JNNË7 nk< No. 164 1913 Maandag 14 April. 27e Jaargang deliver,' J i NIEDWSBLAD VOOR ZEELAND GHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. De Balkan-Oorlog. Uit de Provincie. idelhurg 3 koopen. Middelburg. eten en Assu- ndbrieven met idNoord-Ame- ■te Gorinchem lert einde Mei andbrieven. ■enen, enz., en we Winkelop- op het werk weg bij de ypark, Hoek urg. o's. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN K. 1 jaar vast, 4% den en Pijn n Benauwd- n, koortsige n op dehuid, everig'e aan geven. Dit én doos van Tientje per ingenomen, verwijderen nderen doen ren Gelaats end en met menschelijk limaten zijn teerd in alle uw- en Gal- van eenig en. t. Helens, van f 0.75 en f 10. gist, Korte Gebr. MUL- nkelierby Serookerke LLANDER, omburg bjj lier, en bij rtoom 314. EN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels iedere regel meer 10 cent. Om de hooge belangrijkheid van het feit, dat eindelijk ook eens een vrijzinnig man eerljjk de Rechtsche partyen en de Regeering geiyk geeft, en het geiyk De Ned. terecht zegt beter nog zegt dan een der rechtsche bladen, nemen wy 't volgende uit De Ned. over; die er evenzeer met groote belangstelling van gewaagt. Zooals men weet, heeft het feit, dat de Tweede Kamer besloten heeft eerst de Ziektewet te behandelen, nogal aan leiding gegeven tot onwelwillende com mentaren, vooral van de vryzinnige pers, die hierin een nieuw bewys van de „zwakheid" der rechterzijde beweerde te zien. Ook sommige organen der rechter- zyde toonden zich wat ontstemd. Des te eigenaardiger is het, een oordeel van onafhankeiyk-vryzinnige zyde te vernemen, waarin deze agenda-regeling, als van fijn politiek inzicht getuigend, geprezen wordt. Ziehier wat de heer Burger in het politiek overzicht van het Aprilnummer van De Beweging ervan 5egt: „Oogenscbyniyk getuigt de voorop stelling der Ziektewet van een onvastheid by de regeering, die zoo opeDiyk haar zwakheid laat zien om binnen het jaar heeD en weer te zwaaien van het eene naar het andere plan. „Ondertussehen kan de schyn een objectie! beoordeeiaar van den toestand niet misleiden. Zelfs het gemopper van enkele der rechtsche bladen over het opzyde stellen der tariefwet, mag daarop geen invloed hebben. Waar toch zonder verzet uit de regeering of haar meerder heid het besluit genomen is, moet het wel op goede en overtuigende gronden berusten. ,En inderdaad is de zwenking dan ook zeer goed te verklaren uit de houding der oppositie. Deze heeft toch zeerdui- deiyk te kennen gegeven, dat zy geheel Talma's sociale verzekering als scheur papier beschouwt. Komt de linkersyda na een stembusoverwinning aan het bewind, dan zal zy het volbrachte werk der „dwangverzekering" weer te niet doen, om een eigen nieuw stelsel op te bouwen. .Noch raden van arbeid, noch premiën voor het pensioen zullen dan ooit inge voerd worden. Dat zou natuuriyk ge- makkeiyker kunnen geschieden, indien Talma's plannen slechts zoobroksgewyze aangenomen waren, dat een uitvoering ervan onmogelijk was. Het gaat er echter anders uitzien, indien een geheel systeem kant en klaar is, en op normale wyze tot wet geworden. Er kan dan wel aan gewyzigd en hersteld worde", msar volledig afbreken zou zoo'n beden kelijk effect hebbeD, en de politieke verhoudingen zoo zeer spannen, dat een ernstige stagnatie er 't gevolg van zou moeten zyn. .Dit geldt reeds voor een zuiver link- scbe regeering, zoo die inderdaad tot stand kwam. H9t geldt echter in nog veel sterker mate voor een veel waar schijnlijker zakenkabinet. ,0p die wyze bezien, is dus de jongste zwenking te beschouwen als een verweer tegen de eventueele anarchistische aan slagen van de concentratie tegen 't vol tooide wettenwerk. //De zwenking bad bovendien het prac- tisch voordeel dat een praatzame ob structie wordt vermeden, die tegen de tariefwet stellig zou zyn ondernomen, en die nu voor de ziekteverzekering on- waarschyniyk is geworden." Merkwaardig is, in verband met de herhaalde ontkenningen in politiek-vry- zinnige bladen, dat deze onafhackeiyke vryzinnige beoordeeiaar eene .praat zame obstructie" der linkerzyde tegen 4e haar ongevallige tariefwet, als iets vanzelf sprekends blijkt te beschouwen. L.. »Ten slotte," zegt de heer Burger .heeft de agendawijziging voor de rechterzyde dit negatieve voordeel, dat voor de concentratie een nieuwe moei- lykheid ontstaat, om de regeeringstaak te gaan aanvaarden. Een concentratie-kabinet zal toch een geheel ineensluitende sociale verzekering vinden, waartegen felle principieele op positie is gevoerd. Het geld voor de uitvoering ervan zal echter niet beschik baar zyn. Wil zoo'n kabinet de wetten weer in trekken, zoo kan dat toch nimmer an ders geschieden, dan door ze gelijktijdig door andere te vervangen. Dat is geen geringe taak, omdat zulke andere wet ten vooral niet minder, maar eer meer aan de arbeiders zullen moeten geven. Even moeilik is een ombouw der wet ten op gewijzigde beginselen. Daarvoor is een minister nocdig, die het geheele onderwerp volledig en tot in détails be- heerscht. Het grootste bezw aar zal echter zyn om het geld te vinden, en belastingwetten te ontwerpen en snel aangenomen te krygen Iet wel ook door de Eerste Kamer teneinde de beloften by de verkiezingen gegeven, na te komen. Een concentratie-kabinet dat op dit ge bied nalatig of onbekwaam zou blijken, kan nimmer op een lang leven rekenen. .Daarom ook" en men lette op de overeenstemming tusschen ons oordeel over deze zaak en dat van den heer Burger, .ontstond er, by de overname van het amendement-Duys ontsteltenis in de concentratiekringen, zich uitende in een heftige verontwaardiging van den heer Goeman Borgesius. Dit was toch een der concentratiebeloften voor de ver kiezingen, die nu voorat door de recht sche regeering werd vervuld. En dit beteekende niet alleen, dat aan de lin kerzijde een wapen in den kiesstrijd werd ontnomen, doch daarbij dat een latere concentratieregeering hechter ge bonden werd aan de uitvoeiiDg der wet Talma. Daartoe toch behoefde zy niet langer de tariefwet te aanvaarden. Zij had slechts voor geld te zorgen en de ouden van dagen waren onmiddeliyk geholpen. Maar tevens zou zy de wet moeten in werking stellen. Er werd dus aan een toekomstig kakinet Tydoman of Patyn of [wie ook, de verplichting opgelegd snel een keuze te doen, om de veel be klaagde arme ouden niet te laten wach ten Of wel direct te komen met een eigen en breed voorstel van staatspen- sioceering, waaraan een belastingwet moest zyn gekoppeld, dan wel Talma's wet in te voeren. En in beginsel mocht de concentratie tegen dezen ongevraagden aandrang tot spoed geen bezwaar hebben. In haar beginselprogram toch verklaart zy zich er voor, of laat zy in het midden welke vormen er voor gekozen zullen worden. Ieder, die de politiek meer dan opper vlakkig kent, weet echter wel, dat een concentratiekabinet zoo gauw niet ge- reed wenschte te komen met de uit voering der plannen. .Zoo groot was de eensgezindheid niet", besluit de heer Burger, „en be lastingen verhoogen is vooral voor con- ssrvatiefgezinden niet aangenaam of ge- makkeiyk". Wy zullen het by-deze aanhalingen uit het ook verder zeer belangwekkende artikel laten. Zelden inderdaad hebben wy, zelfs niet in een rechtsch orgaan, zoo duideiyk en onomwonden aange toond gezien, hoe het totaal verpolitie- I ken van de sociale verzekering alleen uitgaat van de linkerzyde, en de soms t schynbaar vreemde frontveranderingen der rechterzyde niet anders zyn dan een gewettigd en noodzakeiyk verweer tegen de, door de linkerzyde aangekon digde „anarchistische aanslagen van de concentratie tegen het voltooide wetten werk*. 14 April 1913. Lxodus. Mr. J. A. Levy heeft bedankt voor het lidmaatschap van den Bond van Vry- Liberalen, .omdat hy zich niet vereenigen kan met het punt van het concentratie program inzake de invoering van het algemeen kiesrecht." Les dieux s'en vont. Van het illuster gezelschap, dat rond den doopvont van 'i oud-geboren libei ale telgje stond, resten er niet velen, die hun peterschap niet openiyk verloochend heb ben. Na Valckenier Kips ging Van Out- hoorn na Van Outhoorn De Louterna De Louter Van der Vlugt; na Van der Vlugt Van Karnebeekna Van Karne- beek Levy. Slechts de Tydeman's en de Tideman's de anti-clericale elementen biyven over om het den volke aan te zeggen. En hoe zou het ook anders kunnen by eene party, wier met grooten ophef aan gekondigde zelfstandigheid zich voorna- meiyk openbaart in het klakkeloos over nemen van de straks nog nadrukkeiyk verworpen voornaamste punten van het socialistisch program En uit wier huis voortdurend het echte liberalisme als met bezemen wordt uit gekeerd, om voor zyn „anticlericale" vryzinnigheid ruimte te maken 1 Wie volgt 1 Ned. De goden verdwijnen. Gerust. Dr. Slotemakër de Bruine bespreekt in de Nederlandsche Kerkbode het besluit der coaliseerende partyen, om art. 171 G. W. by de komende herziening onge- wyzigd te laten. Hy kan niet meegaan met de alge- meene opinie, dat door dit besluit de aanhangers der Hervormde Kerk gerust kunnen zyn. Hy voorziet namelyk de mogeiykheid, dat men nu toch nog door een gewyzigde interpretatie van het arti kel zal gaan tornen aan de positie der Ned. Hervormde Kerk. Die vrees komt ons volkomen hersen schimmig voor. Overeenkomsten, zoo leert reeds ons gewone burgeriyk recht, verbinden niet alleen tot datgene, wat ze letteriyk inhouden, maar bovendien tot wat de goede trouw en de biliykheid meebrengen. En nu beteekent de afspraak tot het ongewyzigd laten van art. 171 G. W. zoo iets, dan toch zeker dit, dat wat men pleegt te noemen de kerkeiyke kwestie tydens den duur der afspraak zal biy ven in den toestand, waarin zy thans ver keert. Aan de kerkeiyke kwestie zal niets worden gedaan, zy zal na vier jaar nog zyn wat en waar ze nu is. Onderstellingen als die van den geach- ten schryver missen eiken redeiyken grond en waren dan ook beter in de pen gebleven. Wat naar gewoon recht reeds geldt, zal zeker toch ook Dog wel gelden voor Christenmannen, die een politiek ver bond sluiten. Laat het met deze dwaze vrees voor de Hervormde Kerk nu toch eens uit zyn. Men speelt er enkel mede in de kaart der concentratie. Wat van haar is te wachten in dezen, weet men. Men heeft het van het Handelsblad vernomen, dat subsidie te willen geven aan eenige Kerk »struikrooverspolitiek" is. Men kan zich, als een orgaan als het Handelsblad zóó spreekt, gemakkeiyk voorstellen, hoe de meer radicale en socialistische elementen van links er 1 over denken. Men zy dus gewaarschuwd 1 Rotterdammer. Statistiek. Hollandia schryft: Het is byna te ontzettend om het te gelooven; maar volgens de statistiek van Schilling is het 'n feit, dat gedurende I de 19e eeuw .twee milüoen menschen zich van het aan God behoorende leven hebben beroofd. .Twee millioen menschen, die den last des levens niet langer meenden te kun nen dragen, een dwaling, die slechts zyn oorsprong vindt in het feit, dat men den weg tot de bron van alle zedeiyke kracht niet in wil staan. Merkwaardig is het, dat onder de zelf moordenaars veel mirder vrouwen dan mannen voorkomen; een pleit wellicht voor den religieusen zin van de vróuw en hare gelatenheid in het dragen van smart. Eveneens verdient het de aandacht, dat niet alleen in de kringen der armen en onterfden het leven te zwaar werd om te dragen; ook te midden van stof- feiyken overvloed woont droefheid en ellende. Het getal zelfmoorden neemt voortdu rend schrikbarend toe. Sedert 1831 is hun getal per jaar 400 pCt. gestegen, hoewel de bevolking slechts met 60 pCt. is toegenomen. In het Duitsche Ryk alleen bedroeg het getal zelfmoorden in 1903 niet min der dan 12.730; terwyi dit sehrikkeiyk cyfer in 1881 veel lager, nameiyk 9994 was. In goed twintig jaar dus 'n vermeer dering van ruim 3000 gevallen. Ook in andere landen is de misdaad van den zelfmoord toenemende. Frank- ryk steekt zelfs belangryk boven Duitschland uit. Slechts in Denemarken, Noorwegen en Spanje neemt het aantal gevallen-af. Vooral Noorwegen maakt in verge- iyking met andere landen 'n gunstige uitzondering. Misschien wel omdat in Noorwegen een der voornaamste oorzaken van stof- feiyke en zedeiyke ellende is beteugeld, dat daar het alcoholgebruik, tengevolge van 'n machtige drankbestryding, be langryk is verminderd. Naar de L. C. mededeelt, zal het met September aftredende lid van de Eerste Kamer, mr. W J. van Weideren barori Rengers, zich niet herkiesbaar stellen. Kamerverkiezingen. De Rotterdam mer meldt, dat de centrale anti-revolu tionaire kiesvereenigiDg in het district Brielle den heer A. Coiyn te Ryk, een broer van den minister van oorlog, can- didaat gesteld heeft. Ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen heeft er, zoóals onze lezers weten, voor de candidatuur bedankt. De jongste oorlogsberichten, of liever vredesberichten, heffen nog maar niet de onzekerheid op. En waar alles op ver onderstellingen gebaseerd is, valt er weinig van den Balkan te zeggen. In diplomatieke kringen te Londen is men overtuigd, dat de vredesprelimi- nairen tusschen de Balkanstaten en Turkye deze week onderteekend zullen wordeD. Het communiqué der Russische regeering. is juist op het geschikte oogenblik verschenen om de bondge- nooten voor overdreven verwachtingen te waarschuwen en heeft daardoor den politieken gezichtseinder aanmerkeiyk opgeklaard. De regeeringen van alle groote mogend heden hebben de laatste nota, door de gezantenconferentie ontworpen, goedge keurd, zoodat zy thans officieel aan de Balkanstaten kan worden medegedeeld. Niet alleen in Londen, maar ook op den Balkan zelf acht men den vrede vry wel verzekerd. Toch zyn er nog kringen, die de zaak niet zoo optimis tisch opvatten en immer nog rekening houden m( t een eventueele forceering van d Torksche verdedigingslinie by Tsjataldzja door de Bulgaren. Bet leger zou dit n.l. voor een eerezaak houden. Ook wal Albanië betreft, tast men vrywel in het duister. Het is een feit, dat Montenegro van Skoetari afgehouden heeft. Dit kan wel niet anders na de besliste houding van de mogendheden. Doch omtrent de onderhandelingen met Montenegro staat niets vast. Het bericht, dat de koning bereid zou zyn van Skoetari af te zien tegen een schadeloosstelling van 10 millioen gulden, wordt ODjuist genoemd, eveEeens het bericht omtrent zyn plan om af te treden, welk laatste bericht natuuriyk niet wei nig opzien gebaard heeft. Hy zou n.l. gedreigd hebben met aftreding en iniy- ving van zyn land by Servië. Hoewel Dog geen bevestiging van deze geruchtmakende tyding is ontvangen, wacht men toch met gespannen aandacht op de dingen, die komen zullen. Er valt natuuriyk altyd veel over de Balkanverwikkelingen te schryven, doch ditmaal niets, dat ons ook maar iets verder brengt. Men oefine maar geduld. De haven te Vlissingen. Door Burg. en Weth. van Vlissingen is, zooals reeds werd gemeld, een voor stel aan den gemeenteraad gedaan tot het aangaan van overeenkomsten met de Kon. Maatschappy „De Schelde" enden Staat der Nederlanden,betrt ff eDde over name van de exploitatie der havens en haventerreinen. Uit de aan den gemeenteraad overge legde concept-contricten blykt dat de gemeente bevoegd is ter bevordering van de door baar overgenomen exploitatie, gedeelten van de haar in erfpacht gegeven gronden, met de daarby behoorende ge bouwen en inrichtingen aan derden te verhuren of op andere wyze tydeiyk in gebruik af te staan. De staat waarborgt de gemeente, onder nader door den minister van waterstaat te stellen voorwaarden, het medegebruik van de spouriyn op de brug over de bin nen keer- en schutsluis, in het kanaal door Walcheren, voor zooveel dit noodig mocht biyken om den ten westen van dat ikanaal bestaanden spoorweg, of de in de toekomst bewesten dat kanaal, door de gemeente of door derden aan te leggen spoorwegwerken te kunnen be nutten voor hare of hunne exploitatie. De Staat vergunt, voor zooveel hem aangaat, de gemeente ten behoeve van de exploitatie der'boorden van het Ver breed Kanaal, van het Kanaal door Wal cheren en van de eventueel door de ge meente daar langs te maken steigers en aanlegplaatsen gebruik te maken van de de sporen langs den Koningsweg van de Dokkade of tot aan de brug over de binnen keer- en schutsluis, met de be- t oegdheid om aan die in mede-gebruik gegeven sporen, verbindingssporen te doen aansluiten met de ten westen van den .Koningsweg gelegen voor industri eels inrichtingen bestemde gemeente gronden. De Staat bedingt ten behoeve van de maatschappy „de Schelde» het vrye en kostelooze gebruik van een aan deeischen van haar bedijjf voldoende spoorwegver binding van het haar in erfpacht gegeven gedeelte van het haventerrein, zoowel met de ten noorden van dit terrein liggende sporen,in x. 1 itatie by de staatsspoor, als met het verbindingsspoor tusschen het emplacement Vlissingen van het voorma lige Marine-etablissement en het tydoiyk medegebruik der wateren, ter verkryging van een aan de eischen van haar bedryf geheel voldoend ongehinderd verkeer te water tusschen de onderscheidene ge deelten harer schepeubouw- en werktui- genfabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1