No, 254 1913 Woensdag 30 Juli. 27e Jaargang NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. f Kalfvaars, GHRISTELIJK- HISTORISCH lengstveulen, lengstveulen, ikkersknecht, Dienstbode, lengstveulen, Handknecht irsknecht, Dienstbode, Ie Dienstbode 8=5 Binnenland. Uit de Provincie. kskaarteiv Verwest, Q0eg k octp bij A. POPPE e. ör'öpskerke koop vdd°' SoUbur8. ;n Tarwe, :cop |S, Vrachtrijder, Nieu wdörp. gevraagd lakkerij ,De Hoop" DEN BOER Jr., te |t begin Augustus Mch te vervoegen C 81. :oop |E, Koudekerksche m. October 15, bij J. HUIJS- irke, Hoogelande. It gevraagd [Stoombakkerij „De leid tot het leeren cerij. [AALTE, Boulevard ingen, vraagt met er November, liefst |G. G., bij Mevrouw GKE, Middelburg, I4*1* VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Middelburg. Betreffende de ringrijderij die gisteren alhier in de Abdij plaats had, kunnen wij nog melden, dat deze langer duurde, dan aanvankelijk ver moed werd, namelijk tot over zes uur, zulks tengevolge van het veelal gelijk aantal punten door de deelnemers be haald, waardoor moest worden overge- kampt. Toch kwam ook aan deze pret, want gelooft dat de Nieuwlandsche mannen en jongens schik hadden, een einde en kon de heer D. J. van der Horst Serlé namens de commissie van de tentoonstelling een kort woord van dank richten tot de Nieuwlanders die haar in de gelegenheid gesteld hadden dit oud Zeeuwsche gebruik, dat jammer genoeg meer en meer in onbruik ge raakt, nog eens aan de vreemdelingen en aan de Middelburgers te toonen. Middelburg. Tot redacteur-verslagge ver der Middelburgsche Courant is met ingang van 1 September benoemd de heer J. C. Scharp de Visser, thans in ge lijke betrekking aan de Bredasche Courant. Middelburg. Er heerschte gisteren een ongekende drukte aan het station, toen de extra-trein met de kinderen der open bare lagere scholen uit Mastbosch aan kwam. De kleinen hadden zich verder door het mooie weer uits tekend geamu seerd, de glundere gezichtjes zeiden het u. Het aantal wachtende ouders, broertjes en zusjes was ontelbaar. Jammer dat een der kleinen op de reis onwel was ge worden. Behalve dit treurige feit, was het in alle opzichten een feestdag voor kinders en begeleiders. Middelburg. Voor den rondgang der oude Zeeuwsche wagens op Donderdag 31 Juli is het vertrek uit de Abdij op één uur bepaald. De volgende weg wordt gevolgd Koorkerkhof, Reigerstraat, Korte Delft, Dam, Giststraat, Korte St. Pieterstraat, Lange Delft, de Markt rond, langs de Gortstraat, Stadhuis, Lange Delft, Nieuw- straat, Kaden, Gortstraat, Markt Z. Z., Noordstraat, Abdij. Middelburg. De heer Jan Mörks heeft Middel buvg% jOuwerse, t© Melis- In te leveren tot 6 bij W. JOBSE te [Tevens een Melk- rboot -ZIERIKZSE. ts 1913. g dagelijks vm. 7,30; >,15op werkdagen op Zon- en op Don- |p andere werkdagen gen nam. 5,uur; |,15. ks. m aj 3 ,20 >.50 >.05 .05 MS .29 i-37 Q 8 -él 7.46 7.56 8.17 8.28 8A7 9.10 9.48 10.4' ir.23 I2.29 n-35 12.17 7.65 8.0S 8.12 8.20 8.27 8.36 8.46 8-53 9.02 9.11 9.17 9.29 9.4O 949 9.58 1046 12 13 vla Goch, Crcfeld te Goe* geen tel* 2.06 1.29 3-oS 3-53 4.28 6.01 7- IS 8.0I 8.20 8.34 8.46 9-43 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—iedere regel meer 10 cent. 30 Juli 1913. fwee strooibiljetten. Onze aandacht wordt getrokken door een ingezonden stuk in de Middelburgsche Courant van 28 Juli, met onderschrift van de redactie. Een inzender herinnert aan de verspreiding van een „pamflet" waarin een aanval op het karakter van den lieer v, Niftrik uit Vlissingen voor komt; hij wraakt 't echter dat de vrij zinnige redacties in zijn omgeving wel braaf getoornd hebben op den schrijver van dat „pamflet", doch htelemaal niet op den schrijver(s) van een veel schunniger strooibiljet, te Goes verspreid, ter be strijding van een „Katholiek candidaat- raadslid", welk bitjet het „Judas-stem- pel" droeg: „Eenige rechtsche protes- tantsche kiezers". De redactie van De Middelburgsche Courant verontschuldigt haar zwijgen over bedoeld strooibiljet met de opmer king dat zij bedoeld „Goesche biljet" niet had gezien. Deze opmerking zal wel juist zijntoch verontschuldigt zij de redactie van het vrijzinnige Middelburgsche blad niet wijl dit biljet door ons letterlijk is afge drukt geweest in ons nommer van 6 Juli jl. Of de vrijzinnigen in Goes dat schend- biljet verspreid hebben, beschouwt de M. C. als een onbewezen beschuldiging. Wij nemen dit aandoch zijn zoo vrij op te merken dat bedoeld biljet onder anderen is aangepakt door een Recht- schen kiezer uit de handen van een vrij zinnigen Goeschen propagandist, die het in den beruchten nacht van 6 op 7 dezer den bekenden laddernacht 1 in zijn brievenbus stak. Doordat bedoelde kiezer terstond zijn voordeur opende kon hij in tijds te weten komen, wie hem dit biljet Het bewuste biljet bevatte veel malle, blijkbaar expres gemaakte taalfouten. Dat het zijn uitwerking gemist heeft, is wel een der redenen geweest dat men in Goes van rechts over den berispelijken inhoud en de nachtelijke bezorging van dit strooibiljet maar gezwegen heeft. De kosten f Nu er kans is, dat wij een ministerie krijgen met Staatspensioen op zijn pro gram, mag de vraag aan de voorstanders daarvan wel eens herhaald waar zij het geld van daan zullen halen om de kosten van dat staatspensioen te dekken. Raadpleegt men het buitenland dan komt men van een koude reis thuis. Engeland met zijn twaalf artikelen ziet zijn uitgaven steeds toenemen. Denemarken, dat trouwens geen staats pensioen dan alleen voor fatsoenlijke ar men die 't noodig hebben kent, geeft ook al niet veel moedal beroept men zich van vrijzinnige zijde maar aldoor op Denemarken en het Deensche stelsel. In b.edroegen de kosten 11,695,947 kronen waarvan de helft door den btaat betaald een kroon is 66 cent. De hiervoor benoodigde gelden worden uit abnormale invoerrechten gehaald. En nu is er een nog grooter bezwaar, namelijk als wij naar Engeland zien. In Denemarken vermeerderde de Rijksbij drage jaarlijks, althanB de laatste jaren, met een miljoen kronen. Maar in Engeland is die vermeerdering |J0g grooteï. Steeds meerderen komen aar om Staatspensioen aankloppen. Pl Maart 1910 ontvingen daar nog geen /00 duizend staatsburgers staats pensioen; en nu bedraagt hun aantal een miljoen, oom v Ja'. k°e kan 't ook anders I Het ™mers klaar! mo ,atsPensioen weet men wel waar begint, niet waar men eindigt, mo.i spiegelt zich aan Dene- m*rken en Engeland! lerwest Goes- de?6 j vrijzinnige Handelsblad zong tij- s de jongste Kamerverkiezingen Wij vieren weldra 't heuglijk feest Van Neerland# restauratie. Maar Juui's stembus zal misschien Het grootste feest van al ons bien Der vrijheid conservatie. Neerlands restauratie, daar ligt de feil. Het had Neerlands reformatie moeten zijn. Doch dit bracht 1813 niet. En daarom zingen de liberalen thans het feest van de conservatie, van de be waring der valsche vrijheid, welke de revolutie der achttiende eeuw gebracht heeft, en de restauratie, de herstelling waarvan het liberalisme, dat geesteskind der revolutie, bij voorkeur bezingt. Zorgt dat gij aan dergelijke feest vieringen niet meedoet. Houdt de hand op de beurs. De revolutionaire gezindheid van vele openbare onderwijzers komt uit in hun onwil om te erkennen het gezag en de meerderheid der hoofden. Begin dezes jaars werden in hun Bonds orgaan de hoofden als „de natuurlijke vijanden" van de onderwijzers uitge kreten. Protest daartegen vermocht niet het oordeel te wijzigen. Integendeel, onder anderen de Haagsche openbare onderwij zers gaven hun orgaan bij met algemeene stemmen aangenomen motie in een hunner vergaderingen gelijk. En in een andere vergadering, waarin de bewuste heer Ossendorp sprak, kreeg zelfs Ter Laan, der keerlen ged, een veeg uit de pan, omdat hij in de Tweede Ka mer deze uitlating der onderwijzers „niet mooi" had genoemd. Dat had hij niet mogen zeggen, meen den zij, want de uitdrukking „natuur lijke vijand" was „volkomen juist." En zegge men nu niet dit geldt slechts voor de Haagsche onderwijzers. In Am sterdam zijn zij geen haar beter. Daar waren de salarissen der onderwijzers belangrijk verhoogd geworden. En nu meende de wethouder van onderwijs, mr. de Vries, terecht, dat om de juiste gezagsverhoudingen te handhaven, nu ook het salaris der hoofden behoorde verhoogd te worden. Doch hoort nu, wat storm hiertegen in hun Bondsorgaan opstak. Dat was niet noodig. Dat streed met recht en billijk heid. Wij werken, zij ambuleeren, en dan nog salarisverschil. Neen maar. „Dat vloekt zo absoluut met onze op de praktijk gegronde waardeering van 't hoofdenbaantje, dat voelen we als zo bi gemis aan appreciatie voor 't eigenlik werk van 't onderwijs, dat door ons wordt verricht, dat we er feitelik min of meer verslagen onder staan, dat het buiten de schoolmuren nog zo wei nig schijnt doorgedrongen te zijn, welk een absoluut andere verhouding er ge komen is in de' waarde, welke hoofd en onderwijzer voor de school hebben. Vroeger was het hoofd de man. Thans hoeft hij zelfs geen man te zijn en gaat het dikwijls 't best, als hij zijn eigen bestaan in de school zo grondig moge- lik weet effaceren. ,,'n Best" hoofd heet hij, die de gave bezit van nature af aangeleerd om niemand voor de voeten te lopen". En dan wordt nog deze omschrijving van het hoofdschap er bij gegeven „Het salaris van de hoofden is voor ons rechtsgevoel beledigend veel hoger dan het onze. Als daar aan een ambu lante; overal rondlopende, lijsten schrij vende deurknoppen, gordijntouwen, kraantjes en urinoirs nakijkende schoolopzieners en timmerlieden rond leidende op elk uur van de dag ouders te woord staande „meneer" een kleine f1000 meer wordt uitbetaald dan aan ons, die het eigenlike werk in de school doen opvoeden en onderwijzen, dan voelen wij dat als een krenkende miskenning van onze voor de maat schappij zo hoogst gewichtige arbeid". Het is onmogelijk dat bij dergelijke uitlatingen de openbare school wol spint. Aan zulke revolutionaire menschen ver trouwt zelfs een eerlijk liberaal zijn kin deren niet een groot deel van hun jeugd leven toe. Dan doet hij hen liever op de vrije school; ook al wordt in de kringen der openbare schoolmannen maar al te vaak kwaad van haar gesproken. Vrijzinnige bladen spraken bereids de hoop en de verwachting uit dat wij zullen krijgen een liberaal zakenkabinet. De Nederlander noemt deze vondst een tropische ijsbeer. Zakenbabinet en tevens liberaalAlsof dit verschillen zou met een concentratie-kabinet. Maar een concentratie-kabinet, met sociaal-democratischen steun verdient dien leuken naam ook wel. Wie is die knappe staatsman die dat klaar speelt Reeds vraagt de vrijzinnigheid een zakenkabinet zonder eenige omschrijving. Hetgeen zeggen wil een liberaal zaken kabinet met een paar rechtsche leden er in. Men ziet wel de vrijzinnigheid legt haar pretenties niet af. Zij, en zij alleen, moet en zal regeerenPrecies zooals De Ned. het al eens heeft duidelijk ge maakt. De tot den bedelstaf geraakte edelman die uw aalmoes in ontvangst neemt met het air of hij een papiertje van duizend uit zijn portefeuille u toe stopt De vrijzinnigheid met haar 37 leden beseft niet dat, wanneer het een zaken kabinet zijn moet, de rechterzijde met haar 45 leden dan toch altijd nog een grootere aanspraak heeft dan zij. Drie mogelijkheden. Niet de concentratie heeft overwonnen niet de sociaal-democratiemaar het linksche blok. Overwonnen op één zelfde, sociaal-de mocratisch program. De Linkerzijde mag dus alléén optre den ter uitvoering van dit program, en die uitvoering kan op drieërlei wijze ge schieden. Door een sociaal-democratisch ministe rie, steunend op de vrijzinnigen. Door een ministerie uit „de geheele linkerzijde". Door een concentratie-Ministerie, steu nend op dc sociaal-democraten. Van de eerste wijze van oplossing was nimmer sprake. De tweede is mislukt. De derde wijze blijft mogelijk. Mogelijk echter alleen door flagrante trouwbreuk der concentratie aan haar tijdens en vóór de verkiezingscampagne gegeven woord. Durft men deze trouwbreuk niet aan, wenscht men geen op kiezersbedrog ge baseerd ministerie, dan blijft de linker zijde tot uitvoering van het concentratie programma voorloopig onmachtig. Maar daarmee is dan ook elke moreele wettiging van het optreden van een „libe raal" bewind, van welke soort ook, ver vallen. Want welk recht ontstaat hieruiteen regeerkrachtig bewind omver te werpen, met een program, dat men, zelf meerder heid geworden, niet kan of wil verwerke lijken Een eventueel „liberaal zakenkabinet" optredend met een in de linksche cama rilla uitgebroed program, zo.u dan ook, gelijk Prof. Struycken dezer dagen zeer juist heeft opgemerkt, noodwendig door rechts als een gewoon linksch-politiek kabinet moeten worden beschouwd. Het Handelsblad verstaat het óók zoo. En wijl zulk een kabinet evenmin op sociaal-democratischen steun zou kunen rekenen, zou het einde van zijn loopbaan met zijn begin vrijwel samenvallen. Nederlander, Dr. Kuyper in de Eerste Kamer. Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bericht ontvangen dat dr. Kuy per zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitgebracht 2747 gel dige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1675 en ep den heer J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) 1027 stemmen, zoodat de heer Gerhard gekozen is. Bij de herstemming in het district Amsterdam VI zijn uitgebracht 3791 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 6048). Op den heer B. Nierstrasz (V. L.) werden uitgebracht 2274 en op mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1517 stem men, zoodat gekozen is de heer Nierstrasz. G. B. van Krieken, f Zaterdagmor gen is te Rotterdam overleden de be kende organist en componist G. B. van Kfieken. Jaren lang was de heer Van Krieken organist van de Zuideikerk. Benoemd bij het wapen der cava lerie bij het 2de reg. huzaren, tot rit meester de eerste luitenant jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadt, adjudant van het korps. Mr. T. M. C. Asser. Gistermiddag is te 's-Gravenhage overleden de Minister van Staat mr. T. M. C. Asser,.lid van den Raad van State. Op 28 April 1838 te Amsterdam ge boren, promoveerde Tobias Michael Carél Asser in 1860 tot doctor in de rechten, nadat in 1856 een verhandeling over het staathuishoudkundig begrip der waarde met goud was bekroond. In 1862 werd AsBer tot hoogleeraar in het handelsrecht, zeerecht en internatio naal privaatrecht aan het Athenaeum Illustre benoemdin 1377 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Ge meente-Universiteit te Amsterdam. In 1875 werd hij benoemd tot raad adviseur bij het Departement van Bui- tenlandsche Zaken en in 1893 tot lid van den Raad van State. Ook en vooral op het gebied van het internationaal recht heeft de heer Asser zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Naast het Comman deurskruis van de orde van den Neder- landschen Leeuw sierden tal van vreemde ridderorden zijn borst. En van verschil lende buitenlandsche universiteiten was hij eere-doctor. Enkele jaren geleden ontving hij den Nobelprijs. Een man van groote bekwaamheden is uit ons midden weggerukt. De Ned. bond van gemeenteambtenaren houdt 10 September zijne jaarvergade ring te Rotterdam. Het bestuur stelt voor de vaststelling van een werkprogram. Het ontwerp betreft o. m. een milde toe passing van de pensioenwetten, wijziging der gemeentewet overeenkomstig de bondsproeve, regeling rechtstoestand, lotsverbetering,- verbetering leerlingwe zen, stichting museum gemeente-admi nistratie. Het bestuur betuigt instem ming met een door de afdeeling Gronin gen voorgestelde actie, waarin de weü- schelijkheid wordt uitgesproken, dat aan sollicitanten naar betrekkingen bij de gemeente-administratie, die door ge meentebesturen ter nadere kennismaking worden opgeroepen, algemeen reis- eh verblijfkosten worden vergoed. Ten vorigen jare besloot de bond met het bestuur der Ned. Ver. voor gemeente belangen ih overleg te tredfen, opdat aan het examen dier vereeniging een onder zoek naar de algemeene ontwikkeling der candidaten zou voorafgaan, alsmede omtrent de instelling door den bond van een tweede vakexamen (z.g. examen BJ. Uit een door het bondsbestuur uitgebracht verslag blijkt, dat dit overleg niét hét gewenschte resultaat hééft opgeleverd. In de tweede plaats herinnerde spre ker er aan, dat de zes eerste prijswin- ners van deze en ook van de drie vol gende ploegen nog eens in de gelegenheid zullen gesteld worden om met elkaar te kampen. Getracht zal worden aan deze laatste „ronde" een bijzondere beteekenis te geven. De spreker doelde bij dit laatste op de mogelijkheid om de laatste ringrijderij te doen plaats hebben op den dag, dat H. M. de Koningin de tentoonstelling bezoekt. Daar het echter nog niet zeker is of dit werkelijkheid zal kunnen wor den, noemde de heer Serlé het niet, en wij zouden dit ook niet gedaan hebben, als niet de Midd. Crt., blijkbaar minder juist ingelicht, het gisterenavond wilde doen voorkomen alsof het reeds een vaststaand feit was. Vervolgens reikte de heer Serlé de prij zen uit en wel aanle prijs H. v. Waarde, 2e P. Pleijte, 3e L. Joosse, 4e I. v. Hellema, 5e P. Crucp, 6e C. Baas Cz., 7e 'S. Janse, 8e J. Meulemeester, 9e Jan Janse, 10e C. van Leerdam, lie Corn. Janse Az. en 12e prijs A. Hoebeke. De potlepel met een kistje sigaren werd gewonnen door P. Crucq. Ieder der prijs- winners kreeg bovendien het traditioneele gekleurde lint. De zes eerste prijs- winners zullen dit bij deb laatsten wed strijd ook weer moeten dragen. Een zeer groot werkzaam aandeel bij het feest had zeker wel Pieter Adriaanse, de man, die nu reeds 30 jaar lang, iederen Pinksteren, de wacht bij den weg houdt, en dit ook nu weer getrouw deed. Na af loop van den wedstrijd bracht deze oude getrouwe op de meest ongekunstelde wijze een woord van dank aan de com missie, dat door de deelnemers met een driewerf „hoerah" werd bezegeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1