No 267 1913 Donderdag 14 Augustus. 27e Jaargang tuchtea, NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND ig te koop GHRISTELIJK- HISTORISCH [URG. irgerwoning Tuin, mvenwoning rd (merrie), ig te koop Peren en m, ing te koop mis mei Mis, 'aardenknecht talfde Koe- en ik. Drukker. I., bureau vau dit Isknecht sraknecht )ienstbode, Dienstbode, innenmeisje, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VER WEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN „ÉÉN UIT VELEN". TE HUUR fcmakken. Te be. |EN te N i s 8 e. m de Stoomtram Qburg, wijk D 7a IE WOLFF, st rg. Ynemuiden. boomgaard bij de ngsbiljetten in t« Iden 16 Augs. bij JSTSTRATE CHz. >a* lerrieveulen en fej l. verhage, |oogelande. len omgeving (plm. brceelen of massa. >orwaarden te ver- pngsbrietjes in te r 15 Augustus a.s. [ERGH, „Hofstede 1 d i n g e. [kt voor rentenier, 'tekerke, aan den [stkapellebriefjes plijk 22 Augustus te Aagtekerke, bij bekomen zijn. ser a, s. Ikoop, bij 7SE te Zoutelande. gevraagd |den aan paarden kan be- jAAR PZ, Kats. cht van den tegen- LN DAMME, Groote asthuis te Amster- ind of later Loon bij vaste aan- jaar met kost, in ng en geneeskun- doorzien van goede chf iftelljk te wen- t Directrice. HFT te C o 1 ij n s- zoo spoedig nao treden een tweede meisje Loon naar be- iNGE, Ravelijn „De vraagt met No- .shouding. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 14 Augs. 1913. Arme kiezer" De vrijzinnigen worden ongeduldig. Een vrijzinnig blad bij uitnemendheid De N. Arnhemsche vertolkt den spijt over den toestand, en, in plaats van excuus te vragen aan den midden stofkiezer, door de vrijzinnigheid van 't goede spoor gebracht, neemt het blad dezen in 't ootje. Lees 't maar Tot wie uitgaat de deernis van mijn hart, dat isde Nederlandsche kiezer. De arme. De beklagenswaardige. Hij heeft zich immers zoozeer verheugd. Hij heeft gestreden. Z'n adem verbruikt om bijtijds te komen aan het stembureau, tusschen acht en vijf uur geopend. Wat-al heeft men hem beloofd? Algemeen kiesrecht. Uitbreiding van het artikel in de Invaliditeits-en Ou- derdomsverzekering, waardoor immers zoovelen in de lex Talma uitge sloten nu zouden worden bewel- dadigd Hij overwon, mijn arme kiezer. Hij zegevierde. Hij stortte tranen van vreugde. Van trots en van glorie. En thans De débkcle I De allerdroevigste, wat ziet hij voor zich? Wat antwoordt de „wachter" op zijn vraag, wat „er van den nacht is nu dan eindelijk, 't gloren om de kimme Wat aanschouwt de arme Niets, wat hem kan sterken of troosten. De troepen, onder nieuwe vlag, die het regeeringskasteel bestormen, zijn afgetogen. Kaal, leeg, troosteloos, is de vlakte. Van de tinne waait nog altijd de oude Rechtsche vlag. Tot hoe-lang Zal men straks wanneer de Koningin genoodzaakt zal zijn nogmaals een beroep op het kiezersvolk te doen, nogmaals lust, moed, animo kunnen wekken om de rondjes zwart te maken op de blokjes? Zal er niet onder het toch-al zoo laksche Nederlandsche kiezersvolk de jammerklacht gaan van„Och waartoe In trouwe,ik vrees met zeer grooten angst. En ik gevoel weemoed bij de ge- 6 F E U 1 L L ET O H. DOOR A. C. V. D. M. (Nadruk verboden.) Bij het binnenkomen van haar dochter hief deze het verhitte gelaat op en zei „Zoo kind ben je daar „Dag moe, warm hé, foei wat is 't hier benauwd", en Dina zette zich op een der neten stoelen en zag hoe haar moeder met moeie armbeweging de bout over het witte goed schoof dat glad-glansde onder en druk van gloeiend ijzer. "ns U no® veel strijken moe „Dat alleen nog" en vrouw Blok wees zonder op te zien naar een bundeltje in- lag'o wa8chgoed, dat op een der stoelen »0; is Betje uit?" „Ja, ze brengt het strijkgoed naar me- Van der Staal". 'éB mevrouw nog al ziek, moeder?" w.e?> !k geloof het niet. De meid zei k.eJe"W_eek, dat ze met de kinderen naar 3 gmg. Gaan ze bij jou niet uit v, moeder, van 't jaar nietmeneer deren m00 ^ruk en alleen met de kin- Suze mevrouw liever niet. Joop en eeWp.Z1Jn ®en veertien dagen uit logeeren guit» mo?> dm J°°P is toch zoo'n of„' zei ze ineens dénkend aan zijn PPen> „zoo'n echte bengel, die altijd dachte aan den uitslag van den oogst, waar met zooveel hartstocht en ijver gezaaid werd Hier onderstreepten wij drie woorden le. „men" dat wil zeggen de vrij zinnigheid 2e. „de troepen", dat waren de vrijzin nigen en socialisten, van welke de eerst- genoemden de kiezers hebben van streek gebracht met het Kuyper- en Rome- spook, de kerk en de dure koffie 3e. „gezaaid"juist de liberalen heb ben gezaaidzij hebben wind gezaaid, zij beginnen nu al storm te oogsten en dat, terwijl hun kabinet er nog niet eens is wat zal het straks zijn, wanneer het er wel is en de kasteelbestormers van Juni met elkander aan het bakkeleien gaan ..Leulce kiezer Bij de jongste Kamerverkiezing in Am sterdam III hebben de liberalen ter aan beveling van hun candidaat een beroep gedaan op den leuken kiezer. Zij deden dit met een prentje men ziet er op naar De Rotterdammer heeft uitge bracht ziet er op, hoe de postbode een Amsterdamschen kiezer zijn oproepings- kaart bezorgthoe deze met die kaart in de hand ernstig overweegt, wie hij stem men zalhoe hij zich reeds vroeg naar het stembureau begeefthoe hij daar zijn stemkaart in ontvangst aeemt endan laat de schrijver van de circulaire, tevens de teekenaar van het prentje den leuken kiezer zeggen „Reijmer niet, die is voor de christelijke coalitie en de christelijke vroomheid en het tarief en de dwangver zekering. Polak en Wijnkoop niet, want die zijn sociaal democraatdie willen de verantwoordelijkheid voor de regeering van zich afschuiven. Maar op die manier hadden wij het ministerie-Heemskerk wel kunnen laten zitten't Wordt nu de schuld van de sociaal democraten, als er een zaken ministerie komt. Dan wordt er niets gedaan en staat alle hervormingsa: beid stil I" Wij vinden die alleenspraak wel aardig, want de kiezer op dat Amsterdamsche prentje, of liever de vrijzinnigheid die hem deze woorden in den mond legt, heeft het nog zoo mis niet. Dan wordt er niets gedaanen „dan hadden wij het ministerie-Heemskerk wel kunnen laten zitten Dat zullen wel meerderen met hem eens wezen. plaagt en waar je toch om moet lachen". „O, daar is Betje", rammelde ze door, „warm hé, geef mij maar die bak en ga maar zittenschaap, wat zie je er moe uit." Zoo sprekend, stond ze op om een lege kleerenbak aan te nemen van haar zusje, die hijgend van overspanning en vermoeidheid van haar tocht door de drukkend warme straten de kamer bin nenkwam. „Hé, zoo'n eind", zuchtte het kind, een spichtig-opgegroeid meisje, wier fletsgrijze oogen groot uit het vroeg- ouwelijk gezichtje kekeneen dun ver kleurd blousje bedekte haar mager boven lijfje, een rafelige kanten kraag, een af gedankt 'sieraad van de oudere zuster, verborg de hoekige schouders, een blauwe, slap neerhangende rok omspande de dunne beenen en stootte op de te wijde schoenen. Het kind veegde de zweetdroppels van het voorhoofd, en streek de piekig- blonde haren glad, en wierp toen af gunstige blikken op de mooi gekleede oudere zuster. „Heb je die blouse nieuw vroeg ze ineens scherp. „Deze, wel nee, kind, de vorige zomer had ik 'em al", antwoordde Dina, „en", vervolgde ze, „ze hebben nou strakke mouwen, moe, ik wil ze ook in m'n nieuwe blouse hebben." „Gunst meid, moet je al weer een Over en weer. Zoo gaat het nu over en weer. De vrijzinnigen zoogenaamd kwaad dat de socialisten de ministersportefeuilles niet hebben wildenmaar de socia listen heuschelijk boos dat de vrijzinni gen hen met de aanbieding dier portefeuil les er hebben willen laten invliegen. Want zegt De Roode in Het Volk daar hebben zij dubbel spel mee gespeeld. Zij hebben met het Kuyper- en Rome- spook de „witgedaste conservatieven ge lokt door de plechtige verklaring dèt zij van de socialisten niets wilden weten", en daarna door deze aanbieding van de portefeuilles aan de sociaal democraten diezelfde witgedaste kiezers doen schrik ken. Indien zoo eindigt De Roode zijn nuchtere beschouwing „indien den dag na dat aanbod de verkiezingen hadden moeten plaats hebben, had de kleurlooze middenstof rechts gestemd". Een bekentenis waarmee wij instem men En ook met deze van dienzelfden De Roode een ouden parlementariër, al is hij geen Kamerlid „Het aanbod van ministersportefeuilles aan de socialisten heeft de positie van links van 25 Juni in het land onherroepelijk bedorven." Gereed, niet gered. In een deel der vorige oplaag meldden wij dat mr. Cort v. d. Linden met zijn kabinet zoo goed als gereed is. Reeds zijn een viertal hoogst bekwame man nen er in opgenomen. En wij leggen daarbij op dat „hoogst" den vollen nadruk. Maar gered is hiermee de positie nog lang niet. Het vrijzinnige kabinet van 1905 1907 telde eveneens uitnemende krach ten. De Meester, Veegens, Staal waren werkers eerste-klas. En toch Eindigde het onder groote ruzie en in algeheele ver slapping. Proefkabinet I heeft het finaal afge legd proefkabinet II zal, naar te vree zen staat, niet beter varen. Of zeggen wij te veel? Sla De Standaard van 29 Maart van dit jaar op en lees zijn voorspelling. „Hoe 't ook loope", zoo schreef dit blad, „raken wij onder de 50, dan heeft de socialistische groep het lot van een Linksch Kabinet in handen, en dan is 't weer van 't zelfde laken een pak. Eerst toegeven, dan toch aldoor onder de zweep kruipen, tot hier ten slotte het eigen nieuwe hebbenwaarvoor is dat toch noodigwij moeten alles uitzuinigen om een knap stukkie goed aan 't lijf te krijgen en jij koopt maar nieuw op nieuw." „Nou, 't is mooi", nijdigde Betje, „ik ken nooit wat krijgealleen afgedragen rommel van jou." Dina zei niets, maar toch klom een hoogroode blos haar in 't gelaat, op het verwijt harer moeder, even voelde ze het bitter contrast tusschen de poovere ge daante van haar zusje en haar eigen chic uiterlijk, maar ook spoedig onderdrukte ze deze gedachte. „Nou, zóóveel koop ik niet", zei ze, en zichzelf willende vrijpleiten, voegde ze er aan toe„as-je dan naar Jo Verbeek kijkt, ben ik erg zuinig. Die heeft van 't zomer al weer twee costuumrokken en een zijden blouse gekocht." „Jij zuinig 1" hield Bet vol, ja, düt kennen we. Pas heb je bruine schoenen gekocht en je zwarte knoopschoenen waren nog best." „Wel ja, ik zou alles opnoemen wat ik in die drie jaar, dat ik dienstbode ben, heb gekocht", snauwde Dina „had ik geweten dat je zoo'n mopperbui had, dan was ik niet thuisgekomen." „Nee moe", zei ze tegen haar moeder, die door een vriendelijken wenk haar het zwijgen wilde opleggen, nee, zegt u maar niets om Bet vóér te sprekenze bloed tegen op spet. Dan ruzie. Onder wijl niets kunnen uitvoeren. En eer men twee, drie jaar verder is, weer al de jammer van 19051907. Naar belofte moet men met Grond wetsherziening komen, zoodra men het bewind in handen kreeg. Dan raakt men al aanstonds over het algemeen stemrecht aan 't bakkeleien. En stel al, dat men er in de Tweede Kamer meê door komt, dan zinkt 't ontwerp als een baksteen in de Eerste Kamer. Tegelijk zit men dan met de sociale quaestie. Te niet doen van de Invaliditeitswet kan men, zoo ze het Staatsblad haalde, evenmin zonder de Eerste Kamer, en die zal, wetende dat het anders op Staatspensioneering gaat, nooit in te niet doening berusten. Om het geld voor de Invaliditeitsverzekering zit men dan al aanstonds brood verlegen. Het Tarief wil men niet. Toch zal men een tien mil- lioen 's jaars meer noodig hebben. En dit alles zal dringen. In uitstel zal geen heil kunnen gezocht woreen. En het eind zal wezen dat men, eer men op zijn verhaal komt, er juist weer zoo voor zal staan als de heer De Meester in 1907. Dan weet men vooruit, dat de politieke barometer toch in minder dan geen tijd nogmaals van „mooi weer" op „storm" omwibbelt. Dan zijn er weer twee, drie jaar verloren. De politieke veerkracht gaat uit 's Lands bestuur weg. De groote vraagstukken die èn hier te lande èn in de Koloniën de toekomst beheerschen, raken op den achtergrond. Het respect voor ons land daalt in Europa en in Azië. We worden „de zieke man" van 't Westen". Wie vreest niet voor een uitkomst van deze voorspelling! Daarom heeft De Standaard nu gelijk met haar opmerking in 't no. van heden onder het opschrift „de strop van 't be loven". Zij schrijft: Bij de stembus was men Links met 't beloven grif en gul. Zet uw beste beentje voor, heir van duizenden onderwijzers 1 en helpt de „Clericalen" slaan. Komen wij dan in 't Kabinet, dan tilt de goudstroom u op, dat ge er schier verlegen meê wordt. Bij millioenen zou 't voor 't Onderwijs er meê doorgaan. Arbeiders! voor u geldt 't van s' ge lijken. Weg met die invaliditeitswet, die bromt altijd tegen me en Dina stond met verstoord gelaat op en schikte in den kleinen verweerden spiegel heur haren. Vrouw Blok zuchttedat was nou telkens zoo, Dina kon niet begrijpen dat Bet in haar donker-jong leven ook wel eens eenige vreugde van mooi-zijn wou, en Bet was nog te jong om Dina niet haar egoisme en ij delheid telkens te verwijten. Dina was altijd de bevoorrechte ge weest. Reeds als kind had haar aardig gezichtje en onverstoorde vroolijkheid vader en moeder verblind voor haar gebreken en vrouw Blok zag in haar moedertrots Dina graag „mooi" en had zich zelve dikwijls veel onthouden om het oudste dochtertje altijd netjes en boven haar stand te kleeden. Later, toen haar man aan de gevolgen van een val stierf en haar in zeer behoeftige omstan digheden achterliet, had ze haar ideaal om Dina wat meer dan „dienstbode" te laten worden, moeten opgeven en het 16-jarig meisje bij mevrouw Van der Staal verhuurd als meid-alleen. Dina had zich spoedig verzoend met het denkbeeld te moeten dienenzij begreep spoedig, dat zij het toch altijd beter kreeg dan thuis en bovendien kon ze nu koopen wat ze wilde. Haar moeder moest door wasschen en strijken voor zich en haar jongste doch tertje, dat al vroeg het harde van een u dwingen zou zelf meê te betalen. Brengt ons in de macht, en zonder zelfs iets te betalen, krijgt ge van 't Rijk uw pensioen. Eerst niet al te veel. Over twee jaar hits meer. In het derde jaar weer een bedrag erbij. Zie 't maar hoe 't in Engeland ging. Stellig zoo ge 70, mis schien nu reeds zoo ge 65 jaar zijt, en binnen enkele jaren zijt ge, met 6 maal 10 jaren achter uw rug, van een vijf gulden pensioen zeker. En niet alleen den arbeider wachtte die weelde. Het Rijkspensioen moet al lengs aller deel worden. Maakt maar dat wij aan 't bewind komen, en het goud boompje zal er staan om te plukken. En zoo ging 't met alles. Verhooging van tractementen, betering van pensioen. Voor alle, ambtenaren, van wat stand of soort ook, een gouden toekomst, die dagen zou. Beloften, altoos weer nieuwe en nog rijker en ruimer beloften, waar geen stuiten aan was. Zoo maar de Concentratie met hulp van het Socialisme won, 't goud zou uit den grond .worden gestampt, en al wat nu tobde, zou in weelde zich baden. Men won dan ook. Maar nu 't nakomen der beloften! Treub heeft genoeg gewaarschuwdom na te komen wat beloofd is, zal er een 30 millioen gereed geld 's jaars beschik baar moeten zijn, en dan zal 't nog po vertjes tegen vallen. Reken maar uit, alle onderwijzers zooveel meer. Verhoo ging van duizenden tractementen. Pen sioen straks op 60jarigen leeftijd. Niet lang meer of ge komt met 30 millioen meer, in de verste verte er niet mee klaar. Van de kapitalisten moet dat dan af. Nu goed, die kunnen best wat missen. Maar vergeet niet, dat de opbrengst van elke directe belasting speculeert op de breede klasse van die burgerij die 't maar zóó zóó heeft. Haal daar nu maar al meer af, vil wat voor villen vatbaar is, en toch komt ge er niet meê. Tot de ontevredenheid ten top stijgt, en de goede burgerij merkt, hoe ge er haar in deedt loopen. O, al dat beloven bij de stembus glijdt zoo van een leiin dakje; maar als 'top 't houden van uw beloften aankomt, eilieve, wie wordt dan 't kind van de rekening Het was zoo begrijpelijk, dat de Konin gin uit de Unie-Liberalen niet Borgesius, maar De Meester bij zich riep. zorgen-leven leerde kennen, het brood verdienen. Wel bleek nu dat Dina èn door haar opvoeding èn haar egoistisch karakter geen poging deed om haar moeder den last des levens door finan- cieelen steun te helpen verlichtenen vrouw Blok was door haar slaverig be staan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard te werken, spoedig afgestompt om met veel energie haar moederlijk gezag te laten gelden en zij wilde niet erkennen, dat zij zelve de kiemen van ijdelheid en egoisme in het hart harer dochter opgewekt had. Een enkele maal kwam wel eens de gedachte bij haar op, dat Dina niet alleen tegen haar en Betje verkeerd handelde, maar dat het ook zonde was, om zoo aan haar zucht tot mooi willen zijn toe te geven, maar spoedig verdoofde deze gedachte immers Dina was toch wel een goed meisje ook, zij was een trouwe eatechisante geweest, had haar belijdenis gedaan, verzuimde zelden een kerkbeurt en op haar open baar leven was niets aan te merken. Hiermee suste vrouw Blok dan haar geweten en vleide zich zelve met de woorden„als ze ouder wórdt, zal ze ook wel wijzer worden," en zoo sloot zij de oogen voor de karakterzonden van haar kind, die toch zoo dikwijls het levensleed met zich voeren. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1