No 257 1913 Zaterdag 2 Augustus 27e Jaargang Sal, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Anpslus 1913, eHRISTELIJK- HISTORISCH of in füil Bakkerij I ROTTIER, Burchl tiende Meid KOOP Merriepaard, ens te koop, Koop een Koe, NG TE PACHTEN 'cd Bom- to Welland, per dag. verkoopen irriepaarden, oud 2, en 14 jaar, 1 Mer- ulen, 1 Hengst veu- inde Melk- .rkens, 14 daan. is met toebehooren, 1 Driewielskar, 1 :ksploeg, Eggen in ;hine, Rolblok, Man- osnijder, Yeldslede, rindmolen, Kruiwa- ak, Wagenzeilen, .ergoteD, Mestplan- n Blokken, Vleesch- childer;trap. Touw- j, Planken, Staken, Mest in den Mest- ut, eene partij Wei- ai, Kan-hooi, Tarwe- ionstroo en Paarde- e party lelkers- enZolder- dschappen, arn, Karnmachine, Botertobbe met ewichten. Melkem- jtraanmaten, Graan zakken, enz. )orts: RE GOEDEREN, lureau, Tafels, Stoe- Bedden met toe- 3 gr )ekenkist erbeslag o o t e met antiek en Aardewerk, en ïoederen. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes EN F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN V Binnenland. LEESTAFEL ctober MELIS, Arnestein, t JANSr;, N.enSt. ARDE, Nieuw- en peulen, een sterke ren, een KokspW 1RSE, Zoutelande an haar 2 e kalf. 1SE Sr., Mariekerke. nibusbreak, ïtje, op veeren en een ZUIDWEG, Smid, straatweg van Oost- ij pskerke, in de ge le, in pacht geweest ooze. erkrijgbaar ten kan- ris J.W VERHULST, ten moeten worden 22 Augustus 19;8. FANOY, Burg B 16. C. BLAUPoT TEN 10 uur, op het hof- geweest door wijlen de Troije, te A r n e- de Langstraat, in het GEEN STALLING IEDEREN WERKDAG DES XVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels I.—, iedere regel meer 10 cent. 2 Augg. 1913. 1858-1913. Oranje en Nederland vieren leest. Onze Koningin Weduwe, de Koningin Emma viert heden haar 55sten ver- Dankbaar voor het gespaarde leven van de dierbare Moeder onzer Koningin, bidden wij van den Heere, Neerlands en Oranje's God dat Hij het dierbare leven der Koningin Weduwe nog een reeks van jaren spare, Hem tot eer, Nederland en Oranje, vooral de duizenden mis- deelden en lijdenden, weduwen en wee- een, door Haar geliefd en bemind, ten rijken zegen Het tweede bedrijf. Na afspeling van het eerste bedrijf, vervelend door zijn langen asem, het bedrijf getiteld een linksch ministerie begon het tweede bedrijf, met het op schrift: een* concentratie-kabinet. De uitslag van het eerste werd door het sociaal democratisch parbestuur ge maakt die van liet tweede, minder ver velend dan het eerste, dewijl het spoedi ger aan zijn einde was, werd gevormd door de vrijzinnige Kamerleden, waar onder de toekomstige. In beide gevallen echter, zooals men ziet, door een groep mannen, waarvan minstens de helft op bet oogenblik staat buiten het parlement. Nude meerderheid der kiezers, of liever de minderheid, doch wegens eene malle dietrictsindeeling tot omzetting der Ka mer in staat, de roode vaan in den mist is nageloopen, kan men nog meer dan een mal stuk zien opvoeren. Het tweede bedrijf is dus afgespeeld, en men weet nu dat de vrijzinnige op scheppers, die aan de kiezertjes gouden beloofd hebben, indien zij maar - Rechtsche kabinet wilden weg wer ken, besloten hebben dat geen kabinet lit de vrijzinnigen zal optreden, dewijl dit niet kan. Zouden nu toch inderdaad deMuralts Patijns en van Raaltes, om van de mindere goden als de De Jongs en Drions Lasonders te zwijgen, tot dit besluit hebben medegewerkt Zullen zij niet eenigszins beschaamd sijn, wanneer zij straks voor hun kiezers bomen met de boodschap dat van het beloofde „allemaal pensioen" en „alle maal stemrecht" en „allemaal kosteloos openbaar onderwijs" niets komen kan. Want dit is de beteekenis van het gevallen besluit, waarop dr. Bos naar het buitenland is vertrokken. Nu volgt het derde bedrijfeen zaken- Een zakenkabinet met gematigd on verschilligen, geen partijmannen, links uoch rechts. Want links beteekenttoch nog con centratie; en rechts beteekent toch nog sociale wetgeving. En het eerste zou aan Rechts; en het laatste aan Links niet welgevallig zijn. Het zou er in minder dan geen tijd ^'geboerd zijn. Het eerste zou in de Eerste, het tweede in de Tweede Kamer geen meerderheid vinden. Natuurlijk zou het optreden van een ueutiaal kabinet, dat aan Rechts geen verplichtingen heeft, en Links niet naar °ogen heeft te zien, aan enkele kleine, Persoonlijke verwachtinkjes schade kun- bari 'en. doen of teleurstellingen kunnen Met belangstelling zullen wij nu het bedrijf tegemoet zien. Als 'het ministerie Heemskerk straks aa S[eute^ yan „het laadje" overgeeft he? „liberale ministerie," dan neemt e®.n goede aanteekening mee van de uche van het vrijzinnige Hand :lsblad. uze toch schreef reeds op 23 Juni. hoft mipi.8terie Heemskerk be lt niet juist met zwarte kool te wor- getnerkt. Gegeven de noodzakelijk heid van het optreden van eenrechtsch Kabinet, nadat het ministerieDe Mees ter was omver geworpen (beter ware: ineengezakt. Red. Zheeft dit Kabinet, al vertoonde het eenige nog al zwakke steeën en al heeft het ernstige fouten gemaakt, toch ook wel aanspraak ver worven op waardeenng van den politieken historieschrijver. „Minister Van Swinderen heeft het algemeene vertrouwen verworven door zijn krachtig en toch verstandig beleid en heeft alom in den lande het besef gewekt, dat onze buitenlandsche aangelegenheden toch nog wel in een anderen trant kon- Iden worden behandeld dan in dien van een Jmuis, die geen „piep" durft te zeggen. Vreesachtige roerloosheid is geweken 5 voor levendige frischheid. „Voorts heeft het Kabinet het „stom geluk" gehad, om in den heer Colijn een minister van Oorlog te vinden, die in weinig meer dan een jaar tijds de mis slagen deed vergeten, die het Kabinet in de eerste vier jaren van zijn leven had begaan en die in korten tijd voltooide wat, elf jaar geleden, door minister Eland was begonnen. „En eindelijk zal men ook zeker nog lang een goede heugenis houden van eenige Eersoonlijke eigenschappen van sommige ewindsliedenaan het goede humeur en het vaak plaisante optreden der.heeren Van Swinderen, Heemskerk, Kolkman, Coliju en L. Regout, aan de welsprekend heid van meer dan één minister, aan den ernst der overtuiging van wijlen minister R. Regout en aan de ontzaglijke werk kracht van minister Talma. En ook aan de staatsmansbekwaamheden, die een aantal leden van het Kabinet, in 't bijzonder de Leeren Heemskerk, L. Regout en Co- lijn, getoond hebben te bezitten." Zoo is zelfs een vrijzinnig tegenstander gedwongen te oordeelen over het Mini sterie-Heemskerk. Mocht aan zulk een Ministerie het vertrouwen worden opge zegd? Schunnige onnoozelheid. Gelijk nu van achteren duidelijk blijkt, zijn de Staatslieden van deConcentratie er onnoozelijk ingeloopen- Ze hadden zich diets gemaakt„Als wij de Socialisten nu maar publiekweg steunen, en saam met hen de Coalitie slaan, dan zullen ze wel met ons een gemeenschappelijk Kabinet in elkaar zetten, en dan natuurlijk kunnen ze ons niet weer halverwege in den steek laten. Dan moeten ze wel meê, en worden ze ongemerkt een aanhangsel van onze Con centratie. Zeiven steeds slapper in hun politiek karakter geworden, hebben ze zich niet kunnen voorstellen, dat de Socialisten niet voor de verzoeking bezwijken zouden. Millerand en Briand g waren hun wel voorgegaan. En drie ministeries I Denk u 't geld dat daarmeê binnen zou komen. En last not kast de posten en de postjens. Overal Socialisten in. Burge meesters, Rechters, Betaalmeesters, In specteurs van allerlei gading; en dan de Katheders aan onze Universiteiten De Socialisten naar zich zelve rekenend, had de Concentratie-groep zich niet kun nen voorstellen, dat de heeren bedanken zouden. Het was zoo verleidelijk. Het zag er zoo uitlokkend nit. Alleen, de heeren dorsten er véór de stembus niet meê voor den dag komen. Ze dorsten niet vooruit zeggenAls we 't winnen, neemt ge drie portefeuiles, en anders doen we 't niet. Neen, ze begrepen wel, dat een Socia list daarvoor te hoog stond. Hij moet met meer égards behandeld worden. Zelve beloofden de heeren bij stapels brieven aan Troelstra's adres, dat ze ja en amen zegden op zijn conditiemaar zelf ook maar met éene condidie voor den dag komen, dht dorsten ze niet. En zoo zitten de heeren er nu mee, en merken nu zelf van achteren, dat ze in hun onnoozelheid de Socialisten niet gekend hebben. Ook onder de Socialisten mogen enkele slappe broeders gevonden worden, maar als corps zijn 't nog altoos mannen van stavast. Er viel niet aan te denken, dat ze 't bod aanvaarden zouden. Wie er zijn hand naar uitstak, was weg. Wat had kunnen gebeuren was, dat Mr. Troelstra zelf als Kabinetsformateur was opgetreden. Dan hadden ze Minister kunnen worden en toch zichzelf kunnen blijven. Maar Ministe onder Dr. Bos den schrijver in de Gids, en dan Socia list blijven, het was al te dwaas, om 't voor mogelijk te houden. De Socialisten pasten er voor, om zich zelf den strop om den hals te halen. Hadden de 13 de 9 niet overtroefd, het eerstvolgend Congres zou de ^wem-leiders kortweg overboord hebben geworpen. De Socialisten weten perfect goed, dat hun triomf in de toekomst ligt, en hun heldere koppen passen er ter dege voor, om die toekomst te verspelen. De onnoozele heeren van de Concen tratie zitten er nu voor. Niet bij ongeluk, maar door eigenschuld. Ze hadden het spel van goed vertrou wen op 25 Juni niet mogen spelen. Standaard. Kamerverkiezing Rotterdam I. Bij de gisteren gehouden Kamerverkiezing in district I zijn uitgebracht 8862 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 12,248. De heer B. J. Gerretson (C.-H.) ver kreeg 3934, de heer D. de Klerk (U.-L.) 2343, dr. W. van Ravesteijn Jr. (S.D.P.) 54, en de heer A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) 2531 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. J. Gerretson (C.-H.) en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.). Bij de stemming op 17 Juni waren uitgebracht 9737 stemmen, waarvan op de heeren B. J. Gerretson 3604, mr. H. Goeman Borgesius (U.L.) 2247, dr. E. A. Keuchenius (Chr. Soc.) 109, H. Spiek man (S.D.A.P.) 3739 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 38. Bij de herstemming op 25 Juni werd toen de heer Spiekman ge kozen met 5576 stemmen tegen 4528 op den heer Gerretson. Bij de herstemming heeft de heer Gerretson geen geringe kans gekozen te worden. De politieke toestand is thans te doorzien. Men weet nu, wat men aan de concentratie en aan de S.D.A.P. heeft. Van misleiding is geen sprake meer. De ruim twaalf honderd kiezers, die den socialist in den steek lieten, hebben er iets van gevoeldde drie honderd, die Gerretson op 17 Juni ontrouw waren, zijn zich bewust geworden van den hachelijken toestand der linkerpartijen. Minister Colijn is voor drie weken naar het buitenland vertrokken. De kabinetscrisis. Het Nederlandsshe Correspondentie-Bureau te 's-Gravenhage meldt, dat er vanwege sommige voor aanstaande personen in de S. D. A. P. alsnog pogingen worden gedaan om, nu de vrijzinnige concentratie geweigerd heeft een ministerie op den grondslag van het program-dr. Bos te vormen, terug te komen op het bekende besluit van de partij-conferentie der S. D. A. P. Bessenpluk. Op een zonnigen mor gen van een der laatste Julidagen toog H. M. de Koningin met Prinsesje en zuster Marting per auto naar een bessen- rijk plekje in de omgeving van Apel doorn. Ter bestemder plaatse werd de auto stop en aan den kant gezet, terwijl H. M. en Prinsesje, geassisteerd door zus ter, ijverig den bessenpluk aanvingen. Dat duurde niet lang of twee kwieke jongens, het gezelschap schattende op rijkelui, plukten braaf mee, en toen ze een toonbare voorraad bijeen hadden, boden ze die der Koningin aan: „of de jufirouw van hun soms ook nog bessen wou bijkoopen", Zeker wel. Maar och arme: de juffrouw had haar portemonnaie vergeten. En vloog naar den chauffeur, of die haar misschien even wou voorschieten. Maar natuurlijk graag! En teruggekeerd, gaf de juffrouw aan elk der rekels een pop. Toen ze düt ding in hun negerhandjes zagen glimmen, waren ze paf. Slopen naar de auto en vroegen wie die royale juffrouw was. En de chauffeur, fluiste rend achter de handDe KoninginEn die dolle jongens aan de haal. Met hun gulden. Een vlucht van verbouwereerd heid, mèt buit. En H. M. en Prinsesje, die met een vriendelijk „asjeblieft" de dukaten uit gereikt had, lachten, lachten, dat het ver klonk De jongens vlógen! Ned. Albanië. Naar Reuter aan de N. R. C. seint, heeft de Gezantenconferentie te Londen gisteren besloten, zich tot Nederland te wenden met het verzoek officieren aan te wijzen, die het bevel over de te vormen gendarmerie voor Albanië op zich kunnen nemen. Stemmen des tijds. Red. P. J. Mo lenaar, dr. J. Th. de Visser, mr. P. A. Diepenhorst, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, en anderen 2e Jaargaüg no. 10. Utrecht, G. J. A. Ruys. Mr. dr. baron Creutz behandelt een oud, en toch weer nieuw onderwerp dat, zoover wij weten, anders dan door nu wijlen mr. L. W. C. Keuchenius in enkele Kamerredevoeringen, in de laatste jaren althans, nog niet uit antirevolutionair oogpunt is bekeken geworden, n.l. Ne derland en de Internationale rechtsorde. Een urgent vraagstuk, sinds Nederland de plaats werd, waar (in het Vredes paleis) de mogendheden uit de geheele wereld hunne vredes-conferenties houden. Schr. herinnert aan mr. Van Vollen- hovens „Roeping van Holland" in De Gids van 1910 Nov. afl.een artikel dat ingeslagen schijnt, blijkens de artikelen van instemming en bestrijding in enkele bladen er op gevolgd. Schr. stelt zich vierkant tegenover prof. de Louter die het recht afhankelijk stelt van den menschelijken wilde mensch, in zijn meervoudigen vorm tot staat georgani seerd, maker en meester van het recht en tegen de leer der staatssouvereiniteit die uitloopt op het récht van den sterk ste en geeft, na eenige geschiedkundige herinneringen, de middelen aan de hand die een meer reëele handhaving van het internationale recht waarborgen. Niet ontwapening of verplichte arbitrage, welke zonder voorafgaande instelling eener internationale politiemacht onmo gelijk is, terwijl deze laatste op haar beurt niet te verwezenlijken blijktniet dus een uitwendig opgelegd gezag, hoe ook genaamd, maar de lange weg van invloed door het Evangelie, die voor individuen en natiën geldt, moet ook voor alle staten saam gevonden worden. In verband daarmee wijst Schr. op Ne derlands roepingeigen voorbeeld, initia tief tot het inroepen van internationale voorziening waar in andere staten on recht heerscht of dreigt, en bevordering der vreedzame beslechting. Ds. Molenaar schetst in een opstel dat later vervolgd wordt de beteekenis van Chateaubriand voor de Fransche letteren in het begin der 19e eeuw, de eeuw van Voltairianisme, waartegenover deze ge leerde opkwam voor herstel van den Christel ij ken godsdienst en terugkeer tot de zoozeer belasterde Roomsch Katho lieke kerk, waarvan hij dichtte in proza. In een van breede studie getuigende verhandeling behandelt professor dr. P. A. E. Sillevis Smitt „Godsdienst-weten schap en Zending". De positie der Zen ding als minderwaardige tegenover de eerste heeft plaats gemaakt voor die van evenboortige. Zij ontmoeten elkander onmiddellijk en kunnen zich aan een nadere verantwoording tegenover elkan der niet onttrekken. Ja, de praktijk leerde dat de Zending, lang reeds eer er van een Religionsgeschichtliche Schule sprake was het werk van deze had verrichtniet de geleerden, maar de zendelingen hebben het religieuse leven der volken bestu deerd en geleid. Het leven ging ook hier aan de wetenschap vooraf. Met belang stelling volgen wij den schrijver bij de behandeling van hetgeen de godsdienst wetenschap daarna heeft verricht, en welke haar gedachte is tegenover de Zen ding. Bousset, Troeltsch, Buss, en het door hen ingenomen standpunt, en de reeds daardoor aangetoonde ónmogelijk heid, dat de Zending van een door hen voorgestane religie groote schade onder vinden zou. Tegenover hetgeen de ge schiedenis der godsdiensten buiten het Christendom leert, wijst schr. op den eisch van de volstrekte scheiding tusschen ware en valsche religie, welke de Zending moet beheerschen, gesterkt als zij worden moet door een Kerk, die het Woord van haar Koning trouw is, en door een Theo logie, die uit datzelfde Woord leeft. Dr. Weststrate voltooit zijn studie over Van der Brugghen op onderwijsgebied. Hij staat stil bij hetgeen 1857 voorafging, en laat in dit verband ook de figuur van Groen zien, en legt de slotsom vast, dat Groen v. d. Brugghen niet begrepen heeft, wat hij nooit van hem verwachten mocht, n.l. de antirevolutionaire gezindheid om los te laten de idee der gemengde volks school. Dat „de ellendige zinsnede" een flinke beurt krijgt, spreekt van zelf. Schr. laat ons den auteur der schoolwet van '57 zien met zijn onjuiste illusiën en verwach tingen, zijn teleurstellingen, zijn verdien sten en onverdienden lof en blaam. Vooral van het laatste heeft hij wel wat veel ge had en de hem toekomende eere van het vaderschap van het stelselschoolstich ting zooveel mogelijk over te laten aan het particulier initiatief is hem wel wat lang onthouden. Engstlewalp is het opschiift van een boeiend stukje Reisbeschrijving, welkom in dit reisseizoen waarin zoovelen hunne reis moeten beperken binnen de wanden van hun woning. Met genot volgt de reiziger op zijn stoel deze geestdriftige reizigster op haar tocht door Zwitserland, en rusten met haar uit op den top van den alp om te luisteren naar Gods stem, en het woord te verstaan„de bergen zullen vrede dragen." Men leze hoe de schrijfster hen geeselt die bij voor hen minder welkom reisweer brommen van „ellendig weer-" De buitenlandsche kroniek is, als al tijd, door Baarbé, den buitenlandsch overzicht-schrijver van De Standaard weer uitnemend verzorgd. Rusland en het Panslavisme krijgen een goede beurt. Maandblad der Vereeniging Ne- derlandsche Landkolonisatie en In wendige Zeding. Red. ds. J. A. Visscher. Bureau Rijkwijksche Plein, 30 's Gravenhage. Gaarne vestigen wij op dit Maandblad de aandachthet wordt aangenaam 'ge redigeerd; de eigenaardige stijl en toon van de meditaties en verhalen en „beden om hulp" drukken op een en ander een eigen stempel't is, als met v. d. Brug- ghens „Lampje", en Kuypers driestarren, zoo anders dan anders, zoo „de stijl .zoo de man" maar bovenal er wordt in ver haald van den zegen Gods in en op de Evangelisatie te Houtegehage, de prac- tische uitwerking van landkolonisatie door en met en naast inwendige zending in Frieslands misdeelde deelen. Predi kanten, Jongelingsvereenigingen, werk liedenorganisaties, maar ook vaders en moeders en gezinnen, steunt dit maand blad en gedenkt den arbeid van zuster Michielsen en van de Ned. Heidemaat schappij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1