Advertentiën eene Hofstede rvixwaaci C. Oranje Lz., Goes. een vosbles Hengstveulen, ALEX MEIJER Co. Binnenland. ZENDING. De Notaris W. HIOOLEN te Mid delburg, is voornemens te verkoopen: op Vrijdag 30 Mei 1913, des morgens 10 uur, precies, in het café „De Kroon" te Wissenkerke in de gemeente Wissenkerke (Camper- land), aan den dijk tusschen Heer Jansz.- en Camperlandpolder, op en met 34.97.30 Hectaren Bouw- en Weiland in den Camperlandpolder (vrij van jachtrecht en tiendrente), 6 05 90 Hectaren Bouwland in den Heer Janszpolder, en 28.02.30 Hectaren Bouwland in den Soelekerkepolder (vrij van tiendrente), of samen 69 Hectaren 5 Aren 60 Centiaren (165 gemeten 214 roeden Schouwsche maat.) Alles te aanvaarden in 1913. Notities dezer veiling en verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den Notaris. De verkooper is genegen 75 pCt. van den prijs in den roep hypotheek te verleenen A 41/, pCt., voorloopig voor 5 jaar vast. TE KOOP Werkpaarden, verschillenden leeftyd. „Zwanenburg", TE KOOP bij A. C. CORNELISSE, Nieuw- en St. Joosland. een beste Melkgeit, tweede dracht. Adres J. C. MAAS Nieuw- en St. Joosland. Graanzakken. Waterdichte Dekkleeden WITTE KAAS vanaf 25 en 30 cent per pond, KOMIJNE KAAS 18 cent per pond, ROODBOLLEN 55 cent per stuk. E. VERBEEM, Kreukelmarkt, Goes, Hoofdpijnpoeders van dr. Meenk genezen zenuwaan doeningen in het hoofd en in de tan den. Prijs per poeder 5 cent. Ver krijgbaar bij JOH. DE ROOS, Middel burg. Room Melange Boter, 50 cent per pond. L. LEIJNSE, Dam, Middelburg, Met October benoodigd, bij A. DE VISSER, SerooskerkeVeldzicht. Met October een Handknecht gevraagd, by J. SANDER SE, St. LaurensNadorst, Terstond gevraagd een Smidsknecht, bij M. BOONE, Hoefsmid te Nieuw- dorp. Dames- en Heeren Toiletartikelen, Haargroeimiddelen, Haarkleur verven, Mond- en Tand middelen. JOHAN DE ROOS, Middelburg. 1813—1913 Wij wenschen antwoord op de volgende vragen a. Welke uitvinding, gedaan in hetf [tijdvak 1813-1913, acht gU de belangrijkste? b. Waarom Aileen kinderen beneden 14 jaar mogen meedingen en hun antwoorden mogen hoogstens honderd woorden bevatten. De antwoorden zullen gesplitst worden in drie groepen I. die met de uitvinding, welke de meeste stemmen krijgt II. die met de uitvinding, welke in stemmenaantal volgt; en III. alle overige antwoorden. Alle mededingers, zelfs zij die tot een kleine minderheid behooren, hebben dus ongeveer gelijke kans op een prijs. Uitgeloofd worden tien spaarbankboekjes van f25. elk, voor groep I. tien 15. II. tien 10. III. telkens voor het beste tiental antwoorden. Een commissie, bestaande uitde dames N. van Hesselingen, A- C. Klsoster, A. Tuininga en de heeren W. H. Hoekwater, A. de Bullu en J. L. van Overbeeke, allen onderwijzers(essen) te Amster dam, zullen alle inzendingen beoordeelen en de prijzen toewijzen. De inzendingen, duidelijk van naam en adres voorzien, moeten geschieden vóór 15 Augustus a.s onder gesloten enveloppe met het opschrift „Prijsvraag»' aan het adres van de Thee-Afdeeling der firma Alex Meijer Co., Amsterdam, met bijvoeging van 5 bons van 1 ons ALEX MEIJER'S THFE, of 2 bons van 21/, ALEX MEIJER'S THEE, welke bons in alle pakjes van 1 ons en 21/9 ons te vinden zijn- Onze Thee is verkrijgbaar A 16, 18, 20, 25 en 30 cent per ods, waaruit een keuze gedaan kan wordende pakjes van alle soorten zyn van bons voorzien. De volledige resultaten met de namen der prijswinnerszullen woiden bekend gemaakt in de voornaamste dagbladen van 31 Augustus as. Koffiebranderij en Theehandel. AMSTERDAM, Mei 1913. 't bezit van een afdoend middel tegen kruisbeasenmeeldauw en zegt bereid ge vonden te zullen worden zfjne uitvin ding onder voorwaarden bekend te maken aan de heeren bessenkweekers in wier zakken duizenden vloeien. Ik wil geen gedacbtenwisBeling gaan voeren over die duizenden. Maar dat zeg ik, dat er op 't oogenblik gehandeld moet worden. Zcoals de toestand thans is, is de krui3bessenteelt gedoemd te gronde te gaan. Een krasse beweringmaar die ik durf doen, omdat ik in mjjne hoeda nigheid van secretaris der commissie van advies voor Zuid-Beveland van den pby- tophathologischen Dienst helaas maar al te gced op de hoogte ben, van wat ons bedreigt. Dasrom doe ik bjj deze den heer A. van der Qraaff, uitvinder van Graven- zegen een bod voor zfjn uitvinding en ik verklaar daarbQ, dat ik niet alstus- schenpersoon speel, maar dat ik het doe als kweeker. Hoe ik aan het geld daar voor kom, is mQn zaak. Mfjn bod ia tienduizend gulden onder voorwaarden door dhr. v. d. Graaff en ondergeteekende overeen te komen, echter vooropstellen de dat één der uitdrukkelijk door mfj te bedingen voorwaarden zal zQn, dat ik het recht kityg, aanstonds reeds de sa menstelling en toepassing van Graven- zegen te mogen publiceeren. Ten slotte merk ik den uitvinder op, dat waar ztyn antwoord als zakelijk zakenman wel zakelijk zal z|jn, ik géén cent verder ga dan f 10.000. Het is bier geen melkkoe, die op de koeienmarkt verkocht wordt en waarover gemarchandeerd kan worden. De redactie dankzeggende voor ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, F. KAKEBEEKE, Fruitkweeker. Toeslagwet in de Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet betreffende tegemoetkomingen aan onderwijzers b(J het 1. o. vonden eenige leden deze regeling onvoldoende, terwjjl zQ vreezen, dat een nieuwe herzie ning in de naaste toekomst uitgesloten is. Van andere zijde achtte men de voorge stelde regeling niet noodzakelijk en de af zonderlijke verhooging minder gewensebt. Voldoende waarborg tegen te lage sala rissen is gelegen in de bestaande wette lijke minima van de salarissen. Eén lid voorzag groote ontevredenheid bij ver schillende andere categorieën van ambte naren. Vele leden echter konden zich zeer goed met dit wetsontwerp vereenigen. Wel is waar zouden verscheidenen on^er hen de voorkeur gegeven hebben aan een alg meene herziening van de onderwij zerssalarissen, maar waar dit thans niet mogelijk was, stelden zij zich tevreden met de voorlooplge verbetering, die gebo den worst; zQ beschouwden dit w. o. echter als een noodmaatregel en bleven vermeerdering van salaris noodig vinden. Zij ontkenden, dat deze regeling vernede rend zou zijn voor den onderwijzersstand. Niet alle leden echter, welke tot de voor standers van dit w.o. behoorden, konden toegeven, dat een algemeene herzieniDg der onderwijzerssalarissen in den zin van een algemeene verhooging, noodzakelijk zou zijn. De miDima der salarissen, in sommige streken en in vele groote ge meenten te laag, zijn in andere streken voldoende. Kamerverkiezingen. De centrale R. K. klesvereeniging te Bodegraven heeft de candidatuur van Idslnga overgenomen, zoodat deze de candidaat der drie recht- sche partij rn ip. Nieuwe vaandeh. Naar de Nieuwe Ct. meldt, zijn voor de nieuwgevormde regimenten de benoodigde vaandels reeds in bewerking. Daar het bestaande vaandel van het voormalig regiment grenadiei.8 en jagers róch voor het regiment gre nadiers, öoh voor het regiment jagers dienst kan doen immers het opschrift maakt dit onmogelijk zullen de beide juist genoemde regimenten elk een nieuw vaandel ontvangen. Eerstgenoemd vaan del zal dan woid-n geplaatst in het Historisch Museum dei Oranjekazerne. Een briefje van Prinses Juliana. Bij het bezoek van H.M. de Koningin aan de Tentoonstelling „De Viouw", op Donderdag 15 dezer, zou een klein meisje, de 2'/» jarige Anneke de Balbian Verster, een popje aanbieden voor het Prinsesje. Maar op het groote moment liep bet anders dan was voorzien. Het kind klem de htt popje vast en zei duidelijk „Nee, ik wil 't aan Prinsesje zelf geven I....« De Koningin vond dat blijkbaar aardig, er, sprekend tot de moeder van het kind, zeide zij„O, ik begrip het zoo gced, laat haar het popje nu maar houden u kunt het me immers wel sturen.' Me vrouw Verster nam echter haar kind het poppetje af en overhandigde het aan de Koningin, die, zich neerbuigende, de kieire met viiendelflke woorden be dankte. Hare Majesteit lachte hartelijk om het geval, evenals mevr. Oveivcorde, de presidente van de Historische Commissie en andere damts, die er getuigen van waren. Dit oogenblik is door een goede foto bewaard gebleven. Toen korten tijd daarna de Koningin met het gevolg weder op hetzelfde terrein terugkeerde, hoorde men uit een groep van neigende dames plotseling een helder kindt rstem- metje luid roepen „Dag Koningin, dag I Het was weer hetzelfde onberekenbare kleintje, dat nu Hare Majesteit als) een bekende ook uit de verte groette. Dezer dagen werd de moeder van de kleine Anneke verrast door een groot pakket van Het Loo. Het bevatte als bege leidend schrijven een brief van Hr. Ms. particulieren secretaris, jhr. Van Geen, met de mededeeling, dat toen de Konin gin op den avond van 15 dezer het popje aan de Prinses gaf, deze dadelijk zooge naamd „zeli* een briefje wilde schrijven en daarop bloemeD ging plukken om ze aan dat lieve meisje te zenden. Volgens opdracht van de Koningin, stuurde jhr. Van Geen thans een en ander aan An neke toe. Hij voegde er bij, dat de Prinses zelf de potloodkrabbels op het papier schreef, daarbjj aan freule Van de Poll zeggende wat het beteekende. Dit had de freule er overal bijgeschreven, zoodat het werkelijk de woorden waren van de Prinses aan Anneke. De brief vertoont dus een reeks van potloodkrabbels, een bekend soort van kinderlijk handschrift „avant la lettre". Daaronder, mede in potlood en regel op regel, de woorden door de Prinses aan de freule opgegeven. De tekst luidt dan als volgt: PALEIS HET LOO. (dit als gedrukt hoofd.) 19 Mei 1913. Lief meisje, Ik dank u wel voor het mooie popje. Ik hab bloempjes geplukt in mfjn tuintjeik heb ze gedroogd voor u. Ik vind het popje heel mooi, met haar rose sleepjapon. Dag lief meisje. JULIANA. In den brief was een afzonderlijk papier gesloten, waarin een handjevol mooie bloemen. N. v. d. D. Bij de Ver. /Vacantie Buiten" heb ben zich reeds vierhonderd kinderen aangemeld om uitzending. Voornamelijk uit Amsterdam en Rotterdam. Alle z(jn het zwakke kinderenzwak door bloed armoede; zwak door onvoldoende voe ding; zwak door vroeger doorgestane ziekten. Het vorige jaar mochten zij ruim 200 kinderen uitzenden. Voor die alle werd kostelooze plaatsing gevonden in Christe lijke gezinnen in de gezonde streken van ons land. Thans moet zij vragen voor het dubbele aantal. Wie wil barmhartig heid bewijzen aan een zwak kind Wie wil naastenliefde betoonen aan zijn min der gegoede mede-christenen? Wie wil één van deze kleinen ontvangen in zijn huis voor tenminste drie weken? De gegoede Christenen in de gezonde streken van ons land kunnen hier een nuttig en dankbaar werk verrichten. Men behoeft niet bevreesd te zijn een lastig, ongehoorzaam kind [te zullen ontvangen. Geen kind wordt uitgezon den, waarvan niet het getuigenis ver kregen wordt van het hoofd der School en van den klasse-onderwijzer: het is een gehoorzaam kind. Ook behoeft men niet bang te zfjn voor onreinheid, of besmetting door een verborgen ziekte of kwaal. De dokter, die de kinderen heeft onderzocht, teekent van ieder kind een verklaring, dat het geen gevaar oplevert voor de omgeving. Het mooie zomer weder komt. Reeds in Mei, en voorts in Juni, Juli en Augustus gaan onze kin deren naar buiten. Meldt U dan aan bij den Secretaris, den heer G. Muys, Bureau van „Vacantie Buiten", van Oldenbarne- veldstraat 181, Amsterdam, die gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft. Groot verlof. B(j de regimenten in fanterie en de regimenten grenadiers en jagers worden, volgens de Avp., de mili ciens der najaarsploeg van de lichting 1912,die niet zijn bestemd voor den dienst bij het blijvend gedeelte, op 15 Juni e.k. in het genot van groot verlof gesteld. Een nieuwe Zendingsschool. In 1905 werd door het Nederlandsch Zendeling genootschap en de Utrechtsche Zending vereniging gemeenschappelijk eene on derwijsinrichting geopend, waar dezen- delingen van alle genootschappen die dit wenschen, kunnen opgeleid worden. Zij beoogde dus samenwerking in de oplei ding, zoo mogelijk van alle zendingsver- nigingen, en trachtte een nationale school te zijn. Ofschoon dit ideaal niet in alle deele verwerkelijkt is, heeft zfl toch reeds veel in deze richting bereikt en is daar door van grooten invloed geweest op de zendingsactie hier te lande. Want be halve genoemde vereenigingen vertrouw de ook het Sangi- en Talaud-Comité, de Doopsgezinde Vereeniging, de Gerefor meerde Zendiogsbond, de Gereformeerde Kerken, het Centraal Comi'é voor de Oprichting en de Instandhouding van een Seminarie nabij Batavia en de Broeder gemeente te Zeist hunne aspiranten aan de Zendingsschool ter opleiding toe, ter wijl ook de Chr. Gereformeerde Kerk het heeft uitgesproken dat z{j voor eventueel mis8ionair-predikacten van hare cursus sen gebruik zou willen maken. En ein delijk worden er voor de Indische Kerk ook hulppredikers gevormd. Door deze samenwerking bedraagt het getal leer lingen thans dertig. Door dit toenemend getal kweekelin- gen en de steeds grootere eischen, werd reeds geruimen tijd gevoeld, dat het oude gebouw van het Ned. Zend. Gen. op de Rechter Kottekade te Rotterdam niet meer aan de behoeften kon voldoen. Het huis, eigenlQk voor 18 of 19 kweekelin- gen berekend, wordt bewoond door 28. De nieuwjbjjsetrokken kamertjes kunnen alleen als noodvoorziening gebillijkt wor den. Voor de velschillende werkzaam heden (ook het bureau en de expeditie zijn in het gebouw ondergebracht) komt ruimte tekort. Er kan geen voldoende afscheiding tueschen het een e*1 het ander worden in acht genomen, en de biblio theek, door een aantal vertrekken ver trekken verspreid, kan daardoor niet be hoorlijk tot haar recht komen. Daar ht t oudste gedeelte nu ook kostbare herstel ling aan het dak vereischen ging, werd het zaak naar iets anders om te zien, daar zulk een uitgave voor dit gebouw onverantwoordelijk zoude zijn. In den aanvang van het jaar 1912 werd begonnen met enkele giften voor een nieuw gebouw te publiceeren. Maar ter nauwernood was het ruchtbaar gewor den, dat er gedacht werd aan een moge lijken verkoop van het terrein aan de Rottekade, die door de omgeving en de daar aanwezige groentenmarkt wel weinig geschikt meer is voor een onderwijsinrichting met internaat, of er deed zich een gegadigde op. Het bleek, dat het wegens de ontelgeningsplannen der gemeente Rotterdam thans de meest geschikte tijd was om het terrein van de hand te doen. Er deden zich echter moeilijkheden voor en bovendien was het lang onzeker, waarheen de Zendings school dan wel verplaatst zou worden. Daar het tegenwoordige terrein bjj de genoemde bezwaren ook geen voldoende ruimte voor eventueele uitbreiding aan bood, lag het voor de band elders in Rot terdam bouwterrein te zoeken, daar de traditie voor een blijven in [de Maasstad pleitte. Een onderzoek maakte echter uit, dat een verblijf te Rotterdam de bouw som met een ff0.000 zou verhoogeD, wegens den prijs der bouwgronden hier en de heikosten, terwijl dan het terrein nog zoo beparkt zou zijn, dat eventueele uitbreiding in latere jaren niet meer mogelijk zou wezen en het te stichten gebouw niet hygiënisch voldoende ruim te zou geven. Bovendien wezen de onderwjjs-belangen, waarbij Indische talen en land- en volkenkunde een be langrijke rol spelen, naar de richting van een stad, waar men kennis dezer vakken uit de eerste hand [ontvangen kan naar Leiden met hare Indische faculteit, waar heen de leerlingen tegenwoordig [tfjd- roovende reizen moeten ondernemen. Ook vroeg het bestuur zich af, of het niet hoogst wenscheljjk te achten was, a. s. zendeling-artsen en zendeling-theologen een tijdlang in het zendelinghuis op te kunnen nemen. Zoo werd ten slotte, na veel wikken en wegen, het besluit genomen de Zendingsschool te verplaatsen naar Oegstgeest. Hier kon men goedkoop bouw grond verkrijgen; hier kon men ruim en hygiënisch bouwen met de mogelijkheid van latere uitbreidinghier op nog geen kwartier afstands van Leiden konden de onderwijsbelangen tot hun recht komen, en werd de mogelijkheid van toekom stige ontwikkeling van het werk niet afgesneden. Bovendien deed zich voor het tegenwoordige terrein een kooper op, die op voor de school gunstige voor waarden het in zijn geheel aanvaardde Alles tezamen versterkte het bestuur in de overtuiging met deze plannen op den goeden weg te zijn. Er is evenwel voor den bouw nog een aanzienlijke som noodig, waarvoor gaarne giften worden ingewacht. Telegrafisch Weerbericht Naar waarnemingen in den morgen var 23 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt V erwachting tot den avond van 24 Mei Hoogste barometerstand 771.8 te Bi »r- ritzlaagste stand 751.3 Thorsbaven. Zwakke tot matigen, westelijke tot zuidwestelfjken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tem peratuur. Spoorboot MIDDELBGRGZIERIKZEE. Mei 1913. Van Middelburg op werkdagen vm. 7,30 en nm. 4,30; op Zondag 25 Mei vm. 7,30 en nm. geen dienst. Van Zierikzee op Donderdagen vm. 6,30 en nm. 3,15op andere werkdagen vm. 7,30 en nm. 3,15op Zondag 25 Mei vm. 7,80 en nm. geen dienst. Tot het plaatsen van Advertentiën niet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en Nijverheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 Amsterdam Heden oterleed, na een langdurig doch gedu'd g lijden, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster, GEERTRUIDA JOHANNA, in den nog jeugdigen loeftyd van 21 jaar en 8 maanden. Zeer zwaar valt ods dit verlies. Haar diep bedroefde Ouders Broeders en Zusters, JOHs. DE FOUW. A. DE FOUW—Nagelkerke PIETERNELLA M. DE FOUW GILLIS W. DE FOUW. WILHELMINA G. VERBURG —De Fouw. M. VERBURG. WILLEM G. DE FOUW. JOHAN A. DE FOUW. Coljjnsplaat, 22 Mei 1913. Ondertrouwd: C. DUVEKOT Lzn. en S. SPARENBERG. Goes, Westwal D180, Antwerpen, 15 Mei 1913. Goedendagstraat 81, Voor de vele belangstelling ont vangen bij de gelegenheid van onze 25- jarige Echtvereeniging betuigen wij onzen harteljjken dank. D. TAVENIER. M. TAVENIER-Loows. Serooskerke, 28 Mei 1918. TE KOOP Vraagt 99a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2