No, 269 1913 Zaterdag 16 Augustus. 7e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH BCCCHAM'S PILLEN Buitenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. ZENDING. Beklagenswaard zijn de zieken die de Pinkpillen niet kennen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 16 Augs. 1913. De rijksmiddelen", hebben over de afge- loopen maand een som opgebracht, na genoeg drie millioen gulden „hooger dan het totaal, dat de maand Juli van 1912 opleverde. Juli 1913 gaf nl. f18,809,500 in de schatkist en Juli 1912 schonk een bate van f15,935,600, dus dit jaar was de opbrengst f 76,478,88'/* minder. Een resultaat als nog nimmer bij ons weten is waargenomen. Daarbij mag wel gedacht worden aan de goede maanden, die we dit jaar reeds achter den rug hebben, waardoor het zeventwaalfde van 1913 ruim zeven mil- lioên boven het bedrag in hetzelfde tijd perk van 1912 kwam. Ook al een uitslag die nog nimmer be reikt werd.Eigenlijk hebben, op suiker en zout na, alle middelen hiertoe meege werkt. De suiker ging twee ton en het zout f6000 naar beneden. Doch hier tegenover staat een accres van ruim drie miljoen op de gezamenlijke overige middelen. Ruim een en een kwart mil joen verhoogde de opbrengst dér Be drijfsbelasting het personoel en de suc cessie brachten ieder een halve ton meer op dan in Juli 1912zegelrechten en registratierechten waren elk een ton, invoerrechten twee ton, telegrafie en accijns op het geslacht elk een halve ton hooger. Voor den minister van financiën, die nu wel zijn laatsten staat zal hebben opgemaakt, een buitenkansje, dat de kroon zet op de vele, in de laatste jaren door hem genoten. Zending en cultuur. „Terwijl de Staat", zoo lezen wij in de Ref. Kztg., „in onze koloniën ongeveer 100 scholen met 7000 leerlingen onderhoudt heeft de zending meer dan 3000 scholen met ongeveer 160,000 leerlingen. „Het is onjuist, als beweerd wordt dat de kinderen in de zendingsscholen alleen godsdienstonderwijs ontvangen, immers leeren zij daar ook lezen, schrijven, re kenen, en worden vertrouwd gemaakt met .de denkwijze en de zedelijke en rechtsbegrippen der Europeanen. Op de zendingsscholen wordt bovendien onder wijs geven in timmeren, metselen enz. Bijna iedere zending heeft zijn eigen am bachtscholen, waar de jeugdige inboor lingen onder leiding van Europeesche zendingswerklieden, meubelmaken, sme den, metselen, leeren. In de eerste plaats geschiedt dit natuurlijk voor zendings doeleinden, maar wanneer de zending vasten voet krijgt, ontwikkelt zich daar na een stand van inlandsche handwerks lieden, wier kunnen het welzijn van het algemeen {en goede komt". Heraut. Zendingsblad v. d. Gereformeerde ker ken in Nederland, red. ds. H. Dijkstra en ds. H. Hoekstra no. 8 (Aug. 1913) bevat o. a. Brieven naar Antiochië, De algemeene vergadering op Soemba, ds. L. P. Krijger te Laura, ds. C. de Bruin te Kambaniroe. Ds. J. F. Colenbrander te Melolo. Welkomst van ds. C. Ing- wersen. Poerbolinggo. Correspondentie, enz. Van de f 60.000 onlangs door het Ned. Zend. Gen., de Rhein, Miss. Ges., de Utrr. Zed. Ver. en het Sangi- en Ta- laud-Comité, (zendingsdirector J. W. Gunning, 63 Rechter Rottekade, Rotter dam) gevraagd tot dekking der gewone uitgaven en voor de uitzending van 13 zendelingen, aan wier komst groot be hoefte bestaat, is nu bijna f50.000 bijeen. Het vertrek der jonge mannen is dus Uog niet verzekerd. Waar echter reeds een zoo aanzienlijke som in zoo korten tijd werd bijeengebracht vertrouwt men dat voor het vertrek van de stoomschepen (begin September), waarop voorloopig plaatsen besproken zijn, het ontbrekende alsnog zal inkomen. Wanneer men het belangrijke aantal personen ziet die door de Pinkpillen ge nezen zijn, nadat alle andere geneesmid delen mislukt waren, kan men niet anders doen dan de zieken beklagen die de Pink pillen niet kennen. De Pinkpillen hebben geen voorkeur, zij zijn dezelfden voor allen en indien zij anderen zoo mooi genezen hebben, waarom zoudt gij dan willen, dat zij op u geen goede uitwerking zouden hebben Zaken te verzekeren, waarvan mende bewijzen niet kan bijbrengen, beteekent nietsziet hier dan een geval, dat u zal voorlichten, en indien de plaats ons niet was toegemeten, zouden wij u honderden dergelijken kunnen aanhalen. Mejuff. J. M. de KleynSmit, wonende 5, Achter de Wal te Utrecht, heeft ons geschreven „Ik heb het genoegen u te berichten, dat uwe uitmuntende Pinkpillen mijn ge zondheid hersteld hebben, en ik voeg er bij, ,dat gedurende vele jaren, dat ik leed, geen enkel geneesmiddel, en ik heb er velen genomen, had kunnen doen wat de Pinkpillen hebben gedaan. Ik was zeer verzwakt, ik had geen eetlust en ik was altijd moede. Ik sliep niet en ik gebruikte geen eten meer. Mijn bloed was te zwak, had men mij gezegd, en men had mij ver sterkende en opwekkende middelen voor geschreven ik heb ze genomen, zonder echter eenige verbetering waar te nemen. Daarentegen is van af den dag, dat ik de Pinkpillen heb genomen, mijn gezond heidstoestand onmiddellijk verbeterd. Ik heb de eetlust en mijne krachten weerge vonden, mijne ongemakken zijn opgehou den en ik heb op nieuw een goede gezond heid". Indien uwe gezondheid te wenschen overlaat, indien gij niet sterk genoeg zijt, hoe welvarend gij ook kondt schijnen, neem heden nog een proef met de Pink pillen. Deze eenvoudige proef zal vol doende zijn om u te overtuigen, dat gij alle belang hebt met de behandeling voort te gaan, want gij zult spoedig een groote gewaarwording van welzijn ondervinden, die een teeken is, dat uwe krachten zijn weergekomen en dat uwe lichaamsfunc ties beter werken. De Pinkpillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neurasthenie. De Pinkpillen zijn verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 9,de zes doozen bij het Generaal Depót der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22 huis, Amsterdam voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157voor Goes bij Gebrs. Mulder; en in alle goede apothe ken en drogisterijen. De man gevoelt^ zich jonger en de vrouw ziet er frisscher uit, wan neer zij hunne gezondheid onder houden door het geiegeld gebruiken van De zaak-Sulzer. Er wordt in New-York, en daarbuiten in half Amerika, over niets anders ge sproken dan over de zaak-Sulzer, den gouverneur van New York, die bezig is, het in den strijd tegen het almachtige Tammany-Hall af te leggen. Het is op het oogenblik in den staat New York een janboel". Want terwijl de grondwet altijd zoo is uitgelegd, dat terstond na een inbeschuldigingstelling de gouver neur zijn ambt niet mag uitoefenen, weigert Sulzer thans stellig die interpre tatie te erkennen en blijft hij feitelijk zijn ambt waarnemen. De vice-gouver- neur evenwel, Glyn, acht zich van rechts wege op Sulzer's plaats getreden en verricht diensvolgens eveneens ambte lijke handelingen. Wie doet ze nu recht-, wie onrechtmatig? Mevrouw Sulztr, die, naar men weet, alle schuld op zich wil nemen en be weert dat haar man zich nimmer met eenige zaken van financieelen aard heelt bemoeid, dat hij een zuigeling is als het op geldzaken aankomt en dat dus al de beschuldigingen van verduistering van partijgelden aan Mér adres en niet aan het zijne gericht moeten worden, heeft dit alles aan de vergadering van het Congres gemeld, terwijl dit bezig was over Sulzer's in beschuldiging-stelling te beraadslagen. Een oogenblik maakte het bericht grooten indruk, vooral ook door de grootheid van ziel welke eruit sprak, maar spoedig was men het er over eens dat van dit alles niets te gelooven was en Sulzer werd in staat van beschuldi ging gesteld met 79 stemmen tegen 45. Vermoedelijk zal Sulzer nu, die weet dat hij veroordeeld zal worden, omdat de meerderheid der rechters Tammariy- menschen zijn, de bevoegdheid van het Congres om hem in beschuldiging te stellen, bestrijden, en daarom de uit spraak van het Hooge Gerechtshof der Unie inroepen. Men weet dat Sulzer zelf indertijd een ijverig aanhanger geweest is van de machtige politieke organisatie die Tam many-Hall heet, maar dat hij na zijn verkiezing tot gouverneur van den staat New York meende den oorlog aan zijn vroegere vrienden te kunnen verklaren. Aanvankelijk had hij den steun der menigte, maar het almachtige Tammany heeft hem dien wel weten te ontnemen. N. v. d. D. Middelburg. Het concert dat de Wis- senkerksche zangvereeniging gisteren op het tentoonstellingsterrein gaf, is uit stekend geslaagder werden met veel animo en op lofvaardige wijze niet min der dan 15 liederen ten gehoore ge bracht. Velen der vrij talrijke tentoonstellings bezoekers, waaronder ditmaal de geïn viteerde kinderen \an Kinderzorg en de oudjes uit het Oudemannen- en Vrouwen huis, luisterden naar den zang en ge noten van den aanblik van de fraaie lange kanten mutsen op de blozende gezichtjes der jeug.lige Noord-Beve- landschen. Heden middag had de commissie twee bijzondere attracties buiten haar eigen lijk terrein georganiseerd. Op het Molen water had de tweede gaaischieting plaats, waaraan ditmaal personen uit Zeeuwsch- Vlaanderen deelnamen. In de Abdij werd de cantate uitge voerd, die ook te Vlissingen is uitge voerd verleden week. Op een en ander hopen wij nader terug te komen. Middelburg. Zooals te begrijpen is, werd gisteren het bericht, dat het thans vaststaat, dat H. M. de Koningin ook de Zeeuwsche tentoonstelling een bezoek zal brengen met groote vreugde verno men en was het het gesprek van den dag. Maar deze blijdschap werd nog verhoogd door een tweetal andere redenen. Ten eerste, dat de Koningin vergezeld zal zijn door Haar Gemaal, Prins Hendrik. Deze dubbele vorstelijke belangstelling wordt door de Commissie op zéér hoogen prijs gesteld en is wel een schitterende belang voor de vele werkzaamheden, die door hen zijn verricht. De tweede reden is, dat de komst juist valt op den dag van den verjaardag van H. M. de Koningin, en waar op Zondag hier nimmer zulk een dag wordt gevierd, is er nu alle reden Zaterdag dubbel feest te vieren, en dat nog wel met de jarige in ons midden. Zou „Uit het VolkVoor het Volk" haar concert en vuurwerk nu ook maar niet op Zaterdag bepalenwij zijn er dan zeker van dat Middelburg dit zéér zal waardeeren. Middelburg. In verband met loöpende geruchten als zou Donderdag in de Abdij- poort tijdens de ringrijderij verschillende kinderen door een ouden man oneerbaar zijn betast, werd op last van den'Com missaris van politie door den inspecteur le klasse een onderzoek ingesteld, het geen leidde tot de arrestatie van den 66-jarigen koopman H. W. J. L., die ter zake van bovengenoemde feiten voor den officier van justitie is geleid. Goes. De leden van het muziekgezel schap „Hosanna" kwamen j.l. Woensdag bijeen op hunne jaarvergadering, welke onder leiding van den voorzitter, dhr. L. de Beste plaats vond. Uit de verslagen van secretaris- en penningmeester bleek, dat het gezelschap zich in toenemende sympathie mag verheugen, dat de 3 concerten van dit jaar goed bezocht waren, ofschoon toch velen die men er gaarne wenschte te zien niet altijd aanwezig waren. Worde dit voortaan beter; dat zal voorzeker een prikkel zijn om met lust en ijver de studie voort te zetten. Het gezelschap telt thans 34 leden. Als secretaris is opgetreden dhr. A. M. Duij- vewaardt. De jaarrekening sluit met een zeer klein batig saldo. Daar er voor ver nieuwing en reparatie der instrumenten voordurend meer geld noodig is blijft meer finantieëlen steun gewenscht. Dhr. J. C. Anderson werd tot directeur herbenoemd, terwijl de voorzitter zich wederom bereid verklaarde als zijn plaats vervanger op te treden. De aftredende bestuursleden dhrn. P. Stèutel en A.M. Duijvewaardt werden herkozen. De be grooting 1913/14 werd na toelichting van den rapporteur, de vice-voorz. dhr. H. Janse Bz. goedgekeurd en voorts de vraag besproken op wat wijze het 25-jarig be staan D.V. 1 Augs. 1914 zal herdacht worden. De werkende leden zullen worden uitgenoodigd het hunne bij te dragen tot het welslagen, terwijl eventueel later eene feestcommissie zal worden benoemd. Ook de leden der comm. v. advies dhrn. H. Dronkers en T. Faberij de Jonge woonden deze vergadering bij. 's-Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering van Donderdag j.l. waren present 6 leden, absent M. v. d. Meulen Megens ziekte. In die vergadering werd medegedeeld de goedkeuring der supple- toire kohieren der hoofdei, omslag en hondenbelasting 1913. De gemeentebe- grooting 1913 werd gewijzigd door restant geldleening waterleiding en meerdere aankoop van macadam. De stand der gaszaken werd -door den voorzitter mede gedeeld, alsmede ook de zaken van school- bouw, waarbij door den raad werd beslo ten, bij eventueelen schoolbouw, de rooi lijn te volgen van de onderwijzerswoning. Op een bezwaarschrift hoofdgeld, werd afwijzend beschikt. De begrooting der gemeente 1914, werd den raad aangeboden in ontvang en utgaaf op f 11275.73. Het reglement armbestuur, en de verordening op den burgerlijken stand werden vast gesteld. Zierikzee. Het dagelij ksch bestuur van het [waterschap Schouwen heeft op de Voordracht voor ingenieur van genoemd waterschap geplaatst de heeren J. C. Vliegenthart, civiel-ingenieur te 's-Gra- venhage en J. F. Huisman, civiel-inge nieur te Groningen. jjpiilland-Bath. Vrijdagmorgen verga derde de Raad alhier. Aan dhr. M. van Boven werd op zijn verzoek ontheffing van hoofdelijken omslag verleend we gens vertrek naar Bergen op Zoom. De verordening betreffende de uren, waarop het bureau van den burg. stand zal ge opend zijn, werd gewijzigd. De gemeen schappelijke regeling betreffende den bouw en de exploitatie van een steen- kolengasfabriek voor de gemeenten Krabbendijke, Rilland-Bath en Waarde werd vastgesteld, en daarbij bepaald, dat zij respectievelijk 2/s, 2/s en '/s in de kosten zullen bijdragen. Besloten werd op den aanbouw van de secretarie nog 2 kamers te bouwen, waarvan één voor burgemeesterskamer en de andere voor het archief. Eveneens werd besloten de beide scholen te Rilland en te Bath te verbouwen, alsmede tot het bouwen van eene nieuwe woning voor het hoofd der school te Bath. Voor de uit te voeren werken zal eene geldleening worden aangegaan. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f74975,03 in ontvang en in uitgaaf op f73514,15, alzoo met een goed slot van f 1460,88, terwijl de begrooting voor 1914 in ontvang en uitgaaf werd gesteld op f48509,20. Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd een besluit genomen tot gemeen schappelijke regeling, betreffende den bouw en de exploitatie van een steen- kolengasfabriek voor de gemeenten Krabbendijke, Rilland-Bath en Waarde. De begrooting der gemeente voor den dienst 1914 werd den raad aangeboden. Daar op 1 October a. s. in werking tteedt de pensioenwet voor gemeente ambtenaren en hunne weduwen en wee zen, besluit de raad een regeling te treffen, omtrent de verdeeling der pen- sioenbij dragen, die en de gemeente, en ambtenaren zullen moeten storten in het pensioenfonds. De ambtenaren worden belast met drie ten honderd voor eigen pensioen de gemeente neemt het restant voor hare rekening. Zoutelande. In den nacht van Don derdag op Vrijdag werd J. den Toonder alhier, door een jongentje, dat boven sliep, uit zijn slaap gewekt, om reden het buitengewoon licht was. Bij onder zoek bleek het hem dat een schuurtje met schutting achter zijn woning in liebte laaie stond. Met behulp vaneen Eaar buren die gewekt werden mocht et hun gelukken den brand te blusschen. Het schuurtje met eenig gereedschap brandde tot den grond toe af. Geluk kig dat het stil weer was, anders waren erger gevolgen niet te voorzien geweest. Oorzaak van den brand is onbekend. De schade van het schuurtje wordt door assurantie gedekt, doch den inhoud is niet verzekerd. St. Laurens. De heer J. J. v. d. Jagt, adjunct-directeur van de Vlissingsche gasfabriek, hield Vrijdagavond in het lokaal van den heer Mennes te Brigdamme een lezing over het gebruik van gas. Ver der werd op gas verschillende soorten vleesch, gevogelte en visschen gebraden en verschillende soorten gebak gebakken. De ingezetenen van St. Laurens, die vrijen toegang hadden, konden zich nu overtui gen van het groote nut en gemak bij het gebruik van gas. Coljjnsplaat. In de gemeenteraadsver gadering heden alhier gehouden, waren alle leden aanwezig. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de sub sidie voor het burgerl. armbestuur van f675 op f825 te brengen, Voorloopige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1