of te 1é~~ 184 1913 Donderdag 8 Mei. 7e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH 2 Kalfvaarzen, CHRISTELIJK- in rail legen tann k koop' varken (zeug), ol werkend geiii, M en een Meid irmansknecht lende Knechtl rdenknecht ishoudster, Dienstbode. luishoudster) verschijnt ZESMAAL per week I» Staten-Generaal. Middelburg, alk te koopeti, bij J. DE PAAUW ng, bij F. DE WITTE trling Stier, ABRAHAMSE, St. Laureus u een Vaars, oud, bij LiOTJWS, .HUIJZEN, Zoutelande. net Juli gevraagd als knecht kan zijn, baar, bij J. L. MOL, 'erstond ïidsknecht A, TAZELAAR Pz„ c October SAMUËL KODDE October POLDERMAN, ^tonden aan Knecht genegen is met paar-1 m, bij C. ROOZE, id gevraagd |EN ENDE, Hansweert, October YERHAQE, Prelaat, |e. LAMPERS, Oost-j let October VADER, Seroos- laan of met October IR. MELIS, Ter (W.) October SANDERSE, te Melisketi stelling terstond ame [IJK, Wolphaartsag gevraagd HESSEN, Seisstraat, londen aan Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes FEUILLETON. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE KAMER. h. Hddelburg. 0. vosschimmel veu. I Paard, bij L.CIJSOüW ap elle. Biggekerh Hulppostkan t°oï|J Jonge-Yerwest, 0°0S,; IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN 8 Mei 1913. Het ia in onze omgeving thans de week der „frontmakers. Z|j komen bijeen om de kiezers voor te lichten en als 't kan hen te bewegen straks hun stem uit te brengen op can- didaten van links, en zoo te voorkomen dat het xechtache kabinet aanblaft en het voorstel doorgaat om in de Grond wet de rechtsgelijkheid voor .openbare" school en vrije school vast te leggen. Het optreden van de openbare onder wijzers in den lande voor hun school verdient waardeering. Er spreekt liefde voor hun zaak uit, en de erkentenis dat zij nattigheid voelen. Doch daarom behoeft deze waardee ring niet zóó ver te gaan dat de voor standers der vrije school naar hen gaaD luisteren of zelfs met hen in debat gaan treden. Dat is heelemaal onnoodig. Van ouds zijn er onder ons voorstan ders der neutrale school en voorstanders der vrije school. Tot deze laatsten be- hooren zelfs vele vrijzinnigen. Laat nu niemstnd zoo onnoozel zijn van fce meenen dat hjj door een debat ook maar één voorstander van de open bare school in een tegenstander verkeert of ook maar één voorstander van chris telijk onderwijs wint. Niet debatteeren met den tegenstander in een openbare vergadering waarin be reids vaststaat, dat gij ongelijk hebt, maar arbeiden in eigen kring om liefde voor de vrije school te wekken of te vermeerderen, en geldelijken steun bieden aan de actie voor de vrije school. Ziedaar uwe roeping. Stechts in één geval zou 't geraden zijn in openbare vergadering tegen den spreker op te treden. Het zou zijn in ge val aren ter vergadering woest wezen, en de noodzakelijkheid bleek om voor de zaak des Heeren te getuigen. Maar dan doe men dit kort en goed, en omdat de nood is opgelegd. Doch overigens hoade men zich van deze vergaderingen verre. Men heeft het nu te Wolfaartsdijk weer gezien. Een voorstander der vrije school heeft daar tegen den woordvoerder der frontmakers gedebatteerd, en het gevolg is geweest dat zijn naam door de Zeeuw- sche vrijzinnige pers rijdt als van een die door den spreker, en ook zelfs door den voorzitter zonderlinge manieren houden sommige menschen er op na l is „beantwoord", lees afgemaakten dan de reclame Dergelijke openbare vergaderingen met debat hebben weinig nut. De tegen stander grijpt ze alleen aan voor de reclame. Die immers hebben ',wjj niet noodig; want zoo niet nu dan toch over zeer weinige jaren, „de vrijheid van onderwijs, zij komt". Een vriendelijk verzoek. Mogen w|j den verslaggevers in de vrijzinnige en neutrale bladen vriendelijk verzoeken dat zij toch de nauwkeurig heid zullen betrachten bij het uitbrengen van verslagen van hetgeen door vrijzin nige sprekers wordt gezegd in hunne politieke redevoeringen. Dit geldt vooral van De Breskensche Courant, een blad dat wel te goeder trouw meent neutraal te zjjn, doch in haar verslagen, naar wjj vermoeden, niet altijd even juist is. Neem bijv. het verslag in haar no. van 26 April j.l. Daar staat dat jhr. de Mu- ralt de vrijzinnige candidaat in het kies district te Oostburg, in een rede over „Politieke Christenen" te Zuidzande ge zegd heeft: „te Utrecht is aan de Hooge- school benoemd de bekende professor NoordtzQ die de openbare school verge leek met den satan en die beslist de Nederl. Herv. kerk haat. Ook professor Van Leeuwen en professor Visschar staan tegenover de Hervormde kerk. (Hun onderwijs) moet ten nadeele der Her vormde kerk uitloopen." W(j kunnen niet gelooven dat jhr. de Muralt dit gezegd heeft; anders toch zou de man hebben gelogen. Nog nooit toch heeft professor A. Noordtzij in 't openbaar over de openbare school ge sproken, en van een vergelijking der openbare school met satan is nog nooit bij iemand sprake geweest. Dat hij en zyn bovengenoemde collega's de Hervormde kerk haten kunnen wij evenzeer tegenspreken. D8ze zelfde heer Da Muralt heeft te Zuidzande ook nogal geschermd met „de vaderlandsche kerk*. Nu dat kan wel zijn. Toen hij eenige jaren geleden voor het eerBt optrad heeft hij herhaaldelijk verteld dat hij is... diaken in da Her vormde kerk te Zierikzee. Nu vangt hij daarmee in Goes of Middelburg geen enkel kiezer; want daar weet iedereen dat Zierikzee een modern kiescollege en een modernen kerkerard heefc (behou dens een predikant en een ouderling, die daar zij n b(j de gratie der modernen en ook jhr. De Muralt is in dieü mo dernen ktrkeraad modern diaken geweest. Er is derhalve aan zjjn liefde voor de vaderlandsch8 kerk in verkiezingsdagen een klein luchtje, hoe theatraal hij die liefde ook moge voorhangen. Id die wereld nu, waarin ik u door tnijn voorgaande schetsen heb trachten in te leiden gistte en bruischte, woelde en kookte het in toenemende mate, pn op allerlei terrein. Er was gisting op politiek en kerkelijk terrein, ook op het terrein van letterkunde en wetenschap en niet minder op oeconomisch terrein. In die woeling viel allereerst en aller meest in het oog de strijd op politiek terrein. De ergste van alle kwalen, bur gertwist, ontwikkelde zich hier. Hoe dat kwam? Ach, door allerlei omstandig heden. De eenmaal machtige Republiek der Vereenigda Nederlanden was uitge leefd. Overal vertoonden zich gebreken. Er was geen leiding. De schitterende rij van regenten was voorbijgegaan. Willem I en Maurits, Frederik Hendrik en Wil- mm III leefden in de herinnering en Willem V die toen als Erf-Stadhouder de zetel der Oranjes innam, een zetel door de geschiedenis geheiligd, was een welwillend, goedig, maar weinig betee- kenend Vorst, wiens posirie, door zijn meer dan hij, begaafde vrouw, eerwan- 1 trouwen dan vertrouwen opwekte. Die i schitterende rei van zeehelden en krijgs lieden, van nij veraars en geleerden, van landontdekkers en ondernemers werd j zelfs niet door een groep of groepje j epigonen gevolgd. Familie-regeering en I gekonkel waren aan de orde. Ioplaats van nationale eenheid overheerschte het provinciaal particularisme. Het overwicht van de Provincie Holland wekte de na ijver der andere provinciën, ook die van Zeeland op. Door dien naijver was de vloot niet meer in staat de vlag tever- toonen, laat staan onze kusten te ver dedigen, Legar en vestingen waren in desolaten toestand. Inplaats van ernst en opoffering, van gezag en eenheid trad eigenbelang en baantjes-jacht op den voorgrond. Niet zelden werden de baan tjes toegewezen aan gunstelingen voor de waarneming allerminst geschikt. Door anderen werden de baantjes voor een schijntje waargenomen en de begunstig den ontvingen het tractement. Zoo wist de burgemeester eener aanzienlijke stad zijn twee vrouwelijke dienstboden te doen benoemen tot stads-tamboars. Daarbij kwam dat de Stadhoudor zicht baar steeds het oog naar Engeland wend de, en Engeland werd door een groot deel des volks begroet als onze heftigste van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Op dat punt zal het verslag in de neutrale Breskensche wel juist zijn ge weest. Maar in de grove weergeving van de beschuldiging aan 't adres van Prof. Noordtzij zal zij wel mis zijn geweest. Voorshands zenden wij dit no. van ons blad aan prof. Noordtzij. De Breskensche zal zeker hetzelfde ook wel gedaan heb ben met haar no. van 26 April? Wfl hooren daar nog wel van. Nu wfl opnamen de advertentie uit Bodegraven, waarin o. a. als vereischte werd gesteld dat de kinderen op de open bare school zouden gaan, namen wij ook nota van de advertentie van Volksonder wijs. Zy luidt aldus: De Afdeeling „Schoonhoven" van de Vereeniging Volksonderwijs teekent tegen de wijze van reclame voor de OPENBARE School, voorkomende in de Schoonhovemche Courant van 16 April j.l, onder Ieders V.O., aan den Boek handel Sanders te Bodegraven, ERN STIG PROTEST aan. Dit «ernstig protest" juichen wij toe. Het bewijst dat men te Schoonhoven het stuitende van de Bodegravensche, Bergentheimsche en Saaksumhuizensche praktijken haat. Moge dit „protest" ook tot Zseland doordringen. Want ook daar wordt nog wel eens gefluisterd van indirecten dwang ten behoeve der openbare school. Weldra zullen wij hiervan een staaltje openbaar makenen houden ons voor de opgaaf van meerdere mogelijke ge vallen aanbevolen. Wjj ontvingen uit twee plaatsen be merkingen op een paar „starren." De eers.e was van een brievengaarder-tele fonist, dis in zake de beperking van den Zondagsdienst ons attent maakt op de gunstige positie van hem en andere postambtenaren in plattelandsgemeen ten. Wanneer toch deze openstelling gebracht werd op 1—2 uur zouden er verscheidenen mee achteruitgaanwant by meer dan een is het kantoor slechts van 8 tot 9 uur open, en dan is voorts de ambtenaar den heelen Zondag vry. Bo vendien geeft het vroege uur nog dit voordeel dat er nooit door iemand ge bruik van gemaakt wordt en de ambte naar geregeld 's morgens en verder den ganschen dag naar de kerk kan, hetgeen niet het geval zou zyu wanneer het kantoor van 1 tot 2 uur werd openge steld. concurrent, als de belager van onze wel vaart. Onze welvaart verminderde, onze handel verliep, onze koloniën werden be dreigd, en wie was da schuldige? Wel immers Engeland en niemand anders. Zeg my wie uwe vrienden zyn en ik zal u zeggen wie gy zyt. Welnu, de vriend van den Prins was Engeland, wie was hy P Verwondert het u, dat dit alles in aan merking nemende zich een party tegen den Prins vormde en dat de nationale eenheid gebroken werd door een opko mende en gestadig in kracht winnende party die zich de Patriottische noemde en het uitsluitend bezit van vaderlands liefde voor zich opeischte. By gemis aan leiding en goed vertrouwen kwamen nog andere elementen de beweging der Patri otten steunen. Geiyk Oranje naar Enge land zoo zagen de Patriotten naar Frank- ryk, en uit Frankryk kwam de mislei dende, maar toch vele bekorende leuze Vryheid, geiykheid en broederschap. En de rechten van den mensch. Tegen den invloed des Stadhouders, tegen het on betrouwbare en meedingende „Engeland, tegen het monarchale Pruisen. En daar tegen hulp gezocht by het vryheidlieven- de Frankryk. Deze schryver heeft geiyk. Wy ho pen dan ook dat de minister met zyn opmerkingen rekening houden zal. Het lag trouwens niet in onze bedoeling den dienst op Zondag te verzwaren. i Dé andere opmerking was ran sen burgemeester, die zich niet vereenigen kon met het door ons gesteunde voor- stel der sociaal-democraten tot verlen ging van den zittingstyd der stembu reaus. De schryver merkt op dat de zittingstyd voor gemeenten beneden de duizend zielen, nameiyk van 8 tot 5 uur, reeds eer te lang is dan te kort. In kleine gemeenten zijn er weinigen be kwaam en zeker niet gezind om als voorzitter te fungeerenen de achturige werkdag waarop de socialisten zoo prat gaan wordt by deze verlenging van den zittingsduur, verre overschreden. Voor deze bezwaren voelen wy even eens. Daarom wecschen wy ons advies in dien geest te wyzigen dat voor ge meenten beneden een bepaald bevol- kingscyfer de zittingsduur blyft geiyk die is. In gemeenten byv. boven de tweeduizend zielen zal het echter wel geen bezwaar zijn dat de zittingsduur verlengd wordt. Wanneer de taak van voorzitter by voorbeeld over drie personen verdeeld wordt, zal die wel niet te zwaar zyn. Het ware allicht te probeeren. Onze lezers moeten voorzichtig zyn wanneer zy in aanraking komen met menschen, die alleen vryzinnige of sociaal democratische bladen lezen. In genoemde bladen toch wordt zy het misschien ook te goeder trouw nog al eens het etn en ander verteld, dat nu niet zoo bepaald juist is. Wanneer nu dergeiyke menschen aan onze lezers nieuwtjes vertellen uit de pers van links, en onze lezers gelooven die nieuwtjes nu maar zoo öadeiykj dan zou den zy allicht van sommige feiten zich een veel te erge voorstelling maken. Zoo by voorbeeld is de vrijzinnige pers er op uit natuuiiyk, nu zy het met hare beginselen niet meer af kan om ver deeldheid te zaaien tusschen da drie rechtsche party en. In onze provincie zullen wy daarvan ook nog wel een paar grapjes beleven. Men zy derhalve bereids gewaarschuwd. Vooral sla men niet al te spoedig geloof aan praatjes, dat het tusschen de anti's en de Cür. historischan niet boteren zou. Zoo wordt uitgemeten een bericht uit Hilversum, dat de Ohr. historischen daar besloten hebben niet mee te gaan met de En niet alleen ging de Patriottische beweging den Franschen, maar ook den d9mocratischen kant uit De Patriottische party was voor velen de nationale by uitnemendheid, voor wie ze de alleen zaligmakende, de alleen mogelyke was, die zy beminden met het vuur der eerste liefde. Naarmate de party vorderde kwam ze tot meer beslistheid, tot helderder for muleeren harer eischen. Geen restauratie, geen herstel, geen oplappen meer. Steunend op de burgery, vooral op den middenstand in de steden, verlangde zy dat deze, in haar oog het volk by uitne mendheid, gaesteiyk ontwikkelden en financieel zelfstandigen, invloed op de regeering zouden krygen, dat de toestan den van vroeger zouden herleven, toen de gemeene lieden, de gilden, de schutte- ryen stem in het kapittel hadden. Geen herstel op den ouden voet meei van de regenten-aristocratie, onder wier aan matiging, en op eigen baat berekend wanbeheer men nu zoo lange jaren had gezucht. Niet langer bukken onder den ijzeren schepter der trotsche, der bittere, der onbeschaamde aristocratie, die zich de b onnen van de welvaart toeeigende, die hun het vermogen verschaffen om paleizen in plaats van betameiyke huizen te bouwen, en dezelve ten kostbaarste candidatuur va» het aftredende, antirev. lid van dat districtRutgers. Uit inlichtingen ons uit Hilversum toegekomen blykt, dat dit besluit is door gedreven door een groep Ltot hiertoe be kend als liberaal. De overigen trachteD nu een nieuwe Chr. historische kiesvereeniging op te richten. i Men kan er gerust op rekenen, zonder onderschatting van 't gevaar dat derge- lyke üitloopers als in Nyverdal, waar „men" dr. de Visser niet wil, en Hilver sum de massa der chr. historischen niet achter zich hebban en wat da A. R. en R. C. aangaat, die zyn zoo soliede als de Bank. Goes zal 't straks leeren 1 iHAls een werkman een Christen is, mist hy alles, wat een proletariër ben- merkt. Een Christen is een Koningskind, al was hy van z'n vak putjesschepper. Kan men dan de poging niet waardeeren, om van een werkman te maken een Christen P Laten we onze oopen toch geopend houden voor de Waarheid 1 Ned. |-Tot nog toe heeft de minister weinig loif geoogst met zyn ontwerpen totpen- sioneering van gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen. Dit jongste legislatief product is van alle zyden aangevallen, zelfs van bevriende zyde. Eersti was het de vryzinnig-domocraat Treub, die gisteren talryke bezwaren opperde. Zyn rede was al heel pessimis tisch gestemd. Hy eindigde met de voor spelling, dat de W9t toch niet zal worden uitgevoerd en gaf den raad de behande ling tot het najaar uit te stellen. De socialistische afgevaardigde Vliegen be streed het ontwerp ongeveer op dezelfde wyze, als Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering en.Ziektewet ontvangen wer den. Hy vindt het ontwerp natuuriyk ingewikkeld en onduideiyk; en veel te drukkend voor de //ontredderde" gemeen tekassen en de ambtenaren zelf. Het premievry pensioen vond hy het eenig juiste beginsel. Hy kondigde tenslotte een amendement aan, omjvoor het we- duw en- en weezen-pensioen een deel van beï Joon vry te lateD. De heer De Meester (u.l.) wilde onder scheid gemaakt zien tusschen de ambte naren der gemeentebedrijven en die, te meubelen, in prachtige koets en voort getrokken te worden door moedige paar den die den gemeenen burger metsiyk b ispatten, zich verheugende in heeriyke buitenplaatsen en kostbare maaltyden. Ziedaar u de opkomst en groei der oppositie tegen het stadhouderiyk ba- stuur geteekend. Het vaderland bleef niet 4éa en on gedeeld, maar splitste zich in tweeën. Regeeringsp&rty en oppositie, Oranje mannen en Patriotten stonden met toe nemende heftigheid tegenover elkander, en straks zou de geschiedenis haar mis troostig licht laten vallen opeen ruïne. Zeeland was geen toongevende pro vincie, Prinsgezind en conservatief, maar daarom nog niet van vreemde smetten vry. Dok hier werden de weekbladen van de oppositie, de Politieke Kruier en 'de Post van den Neder-Rijn gelezeD, ook hier waren enkelen die van hun Patriot tische gezindheid geen geheim maakten en meerderen die van sympathie voor het nieuwe verdacht werden. De een hief het vaandel der traditie en de andere dat der hoop omboog. M. sx K. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1