Advertentiën. Te m zeven jaren: Ie loop of te ruil BAKBLOEM EXTRA TREIN Afloop Verkoopingen, enz. MARKTBERICHTEN. een nette Dienstbode. een flinke Dienstbode. 3000 K.G. Jaapjespeeën, een Loopvarken (zeug), ra INGEZONDEN STUKKEN. Brielle Kamerverkiezingen. In het kiesdistrict Brielle is de heer Roodhuy- zen de candidaat der vryzinnigeD, de heer Heykoop die der socialisten en de heer Coiyn die der anti-revolutionairen. De Chr.-Hlstorischen en de katholieken steunen de laatste candidatuur. Oostburg. Prov. Staten. Door de Vry- zinnige kiesvereeniging zyn candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zeeland, de heeren Erasmus te Cadzand, M. A. Bleiker te Schoondyke en D. H. van Zuyen te Breskens. Rotterdam. Gisteren is hier plotseling overleden de heer J. B. Verhey (liberaal) lid der Tweede Kamer voor het kiesdi strict Rotterdam III. Kolonel Verhey werd 21 Juli 1851 geboren te Werken dam, en genoot een militaire opleiding. In 1875 en 1876 maakte hy by een de tachement mariniers dat ingedeeld was by het Indische leger, de expeditie op Atjeh mede en werd hy ter zake van de krygsverrichtingen onder generaal Pel benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. Gouda. In de R. K. kerk alhier is hedenmorgen een zekere R. op heeter- daad betrapt by het ledigen van een offerbus. Boedapest. De Hongaarsche minister president heeft heden by de opening van het Huis van Afgevaardigden medege deeld, dat de Oostemyksche gezant te Cettinje in een telegram meldt, dat Ko ning Nikita van Montenegro besloten heeft aan de mogendheden de onvoor- waardeiyke ontruiming van Skoetari aan te kondigeD. Lissabon. In Sabino is een in aanbouw zynd huis ingestort. Drie personen zyn daarby gedood, drie zwaar en twee licht gewond. Osaka. By een vlucht op het terrein der koloniale tentoonstelling alhier is de vlieger Takeischi gevallen en terstond ge dood. Athene. Koningin Sophie van Grieken land is bevallen van een dochter. Tholen. Inschryvers voor het bouwen van 2 localen voor de Chr. school op Zaterdagmiddag 1 uurA. du Burck, Tholen, f4036; J. Elenbaas, Poortvliet, f4200; T. Dykslag, Tholen, f3998. Ge gund aan T. Dykslag. De begrooting was f4100. Zeeuwsche Eieren f 3,75 A f 4,10 BURGERLUKE STAND. Telegrafisch Weerbericht. Verplanke. P. M. VAN DEN BROECKE 45,10 Aren (1 Gem. 45 R.) WEI LAND te Aagtekerke in den Plom- pert bij de Hofstede van dhr. A. Maljaars. 56,50 Aren (1 Gem. 182 R) WEI LAND te St. Laurens bij Hofstede „Paulinenburg". 3,3670 Hectaren (8 Gem. 172 R.) WEILAND, in verschillende per- ceelen aan den Ouden Vlissingschen weg, bij den Molen, gem. Koudekerke. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór 16 Mei a. s ten kantore van ISAAC DE WOLFF te Middelburg. De perceelen zijn inmiddels uit de hand te koop. Met October een Meid benoodigd, bij W. VERHAGE Pz., Koudekerke. Wed. S. DE VOGEL, Veersche Singel T 228, Middelburg, vraagt ter stond Terstond gevraagd Adres J. ANDRIES3EN, Seisstraat, Middelburg. Te koop 2 Vaarzen, I1/, jaar oud, bij S. MINDERHOUD, 'tZand, Koudekerke. TE KOOP bij W. HOOGEDEURE, V e e r e. TE KOOP bij ADR. WIJKHUIJZEN, Zoutelande. Belgisch ras, bij J. DE PAAUW, Hooischuur, Middelburg. Vanaf Woensdag 10 uur bij de Gebroeders LEIJNSE, Potten- markt. f6,40 per 50 kilo, merk „Kakebeeke", bij A. BRASSER, Molenaar, Biggekerke. Vanaf Woensdagmorgen 10 uur N.-H. Vaars- en Stierkalveren. CALJOUW. Festival „Middelburg Vooruit". PINKSTER MAANDAG 12 MEI. 12,21 een in Rotterdam liggend stoom- hio toen twee balen guano uit een fwne'vielen en op beiden terecht kwa- M Eeu van hen bekwam zeer zware inwendige kneuzingende ander brak ïïn been en kreeg kwetsuren in de tïnkflrzüde. Te IJmuiden is Zaterdag middag een 12 JariSe knaap nabü de „ude sluis in het water gevallen en erdronken. Te Haarlo gemeente Bor- ,o )s een landbouwer van zyn wagen illen, doordat het paard op hol sloeg.' man is enkele oogenblikken later Inbraak in het kamp van Zeist. In de laatste veertien dagen is er tot drie maal toe ingebroken in het kamp van Zeist. Uit de officierseantine en 't ambu lancegebouw werden een party messen eD vorken, benevens een geweer vermist. De politie heeft de vermoedelijke daders onzespoord en de ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. Vier personen uit tin gezin woiden verdacht de diefstallen gepleegd te hebben. N R. Ct. Blanke slavinnen. By de politie te Zaandam is aangifte gedaan, dat een paar Duitsche matrozen aan boord van bet Duitsche stoomschip „Diana*, door ie in het kabelgat te verbergen, hadden medegevoerd twee meisjes van 23 a 24 jaar uit Finland. De kapitein van de Diana" bad daarvan niets geweten. In de haven van Zaandam hebben de ma trozen de meisjes van boord weten te krijgen en bezorgden zy ze logies in een hotel. De politie stelde dadeiyk een onderzoek in. la het hotel bleek de waarheid, doch de meisjes waren reeds met de afgemonsterde matrozen naar Amsterdam vertrokken. De politie aldaar ls gewaarschuwd. Een der andere ma trozen heeft het geheim verteld en meende te weten, dat de bedoeling was, de meisjes in Hamburg als blanke slavinnen te verkoopen. Onweer. Te Zwiggelte is by hevig onweder de bliksem ingeslagen in een woning. De schoorsteen en de nok van het dak werden geheel weggeslagen. De lamp en alles wat zich op tafel bevond werd verbrijzeld, stukken werden uit de muren gerukt en alle ruiten vernield. Niemand der bewoners kreeg eenig letsel alleen de hond werd getroffen. Vreemdsoortige broodwinning. Te Disten heeft de politie procesverbaal op- gemaakt tegen iemand, die met een kof fertje langs de buizen ging en trachtte de vrouwen te bewegen met dobbelstee- Den een kansje te wagen, om, tegen een kwartje inzet, een horloge, een wekker of iets dergelijks te winnen. Pruditch Onder het opschrift: „Praktische Hollanders" schryft de N. Gazet Vanwege den heer consul-generaal der Nederlanden ontvangen wy het volgend schrijven „De Centrale Commissie voor de ten toonstellingen in 1913 in Nederland te houden, heeft myn tusschenkomst ver zocht om de Antwetpsche pers geregeld artikelen te doen toekomen betreffende genoemde tentoonstellingen. Itr voldoe hiermee aan dit verzoek en hoop, dat u een en ander onder het oog van uwe lezers zult willen brengen. Hoogachtend, De Consul-Generaal der Nederlanden. Natuurlijk zouden wy volgaarne aan ,et verlangen van den achtbaren consul voldoeD, maar de vier stukken, die men hem ons doet zendenzyn alléén in het Fransch 1 Nu vaart er onze scheurmand weeral het best mee. Onze redactie is geen vertalingsbureel. Urn gevonden. Te Cuyk is wederom een gave urn, gevuld met asch en been tjes, gevonden, op een diepte van 1.40 M. Op dezelfde groeve heeft de eigenaar een glazen vaas gevonden met 12 fijn be werkte hoofden. Uit Neerlandia. Gelezen in onze Staatscourant (een naar men weet Neder- landsche uitgave) een wet uit Denemarken (een land, gelijk men zal weten, met een eigen taal), welke wet afgedrukt staat in 00 Duitsche taal, welke taal (zooals men wel zal willen gelooven) noch in Dene marken, noch in Nederland als de offici- 0ele bekend staat. ,Rooden Dinsdag Dat is een korte vreugd geweest, Het Roode-Dinsdag-feest Baas Troelstra heeft geen beenen meer 00r hossen op en neer j Dn als de meester niet meer wil, Staan de bewusten ptil! (Stand.) F. dï J. Een Roomsche" Paus. Gezien en «[geluisterd in het station Neede. In de aarde-klasse wachtkamer zitten twee boeren uit den omtrek. 0 heeft de Aaltensche Courant to h^den en leest. De andere zit 0 kjjken, heeft een stok tusschen de leunt60' Waarop met de beide banden Het volgende gesprek vang ik op (de «spraak kan ik.moeiiyk weergeven). It ziet er met de Roomsche Paus ok niet arg good uut, ze schreef der a°ng euver. /ao» da he ik ok ehurd, die mot er biet te best an toe sien. Ne6, it zei wel niet laank meer dure 10 Z01 wel esturve sin. ®cb z0 wel hendig weer een andre Jao en mie dunkt, dat het met teugenswoordige rechtsche regeering wel weer een Roomsche zal worre. Da schat ik even oh wel 1 (Msb). In de Journalistiek komt iets nieuwsuit het land der nieuwigheden Amerika. De gouverneur van Illinois heeft be sloten een bekwaamheidsdiploma voor dit vak in te stellen. Een man die zich aangetrokken voelt tot de pers zal vier jaar tyd hebben om zich op de hoogte van zjjn vak te stellen en in de leer te gaan. Na deze 4 jaar moet hy zyn zoo genaamd „patent" van dagbladschryver nemen, doch dit patent wordt hem slechts verleend nadat hy heeft doen biy ken dat hy door zyne geleerdheid, zyne opleiding en zyn zedeiyk gedrag waardig wordt bevonden. Wie artikeleD, kritieken enz. schryft zonder patent te bezitten, wordt met boete gestraft, evenals de [uitgever, die onbevoegden in dienst neemt. Bet schip van Scott. Men seint aan de N. R. C. uit Rio-de-Janeiro, dat daar de Terra Nova, het. schip van de Zuid- pool-expeditie van Scott, is aangekomen. De gezagvoerder, die geïutervieuwd werd bevestigde, dat Scott en zyn makkers in het ys begraven waren en dat al de documenten, kaarten en Inlichtingen, nopens de expeditie, die by de ïyken werden aangetroffen, mee naar huis zyn gebracht. Stierengevecht. Tydens een stieren gevecht te Valencia heeft de stier de rol van den toreador op zich genomen en met buitengewone behendigheid. Hy schudde een degen uit zyn nek, daar even te voren ingestoken, en slingerde dien met zóóveel kracht van zich af, dat het lemmet de borst van een der circus bedienden doorpriemde. De ongelukkige overleed spoedig aan zyn verwonding. Veiligheid op de spoorwegen. De directeur van de Fransche staatsspoor wegen laat thans proeven nemen met een door hem uitgevonden toestel, waar door, naar hy meent, de veiligheid voor het spoorwegverkeer aanmerkeiyk ver beterd zal worden. Dit toestel is op de locomotief geplaatst in verband met de signalen langs den weg en herhaalt die op de machine, zoodat de machinist de signalen toch verneemt voor het geval hy ze in het voorbyryden niet mocht opmerken. De waarschuwer laat een schril 'gefluit hooren by eiken signaal- paal die gepasseerd wordt en geeft op een cyferbord den stand van het signaal aan. Scheepsramp. Een schip mat levens middelen voor de noodiydenden in de Amerikaansche districten die door den watersnood zyn geteisterd, is te Clayton in Louisiana tegen aen brug gestooten en gezonken. Ge 20 man sterke beman ning is verdronken. Inbraak in het groot. De Parysche politie heeft het hoofd van een inbrekers bende, zekeren Louis Levra, alias Rodais, ingerekend. De bende had de laatste maanden voor millioenen geBtolen in de ryke wyk der Champs Elysées. Ten na- deele van burggraaf Bartissol alleen is voor 459,000 gulden aan juweelen ge stolen. Levra is een Italiaan. Moederliefde by een teef. De Temps doet het volgende verhaal van moeder liefde by een hond. Een inwoner van de Fransche plaats Beaumont was in het bosch dood hout gaan zoeken. De hond, die mee was geloopeD, wierp daar drie jonkjes. Het ongelukkige beest niet alleen achter willend laten, legde hy het op zyn wagen maar liet de drie hondjes daar liggen. Zoo bereikte hy zyn woning, die op 15 KM. afstand ligt. Gedurende den volgenden nacht wist de moederhond over of door de heg te ontkomen en legde blykbaar driemaal achtereen den laDgea weg van het huis naar het bosch heen en terug af en bracht de jongen ia haar nest, wat een totalen afstand van 80 tot 90 KM. vertegenwoordigt. Des morgens vond men het dier echter dood liggen naast zijn jongen. Ze had de vermoeienis na die gelukkige gebeurtenis niet kunnen weerstaan. Slaat vdn Beleg. Reuter seint uit Serajewo, dat Zaterdag in Bosniö en Her- zejowina de staat van beleg is afgekon digd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie l Aan de vrienden onzen Indische militairen, Eenige jaren geleden hebben wy de hulp onzer vrienden ingeroepen om ons aan boeken te helpen voor de bibliothe ken onzer militairen-tehuizen te Meester Cornelis en Tjimahi. Velen gaven aan die uitnoodiging gehoor, zoodat wy in die plaatsen flinke bibliotheken konden vormen, waarvan een veelvuldig en nut tig gebruik door onze soldaten wordt ge maakt. Telkens biykt uit de rapporten die wy uit Indië ontvangen, dat die bibliotheken op hoogen prys worden ge steld. Thans kunnen wy weer boekeD gebruiken. Sinds werd een nieuw tehuis te Buitenzorg geopend. Dan is er sprake van dat wy binnenkort den arbeid te Salatiga zullen hervatten. Ook daar zullen boeken van harte welkom zyn. Ds D. Horseling te Kota Radja die zoo veel mogeiyk de soldaten om zich heen verzamelt, vraagt om toezending van boeken. Onze tehuizen te Meester Cornelis en Tjimahi hebben aanvulling noodig Wilt gïj ons helpen? Zoudt gy nietee-.sUw boekenkast willen nagaan en zien welke boeken gy missen kunt P Wy kunnen van alles gebruikenChristelyke boeke i, jongensboeken, romans, populaire weten- schappeiyke werken; ook Duitsche en Eogelsche boeken zyn welkom. U zende ons wat u missen wilt. Wy zullen zoo noodig wel schiften. Ook zyn wy gaarne beroid de verzendingskosten te vergoe den. U zende de boeken dus desnoods ongefrankeerd aan onzen bibliothecaris, Ds. M. A. Rouwenhorst te Leersum, prov. Utrecht. Ook zyn ondergenoemde loden van ons Hoofdbestuur gaarne bereid boeken voor dit doel in ontvangst te nemen. Wy hopen zeer dat u uit liefde voor ons Indisch legei aan deze roepstem wel gevolg zult willen geven. Namens het hoofdbestuur van den Chr. Militairen Bond voor O. en W.-Indiö: Dr. J. H. Gerretsen, Sweelinckstraat 98, Den Haag, Ds. J. D. J. Idenburg, Wan- ningstraat 6, Amsterdam, Ds. H. ten Kate, Sltedrecht, Voorzitter, Ds. M. A. Rouwenhorst, Leersum, Penningmees ter, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lotaman Jr., Keizersgracht 547, Amsterdam, Secretaris. ROTTERDAM, 5 Mei 1913. Tarwe. Gsen noteering. Varkens 266 ct. A 276 ct. soms ct. Lichte soort export 27 ct 285 ct. Voor Duitschland 27 ct. A 28 ct. Aardappelen. Westlanischezand f©,— fO,—idem poters f 0, - A f 0, idem klei f O,— A f 0,per kinnemand, Friesche Eigenheimers fl.10 a fl,80. Geldersche Kralen f O,— f 0,—,Brielsche Kialen f 0, a f 0, - Westl. Eigenhei mers f 0, f 0,—Zeeuwsche Eigenhei mers f 1,30 f 1,60, idem Blauwe f 2,— a fi.,25, idem Bonte f2,— f 2,2b, idem Roode fO, A fö, Duitsche Blauwe fö,— A f 0,—, Bravo's f 1,50 h f 1,75, Geldersche Eigenheimers f 0, - A f 0,—, idem Blauwe fO,A f0,Belgische Eigenheimers f 0,a f 0, Malta's 0 ct A ct, prima Malta's 61/« ct A 7 ct, per kilo. Tameiyke aanvoer, weinig vraag. Overmaasche Eieren f3,85 A f4,20. Vlas. Aanvoer 10560 steen blauw,steen wit,1000 steen Gron., 1077 steen Holl geel. Pry zen Holl. blauw 35 37 stuivers, Holl. geel a nt. Gron. A at. Onveranderd. Op het land zoowel als op de markt weinig kooplust. De handel was traag. Sommige soorten 42 cent. Kortryksch onveranderd. MEEL. In tegenstelling met de vo rige week is de belangstelling matig. Er ging weinig om. De vraagpryzen bleven echer op een verhoogd stand punt gehandhaafd. Op de beurs heden zeer stil. Van 3-5 Mei. MIDDELBURG. Bevallen: K. H. van Dixhoorn geb. Hoogesteger, z.H. Steutel geb. Vader, d.E. du Bois geb. Timmerman, z. (leveni.) GOES. leHuw.-Afk.4. Marinus Hollemans 22 j. jm. te Kloetlnge en Neeltje Jannetje Mieras 21 j. jd. te Ier- spke, onlangs te Goes; 4 Jacob Floryn 28 j. jm. te VHssingen en Alberdina Huberta de Koning 24 j.jd. te Dordrecht, onlangs te Goes. Geboren: 5 Pieternella Geertralda Maria d. v. Adrianus Verbeem en Jaco- mina Kopmels. Tan 29 April tot 3 Mei. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Heyboer 29 j. jm. en S. de Boer Sap 24 j. jd.J. J. Baart 22 j.jm. enC.de Boer Sap 26 j. jd.D. Poldermans 27 j. jm. en F. J. Gerritse 30 j. jd.P. D. van Boekhout 20 j. jm. en H. van der Wey- de 22 j. jd.L Korstanje 28 j. jm. en E A. Barreveld 24 j. jd. Getrouwd: M. Corstanje, 22 j. jm., en L. C. J. Vanpeene, 20 j. jd. Bevallen: J. J. Mannaart, geb. Kor tenbout, z.E. Kommers, geb. de Rycke, z.J. A. [Kryger, geb. Bené, d.A. A. Brasser, geb. Leen houts, z.M. C. de Vlieger, geb. Leeuwenburg, d.J. Stroo, geb. van de Gruiter z. Overleden: M. van Schyndel, d., 12 d.W. J. van de Velde, wedr. van M. Schilleman, 63 j.E. C. Pot, ongeb., z. 58 j.J. P. Bertlng, z. 11 m.J. D. Vendeville, wedr. van M. Nouse, 67 j. J. de Koning, wedr. van W. C. Mallego, 84 j. Over de maand April. WOLFAARTSDIJK. Gehuwd: 10, Laurus Ryk 26 j. jm. te Kruiningen en Maria Boonman 23 j. jd. alhier25, Din- genis van Strien 52 j. wedn. en Martina Zandee 31 j. jd.30, Pieter Steenaard 27 j. jm. en Cornelia Wissekerke23 j. jd.30, Gerard van den Dries 30 j. jm. te 's Heer Arendskerke en Maria Adriaanssens 25 j. jd. alhier. Geboren: 1, Maria Pieternella d.v. Willem van der Linde en Pieternella Meulblok 2, Willemina Maria d. v. Basti- aan van Liere en Geertruida van Liere7, Jannetje FranciDa d. v. Frans Bakker en Jannetje Caan8, Cornelia d. v. Jan Mey- aard en Lena Schouwenaar14, Martina d. v. Pieter Thorenaar en Neeltje Zegers; 22, Jacobus Gerhardus z. v. David Nicolaas Berkeveld en Cornelia de Ruiter22, Eli zabeth d. v. Adriaan Paauwe en Arjaantje van Loo27, Johannis z. v. Willem Kraak en Maatje Cyvat; 29, Laurus z. v. Jacob Schipperen Jannetje Oasewaarde. Levenloos aangegeven: 21, een kind van het mannel. gesl. v. Willem Verstelle en Janna Dingemanse. Naar waarnemingen in den morgen van 5 Mei medegedeeld door het Bon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. 7 erwachting tot den avond van 6 Mei Hoogste barometerstand 772.0 te Bor- talaagste stand 747.1 te Vestmanoer en Nice. Zwakke tot matigen wind, aanvanke ïyk uit noordelyke richtingen. Waar- schyniyk nog regeD, later tydeiyk op klarend. Iets warmer. Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders KLAAS LUITWIELER en ELIZABETH FRANKE den 8sten Mei a.s. hun 35-jarlge Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Gapinge, 8 Mei 1913. Heden overleed, na een langdurig, geduldig en zeer smarteiyk ïyden, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JACOB PIETER JANSEN VERPLANKE, in den oudeidom van 67 jaren en 10 maanden. Dat zyn heengaan vrede was, lenigt onze diepe smart. C. S&MANVerplanke. K SAMAN en Kinderen. T. VERPLANKE. A. GRIEP—Verpeanki. W. GRIEP en Kinderen. M. VAN DEN BROECKE en Kinderen. M. S. VERPLANKE. N. VERPLANKE. S. VERPLANKE. Rilland- Bath. Goesche Sas. Rilland- Bath. 4 Mei 1913. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een langdurig ïyden, onze geliefde Echtgenoote en liefderyk zorg dragende Moeder, MARIA VAN WINGEN, in den jeugdigen ouderdom van 34 jaren en 8 maanden. A. J. MOL en Kinderen. Oudelande, 1 Mei 1913. Benige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze gehefae Schoon dochter, Zuster en Tante MARIA VAN WINGEN, in den ouderdom van 34 jaar en 8 maanden. Wed. H. A. MOL, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oudelande, 1 Mei 1913. Vertrek Middelburg 10,32 's avonds Aank. ArnemuideD 10,38 Noord Kraafjert 10,46 's-H. Arendskerke 10,53 Goes 11,01 Kapelle Biezelinge 11,11 Vlake 11,20 Kruiningen-Ierseke 11,26 Krabbendyke 11,35 Rilland-Bath 11,41 Woensdrecht 11,53 Bergen-op-Zoom 12,02 's nachts Wouw 12,11 Rozen daal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 3