Uit de Pers. Buitenland. Binnenland. Uit ëe Provincie. Kerknieuws. 1 Onderwijs. Rechtzaken. Financiëele Berichten. Gemengde Berichten. Bh dat protesteert dan nog tegen den stemvee" naam Het Nederl. Onderwijzers-Genootschap heeft een blaadje doen verspreiden, waarin met eenige voorbeelden wordt aangehaald, dat bij het bijzonder onder wijs zoo vele tweemansschooltjes zijn, en het Rijk daardoor genoodzaakt is zoo veel subsidie te verschaffen. Mag ik u nu evsp mededeelen hoe de ware stand van zaken is Het aantal scholen voor gewoon L. O. (vakken a-kmet minder dan 40 leer lingen bedroeg op 1 Januari 1904 bij het openbaar onderwijs 209, d. i. 6,5 pet., bij het bijzonder onderwijs 81, d. i. 5,1 pet. Op 1 Januari 1911 bij het openb. onderw. 248, d. i. 7,5 pet., bij het bij zonder onderw. 48, d. i. 2,3 pet. Conclusie. Het aantal kleine scholen is percentsgewijze bij het Openb. onderw. 3 maal zoo groot als bij het bijzonder onder-wijs. Het aantal kleine scholen is bij het Bijz. Onderw. sedert 1904 niet toegenomen, maar gestadig afgenom'en, niettegenstaande het aantal Bijz. Scholen sterk vermeerderde. Het gemiddeld aantal leerlingen van al de Bijz. Scholen is 172. Het gemiddeld aantal leerlingen van al de Openb. Scholen is 171. Aantal scholen in Openbare Bijzondere 1908 3274 1885 1909 3273 1943 1910 3289 2016 1911 3303 2060 Nog een conclusie betreffende „Kleine Schooltjes". Van het totaal aantal scho len in 19085159 waren 281 „kleine", d. i. 6,5 pCt. In 1911 van 5363 waren 296 „kleine", d. i. 5.5 pCt. Het aantal „kleine schooltjes" is in totaal dus niét toe- maar a/nemende. Nog wordt in hetzelfde blaadje ver teld, dat sommige bijzondere scholen voor M. U. L. O. in Amsterdam veel meer subsidie ontvangenadan die van het openb. onderw. In het regeeringsverslag over het onderwijs in Amsterdam in 't jaar 1912 lees ik, dat Amsterdam boven de Rijkssubsidie meer dan 25 ton zelf bij past, en het totaal schoolgeld plm. 4 ton bedraagt. De getrouwe lezer oordeele nu zelf. Aan onze Wederstrevers. „Maar Naboth zeide tot Achab: Dat late de Heere verre van mij zijn, dat ik u de erve mijner vaderen geven zoude". 1 Kon. 21: 3. Neen, gij zult het nimmer hebben Onzer vad'ren vaderland; 't Is ons krachtens de historie Een gewijd, geheiligd pand. Hier toch vloten bloed en tranen Hier, hier werd in tachtig jaar, Onze vrijheid duur bevochten Op den aartsgeweldenaar. Zouden w'op Kappeynsche wijze Ons weer kneenten laten, neen, Neen, wij zullen biddend worst'len Met al wie ons tegentreên. Het „Pro Rege" blijft de leuze, Van ons gansche Christenvolk, Overal, waar gij de vrijheid, Preekt, maar rooft met strop en dolk. Heer', ai laat het verre blijven, Dat w'om geld of eer of macht, Ooit verpanden, wat Gij ons hebt Uit genade toegebracht. Standaard. P. de Z. JGz. De Balkanverwikkelingen, Volgens de Times stelt Rusland krachtige pogingen in het werk om den vrede tusschen de bondgenooten te handhaven. Rusland dringt erop aan, dat zoo spoedig moge lijk op den Balkan worde gedemobili seerd, daar anders de minister-presiden ten niet doeltreffend kunnen beraadsla gen. Het verdrag van bondgenootschap tusschen Servië en Bulgarije moet vol gens het oordeel van de Russische regeering, worden gewijzigdkunnen Servië en Bulgarije het over de noodige wijzigingen niet eens worden, dan zal zij zelf te dien opzichte een |voorstel doen. In zijn^gesprekken met [de[ vredesaf- gevaardigden neeft de koning van Enge land er den^nadruk op gelegd, dat de bondgenooten zich rekenschap moeten geven van de gevaren, die zouden voort vloeien. uit een oorlog tusschen hen. Een nieuwe oorlog zou een misdaad tegen dej menscliheid zijn. Neerbosch. Wijlen mej. J. M. W. Vis te 's-Gravenhage overleden, heeft aan de Weesinrichting Neerbosch f 6000 gelega teerd, vrij van successie. Men schrijft aan de N. R. C., dat met ingang van 16 Juni a.s. het Belgisch grenskantoor Middelburg (Zeeuwsch- Vlaanderen W. D.) alle Maandagen van 9 tot 11 uur open zal zijn voor den invoer van Nederlandsch slachtvee en voor Ne- derlandsche schapen bestemd voor de slachtbank. De runderen moeten per spoor verzonden worden in gesloten wagons naar de slachthuizen te Brugge. Uit Batavia wordt aan de N. R. C. geseind, dat te Koeto Ardjo een koelie werver als bestelgoed een pakket kreeg toegezonden, waarin een bom zat. Bij het open van het pakje ontplofte de bom, tengevolge waarvan de geadresseerde, Hoogbruijn genaamd, zwaar gewond werd. Kamerverkiezingen. De Nat. Bond van Protestantsche kiezers steunt in het di strict Middelburg de candidatuur mr. E. E. van Raalte tegenover die van dhr. J. H. Blum. Dat klinkt zotde heer Blum die een oprecht lid is der Herv. kerk, en de be langen dier kerk, o.a. door lid te zijn van Christelijk Volksonderwijs, boven eenige andere voorstaat, een echte Protes tant dus, krijgt van de Protestanten tegen over zich een JoodTer bescherming van het Protestantisme Amsterdam telt 590.056 zielen. Bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Kloosterkerk. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage hebben besloten de restauratie der kloosterkerk voort te zetten. Te 's-Gravenhage heeft zich een comité gevormd om ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis een blijvend huldeteeken te stichten voor de nagedachtenis van William Stead. ZExc. dr. A. Kuyper is eerelid van het Comité. Kamerverkiezingen. De heer J. J. F. van Zeijl, Redacteur van Zelandia te Hulst schrijft „In een te Kampen gehouden verga dering zou de heer mr. J. B. de Gast, vrijzinnig candidaat aldaar hebben voor gelezen uit Zelandia van 21 Mei 1913 de woorden„Wie stemt op liberalen, gaat naar de hel". Ik loof een premie uit van duizend gulden dadelijk betaal baar, aan den heer de Gast of aan ieder, die mij vertoonen kan een Ex. Zelandia van 21 Mei 1.1., of van een anderen datum, waarin de woorden staan„wie stemt op liberalen,gaat naar de hel". Verkiezing Prov. Staten. Hulst, fn het district Hulst treden voor de Prov. Saten 4 leden af, nl. 3 katholieken en 1 anti-rev. De centrale liberale kiesvereeniging heeft alleen ge steld de heeren Ph. J. van Dixhoorn en F. Kaan. Thans worden door de cen trale liberale kiesvereeniging ook aan bevolen de Volkswil candidaten de hee ren H. W. R. Kramer en E. Buijsse. Stormramp Friesche kust. In het Juni-nummer van „Het Reddingswezen in Vredes- en Oorlogstijd", het orgaan van den Koninklijken Nationalen Bond „Het Oranjekruis" lazen wij dat voor de slachtoffers van de jongste stormramp aan de Friesche kust nog lang niet voldoende gelden" zijn ingekomen om in den nood te voorzien en dan ook nog op ruime toe vloeiing van giften gehoopt wordt. Het Provinciaal Watersnood-Comité in Zee land zond reeds f 500, doch acht de onderstelling niet te gewaagd, dat, waar onze provincie nu reeds twee malen zoo schitterend werd bijgesprongen, ook vele Zeeuwen zich geroepen voelen de hel pende hand uit te strekken naar de Frie sche visschers. Het Provinciaal Comité is dan ook gaarne bereid giften voor Friesland ontvangst te nemen ter afdra ging aan „Het Oranjehuis" en vertrouwt dat velen van die tusschenkomst zullen gebruik maken of hunne giften rechts- streeks aan den penningmeester van „Het Oranjehuis", jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule te Amster dam, zullen doen toekomen. Names het Provinciaal Comitéjhr. mr. E. A. O. de Casembroot, Voorzitter, mr. J. F. van Deinse, secretaris-penning meester. Middelburg. De Zeeuwsche Tentoon stelling (Plan 1913). De jongste uitgave van het Tentoonstellin^scomité, een ge- illustreerd reclameboekje, trekt de aan dacht door een algemeene beschrijving van hetgeen de Tentoonstelling belooft te geven, doch bovenal door de talrijke, karakteristieke foto's en andere illustra ties, die de tekst verduidelijken. De meest naar voren tredende gebruiken van ons Zeeuwsche volk zijn daarin in beeld gebracht. Zoo bevat het lieve boekske tal van teekeningen van de ver schillende kleederdrachten en sieraden, binnenhuisjes en volksspelen, als ring- rijden, gaaischieten, enz. De bekende teekening van den heer D'Huij versiert de voorpagina. De heer J. Wins leverde verdienstelijk werk met de overige illus traties. Moge dit boekje menig vreemdeling tot een bezoek aan onze schoone pro vincie verlokken. Middelburg. Donderdag 10 Juli zal hier in het Schuttershof door dhr. van Lent, rijksveearts te Tiel, een lezing gehouden worden over hoefbeslag van paarden. Deze en dergelijke lezingen gaan uit van den Alg. Ned. Wielr. Bond (Toeristenbond). Goes. Morgenavond (Dinsdag) hoopt „Euphonia" haar tweede volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt. Moge deze uitvoering begunstigd worden door schoon weder, opdat ze goed tot haar recht koine, en onze Goesenaren met haar goede muziek onverdeeld ge not schenke. Goes. Aan onzen stadgenoot den heer G. Semeijn, bediende bij de firma B. Faberij de Jonge alhier, is toegekend de bronzen medaille van Oranje-Nassau. i Goes. In dank ontvangen door de Wijkzuster f5 voor de zieken en f2.50 voor het Comité voor verleende hulp. Vlissingen. De tramlijn welke tus schen het station en de stad wordt aan gelegd, nadert haar voltooiing. Deze lijn welke ook geëxploiteerd wordt door de electrische tram VlissingenMiddelburg zal nu binnenkort worden geopend. De lijn loopt vanaf de Keersluis naar het station, terwijl van het gedeelte van de Keersluis naar de stad de bestaande lijn van de tram VlissingenMiddelburg wordt gevolgd. Heiukeuzaud. Op de Zaterdag ge houden stierenkeuring en veetentoon stelling waren aangevoerd 6 stieren en 18 koeien. In de afd. stieren werd de eerste prijs toegekend aan de stieren- vereeniging te 's-Heerenhoek en die der koeien le prijs H. van I waarden alhier en voor jaarlingen le prijs F. de Roo te 's-Heer-Abtskerke. Wolphaartsdyk. Hedenmorgen werd bij dhr. J. Tange telegrafisch bericht ontvangen dat hun oudste zoon van bijna 20 jaar, die varensgezel is, te Karlsruhe in Duitschland, verongelukt is. Men kan de de ontsteltenis der ouders be grijpen. T. was een oppassend jonge ling. Coiynsplaat. Door dhr. P Beun is wegens aanstaand vertrek ontslag inge diend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Hausweert. Zaterdag is hier het lijk aangespoeld van een man, vermoede lijk een matroos, gekleed in een trui. Papieren tot vaststelling van de inden- titeit zijn niet op het lijk gevonden. Hausweert. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli a.s. de directeur van het post- en telegraafkantoor te Hans- weert, dhr. J. F. Peeters op zijn verzoek eervol van het beheer van gemeld kan toor ontheven en benoemd tot commies der telegraphie lste klasse. 's Heer-Abtskerke. Candidaten voor 1 lid van den raad, vacature M, Dekker, de heeren F. de Roo en W. Minnaard. Stemming 17 Juni. Hoedekenskerke. Voor de vacante betrekking van Waterbouwkundige bij het Waterschap Hoedekenskerke alhier meldden zich 9 sollicitanten aan. De jaarwedde bedraagt f800 tot f1000 met recht op eigen en weduwen- en weezen- pensioen. Serooskerke. Laatstleden Zaterdag avond werd alhier een 14jarige knaap zóódanig door een fietser aangereden, dat hij kwam te vallen en een been brak. De fietser had geen schuld aan dit ongeval. Heinkenszand. Zaterdag brachten wij een bezoek aan den bazar alhier, ten bate van de vereeniging voor Diacones- senarbeid (wijkverpleging) in de ge meenten 's Heer Arendskerke, Heinkens zand en Nisse. Het Groene Kruis-lokaal is hiervoor netjes ingericht. Het dames comité, bijgestaan door eenige winkeliers uit Goes, hebben dit lokaal zoo weten in te richten en de verschillende artikelen zoo netjes geëtaleerd, dat een bazar er niet beter uit kan zien. Bij het binnen treden springen terstond in 'toog twee Zuid-Bevelandsch gekleede poppen (le en 2e prijs in de verloting) benevens een gewone pop die mede wordt verloot it 5 cent per lot. Een zending mooie boek- en plaatwerken kwam in van de firma de Boer uit Middelburg. Verder vinden wij inzendingen van verschil lende chocolade-, biscuits- en suiker- werkfabrieken, tabak, sigaren en thee van verschillende fabrieken en winkeliers, grabbelton en vischkom enz. Een der mooiste etalages is zeker wel van de Goudsche Stearine kaarsenfabriek. Het eigenaardigste van alles is een eenvoudig poppetje met toëbéhooren, vervaardigd door een 83-jarig -vrouwtje te Nisse. In een aangrenzend pakhuis van L. Moelker, eveneens voor dit doel ingericht, ver sierd met groen en oranje, treffen wij een mooie*inzending riet- en mandenwerk aan, vervaardigd door gebrekkige kin deren aan de Johannastichting te Arn hem, benevens nog vele andere voor werpen, te veel om op te noemen, zoodat ieder die belang stelt in dit liefdewerk, wel een of ander voorwerp vinden zal dat hem past, opdat het ijverige dames comité niet in haar verwachtingen worde teleurgesteld. Wij kunnen ieder aan raden eens een kijkje te gaan nemen. In dit zelfde lokaal zal gelegenheid zijn tot het gebruiken van ververschingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijnjeterp c. a. (toez.), J. Jebbink te Bovensmlide. Aangenomen naar 't Waal en Hons wijk door L. Boer, cand. te Vlaardinger-Am- j bachtnaar Marum door H. Huizinga te Hippolytushoef. Stavenisse. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing voor een notabele bij de N. H. G. werden 84 geldige stemmen uit gebracht. De heeren K. A. de Graafl', Chr. Letzer en J. Buurland kregen resp. 28, 25 en 21 stemmen, terwijl de overige 10 stemmen over 9 personen waren ver deeld. Herstemming op 21 Juni tusschen beide eerstgenoemden. Benoemd tot mede-arbeider in het Stadszendingswerk van ds. Couvée te Utrecht ds. G. Koning te Enkhuizen. Geref. Kerken. Tweetal te Kapelle-Biezelinge H. R. Nieborg te Bleiswijk en I.. A. Smilde te Ommen. Beroepen te Balkbrug, C. Elzinga te Woubrugge. Tholen. N aar aanleiding van 1 Sam. 12 2224 werd de alhier beroepen Le raar ds. A. P. Lanting, van Oud-Loos- drecht, gistermorgen in zijn dienstwerk ingeleid door zijn vader, ds. P. A. Lanting, emer. pred. te Bussum. Des avonds deed de bevestigde zijn intrede en had tot tekst voor deze ure gekozen Kol. 128. Door den consulent, ds. De Bruin, van Oud- Vossemeer, werd Z.Eerw. toegesproken, waarna de gemeente Z.Eerw. toezong Ps. 134 3. Beide malen was het kerkgebouw goed gevuld. Stelle de Heer Z.Eerw. voor Tholen tot een rijken zegen. Er is volgens De Rott. te Rotterdam een commissie gevormd met het doel een gedenkteeken te plaatsen op het graf van ds. H. H. Veder, in leven pred. aldaar. Ovezand. Benoemd met ingang van 1 Nov. a.s. tot hoofd der nieuw te openen R. K. school alhier de heer A. D. de Waal, hoofd der openbare lagere school in deze gemeente. Geslaagd op het voorlwreidend exa men candidaat Indisch ambtenaar de heer J. J. Fanoy, van Middelburg. Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school te Zoutelande komt o. a. voor de heer A. P. Maat te Zuidzande (niet Zoutelande). Raad van Beroep. Ongevallenverzekenng In de heden te Middelburg gehouden raad van beroep voorde ongevallenver zekering had de uitspraak plaats inzake P. M., Oostburg en Gebr. Oh., 's Heeren- hoek, waarbij de beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank Aver- den bevestigd en aan klagers hun vor dering werd ontzegd. Inzake L. D., Ter Neuzen werd klager niet ontvankelijk verklaard in zijn be roep voor zoover betreft de vaststelling van premie van 2 April 1908 tot 1 Juli 1910, het overige der vordering ontzegd en de beslissing der Bank bevestigd. Aan J. B. G., Middelburg werd met ingang van 3 Maart 1913 een rente toe gekend van f 0,104 per Averkdag en de beslissing der Bank vernietigd. Met vernietiging der beslissing der Bank werd aan J. F. V., Middelburg, toegekend genees- en heelkundige be handeling, terwijl klager niet-ontvanke- lijk werd verklaard in zijn vordering voor zooA-er die eene tijdelijke uitkeering betrof. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen den aldaar gedetineerden W. J. M., 26 jaar, geboren te Amsterdam, wonende te Sluis, beklaagd van een in Amerika gepleegden moord en diefstal. Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij speciaal voor Molenaars. Volgens achter staande advertentie belegt de Maat schappij vergaderingen te Rozendaal en Zierikzee tot het verkiezen van district- commissarissen. Deze maatschappij her dacht op 1 Mei 1.1. haar veertigjarig bestaan en heeft gedurende dat tijds verloop aan brandschade uitbetaald ruim een millioen twee honderd duizend gul den. Haar verzekerd kapitaal bedraagt f 15.367.118, met een premieontvangst van f51199.61. Aan rente werd over het afgeloopen jaar ontvangen f2583.75, terAvij 1 aan brandschade Averd uitbetaald f 42101.85. Het afgeloopen jaar eindigde met een batig saldo van f 44464.46''. Een krachtig woord tot opwekking om deze vergaderingen bij te Avonen wordt langs dezen weg, tot de deelnemers gericht, terwijl alle molenaars, die nog geen deelnemers zijn, deze vergaderingen kun nen bijwonen tot het a'erkrijgen van inlichtingen. Te Uden is een lOjarig knaapje door een zonnesteek getroffen en aan de ge volgen overleden. Een lljarig kind te Vaals werd na het gebruik van on rijpe bessen ongesteld. Zijn toestand verergerde zoodanig, dat de dood spoedig intrad. Zaterdagmorgen is een stier leider te Twisk onverwachts door een stier aangevallen en zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. Te Am sterdam is een 80 jarige dame des nachts door bedwelming en verstikking door kolendamp om het leven gekomen. De slaapkamer was potdicht, [een met kolen volgestopte vulkachel brandde en ver spreidde eerdichten kolendamp d;6 gen [uitweg vond. De 30 jarige inly J? dochter is bewusteloos naar het m,.: I vervoerd. Haar toestand baart zurg 0 Een vreemd avontuur. Dondert] middag omstreeks half twee reed e Bosschenaar, voor zaken op reis T Cromvoirt per fiets naar Vught dóór? heide. De regen viel bij stroomen ru!' De donder ratelde in de verte, de blik, schoot door de donkere dennenbosscv 't Was een gevaarlijk weertje. VÓ klaps voelde de fietsrijder een sck i en toen hij uit zijn verdoovingJ? waakte, lag een zestal denneboonien knakt en versplinterd rondom hem t wijl de fiets ongeveer zes nieter van lag verwijderd met een verbroken tr? per, die naar boven lag, zoodat de ped? niet door den val doch door den blikst is verbogen. De fietsrijder zelf lag, hij tot bewustzijn kwam, met het gèzkh in het zand en was natuurlijk drijft» Verschrikt is hij naar Vught gewande! met de fiets aan de hand. Een koopman in haar. Men schrijft uit Zoetenvoude aan het „Leidsel Dagbl.", dat Donderdagmiddag tegen het aangaau der schooi een als, heer ge. kleed persoon met boord en gekleede ia, een meisje der openbare school tracht;, over te halen, [om niet hem mede naar haar ouders. Hij maakte haar tri', dat hij aan den onderwijzer naar haaj gevraagd had, en dat deze hem hei meisje had aangeduid als een meisje met lange vlechten. De onderwijzers te laat op school komen niet kwalijk nemen. De man loog dit evenwel van atoti Juist had de onderwijzer den |leerlingen nog kort geleden geAvaarschuwd, nooit, onder welk voortvendsel dan ook, met iemand mede te gaan, als deze persoon hun onbekend tvas. Gelukkig dacht hei meisje hieraan, en tveigerde het hard nekkig mede te gaan, ondanks 's man- aandringen. Toen zijn toeleg met het meisje was mislukt, begaf hij zich naai den heer 8. en vroeg naar het adres van een juffrouw, die zulk prachtig haai moest hebben. Vandaar ging hij weet naar een boerderij, tvaar hij deiuffrom te spreken vroeg. Toen deze echter niet te spreken tvas, beweerde hij terug te zullen komen. Hierna ktvam hij ope< boerderij, tvaar de ouders uit waren et hij een dertienjarig meisje alleen aa trof, dat hij meteen naar de schuur nam. zeggende„Loop eens even mee, ik moet je even wat zeggen." Dadelijk trok I hij de deur achter zich toe, greep het I meisje [bij het haar, maakte het los er. I begon er in te tvoelen met de eene hand, I terwijl hij met de andere in do zakken I zocht. Het meisje begon van angst aan I haar oudere zuster en de dienstbode te I roepen, die gelukkig dadelijk toesnelden en de deur openden. Zij traden flink I tegen den man op en vroegen Avat dat I beteekende. Hij Avas echter zoo brutaal I te eischen, dat de meisjes een kam voor I hem zouden halen, en beweerde, dat het I kind een eersten prijs met heur haar zon I kunnen behalen bij een Avedstrijd. Om- I dat echter alle drie hem zeer beslis H verboden het haar af te knippen, drooj I hij af, beAverende terug te zullen komen I De burgemeester zond op Avaarschu- I Aving van het hoofd der openbare school I een veldwachter den man na, die echter I nadat hij eenige papieren had laten zien. geen termen tot aanhouding vond. Muizen in een hoed. Deze week wil- I de iemand te Stadskanaal voor een plech- I tigheid zijn hoogen hoed gebruiken. Wit I schetst zijne verAvondering, toen hij zag I dat hef hoofddeksel een muizenhuishou- I dentje met acht nog kale muizen bevat- I te De ouden waren op dat oogenblik ab- I sent. Oorlogsherinneringen. De Engelscb H kolonel Call well schrijft in „Blackwooó I Magazine" zijn „oorlogsherinneringen" ei; I vertelt daar de volgende geschiedenis I Toen op een Maandagmorgen de che' fl van de afdeeling voor den inlichtingen- dienst, een majoor, op zijn bureau kwan Avachtte hem reeds aan de deur, in de I hoogste opAvinding, de portier. Majoor, daar binnen is een politieagöU H die niemand binnenlaat, zelfs de schoon-1 maakster niet, riep hij. De majoor stapte het gebouAV binnen en vond in zijn bureau een gespierden hoeder vande openbare orde, die hem argwanend aanzag. Is Ju de majoor? vroeg hij. De aangesprokene antwoordde van ja- I waarop de dienaar der wet met drama- I tische handbeweging op de brandkast wees. De majoor keek naar het bewuste voor- Averp, zag voorloopig nog niets bijzonders, ontdekte eindelijk echter, dat de sleutel nog in het slot stak. Ik merkte het, toen ik Zaterdagmid- dag de ronde deed, zei de agent. V collega en ik hebben tot-nog-toe de wacht gehouden en geen mensch buiten ons heeft het bureau betreden. De majoor toonde zich hevig ontstel" en berouwvol over de zorgeloosheid, dat hij den sleutel had vergeten bij zich te steken en gaf den Argus verlof te ver trekken, na hem veel dank en lof fle' schonken te hebben. Het zijn toch flinke en vertrouwbare kerels, deze politieagenten, zei de officier later, toen hij het geval vertelde. Zij heb ben niet eens in de brandkast gekeken, wat ik in hun plaats bepaald gedaan had. Er was nl. niet ai paar kousen, die ik gei trekken, wanneer ik tot gaanscostuum naar het vandaar uit onmiddelly andere thee-visite te ga,- Met droevig lot i generaal Uit Moskou kt dat generaal fetoessel d dediger van Port-Arthu Japansehen oorlog, die leden gedeeltelijk verlai zijn spraak bijna geheel Tot overmaat van r. geldelijke positie van steeds treuriger gewordt hij zijn landhuis en het rende goed moeten verk cier, die als adjudant Stoéssel gediend heeft ti van Port Arthur, heeft chef onderdak en verplej voor de rest van zijn le Ben bewogen zaïugre middag hielden 36U0 sc Juni, den dag van het 26- jubileuni van Keizer Wi veel schooljongens, voor keizerin eenige liederen het circus Busch te I Daarbij vielen successievi dan 34 meisjes in onmacl men met een vergiftiging hebben, maar onmiddell neesheeren constateerden alleen tengevolge van di spanning onwel waren ge- waren zij dan ook wee konden zij naar hun res terugkeeren. Drama in een mijn. in den morgen van Don ploeg mijnwerkers juis te Saint-Pierre-lez-Aucl Avelke schacht op het schooren voorzien wordt hulpkreten weerklonke in allerijl in den mijnpi daar een mijnwerker bit trokken gelaat, die op t die naast hem lagen. Dt| een ploegbaas en een m den naar boven gebrach merie stelde dadelijk eei Dit leidde tot de arres mijnwerkers,die eveneens gewond bleken te zijn. met de meeste beslisth schuldigd, dat zij den pl aangevallen en gedood, <1 hopige verdediging den d doodelijk zou hebben f- de twee mijnwerkers hui houden. Volgens hen z steen, die, zich van het maakte, het ongeval vero- Een grappig zaakje t De geestige en humane litierechter, mr. Plowden vermakelijke terechtzitti lezers al menigmaal iets aldus schrijft de corresp Tel. had hier pas aa zaakje aan de hand. V beklaagdenbank stond ee sche vrouw, die niet o Avas gevallen. Zij Averd een Avinkel drie eieren ej vogel te hebben gestolen bureau weigerde zij ha: geven, maar gereedelijk Plowdenjop, met allerlei a-oor hem, in karakteristiek „Wat is uav naam?" vroe „Oi'll teil yez" (ik zal zeide zij. „Daar was ik zeker a Plowden. „O, ja", antwoordde ben zeer verheugd u te z: omtrent u, tijdens uav reis". „Maar ge hebt mij uw genoemd", merkte mr. end op. „Aha, mijn naam is mayne. Het verheugt n 11 <!1' zoo goed uitziet. Ik trent u en ook, dat ua positie is, met de beenen Maar een vogel t< bhef, ik heb twee dochte neel, en de eene kan r geplukte vogels koopen". Toen kwam een politic Statie vertellen, Avaarop c „Daar komt ie, om te pakken. Maar daar ben voor. Ik heb een rechtva nuJ te oordeelen, God ze; vreesj nu niets, want ik vaardigen rechter". Zij verklaarde van plan voor de meegenomen zal maar zij gebruikte iets „le en dat bracht haar glad „Daar hebben we 't", u> „z°o ziet ge wat de „Di do indade (Ja, wl «jide de vrouw, „ik woi mtJn zitkamer uav boe (Mr. Plowden schreef een boek, Avaarin hij al co yan zi-'n terechtzetti „Welnu, ik zal u eed I Deter op te passen", zeidi TV i ze&ene u", antwoo L, z T,naar huis gaan en lezen. Ik zal hier nimml kenen»! gC" (onthoud< „Aha, ik wou, dat ge d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2