in PINK PILLEN Uit de Provincie. De "Bloedarmoede en de Lente Kerknieuws. ^Middelburg. Vrfldag 25 April a.s. zal alhier de eerste vergadering plaats heb ben van den armenraad, waarbty 17 in stellingen van weldadigheid zyn aange sloten. In die vergadering, welke plaats heeft onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. van den Brande Ier, zal de verkiezing van een bestuur en van een voorzitter plaats hebben. Middelburg. Dezer dagen herdacht de heer J. Baren tsen den dag waarop bjj voor 25 jaar in dienst trad als bode by de NutBspaarbank. Namens het bestuur werd hem by monde van den kassier, den heer J. A. Zip een geschenk onder enveloppe aangeboden als biyk van waardeering voor de in die kwarteeuw gepresteerde diensten. Middelburg. De politie alhier heeft wederom proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal in dienstbetrekking. Dit maal tegen C. v. d. B., loopknecht by de firma Br. v. d. K. in de Langeviele. De vorige diefstal van dit soort by de firma De J. en die by den winkelier S. zullen beiden Dinsdag 6 Mei voor de rechtbank alhier behandeld worden. It Middelburg. Het is heden werkeiyk een lentegevoel, heeriyk schynt het zon netje op ons toch altyd zoo mooie stad. Ja, want mooi is zy en biyft zy. Wy, die dageiyks door haar straten wandelen, mogen dit niet zoo meer zien, vraag het de talrykevreemdelingen maar eens, die hier komen, en die zeker dit jaar in dubbel groote getalen onze veste met een bezoek zullen vereeren. De voorloopers, zy die het heele jaar kunnen reizen en trekken, vertoonen zich al. Onder die vreemdelin gen zyn er tal gewapend met „kiektoe- stellen", maar ook vele dienaren en dienaressen der kunst, gewapend met potlood en penceel, zetten zich neder om de mooiste plekjes in hun schetsboek of op losse bladen te vereeuwigen. Reeds hedenmorgen zagen wy zoowel een dame als een heer een hoekje van de Abdyge- bouwen uitteekenen. Vlissingen. Door de Kon. Maatschappy „De Schelde" zyn drie huizen aange kocht staande in de Palingstraat en gren zende aan bet terrein der yzer- en kop'er- gietery, om dit terrein te kunnen uit breiden en vooral om de Electrische kraan verder te kunnen laten doorloopen. De woningpn zyn reeds op één na ont ruimd, zoodat men spoedig tot sloopen zal kunnen overgaan. Oostburg. Door de vryzinnige kiesver eeniging zyn voorloopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zeeland in de vacature J. Erasmus de heeren P. Erasmus Jz. te Cadzand, D. H. van Zuyen te Breskens en P. A. Zyistra te Yzendyke; in de vacature H. G. Hammacher: de heeren J. B. Been Sr. te Groede, M. A. Bleiler en W. C. de Smidt, beiden te Schoondykeen in de vacature G. A. Vorsterman van Oyen de heeren D. H. van Zuyen te Breskens, M. A. Bleiker en W. 0. de Smidt voor noemd. N. R. O. Stavenisse. De Rona-cacaoboot van de firma van Houten, die hier Vrydag en Zaterdag bioscoopvoorstellingen heeft ge geven en gisteren met hetzelfde doel reclame te maken voor genoemdcacao naar Bruinisse zou vertrekken, wordt door de politie belet de haven te verla ten. Naar verluidt, moet zy in Tholen FE uTIT E T O N. RECLAMES. \LU LES 1 INK A LES Het is in de lente, op het oogenblik dat alles in de natuur nieuw leven heeft, dat de bloedarmoede, die kwaal die, zoo zij niet krachtig bestreden wordt, den dood te weeg brengt, zich bij jonge meisjes voordoet. De storing die wij allen op het oogenblik der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het bijzonder teergevoelige organisme der kleine en jonge meisjes de ontwikkeling van een ziekte te voorschijn te roepen, die reeds sedert eenigen tijd sluimerde. Indien de behandeling met de Pink Pillen gunstig is voor iedeeren in de lente, is zij voornamelijk aan te bevelen voor jonge meisjes. St. Maartensdijk. Verplaatst met in gang van 1 Mei van St. Maartensdyk naar Vlissingen de Ryksambtenaar 2e klasse H. v. d. Berg. Nieuw- en Sint-joosland. De vorige week kwam een zekere S. van Vlissingen by den wagenmaker J. F. alhier ten einde van hem f 20 te leenen, om daar mede en met f10 die hy volgens zyn zeggen by zich had, een paar varkentjes te betalen, die hy onderweg gekocht had. F., die S. kende, weigerde zulks. Daarop bood S. aan, om zyn nieuwe flets, die hy volgens zyn zeggen pas gekocht had, by hem in pand achter te laten als by dan ffiO kon krygen, ook dit weigerde F. Toen bood S. daarna de fiets aan F. te koop aan voor f20. F. die de fiets niet wilde hebben, maar medeiyden had met S., daar hy hem kende als oppas send werkman met een groot gezin en hem willende helpen liet zich toen over halen tot dien koop, onder voorwaarde, dat hy hem den volgenden dig de f20 zou terugbezorgen, dan kon by zyn fiets weer terugkrygen. Nadat S. zich ver- wyderd had, zeide een dochter van F. tot haar vader dat het wel leak of S. dronken was. F. die zulks niet geloofde, maar toch ongerust werd, ging hem terstond na en zag hem toen uit een herberg komen. By sprak hem aan en zeide dat hy liever zyn geld wilde terughebben dan kon hy zyn fiets dadeiyk meden emen en bracht hem ernstig onder het oog, dat als de fiets zyn eigendom niet was, hy een strafbaar feit gepleegd had. S. bad echter geen tyd meer voor F. en zocht van hem ontslagen te worden, waarop hy spoedig weer in een andere herberg zat te drin ken. De marecbaussées hebben nu proces-verbaal tegen S. opgemaakt, daar Nieuw en Sint-joosland. In de gister middag gehouden raadsvergadering kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot het plaatsen van een lantaarn op den Molendyk by de woning van P. Crucq, waartoe met 4 tegen 3 stemmen werd besloten. Goedgekeurd werd degewyzigde begrooting betreffende schoolbouw en besloten aan H. M. de Koningin een bui tengewone subsidie te vragen voor het bouwen eener openbare lagere school, daar anders de financieele lasten voor de gemeente te groot worden. Hierna werd het jaarverslag der gemeente over 1912 aangeboden. Vervolgens werd goedge keurd de overdracht van de onderhouds plichten van den tweeden en den derden J weg, welke thans komen ten laste van den polder Oud-Sint-Joosland. Daarna deelde de voorzitter o.a. mede, dat het leggen van de rioleering aan den ouden dyk gegund is aan M. Kakebeeke alhier voor f79.20; dat van den centralen ge zondheidsraad een verzoek is ingekomen om een voordracht aan den heer com missaris der Koningin in te zenden voor een lid der gezondheidscommissie geze teld te Veere, wegens periodieke aftre ding van Mr. J. Loeff. Hierna werd door den raad, B. en W. gemachtigd tot het laten-opmaken van de koopakte voor het terrein der te stichten openbare lagere school, en werd in geheime vergadering overgegaan, ter behandeling van het kohier H. O. Na heropening der openba rs vergadering, werd door den raad een plan vastgesteld tot verhardiDg der nog niet verharde hoofdwegen uit deze ge meente met grint, en een begrooting van kosten daarvan. Goes. Het eerste gedeelte van den schaakwedstryd Middelburg—Goes, dat op Zaterdag was vastgesteld, is, volgens de N. Crt. op het laatste oogenblik uitgesteld geworden, daar Goes verhin derd was. Middelburg. De M. C. maakt ons op merkzaam op een leeiyke vergissing. We vermeldden Zaterdag onder de stukken van den gemeenteraad de voordracht van een 2e onderwyzeres nuttige handwer ken aan school A. De benoeming voor deze betrekking had evenwel reeds op 19 Maart plaats. De stukken hebben ons ditmaal eens gefopt. Middelburg. Men deelt ons mede, dat de verkoop van het Emmabloempje alhier heeft opgebracht de som van f222.271/». Vlissingen. Zondagavond was een mi litair een café in de Palingstraat binnen gegaan en bad hy zyn ry wiel in de gang neergezet. Toen hy het c ifó verliet was zyn fiets verdwenen. De politie is hier mede in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. Hansweert. Benoemd tot kantoor bediende by de P.enT. kantoor Hansweert Mej. P. A. M. Koch. Wemeldinge. De afd. Feyenoord van „Schuttevaer* heeft in een de vorige week gehouden vergadering aangedron gen op een betere regeling en scherper toezicht in het kanaal van Wemeldinge en in de haven van genoemde plaats, waar het scheepvaartverkeer dageiyks drukker wordt. Wemeldinge. Gistermiddag had hier een zeer treurig ongeluk plaats. In de voorhaven van het kanaal lag het schip „Spa" gemeerd, wachtende om geschut te kunnen worden. De 19jarige schip persknecht A. M., geboortig uit Temscht (België), wilde voor het achterop ko mende tjalkschip „Vertrouwen", schip per Pas, van Sommelsdyk, de roeiboot van de „Spa* die tusschen beide sche pen bekneld dreigde te raken nog vlug in veiligheid brengen. Hy sprong daartoe in de boot, doch de „Ver trouwen" liep er reeds tegen aan, zoo dat de boot kantelde, en de knecht zich vast greep aan het gangboord van het schip. Nu raakte de ongelukkige echter zelve tusschen beide schepen beklemd, met het gevolg dat hy zeer zwaar ge kneusd door toegeschoten hulp aan boord werd gehaald. Medische hulp, die spoe dig ter plaatse was, mocht niet meer baten, ongeveer een uur later is by reeds overleden. Zyn ïyk werd naar het iy- kenhuisje vervoerd. De betrokken sche pen werden tot nader onderzoek alle aangehouden. Het ongeval verwekte natuuriyk groote opschudding in onze gemeente. Aan een vriend in Axelland. Wilde haeft bedankt voor de candidatuur voor Fraueker. De heer A. ColQn, broeder van den minister van oorlog, is nu can- didaat gesteld voor dit district. Naar de Gelderl. verneemt, zal ds. H. C. Hoger zeil te Vlissingen de candidaat van de A. R. party voor het district Ede zijn. In Breukelen is door de anti-revolu tionairen opnieuw candidaat gesteld het zittende lid, dhr. F. H. deMonté VerLoren i. Straks ^fjaat heel het meelevend Zee land naar zyn hoofdstad op om door aanschouwing zich oud-Zeeland voor te stelleD. Een breeds kring van Zeeuwen heeft in dit herdenkingsjaar van onze her wonnen nationale onafhankelykbeid, de verdiensteli, ke maar omvangryke taak ondernomen, om als in tablaux vivant» bet leven in onze provincie van een eeuw geleden voor het oog van den be langstellende te doen voorby gaan. Deze wetenschap wekte my, in den voorbij- geganen rustigen wintertyd op, om my gereed te makeD, om wat daar in onze Abdy-gebouwen zal te zien gegeven worden in beeid, door beschry ving meer te volmaken, en alzoo mede een poging te wagen om het verleden voor ons en onze tydgenooten te doen herleven. De Zeeuw met zyn talryken lezers kring scheen mij daartoe het meest ge schikte voertuig, en het is daarom dat ik eenige kennisneming van de Zeeuwen voor hunne provincie en hare geschie denis kom vragen, als ik ga verhalen van de troebelen dier duistere dagen, en daarby van het openbaar en van het huiseiyk leven onzer vaderen, van hun bedryf en van hun onderling verkeer, van hun vermaak en van hunne ellen- OUR ERSONNESÉ ü1 w l. l. i a a-» s V^= De Pinkpillen zyn verkrygbaar k f 1,75 per doos en f9, per zes doozen, by het Generaal Depot der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdamvoor Middelburg en omstreken by Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157voor Goes by Gebrs. Mulder en in alle goede apotheken en diogisteryen. aan een vaartuig groote schade hebben berokkend en moet de kwestie der scha devergoeding eerst in het reine worden gebracht. den, van hun hopen en vreezen, en als ik den Franscheu tyd niet wensch te beperken tot den tyd der Fransche over- heersching, maar dien tyd neem in den ruimeren zin, dat de Fransche gerst voor zoovelen in ons land uitlokkend was en hoop-gevend voor een schoone toekomst. Voornameiyk vraag ik de belangstel ling van oudere tydgenooten en reken daar ook het meest op. Immers de geest van den grjjsaard wyst naar het ver leden en toeft gaarns by hetgeen voor- byging, terwyi het jonge leven zich vermeit in de droomen der toekomst. Om ons een begrip te vormen van den tyd, dien we ons ter aanschouwing heb ben voorgesteld, hebben we allereerst te beproeven ons los te maken van onze begrippen, ons in den geest te onttrek ken aan onze omgeving en zooveel mo- geiyk in te leven in een tyd zoozeer van den onzen verschillend. We hebben ons voor te stellen dat de schipper en de postiljon de eenigen waren die ons met de omringende wereld in verbinding stelden. Dat geen telegraaf of telefoon ons tydingen bracht of onze correspon dentie overbracht, dat stoomboot noch spoortrein ons nationaal of internationaal aan het wereldverkeer aansloot, dat op Zealand's kleibodem geen fabrieksschoor steen rookte en geen tram het onderling verkeer mogeiyk maakte, dat geen fiets of auto onze wegen passeerde. De tyd toen het verkeer op onze eilanden in een groot deel van den winter alleen per schuit kon plaats hebben. Men voer gebleken is dat de fiets zyn eigendom niet was, maar door hem gehuurd was by W. te Koudekerke. De fiets is by F. in beslag genomen. De oorzaak van het bovenstaande is weer misbruik van sterken drank. S. die vroeger nogal dronk, was gedurende 4 jar an geheel onthouder, doch is toch weer voor de verleiding bezweken, wel jammer voor hem daar hy een goed werkman was en een groot gezin heeft. Onnoodig te zeggen dat het verhaal van het koopen van varkentjes niet waar is. toen met poonschuit of met paviljoen schuiten men ging uit ryden by gemis aan eigen equipage of huurkoets met den pietjes-wagen of met de postkar als er plaats was. Behoort het tot de geschiedenis of tot de legende als de overlevering ons ver haalt hoe er Zeeuwen waren die zich een reis naar Rotterdam voorgesteld hebbende, eerst hun testament deden ma ken, vreezende niet terug te zullen kee- ren vanwege de perikelen der groote reis? Misschien behoort ook het verhaal van een vrouw die naar de stad moest en de brug niet passeeren durfde, tot het ryk der fabelen, maar die verhalen illus- treeren in ieder geval den tyd, waarin ze ontstonden, en die tyd stond niet in het teeken van het onderling verkeer. Integendeel, de stadspoorten werden des nachts, in den winter reeds 's avonds gesloten, juist om het onderling verkeer verkeer stop te zetten- Aan schitteren de wink< l-étalages dacht niemand, en straatlantaarns brandden buiten de stads poorten in het geheel niet en binnen de poorten zeer spaarzaam. Waartoe zou het ook noodig zyn Vereenigingsleven bestond niet en het onderlinge, publieke leven bepaalde zich tot de kerk, ieder in zyne gemeente, en voorts in de steden tot de schutterho- ven en op de dorpen tot de Parochie hulzen. In het Parochiehuis was de hoofdver zamelplaats van dorpelingen en vreem delingen. Na St. Maarten vergaderden Geachte Vriend! Volgens afspraak zal ik u ditmaal iets schryven over de vraag: of iemand met de beiydenis van de absolute Souvereini- teit Gods in den Gemeenteraad misplaatst is Die vraag eens te bespreken is niet overbodig, gedurig toch hoort men stem men, die zeggeD, dat het er toch weinig op aankomt, wie in den gemeenteraad zetelt, omdat een gemeenteraad schier uitslui tend een administratief college is, en dat, op hetgeen de raad nog verricht op wetge vend, op ovei heidegebied de sanctie van Gedeputeerde Stt ten nog volgen moet. Nu is dat voor een groot deel juist. Dat echter de bevoegdheden van den gemeen teraad zoo uiterst miniem zyn, als veelal gedacht wordt is niet juist, maar is een de welgestelde dorpelingen lederen avond om de „plaete" waar een flink hout vuur brandde, in het Parochiehuis om het nieuws van den dag te besprekeD. Wie ziek was of gestorven, wie gepacbt had of pachten zou, wie er krap b(j zat of wie ruim en voorts wat men van den tyd te hopen of te vreezen had. En als dan enkele Parochie-huizen aan groote verkeerswegen gelegen, en alzoo deel uit makende van de internationale inn's door Dickens beschreven, gevuld werden met marktbezoekers uit de omliggende dor pen die stadswaarts gingen of van de markt terugkeerden, dan bood het inte rieur van zoo'n Parochiehuis een levendig tafereel. Zoo herinner ik my uit myn jeugd het Parochiebuis te Kapelle op Dins dag. Als de marktwagens uit het oost einde van Zuid-Beveland, toen er nog geen spoor was, daar pleisterden, rond men daar in de schaduw van een der mooiste dorpskerken van Zeeland, een merkwaardige volksverzameling. Rondom de plaat, onder de hooge, wyde schouw, zaten daar een ry van mannen in hu beste .plunje, met goud en zilver gegarneerd en allen met den platten Zuld-Bevelandschen hoed op het hoofd. Hun voeten waren ongeschoeid, de klom pen stonden op den met zand bestiooi- den vloer, met hun kousen waren ze voortdurend bezig de vonken die van de brandende houtblokken spatten, in den vuurhaard te vegen. Twee vakjes, aan weerszyden van den met geklemde beschouwing, die gegrond is op de prak- tyk. Lange jaren toch hebben de dorps gemeenteraden de noodige zaken zoo „onder ons" op de meest gezellige wQze behandeld, er werd niet yverig gezocht naar wat kon, maar er werd volstaan met hetgeen dat moest. Zoo zyn de menschen in den waan gebracht, dat een gemeente raad eigeniyk geen andere beteekenis heeft, dan om te zorgen, dat de zaak goed marcheert. En de machtige prediking van die man nen, die, geiyk sommigen van onze tegen standers zeggen er verstand van hebben het „klavier der volksconscientie te be spelen* en die in Kamers en Staten zoo'n reusachtige ommekeer hebben teweeg ge bracht, zelfs da prediking van die mannen heeft de menschen nog niet kunnen over tuigen van het hooge belang, dat ligt in den gemeenteraad. Hoe die is samenge steld. Gemeentebelang gaat voor alles; wie die belangen bet best kan behartigen, is de man. Maar ik vraag ukan er ooit een z( n, die beter de belangen behartigt, dan die deSouvereiniteitGods beiydt? En als overheid den grootsten meneer met den armsten daglooner eert als schepselen Gods. Als mensch. Kan er ooit beter waarborg zyn voor recht, voor rust, voor eerbaarheid dan wanneer men een overheid heeft die allereerst en allermeest eert het Gezag van Gods heilige Wet? „Gemeentebelang" zoo noemt zich eene op ons dorp bestaande kiesvereeniging. Ze wil niet partydig zyn. Ze doet eigen iyk niet aan politiek; by Staten- of Ka merverkiezingen doet ze nooit iets van zich hooren, alleen by Gemeenteraads verkiezingen treedt ze op met eigen candidaten en ziet die keer op keer ge kozen worden, 't Zyn Christeiyke men schen, die ze vormen van haarledenen zelfs haar voorzitter was tot voor korten tyd, naar ik meen, lid van een Christelijk Schoolbestuur. Ze wil dus niet partydig zyn. Ze is dus ook Diet Antirevolutionair, want dat is partydig en geiyk „Gemeente belang" is zoo stelt ze ook den Gemeente raad samendat is om zoo te zeggen trar eerst-en-eenig-geboren zoon dien ze met al de liefde van een trouwe, zorgzame moeder beschermt tegen in vloeden die van buiten op hem inwerken. En hoewel ze daarin niet geheel slaagt kan ze toch met moederiyken trots op haar lieveling neerzien, als hy in onge broken kracht voor haar staat, toonend hoe hy de woede der aanvallers heeft getrotseerd. De Antirevolutionaire Kiesvereeniging, die dus wel partydig is, tracht ook nog een paar zetels te bezittenéén hebben ze er nog altyd behouden, maar naar uitwyzen der stemmentallen zou ze er 3 moeten hebben. Minstens. Maar dan zou de Gemeenteraad door jammeriyke partyschap verscheurd worden en daar moet veor gezorgd worden. De ééne van thans, nu ja dat is er dan maar één, dat is nog te dragea. Spanning is er op 't oogenblik op ons dorp in de gemoederen. We moeten een anderen Burgemeester hebben. Wie zal dat worden Dat is de angstige vraag, zal het een „onpartijdig* man zyn of een Antirevolutionair Wy gelooven dat God alle dingeD be stuurt, ook de Burgemeestersbenoe mingen. Groetend, Je vriend JONATHAN. Ned. Herv. Kerk. Te Oostburg zal op 1 Mei herdacht worden, dat het 200 jaren geleien is, dat de Hugenoten naar Westeiyk Staats- Vlaanderen zyn uitgeweken. Prof. dr.F. Pyper, van Leiden, en dr. J. de Hullu, ryksarchivaris te 's Gravenhage, zullen als redenaars optreden. tegels bezetten schouw, bergden de glaas jes „rood", die dikwyis als »gelag" dienst deden. De bezoeksters zaten met eet warme stoof aan tafels, bruin-rood ge verfd, op stoelen met knoppen en biezen matten, of, als er veel bezoek was, op banken. Haar werden glaasjes warme punch aangeboden. Behalve „rood en punch" werd ook wel eens „warm* bier gedronken. Warm gemaakt door het even om te roeren met een gloeienden yzeren bout. Toch ge beurde dit, naar my wel eens verzekerd is, niet altyd, om het profijt van de warmte, maar om een fijnen smaak die alleen op die wyze te verkrygen was! Over smaak valt niet te twisten. Aan de orde van behandeling was steeds het dageiyksche nieuws, en zeiter niet zelden op de meest fantastische wyze gekleurd. Ook toen won de faam, voortgaande in kracht. In de steden werd voor een goed deel het openbaar leven van joiyt vereenigd in de Schuttershoven, waar by alle denkbare gelegenheden maaltyden ge houden werden, waar met haDd- of voetboog het schietsprl beoefend werd, en waar het kolven, gedurende den tfld die ons bezighoudt, in eere was. Id onze zuideiyke, aan Vlaanderen gren zende Provincie was het gaaischieten een openbaar vsrmaak dat vooral in Zuid-Beveland ei Vlaanderen veel be oefend werd. Middelburg. P. J. dk Kbwxjtik.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2