'1 I li-; Uit da Pers. Staten-Generaal. Binnenland. Uit tie Provincie. Landbouw. Kerknieuws Onderwijs. leestafel. kolonTënT Gemengde Berichten. I I De Nationale Bond van Proteatantsehe Kiezers, die in alle districten, ook in Goes, de liberalen tegenover Rechtsche candida- ten aanbeval, beveelt in de vrijzinnige bladen de nog niet gekozen liberale en vrijzinnig democratische candidaten aan onder anderen in Amersfoort de Beaufort tegenover v. Asch v. Wiick, die Hervormd ie; in Alkmaar Van Foreest tegenover Snoeck Henkemans, die Hervormd in Amsterdam VII Boissevain' tegenover Middelberg, die Hervormd iein Ommen Bichon (Hervormd) tegenover dr. de Vis ser, schoon die ook Hervormd isin 's Gra- venhage Dolk tegenover Snoeck Henke mans, die Nederl. Hervormd is; in Haarlem Fock tegenover Van Lennep, dïe Hervormd isin Lochem Jannink tegenover Van Heeckeren, die Hervormd isin Middel burg Van Kaalte tegenover Blum, die Her vormd isin Utrecht Ter Spill tegenover v. Hoogstraten, die Hervormd is. En let welin andere districten (dus misschien niet in bovengenoemde „zóó te stemmen als zij in hun geweten tegenover God kunnen verantwoorden". Niemand zal ontkennen, dat de boven- genoemden dr. de Visser, Snoeck Henke mans, Blum, Van Hoogstraten, Van Asch v. Wijck, Van Heeckeren v. Keil, Middel- berg Hervormden zijn van de bovenste plank, en dat, hetzij als predikant, hetzij als ouderling of armverzorger, op hoogst verdienstelijke wijze hebben getoond. Wij herhalen, niemand zal dit ontken nen, dus ook de_onderteekenaars van het manifest der Protestantsche Kiezers niet, en ook ds. Van Hoogenhuijze niet, die tot de onderteekenaars behoort. Hier moet verblinding in het spel zijn. En de uitslag De mannen van kroeg en sociëteit, de spotters en vloekers, de vijanden van het geopenbaarde Woord, en van de Her vormde Kerk lachen in hun vuistje. Dezer dagen werd in het kiesdistrict Goes aan den vrijzinnigen Kamercandi- daat in een openbare vergadering, waarin deze als spreker optrad, door den antire volutionairen debater opgemerkt, dat hij met dat argument van de Hervormde Kerk nu maar niet meer komen moest. Waarop de candidaat antwoordde, dat het „zoo'n mooi middel" was. Kiezen of deelen.. De Nederlandtr schrijft De liberale burgerij zal nu, bij de her stemmingen, te kiezen hebben of te dee len. Steeds heeft zij geprotesteerd, wanneer men haar verweet, in den grond der zaak niet monarchaal gezind te zijnniet echt nationaal te voelenniet slechts on- kerksch, maar anti-kerksch niet slechts onverschillig maar anti-christelijk te zijn. Steeds heeft zij geprotesteerden bij deze verkiezingen heeft zij zelfs met eenig succes getracht stemmen te werven onder de rechtsche kiezers door zich op te wer pen als verdedigster der Nederlandsch Hervormde Kerk. Indien wat nog zeer te bezien staat, het den vrijzinnigen gelukken mocht, enkele rechtsche zetels in handen te krijgen, zullen die nieuwe afgevaardig den hun intrede in de Kamer doen niet als vertegenwoordigers der liberale be ginselen, maar als propagandisten van van het anti-papisme. De herstemmingen nu zullen uitne mende gelegenheid opleveren, om te zien, wat nu in dit protest der liberale burge rij waar is. Of het oranje alleen dienst moet doen als kleur van vrijzinnige verkiezingspa- parassen Of de defensiebelangen de practische vorm van vaderlandsliefde, haar alleen in verkiezingsdagen ter harte gaan Of de liefde voor Christendom en Her vormde Kerk alleen misbruikt wordt als middel om in vaste rechtsche districten denjliberaal een kans te geven? Ofdat dit alles echt is. Dat de li berale burgerij-, zooals wij altoos hebben gezegd in breede kringen beter, christe lijker, nationaler gezind is, dan hare zich grootendeels in handen van socialisten, vrijmetselaars en israëlieten bevindende groote pers zoude doen vermoeden. Nimmer toch zijn de herstemmingen, waar een bekend en gematigd christelijk man in herstemming komt met een socia list, zoo talrijk geweest als nu. In al die districten geeft de gematigde liberale burgerij den doorslag. Zal zij toonen te zijn, zooals zij altoos vezekerd heeft dat zij was? Of zal zij, door haar eigen pers reeds zóó bedorven blijken, dat zij, uit kinder lijke „clericalenvrees" zich zelf in het ge laat kwetsen zal Wij weten het niet Wij vreezen. Maar wij hopen toch ook In elk geval zullen de harten nu open baar worden. Het is nukiezen of deelen. Eerste Kamer. Gistermiddag is ons Hoogerhuis weder om bijeengekomen ter behandeling van een 17-tal wetsontwerpen van meer of minder belang. Een 5-tal werd reeds goed gekeurd, waaronder ook de bijdrage voor de inrichting van het Huis Groen van Prinsterer aan den Korten Vijverberg voor het Kabinet der Koningin. Minister Regout hield hiervoor een krachtig zakelijk pleidooi, met kracht op komende' tegen de motie van den heer Reekers (r. k.) die geen ingrijpende ver anderingen wilde aanbrengen in de loka liteiten voor de Eerste Kamer bestemd, alvorens de plaatsing van de tribunes is overwogen. Met 27 tegen- 11 stemmen is de motie verworpen en daarop werd het wetsont werp z. h. s. aangenomen. Zal de kustverdedigingswet nog door onzen senaat in behandeling worden geno men? Ziedaar de vraag, die de liberale gemoederen schijnt te verontrusten. Het Kamer„overzicht" van de N. R. C. is er bijna vol van. Het spreekt vanzelf, dat de heeren gaarnn zouden zien, dat dit fonds wetje ook onafgedaan bleef liggen. Ons dunkt, de zaak is eenvoudig. Wat belet de Eerste Kamer deze wet alsnog in behandeling te nemen? Integendeel het getuigt van zelfbeheersching en objectivi teit, wanneer de Kamer in haar geheel vóór het ontwerp stemt. Weliswaar ston den in de Tweede Kamer rechts en links tegenover elkander, doch van ons Hooger huis mag verwacht worden, dat het ten einde toe de hooggeroemde objectiviteit betracht. De N. R. C. heeft de laatste jaren niet veel gezien van die zelfstandigheid, doch dit pleit niet voor haar eigen objecti viteit, waarvan we de laatste maanden trouwens maar weinig gemerkt hebben. De Eerste Kamer is ieder tot oor- deelen bevoegde moet het toegeven moreel gedekt, wanneer zij het kustver- dedigingsontwerp alsnog in behandeling neemt en goedkeurt, 's Lands belang eischt spoedige aanneming't is niet al leen de rechterzijde, die dit belang in ziet, ook al gaf de stemming in ons La gerhuis een anderen indruk. Minister Colijn's opvolger zal heusch niet in een moeilijk parket komen, wan neer de wet thans wordt aangenomen. Hij zal de huidige regeering eeuwig dank baar kunnen zijn voor hetgeen ze ook met betrekking tot de defensiebelangen presteerde. Links make zich niet noodeloos be angst. Rechts draagt thans nog de ver antwoordelijkheid we zullen werkelijk niet met vuur spelen. Dokters en Kamercandidaten. De heer Wirtz mocht geen Kamercandidaat voor Hoogezand zijnzijn dokter had het hem ontraden. De heer Pollema aftre dend lid in Gorinchem, mocht niet gaan spreken, zijn dokter had het hem ver boden. Toen bedankte de heer Pollema maar heelemaal. De heer v. Lennep, candidaat int Haarlem, lijdt aan keel- catarh, en moet maar, zoo adviseert de dokter, zoo min mogelijk spreken. Gelukkig dat de politieke objectivi teit van de Nederlanasche geneesheeren boven allen twijfel verheven is, anders zou men geneigd zijn te zeggeneigen aardig toch. De burgemeestersbenoeming van Kou- dekerke. De heer Duymaer van Twist heeft gisteren persoonlijk bij den officier van justitie te Heeren veen een klacht wegens beleediging ingediend naar aan leiding van een bericht in de verkiezings courant in het district Steenwijk. Linksche fraaiigheden. Men schrijft aan de Stand. In den nacht van 16 op 17 Juni trek ken 15 20.vrijzinnigen, voor 't meeren- deel onder den invloed van 't Schiedam mer nat jiaar de Chr. school te Klazina- veen. Ze zijn met stokken gewapend, hebben de jassen 't binnenst buiten ge keerd en de petten diep in de oogen getrokken. Ze nemen plaats op 't school hek, terwijl één hunner zal „preeken". Hij braakt de verschrikkelijkste ver- wenschingen uit aan 't adres van de school en 't schoolhoofd, den heer De Bruijn, voorz. der Centr. A. R. K. Daar deze niet thuis was, zond diens echtge- noote om politiehulp, doch zonder ge volg. De preek is uit en nu zal men gaan spijkeren en plakken. Op ramen en muren wordt Borgesius bevestigd, onder een stortvloed van vloeken en lasteringen na een demonstratie die met een rondedans over 't speelplein werd besloten, trokken ze na een verblijf van circa 8/« uur weer weg. Een stukje verkiezingsactie in eender centra's. Men schrijft ons Omdat het niet velen onzer lezers gebeuren zal, door andere plichten geroepen, in verkiezings dagen buiten het district hunner woning te verblijven, dacht het mij interessant genoeg te beproeven een kijkje te geven op de verkiezings-actie gelijk die in den Haag wordt geleid. Voornamelijk in 't oog vallend is de ver gedreven reclame, die men aller wege ontdekt. In vele straten vlaggen uithangende met den naam van den candidaat van het district, vooral wit met rood, ter aan beveling van den socialist. Optochten met fietsen bevlagd met den naam van den candidaat. Auto's beplakt met reclame biljetten voor vrouwenkiesrecht. Recla me wagens met luid klinkende bellen, met platte grove illustraties, b. v. de tariefwet voorstellende door een werkman liggende onder een pers en geld brakende. En voorts reclame biljetten altijd en overal op alle punten van verkeer, tot zelfs des Zondags in den omtrek der kerken. Men sprak allerwege Van reclames in Amerikaanschen stijl voor een der Haag- sche geldkoningen gemaakt, maar ik heb die niet gezien. Op den verkiezings-dag stelt iedere kies- vereeniging auto's als hulpmiddelen ter beschikking en bewonderen moet men den moed en de taaie volharding onzer mannen in die districten die altijd maar opnieuw hun geld en hun arbeid be schikbaar stellen om te getuigen, maar toch ook te werken voor een hopelooze zaak. Ach, dat toch evenredige vertegen woordiging kwame En op den avond van den verkiezings dag dan komen de kiezers van alle wind streken bij honderden en duizenden pos- teeren zich voor de dagblad-bureau's. Een man met geweldige stem of gewa pend met een scheepsroeper bazuint over die woelige zee van menschenhoofden de berichten die inkomen uit. Daarna worden ze aangeplakt met groote letters of later op den avond, door een projectie lantaarn op het doek vertoont. Eerst wordt het verkeer van trammen en auto's door de politie met voorzich tigheid geleid, naarmate het voller wordt gaat het steeds moeilijker tot het stop gezet wordt. Namen en cijfers worden met gejuich of schel gefluit begroet, sterker naarmate het district twijfelachtig is. Bij het af roepen van den naam van den candidaat der extra-reclame in den Haag en het kleine stemmen-cijfer door hem vera re gen ging een uitbundig, schier onbedaar lijk gelach op. Mijne belangstelling werd natuurlijk het meest getrokken door onze Zeeuw- sche districten. Het resultaat van Oostburg verwon derde me, en toen ik Middelburg hoorde afroepen twijfelde ik aan de juistheid van mijn gehoor, maar de projectie lantaarn zei een oogenblik laterdaar staat geschreven. 't Was 11 ure, de eind-uitslag werd bekend gemaakt en de eenigen die juichend, zingende de Internationale, ver trokken waren de socialisten. En nog liet de reclame u niet los. Huiswaarts gaande werd u een courant in de hand gestopt, meldende den bijna volledigen uitslag, met het verzoek z.o.z. Ziet ge de ommezijde dan staat daar met reusachtige letters Kiest, rechts en links uwe kleeding in het magazijn van Voorwaar, ik kan begrijpen dat menig een voor zijn dagelijksch leven de voor keur geeft aan de landelijke fluit boven den stadstrommel. Op de perron's van het Haagsche sta tion heerschte Woensdagmorgen de meest volmaakte stilte, want ieder las de cou rant. En de daaropvolgende reis werd gekort door gesprekken over den uitslag en over verwachting van de uitkomst. En alzoo behoorde de verkiezing van V3, in eersten termijn alweder tot de geschiedenis. Het begint al. De vrijzinnigheid en het socialisme zoeken elkander al. Trou wens, wie had het anders verwacht De volgende mededeeling werd aan de liberale bladen verstrekt: „Het centraal comité der vrijzinnigen, overwegende dat onder de omstan digheden van het oogenblik het lands belang medebrengt, dat bij de her stemmingen voor de Tweede Kamer over de geheele linie de tegenstanders der rechterzijde worden gesteund, adviseert, met volledige handhaving van eigen beginselen, aan de vrijzinnige verkiezingscomité's in de verschillende districten de verkiezing van alle can didaten die met coalitie-candidaten in herstemming zijn, zoo krachtig moge lijk te bevorderen." De tegenstanders van de coalitie-can didaten ook wanneer dit socialisten zijn zullen dus gesteund worden. Wat hebben we gezegd Heusch, de veronderstelling, die wij reeds weken geleden opperden, was niet ongegrond. Men ziet het nu. Openlijk worden thans reeds de socialistische candidaten, die met de onzen in herstemming komen, aanbevolen. Voor een dergelijke overwinning, waarbij wij onze eer moesten inboeten, zouden wij hartelijk bedanken. Middelburg. Begunstigd door mooi weer had alhier heden de jaarlijksche paardenmarkt plaats. Er heerschte een gezellige drukte op het Molenwater waar ongeveer 325 paarden en veulens aan de lijn stonden, tegen 270 in 1912. Er was vrij wat handel. Vooral voor de verloting werden veel paarden aange kocht. Voor veulens werd betaald f160 tot f200; voor éénjarige paarden f300 tot f 350voor tweejarige f 350 tot f 400 voor 3jarige f 500. Met den middag ver plaatste de drukte zich naar den Schut- tershoftuin, waar de paarden en andere voorwerpen voor de verloting aange kocht, waren tentoongesteld. Middelburg. De schutting van het nieuwe post- en telegraafkantoor in de Lange Noordstraat alhier is weggeno men en kan een ieder thans den gevel geheel zienhet komt ons voor, dat deze een goed figuur zou maken als hij niet zoover achter de rooilijn was geplaatst. Men is ook druk bezig met het aanleggen van den nieuwen telegraafkabel van het station naar het nieuwe kantoor. Wij vernemen, dat het kantoor binnen niet al te langen tijd in gebruik zal worden genomen. Middelburg. De Stct. bevat de sta tuten van de N. V. de Tuinbouw, alhier. Doel het verbouwen van tuinbouwpro ducten op daartoe geschikte gronden in Zeeland en het verhandelen dier pro ducten. Duur tot.31 Dec. 1942. Kapitaal f25000, verdeeld in 10 aandeelen van f2500, waarvan 5 geplaatst en volge stort, 2 door inlevering van onroerend goed te Serooskerke. Het beheer wordt gevoerd door een bestuurder, onder toe zicht van een commissaris. Voor de eerste maal is tot bestuurder benoemd dhr. A. de Smidt, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers en tot commissaris dhr. mr. .T. A. Heijse, ban kier, beiden alhier. Vlissingeu. De Stct. bevat de statuten van de Zangvereeniging „Looft den Heer", alhier. Stoppeldijk. Alhier is Dinsdag de bliksem in een woonhuis van A. S. geslagen. Het huis met stalletje gingen in vlammen op. Een koe en twee var kens zijn o. a. verbrand. IJzendyke. Tijdens het onweder van Dinsdagmiddag is de bliksem in de landbouwschuur van E. v. H. geslagen. Het gebouw brandde geheel uit. Spoorweg BurghBrouwershaven. Bij Kon. besluit zullen ten behoeve'van den spoorweg van Burgh naar Brouwers haven en van verbetering in de ligging van den spoorweg van Brouwershaven naar Steenbergen, ten algemeene nutte, ten name van de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij ter uitvoering van de wet van 8 Februari 1912 (Stbl. no. 57) worden onteigend de eigendommen in de gemeenten Burgh, Haamstede, Renes- se, Noordwelle, Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brouwershaven, Zonne- maire, Noordgouwe, Zierikzee, Nieuwer- kerk, Oosterland, Bruinisse en Nieuw- Vossemeer, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. no. 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zijn op den staat, bij dit besluit gevoegd. Coljjnsplaat. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Colijnsplaat dhr. J. M. Haring man, ter vervanging van dhr. D. de Jonge, die overleden is. Tholen. De zwarte bessen zitten dezen zomer hier vol met bladluizen, die door hun enorm aantal niet zijn uit te roeien. Ook op andere bessen komen ze voor, maar niet in groot aantal. De verbouwers van zwarte bessen-struiken lijden er groot nadeel door, één zeker van f 2000 :i f2500. De bessen worden bijna uit sluitend naar Engeland uitgevoerd (voor de Londensche markt). Twee geboren Zeeuwen Pastoor Clarijs, geboren 1863 te 's Heerenhoek, van 18041911 pastoor te Tholen, daarna te Assendelft; en generaal Risseeuw, geboren 1834 te Zuidzande zijn gis teren overleden. *'s-Heer-Abtskerke. Stemming gemeen teraad 17 Juni, vacature M. Dekker. Uitgebracht 69 stemmen. Onwaarde 1 stem. F. de Roo had 47 en W. Min- naard 21 stemmen. Gekozen dhr. F. de Roo. De gewone rij ksnaj aarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen worden gehouden te Middelburg op 22 September; te Oostburg op 23 Septem ber; te Kattendijke op 24 September; te Hulst op 25 Septemberte Bergen op Zoom op 26 September .en te Zierikzee op 27 September. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Someren (toez.), J. H. Denee, cand.te Rotterdam en te Oos- terwolde, W. Bieshaar te Zettente Grollo, A. Veldman, cand. te Bedum. Bedankt voor De Wilp door A. Veld man, cand. te Bedum. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar De Rijp doorj C. A. Evelein te Amsterdam. Geslaagd op het examen voor kin derjuffrouw (Ver. Tessclschade) mej. J. M. Zevenhuizen te Middelburg. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechten aan de universiteit te Leiden de heer R. Koole, van Zierikzee. Het vergelijkend onderzoek voor ingenieur rijks waterstaat zal in de eerste helft van September plaats hebben. Zie voor bijzonderheden St.ct. no. 141. Het vergelijkend examen voor sur numerair der P. en T. (waarvoor 20 plaat sen beschikbaar zijn) zal in Augustus worden afgenomen. Zie St.ct. no. 141. De Kerkelijke Tucht, door dr. 'J. Jansen, v. d. m. te Bedum. Arn hem, A. Tamminga. Da. Jansen's studie over bovenge noemd ondèrwerp leidde tot de uitgaaf van dit standaardwerk, waarin hi tereen volgens^ behandelt de 00IJ de bedienaars, de oorzaken, het het voorwerp, het doel, de voorU de eerste acte, het verloop, de acte der tucht, om te besluiten pers, hoofdstuk over de wederopmina (,i over de tucht over de auibdragers n schrijver verdeelt ieder hoofdstuk in onderafdeelingen, hetgeen de 1^' en bestudeering van dit belangd] Z' derwerp zeer vergemakkelijkt. \yle en bestudeering van dit belangrijke2"^ derwerp zeer vergemakkelijkt. w,e °l' kennis op dit breede terrein histurisï' k-prkrpr»ht.p1iilr pn PYPorotio«U -i kerkrechtelijk en exegetisch wil Ve i ken en verdiepen, en er tegen opziet!' veel boeken er op na te slaan, die met dit boek tevreden zijn, hewelk aangename stijl velerlei nieuws geeft een onmisbare wegwijzer ambtsdragers. Een register van tekst!' en een register van namen en vergemakkelijkt den omgang niet dit I boek. 11 De vrijzinnige] pers in Indü. Het I Hbl. meldt in zijn nr. van 22 Mei Hedenmorgen om half negen nam >1 substituut-officier van justitie, mr. Jet. tink, in verhoor den heer W. Kerremam hoofdredacteur van het Soer. Niembkï in verband met een nieuwe door den officier van justitie, mr. Du Cloux,tem den hoofdredacteur van het Soer'. Han delsblad ingestelde vervolging naar aar'. leiding van eenige ter terechtzitting do.? den laatste geuite beweringen als zouden er aanwijzingen bestaan dat de officier van justitie mr. Du Cloux de hand heeft gehad in een artikel in het Soer. Niest. I blad over de'quaestie Einthoven-Boiel In verbandj met het a.s. vertrek van den heer K. maar Europa wordt liet onderzoek in deze zaak bespoedigd. Gisteravond heeft de politie te I Nijmegen in een buitenwijk der stal een naaktlooper aangehouden. De mar., ongeveer 50 jaar oud, zweeg op alle vragen. Vermoedelijk is hij Duitschei, Hij is voorloopig in het Wilhelmina-1 ziekenhuis opgenomen. Te Groningen is gisteren een lan-1 taarnopsteker in de Noorderhavec geraakt en verdronken. Tusschen 6 en 7 uur heeft ziel gisterenavond een hevig onweer .ontlast I boven Sittard. De bliksem sloeg in het gebouw voor industrie op de Sittardsche tentoonstelling, waarin een 20-tal arbei ders aan het werk waren. Een man werd van een ladder afgeslagen en 1 t bewusteloos. Na een uur kwam hij weer I bij. Verschillende arbeiders werden tegen den grond geslagen. Een paar pijlen van de groote industriehal zijn ten en vele glasruiten gëbroken. Juist I was men begonnen met het plaatsende eerste inzendingen in deze hal. Het werk gaat weer geregeld door. Een mislukte schaking. Eergister- nacht kwam te Rozendaal een automo-1 biel uit Antwerpen aan, waarin zich een verliefd paartje bevond, dat met een der vroegtreinen hun reis naar Holland wilde voortzetten. Hiertoe hadden zij zich voorzien van een rondreisbiljet. Juist bevonden zij zich in de wachtkamer, toen de eerste trein uit Antwerpen arri veerde, waaruit tot hun grooten sehrit I met groot kabaal 'kwamen gestormi vader, moeder en een oom van het meisje, dat zoo vol illusies haar galai op dit avontuurlijk tochtje had gevolgi In het begin vluchtten de geliefden c gang in en het station uit en trachtten I door den uitgang van het station onge-1 zien weer op het perron te komen Deze toeleg echter mislukte, en een nieuwe nog heftiger scène had tusschen I de geliefden en papa en mama plaat- waar bij zich thans, op verzoek van den oom, een marechaussee voegde. De aan-1 val werkte zoo ontnuchterend op het gemoed van het arme minnende meisje I dat zij schreiend haar galant in den stee» liet en met papa en mama met eersten den besten trein naar Antwerpen terugkeerde. (De Grondw, Een noodlottige botsing. Zondagavond I heeft nabij Lyon een zeer noodlottige botsing tusschen twee automobielen j plaats geluid. De auta's reden met vrij groote vaart op elkander in, zoodat oj totaal verbrijzeld werden. Van de in®' tenden werd een dame op slag gedood terwijl de zes overige personen ernstige verwondingen bekwamen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelij kheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Wanneer een krijgsman gadeslaat dj helsche machten, en deze ziet ontketend die op hem en medestrijders gericm worden dan komt er zeker wel een hui vering over hem, maar wanneer bijeen goed krijgsman is, dan ziet hij boog®1 op, over alles heen tot zijnen God, He in de ure des gevaars hem zegevieren uit den strijd kan doen uitkomen- De vorige dagen waren dan ook «O beproevend om hooger op te zien» e° dien God aan te roepen in de ure de gevaars in den politieken strijd, en was alles nog maar geweest tegen den meu'" mensch. Maarop grove onteerende wijze f met God en Zijn Woord en werken I draak in redevoeringen en gestoken. Twee gewichtige dagen achter ons. Er viel ook wir Daarvoor den Heere dank vernieuwden moed de w gereed houdende voor nog dagen van strijd. Ieder, wie nog niet is ve minder dan een verscheure u;et nalaten met zijn stei gaan op den dag der verkiezi volgen en blanco laten die c De afval is wel groot, m zoo groot, of, wanneer de God en Zaligmaker wordt i toch nog meer zijn, die Gods den strijd aanbinden. Een K'. medestrijder in Goes, 17-6-'13. Oostburg. Menschen, erger je niet De vrijzinnigheid in O» op ouderwetsche manier 1 Wel is dhr. De Muralt, Oostburgsclie kiezers in gebracht Unie-Liberaal, te V. D. zijn, maifr dat hinde is toch van de familie. 1 behoort ZEd. tot de Linkse Bij bekkenslag was gister gekondigd, dat dhr. De Mur zou verleenen in de Beurs, een feestjeDe burgemees het ^Gemeentehuis de vla, zoo ook van de Beurs. I heide openbare gebouwen wai geuieester I Het sein was de particuliere woningen v gemeester, van den secreta dokter, van den inspecteu tingen, van den ontvangei gistratie enz. waren in min tijd de vlaggen uitgestoken. In den namiddag reed dli met familie in een landaue burg en omstreken, 's Av kwam het muziekgezelschap al spelende naar de Beuri tonen van het Wilhelmus het Beursgebouw binnen, officieele wereld van het lai zand was vertegenwoordig» van de audiëntie gaf het nie lid een souper. Intusschen joelde het vol Oranje boven Oranje hove Muralt Tot afwisseling werd er g leman mag zakjes plakken Oranje bovenOranje bove Muralt Er werd gedanst en geh kermis was. 't Was een jan En zoo is het geschied Juni van den jare 1913 dat van Oostburg de coalitie-part weg hebben geërgerd, vreuj als zij waren koning De Mi midden te hebben. Amsterdam. Kamerverkiez wij vernemen zal het cent der Antirev. Partij de aange vereenigingen adviseeren Herstemming tusschen 2 linl daten te onthouden. (Over de juistheid van dit nen wij niet oordeelen. Wij officieel bericht af. Red.) Amsterdam. Het Partijl H- D. A. P. herft besloten i centratie-candidaten, die in h komen met een coalitie-cai .al vragen te stellen lo. E eisch van urgentie invoer grondwet van algemeen kie mannen en opheffing van de ujke uitsluiting voor vrou ""'paling, dat geen vrouw oj minder maatschappelijken we worden uitgesloten? 2o. Zijl u tegen elke versterking van banier te verzetten 3o. Zijt mede te werken tot onverw n.og van art.- 369 van de In uitbreiding tot alle 70-jarige en noodig bebben? 4o. .^°i°r'nCIa^ de wet-Talma met r 369 wordt ingetrokken a niet word ingevoerd. fcAan den secr. van het ucentratie-comité is mede, arf' ''at de concentratie ca.-, i'm Herstemming komen candidaten en deze vragen ^antwoorden, openlijk door en worden aanbevolen. richt'Vtenig€iu0emde vraKen Z1J endk i> !r' Juten te Berge hr. Bichon van IJsselmo f!,,Sitmla,,u" De MiJ'- tot Ex Het dividend over het Jaar op 5 pCt. bepaald. stel* Hbavenliage. f Eerste Kamei daw' n Kustverdedigings lru n 111 Hehandeling te nemen, tegen links) 13 8temn steunnChe<ïé' De. vrijzinnigen t voor a" r!e aoeialistische ca Elhorst o 'ÏV jtaten tegenov Voor a Vn de candidatuu Si»tC 3 weede Kamer bevelen "dturd. Alhier is de bliks

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2