rzzh'tih^ RS i. Markt Maandag 9 Juni. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 210 1913 CHRISTELIJK- HISTORISGH n met paard. 4 Juni 1913, WEIDE [ANTHOOI, in 19 Juni 1913, G. NI. N00RDH0EK. Baron von Münchhausen. DE ONVERGETELIJKE. deantirevolju eeniging voornoemd Voorzitter. S, Secretaris. schen 8 en 5 uur. rRs. Voorhandeneen groot lager belegen Bordeaux-, Port-, Spaansche en Fijne Fransche Zoete witte Wijnen. scourant. perkoopen A. 74 cA. (VERS, 88 cA. A. 53 cA. W E I en ERF met in TUINGROND, ramsingel, in de loudekerke, wijk en 132, groot on- ien 50 Centiaren. MOESLAND, al- (perceel een, groot i.ren 20 Centiaren. en ERF met aan den Seis* ïemeente Middel- no. 161, groot ^ntiaren. ^len BOUWTER- het Stadswegje 4 Aren 94Cen- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN m tare j0ngSitfl lande verkiez ns n iddelburg VAN DISSEL te Croes, n l1/» uur, te 's-1 herberg van dhr. D. uzoeke van den heer .z., te 'a-Heer Arend?- Ier), vruchten onder Wol- rcombineerd op kavel |snede, in een perceel, peiceel. etende, iD een perceel. |ten omschreven, 3LAUPOTTENCATB iur, op de bovenzaal Vergenoeging", aan de id del burg, in het rer3E@ope& arceelen 1 en 2 groot pn. tJken gecombineerd. Je huizen daags vóór verkoop van 10 tot ur, op vertoon eener nadere inlichtingen tore van voornoem- burg, aau de Lange- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. WISSENKERKE. g Zeeuw steunt voor den gemeente- de eandidatuur van Twee artikels in de Middelb. Courant trok dezer dagen onze aandacht, waarin, zoo oppervlakkig en hatelijk mogelijk over Indië en onze regeering gesproken werd. Wij dachten terstond bij de lezing ion hier de een of andere nieuwbakken candidaat voor een Kamerzetel, die zich- zelf wel voor wetenschappelijk houden kan, doch van de zaken een heel klein beetje af weet, aan het schrijven geweest en door de Middelb. Crt. voor deskundig gehouden zijn Wij stelden ons voor op dit artikel in te jaan, (doch achten beter onderstaand arti kel uit De Nederlander over te nemen. fij [merken op, dat hetgeen De Ned. omtrent v. Heutz opmerkt, juist is. Alle bladen van beteekenis, ook de Middelb. Crt. hebben indertijd de mededeelmg ge had, dat Vair Heutz wel geboren Katho liek, doch overigens man van links is. Wie kent niet de vermakelijke verhalen van dien baron Men treft ze echter tegenwoordig maar zelden meer aan. Er verscheen echter dezer dagen een nieuwe gewijzigde uitgave van dat beroemde werk. Men koope de Middel- krgsche Courant van 30 en 31 Mei. De verzinsels zijn talrijk we hebben er wel 17 geteldte samen zijn ze wel een dub- beitje waard. Er is verschil en overeenkomst. Baron von Münchhausen zoog de ver- hakn „uit zijn duim". Dat ziét ook de domste lezer, en daarom zijn ze ook zoo amusant. Hoe komt de man er bij De Zeeuwsche verhaler echter houdt er authentieke bronnen op na. Hij" heeft alle beweringen en verhaaltjes bijeengebracht, die een kwaadaardige pers in Indië ver- ndigd en de lichtgeloovige pers in l Nederland naverteld heeft, maar daarna, ffl de openbare vergaderingen des lands, alle gewogen en te licht bevonden zijn. f telkens en telkens heeft de Regeering uit jde stukken onwederlegbaar aangetoond, tvlr a')s?^uu* onwaar die verhalen waren. 0 y herinneren ons niet, dat er iets van heel gebleven is. En wat doet nu deze origineele verha- Alsof er niets tegen gezegd, alsof hiets hoegenaamd weerlegd ware, harkt FEUILLETON. Vrij naar het Duitsch van D. Speckmann. (Geautoriseerde vertaling. Nadruk verboden.) Pe burgemeester van Bohlersen had ]L 'wee nieuwsgierige vragen van den koninklijken landraad gelukkig beant- Lk°i en beloonde zich met een pijpje r toen een heer binnentrad en hem Pet een politie-aangifte van zeven per- jpnen nieuw schrijfwerk verschafte. Onze 1 rpsautoriteit vond deze formaliteiten zijn vredig en gemakkelijk te overzien IJ tamelijk wel overbodig, doch hij f! toch aan den arbeid, zij het ook namende. Toen de bezoeker hem over t? wilde aanspreken, zeide hij f°rtaf: „Stil! ik schrijf!" «Nu, wat hebt U nog meer vroeg Br' i e??11.ësziös uit de hoogte, toen de pchnjving goed en wel geschied was. !,uaarne nog een verzoek. Zoudt U K. Pachter van 't vischwater mij ook T: toestaan gedurende 'n week of '!l oe Werle te visschen Li' m ,T llm wie is U dan van de 1 'h die ik hier opgeschreven heb »De dominé." »D hm, bedoelt U voor niets, hij al die verhaaltjes bijeen maakt daar een bundeltje van, en presenteert die aan het publiek,'met de bedoeling om heel het Kabinet weg te jagen. Het herinnert aan zekere pamtletten, op het einde der 18e eeuw in ons land ver spreid, teneinde Stadhouder Willem V het land te doen verlaten, en op wiens rug daarom alle kwalen geladen werden, waarover men meende te moeten klagen. Die verhaaltjes kunnen zijn geschied, die van den beroemden Baron niet. In zoover zijn ze minder onschuldig, of schoon wij niet gelooven, dat onder onze Zeeuwsche kiezers er velen zijn, dom ge noeg om zich te laten foppen. Maar er is ook zekere overeenkomst met de Miinchhausensche literatuur. Ze zijn evenals deze amusant. Een paar voorbeelden. Ieder, natuurlijk ook de nieuwe Baron von Münchhausen, weet, dat na den oor log tusschen Japan en Rusland de Oos- tersc.hë rassen zich ervan bewust gewor den zijn, dat, als zij gebruik maken van wat de Westersche volken hebben uit gevonden, en tot stand gebracht, zij door hare numerieke meerderheid eene voor ■de Westersche volken gevaarlijke kracht kunnen ontwikkelen. Er zijn dientenge volge in het Oosten geheel nieuwe toestanden ontstaan, die met grooten ernst onder de -oogen moeten worden gezien. Nu had dat reeds moeten geschieden onder het vorige liberale Kabinet. Er had, evenals in Engeland met groote snelheid gehandeld moet worden. Er had niet gewacht moeten worden op Indische adviezen, die in deze zaak niet het meest vertrouwbaar warendaar de Indische administratie zeer bureaucra tisch is, en aan sleur gewend. Er gebeurde echter niets doortastends, vóórdat de nieuwe landvoogd Idenburg optrad, die, in overleg met Koloniën hier te lande, terstond de koe bij de horens gepakt heeft. Dat hij in elk bij zonder geval volmaakt juist zal gehan deld hebben, is onwaarschijnlijk. Maar de zaak is zoodra hij optrad, ten ern stigste onder de oogen gezien. De nieuwe Münchausen evenwel weet daarvan niets. Hij weet alleen, dat Iden burg christen is en dit nimmer verbor gen heeft. Genoeg voor Indische en Nederlandsche liberalen, om, als één. man, Idenburg voor te stellen als een idioten, fanatieken bewindsman, „een man die op de preekstoel in een ortho doxe gemeente op het Hollandsche platteland, maar niet op den Buitenzorg- dominé Nadat hij over dit punt gerustgesteld was, schreef hij na wat over en weer- praten het volgende bewijsje „Houder dezes ontvangt van onder- geteekende gedurende deze maand het recht, om in de Werle te visschen, echter j alleen met den hengelen met dien ver- stande, dat voor eiken snoek, die meer 1 dan 2 K.G. weegt, een gulden ver schuldigd is. Datum. Stempel. Onderteekening". Verheugd stapte de houder van het biljet naar buiten, waar hem opnieuw vreugde wachtte. Zijn vrouwtje kwam daar vlug aangeloopenhaar wangen gloeiden, de oogen straalden, en het mollige handje hield een brief in de hoogte. „Uit Ho hono loeloe riep zij buiten adem uit, „onze jongen is zoo gezond als een visch 'k Heb de postbode dadelijk maar'n kwartje fooi gegeven vier-en-zestigkantjes volalles genummerdin Engeland al begonnen't lijkt wel een dagboek ik heb juist even op de laatste bladzijde gezien, dat hij het goed maakt „Gelukkig." „Waar zullen wij den brief lezen.?" „Op het water, in de boot van vrouw schen „troon" thuis hoort."Mitsdien is deze man de schuld van geheel de beweging onder de Chineesche en de Javaansche bevolking. Geheel die, overal zich openbarende, beweging, die China tot een Republiek maakte komt van den furor evangelicus van Idenburg. 't Is waarlijk om te lachen. Niet minder vermakelijk is het volgen de Ieder weet, dat de Gouveneur-Generaal Van Heutsz zich voor ons land en vóór Indië buitengewoon verdienstelijk heeft gemaaktdat hij de groote Buitenbezit tingen als het ware geopend heeft voor cultuur, door ze ook daadwerkelijk aan onze macht te onderwerpen. In Engeland zou zoo'n groot Nederlander om zijn ver diensten buitengewoon zijn vereerd, met dotaties of met titels. Om echter een mensch niet hoogmoedig te maken ont houdt men zich van zoo iets in Nederland. Wat meer is, daar zijn er zelfs, die zoo iemand beschuldigen van minderwaardi ge handelingen, waarvan de waarheid niet, wel de valschheid bewezen is. Dat deed het Kamerlid mr. Marchant, die een eigenaardige opvatting heeft van zijn plichten als advocaat. 2) De Middelburger Ct. nu, zich voegende bij mr. Marchant, brengt ook den ver dienstelijken Van Heutsz, die immers door het rechtsche Kabinet Kuyper tot Gouverneur-Generaal is voorgedragen, ter sprake. Maar wat ter wereld heeft dat nu met „de rechtsche'politiek" te maken Ja ziet ge, Van Heutsz is.Katho liek. 8) Nu zijn we er. Heeft Von Münchhausen ooit zoo'n grap uitgehaald? Daarom nog eens, koopt de Middel burger J Eene omschrijving, voorkomende in een Ha igsche Courant van 2 Juni, een blad dat zich als «neutraal* aandient Deze advocaat stelt eene vordering tot schadeloosstelling in tegen den recensent van lijn eigene b-ochure, omdat deze ln die recensie de brochure had afgedrukt. Maar de recensent had aangekondigt, dat hij zulks doen zou. Daarop zweven de uitgever en de schrijver. Maar toen eenige weken daarna de recensie voltooid was, stelden zij de actie in 3) Wij waren steeds in de meening, dat Van Heutz niet «rechts» maar »links< stond, en dat hij is voorgedragen tot Gouverneur-Generaal ondanks die omstandigheid. Naar zijn godsdienst hebben wij ons nooit geïmformeerd. Maar wij herinneren bij deze gelegenheid aan den Gouver neur-Generaal De Eerens, die ook Katholiek was en in 1836 onze kolonie beheerde. Deze bezocht 9 Juni'1913. Zierikzee. In het district Zierikzee is de heer ds. Hogerzeil de antirevolutionaire can didaat voor de Kamer, de heer Timmer man voor de Staten. Wij hogen dat alle man van Christe- lijken huize dezen laatste a.s. Vrijdag stemmen zullen, ook als protest tegen de onhebbelijke manier waarop de vrij zinnigen, althans sommigen, te Zonne- maire (en misschien ook wel elders) den heer Hogerzeil hebben bejegend. De Zierikzeeënaars zijn van ouds be kend als een goedhartig volkje, zij ont vangen gaarne op de thee. „praeten" gaarne met u over'koetjes en kalfjes, en gunnen aan uw beeltenis gaarne een plaatsje in hun album. Doch niet zoodra zijn de verkiezingen in het zicht, of het is alsof de duivel in hen gevaren is. Dan zijn zij zenuwachtig en schelderig, gunnen u het licht in uw oogen niet, en overladen u met de grove vruchten van hun haat. Dat hebben van ouds vooral de anti revolutionairen ondervonden. Natuurlijk de goeden niet te na gespro ken. Maar over 't geheel zijn deZierik- zeeenaars, goedlachsch als zij overigens zijn, niet te houden, wanneer zij een fijne in het vizier krijgen. Wij herinneren ons nog goed dat met name de „knikkers" bij hen in een slecht blaadje stonden, en de kinderen van die „knikkers" niet minder. Liberaal, vrijzinnig noemden zij zich, die onbeschaafden, maar den plicht die vrijzinnig zijn oplegt, raakten zij zelfs met den kleinsten vinger niet aan. Nu is dit in de laatste jaren wel iets verbeterdmaar de nawerking van dit oude zeer wordt altijd levendig wanneer daar een antirevolutionair binnen hunne landpalen komt om te dingen naar den Kamerzetel van hun god Patijn. Wij hebben al meer gezegdwie can didaat in Zierikzee wil zijn tegenover Patijn, moet moed bezitten. Nu, dien moed had ds. Hogerzeil. Natuurlijk is hij niet best ontvangen. Men heeft hem gehoond en bespot, en o welk een liefde voor dé vrijheid, Siems. Ga maar vooruit, 'k zal dan even mijn vischtuig halen, in twee minuten ben ik terug". De boot dreef op de blanke golven over het goudgele zand en het donker groene plantenkleed, tusschen het fris- sche groen van de pas gemaaide* weiden en het zilvergrauw der wilgen stroomaf waarts. Onze vriend stond in de boot en hield haar met een boom van den oever af. Zijn vrouw zat en las steeds maar door van het scheepsgewoel in het kanaal, van den storm en de stilte ep den oceaan, van halsbrekende klimpartijen in de ra, van den evenaar, van de Kerstfeestviering in het oliepak aan het stuurrad, van de jacht op haaien en stormvogels, van uit de waterwoestijn omhoogrijzende palmeilan- den, waarheen het verlangen van den jon gen schipper, die zijn eerste reis mee maakt, zoozeer uitgaat. Intusschen was de' boot reeds lang op een schaduwrijk plekje vastgelegd. De toehoorder boog even over den rand van het vaartuigje en liet het koele heldere water langs zijn handen stroomen. Daarna voederde hij de vischjes met broodkruimels en verlus tigde zich in hun kinderspel. Eindelijk liet de goede moeder den brief in haar schoot rusten, met de gevou wen handen er op. Met vochtige oogen keek zij naar de glinsterende kabbelende 1 de Roomsch-Katholleke kerk, maar ook jomwij- len do Protestantsche Kerk, waartoe zijne echt- genoote behoorde. Tot den Apostolischen Pre fect zeide hij eenseen soldaat biecht slechts driemaal in zijn leven bij zijne eerste H."Com- munie, als hij trouwt en Op- zijn sterfbed. Be hoort ook de beer Van Heutsz tot die R.K.. dan is misschien de Middelburgsche wat gerust gesteld. Laat zij zich er naar in'ormeeren- golfjes. „Onze jongen is daar in z'n element 1" zeide de vader geroerd. „Moeke, het was toch wel goed, dat wij een offer deden en hem lieten gaan". „Ja", zuchtte zij, „de liefde tot't water was bij hem wel echt „Móeder, thans hebben al onze kinderen hunne bestemming bereikt". „Ja, en ik geloof, dat het bij allen de goede bestemming is". „Dat geloof ik ook 't is toch een heerlijke gedachte. Toen wij begonnen, hadden wij geen rooden cent. Nu hebben wij ook niets, maar ook geen cent schuld, en zes kinderen, die hun weg gevonden "hebben en die zich er zullen weten door te slaan". „Ja, maar we hebben het dan ook dik wijls moeilijk genoeg gehad". „Doch we zijn er toch eigenlijk altijd welgemoed doorgekomen". „Dat is waar". „En nu kan het zelfs vier weken lijden". „Ja, wie had dat kunnen denken „Mij dunkt, je blijft het liefst hier zitten 0111 aan je lieveling in-den vreemde te denken. Ik wou de Werle nog een eindje afgaan, om mijn visch terrein te onderzoe ken. Daarna haal ik je af". Zij reikten elkaar de hand, drukten die met warmte en zagen elkaar gelukkig in het spreken hem onmogelijk gemaakt door beestachtig tieren en janken. Dat is nu het liberalisme van Zierik zee, opgevoed en voorgelicht als het is door De Nieuwsbode, het van ouds bekende schendblad. Hiertegen is niets anders te doen, dan dat wij de Zierikzeeënaars die aan deze schandelijkheden geen deelhebben, uit- noodigen Vrijdag trouw op Timmerman te stemmen, en Dinsdag met alle man op Hogerzeil. En wanneer dan straks toch de heer Patijn gekozen wordt, en hij zich niet gecompromitteerd acht de afgevaardigde van zulk „canaille" te zijn als bijv. de Zonnemairsche schreeuwers van den 4en Juni, hem een condoleance kaartje te sturen. Doch scherts ter zijde. In 1905 was de vrijzinnige leus van de Zierikzeeë naars „pompen of verzuipen." Wij dur ven voorspellen dat zulk liberalisme j om in zijn schunnige taal te spreken binnen niet zoo langen tijd „verzuipen" zal. De vrome hoofdredacteur van Het Han delsblad schrijft„voorwaar ik verheug mij met den heer Patijn dat, gelijk hij in zijn krachtig geargumenteerde ver kiezingsrede zeide een kentering duide lijk waar te nemen is in Protestantsche kringen". Als tegenhanger knippen wij onder staand slot van een verslag eener kie zersmeeting met debat, waarin ds. Hoger zeil (te Zonnemaire) optrad De heer Kluit had het vooral over 't gevaar voor de Hervormde Kerk en was daarbij zeer persoonlijk. In zijn repliek werd de spreker her haaldelijk geinterrompeerd, wat zeer hinderlijk was. Tenslotte stelden som migen zich aan als dollen, als men- schen die hun verstand niet meer ge bruikten. Allerlei onzin, buiten ver band, werd er tusschen gevoegd. Kon den nu de voormannen te Zonnemaire nog niet zooveel invloed hebben op hun kiezers, dat ze tenminste plaats lieten voor het woord van den spreker. Is het niet treurig dat de spreker ten slotte moest ophouden en de ver gadering gesloten werd. De heer Kluit! Kluiten of „kluten" zijn in Zierikzee's lage land menschen met weinig bescha ving. Er schijnen onder de Zonnemair sche vrijzinnigen nogal van die kluiten te zitten. de oogen. Daarop stapte hij op een hoekje weide, kroop door de struiken en ging langs de rivier naar beneden. Nu en dan bleef hij even staan, om spiedend langs den oever te kijken. Of hij liet even de kunstvlieg over het water dansen. Ze werd evenwel niet gezien door de bewoners van de Werle, zoodat haar bedriegelijke haak op dezen blijden zomermorgen geen schepseltje leed deed. Mevrouw was onderwijl weder tot haar brief teruggekeerd zij bladerde gedurig en las hier en daar een stuk voorde tweede of derdemaal. Doch niet die pas sages, waarin de koene zeeheld verkon digde, dat bij de zee tot zijn eeuwige bruid heeft verkoren en zelfs bij het gekraak van de schipbreuk niet versaagtalleen die zinnen, waarin bij de gedachte aan de dierbare betrekkingen in het vaderland warme liefde was uitgestort. En dan welde opnieuw een traan op. Plet duurde echter niet lang, of haar oogen schenen weer helder, vroolijk en dapper, en de vlijtige handen, die vier sterke zonen en twee lieve dochters geleid hadden, zetten zich, hoven den brief in haar schoot, en onder den lustigen dans van de muggen, aan het breien van den stuggen zeemans broek. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1