Uit de Pers. Buitenland. Binnenland. Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken. I 1 Sat antwoord op de vraagWat dunkt n van den Christus bepaalt aan welke zijde wij staan. RENS. In 'triet. Het Centrum vraagt zich naar aan leiding van de houding der socialisten afWat nu Dr. Bos had de opdracht ontvangen, een Kabinet te vormen uit de geheele Linkerzijde. Een belangrijke groep dier Linkerzijde weigert daartoe mede te werken. De vrijzinnig-democratische leider kan dus niet aan de hem gedane opdracht gevolg geven. De S. D. A. P. wil wel het ministerie onder haar contröle hebben, maar niet haar eigen mannen als ministers door anderen gecontroleerd zien. De heer Bos zal dus een nieuwe op dracht moeten ontvangen, wil hij een Ka binet vormen. Dat juist hij de opdracht kreeg, was -ongetwijfeld hieraan te danken, dat hy tot de meest Links staande fractie der Concentratie behoort en dus de meeste kans bood, de socialisten tot het aan vaarden van een of meer portefeuilles over te halen. Nu hij niet slaagde, hebben Unie liberalen en Vrij-liberalen natuurlijk nog minder dan geen kans, om een Kabinet uit de geheele Linkerzijde saam te stellen. Er zal nu moeten komen öf een minis terie uit de Concentratie, gecontroleerd door en afhankelijk van de sociaal-demo craten öf een Zaken-Kabinet, even eens door mannen van Links gevormd. Immers, dat Rechts thans op de een of andere wijze in een ministerieele combinatie zou willen treden, of daartoe hare medewerking verleenen, is vrijwel uitgesloten. En wat het Concentratie-kabinet be treft, reeds vóór de verkiezingen werd van de overzijde verklaard, dat men geen herhaling wenschte van het Kabinet-de Meester. Rest dus een Zaken-Ministerie. Maar ook daaromtrent zijn de vooruit zichten nog verre van helder. Voorloopig zitten wij in 't moeras, of, wil men lieverin 't riet. De Macedonische Oorlog. Bulgarije zit in 't nauw. Wel is de roem ontzaglijk snel ver bleekt, want wat niemand had kun nen vermoeden, is thans geschied. Ko ning Ferdinand, eens zoo groot en machtig, komt nu met beleefd verzoek tot Koning Karei van Roemenië, om toch asjeblief tot den vrede mede te werken en bij voorbaat den opmarsch der Roemeensche troepen te doen staken. Het betreffende telegram luidde, vol gens de vertaling van de N. R. C., aldus „Mijn levendige en hartgrondige wensch om voorgoed een einde aan den neteligen toestand van het oogenblik te maken, brengt mij er toe mij nog eens tot Uwe Majesteit te wenden, ook namens mijn regeering, om u te vragen, vrede met ons te sluiten. Zoo handelende, heb ben wij geenszins de bedoeling partij te trekken van een mogelijk gunstig ant woord van U. M. op dit verzoek, in dien zin, dat wij den oorlog tegen Servië en Griekenland zouden willen voortzetten. Mijn regeering is integendeel vast beslo ten ten spoedigste met deze beide landen vrede te sluiten. Zij heeft het nog pas bewezen door de zending van twee ge volmachtigden naar Nisj en zij is hereid, indien Servië en Griekenland van hun kant daarmede kunnen instemmen, on middellijk de vijandelijkheden te staken en te beginnen met de demobilisatie van het leger. Zij is bovendien bereid alle verlangde waarborgen te geven voor den ernst en de oprechtheid harer bedoelin gen en van deze verklaring, die ik heden in haar naam afleg. Met deze gevoelens bezield verzoek ik Uwe Majesteit den opmarsch Uwer troe- te doen staken. Ik en mijn regeering zul len daarin den blijden voorbode zien van de hervatting der hartelijke betrekkingen die door zoovele herinneringen en ge meenschappelijke belangen bezegeld zijn en wier verkoeling eh tijdelijke verbre king wij diep betreuren." Bulgarije is ten einde raad. Het is zelfs bereid datgene te doen, wat het tot op dit oogenblik hardnekkig geweigerd heeft, n.l. het leger te demo- biliseeren. De inwilliging van dezen meer gestelden eisch door Bulgarije is een waarborg voor de oprechtheid om vrede te sluiten. Het zal tenslotte toch eieren voor zijn geld kiezen. De kansen hebben te schoon gestaan, dan dat het zich alles weer zou laten ontnemen. Welnu, het zij zoo. In ieder geval is de Macedonische kwestie meer de oplos sing nabij. Intusschen heeft Turkije van den de- solaten toestand partij getrokken. Enver bei zou reeds in Adrianopel zitten. Men kan iemand er beter uithouen, dan uitduwen De Kabinetscrisis. Bij de aanbieding van drie portefeuilles aan de S.D.A.P. zat, volgens het N. v. d. D., de gedachte voor de zes overblijvende portefeuilles aldus te verdeelen: 4 voor de Unie-libe ralen en voor de vrij-liberalen en vrij zinnig-democraten ieder één. Nu de S.D.A.P. geen portefeuilles wenscht te aanvaarden, zou volgens dat blad, dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen een ministerie samen te stel len uit de liberale concentratie, waarin zouden zitting nemen: 4 unie-liberalen, 3 vrij-liberalen en 2 vrijzinnig-demo craten. Uit Den Haag wordt aan de O. H. Ct. gemeld, dat dr. Bos gisternamiddag heeft geconfereerd met mr. Drucker. Naar de N. R. C. verneemt zal H. M. de Kohingin het Vredespaleis openen. Naar de Msb. meldt, wordt de uit gifte overwogen van nieuwe Nederland- sche postzegels, vanaf drie cent en hooger. De uitgifte zal echter niet vóór het volgende jaar geschieden. De Prov. Gron. Ct. meent te weten, dat Mr. D. Bos een combinatie van het ministerschap met het Kamerlidmaat schap niet wenschelijk acht. De fanfare is overbodig. Onze Cou rant schrijft: Het Volk is geweldig ver heugd over het feit, dat de meerderheid van den Raad van Zaandam thans socialistisch is. Het is de eerste stad in Nederland, zegt het blad, waar dit het geval is. En Duys en zijn mannetjes zullen 't wel klaarspelen, dat de zaken er goed floreeren naar sociaal-demo cratische begrippen dan. Deze mededeeling is niet geheel juist. De eerste stad, waar de Raad in meer derheid socialistisch was, is het stadje Goor in onze provincie geweest. Eenige jaren geleden hadden de roode heeren daar de meerderheid en was de heer Lobstein er hun geweldige, zooals thans Duys te Zaandam het is. De proef schijnt echter in Goor al héél slecht bevallen te zijn. Want thans zijn er bij deze verkiezingen 3 socialisten buiten den Raad gezet en bleven er maar 2 roode heeren meer over. Deze eerste proefneming is dus niet erg bevallen en denkelijk telt de S.D.A.P. ze nu maar niet mee, omdat ze... mis lukt is. Want ze wist het natuurlijk wel. Goes. Gistermorgen had het kind van M. Gunst alhier het ongeluk met zijn vingers tusschen de machine bekneld te raken. De hand was zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een vingertopje was bijna geheel afgekneld. Het kind leed veel pijn. Vlissingen. Een lichtpunt. Naar aan leiding van de plannen tot verplaatsing van het Belgische loodswezen naar Zee- brugge, schrijft men aan de Midd. Crt. het volgende eenigszins geruststellende woord „Het is een feit, dat vele leden van 't Belgische loodswezen te Vlissingen met het oog op de steeds toenemende belastingen aldaar, naar Zeebrugge wen- schen te worden overgeplaatst. Wij zeg gen vele niet alle, omdat degenen onder hen, die een of meer huizen te Vlis singen bezitten en hun aantal is niet gering het slechts met leede oogen zouden aanzien, dat voornoemde wenBch zou in vervulling komen. Daardoor toch zouden hunne eigendommen, gekocht met hun zuur verdiende penningen, heel wat in waarde verminderen. Een andere vraag is het, of Zeebrugge, waar nog niet eens een paar behoor lijke straten worden aangetroflen, voor hen wel het dorado zou wezen, dat zij zich voorstellen. Maar er is meer. België kan bezwaarlijk zijn loodsdienst te Vlissingen opheffen, zonder de belan gen van zijn eigen personeel en die van de scheepvaart op Antwerpen en Gent te benadeelen. Immers, als er storm waait uit het Noorden of Oosten zal het over brengen van loodsen ter reede Zeebrugge eerder moeten worden gestaakt dan te Vlissingen, waar bovendien de schepen te allen tijde een veilige ankerplaats vin den, wat niet gezegd kan worden van eerstgenoemde reede. Een tweede bezwaar is het volgende. Duizenden schepen van en naar Ant werpen en Gent bedienen zich van het Oostgat, zoowel bij het uitvaren als bij het binnenkomen. Het Oostgat nndoopt langs de kust van Walcheren. Moeten die vaartuigen verplicht zijn Zeebrugge aan te doen, om van loods te verwisselen, zij zij zouden daardoor vertraging ondervin den, iets waartegen de „Handel" zich zou verzetten. Maar, zal men mij misschien tegen werpen, die vaartuigen zouden een Bel- giscnen zee- of rivierloods te Neuzen kunnen krijgen. Goed, maar de schepen, die met een Nederlandschen loods uit zee komen en gewoon zijn een Belgischen rivierloods te nemen, waar zullen die dan hun loods bekomen De Nederlandsche zeeloods is niet be voegd een schip tot Neuzen op te lood sen. Hij is dus verplicht zich te Vlissin gen door een rivierloods te doen ver vangen. Eenmaal nu de rivierloods aan boord aangenomen, brengt deze het schip naar zijn bestemming. Indien de kapitein het in zijn hoofd kreeg dien rivierloods te Neuzen te debarkeeren, om hem door een Belg te vervangen, zou hij gehouden wezen tweemaal het volle riviergeld te betalen, en daarvoor zal wel iedere ka pitein bedanken. Die schepen zouden dus verloren zijn voor het Belgisch loods- personeel. Ten slotte nog dit. Ook Nederland kan een loodsstation te Zeebrugge oprichten, zonder aan de eerlijke concurrentie te kort te doen. Immers, het schijnt een uitgemaakte zaak te wezen, dat Zeebrugge behoort tot het gebied der monden van de Schelde, waardoor Nederland het recht geeft aldaar een loodsdienst op Ant werpen en Gent te organiseeren. Brengt eerstgenoemd land nu zijn loodsstation van Vlissingen naar Zeebrugge over, dan kan Nederland, zoo het zulks zou wen- schen, dat voorbeeld volgen. Om al die redenen gelooven we niet, dat de Belgische regeering er zoo spoe dig toe zal overgaan, den wensch van hun loodsen of juister gesproken van eenige hunner loodsen in te willigen." Scherpenisse. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, wordt overgelegd en voorgelezen eene missive van den districts-schoolopziener te Goes, betreffende goedkeuring bestek verbouw school, eene missive van Ged. Staten betreffende toezending goedgekeurd sup pletoir kohier hondenbelasting 1913. Uit een overgelegd procesverbaal van kas- opneming bij den gemeenteontvanger op 30 Juni 1913, waaruit blijkt dat nog in kas was f3249.23'/s. Hierna ge schiedt aanbieding der gemeenterekening over 1912 met een ontv. van f 18542.20'/?, een uitgaaf' van f 16721.07, alzoo met een batig slot van f 1821.13'/a. Met al- gemeene stemmen wordt goedgekeurd een besluit van het burgerlijk armbe stuur tot wijziging der begrooting voor 1913 en aan de administratie voor 1913 een verhoogd subsidie van f250 uit de gemeentefondsen toegekend. Vervolgens wordt met algemeene stemmen de be grooting der gemeente voor 1913 ge wijzigd met eene vermeerdering van ont vang en uitgaaf van f 250. De instructie van den gemeentegeneesheer wordt in getrokken en eene nieuwe instructie vastgesteld voor den geneeskundige, be last met de armenpraktijk in deze ge meente. Verder wordt B. en W. ge machtigd over te gaan tot verkoop van de op de gemeentemestvaalt liggende straatmest en tot openbare verhuring der ligplaats voor suikerbieten. Na on derzoek wordt de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1912 goed gekeurd in ontv. en uitgaaf op f 1702.98'^ terwijl de begrooting over administratie voor 1914 wordt vastgesteld op f 645 in ontvang en uitgaaf, met een subsidie uit de gemeentekas van f 550. Koudekerke. Gister middag had al hier de teraardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van den heer P. de Witte Cz., wethouder en president kerk voogd, alhier. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door wethouder Kramer, die ongeveeujals volgt sprak Familie, bloedverwanten en vrienden van den overledene. Nu wij hier gereed staan om het stoffelijk overschot van onzen geachten overledene aan de aarde toe te vertrouwen, rust op mij de taak enkele woorden van waardeering te spre ken, en daarmede de tolk te zijn van de gemeente, daar onzen geachten Burge meester tot zijn groote spijt wegens on voorziene omstandigheden verhinderd is deze droeve plechtigheid bij te wonen. Wij staan hier aan het graf van hem in wiens verscheiden de gemeente een groot verlies lijdt, daar hij, waar hij kon, zijn kracht besteedde om haar belangen te be hartigen. Hij heeft meer gedaan dan hij wel in staat was te kunnen doen, daar hij hetgeen hem op de hand werd gelegd door zijn betrekkingen veel te zwaar was gedu rende den laatsten tijd voor zijn gesloopt lichaam. Maar desniettegenstaande heeft hij gewerkt zoolang het dag was. In zijn werk voelde hij zich sterk, en tot het laatste toe heeft hij zich met eere van zijn taak gekweten, waarvoor wij hem hier onze hulde en dank betuigen met de ver zekering dat hij steeds in dankbare herin- ring zal blijven voortleven, niet alleen in de gemeente maar ook in het gemeente bestuur, waar hij vooral een ledige plaats heeft achtergelaten en ook niet het minst bij mij die zoovele jaren met hem heeft samengewerkt en hem heb leeren waardeeren. Onze Burgemeester heeft dan ook terecht gezegd zijn naam zal steeds met eer genoemd worden. Moge dit een troost zijn voor zijn be- bedroefde weduwe en kinderen en verdere bloedverwanten. Zijn asch rust in vrede. Nu rest mij nog een bewijs van waar deering onzerzijds namens het gemeente bestuur den doode te weiden en nu werd door den wethouder een bloemenkrans op de lijkkist neergelegd. Daarna trad de. Postma naar voren. Spr. heeft den overledene slechts kort ge kend, maar toch zou hij hem willen tee kenen als een beeld van wilskracht en oprechtheid. Zoo was hij in zijn huis, zoo was hij als kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, waar spr. hem namens dit college hulde voor wil brengen. Zoo heeft hij hem leeren kennen in zijn geestelijk leven. Hoewel dikwijls niet in staat, ging hij toch ter kerk, omdat hij groote behoefte had aan het Evangeliewoord. Spr. herin nert aan het Schriftwoord „Wie volhar den zal", enz. Ook was de overledene een man van oprechtheid, ook in zijn zoeken van waarheid. Wat hij niet wist, onder zocht hij, en steeds kwam hij voor zijn overtuiging uit. Met deze woorden wil hij de bedroefde familie troosten, en wekte hij op om den druk van het weduwschap zoo veel mogelijk te verlichten. De oudste zoon, C. de Witte, dankte alle aanwezigen voor hunne belangstelling, inzonderheid den wethouder en den pre dikant voor de warme woorden en het blijk van waardeering. Hij hoopte verder, dat alle arbeid, door zijn vader in ver schillende colleges verricht, rijk gezegend moge worden voor kerk en gemeente. Benoemd tot 2e luit. bij het wapen der infanterie 3e regiment, garnizoen Bergen op Zoom, B. Geleijnse. Nieuw en St. Joosland. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandagmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester. Na vaststelling der notulen der vorige vergadering wer den de geloofsbrieven der herkozen raadsleden onderzocht en tot hun toe lating besloten. B. en W, legden over de gemeenterekening over 1912, aanwij zende in ontvang f 10719,85'/--j in uit gaaf f 10528,07, aldus een vermoedelijk goed slot van f191,781/-'- Een commis sie, bestaande uit de raadsleden J. K. Mesu en W. Wisse, werd benoemd tot het nazien dier rekening. Een aange slagene in den H. O. werd op zijn re clame teruggebracht van de 5e naar de 4e klasse. De begrooting 1913 werd ge wijzigd, terwijl op voorstel van B. en W. besloten werd f10.uit de gemeente kas te geven voor het opmaken der 10- jarige tafels van den Burgerlijken Stand. Rilland-Bath. Maandagavond werd in een spoedeischende gemeenteraadsverga dering besloten, aan Gedep. Staten mach tiging aan te vragen, om met de gemeen ten Krabbendijke en Waarde te onder handelen over de regeling vanjden bouw en exploitatie van een steenkolengasfa- briek met toebehooren. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Petten door J. H. de Vries, oud-O.-I. pred. Alg. Synode der Ned. Herv. kerk. In de gisteren gehouden zitting is o.a. kennis genomen van het overzicht van den staat der Kerk. I. Volgens de uitkomsten der negende tienjaarlijksche volkstelling, gehouden op 31 December 1909, zouden zich be vinden in Gelderland 339.869 Neder- duitsch Hervormden en 609 Waalsch Hervormdenin Zuid-Holland 749.270 en 3646in Noord-Holland 442.425 en 4276in Zeeland 125.857 en 124in Utrecht 147.704 en 519in Friesland 192.685 en 34in Overijsel 212.720 en 117in Groningen 197.655 en 98in Noord-Brabant 51.051 en 157 in Lim burg 3872 en 63in Drenthe 125.128 en 16. Volgens deze opgave zou het aantal Nederduitsch Hervormden bedragen 2,588,236 en Waalsch Hervormden 9659, zoodat tot de Nederlandsche Hervormde Kerk zouden behooren 2,597,895. Daar echter ook de Presbyteriaansch- Engelsche en Schotsche gemeenten tot de Nederlandsche Hervormde Kerk behoo ren, en de laatste tienjaarlijksche volks telling voor het geheele Rijk opgeeft 94 Engelseh-Hervormden, 350 Presbyteria nen en 116 leden van de Schotsche kerk, benevens afzonderlijk genoemde 78 En- gelsch Gereformeerden, zou dit cijfer nog met 638 moeten worden verhoogd. (Vol gens het Nieuw Kerkelijk Handboek, jaargang 1913, behooren in Amsterdam, Middelburg, Vlissingen en Rotterdam 227 tot de Engelsch Presbyteriaansche en Schotsche gemeenten.) Het getal predikantsplaatsen werd met 3 vermeerderd, zoodat het thans 1640 be draagt. Van Sept. 1912Mei 1913 werden 67 examens afgenomen, waarbij 53 candida- ten tot de Evangelie-bediening zijn toe gelaten. Geref. Kerken. Tweetal te GeesterenG. H. de Jonge te Scharnegoutum en J. J. Wielenga te Waddinxveen. Beroepen te 's Gravendeel, dr. C. N. Im- peta, cand. te Katwijk aan Zeete Appelscha, F. W. Geerde te Oldekerk. Bedankt voor Kielwindeweer door A. Steijling te Naarden. Erang. Lutb. Kerk. Bedankt voor Groede door A. E. Brü- heim te Monnikendam. openbare school onderwijs. voor gewoon Wat waren dat voor jongelui gehecht schenen aan de openbare sch'^ I Het waren leerlingen van de onenT' „nor" (normaalschool) te Midde" tten dan, als men weet, vaak oi bank achter in de klas hun huH Die zitten dan, als men weet, vaak bank achter in de klas hun huist*! onder schooltijd te maken en dusi ze maar onder de „leerlingen" ïneegeM om zoo het getal net boven do ie. houden.0 M Laten we het geval onthouden te den tijd, dat men weer van een om" christelijke scholen wat te zeggen W Terwijl we voorts bij onze meeningk!' ven, dat deze wetsbepalingen in 'tbelar van Mie scholen, zoowel openbare als li: zondere, dienen gewijzigd te worden. Arrondissements-Rechtbank te Middelt Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld 2 gens mishandeling: C. M., 15 j enj M., 16 j., visschers, Arnemuiden, ie<L f 3.50 b. s. 1 w. tuchtschool, de eisel was voor ieder f5 b. s. 1 w. tuchtsch niet voldoen bevel ambtenaar: 8. L. 24j veldarbeider, Axel, en G. d. B., 20 boerenknecht, Rilland-Bath, beidén coni form de eisch tot f 10 b. s. 10 d. 1, beleediging ambtenaarD. d. B. Pz. (;x visscher, Kieldrecht, conform de eisch til f 10 b. s. 10 d. h.diefstalG. F. 18 j., schildersknecht, Vlissingen totfrl b. s. 12 d. h., de eisch was 14 d. ge» straf, en overtreding leerplichtwet: E. B 53 j., zonder beroep, Vlissingen,conform de eisch tot f 5 b. s. 5 d. h., met ver nietiging van het vonnis van den kar,, tonrechter te Middelburg van 14 .JUI1j 1.1., waarbij zij werd ontslagen van recht vervolging. De eerste zaak welke hedenmorgei voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld was die tegen G. v. K., ge detineerd te Middelburg, beklaagd'vat. landlooperij, gepleegd te Terneuzen. De getuige de politie-inspecteur Klaassen verklaarde dat v. K. dagenlang te Terneuzen heeft rond gezworven. Bekl. zeide, dat hij niets had, zijn oogen zijn zwak en dit is de reden dat hij geen werk heeft. De eisch luidde dagen hechtenis en drie jaar opzending De 36-jarige M. de J. uit Goes stond terecht wegens mishandeling van H. f I S., toen deze op een avond voorbij zijne I woning kwam. Bekl. zeide niet buiten te zijn geweest. Eisch f 10 of 10 Benoemd tot onderwijzer aan een o. 1. s. te Den Haag de heer C. J. v. d. Eijk te Middelburg. Een onverkwikkelijk zaakje. Weiezen in dc N. Haagsche Crt. Te Melissant (eiland Flakkee) kreeg het gemeentebestuur van den minister van binnenlandsche zaken een standje, wijl het op 15 Jan. j.l. „leerlingen" van 16 jaar oud, had meegeteld op de lijst van de De 28 jarige P. de N. uit vussmgeni moest zich verantwoorden wegens mi- handeling van A. Pierens, doch was nietl verschenen. Getuige Pierens verklaarde I dat op 24 Juni bekl. haar zoontje achter na liep en zij nem toen zeide het kind I met rust te latenhierop bracht beklaag I de haar een stomp toe. Getuige E. de Smit woonde de mie-1 handeling bij. De eisch luidde bij verstek f 10 of 101 dagen. Eveneens wegens mishandeling de 23 jarige T. L. de C. uit terecht. Deze juffrouw was mishandeling van een kind ten laste gelegd. Getuige J. C. de Groot zag op 21 Juni dat beklaagde het kind bij de haren pakte naar binnen sleepte en sloeg. Beklaagde zeide champagne te hebben gedronken. De president noemde dit schandelijk en keurde ook beklaagde; houding, die den president telkens in d( rede viel, ten sterkste af. Eisch f20 of 20 dagen. Vijf meineedigen voor de rechtbank Voor de rechtbank te Middelburg hadden zich heden te verantwoorden P. T., 19 jaar, landbouwersknecht te Ovezand; A. V., 40 jaar, arbeider te 's Gravenpolder; C. D., 20 jaar, klompen; makersknecht te Eversdijk; L. C.C.fi jaar, klompenmaker te Eversdijk en C V., 19 jaar, arbeider te 's Gravenpolder allen thans gedetineerd te Middelburg Deze vijf mannen traden op 6 Juni: voor dezelfde rechtbank als getuigen décharge ep in een zaak tegen den lans bouwer P. V., te Kapelle, beklaagd va het belemmeren van een ambtenaar de rechtmatige uitoefening zijner - diening. Alle vijf legden vier verklar® gen af in lijnrechten strijd met die vat de beide veldwachters-getuigen; wat hut gevangenneming als verdacht van mei»' eed ten gevolge had. Thans hadden zich wegens meineed te verantwoord® Als verdedigers traden op voor C. D. de heer mr. Hartog en voor de dn« anderen mr. van Deinse. Eerstgenoem® verdediger vroeg verlof als getuigea I décharge te doen hooren zekere L Winter. Na voorlezing van de process11' verbaal, bleven de beklaagden volhard® onschuldig te zijn. Als eerste getuige werd gehoord® rijksveldwachter A. Vermast, die do" den president nog eens krachtig op® gewicht van den eed werd gewezen: die verklaarde op 25 April met G&Mf man in uniform gekleed bij de hofste van Vermue te hebben gesurveillee' omdat deze verdacht werd zijn afgekat' den hengst toch te doen dekken- den rijweg kwam een man die later W P. T. te zijn, op een merrie en reed mede de schuur in op het erf 1- j Vermue. Toen zijn de politiemannen erf opgegaan en hoorden zij in de schu leven, dat geleek op het dekken van toei O] i V paard e ij schicht voort loc pan dit orrie Later kwam Sr uit de schuur. ffUer het paard aan Stand. Bij hetdamhek i«k achter het paan hielden de politiemanne n vroegen zyn naam; d paard mede. Het Ealm, maar werd riep „Niets zeggen ophitste om door te Sf is toen van het toen werd het dier ook miee wilde het paard duwenmaar Vermue ^Bekl. T. houdt vol, - bü het paard was ook V.zij zeggen dat ouwslager, W. van der praten. Ook D zegt dat L was, toen T.. op het tuige Vermast zegt, da „„n paar minuten lastig c Zegt, dat Vermue nid W1f)e president wijst er vraag is hoelang Verm Weel heeft gepraat. O klaagde blijft ontkennei De verdedigers vrager1 enkele verklaringen vt De tweede getuige, de A Ganzeman, die ook zijner verklaringen wer klaarde over het doel hetzelfde als Vermast leven in de schuur. Eers kwam het paard terug, touwslager van der Wee niet precies wanneer. O getuige dat Vermue bij ter het paard was. Zij 1 aan, toen weigerde T. z van den eigenaar van geven. Vermue hitste t< dat toen een moment T. afstapte en het pa Later toen Vermue het werd het dier weer las: De derde getuige, d van der Weele uit G April in den voormidd zijn gekomen hij zag uit de schuur komen, achteraan, en deze zei van getuige „moet je pen" niets anders di touw van je koopen" verder niet naar het ge dat T. van het paard De vijf beklaagden het gesprek langer dui De getuige a déchar; de eigenaar van de be' klaart dat het een do en van gekruist ras. De president wees ernstige feit, dat hem t het aanroepen van Go; en daarbij onwaarheid daarop dat de besliste de veldwachters door d worden bevestigd. Ondanks dit alles klaagden volhoudentl zij reeds zeven weken i en dit onschuldig. De substituut-officie: Jeude, wees er op, ch te beantwoorden zijn meineed gepleegd en 't telijk geschied. Er is g de beide veldwachters o sprekenhun verklai gelijkluidend als in d< derde getuige bevestig klaringen. De beklaagden hebl mue iemand, die steq tegen de wet in te te zijn. De officier meent, d lijk is behandeld, öf zaak niet goed gezie. opzettelijk tegen de w 5» De man die op het is volgens den officii eisch luidde daarom en voor de vier and gevangenisstraf. De verdediger van mr. van Deinse, hee geen schijn van bewi van deze beklaagden tevergeefs heeft pleite bewijs van een afspra, mue en deze beklaagd "vrijspraak en onmiddi stelling. De tweede verdedi beeft met genoegen d 'i.6 andere beklaagde ut hij werkelijk ove onschuld. Althans het opzei spreken acht pleiter js zoo moeilijk besli «at ze precies gezien an een feit op een cd gebeurd; waar 20 n I 1 "u,a,i j L dezelfde persoon oeschnjving gaven_ oat de toedracht der en juist wordt weerge rrm Earto8 dut de vr in de nabijheid „)aarJ al of niet gest s. 8evaar voor de Ï2S En.™zijnoJ zern n'et P(>sitie deL' u i bevolking beklaagden de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2