Uit cfe Provincie. Priratiale Stalen lag Mod. Landbouw. Kerknieuws. Hers Onderwijs. LEESTAFEL. Rechtzaken. Vlissingen 1 Vlissingen U zou] de zwaarste druk, het accent der mi sère, in deze samenstelling liggen bij den heer Tydeman. Het socialistisch weekblad „De Klok" heeft opgehouden te bestaan. Het Manifest. De Ned. heeft ds. J. Quast Hzn. te Utrecht gelegenheid ge geven zich te verklaren omtrent den oorsprong van het Manifest der Alg. Prot. Ver. Thans is gebleken, dat hij alleen de verantwoordelijke man is. Hij gaf dat politieke advies, hij voorzag het van de namen zijner medebestuurders zonder hen er in te kennen, en hij is oorzaak dat sommigen hunner, deze verantwoordelijkheid niet willende dra gen, als bestuurders hun ontslag hebben genomen. De Ned. jspreekt terecht van misleiding. De partijverhoudingen in de Prrv. Staten. Over het geheele land is thans de uitslag der verkiezingen voor de Pro vinciale Staten bekend. De stand in de Staten is thans aldus: In Noord-Holland 39 vrijzinnigen, 22 van rechts en 16 socialisten; in Zuid-Holland 46 rechts tegen 36 links, waaronder 3 socialisten; in Zeeland 20 rechts plus notaris Van Dalsum van de Volkswilpartij en 24 links. in Utrecht 30 rechts, 1 wilde, 8 libe ralen, 1 vrijzinnig-democraat, 1 sociaal democraat in Gelderland 36 rechts, 26 links; in Overijssel 24 rechts, 23 links; in Drenthe 23 liberalen en 2 vrijzinnig democraten in Friesland 27 links tegen 23 rechts in Groningen 20 liberalen, 7 vrijzinnig- democraten, 6 sociaal-democraten, totaal 42 links tegen 3 rechts. Ontzettend raak I Wat de „Nederlan der". schrijft om aan te toonen, „de smadelijke voetval nog bovendien on- noodig is gebleken", is ontzettend raak. Men oordeele In Alkmaar (verkreeg met de eerste stemming Jhr. Van Foreest 4621 stem men, Gerhard 1604 stemmen en Snoeck Henkemans 4505 stemmen, tezamen 10730 stemmen. Bij de herstemming waren de cijfers voor Jhr. Foreest 6144, voor Snoeck Hen kemans 4544, tezamen 10688 stemmen. Het district telt 11522 kiezers. Kr kwa men dus 17 Juni niet op792 kiezers den 25 Juni was dit getal 834 kiezers dus 42 meer. Aangenomen nu, dat onder die 42 de beginselvaste sociaal democraten schuilen die, toen Jhr. Foreest geen antwoord gaf op het ultimatum van Troelstra's partij bestuur, niet gestemd hebben, dan blijkt uit de verhouding der cijfers, dat de soci aal-democraten met de meeste liefde net zoo hardop den niet antwoordenden jhr. Foreest, als op de wèl-antwoordende overige liberale heeren hebben gestemd Met andere woordende fiere liberale partijen, die nederig onderwerping heb ben aangeboden aan de S. D. A. P., die zich onsterfelijk hebben gemaakt door deze beroemde capitulatie... zij hebben volkomen noodeloos zich voor de Natie tentoongesteld De roode neven, die er óók eigenaardige begrippen over beginselvastheid op na blijken te houden, hadden mèt of zonder antwoord toch aan den Vrijzinnige de voorkeur gegeven boven den man der Coalitie. Wanneer dit feit er toe bijdraagt, om den Vrijzinnigen hunne erbarmelijke houding in scheller licht te doen zien, aan kunnen wij niet zeggen, dat dit ons uitermate bedroeven zal Gedeputeerde Staten van ZeeUmd. Heden werden gekozen tot leden van Gedepu teerde Staten de heeren jhr. mr. E. A. O. de Casembroot (aftr.), J. N. Elenbaas, mr. F. J. Sprenger en J. G. va» Niftrik, allen vrijzinnigen. Onnoodig te zeggen tint wij dezen uitslag ten zeerste betrtnren. Vooral Fruijtier en Dieleman zijoi hoogst be kwame gedeputeerden gebit ken. Nu de Staten „om" zijn was deze uitslag na tuurlijk te verwachten. Voor de bijzonderheden betreflende de stemming verwijzen wij naar het verslag van Prov. Staten. Middelburg. Men deelt ons mede, dat in de maand Juni zijn uitgeleend door de openbare Leeszaal en Bibliotheek 1031 boeken, en dat het aantal bezoe kers in die maand 473 heeft bedragen. Middelburg. Op het carillon van den Abdijtoren zal Donderdag 3 Juli het volgende programma worden uitgevoerd van 12 tot 12.15 1 Marsch uit Norma 2 Romance uit „Lucretia Borgia" Do nizetti van 12.15 tot 12.303 Lied uit de opera „Der Waffenschmied" Lort- zing4 Steyerscher Lündler Fischer 6 Die Forelle Schubertvan 12.30 tot 12.456 Les Moissonneurs Rondo Cou- pert7 Les Moutins Gavotte Martine tusschen 12.45 en 1 uur8 Der Jodel- platz Cursch-Buhren 9 Gebirgslied Darr. Goes. In de tweede helft der maand Juni zijn in deze gemeente ingekomen L. J. Bremer, kinderjuflr., uit Amster dam, Nieuwstraat 218I. Weijer, ver pleegster, Hilversum, Oude Vischmarkt 66 G. de Waard, zonder beroep, 's Heer Arendskerke, Oude Vischmarkt 66P. Kik, rijksveldwachter, Veere,.de Ruijter- laan 88 L. D. Smit, orgelmaker, Heer Arendskerke, Groote Kade 33K. J. Pervoost, timmermansknecht, Middel burg, Spiegelstr. 229F. W. van Gent, boomkweekerskn., Amsterdam, Wijn gaardstraat 88 C. J. Blok, landbouwer, Kloetinge, Klokstraat 154 C. H. Steke- tee, straatmaker, Woerden, Van der Goes- kade 161aPa. J. Cornelissen, winkel- juffr., O. en W. Souburg, Lange Vorststr. 231J. Bonnet, tandarts, Watergraafs meer, Stationsweg 27. VertrokkenD. van den Berg, rijks veldwachter, naar Stavenisse A. Roze- boom, kleermaker, Ede (G.). M. C. Aardenburg. Dhr. G. A. Vorsterman van Oyen heeft bedankt als lid en voor zitter van h«t algemeen armbestuur alhier. Axel. Bij de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing verkregen P. Buij- zé (a.r.) 311, A. E. C. Kruijsse (1. aftr.) 355, J. M. Oggel (a.r. aftr.) 471, W. Dieleman Pz. (a.r. aftr.) 389, J. de Kra ker (1.) 268 en J. K. Vink (1.) 188 stem men. Gekozen J. M. Oggel en W. Diele man Pz. Herstemming tusschen A. E. C. Kruijsse en P. Buijze. Heinkenszand. Gisteren had de wa genmaker S. het ongeluk zich zoodanig met den dissel in zijn voet te kappen, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. In de op 1 Juli jl. te Roosendaal gehouden algemeene vergadering der vereeniging Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek te Dinteloord werd tot plaats vervangend lid der financieele commis sie benoemd de heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp en werd besloten tot j oprichting eener pulpdrogerij, terwijl het gevraagd crediet voor aanschaffing eener automatische diksap weeginrichting en voor aankoop van grond, grenzende aan het terrein der fabriek, toegestaan werd. Domburg. Bij de Dinsdag alhier ge houden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad hebben 817 kiezers deel genomen. Uitgebracht werden 212 gel dige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren W. Kesteloo Jz. (aftr.) 168 stem men, C. Schout (aftr.) 62 stemmen, W. Maljaars 80 stemmen, P. van Sluijs (werkmanscandidaat) 53 stemmen. Ge kozen werd W. Kesteloo Jz. (aftr,). ter wijl herstemming zal plaats hebben op 14 Juli a. s. tusschen W. Maljaars en P. van Sluijs. Krabbendtyke. Men schrijft onsHe denmorgen om half tien werden de menschen opmerkzaam gemaakt door een ontzettend leven. Toen men niets om zich heen bespeurde, ging het oog naar boven, en, jawel, voor den eersten keer zag men boven onze gemeente een vliegmachine in vollen vlucht, komende uit het Noorden, vlak over ons dorp heen naar het Zuiden. Bijna alle in woner» kwamen op het geroep naar buiten geloopen om het wonder te zien, doch voor velen reeds te laat, daar de vlieger spoedig uit het gezicht was ver dwenen. De hoogte was vermoedelijk 2. a 300 meter. (Dit moet de Fransche vlieger Brin- dejonc geweest zijn, die 8.55 uit den Haag vertrok. Zie onder telegrammen. Red.) Krabbendyke. De zoozeer gevreesde aardappelziekte is ook hier geconsta- j teerd. Niet alleen in het loof, doeh reeds zijn er zieke knollen, en dat zoo vroeg, terwijl er nog maar enkele men schen nieuwe gegeten hebben. Moge Hij van Wien alles uitgaat, deze ziekte tegenhouden, opdat wij voor de treurige gevolgen gespaard mogen blijven. De ZomerSTtting der Prov. Staten werd gisterenavond half acht door den Com missaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Afwe zig de heeren de Veer en Louwerse. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden werd opgedra- gen aan twee commissies. Aan de eerste commissie, bestaande uit de heeren Van der Vliet, Vogelaar en Dumoleijn, het onderzoek der geloofsbrieven van de leden, gekozen in de districten Middel- burg, Vlissingen, Tholen en Hulst. De tweede commissie, bestaande uit de heeren Tichelman, Maarleveldt en Moerdijk had tot] taak het onderzoek van de geloofsbrieven van de leden uit de districten Zierikzee, Goes en Sluis. Tijdens dit onderzoek werd de zitting geschorst. De commissies in de vergadering terug gekeerd, concludeerden bij monde van de heeren Van der Vliet en Tichelman tot toelating van alle gekozen leden. Dienovereenkomstig werd besloten. De leden werden daarop door den grif fier binnengeleid en legden in handen van den voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af. De voorzitter hield daarna de volgende toespraakj Mijne Heeren Het oogenblik waarin gij het u toe- vertrouwd mandaat gaat vervullen en uwe gedachten richt op de werkzaam heden, die u wachten, roept uw voor zitter om woorden van waardeering te spreken ten opzichte van hen, die hier niet meer worden aangetroffen. Den lOden Juni overleed te Bigge- kerke in den ouderdom van 66 jaar de heer K. Houterman, die vanaf 1901 zit ting had in deze vergadering. Eenvoudig, bescheiden man heeft hij als getrouw Statenlid medegewerkt tot het beharti gen der belangen van de provincie. Zijne nagedachtenis zal door u in eere worden gehouden. De heeren Hammacher, J. Erasmus, Vorsterman van Oyen en Guillaume maakten langer of korter tijd deel uit van uwe vergadering. Zij stelden zich niet meer beschikbaar voor het aanvaar den van een candidatuur. De heer Hammacher had reeds zitting sinds Februari 1879, dus ruim 34 jaar, de heer Erasmus werd in Mei 1895 ge kozen, terwijl de heer Vorsterman van Oyen in October 1905 naar de Staten werd afgevaardigd. Op waardige en ver dienstelijke wijze hebben zij de belangen der provincie gediend en er naar ge streefd de algemeene en plaatselijke wel vaart in uwe bijeenkomsten te bevorde ren. Hunne namen zullen in goede her innering in uw midden bewaard blijven. De heeren Noordijke, Merckens en van Voorthuijsen keerden niet in de Staten terug. Ik meen in den geest der leden te spreken wanneer ik met dank baarheid de diensten vermeld door deze heeren als Statenlid bewezen. Ik wensch de herkozen en nieuw ge kozen leden geluk met hunne benoeming en verzoek hun plaats te nemen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en goedkeuring van door de Staten genomen besluiten, welke voor kennisgeving wer den aangenomen. Een adres van den Nederlandschen beton-ijzerbouw te Amsterdam, betreffen- den bouw van een brug over de Een dracht, werd als ongezegeld ter zijde gelegd. Om dezelfde reden werd ter zijde gelegd een adres van den Bond van Ned. Schil derspatroons om subsidie in de kosten van patroonsleergangen in het huisschil dersambacht. Voor kennisgeving werden aangeno men brieven van Jacq. Pierot Jz. en L. v. d. Hilst, makelaars te Rotterdam, waarbij zij hun dienst aanbieden voor den ver koop van het stoomschip „Zeeuwsch- Vlaanderen". Overeenkomstig hèt voorstel van Ged. Staten werd besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der vereeni ging „Groenteproeftuin Zuid-Beveland" om subsidie. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden allen naar de afdeelingen verzonden. De heer Kakebeeke verkreeg daarop het woord tot het richten van een vraag aan Ged. Staten. Hij zeide, dat bij besluit der Prov. Staten van 17 Nov. 1911 aan den heer G. Huyghebaert een renteloos voorschot werd verleend uit de provin ciale fondsen voor den aanleg van in ge noemd besluit omschreven stoomtram wegen in Zuid-Beveland. Een der voor waarden, waaraan moest worden voldaan, was deze, dat vóór 1 Juli 1913 ten genoe gen van Ged. Staten het bewijs geleverd moest worden, dat de vereischte subsidiën door belanghebbenden zijn toegezegd, dat het benoodigde aandeelen-kapitaal geheel is geplaatst. Mag ik vragen, aldus eindig de de heer Kakebeeke, of door den heer Huyghebaert aan deze voorwaarden is voldaan Namens Ged. Staten zeide de heer Van Rompu, dat in een volgende vergadering op de vraag van den heer Kakebeeke zal worden geantwoord. De voorzitter stelde voor de volgende vergadering te houden op heden(Woens- dag)morgen 10 uur. Aldus werd besloten en daarna de avondvergadering gesloten. Zitting van heden. Opening van hedenmorgen. Afwezig de heeren de Veer en Sprenger. De heer Louwerse is thans wel aanwezig. De notulen der vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Voorgelezen wordt een schrijven van den heer Dieleman, namens den heer G. Huyghebaert, naar aanleiding van het verleenen van een renteloos voorschot voorden aanleg van tramlijnen op Zuid- Beveland. In dit schrijven wordt mede gedeeld, dat het renteloos voorschot zal verhoogd moeten worden, in verband met de aansluiting van Hoedekenskerke aan het net en dat het maatschappelijk kapitaal en de subsidie bij elkaar zijn gevraagd wordt uitstel van den termijn tot 1 Dec. a.s. De heer Kakebeeke deelde hierop mede dat door een combinatie, welke zich vleien mag met de hoop, dat zij een krachtige steun zal genieten van de maat- tschappij tot Exploitatie van Staatsspoor] wegen en die zich er van verzekerd heeft, dat zij het noodige kapitaal zal bijeen kunnen krijgen, en stappen gedaan wor den aan Zuid-Beveland niet een gewone tram, doch een met breede rails, waarop alle goederenwagens van de spoorweg maatschappijen kungen rijden, te geven. Een der eerste stappen zal zijn het aan- ragen van renteloos voorschot. De belan gen van zulk een tram werden uiteenge zet door den heer Kakebeeke, vooral voor den landbouw en den oesterhandel zal het vangroot belang zijn. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Fokker, van Dam, Mulder en Hombach. In d« vacature de Casembroot wordt gekozen de heer de Casembroot met 28 stemmen tegen 12 blanco. In de vacature Fruijtier de heer J. N. Elenbaas met 21 tegen 19 stemmen op den heer Fruijtier. In de vacature Gerlach de heer mr. F. J. Sprenger met 21 stemmen tegen 19 op den heer Gerlach. In de vacature Dieleman deheerJ.G. van Niftrik met 21 stemmen tegen 19 op den heer Dieleman. De heer Sprenger, die na de stemming in do vergadering kwam, en de heeren de Casembroot en van Niftrik namen de benoeming aan, de heer Elenbaas nam de benoeming in beraad. Voor lid der staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet worden bij eerste stemming uitgebracht op den heer de Veer, aftredend, 20 en op den heer Heijse 20 stemmen. Bij tweede vrije stemming wordt gekozen de heer Heijse met 20 stemmen tegen 19 op den heer de Veer en een blanco. De heer Heijse neemt de benoeming aan. Vervolgens wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarbij de nieuwe leden van Ged. Staten nog al» gewone Statenleden zullen worden inge deeld. De afdeelingen worden als volgt samengesteld le afdeeling de heeren Tichelman, van Zuyen, Hoogenboom, Vermaas, Vogelaar, Ysebaert, Hombach, Louwerse, Holle- stelle, Paap, Sprenger, Heijse, van Teij- lingen en van Ged. Staten de heer Blum. 2e afdeeling de heeren van Dam, Won- dergein, van Dalsum, Kakebeeke, v. d. Putte, van Niftrik, Dumoleijn, Neeteson, Moerdijk, van Oeveren, Dekker, Fokker, Duvekot en van Ged. Staten de heer de Casembroot. 3e afdeeling de heeren den Bouwmees ter, Elenbaas, Bleiker, Bolle, Giljam, van der Vliet, Erasmus, Maarleveld, Gerlach, Dieleman, Mulder, Fruijtier, en als lid van Ged. Staten de heer v. Rompu. Hierna wordt de volgende vergadering bepaald op Dinsdag 8 Juli a.s., wanneer een lid voor de Eerste Kamer zal worden gekozen en de voorstellen van Ged. Staten zullen behandeld worden. Uitslag van de Paardententoonstelling te Axel op 28 Juni 1913. I. Oudere hengsten. le prijs Mon Rève de Roeuex van de ver. de Toekomst te Axel2e Avenir van B. C. Puylaert, Zuiddorpe3e Bourgogne II van W. Dieleman, Axel 4e Mustafa van H. Bonte, Koewacht 5e Gamin van J. de Putter, Axel6e Robert van P. Vael-Ysebaert, St. Jan steen. II. Driejarige hengsten. le prijs Max van C. van Esbroeck, Hengstdijk2e Jules de Kiel van J. de Putter, Axelandere prijzen niet toe gekend III. Tweejarige hengsten. le prijs Pirate van C. de Feijter, Boschkapelle2e Indigène de Welden van B. C. Puylaert, Zuiddorpe3e Ro bure van C. de Feijter, Koewacht4e Barveaux van Ph. J. van Dixhoorn, Axel5e Apollo III van A. Fruijtier, Hontenisse. IV. Eenjarige hengsten. le prijs Cambrinus van Joh. Scheele, Boschkapelle2e Carnegie van Ph. J. van Dixhoorn, Axel3o Carlo van Jos. van Geijt, Hontenisse4e Condé van Ph. J. van Dixhoorn, Axel5e Cerbe rus van Ed. Fassaert, Kloosterzande. V. Hengstveulens. le prijs veulen van P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen2e Faro van J. de Putter, Axel3e Corbas van Fr. van Hoeve, AxelCesar van J. F. de Maat-Lemsen, Stoppeldijk5e Snetan van J. de Put ter, Axel. VI. Oudere merries. le prijs Rosette van B. C. Puylaert, Zuiddorpe 2e Bienfait de P. R. N. van P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen 3e Lady van B. C. Puylaert. Zuiddorpe4e Ro sette van H. P. Puylaert, Zuiddorpe 5e Mary van P. Vereecken Cz., Honte nisse 6e Martha van W. Dieleman Pz., Axel7e Marie van Ph. J. van Dixhoorn, Axel8e Emma van Victor Boeding, Stoppeldijk; 9e Emma van J. de Putter, Axel i 10e Ideal van B. C. Puylaert, Zuiddorpe; lie Fanny van Th. Brug- geman, Nieuw-Namen12e Martha van Kr. de Kraker Kz., Zaamslag13e Ba- zinne van M. Dekker Ez., Zaamslag 14e Martha van A. de Bruijne, Terneu- zen 15e Bertha van J. de Putter, Axel 16e Sjora van Ph. J. van Dixhoorn, Axel. VII. Driejarige merries. le prijs. Blondine van B. C. Puijlaert, Zuiddorpe2e. Truida van J. de Putter, Axel; 3e. Mazette II de Lierde van C. J. Vael, Hontenisse; 4e. Coquette van Fr. v. Hoeve, Axel; 5e. Lionesse van J. F. de MaatLemsen, Stoppeldijk; 6e. Lizette II de Velsique van E. B. Plas- schaert St. Jansteen. VIII. Tweejarige merriën. le prijs. Kimono van Ph. J. v. Dix hoorn, Axel2e. Snel van Kr. v. Hoeve, Zaamslag; 3e. Truitje van Arn. Dieleman, Zaamslag; 4e. Altesse van ]C. J. Vael, Hontenisse; 5e. Ema van wed. Th. C. Serrarens, Stoppeldijk; 6e. Lauro Kr. de Kraker, Zaamslag. IX. Eenjarige merriën. le prijs. Bobette van H. P. pu::i ZuiddorpeCubus van Ph.J. v r hoorn, Axel; Mirza .van A. J.CamiaJ1' St. Jansteen; 4e. Chaburette van Jj 2 van Acker, Westdorpe; 5e. Burnt»,. B. L. Ysebaert, Axel. X. Merrieveulens. le prijs. Bella van H. P. puyi Zuiddorpe2e. Campa van J. Dielelll Zuiddorpe3e. Elsa van B. C. PubO ZuiddorpeClarette van S. v. Hociv p Axel; Bella van J. de Putter, Axel Kampioenhengst werd Mon Rève Roeuex eigendom van de Ver. „de 'f komst", secretaris W. Dieleman'te Axel Kampioenmerrie werd: Rosette v» B. C. Puijlaert te Zuiddorpe. 11 Er waren ruim 200 paarden tentoon, gesteld. We hoorden enorme primj bieden voor jonge hengsten, merries veulens. Er werd echter niet veel vet. kocht, wijl de meeste fokkers hun beet materiaal nog niet kunnen missen. Out het veulendepot van Bergen op» Zoon bood zeer hooge prijzen voor hengst veulens. Naar we vernamen vruchteloos (Door een misverstand eerst heden t». plaatst.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eijsden, H. A. B. Reddin- gius te Kropswolde. Bedankt voor Deventer door G. C. Wa- genaar te Markeloo. Geref. Kerken. Tweetal te 's Hertogenbosch dr. J. G. Geelkerken te Epe en R. W. Huizing te IJmuiden. Beroepen te Kielwindeweer, A. Steij- ling te Naarden te Kampen, W. H. Gispen te Zwolle; te Dirkshom, J. G. Feenstra, cand. te Kouduni. Bedankt voor Kapelle-Biezelinge door L. A. Smilde te Ommen. (Ned.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Komhorn (2de maal), M, Koomans te Sneek. De afschaffing van de slavernij in Su riname. De Broedergemeente te Zeist vierde gisteren de vrijmaking van de sla ven in Suriname en verbond daaraan haar 120ste jaarfeest als Zendingsgemeente. pitsl»? van de Ma Geslaagd voor Duitsche handels correspondentie de heer H. I. Roosevelt te Vlissingen. Gereformeerd Theologisch Tijd schrift. 14e jaarg. afl. 3. Red. ds. G. Doekes en anderen. Heusden, Gezelle Meerburg. Een degelijk geredigeerd tijdschrift, dat voor predikant en „leek" altijd wat nieuws brengt. In deze afl. behandelt dr. Aalders de Wellhausensche Pentateuch- theorie en de tekstkritiek, en geeft ds. Doekes een preekschets. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld we gens diefstal: C. Z., 21 j., koopman, Brugge, gedetineerd Middelburg, conform de eisch, tot 2 m. gev.straf, met aftrek van het voorarrestA. O., 25 j., arbei der, Middelburg, tot 14 d. gev.straf, de eisch was 1 m. en'M. M., 21 j., sjouwer man, Middelburg, conform de eisch tot f 12 b. s. 12 d. h.mishandeling :I. S.O., 25 j., werkman, Middelburg tot f7 b.s. 1 w. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h. mishandeling en beschadiging T. J. A. S., 30 j., werkman, Vlissingen, conform de eisch tot 1 m. gev.straf en wederepannig- heidW. P. J. B., 37 j., koopman, Mid delburg tot 14 d. gev.straf, de eisch was 1 m. en J. v. 't L., 46 j., landbouwer, Ovezand, conform de eisch met bekrach; tiging van het verstek-vonnis d. d. 6 Juni 11., tot f10 b. s. 10 d. h. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Van een bekende ontving ik ter lezing het hier ter stede verschijnend „Volke blad" van Zaterdag 28 Juni. Wat daarin onder het opschrift „Het canaille aan het woord" aan het adres van de rechtsche partijen en hun voormannen geschreven wordt, is een uiting van den meest zinne- loozen en redeloozeti haat tegen al wat in godsdienst en politiek rechts staat. Het is zoo schandelijk, dat het ook in vrijzin nige kringen velen doet vragenwaar gaan we heen I)at kan ook wel niet anders, waar zij zien tot welk een verblin ding en verdwazing politieke hartstocht een mensch vervoeren kan. Maar, M. de R., wat ik nu toch al heel verschrikkelijk vind, is, dat de publieke opinie als den auteur van dit verachtelijk geschrijf, den leider der vrijzinnige verkiezingsactie m dit district, ds. Siemelink, aanwijst. Maar dat kan toch niet waar zijn De man, die naar zijn eigen getuigenis, voor niemand bang is, zal toch niet als een echte lafaard, van uit een donkeren schuilhoek, vergif tige pijlen op zijn verslagen vijand af schieten En bovendien, wie heeft niet in den verkiezingstijd in de GoescheCrt. Vlissingen Hf «iggekerke foudekertelIj'tZand. Meliskerke rinW. Souburg 1 W'estkapelle Zoutelande Totaal 5<| I is aantal kic^ors. dige stemmen. 5 is Merckens (a. r. aftr.). p. Vermaas Gekozen de heeren gelezen, hoe ds. S. in tooi toen in een strooibiljet! dat zijn waardigheid el u. na kwam? Tot zulkl kan Z.Eerw. dus beshal dat is onmogelijk En I doet, ds. S. is een predil eelie, dat naastenliefde beid als eersten eisch tl ders. Hoe? Zou nu deP predikt, dat zij God lx naaste als zichzelven nJ zijn eigen prediking daden weerspreken, daj zeggen doe naar zijn v naar zijn werken Hij, lijk zijn tegenstandersl Matth. 7 met dat hoogerl niet, opdat gij niet geooif „wat ziet gij den splinl uws broeders is, en del oog is, merkt gij niet? GI eerst den balk uit uw gij bezien om den i broeders oog uit te dod Zoo'n geveinsde, zol en huichelaar zou dsl M. de R., dat mogel nemen, dat zou al tel wil ik ZEerw. toeroepel gij een prediker zijt vJ van liefde en verdra| moedig strijder voorwa tigheid, en bestraf operl van dit verschrikkelijll hem met al de maclil waarover gij beschikt, vruchten voortbrengt dat wie wind zaait, stol Zeg het hem, dat zalig men en de zachtmoediJ misdadig is om door derl taal den vrede tussch| eenzelfde vaderland te vuur van haat en tw| opvlammen. Zeg het hem maal eindigen. Ik behoef ZEl j niet verder in den morl is zelf man van het wc| best toevertrouwd. Aan den onbekenden| stuk in het Volksblad De geschiedenis leel alleen geloofshaat braT dat ook politieke haat heeft opgericht. De Fr;| is het schrikkelijk bewl i bezin u, ga niet voort I pad, met uw gevaarlij kl „Wat de mensch zal maaien I" Roep niet <1 uit den afgrond, den gtl haat, op zoo roekelool I verder, als gij weer aaij j met open vizier, en sl I schuilhoek allerlei vuil stander. Daarmee bedcf zaak en onteert gij uzeli standers. Met vriendelijken dai voor de plaatsing, Uwl A. L. Goes, 1 Juli 1913. 's Gravenlinge. De Brindejonc is hedenoc larijs vertrokken. Tev onderhoud met Prins 1 Arnhem. Herkozen 1 deputeerde Staten Geld, van Löben Seis, jhr. n oevenaer, mr. baron Ampsenen gekozen d de heer B. Rosmale Haarlem. Herkozen gedeputeerde Staten va e h 'eren Ketelaar, I apello en jhr. Boreel hd de heer Calkoen. Leeuwarden. Herkoz gedeputeerde Staten - «eeren Peereboom, Pc: en van der Zwaag en ge van den heerNautade (e.d.a.p.) Berlyn. Uit Weene den Griekschen R geven over de gehee J i garen op te treden Belgrado. Een geve .vang is aangevangi Vlers en Bulgaren. In

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2