No 180 1913 Zaterdag 3 Mei. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Balkan-oorlog. Middelburg. Op Hemelvaartsdag werd in het Militair Tehuis de vergadering gehouden van het provinciale comité „Zeeland" van de Nationale Christelijke Geheel-Onthouders-Vereeniging. Da voor zitter ds. de Visser opent de vergadering met gebed en het lezen van een gedeelte van Gods Woord. ZEerw. heet de afge vaardigden welkom en wijst er op, dat de beweging van de Christelijke drank bestrijding in Zeeland langzaam maar zeker vooruitgaat, hoewel er nog veel te doen is in alie deelen van onze provin cie. De secretaris brengt zijn Jaarver slag uit en somt op alles wat er in het afgeloopen jaar geschied is. Het aantal afdselingen is met één vermeerderd n.l. te Grjjpskerke. In de afdeelingen wordt met meerdere of mindere zegen gewerkt en er zijn hoopvolle teekenen, die erop wijzen, dat op meerdere dorpen nieuwe afdeelingen verwacht kunnen worden. Goes. Donderdagavond had alhier ten huize van M. W. een treurig ongeluk plaats. By een korte afwezigheid der moeder trof het ODgeluk dat een kind van 7 maanden een pannetje met kokend vet dat op tafel stond naar zich toe haalde en den inhoud over 't lichaampje kreeg. Hevig gebrand aan beentjes en het onderiyf werd het kindje naar het gasthuis gebracht en door dr. Lasonder behandeld. Goes. De heer S, J. Tammlnga alhier is benoemd tot organist by de Ned. Herv. Kerk te Wilhelminadorp. Goes. De M. C. schryft: De toestand van het zevenjarig knaapje van den heer Van der Peyi, dat Woensdag door een auto werd overreden aan den hoek Klokstraat an Langekerkstraat, is zeer zorgwekkend. Het is te betreuren dat indertyd het huis tegenover de firma Wilking, door de gemeente niet is aan gekocht voor slooping, om dien scherpen hoek aldaar t9 doen verdwynen. Goes. Naar wy vernemen, is de offi ciééls opening der Waterleiding thans bepaald op Woensdag 21 Mei a.s. Goes. In de tweede helft van April zyn ln deze gemeente ingekomen Heinkenszand. In de Vrydagavond gehouden vergadering d.er afdeeling Heinkenszand van de vereeniglng tot christeiyke verzorging van krankzinni gen in Zeeland, welke door den voorzitter J. Dominicus werd geopend, waren 17 leden tegenwoordig. De rekening van den penningmeester bedroeg over 1912 in ontvang f 62,50 en in uitgaaf f 60,75. Goed slot alzoofl,75. Mededeeling werd gedaan van de algemeene vergadering te Middelburg gehouden en van de in trede van ds. Aalders op «Vrederust". Aan de beurt van aftreding waren de best.leden J. Dominicus en W. van Veen, welke beiden werden herkozen. In de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Muller werd voorzien door de benoe- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Montenegro heeft een klaar en beslist antwoord gegeven op den eisch der mogendheden, om Skoetari te ontruimen. Het geeft blijken van gepaste eigen waarde en van onafhankelijkheidsgevoel. I Zonder schroom wordt hierin den mo gendheden verteld, waar het^p staat. Niet met groote woorden en veel ge schreeuw; doch eenvoudig en duidelijk. Niet om den wil van Europa te mis kennen, maar veeleer omdat zij zich ten volle bewust is van haar plichten, heeft de MontenegrJJnsche regeering geweigerd zich aan de beslissing, die haar zou berooven van de stad Skoetari en het omgevende gebied te onderwerpen. Dit gebied toch acht de regeering en met haar het geheele volk, van het grootste belang voor Montenegro. Aldus lezen wij in een particulier telegram uit Cettinje aan de N. R. C. Verder zet de regeering uiteeD, dat zij uithoofde vau de landsbelangen, die baar z|jn toevertrouwd, heeft besloten de besluiten der mogendheden over de Noord- en Noordoost grenzen van Albanië niet zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Aangezien de stichting van een nieuwen Albareeschen staat een beslissenden invloed moet hebben op de polititieke ontwikkeling der Balkanstaten, oordeelt de iegeering dat de vaststelling der grenzen slechts na het sluiten van den vrede met het Turksche rijk definitief kan geschieden. Alle maatregelen der groote mogend heden om veroverde steden en bezette landstreken vóór dat tijdstip te doen ontruimen, evenals de eisch tot staking der vijandelijkheden zijn noodzakelijker wijze een inbreuk op de onzijdigheid, d. w. z. op het recht der bondgenooten om als oorlogvoerende partijen te hande len op het geheele oorlogsterrein. De regeering betreurt het, dat zij om bovenstaande redenen geen akte heeft kunnen nemen van bedoelde grenzen, met name waar het gaat om regeling der kwestie met Skoetari en het omliggende gebied, welke slechts in het voordeel is van een nog niet bestaanden staat en zeker niet de goedkeuring der mogend heden kan wegdragen. Wat de vlootbetooging betreft, Mon tenegro acht deze een onrechtmatige daad. De groote mogendheden mogen in deze geen dwang uitoéfeneD. Immers het nieuwe fait der overgave van Skoe- hf J9 g?enszins een miskenning van het besluit der mogendheden nopens de bestemming der stad, doch slechts het logisch en natuurlijk gevolg van den staat van zaken en van de militaire operaties, die de regeering met de volle vrijheid van handelen, walke zij gedu rende den oorlog meer dan eens en Btennende op het volkenrecht heeft doen lp D' ondernomen. Tenslotte verklaart de Montenegrfin- sche regeering ronduit, dat zjj zich blijft aaD0<^eï?a<iedeelingIden mogend- eden op 21 April gedaan, en dat zij zich voorbehoudt de kwestie van Skoetari tH/fari dongen op het tijdstip dat 'Dii-IHI a6 onderhandelingen met urkije, de Balkanstaten met de mogend- neden de definitieve vaststelling der grenzen van Albanië zullen bespreken. vJ, ,rVer,-de belaDgröke regeerings- verklaring, dre ongetwijfeld grootexr in- wuk moet gemaakt hebben, niet het m nst op de mogendheden zelf. Dat is niflt fWUS Man ziet nu, dat er niof fP°^0n va^* zelfs niet met een ro!u? 8taatje nis Montenegro. Het eischt wphÏ e2 h?' zal niet rusten 'oordat het recht zijn loop zal gehad hebben. azxr dus, die van een over* s e der stad tegen schadeloosstelling g9- züo minstens voorbarig en allen grond ontbloot. Het tegendeel is waar. Volgens particuliere berichten uit Cattaro althans heeft kroonprins Danilo uit naam van Koning Nikolaas een proclamatie gericht tot de bevolking van Skoetarie, waarin de <niy ving der stad bij Montenegro wordt bekend gemaakt. En wat doet Oostenrijk nu Reeds eenige dagen geleden dreigde Oostenrijk de dreigementen ten uitvoer te leggen, doch tot dusver nog niets van dat alles. Hat zou niets liever doen, dan Mon tenegro tot de orde roepen, maar het is te schroomvallig, dan dat het op dit oogtn- blik de handen zou uitsteken. Aanvankelijk had het er alles van, dat da actie spoedig zou beginnen, doch ge lukkig is het gevaar voorloopig afgewend. Dus geen nieuwe oorlog op den Balkan, geen botsing tusschen de groote mogend heden. Ondanks de zeer krasse houding van Montenegro. De houding van dit kleine staatje is echter correct en daar tegenover is een ruw ingrijpen alleszins ongemotiveerd. Da gezantenconferentie te Londen is thans verdaagd tot Maandag. Het is te hopen, dat met den noodigen ernst en met bekwamen spoed thans de zaak wordt ter hand genomen, opdat men tot een bevredigend resultaat kome vóór er gelegenheid is tot het uitbroeden van nieuwe conflicten, die den Europeeschen vrede zeer tot ieders schade in gevaar zouden kunnen brengen. Mogen de gezanten zich met bezadigd heid en wijsheid van hun hoogstverant- woordelijke taak kwijten. Dan kan de uitkomst verblijdend zijn. En anders.... is het leed niet te overzien. Kamerverkiezingen. De centiale ver gadering van de besturen van de Chr. Hist, kiesvereenigingen in het district Hilversum heeft besloten de Chr. Hist, kiesvereeniging te Hilversum niet na te volgen, maar aangesloten te blijven bij de Chr. Historische Unie. Ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen heeft de candi- datuur Zierikz9e aangenomen. In het district Kampen is dr. E. J. Beumer te Utrecht candidaat gesteld door de anti revolutionairen. De centrale vrijzin nige kiesvereeniging te Kapelle heeftin het district Hontenisse definitief candi daat gesteld den heer Jac. Welleman te Krabbendyke en in het district Goes den heer J. G. Moojen te 's Gravenhage. Ned. Bond van Jong.- Ver. op Qer. G. In de gisteren gehouden vergadering z|jn ds. J. E. VoDkenberg en de heer Jb. van Oversieeg herkozen als leden van het Bondsbestuur en dr. A. Brum- meikamp als raadsman. Een voorstel betreffandere meerdere Bondsdagen o. a. werd aan hef Bondsbestuur overgelaten. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, 's avonds half negen. By K. B. van 21 April is de heer J. Ph. Marmelsteln, lid van het Bonds bestuur van het Ned. Jongelings- Verbond te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. België en Vlissingen. Onder dit opschrift bevat de Indépendance Beige een artikel betreffende de kwestie van het Vlissingsche fort. Het blad heeft daarover trouwens vroeger reeds een campagne op touw gezet. „Wij hebben nooit gezegd," zoo leest men p. a. „dat Nederland niet het recht zou hebben op onverschillig welk punt van zijn gebied forten te bouwen, maar wij hebben alleen be weerd, dat de bouw van een fort te Vlissingen een gevaar zou zijn voor België, omdat zulk een fort eventueel aan de stiijdmacht van een mogendheid, die onze neutraliteit heeft gegarandeerd, den weg zou kunnen versperren naar Antwerpen, het Belgische nationale ré- duit en de basis van ons geheele ver dedigingsstelsel wij concludeerden, dat deze daad van onze noorderburen zeker geen vriendschappelijke geacht zou kunnen worden. „Wordt het lort te Vlissingen ge bouwd", zoo eindigt het artikel, «dan zal België verplicht zijr, zich met eigen middelen vrijheid van actie op de Schelde te waarborgen en wy stellen voldoende vertrouwen in de vaderlandsliefde van het Belgische volk om te gelooven, dat dit deze taak jegens zichzelf nauwgezet zal vervullen." De Bond van Klerken bij 's Rijks belastingen zal de volgende samenkomst te Amsterdam houden. Onnoozele praat. Zoo. noemt de Limb. Koerier hetgeen Het Volk schiyft over eenige tariefsbepalingen. Om te bewijzen met welke ODnoozele praat de bewuste (f) lezers worden opge zweept tegen de Tariefwet-KolkmaD, diene dit éóne exempel: Cacao en chocolade. Invoer van cacaopoeder heeft nagenoeg niet plaats; het recht kan dus niet beschermend werkeD, wel de prijsverhooging dooT bincenlandsche fabrikanten opwekkeD. Het recht is van f 0 op f 0,25 per 100 K.G. gebracht. Daalders-cacao zal f 1,75 cacao worden. Cacao wordt niet ingevoerd. Er komen dus geen invoerrechten op. Toch wordt daalders-cacao f 1,75- cacao En waarom Omdat het invoerrecht (op de niet- ingevoerde cacao) prijsverhooging door binneDlandsche fabrikanten zou opwekken Alsof die fabrikanten opwekking noodig hadden om de prijzen te ver- hoogen, indien zulks mogelijk ware, Alle motief om den prijs laag te houden (onderlinge concurrentie der inlandsche industrie b.v.) zou wegval len, zoodra het Invoerrecht op cacao zou verhoogd zijn 11 Is 't niet onnoozele praat, deze En met zulke nonsens worden de bewufcten opgezweept Ook de rekenkunst van Het Volk is kolossaal. Terwijl een recht van f0,26 per 100 K.G. wordt voorgesteld, legt het blad dit kwartje maar vast op1 Kilo. Net honderdmaal te veel. Maar zóó nauw moet men niet kijken 1 Ned. In het afdeelingsbestuur worden ds. J. de Visser en de heer J. Huizinga her kozen en ds. -J. A. van Selms gekozen. Daarna worden twee referaten gehou den. E9rst de heer Huiz'nga over: «So ciale toestanden en drankgebruik*. Spr. laat op duidelijke wijze zien hoe vele sociale vragen in verband gebracht kun nen worden met het alcoholisme. Daarna sprak de heer J. H. Bulten, agent der N. C. G. O. V. over «Het werk van de Hoop der Toskomst*. Daarmede wordt bedoeld het werk om de kinderen in kennis te brengen met het groote gevaar, dat verbonden is aan de alcohol. Spreker laat aan de vergadering hooren welke voortreffelijke middelen er bestaan om dit aan de kinderen bij te brengeD met verhalen, zoowel git de Bybelsche als andere geschiedenissen, door platen en boekjes, enz., enz. Vooral ook door aan de kinderen betere begrippen by te brengen, dan vele ouders doen. De Hoop der Toekomst Is een zeer gezegend werk. Door verschillende aanwezigen worden vragen gesteld. Des avonds had in de Koorkerk een godsdienstoefening plaats, waarin door drie sprekers het woord gevoerd werd, door ds. De Visser werd het openings woord gesproken en door ds. Van Selms een kort slotwoord. De eigeciyke rede werd uitgesproken door ds. Montyn, van Haarlem. Spreker ging uit van de woor den van Exodus 8235 -. Aldus plaagde de Heere dit volk, omdat zy dit kalf gemaakt hadden, hetwelk Aaron ge maakt had". Wie is hier de schuldige? Aaron natuuriyk en toch deed hy zyn zonde, omdat het volk er hem toe dreef. Zoo is het ook met den dronkaard. Deze zondigt door zyn drinken, maar even zeer ls waar, dat de gansche maat- schappeiyke samenleving ook schuldig staat, doordat deze de drinkgewoonten in stand houden. Met aangrypende voor beelden, die door de hoorders met ontroe ring werden aangehoord, toonde spreker de waarheid van deze wooiden aan. Treu rig is het, dat ook het grootste deel van de gemeente des Heeren zich schuldig maakt aan het in stand biyven van de drinkge woonten, die voor zoovelen een verderf worden. Daarom rust er een plaag op de menschheid, een ware vloek door den drank. Een fioanciëele plaag, een plaag, die zich ook openbaart in tal van ziekten en erfeiyke zwakheden, maar ook een geesteiyke plaag, die de gemeente des Heeren ook ondervindt. Die ban uit ons midden moet weg. Spreker vertelde uit eigen ervaring, hoe tal van gezinnen in Haarlem dankbaar zyn jegens God, dat Hy hen in aanraking gebracht heeft met de geheelonthoudersvereeniging, zoodat zy van die plaag verlost werden. Spreker eindigde zyn treffende rede met er op te wyzen, dat er een groot geluk op aarde bestaat, d. i. een ander tot zegen te zyn. Dat kunnen wy allen ondervinden door de Christeiyke Geheelontboudersbewegicg, niet in de verte te bekyken en te beoor- deelen, maar door mede te stry den dezen noodzakeiyken stryd in Gods kracht. De Koorkerk was geheel gevuld. Deze predi king zal niet licht vergeten worden. De vruchten zullen er van gezien worden. J. Wessels, klerk, Groote Kade 30, uit Bern (Zw.). H. E. W. Vermeulen, waschmeester, Groote Kade 32, uit Breda. J. Bntyn, werkman, Molendyk 227, uit N. Amerika. Vertrokken A. Koppejan, loodgieter, naar Kloe- tinge. - L. M. van Eymeren, monteur, naar Dordrecht. Joh. Maartease, letterzetter, Kalama zoo (N. A.) A. P. Bodbyi, koopman, naar Rotter dam. T. P. van Loo, Wed. Bodbyi, koop vrouw, naar Rotterdam. L. Ray makers, ambt. S.S. naar Maas- bree. D. Veenman, Inspect. Regist., naar Bergen op Zoom. I. Veen, leeraar M. O., Daar Amersfoort. L. J. Louwerse, bakkersknecht, naar Wtssenkerke. H. F. J. van Eysden, boekhouder ka daster, naar Middelburg. Th. E. Harterink, Wed. K. Vollmer, naar Rotterdam. J. H. Traas, bakkersknecht naar Baar land. Door den Commissaris der Koningin is aan het bestuur der tentoonstelling voor huisviyt, floralia en antiquiteiten 6dz. te Neuzen voor. zyn in de maand Augustus a.s. aldaar te houden tentoon stelling een zilveren medaille beschik baar gesteld. Bevolking. BIjjkens de opgaven voor het Centraal Bureau voor de Statistiek medegedeeld ln de St. Ct. No. 101 bedroeg op 1 Januari jl. het bevolkings- cyfer van Aagtekerke 717, Aardenburg 2071, Arnemniden 2101, Axel 4957, Baar land 738, Biggekerke 808, Borsselen 1206, Breskens 2295, Brouwershaven 1811, Bruinisse 2884, Coiynsplaat 2039, Dom burg 1309, Driewegen 666, Eilewouts- dyk 761, Goes 7664, 's-Gravenpolder 999, Grypskerke 835, 's-Heer Abts- kerke 322, 's-Heer ArendBkerke 3391, 's-Heerenhoek 1135, Heinkenszand 1767, Hoedekenskerke 1286, Hontenisse 5092, Hoofdplaat 1329, Hulst 3409, IJzen- dyke 2718, Kapelle 2198, Kats 611, Kat- tendyke 1131, Kloetinge 1584, Eorcgene 1250, Koudekerke 2987, Krabbendyke 2201, Kruiningen 8950, Laurens (St.) 689, Maartensdyk (St.) 2822, Meliskerke 665, Middelburg 18,925, Neuzen 9239, Nieuw en St. Joc sland 1024, Nieuwerkerk 1679, Nisse 634, Oostburg 2355, Oost- en West- Souburg 3441, Oostkapelle 1223, Osse- nisse 902, Oudelande 726,Oud-Vossemeer 2219, Ouwerkerk 746, Ovezande 1069, Püilipsland (St.) 2124, Poortvliet 1727, Rilland-Bath 2221, Rltthem 673, Sas van Gent 2174, Scherpenisse 1893, Schoon- djjke 1950, Schore 913, Serooskerke (Schouwen) 286, Serooskerke (WalchereD) 1476, Stavenisse 1879, Tholen 3260, Veere 998, Vlissingen 21,807, Vrouwe polder 1032, Waaide 893, Waterland kerkje 534, Wemeldinge 2212, Westdorpe 1780, Westkapelle 2041, Wissenkerke 3403, Wolphaartsdyk 2363, Ierseke 4087, Zaamslag 3423, Zierikzee 6831, Zoute- lande 728. Voor de geheele provincie 117,556 m. 6D 118,593 vr., te zamen 236,149 zielen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1