Gemengde Berii Binnenland. Uit de Provincie. Oml Bet Rijkstelegraaf kantoor alhier verzond gedurende de aaand Juni 1913 1291 Telegrammen, ootving er 1461, opge nonen en verder geseind werden e: 8118, totaal 4070. l* Kerknieuws. Onderwijs. LEESTAFEL. pgïSIM fetoond heeft, liever te kwijnen dan te loeien, en de arbeiders in hun massali teit gebleken zijn, voor de Tariefsver- hooging, die hen redden kon, zelfs schuw te zijn, kan het daarom voor de Anti revolutionaire partij niet langer aan twijfel onderhevig zijn, dat langer prijs geven en opofferen van de hoogere geestelijke belangen aan deze bevorde ring van stoffelijke winste, ongeoorloofd zou zijn te achten. Toonen de nijverheidsmannen, zoo pa troons als arbeiders, dat ze hun belang inzien, en zich door den handel niet langer blinddoeken laten, dan zal ook onze partij hun weer ten dienste staan. Zoolang daarentegen het verleenen van dien steun èn op schade voor het gees telijk karakter van onze partij èn op achteruitstelling van de geestelijke be langen van ons volk uitloopt, zal onze partij zich van dit puur materieele vraag stuk hebben los te maken, tot tijd en wijle er een kentering komt in de pu blieke opinie. 1Dr. J. R. Callenbach, Ned. Herv. Predikant te Rotterdam, ondervoorzitter van het Christelijk Nationaal Zendisfeest, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Kabinetscrisis. In verband met de crisis is, zoo meldt de Ned., mr. M. Tyde- man, 't Kamerlid voor Tiel, tegen vandaag bij de Koningin ontboden. De nieuwe nikkelen stuiver de vierkante met ronde hoeken komt niet vóór het najaar in omloop. De nieuwe Kamerleden. Zeker drie en twintig en zeer waarschijnlijk acht en twintig nieuwe leden zullen eerlang hun intrede doen in de Tweede Kamer. Hieronder volgt een kort levensbericht. Het nieuwe antir. Kamerlid, dr. E. J. Beumer, is 35 jaar oud en leeraar aan de H. B. S. te Amersfoort. Hij woont te Utrecht, waar hij voorman der anti revolutionaire partij. De twee nieuwe R.-K. leden zijn de 45-jarige heer W. Juten en de 38-jarige heer mr. Ch. E. Bongaerts. De eerste is schoolopziener in het arrondissement Bergen op Zoom en lid der N.-Brab. Staten. Sedert 1893 diende hij het open baar onderwijs. De heer Bongaerts is ingenieur van den Rijkswaterstaat te Goes, en verliet Delft in 1896 als civ.- ingenieur. De Vrij-lib. heer Walraven Boissevain is 37 jaar oud en chef-de-bur«au van de Stoomvaart-Mij. „Nederland." In 1912 heeft hij Noord- en Zuid-Amerika bereid. Twee Leidsche hoogleeraren, prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn en prof. mr. J. E. Heeres zullen het professoren getal versterken. Prof. Visser van IJzen doorn is 54 jaar oud en Hoefdbestuurs- lid van den Vrij-lib. Bond. Prof. Hee res is even oud, en speciaal deskundig op het gebied van de geschiedenis van Ned.-Indië. Ook de secretaris van den Vrij-lib. Bond is gekozen de heer Drion is thans 39 jaar oud en is wiskundig adviseur eener levensverzekering-Mij Twee Vrij-liberalen nog hebben wij te noemen de 39-jarige heer mr. dr. J. H. W. R. Ter Spill en de heer Joost van Vollenhoven. De heer Ter Spill woont te 's-Gravenhage en heeft advocaten- Eractijk. De heer Van Vollenhoven is oofdadministrateur der Deli-Mij. ge weest en stamt uit een houtkoopers- geslacht. De heeren mr. C. Th. van Deventer, die thans nog lid der Eerste Kamer is, de oud-Min. Van Raai te en de oud- Gouverneur van Suriname, mr. D. Fock zijn bekend genoeg, dan dat we nog van hun levensloop zouden gewagen. De Lib. Unie krijgt voorts een nieuw lid in den heer Jhr. R. de Muralt, inge nieur van Schouwen, die zich naam ver wierf door zijn betonneeringswerken. Hij is 42 jaar oud, was zes jaren in Indië en woont thans te Zierikzee. Een derde Unie-liberaal is de heer J. H. Lasonder, hoofdonderwijzer te Rotter dam. Hij is 44 jaar oud en voorman der Lib. Unie te Rotterdam. Het nieuw-gekozen lid voor Dordrecht, mr. M. M. Schim van der Loef, is 48 jaar oud en te Gouda gevestigd als ad vocaat. Hij is arr.-schoolopziener, secr. van de Kamer van Koophandel, enz., en ook hoofdbestuurslid van de Lib. Unie. De Vrijz.-Dem. Bond zag zijn penning meester gekozen mr. L. N. Roodenburg 47 jaar nu is een bekend Haagsch advocaat en ziet zijn arbeid als ziel der concentratie bekroond met een Kamer zetel. De in Zwolle gekozen heer F. M. Kno bel is onze vroegere gezant te Peking, later onze consul-generaal te Pretoria. Nog rest een zestal nieuwe soc.-dem. Kamerleden te noemen. Zij zijn deels bekende figuren mr. Mendels, die korten tijd ^S. D. P'er was, maar spoedig weer in de S. D. A. P. opging, is 45 jaar nu. De heer Spiekman, de Rotterdamsche propagandist en Red. van Het Volk, is 39 jaar oud. Dr. J. van Leeuwen ver tegenwoordigt Utrecht als propagandist, en is 45 jaar oud. Mr. G. W. Sannes woont te Groningen en is griffier bij den Raad van Beroep aldaar. De heer A. B. Kleerekoper is 43 jaar, en vast mede werker aan Met Volk. De heer J. W. Albarda is Dir. der Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam, 36 iaar oud en beslaat in het adm.-sociale leven der hoofdstad een beduidende plaats. Nederl. Stateneer kiezing en. De Staten van Drente hebben herbenoemd tot leden van Ged. Staten de heeren jhr. mr. de Milly van Heiden Reinestein, en Huges, en tot buitengewoon lid jhr. mr. van Holte tot Echten. De leden van Ged. Staten van Noord- Brabant de heeren mr. Gerrits, jhr. mr. Smits van Oijen, Mol, van den Heuvel en mr. van Dam zijn herkozen. Als bui tengewoon lid is herbenoemd de h,eer Coovels. PeredeUct. Aan de N. R. C. wordt uit Batavia geseind „De hetr M. van Geuns, hoofdredacteur van het Soerabaj as Han delsblad, is door het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië tot 14 dagen gevan- fenisstraf veroordeeld". De N. R. C. tee- ent hierbij aan: Zooals men zich herinneren zal had de raad van justitie te Soerabaja den heer Van Geuns wegens smaad en beleediging van den heer Einthoven, resident van Soerabaja tot f 600 boete veroordeeld. De officier van justitie bij dien raad is van dit vonnis in hooger beroep gegaan, met het thans geseinde gevolg. Naar wij on langs op gezag van het Soer. Hbl. mede deelden, zou dejheer Van Geuns op 25 Juni in persoon voor het hooggerechts hof verschijnen en zooals in eersten aan leg persoonlijk zijn verdediging voeren. Onderofficieren. In de Stand, klaagt O, dat met het aftreden van Minister Colijn ook de onderofficiers-positie in in het gedrang komt. „Geen der aan 't bewind geweest zijnde Ministers heeft zich zóó de ond.-off. po sitie aangetrokken, heeft zooveel voor den ond.-ofl. gedaan als Zijne Excellentie Colijn. Het was Minister Colijn, die den ond.-off. zijn wenschen opj papier liet zetten, die zal overwegen 'den gehuwden ond.-off. op Zon- en feestdagen en tijdens het verlof te vergunnen, mits buiten dienst, in 't burger in het openbaar te verschijnen. Wat door Zijne Excellentie voor de ond.-off. is gedaan, is te veel om op te noemen; belanghebbenden weten zulks het beste. Minister Colijn heeft den ond.-off. wil len brengen op een hooger sport van de maatschappelijke ladder". De inzender brengt den Minister voor dit alles een woord van dank. (Met dit woord van dank stemmen wij in. Maar hoeveel protestantsche rechtsche onderofficieren zouden er wel zijn in ons land? En in Zeeland? Zou er, met name in Vlissingen, een ja misschien wel een! voor het behoud van het ministerie Colijn hebben ge stemd? Wij meenen het te kunnen be twijfelen. Daarom klaagt niet.) Hel bouwkundig Instituut Nederland gevestigd te Arnhem (dir. E. J. Rothui zen) geeft een nieuw prospectus uit, dat zoowel door typografische uitvoering het komt van de bekende kunstdrukkerij van Oosterbaan en Le Cointre als om den fraai geillustreerden inhoud er zeer aantrekkelijk uitziet, in 't bijzonder voor onze adspirant-bouwkundigen. Deze in richting, die reeds vrij groote bekendheid in ons land heeft verkregen, leidt op voor alle bouwkundige examens, zoowel mondeling als per correspondentie, be nevens voor de door haar zelf ingestelde en met veel sympathie ontvangen diplo ma's voor Architect. Waterbouwkundige en Gewapend betonconstructeur. Wanneer men dit prettig geschreven boekske leest, vooral de beschrijving van de wijze, waarop het onderwijs is ingericht, dan krijgt men de overtuiging, dat het op een goede basis berust, en zeker goede vruchten moet afwerpen. De leiding van dit Instituut berust in handen van be voegde en alleszins deskundige speciali teiten. Prospectus, examen-programma's, enz. zijn kosteloos verkrijgbaar. Vlissingen. Hedenmorgen werd alhier het gedeelte der lijn van de Electrische tram tusschen de stad en het station in gebruik gesteld. Dat deze in een groote behoefte voorziet, bleek hedenmorgen omstreeks 11 uur, toen er drie trams achter elkander van het station reden, allen of bijna allen vol met reizigers uit België, die meest allen doorreden naar Middelburg. Vlissingen. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd den heer A. Meerman, die op 1 dezer den dienst bij de Posterijen verliet, waarbij hij bijna 33 jaar was werkzaam geweest, door de Vlissingsche Postfanfare een serenade gebracht. Na een paar nummers ten beste gegeven te hebben, werden de leden binnengenoo- digd. De heer Meerman dankte hen voor de kern bewezen eer en sprak verder nog een hartelijk woord, dat beantwoord werd door den heer L. Pont, assistent bij de Posterijen en voorzitter der Fan fare, die hem namens allen nog vele jaren een aangenamen rusttijd toewensch- te. Na een gul onthaal, werden nog een paar nummers uitgevoerd, waarna zij de stad introkken. De heeren directeur en commiezen van het Postkantoor brach ten den heer Meerman ook nog een be zoek en boden hem eveneens een sou venir aan. Vlissingen. De heer G. J. Beerendsen, stationchef le klasse bij de staatsspoor alhier, heeft van Koning George van Engeland de Victoria-orde 5 de klasse gekregen. Vlissingen. De kassier J. G. de J., die de vorige week werd overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg, is j thans weder op vrije voeten gesteld en ontslagen van rechtsvervolging. Gesprekken. Uitgaande 1464, inkomende 1681, overgenomen 3170; locaal 2408 totaal 8670. Voorts werden door da H alpkan toren op Znid- en Noord Beveland behandeld Telegrammen. Ver- Ont- KaaUrtn. zenden, vaagen. Totaal. Baarland 38 86 69 Boresele 53 55 108 Coljjnsplaat60 49 109 Driewegen 28 84 62 Bllewoutsdjjk 20 19 39 's-Gravenpolder 84 33 67 'a-Heer Aren dak erke 44 36 80 's-Heerenhoek44 30 74 s-H.Hendrikakinderen 2 11 13 Heinkenssand 40 40 80 Hoedekenakerke 89 23 63 Kamperland 50 41 91 Kapelle97 102 199 Kata21 26 47 Kloetinge 19 29 48 Kortgene 62 46 108 Kroiningen78 71 144 Kwadendamme. 18 17 35 Nieuwdorp 34 46 80 Nisae13 9 27 Ondelande 26 38 64 Ovezand26 82 58 Rilland49 54 103 Schere27 45 72 Waarde13 11 24 Wieeenkerke 39 80 69 W olpkaartedijk 62 67 159 Gesprekken. Kantoren. Var*. Ontv. LecaaL Tetaal Oolijnaplaat 's-Heerenhoek Hoedekenakerke Kamperland Kapelle Kortgene Kruisingen Kwadendamme Ovezand. Rilland Waarde Wiseenkerke Wolphaartsdflk Tholen. Naar de Z. N. mededeelt hebben een aantal leden der vrijzinnige kiesvereeniging hun lidmaatschap opge zegd, als zijnde een gevolg van het niet- beginsel-vaste, zeer ondoelmatige op treden van een gedeelte van het bestuur dier vereeniging, ten aanzien van de eerstkomende gemeenteraadsverkiezing. De Statenverkiezi ig in Zeeland. Door de verkiezing van den heer J. G. van Niftrik tot lid van Ged. Staten zal hij ont slag moeten nemen als wethouder en lid van den gemeenteraad van Vlissingen, zoodat in het Ie district waarvoor de heer v. Niftrik zitting heeft als lid van den raad een nieuwe verkiezing moet plaats heb ben. Te Middelburg zal eveneens een nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad moe ten worden uitgeschreven wegens de ver kiezing van den heer mr. F. J. Sprenger, die daar ook voor het Ie district zitting heeft. Verder zal de heer Elenbaas ontslag moeten nemen als burgemeester en secre taris der gemeente Krabbendijke. Bevorderd tot opzichter van den Rijks Waterstaat 2e klasse W. A. Dor- maar Pz., thans 3e klasse. Sluis. Uitslag stemming voor den ge meenteraad. Aantal kiezers 386. Er werden uitgebracht 381 stemmen, waar van 4 van onwaarde, dus 377 geldige. Volstrekte meerderheid 189. Hiervan verkregen H. Bakker (lib. aftr.) 180, E. Meijer (kath. aftr.) 207 en A. Buyck (kath.) 193. Gekozen alzoo de katholieke heeren Meijer en Buyck. Hiermede is de raad omgezet ten gunste van rechts in de verhouding van 4 tot 3 links. N. Z. C. Stavenis.se. Bij de gisteren gehouden stemming voor 2 leden van den gemeen teraad werden 262 geldige stemmen uit gebracht, waarvan de heeren C. Brood man, K. A. de Graaff, A. H. van der Slikke (aftr.) en A. J. Verstraate (aftr.) respectievelijk 137, 80, 90 en 122 stem men verkregen. Gekozen de heer Brood man. Herstemming tusschen de heeren Van der Slikke en Verstraate. Ellewoutsdyk. In de Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Onder de ingekomen stukken waren goedkeurin gen door Gedep. Staten van verschillen de raadsbesluiteneen schrijven van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie n. a. v. een verzoek om verhooging jaar wedde van den telefonist Noels, dat diens salaris, groot f 100, voldoende voor dezen arbeid geacht wordt. Medegedeeld wordt dat B. en W. de kas van den gemeente 64 36 160 13 5 46 41 86 43 66 98 27 4 81 23 12 40 61 21 39 226 169 3 433 80 80 10 170 S3 34 114 22 27 43 14 8 22 148 33 9 215 14 4 13 61 38 94 24 8 27 ontvanger hebben nagezienjen in orde bevonden B. en W. worden gemachtigd f35 uit te geven ter verbetering van brandbluschmiddelen, in verband met de waterleiding. Het gemeenteverslag wordt aangeboden en ter inzage gelegd. De geloofsbrieven van de herkozen leden Bruinooge en Smallegange worden nage zien en tot toelating wordt besloten. B. en W. stellen voor om aan Ged. Staten in verband met den voorgenomen stoombootdienst TerneuzenHoedekena kerkeHansweert te verzoeken Elle- woutsdijk in deze route mede op te nemen. Dit voórstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Voorgelezen wordt een schrijven van den gemeenteontvanger met opgaaf van wanbetalende belastingschuldigen in den hoofdelijken omslagde voorzitter zegt dat desnoods tot vervolging behoort te worden overgegaan. Een verzoek om afschrijving groot f 1.35 wegens vertiek uit de gemeente op den H. O. wordt toegestaan. B. en W. stellen voor om de gemeenteverordening te wijzigen in dier voege dat de voerlui verplicht zijn wanneer zij van hun land op de wegen komen, de wielen geheel te zuiveren. In beginsel wordt alzoo beslotenalsmede in dien zin dat Zaterdags geen mest in de gemeente mag vervoerd worden. En (op advies van de gezondheidscommis sie) om te bepalen dat het houden van varkens, bokken, geiten ene. op minder dan 10 meter van het bebouwde erf en minder dan 25 meter van den openbaren weg verboden zal zijn, echter geldt deze bepaling niet voor de tegenwoordige huurders en eigenaars, doch alleen voor nieuwe huurders en eigenaars, welke laatste tot een aanvraag of nieuwe aan vraag zullen verplicht worden. (Het ver wondert ons dat de heele Raad met deze wijziging die in de toekomst veel schade en ongerief brengen zal aan onze arbei ders, zoo voetstoots met dit voorstel meeging. Verslaggever De voorzitter deelt mede dat in een conferentie van B. en W. mèt den archi tect inzake veranderingen schoolgebouw gebleken is dat deze nog niet gereed is doch zoodra mogelijk het plan ter goed keuring aan den districtsschoolopziener zal overleggen. Voorts dat de straten en wegen onder behandeling zijn ter ver betering. Bij de rondvraag vraagt het lid v. d. Velde inlichtingen omtrent de voor de bestrating van de trottoirs geleverde steen. Thans is gebleken dat die steen slecht is en hij vraagt wat die gekost heeft. De voorzitter zegt f 15.80 per duizend en dat het als 2e soort steen is aange kocht. Hij deelt de toedracht mede waar uit blijkt dat de steen eerst is afgekeurd, doch daarna in een samenspreking tusschen den wethouder en den fabri kant en den leverancier is aanvaard op voorwaarde dat de slecht gekeurde steen zou uitvallen. De heer Smallegange keurt af dat de oudste wethouder deze zaak behandeld heeft zonder medeweten van den jongsten wethouder. ^pr. zou in diens plaats de steen niet hebben goedgekeurd. De voorzitter zegt dat de prijs 80 cent per duizend is verminderd geworden, en legt uit dat er niet zooveel steen be hoefde afgekeurd te worden, dewijl een steen zes kanten heeft en bruikbaar is ook zelfs wanneer er maar één goede kant aan is. I )e voorzitter merkt nog op n.a.v. een vraag van den heer v. d. Velde dat le soort steen f 17 ft f 18 per duizend zou kosten. De heer v. d. Velde noemt de prijs vermindering van f80 een jodemfooi; indien de prijs zelfs een vierde vermin derd was geweest, zelfs dan nog zou spr. dien prijs nog té hoog geacht hebben. Zulks mede gelet op het geringe prijs verschil tusschen le en 2e soort. De voorzitter zegt dat hij in des wet houders plaats evenzoo zou gehandeld hebben, en stelt den Raad gerust dat de steen best voldoen zal. Na nog eenige discussie neemt de Raad met 't gebeurde genoegen, nadat de voorzitter verklaard heeft van deze discussie aan den leverancier verslag te zullen doen en tevens te trachten na inroeping desnoods van deskundig ad vies ter vaststelling van de intrensieke waarde van den steen van den prijs nog zooveel mogelijk af te krijgen. De heer Bruinooge vraagt inlichtingen omtrent het controleeren van de hoe veelheid macadam en brikken op den aan te leggen weg. De voorzitter legt dit uit en constateert dat de controle zeer goed is. f De heer Smallegange vraagt om aan den Molenweg wegens de overhangende takken en bossen de tegenliggende eigenaars of gebruikers van landerijen aldaar te verplichten deze op te ruimen. De voorzitter zegt dit toe. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in een geheime ter behandeling van een request in zake den H. O. (Wat betreft 't antwoord van den voor zitter aan den heer v. d. Velde is de verslaggever zoo vrij op te merken dat de voorzitter heel handig deze steen- quaestie heeft uit den weg geruimd. Onze indruk toch is dat dergelij ke steen als waarover het hier ging niet had mogen worden goed gekeurd.) Zaamslag. Uitslag der verkiezing op Dinsdag voor vier leden van den gemeer teraad. Abr. Dees Jacz. verkreeg 269 sten men. D. Dees Abrz. 255. W. Dees Pz. 2fn" Joh. de Feijter aftr. 301. Jan de Putt'' aftr. 279. W. Scheele aftr. 333 en C a Wisse aftr. 311; zoodat herkozen zijn de heeren de Feijter (a. r.), Wisse (a. r.) en Scheele (c. h.) herstemming tusschen de heeren de Putter (a. r.) en Dees (1.). Ierseke. Dhr. Ph. K. die in een wa gentje gisteren over den hoogen Van kensdijk reed met een hond voor der wagen, had het ongeluk met zeer grootê woeste jvaart boven van den dijk te rijden. Als men bedenkt dat bedoelde persoon totaal lam is, wordt het haast ongelooflijk dat hij zich niet bezeerde Ierseke. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor leden van den gemeente raad werden uitgebracht 511 stemmen waarvan 3 van onwaarde. M. v. Har- melen (lib.) aftr. 310 stemmenD. Riet. veld de Hondt (onafh.) 167 st.M, C v. d. Jagt (a. r.) 140 st.J. van Oeveren (lib.) aftr. 204 st.J. Ossewaarde (s. d. a. p.) 170 st.P. J. Poley (onafh.) 183 st.J. Sinke (a. r.) aftr. 278 st.M. v. Stee (lib.) aftr. 240 st. Gekozen Van Harmeien en Sinke, beiden aftr., her- stemming tusschen Poley, Ossewaarde Van Oeveren en Van Stee. Ned. Herv. Kerk. Drietal te AlmenW. Groeneweg te Enter, T. J. Jansen Schoonhoven te Giet hoorn en B. N. J. Roskott te Oud- en Nieu w-Gestel. Beroepen te Noorden (toez.), J. C. Cool- haas, cand. te Waardenburg te Hark stede, E. Was te Aduard. Aangenomen naar Noord wij kerhout door H. van Wessel, cand. te 's Graven- hage. Geref. Kerken. Drietal te AppelschaF. W. Geerds te Oldekerk, A. Tapstra te Terwispel en J. E. Westerhuis te Gramsbergen. Beroepen te Fijnaart, dr. C. W. Impeta, cand. te Katwijk; te Medemblik, J. G. Feenstra, cand. te Koudum. Bedankt voor Balkbrug door C. Elzenga te Woubrugge. Vlissingen. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. J. van der Dune, onderwij zer aan de opleidingsschool te Mage- lang, is benoemd tot onderwijzer lste klasse aan eenzelfde inrichting van on derwijs te Makass r. De Raad van Amsterdam benoemde tot onderwijzer aan een openb. lagere school aldaar den heer A. Kolsters te Mid delburg, vroeger aan de chr. school Wijn gaardstraat te Goes. De molenaar van Himmelpfort, door Jutte Ihlenfeld. Nijkerk, G. F. Callenbach. Wat heeft het Duitsche vaderland veel te Jlijden gehad van Napoleon en diens benden. In den trant van Erckmann— Chatrians „De loteling van 1813" worden hier op boeiende wijze velerlei lotgeval len verteld van goedmoedige bewoners van een Mecklenburgsch grensdorpje. De schrijfster beschrijft met zekere voorliefde haar helden en heldinnen, en weet in 't verhaal tal van episoden uit den oorlog in te lasschen. Het is een verhaal dat pakt, waarbij men over enkele stijlfou ten gaarne heenglijdt. Wanneer sommige uitdrukkingen minder letterlijk vertaald waren, zou de waarde van het verhaal er niet op verminderd zijn. Edoch over 't geheel genomen verdient dit verhaal bijzondere aanbeveling. Christelijke Ethiek, door dr. H. Visscher. Utrecht G. J. A. Ruijs. Professor Visscher waagt in dit geschrift een poging om meer ontwikkelde cate chisanten den weg te wijzen bij hun liefhebberij-studie. Wat dezen in ouden tijd aan Francken en Nupoort hadden, moeten die van den nieuweren tijd uit Visscher halen. Mogen velen dit doen! Wat zullen zij daarvan later een groot gemak hebben, en wat zal het hun onder den dienst des Woords het luisteren ver gemakkelijken. Niemand late zich door den klank afschrikken. Ethiek is de wetenschap van het zedelijke (leven); en daarbij springen deze vier momenten in het oogde schepping, de val, de herschepping, de voleinding. En zoo be handelt de hooggeleerde schrijver achter eenvolgens het zedelijk leven voor den valde mensch in den staat der zonde de mensch in den staat der wederge boorte; en de eindbestemming van den mensch. Hij deed 't helder en klaar; streng logisch, in de schriftuurlijke lijn; vooral punt 3 waarin o.a. voorkomt Het gezin, Het gezellig verkeer, Het maat schappelijk leven De StaatDe Chris tenen en de Kerk, bevat velerlei, dat bij besprekingen in vergaderingen onzer Jongelingsvereenigingen en Propaganda- clubs van groot nut kan zijn. De inteekeninglijsten voor Filippus' Scheurkalender zijn verzonden. Het schild geeft een in zachte kleuren getee- kende voorstelling uit de Barmhartige Samaritaan. Ds. Hoek verzorgt het Pre- mieboek uitlegging van de woorden van j Amog. Wij herinneren, dat deze uitgaaf strekt ten voordeele van het traktaatgenoot- ne kalender-commi jcML Donner, ds. Lam wij ontvingen het 23e Jat ^Loolraad. De prijs ve ldeI' boekdeel uitgedijde i «aar u sent Onderwijzers en sc r het niet missen. Eebied dient geweten r Ap schoolbesturen in ve Rfi-heid en Schooltoezicht r «Lat er in. Men wend(| Jwjr Derksen te Zeist. iL doel onzer Gereformee Save van bovengenoem tf „d Met instemming laze Krift De prijs is 15 cent. i^n 25 slechts 10 cent. Mer TGrashoff, Vijverhofstraat »n!"naam Knapenleiders Hik 't doet denken aan 1 mk' den naam Knapen bev Daarom niet jongelui of jo. lezing van dit geschrift bapen"-vereeniging verrijz Jónnens leert zïch te ont\ Lrtuigde^en bewuste, bruikbare (gereformeerde ma l®18"1 rn Het Spiritisme. Een drage, door G. Wisse. j. H. Kok. 1 Ds Wisse heeft de Theos bakt; het Tolstoyïsme ver fje 'Nieuwe Religie en 1 keerte" het Buddhisme uit Humanisme in zijn ware g> Jen. Thans heemt hij Ik bnder handen, en wel in een een critisch gedeelte. jroeger maakt het Spiriti ■och nog voldoende om laarschuwen. De schrijve legen de oppervlakkige cr Spiritisme tot een werk vai W; maar evenzeer tegel mi voor bovennatuurlijk tl Jan, wat zich gemakkelijk Bke oorzaken laat verkla .het Spiritisme waar mo weervaren, doch is in zijn Beslist mogelijk, op grom Begen deszelfs leer en practi en waarschuwt de gemeent h wier zwakheid van belij jonaak van de opkomst v Isme ligt. Deze hoogst belai jerpt op het Spiritisme h< tooral de laatste bladzijde erne men ter harte; wai jlinkt de dringende eispl net Woord. Woensdagavond te zes u uit Haarlem die op 't baan sterdam aan 't grasmaa: in trein gegrepen en gedcj ie dit werk al jaren deed, ij heeft daardoor den trein niet hooren aankomen, t n den sneltrein, die on Voor zevenen te Haarlem aa n man liggen. Dim .ekenhuis te R'dam overled md dat een spirituslampj ukken, waardoor haar klee| iraakten en de kleine braif 'men, beenen en aangez Een pas gehuwd arbel 'eeg laatst een slag vai| middellijk was geneesk goodig. Maandag werd de Hen gewonde zoo ernstig,! net ziekenhuis te Nijmegei| den overgebracht waar hij Overleden. In een onbe Bik is Dinsdag een 2-jarig Bth in een zinkput gevall de levensgeesten eerst waij het later toch aan de leden. Onder Boxum isl van een wagen met hoo pn de bekomen verwonc. F?; Te Cornjum overk ■leider Brinkman eenzelfde let gevolg, dat hij op de pla Een aspirant vioede vt Mp van een candid aat vc meenteraadsverkiezingen t( Par op straat gezet, omdat e woning heeft verlaten, hebben de vrouw ondergebracht. Mishandeling door I. foor den heer K te H y ingediend tegen de t_ °??.dat deze tijdens de aaltjarig zoontje herhaa liniaal in het gezim Spugen, waardoor blauwt f den en de onderlip o| lila. Droevi9 einde. Betrefl Wf u,Van den kersenplu Kerkhoven is iater geblek( CL 6t gevole van der fkV.'r Wa®> doch dat iem; 8«hn faa, 1,let een buksl intw' een noodlotti die ^°°vhoofd heeft ger lij j. de hersenen drong, een !6n eind aan 's mans le VAi De justitie aangen Bioscoop. De T<|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2