Zaterdag 21 Juni. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 21 1913 >7* .iaa CHRISTELIJK- HISTORISCH ion en HerstemmiDD. C. B00NE, Mr. P. DIELEMAN, P. MERCKENS. J. H. BLUM. DIELEMAN en YSEBAERT DE RIJCKE, STRUVE en VAN V00RTHUIJSEN N00RDIJKE g VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ■b IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. BERICHT. Zij, die zich thans op ons blad abon- ïëeren, ontvangen de tot 1 Juli a. s. verschijnende nummers gratis. Indien de vrijzinnigen by de her stemmingen de sociaal-democraten steu nen worden in de navolgende districten sociaal-democraten gekozen Amsterdam II, Mendels. Amsterdam III, Troelstra. Amsterdam VIII, Kleerekoper. Amsterdam IX, Vliegen. Appingedam, Schaper. Enschedé, Albarda. Franeker, Helsdingen. Den Haag I, K. ter Laan. Rotterdam I, Spiekman. Rotterdam II, Spiekman. Rotterdam V, J. ter Laan. Utrecht II, Van Leeuwen. Weststellingwerf, Hugenholtz. Groningen, Sannes. Hoogezand, Spiekman. Dit is tezamen vijftien sociaal-demo craten. Zoo schreven wij reeds den eersten dag na de stemming. Thans is het een feit dat de vrijzinnigen in al die districten, teneinde de candi- daten der coalitie te weren, met kracht zal bevorderen de verkiezing der sociaal democraten. Er komen derhalve elf sociaal-demo craten bij. Maakt te zamen achttien. Nog in vijf a acht andere plaatsen rallen de sociaal-democraten het van de liberalen winnen. Men zal derhalve straks twintig sociaal democraten in de Kamer zien. Wij herhalen derhalve onze vraagkan dit in 't landsbelang zijn? Wordt het geen tijd dat de vrijzinnigheid tot zich- zelve komt en zich afvraagt waar het op deze wijze henen moet Arme Koningindie met zulk een volksvertegenwoordiging regeeren moet Vlissingen wordt a.s. Maandag geroe pen drie leden der Provinciale Staten te kiezen en Woensdag om mede te werken zoo het kan aan de herkiezing van ons Kamerlid den heer Blum. Wat dit laatste aangaat de herstem- ming voor de Tweede Kamer, hiertoe wordt het heele district Middelburg, omvattende het heele eiland Walcheren, geroepen. Er ligt over de stemming voor de Staten een waas van droeve tragiek. Deze stemming toch zou reeds afgeloo- Pen zijn, indien daar niet de dood tus schen gekomen ware om den levens draad af te snijden van een der candida- ten, hangende diens candidaatstelling. Wie hem gekend hebben eeren zijne ^gedachtenis en bidden van den Heere, me ook over de stemmingen voor de Provinciale Staten regeert, dat de meer derheid moge ten deel vallen aan zijn plaatsvervanger den heer C. Boone. Het doet ons genoegen dat de candi- datuur van dezen kundigen landbouwer Hgenieen onder de landbouwers met zoo groote ingenomenheid is begroet. Wij m°gen dan ook verwachten dat vele, zeer vele stemmen op dezen candidaat zullen worden uitgebracht. Met hem zijn candidaat gesteld de ««eren mr. Dieleman en P. Merckens, twee hoogst bekwame mannen, die als 1 datenleden, laatstgenoemde zelfs in de laatste jaren als gedeputeerde hunne sporen reeds hebben verdiend. He heer Merckens, het aftredend lid voor Vlissingen, heeft ten allen tijde, waar dit pas gaf en noodig bleek, de slangen van zijne districtgenooten be hartigd en voorgestaanzaken of voor dellen waarbij de belangen zijner vader- stad en van het district ter sprake kwa men, heeft hij altijd krachtig gesteund. In ieder opzicht heeft dokter Merckens zich de rechte man op de rechte plaats getoond. Wij bevelen hem derhalve met vrijmoedigheid opnieuw bij. de kiezers aan. Dit geldt ook van den heer mr. P. Dieleman. Reeds op betrekkelijk jeug digen leeftijd om zijn schranderheid en vriendelijkheid,hulpvaardigheid en werk kracht op menig gebied naar voren ge treden, heeft de lieer Dieleman reeds sedert vele jaren in meer dan een college zeer verdienstelijk zitting, en geniet men in menigen kring de vruchten mede van zijn energieken arbeid. Bij vriend en tegenstander geacht om zijn groote kunde en veelzijdige kennis, zijn groote belezenheid en scherpen blik, wordt hij door velen geraadpleegd die voor hunne zaken voorlichting zoeken bij dezen uitnemenden rechtsgeleerde, of behoefte gevoelen aan voorlichting en steun, welke deze nimmer zichzelf zoekende man gaarne verschaft aan wie er om vraagt. Kenner van landbouwtoestanden als weinigenin administratief recht door kneed als financier hoogst betrouwbaar als gedeputeerde om zijn veelszins goede adviezen gezocht, als gedelegeerde voor den schoolraad en als secretaris van het Provinciaal Comité herhaaldelijk uitge komen "als een stoere werker, bezielend spreker, voortrekker en gangmaker, als een man van krachtig initiatief en be gaafd met uitstekend organisatorisch talent, verdient mr. Dieleman al de stemmen van al onze Rechtsche kiezers in het district Vlissingen. Dat dan toch niemand achterblijve om hunne stem aan dezen candidaat en zijn medecandi- daten te verzekeren. Heel Vlissingen stemt Maandag op Voor de Tweede Kamer worden de kiezers op Walcheren a.s. Woensdag 25 Juni ter stembus geroepen. Wat 'n prachtig stemmencijfer schon ken zij toch reeds bij eerste stemming aan den heer Blum Ruim 4800 stemmenEen cijfer, nog nimmer bereikt. Edoch zou het ook kunnen zijn dat men den tegenstander heeft onder- schat Zou het ook kunnen zijn dat de thuis- J blijvers in sommige dorpen gemeend hebben dat onze candidaat, populair in zijne omgeving als weinigen, er toch wèl komen zou. Maar dan zijn zij die zoo dachten, toch wel bitter ontgoocheld. Het is te betreuren dat nog niet enkele honderden kiezers meer zijn opgekomen. Het had den kiezers van Walcheren, het had onzen landbouwers en veldarbeiders, hij de vreeselijke drukten van den hooi tijd, een tweeden gang naar de stembus kunnen besparen. Doch daarover nu maar geen woord meer verspild. Nu maar ons gereed gehouden om den gang of den rit naar de stembus nog eens over te doen. Zullen wij nog een woord ter aan beveling van onzen candidaat zeggen Het zou een beleediging voor den aftre dende zijn. Naar vermogen en waar het moest en kon heeft hij de belangen van 't district, van nijverheid en landbouw en onderwijs in de Kamer bepleit. Door zijn jarenlangen omgang met velen in stad en land heeft hij zich het vertrouwen der meerderheid waardig gemaakt en verworven. En ook nu nog .zijn wij van meening dat in het van ouds orthodoxe Walche ren bij de keuze tusschen dezen Christen staatsman en den heer Van Raalte, aan den heer Blum en niet aan zijn tegen- candidaat de vertegenwoordiging van het district toekomt. Wij behoeven niet te zeggen dat wij niet tegen de Joden gezind zijn, de Joden-hetze verfoeien, in liefde voor de Joden om der vaderen wil de meerderen zijn van onze politieke tegenstanders. Doch het rechtzinnige Middelburg met zijn confessioneele omgeving vertegen woordigd te zien door een man die, vanwege geboorte en geloof tegen de Christelijke religie gekeerd is, de Zending naar Christus' bevel verwerpt en de gees telijke belangen van ons volk veelmin der verstaat dan hij die tot hiertoe zijn district zoo uitstekend vertegenwoordigde, wij willen eerlijk bekennen dat dat ons zeer moeilijk zou vallen. Daarom dringen wij er bij alle recht sche kiezers op aan dat zij in het ware belang van land en volk hunne stem uitbrengen op den heer Op aanstaanden Vrijdag wachten de kiezers in de districten Middelburg, Goes en Oostburg weer eenige herstemmingen, en wel voor de Staten. Zeer hopen en vertrouwen wij dat zij met groote meerderheid hun stem zullen geven aan de aftredenden. Het is nu reeds ongeveer twintig jaren dat de Staten van Zeeland in meerder heid rechts zijn en nimmer nog vernam men dat de behartiging onzer gewestelijke belangen aan minder bekwame handen waren toevertrouwd. Rechts toonde goed te kunnen behee- ren. Indien nu een kiezer zich verleiden liet op een der aftredenden zijn stem niet uit te brengen, of erger nog zijn stem te geven aan een liberaal, en het op één stem in alle drie genoemde di stricten kan, ja zal aankomen, dan zou deze eene daardoor oorzaak zijn dat straks onze aftredende gedeputeerden Fruijtier en Dieleman en Gerlach van St. Joosland door liberalen vervangen worden, en aan mr. C. Lucasse, onzen antirevolutionairen afgevaardigde den scheidbrief gegeven werd; zoodat voor Zeeland weer een vrij zinnige ter Eerste Kamer zou gaan. Mocht dit alles toch goed in- en door gedacht wordenopdat a. s. Vrijdag niemand van rechts nalate zijn stem te geven aan de heeren in Hulst, in Middelburg, in Goes. 21 Juni 1913. In verachtelijk naamloos geschrijf, geteekend „vele protestantsche kiezers" wordt per advertentie in de Vlissingsche Courant mr. Van Raalte aanbevolen om dat hij „zich bereid verklaard heeft als lid der Kamer iederen aanslag op het Protestantsch karakter onzer natie en de rechten der Hervormde Kerk te hel pen verijdelen". Een Jood die geacht wordt beter voor het Protestantsch karakter der natie te zullen zorgen dan een Protestant van onverdachte reputatie als de heer Blum Het ontbreekt ons aan woorden om zulk geschrijf te geeselen. En wat te denken van het rechts gevoel van een candidaat, een oud-mi nister van justitie, die een zoo schunni- gen aanval op de gezindheid van zijn tegencandidaat zonder protest laat voor bijgaan Hindert het dan niet door welke middelen men lid van de Tweede Ka mer wordt? Wie den strijd tusschen het liberalisme en zijn principieele tegenstanders gedu rende de laatste halve eeuw zich te bin nen roept, dien valt het op dat het al dien tijd de politieke worsteling steeds beginselloos gevoerd heeft, als de aan lager wal geraakte edelman steeds op kosten van zijn tegenstanders heeft ge leefd; en telkens weer de meerderheid wist te verkrijgen door te azen op bij zaken. De principieele hoofdzaak van den strijd ging reeds dadelijk na Thorbecke's over lijden te loor. Na de aftreding van de ministeries-Fransen v. d. Putte en Heems kerk, trad het kabinet-Kappeyne op, doch om na een leven van anderhalf jaar weer te verdwijnen. En van dien dag af dag- teekent de periode der liberale beginsel loosheid, waarin de vrijzinnigheid nog steeds voortleeft. Achtereenvolgens traden als haar zet bazen op de kabinetten-Van Lijnden en Heemskerkde Grondwetsherziening bracht het antirevolutionaire kabinet- Mackay voor het frontdoch reeds drie jaren later (in 1891) ging het kabinet te gronde. De liberalen kwamen aan het roer. Zij wonnen den stembusstrijd, niet krachtens hun beginselen, die hiel den zij verborgen maar ten gevolge van een vruchtbare speculatie op derRoom- schen steun. In 1894 kwamen zij door steun van rechts (kieswet actie) weer in de meer derheid. In 1897 ten gevolge van de weigering der Christelijk historischen om in de coalitie te treden. In 1905 tenge volge der kerkelijke actie en andere acties „tegen Kuyper" behaalden de .vrijzinni gen weer de overwinnig. En ook nu zullen zij weer niet den voet in den strijdbeugel zetten, door eigen kracht, maar door spe- culeeren op afval van rechts. Tarief, Hervormde Kerk, Staatspensioneering, Rome, ziedaar de wapenen met welke in de hand zij de meerderheid veroverden. Doch hunne eigen geschiedenis leert het onrechtvaardig verkregen goed gedijt niet. Het auto- en verletgevaar. Sommige menschen zoo schreef een kiezer ons meenen dat de strijdma- nieren van rechts of links niet of weinig verschillen. Wat 't gesproken en geschreven woord aangaat, durven wij de vergelijking aan, over de geheele provincie, wij zouden haast zeggen over het geheele land. Maar op één punt hebben de klagers gelijker is ook door rechts nogal met de auto gewerkt. Hoe kon 't ook anders. Van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's na middags snorden de auto's van vrijzinni gen jen socialisten door straten en over wegen. Kiezers die anders gewoon waren rechts te stemmen, weigerden te komen, wanneer zij niet gehaald werden, of lieten zich halen door de liberalen. Toen zijn in den namiddag ook de rechtsche partijen gaan rijdenhet bleek noodig. Doch noodig of niet zij zullen het van nu af niet weder doen;althans de anti-revolutionaire partij, want van deze alleen kunnen en mogen wij spreken. Deze toch, althans in het kiesdistrict Goes, besloot om geen gebruik meer te maken van auto's tot het ophalen van kiezers. Zulks ten gevolge van misbruik. Wie niet meer stemmen wil, en niet rechts stemmen wil, tenzij hij per auto gehaald en teruggebracht wordt, dien moeten wij helaas thuis laten. Ook het kwaad van het opgedreven verlet dient te worden tegengegaan. Sommige kiezers kosten onzen kiesver- eenigingen te veel aan verlet geld. Wij wezen reeds meermalen op het misbruik dat van die vergoedingen ge maakt kan worden. Zachtjesaan begint de beslissing rechts of links te berusten bij de kiezers van de auto en het verlet. En dit nu kan niet recht zijn. De belegerde belegeraar. Vele liberalen zullen eenmaal spijt gevoelen dat zij zich nu aan handen en voeten gebonden aan de sociaal demo craten hebben overgeleverd. Hoort wat mr. Troelstra dezen rugge- graatloozen toeroept: Aan het Partijbestuur nu de ver antwoordelijke taak om onze herstem- mings-resolutie uit te voeren. Er zyn vry-liberalen van onze stemmen af hankelijk. Het zal nu moeten blijken of zy den ernst van bet oogenblik beseffen. Laten zy hiervan zeker zyn de S. D. A. P laat niet met zich spe len. Laten zy goed begrijpen dat wjj een groote verantwoordelijkheid ge voelen, ook tegenover de Christelijke arbeiders. Wy zullen onze program- eischen niet verhanselen aan menschen die ze alleen willen gebruiken om aan de regeering te komen. Laten de vrijzinnige partijen zich niet de minste illusie maken, alsof er met ons zou kunnen worden gehandeld op een anderen grondslag dan ons herstem- mings-program. Jhr. v. Karnebeek, de eenige man met een ruggegraat onder de Velen in deze eens zoo fiere liberale partij heeft het goed gezegdKan er, wanneer wij dit concentratie-program aannemen, nog wel sprake zijn van een liberale partij Maar wat zal hij zeggen, wanneer hij lee3t dat zijn „partij" nu bij het con centratie-program ook nog aanvaardt het herstemmings-program der sociaal demo craten Aan de Nederlander. De mooie brief uit Donggala in ons no. van Maandag was uit De Rotterdam mer overgenomen. Wij verzuimden dit te melden. De belangen der Ned. Herv. Kerk. Onder bovenstaand kopje schrijft iemand uit Bolsward het volgende aan De Nederlander Wat doet het dezer dagen toch pijnlijk aan, als men in allerlei verkiezingslectuur en op onderscheidene politieke meetings de candidaten der concentratie hoort aan prijzen als mannen, die voor het behoud onzer geliefde Ned. Herv. Kerk zullen wa ken. Is het geen schande, dat b.v. in het district Middelburg een man als mr. v. Raalte aangeprezen wordt boven den heer BlumZouden de belangen onzer Kerk dan veiliger zijn in handen van een Israë liet dan in handen van hem, die als beslist orthodox steeds geijverd heeft voor die Kerk en bovendien zijn beste krachten wijdde aan het Hervormd Chr. Volks onderwijs Mij dunkt, als de geloovige Protestan ten, eens bedachten, dat men van links in al zijn schakeeringen niets, totaal niets voor onze kerk te wachten heeft, en dat links, scheiding van Staat en godsdienst, dus ten slotte toch ook van Kerk en Staat beoogt, dan kan bij de herstemmingen nog veel goed gemaakt worden. Laten heeren predikanten als ds. Hoo- genhuyze en ds. De Jong en allen, die naar hen geluisterd hebben, eens met God alleen gaan en zich ernstig afvragen, of de weg, dien zij bewandeld en anderen aan gewezen hebben, wel recht is. Nog is het niet te laat; in een week kan nog veel gebeuren. Wij zijn het met bovenstaand stukje eens. Alleen het woord „Israëliet" zouden wij niet voor onze rekening nemen. Indien de heer v. Raalte een reform-jood is, dan komt die naam hem niet toe. Israëlieten, die in alles wandelen naar Gods Wet wij bedoelen de orthodoxe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1