I Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengde Berichten. I ÏWAtzj Xnnen,le a,iu' C„tr.ï*"L zkuiige-concentratie-propagandist, maar ook e«n nan van karakter zijt. Ik kan U, tot mijn leedwezen, niet van mijne hoogachting verzekeren. C. GERRETSON, Soc. doet*. 's-Gravenhage, Juli 1913. Inmiddels kunnen wij aan dit bericht toevoegen dat door den heer Gerretson een aanklacht bij den officier van justitie tegen ds. Siemelink, doopsgezind predi kant te Goes, is ingediend. Red. Ze. Geeuw. De Macedonische Oorlog. De vrede van Nisj Nog niet, maar toch wijst alles erop, dat te Nisj belangrijke dingen staan te gebeuren. Reeds is een korte wapenstilstand in getreden. Van wie en óf er pressie in deze richting is uitgegaan, valt nog niet met zekerheid te zeggen, Men wil, dat Oostenrijk en Italië stappen gedaan heb ben ten gunste van een wapenstilstand. De Duitsche gezant zou daaraan niet meegedaan hebben. Hoe het zij, dit staat vast, dat de Roemeensche, de Grieksche, de Servische en de Montenegrijnsche afgevaardigden tegelijk met die van Bulgarije naar Nisj zijn vertrokken, om daar de demarcatie lijn tusschen de verschillende legers vast te stellen en andere militaire vraag stukken te regelen. Dit is een verblijdende mededeeling. Immers in het laatst der vorige week stonden de kansen allesbehalve gunstig en had het er alles van, dat er van de onderhandelingen in Nisj, en dus ook van den wapenstilstand niet veel zou komen. De Serviërs en de Grieken legden toen nog grooten onwil aan den dag. Er werd wel betoogd dat Servië en Grieken land gerustelijk in den wapenstilstand konden toestemmen, wijl immers Bul garije zich bereid heeft verklaard terstond te demobiliseeren, zoodat de geallieerden den militairen toestand bleven beheer- schen, maar blijkbaar was dit den Griek- schen en Servischen veroveraars niet vol doende, daar ze nog grootere voordeelen wilden behalen alvorens de onderhande lingen te beginnen, natuurlijk met het doel om dan Bulgarije nog dieper te ver nederen. Zoo verraadde Servië duidelijk genoeg zijn bedoelingen door de Bulgaar- sche stad Widin, de noordelijkste stad van het rijk, te omsingelen, terwijl de Grieken alle mogelijke moeite deden om zoo spoedig als ze net konden het oude Bulgaarsche gebied te bereiken, opdat ook zij zouden kunnen volhouden den Bulgaar in hun macht te hebben. Te meer verraste ons daarom de mede deeling omtrent de conferentie der afge vaardigden te Nisj. Wisselvalliger bewegingen dan in den Balkan aan de orde van den dag zijn, heeft men wel nooit aanschouwd. Vandaag wijst alles op een spoedige op lossing van de ernstigste conflicten, mor gen pakken duistere wolken zich samen en dreigen zelfs den Europeeschen vrede in gevaar te brengen. Ook nu zij men dus voorzichtig en ge reserveerd met zijn oordeel. Men is even wel niet te voorbarig, wanneer men aan neemt, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat thans te Nisj tot een wapenstil stand wordt besloten. Intusschen wordt te Boekarest over den voorloopigen vrede onderhandeld. De Grieksche, Servische en Montene grijnsche gevolmachtigden zouden van daag in Boekarest aankomen, om geza menlijk de voorstellen aan Bulgarije te bespreken en vast te stellen. Ook had Bulgarije zich bereid verklaard gevol machtigden te zenden. Gisteren zijn ze naar Roemenië's hoofdstad afgereisd. Mogen de conferenties ten gunste van den vrede afloopen en moge op het oor logsterrein, waarop thans voorloepig rust heerscht, niet meer het krijgsgeschal weerklinken, doch plaats maken voor den vreedzamen akkerbouw. National'e Kiezersbond in Nederland. Naar De Fakkel verneemt, zal de Natio nale Bond van Protestantsche kiezers in Nederland binnenkort worden gereogani- seerd tot den Nationalen Kiezersbond in Nederland. Aan de hoofdbeginselen van den ouden Bond zal worden vastgehouden. Een nieuw beginselprogram is ontworpen en zal spoedig aan de goedkeuring van een algemeene ledenvergadering onderworpen worden. We verwijzen voor de verklaring van het doel naar de driestar op de eerste papina. Ter aanvulling diene nog, dat in artikel 3 gezegd wordt wat uit deze stel ling logisch voortvloeitn.l. dat de bond is voor de evolutie van ons volk in zijn geheel als natie, voortbouwend op het geen in den loop der historie gevonden en verkregen is dat men staande op Protes- tantsch-Christelijk standpunt, niet is een kerkelijke partijdat men den geest en het wezen van het Christendom nog acht den zuurdesem, waarvan geheel het staat kundige maatschappelijk leven van ons volk dient te zijn doortrokkendat men is voor evenredige vertegenwoordiging, vooral met het oog op het vroeger of later te verwachten algemeen kiesrecht, en tegen alle coalities en concentraties, die tot tegennatuurlijke stembus-accoorden aanleiding geven; de bond wil slechts vrije onafhankelijke mannen naar onze volksvertegenwoordiging afvaardigen men is tegen alle protectionisme, voor algemeenen persoonlijken weerplicht, en ook tegen het socialisme. Ten slotte wil de bond de belangen onzer koloniën be hartigen, op ieder gebied. Socialistische Gemeenteraadsleden. „Het Volk" geeft een lijst van gemeen ten, waar de socialisten reeds belang rijke partij fracties hebben in deGemeente- raden. In Amsterdam met 15 op de 45, 's-Gravenhage met 8 op de 45, Rotter dam met 7 op de 45, Utrecht met 5 op de 39, Groningen met 6 op de 35, Arn hem met 6 op de 33, Dordrecht 3 op de 27, Zaandam 10 op de 19, Hengelo 8 op de 19, Enschedé 8 op de 23, Leeuwar- deradeel 7 op de 15, Menaldumadeel 7 op de 15, 't Bildt 4 op de 13, Ambt Almelo 6 op de 15, Lonneker 6 op de 17, Smallingenland 3 op de 15, Opsterland 4 op de 17, Schoterland 7 op de 17, Ooststellingwerf 7 op de 15. Zooals men ziet is er één gemeente, Zaandam, waar de sociaal-democraten de meerderheid hebbendaar zal, vol gens mededeeling van den heer Duys, op 1 Mei van het Stadhuis en van de openbare gebouwen de roode vlag wor den uitgehangen. In verschillende andere gemeenten behoeft nog slechts één zetel te worden veroverd, om gelijk resultaat te bereiken als te Zaandam. De gemeente Goor, waar men reeds eenmaal de hoogte van Zaandam bereikt heeft gehad, is in het lijstje van „Het Volk" niet opgeaomen. Nadat men er gepokt en gemazeld had hebben de kie zers er aan de roode ziekte bij de jongste verkiezing een radicaal einde gemaakt. Begrijpelijk, dat „Het Volk" zulks verzwijgt. (Tijd.) Een aanklacht. Het Amersf. Dagbl. verneemt, dat door den pastoor F. Koster te Hoogland bij den Officier van Justitie een klacht is ingediend tegen de redactie van de Nieuwe Crt. c.q., den inzender van het bekende berichtje, waarin den pastoor bij de Juni-verkiezingen verwe ten wordt de katholieke bevolking van Hoogland te hebben opgezet tegen den dominé en den burgemeester van Hoog land. De duur van ministrieels crisissen. Omdat nu al een maand verloopen is sedert het ministerie-Heemskerk de aanvrage om ontslag heeft ingediend en er nog niet het minste vooruitzicht is, dat de ministrieele crisis spoedig zal ziin opgelost, heeft „Zei." eens nagezoent hoelang de laatste crisissen hebben ge duurd. Zij kon het volgende lijstje op maken Aanvrage ontslag. Benoeming. Duur. 1888 26 Maart. 20 April. 25 dagen. 1891 10 Juni. 21 Aug. 72 dagen. 1894 28 April 8 Mei 10 dagen. 1897 30 Juni. 26 Juli 26 dagen. 1901 1 Juli. 31 Juli. 30 dagen. 1905 3 Juli. 17 Aug. 45 dagen. 1907 17 Febr. 8 April. 51 dagen. 1907 24 Dec. 12 Febr. 1908. 50 dagen. In Den Haag wordt misschien het wethoudersschap van onderwijs den socia listen aangeboden. De kabinetscrisis. De vrij liberale, unie-liberale en vrijzinnig democratische Kamerleden zullen Woensdagavond in Den Haag een eonferentie houden. Begrafenis Minister van Staat Ber- gansius. Men meldt uit 's-Gravenhage aan De Standaard: Zaterdag is op de R. K. Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van luitenant-generaal Bergansius, oud- Minister van Oorlog. Vóórdat het lijk ten sterfhuize uit gedragen werd des ocht9nds in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat, een H. Mis van Requium opgedragen door den zoon van den ontslapene, pas toor Bergansius, uit Ovezande, bijgestaan door rector Beukers, uit Voorschoten, als sub-diaken en rector Beukers, van 's-Gravenhuge, als staf, beiden verwan ten van den overleden oud-Minister. Het koor voerde de Mis van Requim van den priester-componist Lorenzo Pe- rosi uit. De dienst werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins, adjudant i. b. d. generaal-majoor baron Van Voorst tot Voorst en Kamerheer Jhr. Van Tets, en den luitenant-generaal Dumonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis en door Jhr. Van de Poll, H. M.'s opperschenker. Op de begraafplaats werden de cere moniën der beaarding verricht door den deken Mgr. Wijtenburg, bijgestaan door de heeren Beukers en Van Beek. Op de R. K. begraafplaats werd de lijkstoet op gewacht door de Ministers Talma, Colijn, Kolkman en de Waal Malefijt, de oud- Ministers Cool en Staal, verschillende Eerste en Tweede Kamerleden, vele actief dienende en gepensionneerde opper- en hoofdofficieren, den Commissaris der Ko ningin in de Prov. Zuid-Hollandden plaatselijken commandant, terwijl de oud Minister Loeff in een der rijtuigen in den stoet gezeten was. Op de begraaf plaats speelde de Kon. Mil. Kapel Cho pin's treurmarsch. Pastoor Bergansius verzocht den tegenwoordigers van H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins, den dank der familie over te brengen en dankte voorts de aanwezigen voor de groote belang stelling. Aan „Rechts". Niet hunk'ren, dat het mis zal gaan, Om dan weer spoedig slag te slaan Maar eerst zichzelf eens nauw bekeken En wat ondeugd'lijk is gebleken Hersteld zoo kan de neêrlaag geven Verfrischte kracht, verwakkerd leven. Wie zonder innerlijke kracht Blijft hunk'ren naar de hoogste macht, Die brengt zie 't liberaal getob Zichzelf al jub'lend aan den strop. Aan sommige liberale steinbus- agiatoren. Nu zal men feest gaan vieren Met vlaggen en banieren Nu zal 't Oranje-boven zijn Noodt nu o Liberalen Uw broeders Socialen Het allereerst op uw festijn I Stuurman aan den wal. Voorzichtig is het wel, Niet mee aan boord te gaan Maar liever van den wal Het scheepje ga te slaan. Want als een booze wind De ranke kiel komt jagen Of soms een scherpe klip De broze hulk belagen Een onbekende stroom Haar uit de richting voert Of een verborgen bank Haar ondergang beloert Dan zal de man aan 't strand Vast geen gevaar beloopen, Zelfs kan hij onverlet Wel wijze praat verkoopen Voorzichtig is het wel, Maar kloek in geen geval Het lijkt wat al te veel Den stuurman aan den wal. (Standaard.) F. de J. Middelburg. Men schrijft ons Toen wij Zaterdagavond ons naar het tentoonstellingsterrein begaven om een gedeelte van de Zanguitvoering van de Zangvereeniging „Vooruit" uit Nieuw- vliet bij te wonen, wisten wij niet of wij ons over de Middelburgers moesten verwonderen of ons aan hen ergeren. Hier was nu een prachtige gelegenheid om op een heerlijken avond in een rustige omgeving een waar kunstgenot te smakenen de opkomst was... treurig, zéér treurig. Of is het geen kunstgenot, zich te overtuigen, dat een vereeniging bestaande uit eenvoudige dorpsbewoners het jtot zulk een hoogte heeft gebracht als dit a cappello koor. Hoe mooi klonk de deels gewijde zang in dit rustig avond uur welk een aanleg verraadt de kalme houding van den directeur, den heer D. Luteijn Pz., zelf ook een gewone land bouwer; er spreekt een zekerheid uit, die eerbied inboezemt. De weinige aanwezigen zullen het met ons eens zijn dat de alt-soliste en de tenor-solist een woord van hartelijken dank en warme hulde verdienen voor hetgeen zij ten gehoore brachten. Men moge dan geen tot in alle onderdeelen volleerde zangeres hooren, die opgeleid is aan een of ander conservatorium, maar men hoort de stem van door de natuur rijk begaafde menschen, die in hun een voud, zonder overdrijving zingen wat zij voor zich hebben. En wij zouden nog niet zoo vlug met ons antwoord gereed zijn, als men ons de vraag stelde welke soort van zang hoort gij het liefst? Met een meerstemmige uitvoering van een drietal coupletten van het „Wien Neerlandsch Bloed" werd het prachtige programma besloten. De zangeressen en zangers konden toen nog wat uitrusten, onder de toonen der dames-kapel, die hunne plaatsen in de kiosk had ingenomen. Terugkeerende tot het begin willen wij nog even traehten na te gaan wat wel de oorzaak is, dat het bezoek zoo slecht is, dat de tentoonstelling en wat daarmede samenhangt nog o zoo weinig populair is in Middelburg zelf. De oor zaak is dat van den beginne af de hooge entreeprijs bij vele den indruk heeft ge schapen, en dit is er door de wijze waarop de eerste goedkoope dag werd in het leven geroepen niet op verbeterd, dat men zich veel te weinig aan een druk Middelburgsch bezoek liet gelegen liggen, en zich blind staarde alleen op het vreemdelingen bezoek. Alleen wanneer eens het grootste deel der week de toegangsprijs 25 cent is ook wanneer er muziek of volksspelen plaats hebben, verwachten wij een flinken toeloop van stadgenootenzijn wij over tuigd, dat de commissie zich zulk een maatregel niet zal beklagentemeer om dat het vast staat, dat tal van personen het niet bij één bezoek zullen laten. Hierbij komt, dat het vreemdelingen- bezoek zich grootendeels bepaalt tot dagjes-menschener zijn nog te weinig menschen die hier overnachten, en daar om ziet men 's avonds bijna niet anders dan de bestuursleden met hun familie en enkele houders van doorloopende kaarten. Wij hopen van harte van de commissie leden, dat het bezoek drukker wordt; zij hebben het na de groote toewijding en zorg aan het totstandkomen der ten toonstelling gewijd, ten volle verdiend, maar meenden toch de bovenstaande opmerking niet in de pen te mogen houden. Middelburg. Het Middelburgsch Mu ziekkorps (Dir. Jan Morks) zal op Vrij- dag 1 Augs. des avonds ten 8 ure op het Molenwater, een muziekuitvoering geven. Middelburg. Benoemd tot deurwaarder der hypotheken, kadaster en scheepsbe- wijzen alhier, de heer P. W. Menalda van Schouwenburg, thans inspectuer van de regestratie en domeinen te Groningen. Goes. Bij gunstig weder hoopt „Ho sanna" Dinsdagavond ten 8uur een muziekuitvoering te geven in de muziektent Groote Markt. We hebben bewondering voor de vele prestaties van Hosanna, leder oogenblik stelt zij de Goesche burgerij in de gelegenheid van haar kunst te genieten. Laat ons dit op hoogen prijs stellen mogen directeur en gezelschap een dankbaar gehoor vinden. Vlissiugen. H. M. „Evertsen" zal bij de onafhankelijkheidsfeesten te dezer plaatse tegenwoordig zijn. Borssele. Op Vrijdag 1 Augustus van 910 uur hoopt ds. J. C. Elenbaas in de Ned. Hervormde kerk alhier dienst te houden tot herdenking van Neerlands onafhankelijkheid. Wolphaartsdük. In de op 26 Julij.l. gehouden vergadering van ingelanden van den Heerenpolder werd besloten afwij zend te beschikken op het verzoek van het Waterschap 's-Heer Arendskerke om bij te dragen in de kosten van bestra ting van den toegangsweg naar en langs de nieuwe los- en laadplaats aan het station 's-Heer Arendskerke. Wolphaartsdyk. Door ingelanden van den Nieuw-Sabbingepolder werd in de op 26 dezer gehouden vergadering besloten niet bij te dragen in de kosten van be strating van den toegangsweg naar en langs de nieuwe los- en laadplaats aan het station 's-Heer Arendskerke. De luitenant ter zee le klasse jhr. G. L. Schorer, belast met het toezicht op den aanbouw van de onderzeeboot K I, op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen, is aangewezen om op te treden als commandant van deze onderzeeboot, welke bestemd is voor het eskader in Oost-Indië. De commissie van toezicht op de provinciale stoombootdienst op de Oos- ter- en Westerschelde bestaat na de ver anderde samenstelling van het college van Ged. Staten thans uit de heeren J. A. van Rompu, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot en J. G. van Niftrik. Burghsluis. De Midd. Crt. schrijft De schippers M. van der Klooster Jz., C. van der Klooster, N. van der Klooster, J. van der Klooster Cz. en Hendrik Speelman, allen alhier, en deel uitma kende van het personeel van de Redding boot, ontvingen Vrijdag door tusschen- komst van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, ieder een zilveren reddingsmedaille le kl. met daarbij be- hoorend brevethun geschonken door den president der Fransche republiek, voor het redden der bemanning van den op 15 December j.l. gestranden Franschen schoener „Marianne". Wolfaartsdqk. In de voltallige ge meenteraadszitting van Vrijdagnamiddag werd de gemeenterekening over 1912 aangeboden sluitend in ontvangst op f 73577,81 »/a in uitgaaf op f71895,71 alzoo goed slot van f1682,10'/;. Eveneens werd de rekening van Burg. Armbestuur voor dat jaar overgelegd met de slotcij- fers in ontvangst van f4415,21 in uit gaaf van f3827,72 en een goed slot van f587.49, terwijl de begrooting voor dat college dienst 1914 werd medegedeeld met ontvangst en uitgaaf van f 4495,22. Deze stukken zullen in handen gesteld worden van een commissie van 3 leden. De staat van oninbare posten der plaat selijke belasting werd vastgesteld op f206.60'/s. De geloofsbrieven dernieuw- gekozen raadsleden P. Koeman en C. Zuijdweg, onderzocht zijnde werden in orde bevonden en tot toelating der heeren besloten. Op het verzoek van het comité voor totstandkoming van een los- en laadplaats aan het station Noord- Kraaijert voor f 50 bijdrage, noodig voor den aankoop van grond daartoe, werd afwijzend beschikt. Op het verzoek van het Hoofd der O. L. S. te Oostkerke om herziening zijner jaarwedde werd gunstig beschikt en besloten de jaarwedde-ver ordening te wijzigen door het salaris voor het Fransch te brengen van f200 op f250. Tevens werd besloten het school geld te verhoogen tot ongeveer l3/i van het tegenwoordige bedrag een en ander met ingang van 1 Januari 1914. Op een reclame tegen den aanslag in den H. Omslag werd in geheime vergadering beraadslaagd en gunstig beschikt. lleinkenszaud. Zaterdagavond geraak ten een paar ingezetenen dezer gemeente, G. B. en A. T., in twist, welke zoo hoog liep, dat A. T. zijn geweer haalde, en schoot op de dochter van B. Gelukkig was het mis. Daarna schoot hij nog een paar malen op het huis van B. en verniel de een ruit. Bij de politie is hiervan aan gifte gedaan. Hcinkenszand. Het 5 jarig zoontje van A. v. d. R. geraakte gisteren al spelende in een diepen watergang. De toegesnelde vader sprong het vaatje achterna en mocht het genoegen smaken, zijn kind van een anders wissen dood te redden. Heinkenszand. In de j.l. gehouden raadsvergadering waren alle leden, be halve dhr. J. Braamse, wegens onge steldheid, tegenwoordig. De geloofnK» ven der heeren P. v. d. Dries, J. I)0U1; en Iz. Uiterschout worden anderzo.-ht tot hunne toelating als leden beslot«Ö De gemeenterekening over 1912 ffeB; aangeboden sluitende met een voorrU saldo van f 1101,61' en zal dooreet commissie worpen nagezien, om daan'6 voorloopig te worden vastgesteld en aoed gekeurd. Een af- en overschrijving on d begrooting voor 1913 in totaal bedragend! f61 werd op voorstel van B. en VV. goej gekeurd en alzoo besloten. Ingekomen waren zes reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Na behandeld worden er 3 aanslagen gehandhaafd en 3 verminderd. Wegens periodieke aftre ding van dhr. P. van Hest als lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt genoemde heer met 5 van de 6 stemmen herbenoemd, één briefje was van onwaarde. De veemarkt die in April en November hier gehouden wordt, wordt wegens gebleken gebrek aan deelname afgeschaft. Tot den verkoop van een oude pomp wordt op voorstel van B. en besloten. Voor mogelijke feestcommissie vergaderingen wordt eén lokaal in de openbare school gratis afgestaan. De ver ordening regelende den tijd waarop het bureau van den burgerlijke stand zoo noodig op Zondagen en daarmede gelijk gestelde dagen zal geopend zijn, wordt herzien. De vergadering wordt hierna gesloten. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Oosterhesselen, D. Colen brander, cand. te Abbekerke. Aangenomen naar Almen door T. J, Jansen Schoonhoven te Giethoorn. Geref. Kerken. Aangenomen naar Dirkshorn door J, G. Feenstra, cand. te Koudum. Bedankt voor Hardinxveld, Schoone- beek, Zeg waart c. a. en Medemblik door J. G. Feenstra, cand. te Koudum; voor Garrelsweer door W. Bouwman te Hallum. Te Rotterdam is een 2jarig kindje in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt en verdronken. Uit de Prin sengracht te Amsterdam is het lijk van een ruim 3jarig knaapje opgehaald. Naaktlooper. In de duinen bij Sche- veningen is, naar het Vad. meldt, Vrij dag een naaktlooper gezien. De politie stelt een onderzoek in en zdl trachten hem van~z'n vreemde kuren te genezen. Kwade streken. Zaterdagavond werd de Haagsche brandweer gealarmeerd van uit een hotel. Het bleek echter dat niet in het hotel brand was, maar in een op het Wagenplein tegen het hotel geplaat ste brievenbus. Volgens ooggetuigen hadden jongens een z.g. „rotje", een met kruit gevulde kartonnen huls, in brand gestoken en in de bus geworpen. Uit de gleuf der brievenbus kwamen rookwolk jes naar buiten, waarop de brandweer door het inwerpen van zand en het af sluiten van de opening trachtte het vuurtje te dooven. Nadat de post was ge waarschuwd en een beambte de bus had geopend, bleek, dat twee gedrukte stuk ken waren verbrand. De kwajongens, die dit op hun gewe ten hebben, hadden natuurlijk na het slagen van hun heldendaad ijlings een goed heenkomen gezocht. Moge het den politie gelukken de bengels in te rekenen, opdat ze anderen ten voorbeeld gesteld kunnen worden. Zulke misdadigsters. Telefonisch ge sprek Spreek ik met het huis van meneer Pietersemet meneer zelf Ja, meneer, met wien spreek ik? U spreekt met de bereden politie. Heeft u een dochter, Marie geheeten? Ja, meneer, er is haar toch niets over komen Dat zal ik u direct zeggen, Deel me eerst mede, of u ook een dochter heeft, Louisse genaamd. Ook dat, meneer maar u jaagt mij den doodangst op het lijfer is haar toch geen ongeluk overkomen? Zijn ze in het water gevallen, overreden Neen, meneer, uw dochters zijn gezond en wel, maar zij zijn in overtreding van de Politieverordening. Zij vertoeven op ons bureau, waar proces-verbaal tegen ze wordt opgemaakt en nu moet haar indentiteit bewezen worden. Maar wat hebben ze dan toch uitge voerd Ze worden verdacht op den Overtoom links te hebben gereden. En wordt ze daarvoor aangehouden Meneer ik vind dat De vader achtte het echter raadzamer zich niet verder uit te laten in zijn toorn zegt een mensch allicht een sterk woord en een ambtenaar in functie is gauw beleedigd! Na een half uurtje kwamen de meisje» zenuwachtig en opgewonden thuis en vertelden aan vader haar wedervaren. Ze waren per fiets naar den Overtoom gereden, omdat zij bij „Simplex" wm aan haar machines veranderd wilden hebben. Van de Stadhouderskade ko mende waren zij den Overtoom inge" slagen, daarbij de linkerzijde van den weg houdend. Een agent van politie had haar toegeroepen dat dit niet moet» en dat zij rechts moesten houden. bsdden aan dit bevel-vol n8?u"*fflX" komende, wan I afgezakt, de fabriek l!inïden daar haar wensch» waren teen weer naar 1 en vielen zij in de a| Paar .nt die haar „rechtsho sgf Hii hield ze staan. Iftkie voor den dag en ces-verbaal op te mak. Cadres te vragen. Ze MHplliik Vlot en zond. waarop de agent tot ond Sheden wonderlijke k'mit u me dat bewijzei: Vdamef doorgaans niet riten, indentiteits-kaarter lidmaatschap van den A. llijke in haar zak roi, waarlijk geen kans om t werkelijk Maria en 1 l wij verzwijgen natuurl like namen heeten. Dan mee naar het b t,eide meisjes werden „op het bureau der bereden j anderhalf uur moesten dc wijl zij de politie op de eegeven wijze zich haar zekerde- Aldus geschiedde 28 jjei stelde, blijkens de s trokken agent een proces I aak op, 23 Mei werden den kantonrechter gedaj werd haar zaak bij verste eigchte het O. M. tegen i gulden boete en 16 Jui I kantonrechter Höfelt elk 1 boete, wat op 28 Juni bi exploit aan haar vader wei 't Bovenstaande is geb dam en wordt medegedee Diefstal in een kerl diefstal met braak heeft de K--K. kerk te Wijk. I die des avonds als nu. kerkdeuren had gesloten morgen om 5 uur in de het Angelus te luiden, b I een deur openstond, en lugtrade van het zangko. hing. Bij nader onderzoek een drietal offerblokken broken, en van hun inh I koster vermoedt, dat d bedrag van 40 A 50 gulc ëigend. Onmiddellijk w koster de politie. Uit een door ons ter onderzoek bleek ons, sc. Koer.", dat de dief zich laten insluiten in den t in den nacht is hij naar men, doch vond toen de de binnendeur der kerk I hij in het kerkportaal Toen is de dief weer klommen, heeft een to die als leuning dient lai de galerij, heeft die bi ballustrade van het zang hij zich naar beneden he Op zijn gemak heeft d de offerblokken ge werk hij juist die geforceerd 1 meeste geld bevatte, j De dief heeft de kerk de zijdeur aan den kant straatdeze deur was sloten met ee» drietal g Een incident met dei Het „Nieuwsblad van ht telt: De vijf gedetineerd sum, die voor de rechtba terecht stonden wegens politie, lichamelijk le hebbende, hebben, toer vangenwagen weer naar zouden worden gebrach oogenblikje gehad, ben "Jken en in letterlijken Om kwart na vieren slo voor den wagen, door voor een keeshondje aai van het Heereplein, op vaart zwenkte de wagen koetsier had geen paarden en hoewel ju t werk stelde om neerenbrug op den gen voor de ge.h goed geweest, als ze Waren gebleven het ?let gelukken, 't Spa Nen een boom aan kig, Want had niet tegengehouden, t Misschien de eerste Het ongeluk waB geweest, want uit den beslagen wagen, had runnen redden. Nu niet gebroken a. "ttoir tegen den ke'n.'l'L er.direct genot der .rd met hoeveel dinr 1UziJtenden wel &agen". zou PublS ngen onde Kt en p°litie m h h< rech gedetine op V en die dan halte] dan g< mei sto achterwi boom i genoeg, ki tej wagen De paart andere woi i ondertuss steec 6 slecht,e,!'aUW<1 moesten i ?eventileerden *5,' vroe8 een ..Nou, wat graag" Wügen terug. g dat )n - wa beetj der klc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2