No, 199 1913 Dinsdag 27 Mei. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. sen Kalfkoe, bid ol MM GHRISTELIJK- HISTORISCH MEID M iddelb KOOP lakkersknecht, ienstbode Buitenland. bij W. "WISSE Sz, KOOP rarsliggers, mende Meid VERSCHIJNT ZESMAAL PÉR WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wy waarschuwen daarom de recht- sche kiezers die dezen „kerkvoogd", „voorzitter van den Protestantenbond", „verdediger van onze vaderlandsche kerk" willen hooren, dat zy zorgen voor de noodige vrymoedigheid om tegen zyn onwaardige strijdwyze te protesteeren. Nog beter doen zy hem niet te gaan hoo ren. Hy werkt met argumenten die het oprapen niet waard zyn, die ontleend zyn aan de bittertafelen, nu de vryzinnige pers ze stilzwygend voorbygaat, door ons ook niet zullen worden besproken. De Balkan-Oorlog. Frankrijk. i, een aan de ret. vijfde kalf, en 1 ber van haar achteu JANSE Sz., e. October JAN HUIJSMaN te (Hoogelande) ïekiivaars, Mz, Domburg, ;oop Ivragen aan pakhuis, |E, Wilhelminabaau' e. zich aan letter E, bureau van I October KASSE, Y e ere, of met Juli, bij pijpe, Bruinisse, der tegenwoordige Jetober 1. J. KLUIJFHOUT, Westhoek. iet October fed. J. L. DE TROIJE /raagd te Middel bnde werken. Zich la. s. Woensdag en 1 uur 's avonds. Te J'HUIJ, Middelburg ben half Juni, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. vaamheid. |TS—Steijns, Roosendaal (N. B.) ast „SCH3I.Pl" Rotterdam. 913*). Maan. 16 9,- 10.8Ü Dins. 17 "9,80 10,30 Woen.1810,— 12,— Dond. 19 6,— lr VrtJd.20 7,— 12,- Zater.21 7,80 12,- Zond. 22 6,— 1, Maan. 23 8,— 12,- I Dins. 21 8,30 12,- Woen.25 9,30 10,88 Dond. 26 6,30 lrt Vrjjd. 27 8,30 12,- Zater.28 8,30 12,- Zond.29 7,l,f„ Maan. 30 9,— 1™ |tai achter een dati»!' ij hel tweede getn" <-) 013. li)3,43c) 6,35d) 4,10 c) 7,05 1,15 a) 5,06 is,43 6,35 d) h) L'zratvs na h®t verfa® lrk« n. Nöumx t*. L Boriselen em NeuzeB rkeni ten hoogste ten wachten. It van 10,45 uit Neuz®D I ien tot ez met 31 Aug' 27 Mei 1913. Etn verbetering Ons do. van jl. Zaterdag bevatte het volgende De vrijzinnige Kamercandidaat Moo- jen heeft Maandagavond den propa gandist Da Muralt gehoord en hem openlijk'bedankt voor zijn „schoone" rede. H(j voegde er de opmerking aan toe dat een socialistische debater die rede bad „bevuild". Dit moet een onverdiende blaam geweest zijn. De Goesche Courant neemt den heer Moojen er over onder handenen dringt er op aan den tegenstander fatsoenlijk te behandelen. Vrijzinnigen en socialisten die tsr vergadering waren stemden hiermee in. W)j sluiten er ons gaarne bij aan. Bovenstaande schreven wij naar aan leiding van een door'n geacht en betrouw baar sociaal democraat ons gedane mede- deeling, en de openly ke bevestiging er van. "W|j deden dit in zeer bescheiden bewoordingen en zonder eenige politieke bedoeling, beamende een protest onver schillig wie de schrijver er van zou kun nen zyn. De eenige bedoeling lieten wij uitko men in het volgende kaar waarom wordt er aan die zijde nooit geprotesteerd tegen de grievende beleedigingen waarmee men onze mannen vervolgt f Wat zyn de glossen waarmee een minderwaardig spreker dr. Kuy per be handelt anders dan /bevuilen* Uen springt op als een sociaal de mocraat beleedigd wordtmaar waar is het protest wanneer een antirevo lutionair aan den spotlust der vrijzin nigheid wordt overgegeven? Hier werd gegrotesteerd tegen de be- leedigiDg van een socialistisch tegenstan der, waarom doet men dit aan die zijde nooit wanneer dr. Kuyper of minister Talma beleedigd worden. Want wel is het waar dat de vrijzin nige sprekers in onze omgeving die hun ,vuil« naar deze twee groote mannen wierpen, nog niet aan hun schoenen reiken kunnendoch dit geeft het pro- testeerende blad geen recht om het voor den een op te nemen, een aanwezige nog wel,en vooi de beleediging van den ander, keg wel een afwezige, het oor gesloten te houden. Nu schijnt ons kalme stukske den toorn van den heer Moojen, den aamercandidaat in het district Goes te hebben opgewekt. Immers wij ontvingen 'an hem het volgende schrijven .Aangezien u in uw nummer van 24 dezer eene voor mijn eer en goeden uaam beleedigende en voor de zaak der jryzinnigheid schadelijke beschouwing hebt geplaatst, blijkbaar naar aanleiding jan het allerschandelijkst stukje van den heer v. Santen, dien u anders toch nooit tot uw bondgenoot kiest, zoo ver- «dflk ik u beleefd doch zeer dringend myn ingezonden stuk, waarin de ware lezing van het geval gegeven wordt, eveneens uit de Goesche in uw courant °ver te nemen." Ofschoon wy meenen tot die overne ming niet verplicht te zfln, ontleenen *5 aan bedoeld stukske uit de Goesche gaarne onderstaand door ds.Sieme ns bevestigd zakelijk gedeelte .Ieder behalve dan U en wellicht ®6hige toehoorders, die mijne beeldspraak niet gevat hebben die mij ter verga- vering gehoord heeft, en ook ieder, die et op de door U in Uw stuk gebruikte woorden, „redenaarstalent" en „eere- Paim welke ik terecht bezigde, zal be grepen hebben, dat mijne heele »toast* niet over de rede des heeren Jhr. de "bralt uit een politiek, maar uit een schoonheidsoogpunt liep, en dat ik het daArom bejammerde, dat de schoone indruk daarvan verstoord werd door het debat, eene zelfde verstoring, die menig een gevoelt na een pikkend tooneel- stuk door applaus. Ook de debater zelf, de heer LindeiJer en een Goesche partijgenoot van hem verklaarden mijne beeldspraak en bedoeling te hebben be grepen, al vonden zy, en ik met hen, maar ik sprak voor de vuist het geïncrimineerde woord, ook in den door mij gebezigden zin, minder gelukkig gekozen in een politieke vergadering, waarin de gemoedstemming allicht iet wat verhoogd is. Wanneer men nu echter weit hoe in de politiek vergrijsde vete ranen van diverse pluimage slag op slag zich verspreken in de Kamer en daar buiten, wat hier aanleiding geeft tot „persoonlijke feiten", daar tot onophou delijk krantengeschrijf, dan dunkt mij, dat het geïncrimineerde woord, in den zin als door mij gebezigd, daarbij ver geleken, nog heel wel door den beugel kan. Wie mij nu van jongsaf kent, zal voeleD, dat het mij, die in eene toast- stemming was, zelfs in den droom niet kan opkomen iemand te beleedigen en dan nog liefst geheel onnoodig, wantik verklaar hier zeer gaarne openlijk, dat de heer Lindeijer op waardige, uitnemende en tactvolle wijze zijne argumenten tegen over die des heeren Jhr. De Muralt ge steld heeft, al was diens rede er ook allerminst door verzwakt, uit een poli tiek oogpunt beschouwd." Wij meenen hiermede aan het ver langen van den heer Moojen te hebben voldaanen geven hem den raad overal waar hij optreedt goed op zijn woorden te passen. Volgens ons gedane betrouw bare mededeeling moet hjj te Wolferts- djjk gezegd hebben dat minister Talma beter bidden kan dan wetten makeneen oneerbiedigheid die in een vergadering, ook voor tegenstanders toegankelijk, niet te pas komten een onjuistheid ook, want vele zoo niet alle vrijzinnige amb tenaren en landbouwspecialiteiten, die Talma kennen, bewonderen diens veel zijdige kennis, werkkracht en wetten- makend talent, ook al zijn zij, wat dit laatste aangaat, het niet eens met de strekking van al zijn ontwerpen. Apropos, de heer Moojen heeft te Wilbelmicadorp o.a. gezegd dat de geeste lijken dwaDg op ouders oefenen ter be volking der Chr. school. De waarnemende voorzitter, toen hem om bewijs gevraagd werd, is hem ter hulp gekomen met verwijzing naar een (of meer) Goesche predikanten. "Wij hebben nu den heer Moojen een plezier gedaan; hij vrage nu voor ons aan dien waarnemenden voorzitter, zijn Goeschen viiend, wiens naam wjj voorloopig verzwijgen, of deze in ons blad zijne in het openbaar geuite aanklacht wil waar maken. De eene dienst is den anderen waard. Hink zoo. Onze (a.r.) Rotterdammer heeft nimmer kosten nog moeite ontzien, om er zich in te werken bij het volk. Het blad telt dan ook in alle deelen van ons land be langstellende lezers. Nu is er weer een nieuwe mijlpaal op den weg van 't blad gezetde nieuwe drukkerij is betrokken nieuwe letter in gebruik genomen; en in twee flksche bladen van te zamen veertig kolommen geeft het blad een prachtigen degelflken inhoud, en in tal van rubrieken keur van lectuur. Het blad is nu tien jaar oud, doch is het meeren- deel harer zusteren, in qualiteit en quantiteit van lectuur reeds lang voorbij geschreden. Da le bladzijde van het le blad wordt ingenomen door hoofdartikel, driestarren en Persoverzicht. Pag. 2 door „Binnen land", „Uit den omtrek" en „Brieven uit Indiè". De le bladzij van het 2e blad bevat een feuilleton (een boeiend verhaal), een vers; een Zwitsersche brief; en de 2e en 3e bladzijde Nieuws, Kerk, School, Zending; enz. Moge De Rotterdammer nog vele lus trums belevenen, ook op politiek gebied, rijke oogsten binnenhalenook bij deze campagne. Dr. Kuyper en de kerk. Niet genoeg kan het herhaald worden dat dr. Kuyper geen gevaar oplevert voor het Hervormd kerkgenootschap. Dat wordt wel in de vrijzinnige pers ontkend en door vrijzinnige candidaten en propagandisten ontkend, maar het is een vaststaand feit dat de Hervormde kerk niet van dr. Kuyper maar juist van de roode kerkverdedigers gevaar te duchten heeft. Ds. Klomp en meer dan een schrijver in De Nederlander hebben het onom wonden gezegd en aangetoond dat dr. Kuyper de Kerv. kerk niet alleen geen kwaad doet, maar zelfs haar belangzoekt. Daarom zouden wy alle Hervormde menschen willen toevoegenzfjt toch voorzichtig dat gij het liberalisme niet de hand reikt om dat denkbeeldig ge vaar af te weren. Het is toch zoo als De Standaard schrijft Ten eerste heeft Dr. K. er steeds voor geijverd, om de thans uitgekeerd wor dende tractementen te kapitaliseeren, en hierdoor dus voor altoos de rechtheb benden te verzekeren. Ten tweede heeft Dr. K. het plan ont worpen, om aau de Kerken de gelegen heid te verschaffen, op 's Rijks kosten, een theologische faculteit aan de Rijks universiteiten te stichten en te onder houden, wier hoogleeraren qualiteit met de collega's aan andere universiteiten zouden bezitten. En ten derde heeft Dr. K. de poging om tot revisie van Art. 171 te geraken, in de Grondwetscommissie ontraden. Toch neemt dit niet weg, dat men Dr. K., als ware hij de vogelverschrik ker onder de Wajongpoppen, in meeting na meetiDg, rusteloos van liberale zijde aanvalt, en dat hieraan meedoen tal van predikanten die geheel op de hoogte zijn, en beter weten. Wisten nu deze predikanten maar, hoe fataal ze hun eigen zaak voor de toekomst bederven. 8teeds heeft de Stand, gewaarschuwd. We lieten niet af, om er op te wijzen, dat het op dit oogenblik nog mogelijk was, om, mits men de handen ineen sloeg, zonder schade aan het eind te komen. En van jaar tot jaar poogden we de oogen te openen voor het gevaar, dat de toekomst zou opleveren, als op kerkelijk terrein alle tractementuitkeering zou afloopen. Die waarschuwing herhalen we ook thans weör. De oude heeren van het Liberalisme gingen er altoos op uit, om de Kerk om koud te helpen. Oliedom nemen thans enkele predi kanten het voor goede munt aan, dat zelfs Joden onder de Liberalen voor de Hervormde kerk gaan roepen. Als ze eens wisten, wat diezelfde hee ren ervan zeggen als ze onder malkander zijn I Zich vergaloppeerd. Enkele vrijzinnige bladen hadden het den minister van binnenlandsche zaken kwalijk genomen, dat hij weigerde bij te wonen de feestelijke herdenking van de InvoeriDg (In 1863) der wet op het middel baar onderwijs. Thans blijkt, dat de [fout bij het hoofd bestuur der vereeniging van leeraren zit. Dit had namely k den minister een gedruk te uitnoodiging gezondenwelke de mi nister schriftelijk beantwoordde met een verontschuldiging wegens verbiyf in het buitenland. Een vertegenwoordiger was niet gevraagd en lag dus biykbaar niet in de bedoeling. Maar er was ook verzocht om op 3 Mei vacantie te geven aan de leerlingen der R. H. B. S. Doch ook hierin treft den minister geen blaam. Immer i genoemd hoofdbestuur heeft alleen gevraagd te bevorderen, dat zy, die de feestvergadering wenschen by te wonen, daarin niet door ambtsbezighe den zonden worden bemoeiiykt. Aangezien van zoodanige bemoeilyking niet is gebleken, en de minister met ver loven tot afwezigheid voor een enkelen dag geen bemoeienis heeft, bestond er niet de minste reden om in te grypen, vsel minder om te doen wat niet was gevraagd en 3 Mei tot een vacantie-dag voor de Ryks H. B. Scholen te verklaren. Zoodat zy, die hiervan reeds den minis ter een politieke grief wilden maken, zich hebben vergaloppeerd. Onder de meest gevaarlyke verkie- zingsredenaars in onze omgeving behoort jhr. de Muralt. Men kan niet alles in de krant zetten wat die man in de vergaderingen zooat uitbraakt. Dat doen zelfs de vryzinnige bladen niet. Wy zien altyd met verlangen uit naar de liberale organen in onze omgeving om te zien of van het door dezen heer gesprokene precies zoo in de krant komt als het ons was overgebracht. Maar dat stelt ons altyd te leur. De flauwe grappen die deze volksrede naar debiteert, en waarmee by de vry zinnige dames en heeren den ganschen avond vermaakt schynen door de liberale verslaggevers niet te worden opgetee- kend. Zouden zy ze somwyien al te schunnig vinden? Het is nog niet zooveel jaren geleden dat op een Congres der S.D.A.P. de vol gende comedie vertoond werd. Tusschen Troelstra en Gorter boterde het in de laatste maanden niet. Er was principieel verschil openbaar geworden in den boezem der party en een scheu ring tusschen marxisten en revisionisten dreigde. Op het Congres werd de stryd voort gezet, o.a. door Troelstra in een rede met een slot-peroratie, waarby hy om te bewyzen dat hy en Gorter nog vrien den waren dezen uitnoodigde hem op het podium een hand te komen geven. Gorter kwam van zyn plaats en reikte zyn grooten opponent de hand onder daverend applaus der schaTe. Een der jongste avonden nu hebben deze twee oude vrienden elkander weer ontmoet in een openbare vergadering. En weer hebben zy het met elkander aan den stok gehad. Maar de slot-apo- theose was eenigszins anders. Nu geen comedie, maar werkeiykheid, tragische werkeiykheid, waarby geen handdrukken maar scheldwoorden werden gewisseld; en de handenklappende broederB in bak keleiende broeders waren verkeerd. Troelstra had nameiyk gesproken over „het internationaal militarisme", geen toevallig gekozen onderwerp. Na afloop trad zyn oude vriend Gorter met hem in het kryt en werden wederzyds hate- ïykheden gewisseld. Gorters rede werd herhaaldeiyk door gehuil onderbroken. Maar ook Troelstra in zyn repliek kreeg op eenmaal zoodanig den wind van voren dat hy zyn repliek moest staken. Hem werd toegeroependat is infaam; waarop een ander riep: houd je kop dicht, en het lawaai derwys onstuimig werd dat de voorzitter de vergadering sluiten moest. Scheldend eu schreeuwend en malkaar de deur uitwerkend verlieten de oude broeders, nu in S.D.P. en S.D.A.P. uiteen, de zaal om op straat de ruzie voort te zetten. Het is eigenaardig, en het komt ook in dezen stryd weer uit, de naaste broeders, vrienden en buren hebben de ernstigste geschillen en zyn daarby het minst verzoeniyk en het wreedst. S.D.A.P. en S.D.P., S.D.AP. en Vry- zinnig democraat leveren beurtelings hiervoor het bewys. Als liefde vervalt in haat Serviè elscht nog maar steeds herzie ning van het verdrag met Bulgarije. Eu Bulgarye blyft daarentegen vasthouden aan de handhaving van het verdrag en weigert herziening. Aldus de laatste ty- ding omtrent de Servisch-Bulgaarsche verschillen. Er is dus niet veel te zibn van den goeden wil dezer staten, om spoedig tot een goede oplossing te komen. De Servische regeering is van meening dat het verdrag met Bulgarye niet meer bestaat, om de eenvoudige rede, dat de Bulgaren de voornaamste bepalingen daarvan niet zyn nagekomen. Daarom wil ze thans, dat buiten alle scheidsrechteriyke uitspraak om, een nieuwe overeenkomst nopens de gebieds- verdeeling worde gesloten op den grond slag van de gebeurtenissen tydens den oorlog, de strydkrachten, die Servië en Bulgarye in het vuur hebben gebracht en de verkregen resultaten. Het waB te voorzien, dat de verdeeling van den buit tusschen de overwinnende Balkanstaten moeiiykheden zou opleve ren. Doch zoo ernstige verhouding had men zich nauweiyks kunnen denken. De egoïstische elementen komen nu wel duideiyk aan het licht. Een bericht uit Bulgaarsche bron be weert, dat de laatste gevechten by de Angista hebben bewezen, dat het den Grieken te doen is om de belangrykste punten van den spoorweg naar Bulgarye te bemachtigen. Het moge al dan niet op waarheid berusten, 't is geen wonder, dat Bulgarye, versterkt in zyn kwaad denkende meening, zyn hart verhardt en een allesbehalve tegemoetkomende hou ding aanneemt. Meer. vernamen wy niet omtrent de gespannen verhoudingen tusschen de oude bondgenooten. Moge de vindingryke diplomatie een uitweg vinden, die aan de broedertwisten wedra een einde maakt. Dan zal er een zucht van verlichting door Europa gaan. Het anti-militarisme viert hoogty in Frankryk. De driejarige dienstplicht heeft heel wat harten warm gemaakt en met een oproerlgen geest vervuld. De toestand, zooals die op heden is, is nog lang niet rooskleurig en de justitie en politie pogen er klaarheid in te brengen, hetgeen be- grypeiykerwys nog al arbeid en bezwaren medebrengt. De N. R. C. bevat de volgende byzon- derheden over de bemoeiingen van de autoriteiten Te Parys en in 88 andere steden van Frankryk zyn gisteren huiszoekingen verricht in bureaux van anti-militaria- tische, revolutionaire en syndicalistische vereenigingen en kranten en by een aan tal volksmenners. Men noemde van offi- cieele z(jde den oogst zeer ryk, maar ais men de officieele feitelijke inlichtingen over den vondst nagaat, is deze «rijkdom, slechts wyze van spreken, want iets nieuws schynt de klopjacht niet opge leverd te hebben. Al hetgeen men gister-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1