Advertentien Kructa te rdag 14 Augustus 17 Paarden, Buitenland. Landbouw. eeo OpenbareiVerkoopinj Woensdag 6 Augustusto OPENBARE VERKOOPING Landbouwgereedschappen Niets geheimzinnigs. BEIXHAM* P1UEN TE KOOP Een Hengstveulen, L. DE BESTE 'i-lnr tadrikilimtastat D 95, - MS. hei openbaar verkop! 1 perc. BRUINE BQONEN. I perc. BRUINE BOONEN en I perc. TARWE. I perc. HAVER. 6 perc. HAVER en 3 perc. ERWTEN. 2 perc. AARDAPPELEN. HAAR KAPITALEN van Belgisch ras, als: 1 bruin Merriepaaid oud jaar, 1 bruin Merriepaard oudi jaar, 1 1 ruin lier Merriepaard oud 6 jaar, 1 bruin Merriepaard 5 jaar; 1 zwart lier Merriepaard oud 3 jaar, 1 vos Merriepaard oud 3 jaar, 1 vos Merriepaard oud! jaar, 1 bruin Merriepaard oud! jaar, 1 bruin Ruinpaard oud 2 jaar, 1 lier Ruinpaard oud 2 jaar, 1 bruin Ruinpaard oud 2 j?,ar, 1 bruin Ruinpaard oud 1 jaar, 1 bruin Ruinpaard oud l jaar 1 lier Mer riepaard oud 1 jaar, 2 bruire Hengstveulens en 1 hruin lier Merrieveulen. als 3 baatgevende Melkkoeien, Kaltvaarzen, 1 vette Koe,2twee jarige Vaarzen, 3 tweejarige Ossen. 3 eenjarige Ossen, 7 eenjarige Vaarzen, 5 Kalveren en 1 jongei Stier. Voorts120 Kippen en Hanen 12 Eenden en 2 Ganzen. als: 9 Men wagens met toebehofr ren, 2 Sacksploegen, 1 Zeeuwse)» Ploeg, 1 Moorploeg, 2 Sleepers,! Eggen in soort, 1 Watervat, Peemolën, Geeselsteen met Paard Sch ippen, Griepen, Vorken, Haf n assement en hetgeen verder i» worden geprest nteerd. Dekken van Hooistapels, enz. eigenschappen der sociaal democraten, wij J willen allerminst tegenspreken dat zij |in den gemeenteraad goed werk ge daan hebben. Doch een sociaal democra tisch overwicht in den Amsterdamschen Raad moet door ieder die voor de toe komst en bloei van Amsterdam voelt, bestreden worden." Ja juist, eerst de geesten opwekken, en dan ze willen bezweren I Eerst den menschen leeren op de roode neefjes te stemmen en daarna, wanneer zij daarmee bezig zijn, trachten ze weer op den goe den weg te brengen Is het wonder dat het kiezersvolk thans deze demagogen uitlacht! Het zal den liberalen gaan als hun geestelijke vaders in 1795deze Oranje haters en verachters van Gods Woord haalden de Fransche broeders als red dende engelen, doch werden weldra door dezen opgegeten. Het schijnheilig liberalisme van onzen tijd heeft heul bij de rooden gezocht, zij zullen den last van de rooden dragen. En gelijk in Amsterdam zal het ook in de kleinere plaatsen gaan, ook in Goes. Ook daar hebben de liberalen, om den steun der socialisten gebedeld om de rechtsche candidaten te weren. Eenmaal zullen zij bij rechts een schuilplaats zoeken tegen diezelfde landsgevaarlijken. Want, politiek gesproken, liberalen en sociaal democraten, 't is eenzelfde zoo-tje I RECLAMES. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pijn ter hoogte van de heu pen of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bizonder aan gedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voorkomen, dikwijls is het onnoodigNier zwakte, bij vrouwen zoowel als bij man nen, veroorzaakt rugpijn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuwachtigheid, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, zwelling der enkels of lede maten, Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraandoe ningen. Het dikwijls in gebukte houding moeten werken, de vorming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten opvoeden, het keeren der jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zijn dikwijls de oorzaak van verzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht hebben. Het is uw plicht, zoowel voor u zelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnselen niet te verwaarloo- zen. Wacht niet totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, niersteen. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co.en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 175. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A fl.75 voor één, of f10. voor zes doozen. Eischt de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven- "ïïaiw. staand handelsmerk. De Macedonische Oorlog. Roemenië, omtrent welks plannen en houding sinds lang geen twijfel meer bestond,! is thans ook do vijandelijk heden begonnen en neemt dus deel aan den ontzettenden broederkrijg, die niet alleen heel Europa, neen de geheele wereld met afschuw moet vervullen. De strijd is zoo bloedig en wordt met zooveel moed der wanhoop gestreden, dat een reactie niet lang kan uitblijven. Bovendien heeft de cholera haar in trede weer gedaan en maakt ze dage lijks vele slachtoffers, zoodat de zieken huizen overvol zijn en men de toevlucht moet nemen tot barakken. Bulgarije schijnt reeds berouw gekre gen te hebben. Althans de Bulgaarsche regeering is plotseling met een verzoek gekomen om de vijandelijkheden te sta ken. Eenerzij ds acht men dit verzoek een bewijs voor het volslagen bankroet van Danef's Russisch-gezinde politiek, anderzijds constateert men, dat de Rus sische regeering, die generaal Sawof heeft verhinderd het Servische leger op het gunstige oogenblik aan te vallen in den hachelijken toestand, waarin het zich thans bevindt, heeft gebracht. Hoe dit zij, het plotseling opgekomen berouw in Bulgaarschen kant is moeilijk anders te verklaren dan door den tegen slag in de gevechten zoowel tegen de Serviërs als tegen de Grieken. Immers koning Ferdinand heeft Radko Dimitrief tot opvolger van Sawof benoemd, den rooitvarendsten generaal van 't Bul gaarsche leger, welke keuze zeker niet bevorderlijk kan zijn aan het verlangen, een einde te maken aan den broederkrijg. Een particulier telegram uit Sofia aan de N. R. C. geeft de volgende lezing van de pogingen tot verkrijging van wapen stilstand „De vertegenwoordigers der mogend heden doen m de hoofdsteden der Bal- kanstaten elk voor zich, doch na overleg met elkaar, stappen om een staking der vijandelijkheden te bewerkstelligen. Rus- land's vertoogen zijn zeer dringend. Naar het gerucht wil, is Bulgarije bereid naar den raad van Rusland en van de andere mogendheden te luisteren. Servië, dat groote verliezen heeft geleden in de sla gen van de vorige week, verlangt even eens naar het einde van den strijd. Vermoedelijk zullen de mogendheden de meeste moeite te Athene hebben, daar het leger zeer opgewonden is door zijn succes. Men mag echter hopen, dat de lessen, geput uit de gebeurtenissen der laatste dagen, ter harte genomen zullen worden, ook in Griekenland. Alleen een onmiddellijke staking der vijandelijkheden kan de neiging van Turkije, om ook aan den strijd deel te nemen, en de eischen die Roemenië gaat stellen, verijdelen." Als het maar niet te laat is. De hou ding van Turkije geeft vooralsnog fgeen reden tot bezorgdheid. Wel zullen alle pogingen in het werk gesteld worden om ernstige, ingrijpende hervormingen tot stand te brengen, waarvoor de mede werking van buitenlandsche deskun digen zal worden ingeroepen. Het gaat voorloopig slechts om de binnenlandsclie staatkunde, die zal be rusten op het beginsel, van vrijheid en gelijkheid der onderscheidene Ottoman- sche volken. De sultan zal daartoe de rechtszekerheid van al zijn onderdanen waarborgen, het onderwijs, de financiën, den landbouw en den dienst der openbare werken hervormen, alles tot economische verheffing en meerdere ontwikkeling. Doch de Turksche regeering schijnt geen veroveringsplannen te hebben. Integendeel, voor leger en vloot zullen slechts die bedragen besteed worden, welke voor de verdediging van het Turk sche rijk onontbeerlijk zijn. Neem een oogenblik aan, dat Turkije niets kwaads in zijn schild voert. Maar Roemenië dan Heeft het niet gelijktijdig met het begin der mobilisatie van het leger ook de Donauvloot in dienst gesteld? En liggen niet voor elk der plaatsen Roest- sjoek, Sistof, Nikopoli en Lom Palanka een monitor en twee torpedobooten, om op het eerste teeken van hooger hand haar vernielingswerk aan te vangen, ter verdediging van haar rechten Nog een enkel woord over de afschu welijke wreedheden, door de Bulgaren bedreven, ontleend aan het rapport van pater Michel, het ho<5td van de Fran sche katholieke zending te Kilkitsj. Een Bulgaarsche bende had 700 in woners van Kilkitsj in een moskee opge sloten en trachtte eerst het gebouw door bommen in de lucht te laten vliegen. Toen dit niet gelukte, werd het in brand gestoken en alle opgeslotenen kwamen in de vlammen1! om. Hun vrouwen en kinderen, die dit tooneel hadden moe ten aanzien, werden vervolgens afge maakt. Pater Michel, die enkele hoofden, armen en beenen van de] slachtoffers had opgeraapt, werd bedreigd, omdat hij blijkbaar voornemens was die lichaams- deelen als stukken van overtuiging te gebruiken. Te Nigrita zijn 1400 huizen in brand gestoken en 470 inwoners zijn er levend verbrand. De geestelijke zegt, dat vele beschaafde Bulgaren aan der gelijke wreedheden deelnemen. De strijd tusschen „Het Kruis en De Halve Maan" met gemengde gevoelens spreekt men deze woorden uit is wel aan het verwateren. Van een heilig ideaal ontwaart men niets meer. 't Wekt al verontwaardiging en af schuw. RECLAMES. Een verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor BIJ DE HAND te hebben. De firma D. J. van der Have te Ka- pelle geeft een fraai geillustreerde bro chure uit, bevattende een woord ter op wekking tot den aanplant van boom gaarden en vruchtentuinen. De heer v. d. Have wijst op de groote voordeelen van het aanleggen van een boomgaard en werkt de volgende stellingen uit a. De geldelijke opbrengst wordt verhoogd b. het bedrijfsrisico wordtvermin derd, want hoe meer verschillende cul tures men heeft, hoe minder groot het risico toch is, niet waar? c. voor onze arbeiders hebben we 's winters ook werk, zoodat wij meer vaste in dienst kunnen nemen, die ons zomers op de boerderij zeer goede dien sten kunnen bewijzen: d. Transportkosten naar de markt zijn voor den landbouwer zeer gering, daar ze toch paarden en wagens hebben en hiervoor niets behoeven aan te schaf fen of speciaal te onderhouden; e. De waardevermeerdering van den grond overtreft spoedig in sterke mate het kapitaal voor aanleg. Vele nuttige wenken worden gegeven met betrekking tot het aanplanten en behandelen van vruchtboomen en bes- senstruiken. 't Is voor onze boeren en kweekers ongetwijfeld een lezenswaardige brochure. De Bathpolders. Aan het zesde jaar verslag van N. V. „Landbouw Maatschap pij de Bathpolders" is het volgende ont leend Commissarissen herinneren ten eerste aan het overlijden van den heer D. J. van der Have te Kapelle, commis saris der vennootschap, en zeggen daarna dat men gelukkig dit jaar van rampen verschoond bleef, doch dat de oogst niet zco was, dat op een gunstig eindresul taat mag worden gewezen. De opbrengst van den oogst was in dit boekjaar slechts f74790.96 tegen f 138638.63 in 1911. Com missarissen vereenigen zich volkomen met de cijfers van de door den directeur aangeboden balans-, winst- en verliesre kening en stellen voor dezelve goed te keuren, het saldo ad f 254.68 der laatste op nieuwe rekening over te brengen en den directeur en henzelve te dechargeeren wegens het tot 21 Maart gehouden be heer. De oogst thans te velde staande beloeft op dit oogenblik een gunstig resultaat, vooral die op Zuidhof staat er goed voor. Laat ons hopenaldus commissarissen dat het zoo blijven moge en dat wij toch eindelijk zullen kunnen komen, na zoovele teleurstellingen, de Maatschappij in veilige dividendgevende haven te heb ben gebracht. In het uitgebreid verslag van den di recteur wordt weder aangevangen met te wijzen op zeer ongunstige weersomstan digheden en den buitengewoon ongunsti- gen invloed daarvan op den landbouw in het algemeen en op het bedrijf der vennootschap in het bijzonder. In den oogsttijd viel zoo langdurig en zoo enorm veel regen, dat een groot ge deelte van den oogst veel leed, ten deele zelfs verloren ging. De resultaten van het bedrijf waren door bedoelde weerinvloeden bedroevend In dit opzicht was 1912 een tegenhanger van 1911. Zou er over 1911 een winst van ruim f65.000 zijn gemaakt, indien de storm van 30 Sept. 1911 de dijken niet had vernield, in 1912 kan slechts een geringe winst worden behaald. Over het algemeen had men nog nimmer zulke goede gewassen te velde staan, al was er nog veel op aan te merken. Wel jam mer, dat niet geoogst mocht worden, hetgeen gekweekt was. In den breede wordt ieder gewas af zonderlijk besproken, om duidelijk de toestand van den grond te bespreken, die ten deele nog zeer ziek is, maar toch kan weer gewezen worden op bepaalde verschijnselen, die op beterschap wijzen. Van de hypothecaire leening, gesloten met de Levensverzekeringsmaatschappij „Dordrecht", groot f130.000 is f 100.000 gebruikt voor het maken van betonwer ken. Deze som wordt bijgeschreven als waardevermeerdering van „Bathpolders". Het ligt echter in de bedoeling de jaarlij ksche aflossing van f3000 op deze leening telkens weder af te schrijven. De eerste halfjaarlij ksche aflossing met f1500 is geschied. Bovendien is weder uit 't reservefonds afgelost f4000. De winst- en verliesrekening per 31 Maart 1913, sluitende meteen totaal van f 86.346.70geeft aan de debetzijde o.a. de volgende cijfers aan onderhoudskosten bedrijfsgebouwen f2629.32; woningen f 2163.021 /zwegen f720.89; havens f 193.63gereedschappen en werktuigen f2325.34'/». Cultuurrekeningdiverse uitgaven f 34.538.97administratiekosten f 4611.74; erfpacht en belastingen f 12.323.52'/» interestrekening f 13.320.40. Veestapelverlies op paarden f 64.01 Dienst hypothecaire leeningen onkosten leening „Dordrecht" f326.011/». Afschrijvingen hebben plaats opde Bathpolders f 1877.23 bedrijfsgebouwen f 824.77 woningen f 500 dorschwerk- tuigen f 2000vast- en verplaatsbaar spoor f1500; gereedschappen en weik- tuigen f1915.77'/» en op waterleiding f257.49 of te samen f8875.261/». Het winstsaldo groot f 4254.88 wordt ver deeld in f4000 als reserve tot aflossing van hypothecaire leeningen en f254.68, welk bedrag op nieuwe rekening wordt overgebracht. Aan de credietzijde staat allereerst het winstsaldo A° P® art. f71.24vervolgens ontvangen huren van woningen f 2360.70; jacht en visscherij op de schorren f 1040.87winst op den veestapel f 4602.98 en de cultuurrekening van f 78.270.99'/2waaronder voor voordeelig saldo op de gewassen van 1912 f74.790.961/»; van meerdere winst op diverse artikelen van oogst 1911 boven de taxatie op 31 Maart 1912 f352.04 en bijbetaling bieten, oogst 1912 f3127.99. Uit de balans, die als eindcijfer f994.222.871/» aanwijst, blijkt dat het aandeelenkapitaal f600.000 groot is en aan hypothecaire geldleeningen f 366.500 is opgenomen; teiwijl voor interest f 1866.74; voor reservefonds f21.601.251/» en voor winstsaldo f4254.88 onder pas siva voorkomt. Onder activa van de Bathpolders f 668.500van gebouwen f 64.500van woningen [f 44.230van veestapel f 67056.94van werktuigen enz. f 25.850 van aandeelen in de suikerfabriek Din- teloord f22.000; voor cultuurrekening f44.730.96'/,. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 12 Juli Hoogste barometerstand 773.9 te Horta; laagste stand 753.9 Nice. Zwakke tot matigen windjuit westelij ke richtingen. Meest zwaarbewolkt. Mo gelijk regen- of onweersbuien. Zelfde temperatuur. Tot het plaatsen van Ad verten tiön oiet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en h'y verheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wa-rr oejsstraüt 7fi 78 Amsterd im. Heden ontvingen wij bericht van het overlijden van onze lieve .Schoon dochter en Schoonzuster, WILHELMINA JOHANNA LEENDERTZ, Echtgenoote van den Heer J. Oele, Kapitein der Mariniers. Uit aller naam, J. OELE Hz. Goes, 7 Juli 1913. Heden overleed plotseling onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader JAN SONKE, in den ouderdom van 78 jaar en 4 maanden. Gedurende een reeks van jaren bekleedde hij de betrekking van Wethouder der gemeente Krabbendijke en van diaken der Gereformeerde gemeente. Namens de bedroefde familie, de Wed. J. SONKE—Hirdes. Krabbendijke, 9 Juli 1913. Heden overleed mijn geliefde Echt genoote en mijner kinderen zorgvolle Moeder, AGATHA DEKKER, na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van 43 jaar en 8 maanden. Dat haar heengaan vrede was lenigt onze zoo zeer diepe smart. G. KOLE en Kinderen. Kloetinge, 11 Juli 1913. Heden overleed tot ons aller diepe droefheid onze innig geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder GERRIT in den nog jeugdigen leeftijd van 17 jaar en 3 maanden. Dat zijn heengaan vrede was, lenigt onze smart. Uit aller naam G. VAN DIJK. O. en W.-Souburg, 10 Juli 1913. *m* Hartelijken dank aan allen die blij ken van belangstelling gaven bij mijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad. K. JANSE. Oostkapelle, 10 Juli 1913. geneest huidziekten, doodt luizen en vlooien. Ia kiuiken h f0,80, f 1,50, f2 50. JOHAN DE ROOS, Middelburg. Terstond gevraagd CHR. A. HARTHOORN, 's-Heer Arendskerke. bij C. A CORNELISSE, Arnemuiden. Radicale zuivering van Wand- gedierte van gebouwen, enz Jaren lang met succes toegepast. Billijke condities omtrent betaling na over tuiging van zuiverheid. Stipte ge heimhouding. De Notaris H. W. NEERVOORt s Gravenpolder zal, op K't» des namiddags 2 uur, in ds 5 1 vau dhr C. i>e Elaeu te wassende in de gemeente R; 1. Voor dhr. Kloosterman S den Zwaakweg Aan den Drieweg Aan den Zuidweg 2 Voor dhr. P. Zuid we* Danielshoek 3. Voor dhr. J. Versluis, bij d. Molen De perceelen zijn op het terrein met paaltjes aangeduid. De Notaris H, W. NEER VOORT t{ Gravenpolder zal, ten verzoekevan Mej Stehetee Mol te Drie wegen, op des voormiddags 91/» uur, op haar bewoonde Hofstede te Drië wegen, in het ep@s3.baar verkoopea: bestaande o. a. uit: Bergplaats voor fietsen. Geen stal ling. Muzikanten worden niet laten. Ondergeteekende] beveelt zich min zaam aan tot het Aanbevelend, A WILLEMSE, Slager- Serooskerke (W.) Sant togen Versterkingsmiddel. JOHAN DE ROOS, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2