Woensdag 9 April. aargani NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. lo. 160 1913 CHRISTELIJK- HISTORISCH Staten-Generaal. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Weer Coalitie. TWEEDE KAMER. Binnenland. De Balkan-Oorlog. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Het bericht vorige week made door ons verspreid dat de coalitie was ber il ieüwd, heeft ook in onze provincie groote voldoening gegeven. Niet dat men op het tegendeel rekende, maar de lange duur der binnenskamer- ache onderhandelingen maakte enkelen wel een weinig ongeduldig. Nu is de overeenkomst tusschen de gedelegeerden der drie partijengeteekend; en wacht zjj slechts op de bekrachtiging door de groote vergaderingen die op 24 dezer te Amsterdam en Utrecht zulle j gehouden worden. Het contract draagt natuurlijk het ken merk van een overeenkomst, hetgeen zeg gen wil dat partijen verschillende belangen hadden voorgedragen, doch ten slotte, nadkt sik wat van zijn eischen en be langen had losgelaten, overeenstemming op bepaalde punten verkregen was. De overeenkomst is ditmaal zelfs meer officieel ;in vorm gewordenbepaalde voorwaarden zijn gestipuleerd en vast gelegd hierin vertoont het contract het stempel van den leider der antirevolu tionairen gelijk het op menig ander punt den invloed der christelijk historischen openbaart. Het is dan ook niet anderswanneer drie partijen in coalitie gaan, moet elk van haar iets van haar wenschen laten vallendit begrijpt zelfs de eenvou digste onder ons. Daarom is het zoo weinig leep van onze tegenstanders dat zij over achteruitzetting of misken ning van een der partijen klagen. Ieder een begrijpt dat hier een wigge gedreven wordt; dat hier gepoogd wordt de chris telijk historischen tegen de antirevolu tionairen en deze beiden tegen de Room- schen op te zetten. Eet Vaderland, (u. 1) bjj voorbeeld ver telt dat de Roomsche partij de eenige is die alleen wint. De Nieuwe Botterd. Crt (u. roept uit: „Nog een paar zulke vasteaccoorden, en het ware met de christel(j k-historischs fractie gedaan. En De Wereld (v. d.) vertelt dat „in de Ommensche zaak de christelijk histo rischen triomfeeren en dr. Kuyper bak zeil moet halen." De toeleg is echter duidelijk. Het ef fect er van zal echter niet groot zijn. Bovendien onjuist is dat de christelijk historischen door de antirevolutionairen in den hoek gedrongen zijn. De clausule in het politiek accoord wijst op triomfen door hea behaald. Artikel 171 eerste lid wordt met aan de orde gesteld; en bij de inrichting van het openbaar onder wijs worden de godsdienstigs gevoelens vaD de ouders der schoolgaande kinderen ontz.en. Hetgeen vrijwat me?r waardis dan de overgave van Leiden aari den antirev. bondgenoot, en het, nog laag met zekere, verlies van Ede terwijl ook Ommen chr. historisch blijft. Dat vrijzinnige bladen nu hardop weenen omdat de chr. historischen Lei den en Ede moeten missen, is slechts comediespel. Hunne tranen zjjn kroko dillentranen. Afgedacht van de juistheid der op merking dat het vaste Leiden door dit besluit een district wordt met onzekere kansen, mag toch het oog niet worden gesloten voor het feit dat het aantal christelijk historischen in dit district plus minus een tiende bedraagt van dat der beide andere partijen te zaamen Lelden van ouds een antirevolutionair district is geweest, jaren lang door man nen als Groen vau Prinsterer, Taats v. Amerongen, v. Wassenaar v. Oatwjck, v. d. Berch v. Heemstede, Donnet' en Van Kempen vertegenwoordigd. Wat Ede aangaat, ook dat is een an tirevolutionair district hetwelk achtereen volgens Keucheoius,v. Löben Seis, Brants en v. Citters afvaardigde, doch in 1909 bij herstemming door vreemde hulp chris telijk historisch werd. Ook Ommen, het district van Van Alphen en dr Kuyper is antirevolutionair, althans bij R'. G. hulp, doch word vorig jaar ten gevolge van politieke vrijbuiterij verspeeld. De heer Bichon dia thans voor dit district zitting heeft behoort, volgens De Ned., niet tot de Chr. Historische Unie. Reeds in 1909 was afgesproken, dat in 1913 Leiden weer aan de antirevolutio nairen behoorde te komen, zoodat wil niemand van rechts het besluit in zake LeideD op zichzelf zal willen wraken. Er is echter (en dat is van vrjj wat meer beteekenis) een voorloopig politiek accoord. Een accoord dat zich van die der concentratie hierin gunstig onder- j scheidt, dat het zich bepaalt tot de Grond- wetsherziening speciaal de onderw(js- quaestie. Op dit punt zjjn alle partijen het eens.r En ook hierin dat het niet van alles over hoop haalt, zoodat het de beschul diging ontgaat dat er belangrijke pun ten vergeten zijn, zooals bijvoorbeeld het vrijzinnig Concentratie-program, dat maar eens eventjes de landsverdediging en de geldmiddelen vergat. Het is een accoord dat pakt en inslaat, „klaar en bolijnd, en toch met dè noodige speelruimte", zooals ons Friesch Dagblad zoó alleszins juist opmerkte. Wij gaan met goeden moed met dit accoord de toekomst tegen. Ia sommige districten zal nog wel een weinig tegen gesputterd worden met name in Bodegraven waar men liever een der onzen had gehaddoch zoo is het ook elders met de andere partjjgroepen ge steld. Onder anderen de Roomschen in Doetinchem en Enschedé verloochenen z'ch op dit punt, en deden dit reeds jaren laag, onder andsren ook in Loosduinen ea Delft. Dit zal ten slotte wel overal worden besift en toegegeven. In den strijd voor de Volksschool, in den kamp om het schoolkind hebben de Rechtsche kiezers geen aanvul in g meer noodig. Met geestdrift gaan wij dan ook den stembusstrijd tegen. Het is een ge wichtig stembusjaar, onuitsprekelijk ge wichtig. Daarom ter loops zij het nog even herinnerd werke wié onzerzijds kan aan de verbetering der kiezerslijsten, waar dit noodig schijnt; overtuige zich dat alle geestverwanten die er op behoo- ren er op staan; en zoeke zoo er een ontbreekt recht bij burgemeester.en wet houders. 9 April 1913, Twee ouden Dezer dagen zijn twee ouden van dagen heengegaan, over welke veel ge sproken en geschreven is. Het zijn Kees de Wit en Kommer de Geus. Twee namen die een wereld van herin nering te binnen roepen. Twee mannen die eenige overeenkomst getoond hebben in hun leven, doch nog meer verschil. Kees de Wit, de rijke bewoner van Slangevecht onder Breukelen, een man die niet stil kon zitten, en daarom de wereld inging, en de grootste afstanden, zoo in eigen land als in Indië en Ame rika te voet heeft afgelegd. De man die als eenige bagage een handvaliesje bij zich had en zijn reisparasol, en wiens typische trots het was later te kunnen vertellen, dat zijn eerste Indisch8 voet reis hem niet meer dan twintig cent per dag kostte. De man wiens grootste levensdeel in do open lucht werd door gebracht, en die een gevoel van achting naliet bij allen die bij bezocht op zijn tochten. En die toch ten laatste nog als honuvast bewoner van zfjn buiten verblijf kwam te overlijden. Kommer de Geus, de achtbare burger van Leiden, een man die evenmin kon stilzitten, en als Bijbelcolporteur jaren achtereen dagelijks, uitgezonderd des Zondags, ons land doorkruiste, op zijn) soms lango, voettochten slechts verge zeld van zijn boekentaseh; en dieeven- zeer later in aangrijpend verhaal gewa gen kon van ontbering en van goedkoop reizen, doch ook van genoten en ge- brachten zegen. De man wiens lust het was Gods Woord te brengen in de hui- z0d, bedroefden te troosten en heiibe- geerigen te onderrichtenen ook, in alle woningen waar hij vertoefde, blijde harten achterliet, omdat z(j met hem waren in aanrakiDg geweest. Tusschen deze beide wandelaars is echter ook een groot verschil openbaar geweest. De Geus was van huis, had het druk en was actief, omdat Gods Geest hem dreef om van den Heiland te ge tuigen. De Wit zocht de beweging om te ontkomen aan den geest ran het Pessimisme, die alle energie doodt. En toen de levensavond deze beiden dwong rust te nemen, had de onrustige geest van De Wit nog geen rust gevonden en ook de ware levensvreugde niet; immers zjjne kennissen verhalen dat hij zich door velerlei vrienden liet omrin gen, die door moppige verhalen zijn geest moesten vervroolijken en hem den ernst des levens en de angsten des doods doen vergeten. Terwijl van De Geus mag gezegd wor den dat hij henen ging gelijk hij geleefd heeft, in vrede, in zijn God geloovig, in blijde en dankbare herinnering aan een leven in 's Heeren gemeenschap en dienst, en in de vaste hope der eeuwige heer lijkheid. De joviale bewoner van Slangevecht heeft in zijn gedragingen, zoo op reis als tehuis, de waarheid bewezen dat de mensch van nature bang is om met zich- zelven alleen te zijD. De opgeruimde Bljbeleolporteur uit Leiden heeft in zijn wandel bewezen dat wie ten leven gegrepen is de ware vreugde gevonden heeft en de schoonste /afleiding" vindt in de mededeeling van de geschenken gave aan den naaste. Wat dunkt u, was deze mingegoede naar de wereld niet rijk, vergeleken bij de geestesarmoede waarin zijn rijke tegenhanger, helaas! zijn laatste levens jaren sleetP De Schrift gewaagt van menschen die door het geloof leven, en van anderen die geen vrede hebben. Er komt te Woensel een rijkskrankzin nigengesticht. Althans, de Tweede Kamer heeft het desbetreflend wetsontwerp gis teren aangenomen. Hoewel de bezwaren ontzaglijk waren - de heer Oosterbaan (a. r.) is bang voor het gesticht te Medem- blikde heer Scheurei*(a. r.) schrikt terug voor de kosten; dhr. Tydeman(v.l.) acht de plaats verkeerd gekozende heer Vliegen (s. d. a. p.) heeft bezwaar tegen de niet- centiale ligging; de beer van Bylandt (c. h.) acht de plaats juist uitnemend, doch vindt de kosten weer wat hoog; de heer Roodhuijzen (u. 1.) vindt het veel te duur en de heer Pollema (a. r.) komt ook al tegen de opdrijving van de kosten op ondanks al deze bezwaren, waren er ten slotte slechts acht onverzoenlijken die hun stem aan het ontwerp meenden te moeten onthouden. Met 46 stemmen voor werd het ontwerp aangenomen. Vooral de heer Roodhuijzen scheen het ernstig te meenen met zijn bezwaar. Al thans hij stelde een motie voor, waarbij de Kamer in verband met de hooge kosten een nieuw onderzoek zou vragen. Na de geruststellende woorden van minister Heemskerk, die heusch de centen niet over den balk zal gooien, trok h(j evenwel zijn motie in. En wat de plaats betreft, di8 kon niet mooier gekozen zjjn. Hot lag eenigszins op den weg van den heer Oosterbaan, den afgevaardigde voor Enkhuizen, om voor de belangen van zijn district, in casu voor de belangen van het gesticht te Modemblik, op te komen. Doch afge zien daarvan verdient het toejuiching, dat voor de nieuwe stichting Woensel is gekozen. In het centrum des lands zou de inrichting zeker niet zoo goed op haar plaats zijn als hier. Men denke vooral aan de heideont- ginning in Noord-Brabant, die er in ieder geval mee gebaat zal z(jn. Alleen bij deze overweging reeds zal men veel voor Woensel gevoelen. Toen het op stemmen aankwam, ble ken de sociaal-democraten plus de heeren Roodhuijzep, Lieftinck en Van Foreest tegenstanders te zijn. Een ontwerp inzake de subsidies in gevolge de Kinderwetten werd z. h. s. aangenomen, eveneens de wetsontwerpen tot naturalisatie van een 15-tal personen. Een gelijk lot onderging h9t wetsont werp tot verhooging van een hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1912 (overne- neming door het Rijk van de locale te lefoonnetten der Nedorlandsche Bell-Te- lefoonmaatschappij.) Het gold hier een belangrijke aankoopsom. De minister had een percentage van 8 pet. aangeno men, zoodat er betaald moet worden 11.342.000. Een enorm bedrag, doch de uitgave is alleszins verantwoord. Nie mand kon zich daartegen verzetten. De heer De Meester zou heden ochtend met zijn rede aanvangen over de Suri- naamsche Cultuurbank. De Belgische sociaal-democraten voor standera van een volksleger. Aan het verslag in Het Volk van het congres der Belgische sociaal-democraten ontlee- nen wij het volgende betreflende de be spreking van de Belgische legervoor- stellen Hubin pleit voor het volksleger. Spr. ontwikkelt de bekende opvattingen van de socialistische internationale, die niet met het begrip van algemeene solidari teit onder de arbeiders van alle landen in strijd zijn, doch veelssr het middel om het ideaal te verwezenlijken. Destiée komt op voor de noodzake lijkheid ook en juist voor de Belgische arbeiders om te beletten, zooveel zij kunnen, dat de Duitsche of Fransche regeeringen evenals in vroegere eeuweD, dit land zouden gebruiken om hun ge schillen uit te vechten. Vandervelde Dadat Chapelier het antt-militarisme in den zin van dienst- weigenrg en ontwapening had verde digd betoogt hoofd; akeljjk dat de groote kwestie niet mei algemeenheden kan worden üitgemaakt. De Fransche socialisten, b.v., zouden z. i. wel doen met zich te verdedigen tegen een Duit- schen inval, terwijl de Duitsche arbei ders met alle middelen hun regeering moeten beletteD om tegen Frankrijk te vechten. Een motie door Chapelier ge steld noemt Vandervelde verouderd, de zelfde ideeën zijn vroeger o.a. door Do- mela Nieuwenhuis verdedigd en door de Internationale verworpen. Een conclusie die zich tegen de aan hangige wet en voor het volksleger ver klaart, wordt ten slotte met groote meer derheid aangenomen. De Wereld. Bij Kon. besluit is met 2 Mei be noemd tot directeur generaal der poste rijen en telegrafie jhr. G. A. A. Alting von Geusau, luit.-kol. v. d. gsneralen staf van het Dep. v. Oorlog. ZEG. werd in 1879 benoemd tot cadet bij de Konink lijke Militaire Academie, in 1883 tol 2e- luit. der infanterie, in 1888 tot le-luite- nant, in 1890 gedetacheerd bij de Krijgs school, en drie jaar later overgeplaatst bt) het reg. grenadiers en jagersin 1900 tot kapitein bij het 6e reg. inf., hetzelfde jaar voigdè zijn overplaatsing bij den generaien staf en vijf jaarlatër bij het reg. grenadiers en jagersin 1909 tot majoor bij het 4e reg. inf. In Juli van het volgend jaar weder bij den generaien staf en benoemd tot hoofd der lie afdeeling aan het departement van Oorlogin 1912 tot luit.-kolonel. Enkele dagen geleden werd hij onder scheiden met het ridderkruis van den Ned. Leeuw, wegens zijn verdiensten bij de voorbereiding en uitwerking van de jongste legerreorganisatie. Minister Cofijn reikte hem jl. Donder dag in zijn kabinet de versierselen per soonlijk uit. Een waardig besluit alzoo van zfln militaire loopbaan. „Of het scheiden uit de militaire po sitie hem niet zwaar viel vroegen wij den nieuwen directeur-generaal. „Ongetwijfeld", was zjjn aDtwoord. „Ik ben nu dertig jaren officier, en tal van lieve herinneringen maken het-ver- breken van den band wel moeilik. Maar ook de nieuwe, zoo verantwoordelijke werkkring biedt mooie aspecten en be looft zelfvoldoening. Een nieuw hoofd stuk in het boek van mijn openbaar leven vangt aan. Welnu puntnieuwe regel 1" Nieuwe Crt. Absenteïsme in de Tweede Kamer. Men schrijft aan de „Maasbode" Er is indertijd, en niet ten onrechte, nog al eens een enkel woordje gewisseld over het absenteïsme der rechtsche Ka merleden. Dat men te dien aanzien aan linkschen kant geen al te hoogen toon heeft aan te slaan, is o.m. door de Ka merleden Van Veen en Duymaer van Twist duidelijk aangetoond. In dit ver band is het misschien dienstig, de aan dacht eens te vestigen op de meer dan slechte opkomst der linksche Kamer lede^ in de afgeloopen week. Ik vond hieromtrent rechts links Dinsdag 48 28 leden Woensdag 51 20 Donderdag 47 27 Vrijdag 44 27 Is het niet treurig? Kopstukken als Borgesius en Troelstra schitteren door afwezigheid B(j de eerste stemming (over het amendement-Patij a op art. 11) bleken „nog" 14 leden van links aanwezig. Weinig had het gescheeld ol de Kamer was direct al onvoltallig geweest (in totaal namen 55 leden aan de stemming deel). Vacature Eerste Kamer. Men meldt uit Zwolle aan de N. C.In de vacature, ontstaan door het overlijden van baron Van Pallandt, als lid der Eerste Kamer, is, naar wjj vernemen, de heer mr. ba ron De Vos van Steen wijk van de Gelder, lid der Staten van Overuse!, candidaat gesteld door de rechterzijde. In verband met ontvangen bevelen zijn de transportschepen met Servische troepen, die reeds met bestemming naar Albanië waren vertrokken, Daar Salo- niki teruggekeerd. De ontscheping is begonnen. Ieder tot oordeelen bevoegde voelt, dat hier meer achter zit, dan op het eerste gezicht vermoed zou worden. En inder daad, het geldt hier een- van de aandui dingen, dat in de politieke houding van Servië een ommekeer is ingetreden, of althans voor de deur staat. Wel heet he*, dat „zeör gewichtige redenen" er voor pleiten, dat wordt af gezien van de inneming van Skoetari, doch de verschijning van de internatio nale vloot, dat geweldige machtsvertoon van de groote mogendheden, zal er niet vreemd aan zijn. En ronduit gezegd de geschiedenis zal het 'eeren wjj gelooven, dat Ser vië bang is geworden en de verant woordelijkheid van een verdere beschie ting van Skoetari, met al de gevolgen van dien niet voor baar rekening heeft durven nemen. Dit behoeft natuurlijk geen verwon dering te baren, want in deze staan Servië en Montenegro vrijwel alleen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1