het hotel, kwam op den Ouden Scheveningschenweg terecht en werd daarna bij Frankenslag gegrepen. De wonderlcuil. Naar uit Lemmer wordt gemeld, vischt Volendam thans - ondanks het bestaande verbod met de wonderkuil. Aannemende, dat de inspec tie (politie) alle moeite doet om de over treders te verbaliseeren, valt het te be grijpen, dat dit nog niet is gelukt. Zoodra de overtreders „verraad" zien, halen zij vlug de kuil naar beneden en dan is het bewijs niet te leveren. Tegen den tijd dat de inspectie tegen-maatregelen heeft ge nomen, vreest men, dat de verboden tijd is afgeloopen. Over dezen toestand heerscht te Lemmer groote ontstemming. De visschers daar weten dat er nu veel spiering is en deze grage koopers vindt. Indien er geen einde wordt gemaakt aan Volendam's vrijbuiterij, meenen zij het zelfde kunstje ook uit te kunnen halen het spreekwoord zegtGelijke monniken, gelijke kappen. Een scherpzinnig kalf. Een zeldzaam staaltje van kal ver-scherpzinnigheid werd aan O. Ct. medegedeeld. De heer De Weert Schellerallee, te Zwollerkerspel, verkocht een kalf aan een landbouwer te Zalk en bracht beest zelf naar den nieuwen eigenaar over den IJsel. Maar den volgenden morgen was het kalf verdwenen. Het was weggeloopenen bij navraag bleek, dat de knechts bij het Katerveer een kalf uit den IJsel hadden zien drinken en dat zich daarna te wa ter had begeven. Het beest werd door den stroom eind meegdvoerd, maar kwam de rivier toch over en wérd teruggevonden iü het land van den heer De Weert bij de an dere koeien. De koop werd ongedaan gemaakt de heer De W. blijft het trouwe dier In houden. Belladonna in likeur. TeLyonheejj een zekere Isidore Fournier, die ree® vijfmaal in 't krankzinnigengesticht'- opgesloten geweest, op het terras van eer café ongemerkt gift in openstaande like™' flesschen gedaan. Drie gasten, die van de likeur hebben gebruikt, zijn ernstig ongesteld. In een ander café werd hetzelj® uitgehaald, waar ook drie bezoekerszie' werden. Doktoren stelden belladonnavet- giftiging vast. 't Is nog niet gelukt, krankzinnige te vatten. Een werkman door zijn huisheer è(,i' geschoten. Te Charlottenburg heeft f 68-jarige rentenier en huiseigenaar H;e[ scher zijn 40-jarigen huurder Koza k° geschoten. Koza, een arbeider M bouwvakken, was sedert eenige maand® werkloos en kon daarom zijn huur n>e- betalen. Zijn huisheer had hem dien» gevolge de* woning opgezegd tegen I October, doch er bij gevoegd, dat niet mocht verhuizen| vóór dc ach stallige huur was aangezuiverd, ho wilde echter toch vertrekken en reeds begonnen met het uitdragen d- huisraad, toen Hielscher hem met iver in de hand dit zich hieraan niet makten drie schoten ach «n stortte zwaar gewond l i kort daarop. Dit voo 1 fliriger daar de verslagei ler van acht kinderen - f„r verklaard uit noodw* ifhebben. De Papoea en de krok w), blad vertelt dat Pa fieuw Guinea gevangen z pij bun pogingen tot on ooi worden van krokodi l t eens voor dat een Pr j! gevangenis ontvlucht "ter om het gebouw doo peerepen werd en deerlijk 1,! overkant kwam. Hij Lu terstond naar een po .joh over en zij daarbij a vechten tegen regeeri regeering helpen". Verbrand. Te Londen 8fhe dame bij het reinig «choenen met benzine, d* vatten der benzinedampen vlogen. Zij is aan de won Het gestolen halssnoer. 9110er van drie millioen i vonden, maar heeft reeds „even tot een dubbel-proc De juwelier Salomons, in een verzegeld pakje na gezonden heeft een aankh tegen den vroegeren advoca; wijl deze hem bedreigd en 1 Comby zou hem in opdra sche verzekerings-maatsch; stel hebben gedaan, het c half millioen af te geven als dief of heler in de geva Comby, die zich van c terugtrekken, wijl hij op wijze zijn diensten als vj geboden had, heeft hierop aanklacht geantwoord. Hi dat hij Salomons niet op maar dat deze heeft willen 'n geheim contract met d< ten. De Engelsche verj schappij zou één millio by geven, en daarvoor 1 den Engelschen juweiie toebehoort, ontvangen. Zi hooge verzekeringssom vi half millioen niet behoev Zoowel Salomons als Com dat zij den uitslag van h de grootste kalmte afwac Een moderne Salomo. I now, wiens populariteit a te Chicago, die van mr Londen evenaart, heeft nieuwe methode in prac om een huiselijken twist Een vrouw moeder van| meisjes, kwam bij den dat haar echtgenoot haarl geld gaf voor haar levens „Wat", zei de rechter t< in het gerechtshof aanwq gij geen geld geven om d| te onderhouden Ik zal wat ik zal doen. Ik koel zich tot een advocaat w hij„Wilt gij er ook nie „Ja, zeker" antwoordde di de reeds zijn portefeuille Toen kwamen vader en toegesneld. „Neen, neen," „we willen ze niet missen dan samen te vinden", ze en het echtpaar verliet h terwijl man en vrouw el| lachende kleinen teeder Bij den dokter. Ee neesheer ontvangt dagelij zieken, die hem, in zijl van arts en medisch mede paar tijdschriften, om r; daar staan soms allergek Een moeder schrijft dochtertje. Haar eigen gezegd, dat het kateleps het kind leed, maar dat k haar, want ze hadden n had. Een zeeman schreef, had in als zijn gewricht* Een muzikant, die hoi het opgeven van zwarte dat stukjes long", vraa geef u me ,]an wat oi want ik ben hoornblaz longen noodig." Een boerenvrouw gin hoofdpijn, die langs haa oeneden ging en dan na haar hart was toch al z< Een andere vrouw wa gen van de overtuiging, ln «aar maag had. Ze k, verkoos niet te doen waj ehreef. Een half jaar en opgetogen brief le had de worm door uiten gehaald en gedoe 4eer dan een dozijn! g vraagd hoe je een ooi l ?rneni het schoonmake JHgeU; De meesten va n bijziende en zouden kenper}ïd°0r het 008 e®' Wanf uat. 11011 heat, m< zlt er toch maa est Weten hoe 't pre*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2