no. 185 1913 Vrijdag 9 Mei. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën. im CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. Staten-Generaal. Buitenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE KAMER. RECLAMES. Heupjicht. Wlssenkerke. Dit de rekening der landverhuring over 1912 vanwege het Natsdepartement Noord-Be?eland be handeld in de vergadering van 7 dezer blykt dat aan 39 aibeiders 18 gemeten land was verhuurd voor f 659 31, dat, be halve de gewone bemesting, nog voor f 258,30 aan kunstmest was gebruikt, dat de waarde der geteelde producten, sui kerbieten en aardappels gemiddeld f 140 bedroeg, tegen f176 in vorige jaren. Dit verschil vindt zyn oorzaak dat in 1912 minder suikerbieten en meer aardappels verbouwd zyn. Voor den volgenden termyn zal de pacht van 't Kroon-Domeinland f 40 per gemet be dragen. Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 Amsterdam. S 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 9 Mei 1913. Het wetsontwerp op de kustverdedi ging is aangenomen. De linkerzijde stemde tegen. Terwijl alle landen van Europa, met het gevaar voor een Euro- peeschen oorlog en de mogelijke inpal ming van kleinere staten voor oogen, zich haasten hunne landsverdediging te verbeteren, en alle technici van naam overtuigd zfln van het gevaar voor Ne derland om lusschen Duitschland en Engeland in het gedrang te zullen ko men, hebben alle vrijzinnigen op een na in samenspanning met hunne vaderland- looss broederen dit ontwerp afgestemd, nadat hun poging om het fort te Vlis- slngen (immers het meest bedreigde punt en de poort des lands!) overbodig te verklaren mislukt was. Eu dat alles niettegenstaande Het Handelsblad in haar Kameroverzicht van het ameDdement-Eland (echrapping van het fort I) gezegd had „(Dit) zal zeker wel worden verworpen en bec verdient het ook. Dat Neuzen en Ellevroutsdjjk absoluut niets beteekenen voor de bewaking van Vlissingen tegen een overval zal iedereen wel begrijpen. Dat deze stelling óók niet is te gebruiken als uitvalspoort voor torpedobooten (zoo als de heer Tydeman meende) scheeD ook nog al begrijpelijk en is bovendien zeer duidelijk aangetoond door den Mi nister van Oorlog, die tevens er bij op merkte, dat men daarvoor niet alleen de bestaande antieke werken zou moeten opknappen maar ook in Ter Neuzen een toipedostation zou moeten maken terwijl men er te Vlissin gen, met zijn goede werf, een kant en klaar heeft. Samen zou dat waarlijk niet zoo heel veel min der kosten dan een fort te Viissingen." //Wat tenslotte (zoo ging de vrijzinnige schrijver voort) de hoofdvraag belangt al of niet versterken van de Vlis- singscbe haven komt het ons voor, dat de argumenten pro het per slot van rekening moeten winnen van die contra." En de militaire medewerker van het Handelsblad had den bouw van het fort in een hoofdartikel d.d. 15 Augustus 1.1. als volgt aanbevolen „Het wil er by ons niet in, dat het Staatsbelang van Nederland zou mede-' brengen, eeD toestand te bestendigen, waardoor wordt belet, dat de vrijwillig opgenomen verantwoordelijkheid, om zijne grenzen ongerept te houden, ook kan worden gedragen. Verbetering der bestaande stelling Ter Neuzen—Elle- woutsdiJk kan daarvoor niet dienen. Alleen de aanwezigheid van een fort te Viissingen, tegen onverhoedschen aan val bestand, is een behoedmiddel voor eene verrassing als waarvan de geschie denis helaas meermalen getuigenis af legt.' Tot zoover deze vrijzinnigen. Het is inderdaad te betreuren dat de concentratie hare eere zoo wegwerpen kon. Maar het is duidelijk het kon niet anders; hier was het het concentratie- piogram met z(Jn vergeten defensie- paragraaf, die zün schaduwen vooruit wierp. Wy schreven gisteren dat er te Zierikzee een modern kiescollege is. Dit is niet juist. Dat.is er wel geweest, maar d9 moderne meerderheid der Herv. kerk besloot bJJ de voorlaatste tienjarige „uitspraak der gemepnte" dat de (mo derne) kerkeraal voortaan voor de ver kiezing van predikanten enz. zou zorgen. Zoo werd de Muralt diaken, wat slechts daar en in een paar andeie kleinere gemeenten van Zeeland mogelijk zou geweest zijn. De algemeene beraadslagingen over de wetsontwerpen tot pensioneering van gemeente-ambtenaren, enz. zijn gisteren reeds gesloten, nadat de ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën er nog enkele oogenblikken aan gewijd hadden. Minister Heemskerk ontkende, dat de regeering haar standpunt heeft prijsgegeven en besprak de verhouding van rijk tot gemeente. Spr. maakte dan tegenover den heer Vliegen handig gebruik van het adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren en wees ver der op de beperkte draagkracht van de schatkist. Tegen het amendement-De Geer heeft de regeering geen bezwaar. Spr. besprak ook het aandeel van het Botterdamsch gemeentebestuur in de wijziging van de wetten. Den ambte naren raadt hij bij aanneming van het amendement De Geer aan, niet te op- teeren voor de een of andere regeling. Minister Kolkman besprak den inkoop en de door den heer Treub als rijks bijdrage gevraagde millioenen in verband met de verwachte meerdere opbrengst van de inkomstenbelasting. De minister verklaarde zich tegen de amendementen, die het beginsel van uniformiteit der regeling schenden, en meende, dat het amendement-de Geer geen invloed zal hebben op het fonds. Dat de heer Treub In het ontwerp be rust, achtte de h9er Kolkman een goed teeken. Na re- en dupliek waren de algemeene raadslagingen geëindigd en ging men over tot de artikelsgewtfze behandeling. Een paar artikelen z(jn reeds aangeno men. Bij artikel 2 (definitie van gemeente ambtenaren) nam minister Heemskerk een amendement over van den he9r Jans sen (r.k.), om de wethouders niet onder de gemeente-ambtenaren te begrijpen. Voor velen, aldus de afgevaardigde voor Maas tricht, is het wethouderschap slechts een e8n ondergeschikte bijbetrekking. Boven dien zou deze regeling voor wethouders niet passen met het oog op hun eigen aardige positie en den veelal korten duur van hun ambt. De socialistische afgevaardigde Vliegen kwam ook met een amendement. HU wilde ook ambtenaren, die zUdelings aan de gemeente diensten be wijzen, als b.v. ambtenaren bij banken van leening, armbesturen, godshuizen en dergelUke instellingen die met de gemeente in verband staan, ook als gemeente-ambte naren beschouwen, en hen dus in deze pensioenregeling doen deelen. Minister Kolkman wilde er evenwel niet aan, aaDgezien dit natuurlijk al te ruim zou zijn, en het slot was dan ook, dat Vliegen zijn amendement introk. De heer Bos (v.d.), wiens oordeel lo deze ongetwUfeld gewaardeerd wordt, vond het amendement-VliegeD ook over bodig en wat het amandement-Janssen aangaat, vond hU goed, dat de regeering het overnam. Alleen vond hy het onge- wenscht, de gemeenten vry te laten in de pensioenregeling van de wethouders. Op artikel 3 (recht op pensioen) lichtte de heer Treub (v.d.) twee amendementen toe om den wachttyd van 10 op 3 jaar te brengen en om het uitgesteld pensioen niet te beperken tot de ambtenaren met een diensttyd van ten minste 10 jaren, die den dienst niet op eigen verzoek verlateD, maar het recht daarop te ver- leenen aan alle gemeente-ambtenaren, die laatsteiyk een of meer van zekere by algemeenen maatregel van bestuur aau te wyzen betrekkingen bekleedden. Spr. erkende, dat de toelichting dezer amendementen hem eenigszins moeiiyk is gemaakt door den minister van finan ciën, die elke wyziging waardoor wordt afgeweken van de regeling der burger pensioenwet onaannemeiyk verklaarde en dus zyn amendementen by voorbaat den nek omdraaide. Maar hy vertrouwde, dat de minister in dit geval aanleiding zou vinden om zyn oordeel te herzien. Immers de gemeente-ambtenaren vallen met een salaris van f1200 of minder krachtens art. 36 en 37 der Invaliditeits wet onder de Invaliditeitswet. En in die wet wordt ultdrukkelyk het invaliditeits pensioen gegeven na een wachttyd van 3 jaar. Voor het tweede amendement beriep spr. zich niet op d8 woorden, maar op den geest der Invaliditeitswet. Immers ook de Invaliditeitswet verbindt het recht op pensioen voor gemeente arbeiders e.d. niet aan een diensttyd gedurende een zeker aantal jaren. Tot zoover de beraadslagingen. De mogeiykheid is niet uitgesloten, dat men iD de behandeling van de pensi oenwetten biyft steken. Ja sterker 't is byna onmogeiyk om vandaag nog ge reed te komen. Immers men is slechts tot artikel 3 gevorderd, zoodat er nog 'n 120 artikelen benevens verschillende belaDgryke amendementen ter bespre king resten. En na Pinksteren keeren de Kamerleden niet terug. Zelfs was aan vankelijk het voornemen heden Vry dag voor goed naar huis te gaan, ofschoon naast de penaionearing van gemeente ambtenaren nog verschillende andere onderwerpen op de agenda stonden. Aan gezien echter gistermiddag besloten is, ook nog een suppletoirs waterataatsbe- grootiDg (brug te NymegeD, enz.) en het wetje-Vliegen betreffende het langer openhouden van de stembus in behande ling te nemeD, en over deze beide voor stellen wel eenige discussie te verwachten is, zal men ook nog Zaterdag vergade ren, zy het dan ook met wat tegenzin. Het amendement-de Geer, dat de groote gemeenten met eigen pensioenregeling in gunstiger positie brengt dan het regee- ringsvoorstel zou hebben gedaan, zal Diet zooveel stof opwerpen, doch er liggen nog amendementen van Treub en Vliegen, die het wel zullen doen. En toch, en tochhet kan mee vallen. De laatstgenoemde heeren hebben reeds te kennen gegeven, dat zy voor het ontwerp zullen stemmen, terwyi de oppositie na het amendemert-de Geer geheel anders tegenover de ontwerpen staat, dan in den beginne. Dus wat vrywel onmogelijk schynt, zou toch verwezenlijkt kunnen worden. Het hangt van de linkerzyde af. In ge wone omstandigheden kan bet onge- twyfeld zeer goed. By de algemeene beraadslagingen, die aan uitvoerigheid niets ta wenschen lieten, zyn alle ge zichtspunten geopend, zoodat men nu niet veel meer te doen heeft, dan te stemmen. 't Is te hopen, dat het ontwerp er komt. Met des te meer voldoening kunnen de leden het Pinksterrecds tegemoet zien. Vermelden wy ten slotte nog een paar amendementen van de heeren Fleskens en Janssen op het ontwerp PensioDeering gemeenteambtenaren. Het eerste strekt om in te voagen een nieuw art. 70a luidende Elke gemeente, waar de bevolking twintig duizend zielen te boven gaat is verplicht een pensioenregeling voor hare wethouders vast te stellen, welke aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten wordt onderworpen. Door ons kan, Ged. Staten gehoord, van het voorschrift der eerste zinsnede vrystelling worden ver leend, indien aan zoodanige regeling geen behoefte blijkt te bestaan. Voorts een tweede amendemement om een nieuwe art. 47a in te voigen, lui dende: Elke gemeente, waar de bevol king twintig duizend zielen te boven gaat is verplicht eene pensioenregeling voor de weduwen en weezen van hare wet houders vast te stellen, welke aan de goedkeuring van Ged. Staten wordt on derworpen. Door Ons kan, (als by het voorgaand artikel). Py n in den rug kan 'c eerste ken teeken zyn van heupjicht (ischias). De pyn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en vandaar langs het been, waardoor het loopen onmogeiyk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zUd, dat meD zelfs operaties heeft voorge steld om haar te doen verdwynen. De aan wending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het ge- wenschte resultaat, omdat zy slechts een tydelyke verlichting geven. Zy tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d. w. z. in het urinezuur, dat niet door da nieren ver- wyderd werd. De eenige juiste behandeling is de oor zaak van uw kwaal te doen verdwynen, het urinezuur, hetwelk de weefsels en spieren heeft aangetast. Foster's RugpUn Nieren Pillen hergeven aan de nieren de kracht om haar werk naar behooren te doen, waardoor het urinezuur met de urine uit het lichaam wordt verwyderd, en zoodoende de oorzaak van alle kwalen van rheumatischen aard wordt wegge nomen. Te Goes verkrijgb. by de hh. de Paauw Sc Co.eu te Middelburg by Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel fl.76 svoor één, of flO.— L voor zes doozen. Eischtde echte Fos- ter's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet vooi- zien is van neven- staand handelsmerk. De Balkan-Oorlog. Men dacht den vrede al half verze kerd ea ou komt er misschien nog een kink in den kabel. Althans wanneer het waar is, wat de Daily Telegraph van Griekenland'» houding mededeelt en in dien het den Hellenen waariyk ernst is, welk laatste velen zoo vry zullen zyn te betwyfelen. Genoemd Engelsch blad verneemt, „dat de Grieksche xegeering zal weigeren het vredes-tractaat te onderteekenen, omdat het bepalingen inhoudt, volgens welke de mogendheden de zuid-Albaneesche grenzen zullen bepalen en over het lot van de eilanden in de Egeïache zee be slissen. Dat zal dan allicht buiten Grie kenland om en met voorbyzien van de Grieksche belangen gebeureD. De Griek sche regeering zegt daarom een derge- jyke eenzydige regeling niet te kunDen erkennen. Griekenland wyst elk ver- geiyk af, alben zou het goedkeuren zoo de zuid Albaneezen en de bewoners van de eilanden in de Egeïache zee door een referendum hun eigen verlangen te ken nen geven." Het is nu allerminst een geschikt oogenblik om aanmerking te maken op een grensregeling, die al maanden lang is voorbereid. Niemand beeft zich met de hoop gevleid, dat de vredesonderhan delingen verder zonder moeiiykheden zouden afloopen, doch in dit geval ïyken de grieven niet bepaald ernstig, vooral ook, waar deze slechts op een veronder stelling berusten, nl. deze, dat de mo gendheden over het lot van de eilanden in de Egeïache zee en over de zuid- Albanische grenzen zullen beslissen zonder Griekenland daarin te kennen. De klacht is dus ook zeer voorbarig. Bovendien past het Griekenland, dat slechts by hooge uitzondering gedurende den oorlog den toon aangaf, niet, thans den vrede in gevaar te brengen. Op de gisteren voortgezette gezanten- conferentie te Londen is de toekomst van Skoetari besproken, evenals het statuut van Albanië. Naar Reuter verneemt heeft de confe rentie geen enkel belangrijk besluit ge nomen. Het voorstel van Italië en Oos tenrijk was ingediend, maar is niet be sproken. Besloten werd het te onderwer pen aan het oordeel van de regeeringen der groote mogendheden en deze te be richten dat de gezanten gedurende eenige dagen niet zullen byeenkomen, opdat de regeeringen het voorstel kun nen overwegen. De ontruiming van Skoetari is in by- zonderheden besproken, de kwestie der grensregeling van Albanië is onbespro ken gebleveD. De toestand in Albanië geeft voorals nog geen reden tot ongerustheid, nadat Essad pasja op zyn nummer is gezet. Deze dwingeland houdt zich voorloopig zeer koest en men gelooft, dat hy zich niet zal verzetten tegen de inscheping der Turksche troepen uit Skoetari op Italiaansche en Oostenryksche schepen, die hen naar Konstantinopel zullen brengeD. Tot het plaatsen van Advertentiën niet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en Ny verheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlanddch tiOlOOOOD Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde Zwager en Zuster DANIEL TA VENIER en MAATJE LOÜWS den 16 M<d hunne 25-jarige Echtvereeniglng te herdenken. JAC. LANGEBEEKE. J. LANGEBEEKE—Lowws. Gapinge, 9 Mei 1918. OndergeteekendeD betuigen hun harteiyken dank voor de bewyzen van belangstelling by hun 25-jarig Huwelijks feest ontvangen. Middelburg, Mei '13. Jeronimusstraat M 96. J. VOLMER. C. VOLMER—Soares.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1