De Balkan-Oorlog. Binnenland. Uit tie Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. LEESTAFEL. Rechtzaken. Gemengde Berichten. penningen, toen zich een tweede «heer* aanmeldde eveneens om bedoeld pak huis te huren. Niets was natuurlijker dan dat de eigenaar, wel eenigszins ver baasd dat nu plotseling twee huurders opdaagden, ar.n deu later komende ver telde dat bij juist te laat was, want dat het pakhuis verhuurd was. Dit speet no. 2 zeer on als terloops informeerde hjj naar den naam van den huurder. By het noemen van dien naam door den eigenaar maakte hij plotseling groot misbaar en vertelde den verrasten eigenaar de mede- deeling dat deze dan maar zien moest hoe h|j aan zjjne huurpenningen kwam, want dat zijn nieuwe huurder een der grootste oplichters was. Ten bewijze daarvan haalde hjj een courant uit den sak en liet den eigenaar een berichtje lezen waarin inderdaad tegen zijn nieu- wèn huurder werd gewaarschuwd. Groot was de verslagenheid van den eigenaar, maar gelukkig had zyn huurder zich laten „ontvallen* waar hij te Alkmaar was te vinden. Zeer bereidwillig ver klaarde de te laat gekomene zich onmid dellijk bereid om met den eigenaar mede te gaan ten einde alsnog te trachten het huurcontract te ontbinden. Men vond den huurder dan ook op het aan don eigenaar van het pakhuis „toevallig* bekende adres en na heel veel moeite en bedreigingen mocht het aan hen ge lukken den huurder te bewegen het in zijn bezit zijnde huurcontract terug te geven en de huur als ontbonden te be schouwen tegen betaling eener schade vergoeding van twee honderd gulden. Achteraf bleek den eigenaar evenwel dat alles een wel overlegd plan was geweest, dat huurder co. 1 en 2 de beste vriendjes waren en dat zy de ontvangen f200 broederlijk hebben gedeeld. De sergeanten Deysenroth en Ideng, plegers van versehillende gruwelen op Soemba, waarover indertijd onze Oost Indische Briefschrijver „Totok" schreef, schijnen er goed afgekomen te zijn. Al thans de N. R. Crt. verneemt dat het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia het meerendeel der beschuldigingen als on bewezen afwees en eerstgenoemde ver oordeelde tot vijf geldboeten ter geza- melijke bedragen van f90. Het voegt ons niet critiek te leveren op rechterlijke beslissingen. Doch te be treuren valt 't wel dat gruwelen als door dezen veroordeelde gepleegd, zoo weinig bewezen waren of in de gevolgen van zoo gering belang werden geacht, dat de geweldpleger er zoo goedkoop kon afkomen. Zijn medebeklaagde krijgt f120 boete, en het vertrouwen van den inlander in de beschaving en de humaniteit van zfln „overweldiger" of beheerder blijft geschokt. Het voetbalspel. De voetbalwedstrijd „Holland*—Enge land, die velen onuitsprekelijke Paasch „vreugde" verschafte bracht weer eens duidelijk de ontaarding van het voetbal spel aan het licht. Eigenlijk is ons elke week een blik gegund in dat ontaardiDgsproces. Wekelijks vermelden de programma's zoo niet internationale dan toch andere meer of minder „vriendschappelijke" ont moetingen. En de Maandagkranten en de geïllustreerde sportbladen geven ge trouw verslag van de op het veld ver richte heldendaden. De zaak is hoogst actueel en zal het voorloopig Dog wel blijven. De ontmoeting met de Engelschen en de behaalde overwinning werden echter op zoodanige wijze besproken en beschre ven, en de geestdrift en uitgelatenheid was zoo groot, dat bet in vele kringen een bedenkelijk verschijnsel geacht werd Gelukkig is da a ook door verschillende bladen daarop gewezen. In de Jongelingsbode is het Neef Hen drik, die onder Brieven zonder Omslag van de jongste „grootsche" gebeurtenis gewaagt. Eerst beschrijft hij dan de groote be langstelling van de zijde van het publiek. Alle geledingen van het volk waren ver tegenwoordigd. Saamgebracht door één machtige be weging De beweging van een leeren bal door de ruimte. Gespannen op één doeldat die bal niet recht, maar links getrapt wordt. Jubelend straks om één feit: dat die bal de eindpaal bereikt, aan welke de nationale eer verbonden is. En dan gaat het geweten des volks kloppen de pers geeft er haar kolom men aan, en de fotograaf vereeuwigt de helden-trappers, en de bioscoop filmt hun bedrijf 0° Jan Publiek stelt hoofd en hart nog eenige dagen in dienst van de behaalde overwinning. Een dan is het uit. Heelemaal uit ik wenscb u oog en hart te ope nen (of wat nog beter is.open te doen houden) voor het ernstig teeken des tijde, voor het schromelijk, uit zijn evenwicht vallende waardeeringspeil, dat ik er in zie. Wie sport ziet als een van] onzen Schepper geschonken middel, om een gezonden geest goed te conserveeren, en wie dat middel aanmerkt als een lichamelijk ontwikkelings-element, ziet met droefheid, dat het vergroeide tot een middel van geestelijke verwildering. Wie meent, dat het voetbalspel een uitnemend middel is, om 't spierstelsel te omwikkelen, bemerkt met teleur stelling, dat het ontaarden gaat in een stelsel van menschvergoding zonder weerga. Wie Hcbaamsdriften gaarne ziet onderworpen aan een in spo: t uit nemend gevonden zelfcontrole, ont waart met schrik, dat ze yeesldriften ontketende, die aan alle conttöle vreemd, het waardeeriDgsoord6el totaal dreigen te verkrachten. Of wat dunkt u is dèt de held, wien men konings glorie brengt, die behendig is in het trappen? De briefschrijver schetst dan hoe de belangstelling voor eea bescheiden wer ker in wetenschap en kunst, voor een man van de daad Hiterst gering is, ter wijl „een spiersterke jongkerel, die een stommen bal een dito trap geeft", met „dierlijk gebrul* uit duizenden kelen ge huldigd, en op de schouders van ver eerders rondgedragen wordt. En hij vraagt zich af, of wij mogen goedkeuren, of ook maar dulden, "dat, waar de druk van een benard vaderland niet prest tot volkskracht, het openbare leven geen hooger geestdrift kent dan voor het voetbalspel Ieder, die het wel meent met de zonen van ons vadeiland, zal aanstonds een ontkennend antwoord gereed hebben. «Vergeten wij niet: een volk, dat de bronnen van zijn bestaan minder acht dan de bronnen van zijn vermaak, gaat zich verzwakken.* Hier is nog maar een deel van de ge varen onder de oogen gezien de voet balwoede is in velerlei opzicht verderf- HJk en ziet de voeibalgezinde pers dat nog niet eens in Immers van haar hangt feitelijk de bestendiging van die voetbal-dwaasheid af. Wanneer de groote bladen wilden,zou de voetbal-rage s( oedig zoo niet uit zijn, dan toch aanmerkelijk verminderen. Maar helaas, onze „ver lichte" tijd verwacht nu eenmaal van de spier het heil der natie! Eindelijk is dan het antwoord op de vredesvoorwaarden der mogendheden van 22 Maart door de Balkanstaten ingediend. Alom groote verlichting. Na het be kend worden van den inhoud der nota is de spanning geweken. De gedachte aan vrede wint veld. Ziehier de tekst van het antwoord, dat zoozeer de gemoederen geruststelde en verblijdde. De verbondenen bedanken de mogend heden voor hun pogingen om tot den vrede te geraken. De verbondenen ver langen oprecht om de taak der mogend heden te vergemakbelijken de voorge stelde voorwaarden onder het volgende voorbehoudle. Wat betreft de vast stelling van de definitieve grenzen van Tracië wordt de lijn, door de mogend heden aangegeven, aanvaard als basis voor de onderhandelingen, maar niet als definitieve grens. 2e. Turkije moet de eilanden in de Egeïsche Zee aan de ver bondenen afstaan. 3e. De verbondenen meenen bij voorbaat de ontworpen grens regeling van Al banië te moeten kennen en hopen, dat deze overeenkomt met de door hen te Londen voorgestelde grenzen. 4e. De eisch van een oorlogsschatting moet aanvaard worden de verbondenen beschouwen dit als een der voornaamste punten. De vaststelling van het bedrag zal overgelaten worden aan een com mis sie, die behst zal z(jn met de regeling der financieele kwesties. In de commis sie zullen de verbondenen vertegenwoor digd moeten zijn. 5e. De bondgenooien stemmen er in toe, dat de oorlogsope raties gestaakt worden, van het oogen- blik af, dat hun voorwaarden z(jn aan vaard. Ongetwijfeld zullen er nog wel enkele struikelblokken z(jn op te ruimen b. v. de afstand van alle Egeïsche eilan den doch algemeen acht men nu den stand van de zaak niet ongunstig. Ook in ministerieele kringen te Sofia is men de meening toegedaan, dat het antwoord der Staten op de vredesvoorstellen bet sluiten van vrede mogelijk zal maken. Moge nu de hoop in vervulling gaan. Het Balkan-tooneel is van den beginne onverkwikkelijk geweest. Skoetari wordt wederom bescho ten. De Montenegrijnen en Sarviérs dur ven. Volgens een Engelsch blad heeft de Servische regeering verklaard, dat hft beleg van Skoetari zal worden voortgezet en het Servische leger de Montenegrijnen zoo krachtig mogelijk zal bijstaan. Als de stad is vermeesterd of zich heeft overgegeven, zal het Servische leger bin nen zijn stellingen blijven. De Servische regeering hoopt daardoor baar inschik kelijkheid tegenover Europa te bewijzen. Iotusschen is de internationale vloot voor Antivari verschenen. Geweldig machtsvertoon. Drie Oostenrijksche, 2 Italiaansche, 1 Franscb, 1 Engelsch en 1 Üuitsch schip liggen daar gereed, om na de machtiging van hun regeeringen troepen te ontschepen of een bombarde ment te beginnen. Twee Oostenrijksche torpedobooten liggen bij Spizza. Óp 'toogenblik is de spanning het hoogst in het Westen van den Balkan. Moge de aanneming van de vredesvoor waarden ook aan deze spanning spoedig e n einde maken. Zaterdag zaten Koningin Wtlhel- mina en Prins Hendrik aan het nom inaal bij den Keizer en de Keizerin van Duitschland aan. Gisteren na afloop der godsdienst- otfeniog bracht Keizerin Victoria van Duitschland een tegenbezoek bij Konin gin Wilhelmina te Hohematk. Debat geweigerd. Men schreef aan de Standaard: Maandag a. s. spreekt de heer Schaper voor de districts-federatie der 8. D. A. P. in de Harmonie te Leeuwarden, over het onderwerp: de Christelijke Regeering en do Sociale hervormingen. Om wat propaganda voor deze verga dering te maken hebben de heeren de besturen der Rechtsche kiesvereenigin- pen in Leeuwarden uitgenoodigd om debaters naar deze vergadering te zenden. Dat onzerzijds hartelijk voor deze viiendelijke uitnoodiging werd bedankt, zal zeker niemand verwonderen. Vooral de laatste openbare vergadering van Pa- tiimonium waar de heer Huizinga sprak over de pensioenregeling, heeft nog eens voor de zooveelste maal bewezen, dat vergaderen en debateeren met de man nen van de S. D. A. P. een uitgesloten zaak voor ons is. Als men eerst eens zoo „verlicht" is om fatsoenlijk verga deren mogelijk te maken, kunnen we weer eens zien. Nu is 't een onmogelijke zaak. RECLAMES. Wij ontvingen van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel „Ver slagen en mededeelingen van de afdeeling Handel Jaargang 1913 no. 1 «De vezel cultuur op Java en het Vezelcongres met tentoonstelling te 8oerabaja in löll gehouden door prof. dr. G. van Iterson Jr.". Een uitgebreid verskg van deze tentoonstelling met tal van photo's toe gelicht, en een belangrijken k(jk gun nend op dit merkwaardig deel van den Javaanscben landbouw en nijverheid, en van den arbeid van het Nederlandsch- Indisch Landbouw-Syndicaat, voorzitter de bekende T. Ottolanderseer. dr. G Otten. Middelburg No. 3 der Mededeelingen van het Bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg is versche nen. Dit April-nummer bevat een lijstje van nieuwe boeken, w. o. belangrijke aanwinsten, als daar zijn werken van Styn Streuvels, Peter Rosegger (vdrtaald,) en Otto Funcke, De pers in Zeeland van H. P. Abrahams, De geschiedenis van Ned. in onzen tijd van J. A. de Bruyne e. a. Ook op technisch gebied is de bibli otheek reeds goed voorzien. Goes. Bijbel8ch Museum. De keurige verzameling is thans opgesteld en gis teren reeds door vele belangstellenden bezichtigd geworden. En dank zij de duidelijke verklaring in 't bijzonder van ds. Homburg hebben ongetwij feld velen reeds een beter inzicht in- of een juister denkbeeld omtrent de ge schiedenis van het Joodsche volk en zijn gewoonten en gebruiken verkregen. Er z(jn o. a. te zien een platte grond van Jeruzalem, miniatuur-tempels en -poor ten, paleizen en andere woningen za ken voor huishoudelijk gebruik; wets rollen, gebedskleederen, z.g. gebedsrie men, landbouwgereedschappen, bloemen en kruiden, schorpioen en sprinkhaan, ol(jvenpers; verder Prentbijbels, platen atlas en vele andere Bybelsche platen, onz enz. Alleszins bezienswaardig. Vlisslngen. Het Duitscha stoomschip Wigand* dat Zaterdagochtend Vlisslngen passeerde, komende van Antwerpen is nabij het lichtschip „Wandelrar* in zin kenden toestand aangetroffen door de „Prins Hendrik" van de My. Zeeland. De „Prins Hendrik* en een loodsschoe- ner wisten de bemanning te redden, op één man na, die verdroken is. De «Wi gand» is daarna op het strand gezet by Zeebrugge. De kapitein en eenige man schappen zyn daar aan boord gebleven. Qe overige 'eden der bemanning zyr al en opgenomen aan boord van den loods- 3Choener. Later zyn vier man met een stoomboot te Vlissingen aan wal gez'-t. M. C Vlissingen. Hedenmorgen is by de remise van de electrische tram een ruim 4-jarig jongetje, dat eten naar zyn vader kwam brengen, door een tram overreden. Het eene beentje werd den knaap geheel afgereden, terwyi het andere ernstig weid verwond. In hoogst zorgwekkenden toe stand werd 't ventje naar 't Roomsch Ka tholiek ziekenhuis overgebracht. Nader seint men ons, (omstreeks half drie), dat het knaapje reeds is overleden. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 14 April de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Hoek en Dinsdag daaropvolgend Westdorpe, Over- j slag en Zuiddorp*. Rilland-Bath. De meening dat de wa terleiding niet doorgelegd zal worden naar Bath, zoodat difa buurtschap de eenige uit deze gemeente zou zyn, welke daarvan verstoken zou biy ven, kan men ODjuist noemen, daar wy uit officieels bron vernomen hebben, dat ook te Bath de buizen der waterleiding zullen wor den gelegd. Zaamslag. Vrydag 11. had alhier een 7-jarig jongetje het ongeluk, toen hy over een heining sprong, een been te breken. Geneeskundige hulp werd hem dadeljjk verleend. Zaamslag Dezer dagen begonnen op den stal by den landbouwer H. v. P. alhier, twee paarden naar elkaar te slaan, met het gevolg, dat een der paarden een poot werd afgeslagen. Het beest moest worden afgemaakt. Helnkenszand. Door het kwetsen aan een roestigen spjjker, zwol de hand van L de K. zoodanig op, dat geneeskundige hulp noodzakelijk werd. De genees heer constateerde bloedvergiftiging. Helnkenszand. Vrydagavond hield de werkmansbond „Vreest God eert den Koning* een algemeene vergadering en tevens ook een herdenkingsfeest van het lOjarig bestaan. De vereeniging, die over 't algemeen gunstig heeft gewerkt, smaakt het genoegen, dat ia deze 10 jaar niet een sterfgeval heeft plaats ge had. Wat den floancieelen toestand be treft, deze mag zeer gunstig genoemd worden. Slechts f26.28 behoefde dit jaar aan zieken te worden uitgekeerd. De kas wyst op heden een te goed aan van f519.49. De aftredende bestunrs leden, de heeren J. Dominicus, C. Traas, Jac. Verschiere en Jac. Priem, resp. voorz., vice voorz., penningmeester en lid van de commissie van by stand, wer den herkozen. Na deze huishoudeiyke vergadering werd de avond verder fees- teiyk doorgebracht. Helnkenszand. Een tweejarig kind van P. v. 't W. klauterde Zaterdagmid dag op een ladder, had het ongeluk er af te vallen en brak een been. Heel kundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer heeft het been gezet. Hoedekenskerke. In de nacht van Donderdag op Vrydag veiloor, tengevolge van het ruwe weer, de visscher V. alhier, de achter zyn hoogaarts hangende beun, waarin zich de vangst van de vooraf gaande dagen bevond. Een verlies dat den man wel op plm. f50 komt te staan. Borssele. Benoemd tot dageiyksch op zichter by het aanleggen van den kei weg dhr. J. de Ryke te Middelburg. Borssele. Alhier is definitief besloten tot de oprichting eener Chr. school. Het chr. on der wy 8 wordt gebaseerd niet zooals wellicht velen zullen denken op Gereformeerde-, maar op Oud-Gerefor meerde beginselen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen ts Brakel, C. Bouthoorn te Dordiecht; te Barendrecht, L. R. Aal- bers te Lopik. Aangenomen naar Lunteren door P. Kuyiman te Oosterwolde. Koudekerke Zondag in de voormid daggodsdienstoefening werd onze nieuw- beroepen leeraar, ds. F. Postma, van Hykersmilde, onder ons bevestigd door zyn vriend ds. F. G. Verheul, van Zeeryp, met de woorden uit Joh. 2115—17. Na de bevestiging zong de gemeente Z Esrw. toe Ps. 134 3. Des namiddags deed ds. Postma intrede met eene predicatie naar aanleiding van Rom. 15 29,30 en 32. Na de gebruiireiyke toespraken werd Z.Eerw. toegezongen de bede uit Gez. 918. Beide malen vulde een groote schare het kerk gebouw. Een zestal predikanten van elders waren des namiddags aanwezig. Geref. Kerken. Beroepen te Schipluiden, dr. W G. Har- renstein, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Béroepen te Zaamslag, H. Visser te Veen indaal. Goes. De heer H Oele, onderwyzer aan school B alhier, benoemd onderwyzer aan eon school te Amsterdam, komt thans voor op een voordracht ter benoeming van een onderwyzer aan school no. 69 te Rotterdam. Naar men aan de N. R. C. mededeelt, komt naast dr. A. H. de Hartog te Haar lem, dr. B. H. J Ovint, leeraar aan het gymnasium te Leiden, ernstig in aanmer king om te worden benoemd tot hooglee raar in de geschiedenis der wysbegeerte aan de universiteit te Utrecht als opvolger van wijlen prof. P. H. Ritter. De Vriend des Huizes, Hoofdred. ds J. Schryver. Neerbosch' Boek handel. De 4de aflevering van dit jaar Is mooi geiyk al bare voorgangsters. De redactie, niet het minst bygeschreven door mede werkers als Ras en anderen, en de druk keruitgever beijveren zich met maande- ïyks hun v.-len vrienden en lezers van »De Vriend* iets goeds te leveien in plaat en en vers, in photo en reproductieHet oog rust met weemoed op de photo's der vyf kloeke zeevaarders, die op hun tocht naar het onbekende Zuiden den dood vonden, en op dat van de weduwe en den wees van den dapperen Scott. M^t genoegen lezen de lezers od lezeressen der verhalen van Louisa Alcott, hetgeen by haar portret door de redactie omtrent haar verteld wordt, en zy zien zeker met verlangen het meerdere tegemoet, dat is toegezegd. Biy ve „De Vriei d" ons ook in de dagen van electoralen stryd, die wy tegomoet gaan, met zyn welkome afwisselingen verkwikken 1 Raad van Beroep. Ongevallenverzekering.) In de heden te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van den raad van beroep van de ongevallen verzekering had de uitspraak plaats inzake L. L. A. Mid delburg en de verzekeringsbank «de Nieuwe Eerste Nederlandsche te 's-Gra- venhage (party van rechtswege P. W. de F., Terneuzeo) waarby de beslissingen der ryksverzekeringsbank werden beves tigd en de vorderingen ontzegd. Onge grond verklaard werd het beroep van Th. J. te Noordgouwe, op grond dat de wet geen beroep tegen eene tfdeiyke uitkeering toelaat. Middelburg Door den officier van justitie is hooger beroep aangeteekend tegen het door de Rechtbank te Middel burg op 28 Maart 11. uitgesproken vonnis, waarby E. L. 48 jaar oud, huisvrouw van L C. v. S. zonder beroep wonende te Vlissingen is vrygesproken van het haar ten laste gelegde. Te Avereest is ean 30-jarig man te water geraakt en verdronken. Te Rot terdam is Zaterdagnacht het 6-jarig meisje overleden, dat verleden week in een emmer heet water was gevallen en hevige brandwonden aan rug, zitdeelen en beenen bekwam. Door de tram Haarlem -Alkmaar is een 2-jarig meisje overreden en gedood. Oude kerk te Delft. Naar de Rott. verneemt, begint de toren van da Oude Kerk te Delft de laatste dagen beden ke- ïyk voorover te hellen, zoo zeer zelfs, dat men ernstige gevolgen reest. Reeds groote scheuren zyn ontdekt. De bewo ners in de omgeving hebben hun huizen reeds ontruimd. Het terrein is afgezet. Kazernebrand. De brandweer weid Vrydagavond gealarmeerd voor een uit- siaandeu brand in de kazerne der Veld artillerie, aan den Leidschenweg te Utiecht. Het vuur bleek te woeden .op de bovenste verdieping, waar in een der soldaten kamers brand was ontstaan, ver- moedejyk door achteloosheid. De brand weer rukte met alle materiaal uit en was het vuur met een paar slangen spoe dig meester. OP het gerucht van den ka zernebrand stroomden honderden naar den Leidschenweg, Er hebben geen onge lukken plaats gehad. Postzak vermist. Door een hulpbrie venbesteller te Dokkum, die met de tram Vrydagavond de post naar. het station te Veen wouden overbracht, werd onderweg een postzak vermist. De zak schynt ver- moedeiyk verloren of gestolen te zyn op het oogenblik, dat de beambte een aan den weg geplaatste brievenbus ledigde. Het ingestelde onderzoek bleef zonder resultaat. Ondank is 's werelds loon. Te Delft logeerde voor eenige dagen by een bewo ner van de Annastraat een neef uit Am sterdam. Deze beloonde zyn oom voor de verleende gastvryheid doorhem te beste len. Met de gouden sieraden van zyn familie, w. o. een gouden dienstkruis van de gistfabriek, poetste neef de plaat. Neef en de ontvreemde voorwerpen wordt thans door de politie gez mht. Nieuwe bollenvelden. Iu het vorige jaar heeft een ondernemend kweeker een proef genomen om de velden van den H rstermserpolder by 's Gravenland met bloembollen te planten. Die proef slaagde zoo naar wenscb, dat hy in 't najaar uit gestrekte terreinen heeft beplant, en met schitterend succes. De vorige week heb ben honderden uit Hilversum en om streken genoten van de prachtige kleur- schakeeringen. Zeehaas. Als iets zeer byzonders kan worden gemeld, dat door visschers te Nieuwe Staten2yi een zeehaas (Cyclop- teius lumpus) in den Dollard isgevangeD. Brand te Dreumel. Tegen half een ontstond Zaterdag door onbekende oor zaak brand by een arbeider. Door den feilen Noordooster vatten enkele lager gelegen woningen vuur, en in een oogen blik lagen alle met stroo en riet gedekte panden in ascb. Eeu der bewoonsters, een on gelukkig meisjs, werd met groote moeite gered. De eenige dorpsspuit ver mocht tegen den brand niets uit te richten. Ware de wind iets Noordeiyker geweest, een groot deel van het dorp was afgebrand. De bewoners zyn allen arbeiders, de meeste met groote gezin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2