WAAROM OMDAT Zitef^ag 1 Juni 1118. RECLAMES. DE ZEEUW DOBBELMAN'S Leliënmelkzeep N®. 209. *rW6ËPË BLAD. Uit de Provincie. Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw. Kerknieuws. Middelburg. In de sociëteit St. Joris oihier werd Vrijdagmiddag de algemeene «rradexing van „Nehalennia" gehouden nder presidum van den heer L. J. van Voorthuijsen, die o. a. mede deelde, dat het »ntal leden, dat bij de oprichting der rerieniging 115 bedroeg, thans tot 150 is eestegen. Volgens hem een veel te geringe toenameieder moet trachten meer leden to krijgenhet aantal moet 10 maal zoo noot zijn als het doel der rereeniging be hoorlijk zal worden behartigd. Spr. bracht hulde aan de pers, die de vereeniging steeds steun verleend, en haar zoo doende bij het publiek meer bekend doet worden. Dt penningmeester, de heer ihr. mr. dr. f. A. J. Saouck Hurgronje, bracht ver- jlsg uit van zijn gehouden beheer, waaruit blijkt, Jdat er een batig saldo van f 8258 ia Hierna bracht de Secretaris, de heer B. tan Bracken Fook, 't zeer uitgebreid jaar verslag uit, waarin hij begint met er op te wijzen, dat 't het afgeloopen jaar voor tfalcheren'fl Natuur- en Stadsschool! niet e«r gunstig geweest is. Een buitengewoon groote opruiming werd gehouden onder het geboomte der weinige nog overgeble ven buitenplaatsen „Overduin", „Der Boedei' en Vrederust", het park van 8taenhave" werd tot werkhout gemaakt, terwijl ook de buitengewoon fraaie, met een vierdubbele rij boomen beplanten dijk tussohen Nieuwland en Oudedorp (de mooiste laan van Walcheren) van al zijne boomen werd beroofd nota bene door een der meest gefortuneerde ingeze tenen en tot heden ter plaatse geen aieuwe exemplaren werden aangeplant Vervolgens wordt herinnerd aan het Steeds minder worden van boomen rond jr «a op de hofsteden en het stelselmatig j epruimen van meidoornheggen en wilgen lange de slootkanten, die nog eenig j karakter geven aan het Walchersche f landschap. De woningbouw bleef slecht vooral in de snel-in-bevolking toene- mende gemeenten als Souburg en Koude kerks; doch ook de architectuur der aieuwe huizen in Middelburg en Vlissin- Sin bleef over het algemeen verre bene- •n het middelmatige. De grootste ontsiering van Middelburg had plaats van Rijkswege, door den bouw van een nieuw Postkantoor, in pseudo Louis XTV stijl, welk gebouw, aangezien het ver- seheidene meters terugspringt uit de rooilijn, mede in verband met de slechte mmverdeeling, het straatbeeld ter plaatse jammerlijk heeft bedorven. Hulde wordt daarentegen aan het Rijk gebracht voor d« aanplant van een groot aantal jonge boomen tusschen Vecre en Kleverskerke, De kerk te Veere bleef nog immer in dezelfde desolaten toestand. Vervolgens wordt uitvoerig uiteengezet, wat de ver eeniging in 1912 heeft gedaan in het belang van Architectuur, Landschap- schoon en behoud van de Kleederdrachten. Het zou ons veel te ver voeren dat in értenso op te nemen, trouwens het meeste is ter zijner tijd door ons mede gedeeld. Herinnerd wordt san de gift van f 50 van H. M. de Koningin en aan bet toekennen van een jaarlijksche bij drage van f25 door de teekenakademie. Ook de gemeenteraad van Middelburg aldus het verslag besloot Neha lennia met een jaarlij ksch subsidie te steunen, dank zij de medewerking der raadsleden mr. A. A. de Veer en dr. J. C. Bolle. De gemeenteraad van Dom burg besloot eveneens tot het geven eener jaarlijksche bijdrage. Dat de raad van Vlissingen een opkomende badplaats, die echter door nieuwbouw ten zeerste wordt ontsierd zonder eenige moti veering op Nehalennia's verzoek om een jaarlijksche bijdrage afwijzend beschikte, wont ten duidelijkste, hoe weinig nog door de gemeentebesturen wordt inge zien, dat het behoud en de bevordering van schoonheid een der voornaamste plaatselijke belangen is. Vervolgens wordt medegedeeld, dat „Vreemdelingen verkeer" te Middelburg besloot 1 procent hater contributies aan Nehalennia af te afoande hoop wordt uitgesproken, dat dit spoedig meer zal worden. Ka eenige discussie werd besloten te «achten te beginnen met Middelburg Vlissingen in de bouwverordening op doen nemen dat B. en W., zoo mo- Iriijk gehoord een schoonheidscommis- ®#j bouwplannen op esthetische gronden hunnen afkeuren. Eveneens na eenige uisoussi® werd besloten een tentoonstel- "ig van prenten, platen en photo's van ïovde en slechte woningbouw te orga- Nseeren en deze op de meeste plaatsen an Walcheren enkele dagen uit te stal- Wl. Pan olnffrra 1 rtrvrf xxri-vrrlon crA+.r*of neemt het gebruik van nog dagelijks toe? men steeds meer van de deugdelijk heid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze zeep van 25 Cts. per stuk beter is dan het buitelands fa brikaat, hetwelk voor 40 Cts per stuk verkocht' wordt. lTl Jen 8I0hfo zal nog worden getracht «bouwen van een huis op de duinen «Melande en het bouwen van leelijke Ul2en in die plaats te voorkomen. Middelburg. Benoemd tot buitenge- ooa opzichter bij het uitvoeren van fnieuwingen en herstellingen aan de ♦auroluig in de gemeente Dwingeloo, M haar J. d. Rjjk, alhier. Middelburg. Door de politie is^ pro cesverbaal opgemaakt tegen D. S. een oude bekende van haar, zulks wegens mishandeling en verzet. Middelburg. Het Middelburgsch muziek gezelschap (Dir. Jan Morks) zal op Dinsdag 10 Juni 1913 des avonds ten 8 ure Jop het Molenwater een muziekuit voering geven. Goes. Bevorderd met ingang van 1 Juni de kommies 2e klas bij de directe belastingen, enz. de heer M. T. Neder- hand alhier, tot kommies le kl. Goes. De rijksveldwachter (brigadier- titulair) P. Kik wordt met ingang van 14 Juni verplaatst van Veere naar Goes. Goes. Het Soer. Nieuwsblad deelt mede, dat de hoofdredacteur, de heer W. Kerremans, vroeger redacteur van de Goeeche Courant, op 1 Juli zal af treden. Vlissingen. De torpedobootjagere Lynx en Hermelijn worden 24 Juni en 15 Juli aan de fabriek „de Schelde" in dienst gesteld. Vlissingen. De „Zeeland". Hedenmid dag werd ten raadhuize te Vlissingen de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der stoomvaart-maat schappij „Zeeland", Kon. Ned. Postvaart. In deze vergadering werd door com missarissen verslag uitgebracht over het 38e boekjaar. Daaraan is het volgende ontleend Het scheepsmaterieel bleef ook ge durende 1912 op uitstekende wijze aan alle eischen voldoen, terwijl de nacht dienst op Folkestone een groote verbe tering bleek te zijn. Het reizigers vervoer nam in 1912 weder op bevredigende wijze toe en hetzelfde kan van het goe derenvervoer worden gezegd, niettegen staande het vleeschvervoer naar Londen, tengevolge van grooten afzet naar Frank rijk en Duitschland, tijdelijk sterk ach teruitging. Bij het opmaken van dit verslag is het vervoer van versch vleesch over onze route echter weder normaal geworden. De aanzienlijke stijging der ■steenkolenpryzen, welke zwaar op onze exploitatie drukken, laat voor de eerst volgende jaren een aanmerkelijke ver hooging der exploitatiekosten verwach ten. De toestand van onze Maatschappij liet toe een pensioenregeling ten behoeve van het wal- en varend personeel te treffen. Tot dat doel stellen wij voor, althans voorloopig jaarlijks een bedrag van f' 50.000 af te zonderen. Evenals in de voorafgaande twee jaren bestemden wij ook thans een bedrag van f50.000 tot versterking van het ketelfonds, ter wijl met het oog ook op de noodzake lijkheid om binnen enkele jaren tot aankoop van nieuwe dagbooten over te gaan, weder een aanzienlijk deel der nettowinst is bestemd tot afschrijving op schepen en andere eigendommen der Maatschappij. Het is ons een voorrecht te kunnen voorstellen, dit jaar tot uit- keering van een dividend over te gaan, en wel 6 pet., zijnde f 15 per geheel en f7,50 per half aandeel. In het jaar 1912 beliepen de ontvangsten f 2.511.891.13 en de uitgaven f 1.575.498.47s, gevende een voordeelig saldo van f 935.892.64s, waar van een zuivere winst overblijft van f127.965. *Kattend(jke. Hedenmiddag werd in de raadsvergadering vastgesteld voor het Burgerlijk armbestuur. Een besluit tot wijziging der begrooting dienBt 1912 werd aangenomen. Op een adres van de feestelijkheden voor de onafhankelijk heidsfeesten te Kattendijke om eene geldelijke bijdrage werd afwijzend be schikt. •Ovezand. De raad dezer gemeente vergaderde heden. Present 6 leden, af wezig het lid A. van der Slikke. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 werd goedgekeurd in ontvang op f6629,28 en in uitgaaf op f5427,49" alzoo met f 1201,78® goed slot. Besloten werd te verkoopen 0,01,22 H.A. gemeen tegrond aan het R. K. Kerkbestuur Ove- zand voor f93.27. De staten oninbare posten 1912 werden vastgesteld en de verschillende stemhureaux benoemd. "Wolphaartsdjjk. Wegens verhindering van dhr. Snoek Henkemans die 1.1. Zaterdag voor de Chr, Historische Kies- vereeniging een lezing had moeten hou den, zal nu a.s. Donderdagavond D. V, optreden dhr. Ankerman. Koudekerke. In de raadsvergadering van 6 Juni jl. waren alle leden tegen woordig. Dhr. P. de Witte is voorzitter. Nadat de vergadering met gebed was geopend, en de notulen waren gelezen werden de volgende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, a. Een dankbetuiging van de Erven W. Meijler voor het op de vorige vergadering ge nomen besluit inzake bijpassing woning- huur. 5. Een bericht van den Commis saris der Koningin inhoudende mede- deeling van de benoeming van H. P. Baron v. d. Borch tot Verwolde. c. Een circulaire van Ged. Staten met opgaaf der bevolking 1912. Koudekerke einde 1912 1443 m. en 1483 vr., geb. 40 m. en 44 vr., gestorven 16 m. en 13 vr., gevestigd 145 m. en 155 vr., vertrokken 155 m. en 145 vr., totaal 1457 m. en 1550 vr. is 2987. De vergadering wordt geschorst tot de komst van den burgemeester. Nadat deze door de raadsleden Vos en de Lange is binnengeleid sprak Weth. de Witte het volgende: Hoog WelGeb. Heer Baron v. d. Borch tot Verwolde. Daar het H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft u tot burge meester van Koudekerke te benoemen, rust op mij de taak n van deze plaats als eerste wethouder het eerst te begroe^ ten en een welkom toe te roepen. Met gemengde gevoelens werd uwe benoeming tot burgemeester in deze ge meente vernomen daar er onder de sollicitanten een was die hier geboren en gesproten is uit een familie aan wie Koudekerke altijd veel te danken had, en in wier belangstelling en voordurende steun zij zich nog altijd mag verheugen. Die sollicitatie werd dan ook door een adres aan II. M. de Koningin, voorzien van vele handteekeningen gesteund. Nu is ons vertrouwen dan ook dat gij u houden zult aan den door u afgelegden eed, en gij als hoofd der gemeente hare belangen op onpartijdige wijze zonder aanziens des persoons van wie ook ten allen tijde zult weten te behartigen. En wanneer gij alzoo met deze voorne mens tot ons komt en deze gemeente bestuurt naar recht en plicht dan durf ik u de verzekering geven van de mede werking van ons als wethouders, leden van den Raad en het geheele personeel van de gemeente-ambtenaren. Ja, dan zult gij spoedig de medewer king en Sympathie ondervinden van de ingezetenen van Koudekerke, dan zal spoedig verdwijnen de teruggetrokken heid, welke er bestaat jegens u door de onbekendheid met uw persoon. Daar om mijnheer Baron v. d. Borch tot Verwolde, toon door uwe daden, dat gij het vertrouwen, dat H. M. onze Koningin in u gesteld heeft, waardig zijt, en gij zult van het Koudekerksche volk alle eer ont vangen, welk een goed burgemeester toe komt; dan zal ook verzacht worden de teleurstelling, welke 'uw benoeming bij velen o» het oogenblik verwekt heeft. Bij de installatie van uw voorganger, den heer Gerlach van St. Joosland sprak ik den wensch uit, dat hij niet alleen een burgemeester, doch ook een burgervader mocht wezen, u zou ik nu toeroepen, voeg dat meeBter en vader te samen en deel het midden door, dan zou mijnsinziens de rechte toon getroffen zijn. Nogmaals zeg ik uwen voorganger een woord van dank voor de vriendschap en welwillendheid, welke hij in de vijf jaren van zijn burgemeestersambt ons en de ge- ■j heele gemeente getoond heeft, en hopen, i dat gij hem in 't tot stand brengen van nut tige zaken zult mogen overtreffen dan zal zeker veel, wat thans schaduw afwerpt, in heldere lichtpunten overgaan. Wat de belangen van de gemeente van Koudekerke" betreft, dezejbestaan voor het grootste deel uit landbouw en veeteelt, doch door bare ligging onder den rook van twee steden komen hier toch meer belangrijke zaken voor, welke men op andere plattelands gemeenten niet aan treft, doch mogen daaronder zulke zijn, welke u vreemd zijn, ik geef u de verzeke ring, dat gij naast u hebt een secretaris, die u zoo jnoodig gaarne met zijn raad bij zal staan en de noodige inlichtingen zal willen verschaffen. En "waar nn de openbare feestelijkhe den, welke bij he.t aanvaarden van het burgemeestersambt plaats hebben, op uw verzoek, nog eenigen tijd opgeschort wor den, namelijk tot den tijd, dat gij in den echt zult vereenigd zijn met haar, die met u lief en leed zal willen deelen, zoo hopen wij u beiden_als met onverdeelde sympa thie te begroeten. Dit zal zeker zoo zijn als gij getoond zult hebben onder Hoogeren Zegen een man te willen zijn die steeds in het ware belang der gemeente werkzaam is, en in die achting zal dan vanzelf deelen zij, met wie gij zult verbonden zijn. Ontvang dan alzoo ons aller geluk- wensch en geve de Heer u kracht en wijs heid om de gemeente van Koudekerke te besturen zoo als hare belangen dit vorde ren, onpartijdig en zonder eenige neven bedoelingen, en wij van onzen kant, wet houders, leden van den Raad en gemeente ambtenaren, zeggen u ons aller medewer king toe. Met deze woorden Verklaar ik u, mijn heer Baron v. d. Borch tot Verwolde als burgemeester van de gemeente Koude kerke geïnstalleerd en overhandig u het teeken uwer waardigheid, en verzoek u plaats te nemen op den voor u bestem den zetel. Hierna de nieuwbenoemden burge meester het woord verkrijgende, sprak deze het volgende Mijne Heeren Aan H. M. de Koningin betuig ik mijnen dank voor mijne benoeming tot burgemeester der gemeente Koudekerke, ook breng ik mijnen dank aan hare raadslieden. Voor de woorden, die u mij hebt toe gesproken, mijnheer, dank ik u. Bij mijn eerste komst alhier hebt u mij reeds moed gegeven mijn taak te aan vaarden. Van u, heeren raadsleden, heb ik redenen te durven verwachten, dat gij mij zult steunen in het belang van uwe schoone gemeente. Ik ont veins mij geenszins de mogelijkheid van moeilijkheden die te wachten staan, doch ik aanvaard ze, omdat ik reken op den steun van God. In mij leeft het vast vertrouwen, dat de Allerhoogste mij tot deze taak heëft geroepen, en dat ik in de vervulling van mijn taak in Hem de noodige steun zal vinden bij mijn streven Ik hoop het vertrouwen te kunnen verwerven van de ingezetenen, den raad en de ambtenaren. Ik van mij W kant zal steeds alles doen om het belang van de gemeente in alles voor te staan. Van heeren wethouders, moet ik in de eerste plaats op steun kunnen reke nen in alle zaken hoop ik dat u mij ter Jzijde zult staan, en dat de samen werking |in het college van B. en W. steeds aangenaam mag zijn. Van uwe. groote ervaring, mijnheer de secretaris, hoop ik ruimschoots te profi- teeren. Ik zal trachten mij zoo spoedig mo gelijk in de zaken in te werken, en voor al die welke speciaal mijn ambt aangaan. En in de laatste plaats doe ik een beroep op de steun van den ingezetenen. Steeds zal ik trachten hunne belangen te behartigen, zonder aanzien des per soons. Na de gebruikelijke rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, wordt de vergadering gesloten. Na eenige verversching te hebben ge bruikt werd bezocht de Herv. Kerk waar ds. Postema den Burgemeester hartelijk filiciteerde en hoopte dat hij gezegend moge worden en tot een zegen zijn. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Geref. kerk. Door de zangvereeniging werd den nieuwen burgemeester Ps. 134 toegezongen, en door ds. van Loon toe gesproken. Vandaar werd nog bezocht de begraafplaats en verder een wande ling gemaakt door de kom der gemeente. Enkele familieleden, waaronder ook de moeder van den Burgemeester en nog al verscheidene ingezetenen waren aan wezig. Fruit en wannoezerjj gewassen. Stand van het fruit onder glas en in de open lucht op 1 Juni 1913, opgege ven door de directie van den landbouw. Pruimen zullen er dit jaar niet veel komen. De Engelsche krozen zijn, ten gevolge van vorst tijdens den bloei, bijna overal mislukt; ook de andere pruimen hebben van vorst geleden en dragen over het algemeen weinig vrucht. De roode en zwarte aalbessen, de kruis bessen en de frambozen beloven over het algemeen een goede opbrengst. In vele streken worden de zwarte bessen echter sterk aangetast door bladluizen. Appels. De stand is o.a. zeer goed op Zuid-Beveland, goed op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Overflakkee, Voorne en Putten, op IJselmonde. Peren. De stand is goed op Zuid-Be veland, in Zeeuwsch-Vlaanderen. ÈiDe. Vroege fcemnjstaan' bij na overal goed of zeer goed, op "Walcheren vrij ^slecht. De late kersen op WalcherenJJeveneens vrij slecht. Pruimen vrij slecht;op Wal cheren, slecht op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Perziken staan goed op Zuid-Beveland. Op vele plaatsen elders slecht of zeer slecht. De roode en witte aalbessen staan bijna overal goed of zeer goed. In Zeeuwsch-Vlaanderen ech ter vrij goed. De zwarte aalbessen staan bijna overal goed of zeer goed, echter op Zuid-Beveland en Walcheren vrij goed. De stand der kruisbessen is vrij goed in Zeeland. Uit verschillende streken wordt geklaagd over het onregelmatig opkomen der vroege aardappelen. De stand is vrij goed in Zeeuw-Vlaanderen. In de kom kommers treed hier en daar bladluis op. De bloemkool staat op Walcheren zeer goed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te JBenningbroek, F. J. Los te Larente Metsla wier en Nijewier (toez.), P. v. d. [Wal, cand. te Den Haag te Gameren, A. J. W. van Ingen te Klundertte Schoterkwartier, G. Ko ning te Enkhuizen; te Wilp, A. Veld kamp, cand. te Bedum. De collecte op het Walchersch Zen- dingsfeest heeft blijkens mededeeling op het Predikbeurten-briefje opgebracht f 183,75. Voor programma's is op het ter rein ontvangen f 223,50. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te ZwolleA. M. Berkhoff te Leeuwarden en Joh. Jansen te Utrecht.j Beroepen te Vlaardingen, J. Barth te Sliedrecht. Ver. voor H. O. op Qeref. grondslag. De jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag zal dit jaar op Donderdag 3 Juli in het gebouw „Kunstmin" te Dordrecht ge houden worden, onder voorzitterschap van prof. dr. R. H. Woltjer. In de mee ting, die 's middags om 2 uur gehouden wordt, zal prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt spreken over het onderwerp „Gods dienstwetenschap en zending." De bid stond wordt des avonds voor de jaar vergadering, Woensdag 2 Juli, gehouden in de Wilhelmlnakerk. Voorganger in deze samenkomst hoopt te zijn dr. G. Ch. Aalders van Ermelo. Blijkens het reeds verschenen jaar verslag der vereeniging bedroeg het aantal leden en begunstigers 11611. De staat van ontvangsten en uitgaven over 1912, sluitende op f65,639,61 wijst een nadeelig saldo aan van f4014.96 Voor de faculteit der Godgeleerdheid waren over 1912-'13 ingeschreven 78, voor rechtsgeleerdheid, 52 studentenin de letteren studeerden 25 en bij de facul teit der geneeskunde 8 studenten. Op de voordracht voor een onder wijzer aan de openbare lagere school te Zoutelande (vacature W. Heijt zijn ge plaatst de heeren A. P. Maat te Zoute lande, J. A. R. Bommeljé te Nisse en M. Maas te Kruiningen. Tot onderwijzer-volontair aan de Chr. School te Serooskerke is benoemd dhr. G. Toebes van St. Laurens. Tot onderwijzer-volontair aan de Chr. School te Veere is benoemd dhr. J. de Buck van Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school jte Leiden de heer J. van Loo, h. d. s. te Nieuwdorp. N. Ct. De Zeeuwsche Crt. meldt de benoe ming van den heer J. van Dienst te St. Filipsland tot onderwijzer aan de openb. lagere school te Stavenisse. Met den be noemde stonden op de voordracht de heeren A. E. de Graaf te St. Maartensdijk en J. E. Harthoorn te Ierseke. Op 9 Dec. a.s. en volgende dagen zal te 's Gravenhage het examen voor kom mies-verificateur der directe belastingen, enz. worden afgenomen. Aanm. voor 1 Nov. bij het Dep. van Financiën. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Juni 1913. Goes, voorm. 9,30 ds Steinz, nam. 2 uur ds Homburg, H. Cat. Zondag 49, avond 6- uur ds De Vries. Centrale Raad van Beroep. Gisteren is uitspraak gedaan inzake Hooger Beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij op vordering der Centrale Werkgevers Risicobank te Am sterdam, is vernietigd de beslissing der Bank, voorzoover daarbij aan P. S., in- lader van bieten te Zierikzee, genees- en heelkundige behandeling is toegekend ter zake van een ongeval. De Centrale overwoog, dat getroffene met anderen heeft aangenomen het overladen van suikerbieten uit tramwagens inschepen dat zij die werkzaamheden hebben ver richt als voorlieden met andere werk lieden, die van hen vast gesteld genoten, dat zij van een ontvangen voorschot van den uitbesteder zich zelf en de andere werklieden betaalden en na afloop der campagne recht hadden af te rekenen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 5