No, 166 1913 Woensdag 16 April. 27e jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEEL AN] HISTORISGH CHRISTELIJK- Staten-Generaal. Buitenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE KAMER. PATRIMONIUM. De staking in België. De Balkan-Oorlog. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 16 April 1913. De Itiddelburgsche Courant zegt een aardigheidje naar aanleiding van onze „petroleum-" en gasveriyking", en meent dat de weerlegging van haar argument niet zoo precies onthouden was uit de Standaard van 1878. Zy vermoedt dat er wel boekjes zullen zjjn, ^waarin de uitspraken van den Meester zfln geno teerd en gerangschikt ten behoeve van „redacties en debaters". W(j kunnen de Middelburgsehe verze keren dat dergelijke boekjes niet bestaan. Onze redacties en debaters hebben in betrekking tot „uitspraken van den Meester" geen boekjes noodip, wijl zij gewoon zijn te probeeren die te ont houden. Toch bestaat er nog wel zoo'n soort boekje, en daaruit herinnerden wij ons 't gewraakte artikel. Wij hebben het boekje er dan ook op nageslagen. Het telt der tienhonderd en zeven bladzijden en heet „Ons Program", door dr. A. Kuyper. De redactie kan in dat boekje, op bladzij 698 e. v.v. het bedoelde artikel „Het Gasar- gument" vinden. Misschien bevredigt het haar beter dan ons abracadabra. De voornaamste oorzaak van de reder- laag der liberalen in Belgis bjj de Ka merverkiezingen van het vorige jaar is geweest hun verbond met de socialisten. Dat verbond is een dwaasheid geweest. De vrijzinnigen ten onzent hebben zich aan dit afschrikkend voorbeeld gespiegeld. Z|j zijn verstandiger geweest dan hun Belgische broeders. Zjj hebben blijkbaar aldus geredeneerd w(j moeten in ons concentratie-program met een enkel woord ook zeggen dat wt) tegen de socialisten zijn. Wij kunnen het daarom toch wel met hen eens zijn maar 't publiek moet vooral zien dat wjj niet gezamenlijk, tenminste bij eerste stemming, optrekken. Daarom tegen de socialisten, maar het socialisme aanvaard. Aanvaard in staatspensioen en algemeen kiesrecht, m6t wegwerping van betgeen zij vroeger verdedigden. Een houding, al even treurig en be rispelijk als die van de liberalen in België. In de vergadering van gisteren waren meer dan 50 ledenafwezig, toen de voorzitter te 11.10 wilde aanvangen met de behandeling van het ontwerp-Ziekte- verzekering. Een vol uur duurde het, alvorens de vergadering voltallig was; een vol uur moesten tientallen trouwe leden wachten. Het absenteïsme vierde dus weer hoogtij. Is dat nu woekeren met den kostbaren tijd I De heer Dujjs wilde bij de bepaling van de premie het bedrijfsrisico op de werkgevers leggen. Het betreffende amendement op de artt. 46 en 47 werd echter met verpletterende meerderheid verworpen, en deze artikelen met dezelf de meerderheid aangenomen. Bij het volgende artikel, n.l. art. 52 (opbrengen van de premie) was bü al niet veel ge lukkiger. Evenmin de heeren Treub, Teenstra en Aalberse. Verschillende po gingen werden gedaan, om de premie verhoudingen te wijzigen. Duijs wilde de laatste drie loonklassen vrijstellen van premiebetaling, en verwees hiervoor naai zijn betoog bij de Invaliditeitswet. Aalberse trachtte een grooter deel der premie in de laagste loonklasse te leggen op den werkgever. Deze afgevaardigde vond, dat voor dit amendement bjj de ziekteverzekering nóg meer is te zeggen, dan bij de Invaliditeitswet, hetgeen de heer Snoeck Henkemans evenwel meen de te moeten weerleggen. En terecht, volgens onze meening. Bij het pensioen g»at het om de verplichting, die rust op de industrie om. voor de ouden van dagen te zorgeD, terwijl het bij de ziekte verzekering gaat om een particuliere zaak der arbeiders, die meestal reeds daarvoor gezorgd hebben. Limburg lichtte (en amendement toe van Treub en Teenstra, dat nog een andere ver houding beoogde, deze n.l. de werkgever betale in de laagste loonklassen 1/*) de verzekerde 1U en de Staat ook van de premie. Betaling van 'premie door den Staat achtte de minister echter uit den booze. Een andere verdeeling tus- schen werkgever en arbeider blijft tenslotte van secundair belang. Het slot van de besprekingen was, dat alle amendementen verworpen werden en het regeeringsartikel aangenomen. En de geschiedenis herhaalt zich immer art. 53 (betaling door verze kerden) gaf weer hetzelfde schouwspel te zien. Duijs en Schaper hadden hierbij nogal noten op hun zang, doch moesten het tegenover de zakelijke verdediging van minister Talma fcfleggeri. B(j een volgend artikel slaagden de heeren de Wijkerslooth en Patijn erin, een rechts ongelijkheid, schuilende in of voort vloeiende uit enkele voorgestelde arti kelen, weg te nemen. De eerste had het oog op verschillende ondernemers, die eenzelfden verzekerde in dienst hebben; de tweede wist gedaan te krijgen, dat ook casu quo de door den arbeider te betalen premiën bij dwangbevel kunnen worden ingevorderd. Wel achtte de heer Limburg het in strijd met de Grondwet, waar een .actie van eigendomsrecht wordt omgezet in een executie b'ij dwangbevel, doch de minister wees (erecht in dit verband op de bezwaren van lange procedures. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. Waarom niet tot 10 uur Mogelijk zou de vergadering dan om 11 uur voltallig z(jn! (Slot.) Gisteren kwamen in behandeling een aantal voorstellen en vraagpunten door de afdeelingen iDgediend. Enkele voor stellen noemden wij reeds. Utrecht was van meening, dat de strijd om gelijkheid tusschen openbaar en bij zonder onderwijs niet in de eerste plaats een financieels, doch in de allereerste plaats een kwestie van recht was. De voorzitter onderschreef deze mee ning van Utrecht. Aangezien hetgeen Rijswijk voorstelde ook reeds in het verkiezingsprogram was opgenomen, stelde hij voor, deze zaak met deze korte discussie als afgedaan te beschouwen. Aldus werd besloten. In behandeling kwam nu de vraag, door den Prieschen Provincialen Bond gesteld: Kan Patrimonium iets doen voor den werkman, om vooi hem te verkrijgen een vrijen Zaterdagmiddag? De voorzitter gaf in overweging, voor deze zaak een actie te voeren in samen werking met den Roomsch-Katholieken Volksbond en den Christelijken Natio- len Werkmansbond. Het resultaat van de langdurige dis cussie was dat besloten werd, dat Pa trimonium een conferentie zal houden met de besturen van de algemeene christelijke organisaties en de vakbonden teneinde gezamenlijk een krachtige actie voor den vrijen Zaterdagmiddag op touw ce zetten. Een voorstel van de afd. 's-Graven- hage, om in verband met de wet op het arbeidscontract in de bestekken voor ge meentewerken enkele nadere bepalingen in te voeren, wordt nadat het door de afd. Haarlem geamendeerd is, aange nomen. Na de rustpoos kwam in behandeling het concept-gemeentepogram. Patrimo nium stelde het navolgende program vast: Bevordering van de Zondagsrust. Verheffing van de openbare eerbaarheid. Bestrijding van de drankzonde. B(j het verleenen van subsidies het particulier initiatief steunen. Ontwikkeling van het vrije onderwijs, invoering van een pro- portioneele schoolgeldhf-fflng en strikt onpartijdige samenstelling der school commissies. Rechtvaardigheid bij benoe mingen. Gehuwde vrouwen niet dan by hooge uitzondering in gemeentedienst. Exploitatie bedrijven welke het karakter van monopolie bezitten. Regeling rechts positie vaD alle personen in gemeente dienst, met beperking van Zondags dienst tot het volstrekt onvermijdelijke; de gemeente als werkgeefster zij ten voorbeeld gesteld aan particuliere onder- nemers.Bepalin gen betreffende minimum loon en maximum-arbeidsduur bij aan bestedingen voorgeschreven. Krachtige bestrijding der onvrijwillige werkloos heid. Invoering van vervroegde winkel sluiting. Doelmatige uitvoering Woning wet. Bevorderen volksgezondheid. Het bevorderen der klein-industrie en den landbouw. Bij de belastingheffing moet rekening worden gehouden met de ver schillende groepen van Ingezetenen, met invoering van kinderaftrek. Bij art. 4 wenschte Amsterdam geen subsidie te verleenen aan publieke ver makelijkheden, noch aan openbare lees zalen, noch aan tentoonstellingen wan- nesr deze op Zondag geopend zijn. Arnhem wenschte wel subsidie te verleenen aan openbare leeszalen, omdat deze van groot belang zijn voor de volksontwikkeling. De heer Diemer ontraadde in te gaan op de wenschen van Amsterdam. Per soonlijk kon bij zich wel vereenigen met het amendement Amsterdam, om geen subsidie te geven aau tentoonstellingen, die op Zondag geopend zijn. Doch dit amendement kon onvoorbereid, thans niet in behandeling komen. Tegen het weigeren van subsidie aan openbare leeszalen moest hij zich ten sterkste verzetten. Keur moet op die leeszalen worden uitgeoefend, doch overigens dieDen de leeszalen krachtig te worden gesteund, omdat deze niet weinig kunnen bijdragen tot de verheffing van het volk. Spreker wees als een goed voorbeeld op de Rotterdamscbe openbare leeszalen. De voorzitter adviseerde ook, zich niet te verzetten tegen subsideering van de openbare leeszalen. Hij achtte het echter gewenscht, gezien het verschil van mee ning, dat Patrimonium zich nog niet uitsprak over deze belangrijke kwestie. Hij gat daarom een andere formuleering. Amsterdam bleef echter zijn bezwaar bandhaven. De heer Smeenk sloot zich aan bü het betoog van den heer Diemer. Het resultaat van de langdurige dis cussie was, dat art. 4 ongewijzigd werd aangenomen. De vergadering ging dus niet in op de wenschen van Amsterdam. Bij art. 8 is naar aanleiding van de alinea: bij de loonregeling wordt in alle rangen rekening gehouden met bet kindertal lang gediscussieerd. Sommigen wilden het n.l. - beschouwen als een tijdeliJken maatregel. Een voorstel tot schrapping van ge noemde alinea werd met groote meer derheid verworpen. Op voorstel van Haarlem werd beslo ten, art. 10 zoo aan te vullen, dat de bijslag aan de uitkeeriDg, in geval van onvrijwillige werkloosheid, zal geschie den aan vak- en algemeene werklieden organisaties. Rotteidam betoogde bij art. 11 de wenschelijkheid, om de verplichte vervroegde winkelsluiting uit te breiden tot de vergunninghouders. Het artikel werd onveranderd goedgekeurd. Art. 12 werd op voorstel van Haarlem in dien zin aangevuld, dat de gemeente als regel haar gronden in erfpacht geve en deze dus zoo weinig mogelijk verkoope. Bij art. 15 stelde Amersfoort voor achter de alinea„bij de belastinghef fing worde met de draagkracht der ver schillende groepen van ingezetenen zoo veel mogelijk gerekend" in te voegen „en wel ln progressieven zin." Deze toevoeging werd aangenomen. De overige artikelen van het concept- gemeenteprogram werdeD, behoudens kleine redactiewijzigingen, onveranderd goedgekeurd. De \corzitter sprak ten slotte den wensch uit, dat, nu het gemeente-pro gram eindelijk met heel veel moeite is tot stand gebracht, het in de gemeente raden weldra zal blijken, dat die moeite niet te vergeefsch is geweest. Wegens het gevorderde uur werden de overige punten van de agenda tot de volgende verbondsvergadering aange houden. Na bet zingen van Ps. 7211 en na gebed ging de vergadering uiteen. De uitbreiding van de staking is giste ren, hoewel noemenswaard, tóch niet zoo groot geweest, als men vreesde. Zelfs werd hier en daar een kleine hervatting van den arbeid waargenomen. In Luik b. v. waren het eenige arbeiders in de bouwvakken, die aan den arbeid togen en in Antwerpen werd in het geheele noordelijke gedeelte en vooral in de ha vens door vele arbeiders het werk hervat. Het aantal van hen, die eieren voor hun geld kozen, weegt intusschen natuurlijk niet op tegen het aantal personen, die meenden eveneens het bijltje er bij te moeten neerleggen. Toch onderscheidde de dag van giste ren zich maar weinig van den Maandag. Behoudens een enkel incident, dat ge lukkig met een sisser afliep straks meer hierover zijn stad eu land van rev olutionaire daden verschoond gebleven. In Brussel werd men zelfs nog minder van de staking gewaar, dan Maandag. De vermeerdering van het aantal stakers blijft sporadisch en is in elk geval klein. Van socialistische en van anti-socialisti sche zijde wordt veel overdreven, zoodat men moeilijk een juisten blik op de zaken krijgt. Alles loopt intusschen met uiterste kalmteslechts te Gent heerscht wat meer opwinding. In het Walenland is de toestand dezelfde gebleven. Te Gent neemt het aantal stakers sterk toe. Gis termiddag moesten ongeveer 250 man der burgerwacht een troep stakers, 600 man sterk, die zich bü een linnenweverij had opgesteld, uiteenjagen. De Indépendence schat het aantal sta kers op 300.000 het cijfer dat wij gis teren noemden, was natuurlijk ook slechts een schatting doch het hl&d constateert tevens, dat er van een alge meene staking eigenlijk geen sprake kan zjjn, omdat de diensten, die voor het leven ia do grooto steden onmisbaar zijn, niet verlamd zijn, daar de socialisten zich hebbea bepaald de groote bedrijven stil te leggen. Eerst morgen of overmor gen hoopt men te kunnen zeggen of de staking een succes dan wel een misluk king is. De Peuple heeft weer een anderen kijk op den toestand en meent zich niet te vergissen, wanneer het aantal staken de werklieden ophetoogenblikop 400.000 geschat wordt. Wat Antwerpen betreft, heeft de stakiBg ongetwijfeld reeds groote schade berok kend aan het havenbedrijf. De toestand liet zich aan vankeiy k echter ernstiger aan zien, dan werkelijk het geval was. Te Ant werpen werkten in de haven zelfs meer arbeiders dan Maandag. En de ^Directie der Red. Star Line, die voor het begin der beweging had besloten geen ver zendingen van goederen voor Antwerpen meer aan te nemen, heeft dien maatregel weder ingetrokken, omdat zy rekent over een voldoend aantal werklieden te kunnen blijven beschikken. Tal van booten werken dan ook met volledige ploegen. De arbeid aan de haven gaat tot nog toe zijn geregelden gang, en wat meer zegt, alles wijst ,er op, dat weldra de toestand weer geheel normaal zal zijn. In het Luiksche heeft zich een ernstig geval van sabotage voorgedaan, en wel in de kolenmynan van Wareux en Alleur. Zestien windassen zijn daar in de groe ven geworpenloodsen zjjn omverge worpen, en all ?rlei gereedschap vernield. Overigens valt er weinig bijzonders te melden. Over het geheele land wordt gestaakt: te Louvière, en te Charleroi, in Henegouwen en het Luiksche, te Huy, Verviers, Laeken, Wetteren, Ho boken, in de kolenmijnen der Borinage, enz. enz. In Hoboken had het Incident plaats. De Nieuwe Gazet deelt daarover het volgende mede: De Gasmaatschappij had detusschen- komst van het leger gevraagd om haar fabrieken te beschermen. Generaal Michel liet toen Zondagavond den bur gemeester van Hobok9n per expresse brief weten, dat by een bataljon naar de gemeente zou zenden en dat de officier die er het bevel over zou voereD, de functie van bevelhebber der plaats zou vervullen. By verzocht den burge meester by gevolg züu macht aan den officier in uwestie af te staan. De heer Van Damme antwoordde generaal Michel dat hy hem volstrekt niets zou afstaan en dat hy, aangezien hy de hulp vau het leger niet had ingeroepen, het bataljon niet zou ontvangen. Maandag morgen verscheen nochtans de afdeeling soldaten en meldde de bevelhebber zich ten gemeentehuize aan. De burgemeester heeft hem zeer be leefd, maar ook zeer uitdrukkdyk be volen, niet alleen het gemeentehuis te verlaten, maar ook zoo spoedig mogeiyk van het grondgebied van Hoboken te vertrekken. Hy voegde er by, dat hy de soldaten weigerde te herbergen. De officier die de bevelen van zyn generaal uitvoerde, heeft aan het bevel van den burgemeester van Hobokeu vol daan en is met zyn bataljon weer ver trokken. Dit incident had dus nog al een kalm verloop. De liberale vereenigingen te Antwerpen hebben een manifest verspreid, waarin zy de rageering verantwoordeiyk stellen voor de staking. In ons vorig overzicht hebben wy aangetoond hoe de liberalen tegenover de staking staan. Men voelt natuuriyk aanstonds, dat hun geweten gaat sprekan. Bulgarüe, Servië en Griekenland kun nen zich vereenigen met de vredesvoor waarden in de laatste nota der mogend heden genoemd. Griekenland stelt echter voorbehoud op enkele punten, die nog Diet in büzonderheden zyn geregeld, met name de grensaf bakening van Zuid- Albanië en de bestemming der Egeïsche eilanden. Volgens de dagbladen zal het antwoord der bondgenooteD op de nota der mo gendheden strekken tot aanvaarding der bemiddeling van de mogendheden, met onmiddellyke staking der vyandeiyk- heden. De bondgenooten behouden zich voor met de mogendheden van gedachten te wisselen over kwesties die nog niet in onderdeelen zyn opgelost. Over een dag of twee, drie wordt hun antwoord op de nota der mogendheden verwacht, in elk geval kan het vóór Zondag tegemoet gezien worden. Het bericht als zou Montenegro de eischen der mogendheden hebben inge willigd en de blokkade zou zyn opge heven, vinden wy niet bevestigd. In tegendeel, de ministerraad, onder voor zitterschap des konings heeft beslist, dat de Montenegrynen de worsteling moesten voortzetten, al zouden ze allen omkomen, om de eer des vaderlands en van het leger te reddeD. Wel schynt Ser vië concessies gedaan te hebben. We lezen in de N. R. C. althans een tele gram van den volgenden inhoud: Het bericht, dat Servië toestemt in het verlan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1