Rechtzaken. Gemengde Berichten. Uit cis Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Laat mij «en beschrijving mogen geven van de indrukwekkende plaats, aie sedert 1840 de asch van Frankrijke meest ver eerden zoon herbergt. De torenhooge koepel, van 18431853 naar het ontwerp van Visconti gebouwd, welft zich juist boven de kom of crypta waarin de sarcophaag is neergezet. De open kom is 6 M. diep en neeft een middellijn van 11 M. Twaalf groote vrouwenfiguren omgeven in een wijden kring de ruimte daarbeneden, allen met een uitdrukking van diepe droefheid starend op het centrum van het geheel: de sarcophaag. Een zon van mozaïek, waarin de namen der groote veldslagen door Napoleon geleverd in marmer prijken, versiert den bodem, terwijl zes groepen, ieder van 10 veroverde vlaggen, strak en bewegingloos neerhangend tusschen de vrouwenfiguren, getuigen van het veldheerstalent des dooden. De sarcophaag, die de overblijfselen van Napoleon omsluit, bestaat uit een enkel blok prachtig, glanzend bruin Siberisch zandsteen, 4'/* M. hoog, 4 M. lang en 2 M. breed, door kunstenaarshanden tot een pronkstuk van beitelwerk gevormd. En nog in den dood is Napoleon door zijn gunstelingen' en verwanten en door andere grooten omgeven. Rondom de chapelle ardente loopt een marmeren bordes, aat een zevental treden boven den vloer der kapel ligt. Daar slapen, in praalgraven van bijna den zelfden vorm als dat des keizers, andere Franschen met onvergankelijke namen den langen slaap des doods. Links van den ingang Jerome Bonaparte, een broe der van Napoleon, door hem begiftigd met de koningskroon van Westphalen. Aan de andere zijde Joseph Bonaparte, 's keizers oudste broeder, die eens de kroon van Napels droeg. En andere groote Franschen uit vorige eeuwen. Middelburg. Tot comptabel van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- schappij is benoemd dhr. J. P. Kögeler. De Denoemde treedt 1 September in functie. Middelburg. Zaterdag a.s. komt H. M. de Koningin een bezoek aan de tentoon stelling brengen. Het zangkoor dat Zater dagmiddag 9 Augustus op het terras van het Grand Hotel te Vlissingen de cantate zong, welke vervaardigd is door den heer Landsman en op muziek gezet door den heer van 't Kruijs, zal die cantate tijdens het verblijf van H. M. alhier ten ge- hoore brengen. Gaaischieten. Men schrijft ons uit MiddelburgDe commissie van de Ten toonstelling van Kleederdrachten, enz. heeft op haae „plan de campagne" ook gezet het doen plaats hebben van Volks vermaken. Zaterdag nu had zij voor het eerst een bijeenkomst van gaaischutters georganiseerd. Niet minder dan 151 leden van een kleine winntig leden uit Noord en Zuid-Beveland waren naar hier ge trokken om te trachten een der prijzen te bemachtigen. Tegen een uur kwamen allen gewapend met den boog op het schietterrein aan, en spoedig daarop be gon de vriendschappelijke strijd. Wij hebben den kamp grootendeels bijge woond, en wel met genoegen, omdat de meeste schutters bewijzen gaven van grondige oefeningslechts zéér weinig pijlen bleven ver van de vogels verwij derd, velen raakten de stangen, zonder echer het doel te bereikenmaar toch zijn 111 vogels aangeschoten en naar beneden geduikeld. Door de commissie waren voor de eerste „prang", dat is voor de eerste ronde, voor den hoofd vogel f30 en voor de beide zij vogels f 12,50 uitgeloofdde f 30 werd gewon nen door den heer D. Pieterse van „Eensgezindheid" te 's Heerenhoek, de zij vogels door de heeren Poleij en J. Scheele beiden van „Claudius Civilus" te Ierseke. Voor het overige werd on derling geschoten, waarvoor f2,50 per man wordt inggelegd. De hoofdvogel werd toen nog eens afgeschoten door den heer M. Vermue uit Vlake en de zij vogels door de heeren Joh. Raas te Oudelande, M. Huige te 's Heerenhoek en A. Lous te Oudelande. Opgemerkt zij nog, dat thans op den zgn. losse vogel is geschotenZaterdag 23 Augustus wordt met de klep ge schoten, d. w. z. dat de noofdvogel niet naar beneden valt, doch slechts omvalt en weer op zijn plaats kan worden ge trokken. Een eigenaardig gebruik bij dezen wedstrijd is, dat ieder die een vogel schiet een bouquetje papieren bloemen koopt en die op hoed of vest bevestigd zooveel bouquetten, zooveel vogels. Ook had het tentoonstellingscomité Zatermiddag een zanguitvoering van de zangvereeniging „Harmonie" uit Krab- bendijke in de tent op het tentoonstel lingsterrein georganiseerd, onder leiding van den directeur, den heer A. Tolle naar, welke vereeniging een tiental lie deren ten gehoore bracht. Hedenmiddag werd wederom wat nieuws te zien gegevennamelijk het Bollersspel, waaraan werd deelgenomen door een aantal leden van „De vroolijke vrienden" van IJzendijke. Middelburg. In de maand September zal alhier in de Engelsche Kerk een plechtigheid plaats vinden. Toen in de zestiende eeuw de Protestantsche Engel- •chen in hun vaderland werden bemoei lijkt trokken een deel van hen naar Middelburg en vonden daar vrijheid van godsdienst. Als kerkgebouw gewerd hen de kapel van het Cellebroersklooster in de Simpelhuisstraat, zoo genaamd naar het simpelhuis, dat vroeger in het hoofd gebouw van het klooster was gevestigd. Uit dankbaarheid voor de vrijheid, welke hun voorvaderen hier vonden heeft nu de vereeniging van Zondagsscholen in Amerika besloten in de kerk alhier een gedenkplaat aan te doen brengen, welke in September a. s. zal worden onthuld. Het opschrift luidt 1582—1913. When in Christ to the glory of the drying God hour of William of Nassau and the hospitaler city of Middelburg and to the founders of modern congegra- tionel Brown, Carpwright, Harrison. The congregation Sunday schools of the Uni ted States of America have real this me morial Sept. 1913. Rond het opschrift zijn' vier wapens van Nederland, Engeland, Middelburg en Amerika, benevens een voorstelling van de komst in 1620 van de eerste nederzet- ters in Amerika en de wapens van Mid delburg. De tweede onderteekenaar Car pwright bovengenoemd was de eerste Engelsche predikant alhier. Onafhankelijkheidsfeest te Goes. Het voorloopig Comité ter organiseering van bovengenoemd feest, overwegende dat medewerking en finantieele steun van Burgemeester en Wethouders zoo goed als uitgesloten isvan oordeel dat dit voor een te vieren nationaal feest een eerste vereischte is, besloot in haar laatst gehouden vergadering geen verdere pogin gen aan te wenden, zich te ontbinden en hiervan door middel van de plaatse lijke pers aan de burgerij kennis te geven. Vlissingen. Op het terrein, waar Za terdagmiddag alhier het Concours Hip- pique plaats had, werden in korten tijd een drietal horloges, waaronder één met een waarde van f 300, gerold. Voorafhad de politie in de plaatselijke bladen voor dit gevaarlijk soort menschen gewaar schuwd, maar toch hebben zij een goeden slag geslagen. De onafhankelijkheidsfeesten. De tweede dag van de feesten te Vlissingen, Zaterdag, was het den geheelen dag en ook 'savonds uitstekend weer; een en kele dreigende onweersbui trok bijtijds af en dit was des te meer gelukkig om dat nu de verschillende optochten goed tot hun recht kwamen. De Historische- Allegorische optocht, waarin behalve groepen van Napoleon en van Willem I ook werkelijk bijzonder mooie wagens, waarvan wij noemen de wagen des Vre- des en die der Vrijheid, werden mede gevoerd, had reeds over dag veel succes maar des avonds, toen de wagens ver licht waren en alles door fakkels be schenen werd, bereikte het enthousiasme over de mooie stoet haar hoogtepunt. Teruggaande moeten wij nog even ?ewagen van het groote succes, dat liet loncours Hippique heeft gehad. De be langstelling in dezen hier schier onbe kenden wedstrijd was enorm groot, het aantal deelnemers en de wijze waarop gereden werd, verdienden dit zeker ten volle. Ook de ringrijderij het echt oud Walchersch volksvermaak, had veel deel nemers getrokken, en bleek ook bij de aanwezigen zeer in den smaak gevallen. Betreffende de avondfeesten dient ver meld, dat meerdere straten verlichting hadden aangebracht, en men was in de gelegenheid het verschil op te merken, tusschen giorno-, gas- en electrische feestverlichting. Deze laatste wijze was toegepast op het zgn. „Eiland" en voldeed daar uit stekend. De talrijke menigte, die daar om omstreeks acht uur was, kon zich daarvan overtuigenmaar had tevens de gelegenheid een ander nummer van het programma gade te slaan, namelijk de gondelvaart. Kalm gleden eenige fraai verlichte vaartuigen over het spiegelgladde water van het verbreede kanaal. De hoogst aangename indruk, die deze lichtstoet maakte werd nog verhoogd door de lievelijke zang van het kinderkoor „Looft den Heer", afgewisseld door muziek. Na den bovengenoemden tweeden om gang van den Historischen optocht, werd het vuurwerk ontstokenhetgeen evenals ieder ander nummer uitstekend slaagden. Het feest was officieel hiermede geëin digd, alleen zal in de aanstaande week nog de kinderlichtstoet, welke Vrijdag moest worden uitgesteld, plaats hebben. Vlissingen zal onder de rij van plaat sen, die de honderdjarige onafhankelijk heid, feestelijk herdachten of zullen herdenken, zeker geen slechte plaats innemen. Kamperland. Gisterenavond omstreeks half 7 ontstond een begin van brand in een hooiklamp van den l.b. J. Reinhoud. Door spoedig optreden der brandweer, alsmede door de hulpvaardigheid der ingezetenen was men den brand spoedig meester. De oorzaak van ditongeval schijnt gezocht te moeten worden in 't spelen van kinderen met lucifers in de dichtste nabijheid der hooiklamp. Wissenkerke. Terwijl Zondagmorgen een onweersbui zich hier ontlastte, kwam langs ons dorp een windhoos drijven, alles in zijn vaart omverwerpende. Ge lukkig stond in de richting die hij nam slechts één huiB, waar de pannen afrit sten. Voorts werden tuin- en land vruch ten ontworteld. Het was een machtig gezicht zooals takken van de boomen werden gescheurd en een eind door de lucht gezwiept. Zoo ook vlashoopen wer den verspreid. Tot verre kon men zijn spoor later volgen. Onder de gemeente Souburg stre ken Zaterdagmorgen 'een 30-tal ooievaars neder dit voor deze streek zeldzame feit trok zeer de aandacht der omwonenden. Ter Neuzen. Al worden eigenlijk eerst Vrijdag en Zaterdag de onafhankelijk heidsfeesten; alhier gevierd, zoo werd toch reeds heden(Maandag) de tentoonstelling geopend, welke in hoofdzaak aan de huisvlijt is ge wijd, doch waarbij ook tal van zaken betrekking hebbend op de ge schiedenis zijn ondergebracht. Zoowel het een als het ander vormt een geheel, dat een bezoek ten volle waard is. Nisse. In de gemeenteraadsvergade ring van Zaterdag was afwezig het lid D. de Winter. Een voorgestelde wijziging in de begrooting 1913, groot f2150 in ont vang en uitgaaf, vanwege termijnbetaling Waterleiding en aanschaffing brand- bluschiniddelen, werd goedgevonden. De begrooting voor 1914 werd aangeboden en ter visie gelegd met het cijfer f 9460,58 in ontvang en uitgaaf. De begrooting voor het burgerlijk armbestuur voor 1914 werd goedgekeurd op f3338,63 in ontvangen uitgaaf. Een reglement op het armwezen werd vastgesteld (behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Besloten werd f25 te geven voor het vieren van onafhankelijk heidsfeesten alhier. Een verzoek van J. Kooman om verhooging van vergoeding als bode en concierge van het gemeente huis werd aangehouden tot een volgende vergadering. Waarde. Zaterdagmorgen te ruim 9 uren, werd boven deze gemeente een vliegmachine waargenomen, hetwelk even later bleek een watervliegtuig Jte zijn. Nog ver buiten de gemeente werd het reeds opgemerkt op aanzienlijke hoogte door het ratelen der machine. Hoe dich ter het de Schelde naderde, hoe lager het kwam om zich ten laatste daarin neer te zetten in de onmiddellijke nabijheid van een Belgisch visschersvaartuig op enkele honderden meters uit den wal, ten Zuid-oosten der haven. Na een kwar tier te hebben rondgedreven, steeg het statig uit het water op en zette koers in Westelijke richting en was daarna in een oogenblik aan het oog onttrokken. In weinig tijds waren een groote massa menschen bijeen, om dit niet alledaag- sche schouwspel vanaf den Scheldeoever aan te zien. (Dit bericht stond, korter, Zaterdag reeds in de Midd. Crt. Red.) Hoedekenskerke. In de raadsverga dering van Vrijdag bleek ingekomen verzoeken van de telefoonhouders om verhooging van jaarwedde, welke bij de behandeling der gemeentehegrooting ter sprake zullen komen. De gemeentereke ning over 1912 werd vastgesteld in ont vang op f46313.73'/*, in uitgaaf op f 46139.49, dus met een goed slot van f 173.79'/*, alsmede de rekening over 1912 van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang op f6915.041/*, in uitgaaf op f 4915.43, dus met een goed slot van f1999.611/*. Aangeboden weid de ge- meentebegrooting voor 1914 in ontvang en uitgaaf op f 12467.55. Vastgesteld werd een nieuw reglement op het Arm bestuur ingevolge art. 20 der nieuwe Armenwet. Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Linde of, nu het besluit tot overdracht der wegen aan het Polder bestuur door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, het geen tijd wordt den ligger der wegen te wijzigen; waarop besloten werd daartoe nog niet over te faan. Medegedeeld werd dat de nieuwe randbluschmiddelen op J Hoedekens kerke en Kwadendamme zijn beproefd en deze proef zeer heeft voldaan. Een toerist met zijn hond op een der Hollandsche booten, wierp tusschen Zijpe en Stavenisse achteloos iets over boord, waarop terstond de hond over boord sprong, teneinde het weer aan zijn meester terug te brengen. Deze die zeer op zijn hond gesteld is, wilde het dier achterna springen, doch werd daarin door het personeel verhinderd. De boot stopte en de hond werd opgepikt, waarvoor de matrozen een belooning van f20 ont vingen. Midd. Ct. Driewegen. Benoemd tot zetter, vaca ture J. L. Mol, de heer W. Noels. Schore. Gisteren is een koe van den landbouwer C.Booman tengevolge van het eten van natte klavers gebarsten. Het vleesch is voor de uonsumtie goedgekeurd. Schore. J. v. O. arbeider bij den land bouwer I. v. M., is verdacht van 't plegen van niet; te noemen handelingen in arrest genomen en weggeleid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gaast, .1. Th. Ubbink,cand. te Groningen. Bedankt voor Ooltgensplaat door J. E. Klomp te Poortvlietvoor Wervers- hoof door F. E. Gerritzen, cand. te Beusi- chem. Coljjnsplaat. Gekozen in het college van notabelen (vacature Van Breda) de heer W. Adriaanse. Geref. Kerken. Aangenomen naar Avereest dcor dr C. N. Impeta, cand, te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Fijnaart, voor St. Jaeobi- Parochie, voor Hazerswoude en voor 's Gravendeel door dr C. N. Impeta, cand. te Katwijk aan Zee. Geslaagd te 's Graveuhage voor het no tarieel examen, le gedeelte, de heer H. R. J. v. d. Veen R.J.zoon te Goes. Het Haagsche Gerechtshof deed uit spraak in zake het verzet van vrouw Roerdinkholder (die zich verleden jaar met haar man, den ontslagen trambe ambte, vaak aan straatrelletjes schuldig maakteb tegen Hofs verstek-arrest van 3 October 1912. 'waarbij zij wegens be- leediging van een inspecteur van politie tot drie maanden gevangenisstrai werd veroordeeld. Het Gerechtshof bekrachtig de het bedoeld verstek-arrest, met uitzon dering wat de opgelegde straf betreft. Ten dezen aanzien opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof de beklaagde, o.a. uit overweging dat deze reeds eenige maanden gevangenisstraf ondergaan heeft en vertrouwende dat zij zal nakomen hare thans voor het Hof afgelegde belofte zich niet meer aan wangedrag te zullen schul- maken, tot een geldboete van f 25, subsi- digair 25 dagen hechtenis. Raad van Beroep. Ongevallenverzekering). In de heden te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van den raad van beroep van de ongevallenverzeke ring had de uitspraak plaats inzake de. verzekeringsbank „de nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's Gravenhage (partij van rechtswege A. H., Terneuzen) J. B., Souburg, L. v. d. V., Cluisen (België) J. B., Bruinisse, A. v. d. H., Kapelle, J. C. L., Vlissingen, J. F. S., Terneuzen, A. L., Ierseke, de Centrale werkgevers Risico-Bank te Amsterdam, partij van rechtswege J. L., Vlissingen, waarbij de beslissingen van het bestuur der Rijks verzekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hun vorderingen werden ontzegd Inzake L. v. L., Doel (België) werd klager in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard voor zoover hij een tijdelijke uitkeering vordert en het overige der vordering ontzegd, terwijl de beslissing der Rijksbank werd bevestigd Vernietigd werd de beslissing der Bank en de verschuldigde pressie vastgesteld op f144.20'' en de interest op f12.196 inzake W. L. M., Terneuzen; Vernietigd werd de beslissing der Bank en verstaan dat' F. D., Terneuzen over het tijd van 1 Juli 1908 tot 1 Juli 1912 geene meerdere pressie verschuldigd is. Een Haagsch weekblad had gemeld, dat aan minister Colijn door de regeering zou worden opgedragen eene zending naar naar China om van advies te dienen be treflende de houding der regeering tegen over de Chineezen kwestie in de Neder landsche koloniën. Dit bericht is natuurlijk onjuist. Wel bestaat bij den heer Colijn het plan om eerlang naar China ]te vertrekken, doch dit alleen met het oog op particuliere belangen. Tijd. Een ontploffing had Woensdag in de dominiale mijn te Kcrkrade met spring stoffen plaats. Daarbij werd een mijn werker gedood. De man werd letterlijk vaneen gereten. Donderdag had opnieuw een ontploffing plaats, waarbij een op zichter en twee mijnwerkers gewond werden, die resp. een hand en een oog verloren. Een 17-jarige fabrieksarbei der geraakte Vrijdagnacht tusschen de cylinders der z.g. droogvilten in de papier fabriek der firma Van Gelder Zonen te Wormer en bekwam hevige verwon dingen. De ongelukkige is overleden. Nabij Buitenpost is een remmer uit den trein gevallen. De ongelukkige werd door den trein overreden en gedood. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Te Rotterdam viel een 18-jarige lood gietersknecht uit een dakgoot, bekwam een schedelbreuk en is in liet ziekenhuis overleden. Te T wij zei geraakte een arbeider zoodanig in een dorschmachine bekneld, dat een van zijn armen nage noeg van den romp werd getrokken. Hij overleed aan de gevolgen. Te Haar lem viel de 35-jarige dochter eener weduwe van 12 M. hoogte uit het dak raam en kwam met het hoofd op de straatsteenen neer. De ongelukkige be kwam een schedelbreuk en overleed kort daarna. Een weduwe te Weerseloo hielp een buurman met het binnenhalen der rogge. Op den wagen staande, stortte ze met een paar garven naar beneden. Inwendig bezeerde ze zich deerlijk. Ter stond werd geneeskundige hulp ontbo den. Het baatte nietden volgenden dag is zij overleden. Doen of niet-iloen. Zondag is op het Congres te Zwolle van afgevaardigden, dér S. D. A. P. het besluit gevallen: de sociaal-democratische staatslieden mogen niet in een linksch ministerie zitting nemen. Zaterdag kwam 't Congres bijeen. Er waren aanwezig 415 afgevaardigden, vertegenwoordigende 287 afdeelinser, Men kent de geschiedenis. 1 Het Congres had al vroeger moek bijeenkomen, doch het Partijbestuur W al met 13 tegen 8 beslist dat in geven omstandigheden geen sociaal f mocraat in het door dr, Bos saaa stellen kabinet mocht zitting nemen R I eenkomst van het Congres werd hier door 't Partijbestuur onnoodig geacht 1? briefwisseling tusschen dr. Bos en n Troelstra werd openbaar gemaakt daaruit bleek dat mr. Troelstra reeds»"1 aanbod van ministerporU feuilles R 5 afgewezen. Hierop vergaderden de leiders der vrij zinnige concentratie welke eenparig als hun meening uitspraken dat de concent» tie zonder zitting nemen van sociaal democraten de regeering niet zou aan' vaarden. Dr. Bos legde hierop het bijltjj er bij neeren de opdracht door H M de Koningin geschiedde aan mr. Corty d. Linden van een extra parlemeutair kabinet. Dit deed de voorstanders van het aanvaarden van minister-portefeuille door de soc-dem. besluiten nog eens te probeeren een congresbesluit uitgelokt te krijgen. De heeren Schaper en Vliegen deden in dien geest een voorstel. Het partijbestuur nam dit aan en bepaalde de datums op 9 en 10 Augusts. Het partijbestuur liad twee moties: Twaalf (meest Kamerleden) stelden voor: wél doen, wijl zij de omstandigheid aanwezig achten dat het moest. Acht anderen (allen marxisten) achtten dit in strijd met de belangen van het proletariaat, Er was echter nog een minderheid die zich tegen beide moties verzette, ofschoon beide partijen zich stelden op den bodem van de resolutie welke door het inter nationaal socialistisch congres in 1900 te Parijs werd aangenomen (motie Kautsky). Dezen Kautsky was nu door mr. Troelstra gevraagd wat hij er van dacht, doch deze had geantwoord, dat de Nederlandsche socialisten dit zelf moes ten uitmaken. En dit nu is geschied op het Congres van gisteren en eergisteren. De heer Vliegen sprak een openings woord, waarin hij vaststelde dat het aantal leden der S.D.A.P. thans tot ruim twintigduizend was aangegroeid, Het aantal afdeelingen steeg tot 366. De heer Anseele, lid der Belgische Kamer van Afgevaardigden, bracht na mens het Internationaal Socialistisch Bureau dat hem afvaardigde, het Con gres een welkomstgroet. Ook was een „open brief" ingekomen van het bestuur der S.D.P. (Wijnkoop, Ceton, Ravestein, Vader en De Visser) in welken brief de S.D.A.P'ers werden opgezet tegen hunne leiders. Er staat onder anderen in: „De gevolgen van Uwe taktiek begin nen zich te vertoonen. „Gij hebt de antithese, die de Neder landsche arbeiders verdeelt, versterkt, en gij hebt u aangesloten bij een deel der bezittende klasse, de liberale 'partijen. „Gij hebt de verschillen tusschen de klerikalen en liberalen, die zij opzettelijk opblazen om de arbeiders verdeeld te houden maar die inderdaad zeer klein zijn, mee opgeblazen en door uw aan sluiting bij de liberalen den schijn ge wekt, dat de tegenstelling tusschen de burgerlijke partijen grooter is dan die tusschen Kapitaal en Arbeid. „Waartoe deedt ge dit Waarom hielpt gij de liberalen? Om zetels te krijgen, „Uw leiders hebben bij u langzaam aan sinds jaren de overtuiging doen ontstaan, dat door hen, in het parlement, de grootste strijd wordt gestreden. Zij hebben u sinds jaren misleid. „Gij hebt wel zetels gekregen. Maar gij hebt uw zelfstandigheid ver loren. „Gij zijt de knechten geworden v© de liberale partijen. „De liberalen hebben uw leider ge dwongen naar de Koningin te gaan. „De liberale partijen hebben u ge dwongen u tot alles bereid te verklaren, wat van een knecht wordt verlangd. „Zij hebben u gedwongen te beloven, dat gij uw eigen eischen en klassen- belangen zoudt achterstellen bij de hunne misschien jarenlang". „Gij zijt aan handen en voeten ge bonden. Talrijke zetels in Kamer, Staten en Gemeenteraden hebt ge door hen. Om die te behouden, zult ge hun knech ten blijven voor langen tijd. „Gij hebt den klassenstrijd tegen hen opgegeven. In den tijd van de trusts, de patroonsbonden, de duurte, de kolo niale politiek en het Imperialisme hebt gij een stilzwijgend accoord met hen gemaakt. „Gij krijgt uw loon. Gij zijt knechten, gij en uw leiders, en verdient als knech ten te worden behandeld". De Brief eindigt door met kracht aan te dringen op het weigeren van minister zetels „Verzet u tegen uw leiders. Weigert wat zij nu van u vragen. „Weigert ministerzetels. Belooft u* steun niet aan een liberaal Kabinet Niemand der aanwezigen verlang® voorlezing van den brief, deshalve werf hij ter zijde gelegd. Amsterdam stelde een motie voor m den geest van de in het Partijbestuur ui - gesproken bezwaren tegen beide moties In de Amsterdamsche motie werd uitge sproken, dat het door mr Troelstra opge'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2