No. 151 1913 Zaterdag 29 Maart. 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnenland. De Balkan-Oorlog. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 29 Maart 1913. In vrfjziniDge verkiezingspamfletten zal dezen zomer naast Van de Laar, Keüchenius, Enka misschien, Bronsveld, ook de naam van dr. J. W. Gunning ge noemd worden als den bevoegden criti cus die den moed had om 't tegen de rechtscbe regeering op te nemen en de vrye school als onderwjjs-instituut te wraken. Daarom achten wg het noodig de ge schiedenis even op te halen. In een verkiezingsvergadering waar een liberaal sprak en een anti-revolu tionair in debat ging, waagde zich ook genoemde schoolopziener en beschuldig de de chr. scholen van te onvoldoende geschiedenis-onderwijs, en de chr. school besturen van het niet behoorlijk beste den der rijkssubsidie. Schoon hij Amsterdam op het oog had, hebben de chr. scholen en schoolbestu ren over bet gansche land deze onbewe zen beschuldiging aangetrokken. Niet dat zij er niet tegen zouden kunnen of de volmaaktheid reeds zouden heb ben bereikt, en ook niet omdat het on mogelijk zou zjjn, dat ergens op de chr. school in een bepaalde klas het ge schiedenisonderwijs onvoldoende was; maar omdat de beschuldiger dat uitsprak in een politieke vergadering van de te genstanders, geen bepaalde school noem de, en daardoor de verdenking op alle scholen zitten liet; bovenal echter om dat by hetgeen hij zoo 't waar is wat hij zij in zijn ambt was te weten gekomen, niet terstond aan zijn chef (den minister van binnenlandsche zaken) had gerapporteerd of zelfs maar met de betrokken onderwijzers en schoolbestu ren gesproken had, doch het allereerst aan de gioote klok hing en het predikte op de straten van Askelon. Begrijpelijk is dan ook dat de verga dering van schoolbesturen en gedele geerden van de afd. Amsterdam en om streken der //Vereeniging van Chiist. onderwijzers en onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Bezittingen" de dubbele beschuldiging onderzocht, de eerste als volkomen onjuist verwierp, en door de tweede, als zonder eenig bewijs geuit, zich diep beleedigd achtte; en besloot door een weldra te publi- ceeren stuk het eerste te bewijzen en van het tweede den beschuldiger bewijs te vragen. De heer Heerema, hoofd van een Ghr. instituut te Amsterdam, die het in de bewuste kiezersmeeting van 19 Feb. al met dr. Gunning aan den stok had naar aanleiding van diens zeer oppervlakkige beschuldigingen, schrijft in Eet fader- land onder meer; Van het dien avond door dr. Gunning meegedeelde, is nog geen letter in het Regeeringsverslag verschenen en zal er in dien vorm ook nooit in verschijnen, omdat het van a-z onjuist is, voorzoover hpt 't Christelijk onderwijs raakt. Wat ik bewijzen moet en zal. Blijkens een e; quête, gehouden bij alle hoofden van Prot. Chr. Scholen in het district Amsterdam, is er van een gron dig eenigszins algemeen onderzoek geen sprake geweest. In de laatste jaren wor den ten gevolge v.*n een uitnemenden maatregel, naar ik meen op initiatief van den inspecteur Fabius genomen, aan de hoofden van scholen enkele schrifte lijke vragen gesteld over een tweetal vakken van art. 2 der wet van het L. O. Daarvoor werden gecombineerd de val ken aaidrykskunde eD geschiedenis Er werd geïnformeerd o.a. naar de voor die vakken gebruikte leerboeken en hulp middelen. Een oordeel over de waarde van het gegeven onderwijs kon daaruit uit den aard der zaak niet worden afge leid, vooral niet voor het vak geschiede nis, waar de viva vox van den onder wijzer zoo'n allerbelangrijkste plaats in neemt. B(j enkele collega's was in de' maand December 1912 min of meer ter loops door den Arrondissements-School- opziener by diens bezoek het vak ge schiedenis by het gesprek met het hoofd, aaDgeroerd; een zeer enkele maal had de schoolopziener mondelinge en op één school schriftelijke vragen gesteld. Vol gens mededeeling aan de betrokken hoof den was de indruk gunstig, by sommigen zelfs zeer gunstig. Dr. Gunning zelf stelde nergens persoonlijk een onderzoek in. De rapporten van de Arr.-Schoolopzieners konden Z.Ed. Gestr. op 12 Februari nog niét bereikt hebben. Vragehoe kan een wetenscbappeiyk hoogstaand man als dr. Gunning zulk een lichtvaardig, met den feiteiyken toestand totaal strydig oordeel uitspreken Het tweede punt geldt onze besturen. Zy word9n beschuldigd het door den staat te hunner beschikking gestelde geld niet te hebben besteed tot het doel, waartoe het hun verstrekt was, d. w. z. het te hebben onttrokken aan zyne be stemming. Was de heer Gunning, toen hy deze zware beschuldiging uitsprak, zich ge heel bewust van de draagwydte zynër woordeD Ieder, die eenigszins den feite- ïyken toestand kent, en dr. Gunning, beter dan iemand anders, weet, dat deze beschuldiging, kant noch wal raakt. In de laatste jaren is het voor een Christeiyk onderwyzer gewoon een genot om te leven. Met een veerkracht waarop ieder voorstander van het vrye initiatief trotsch moest zijn, doet het ééne bestuur ca hst andere nieuwe schoolgebouwen verryzen, die door deskundigen om het zeerst worden geroemd om hunne net heid en doelmatigheidverbeteren ze de leermiddelen en vullen die aan op een wyze die men voor 10 jaren roekelooze verkwisting zou hebben genoemd en brengen ze de salarissen op een hoogte, die den ouderen onder ons duizeling wekkend moet schynen. Weet Dr. Gun ning dit niet P Dit weet Dr. Gunning beter dan iemand anders. De teekeningen en ontwerpen, zelfs van verbouwingen, wor den hem gezondenby vele wordt met zyne adviezen terdege rekening gehou den. Ieder verslag van de Commissie van Toezicht op het L O. te Amsterdam geeft er inlichting overde salarissen worden den Districts Schoolopziener ieder jaar meegedeeld op model A (pensioen en dienstjaar), bovendien nog op een afzon- deriyken iyst voor eiken onderwyzer. Het enorme verschil moet hem opgeval len zyn. Onder de nieuwe schoc'gebouwen uit den allerlaatsten tyd noem ik2 scholen van de Vrye Chr. School (Tol straat en Bredsrodestraat), 2 scholen van de Vereen, van lager ondorwys op Gertf. grondslag (Nassaukade en Javastraat) de Savornin-Lohmanschool (Helmersstraat), de Gerei. School in de Veerstraat (in aanbouw), de school van de Vereen, v. Chr. Schoolonderwys, Rapenburg 47 de Bentinek-sehool der Ned. Herv. Gemeente (aanbesteed). Met de zeer kostbare verbouwingen op andere scholen beliepen de kosten tonnen gouds. En onze districtsschoolopziener zou dit niet weten 1 En de redevoeringen die h|j by de opening van sommige er van hield en de goede W8nschen, daarby door hem geuit? Laat ik besluiten met eene aanhaling uit het Regeeringsverslag, pag. 208, jaar gang 1908/19.9 van de volgende verkla ring van den inspecteur der 3e inspectie (Friesland, Groningen, Drenth8 en Over- ysel), voor zoover my bekend geen man van rechts „De in de laatste jaren verhoogde Ryks- bydragen zoowel voor de byzondere school zelve als voor de opleiding der onderwyzers heeft een gunstigen invloed gehad Gp de inrichting der school, de leermiddelen en schoolmeubelen, alsook op het onderwyzend personeel. In aller lei opzichten is men, vooral na de wets wijziging van 1905 (cursiveering van my) met rassche schreden vooruitgegaan, het was of men voelde ten achteren te zyn en nu dit tekort zoo spoedig mogeiyk wilde inhalen. De geiykheid tusschen het openbaar en het byzonder onderwys is meer en meer een feit geworden en deze wordt ook door de meeste voorstanders der openbare school niet meer aanvaard als een noodzakeiyk iets, waarin men zich thans wel moet schikken, maar zy vindt ook by hen waardeering, omdat er uit voortvloeit eene in velerlei opzichten heilzame concurrentie met het openbaar onderwys dat ook daardoor tot grooter krachtsinspanning wordt geprikkeld". Wy waren wel wat uitvoerig met deze aanhalingdoch hier gold 't een belang- ryke zaak, een valsche beschuldiging, een legende, tot een waarheid opgebla zen, die door den tegenstander allicht tot verkiezingswapen tegen ons zou worden gebezigd. Want in den komenden stembusstryd zal de vrye Chr. school het gedaan heb ben, let er maar op. Daarom moet onze leuze alsdan zyn, niet: tegen de openbare school, daar zullen de openbare onderwyzers zeiven voor een deel wel aan b!y ven doen; maar voor de vrye school! Wy wezen vroeger reeds op de weinige schriftkennis onzer hedendaagsche ge leerden, en noemden als voorbeeld Wil lem Kloos, die in zyn boek over Rhynvis Feith woorden uit den Romeinenbrief aan Feith zeiven toeschreef. Maar nu heeft De Nederl. weer een tweede exem plaar gevonden die al even weinig van den By bel afweet. Het is C. Bake, doctor in de rechtswetenschap, die in Huygens' „Ooghentroost" lezende stuitte op deze regelen „Des Pottebackers wil is meester van [syn aerde, „Misbruykt hy 't aerden vat tot diens ten van onwaerde, „Wat reden heeft het vat te seggen [waerom dus, „Waerom en ben ick niet soo kostelick [als flus? Mr. Bake las dit, herlas hetO, dat beeld 1 Dat beeld moest een oorsprong hebben, en als het een oorsprong heeft, dan moet ik het vinden, en als ik het gevonden heb, dan moet ik het den volke verkondigen, dan moet het door den druk verspreid wordenO, dat beeld 1 Mr. Bake vond dat beeld, en zie, hy heeft het niet voor zich alleen bewaard, neen, hy heeft het in een weekblad openbaar gemaakt, een weekblad voor school en leven. Maar we mogen u niet lan ger in spanning houdenMr. Bake schreef, hy schreef het met glorie-inkt: „Dat beeld van den pottenbakker is ont leend aan den By bel" 1 Ontzagiyk! Aan den Bybell Maar de biydschap van mr. Bake was nog niet ten einde; hy gedacht met schrik, dat men hem eens niet gelooven zouer moesten bewysplaatsen genoemd wor den. Maar hoe Die Bybel was zoo groot zoo dik. En by de inhoudsopgave was geen register gevoegdHet is in dezeD, mr. Bake's duistersten der nachten ge schied, dat hy licht kreeg, veel licht, ryk licht. En jubelend mocht hy schry ven„Wilt ge tot staving van deze bewering bewys Wel, ik heb het gevonden met de hulp van,/Trommius' Concordantie' Daar stond het inOp de L. 1 Op leem 1 Op de P.Op pottebakker En met kin- deiiyken y ver schreef mr. Bake ze op Ps. 2 9, Jes. 2916, Jes. 8014, Jes. 648 en Jer. 186. Is het niet verrukkeiyk van naïeviteit Eindeiyk, in den jare 1913, Huygens' beeldspraak en haar oorsprong ontdekt 1... O, we maken schoolen de heeren makenleven I merkt De Ned. heel fyntjes op. P) De Nederl., hier door ons tot aan 't (inde geciteerd, bedoelt het tijdschrift „School en Leven" van Januari jl. i 2tan het zoo niet Het zal zeker van belang zyn voor den loop der zaken, dat de coalitie, al thans tot de eerstvolgende grondwets herziening achter den rag is, biyft voortbestaan. Gedane zaken nemen geen keer. Kunnen nu by bet tot stand brengen van vast accoord tusschen de drie par tyen de districten Ommen en Ede niet worden uitgeschakeld? Er biyven dan toch nog 98 districten over. Dit uitschakelen kan met te minder bezwaar geschieden, omdat hier twee anti-revolutionairen uitvielen en de anti revolutionaire party naar proportie in de Kamer toch nog zeer ruim vertegen woordigd is. In Ommen en Ede kan men dan on derling de zaak uitvechten. En wie er gekozen worden, de afgevaardigden zitten en stemmen toch immers rechts? Een oud lied. In een verzameling van nieuw-Griek- sche volksliederen, door A. Schrader (Berlin 1910, Ledermann), is opgenomen het oudste gedicht over de inneming van Adrianopel in 1861. Sultan Moerat ver overde toen de stad, en maakte die tot zijn residentie. Hy breidde zyn gezag uit tot flen Donau en dwoDg de Bulgaren en Serviërs, in zyn legers te dienen. Thans is het blad gekeerd. Het eenvoudige oude lied vertaalt de N. C. als volgt: De nachtegalen van Wallachye, vogels [van 't westen, weenen. zy weenen laat, zy weenen vroeg, zy [weenen ook op den middag. Om Adrianopel weenen zy, dat schrikke- [ïyk werd geplunderd Op de drie groote feesten die het [jaariyks vroom viert Kerstmis met den kaarsenglans, [Palmzondag met de palmen, En ook nog op Paaschzondag, toen [Christus herrees. Het N. v. d. B. weet mee te deelen, dat de groote Officierenpromotie van avond in de Staatscourant komt. Het *yfde vacantiekamp van Volks weerbaarheid zal dit jaar van en met 25 Juli tot en met 7 Augustus gehouden wordeD, evenals vorige jaren op een heivlakte op de Veluwe, aan den weg tusschen Harderwyk en het Uddelermeer, 10 minuten van het station Harderwyk. N. R. O. Kamerverkiezingen. Van A. R. zyde is, naar de Standaard meldt, voor het district Tietjerksteradeel, de heer C. van der Voort van Zyp (attr.) opnieuw can- didaat gesteld. De A. R. kiesvereeni- gi g te Enkhuizen heeft dhr. N. Ooster- baan (aftr.) voor het district Enkhuizen opnieuw candidaat gesteld. Er is sprake van, dat de Duitsche keizer, die binnenkort te Homburg komt, by die gelegenheid een bezoek zal bren gen aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins te Ober-Ursel. Nieuwe Indische postzegels. Naar de Maasbode verneemt, zyn nieuwe Indische postzegels in aanmaak. Op de plaatdruk zegels is H. M. de Koningin afgebeeld geflankeerd door twee palmenop de boekdrukzegels kykt H. M. op zee naar een koopvaardyschip. Op de zegels met groot waardecyfer, zyn de stippeltjes ver vallen, zoodat ze iD een witten onder grond staan, juist alb de Hollandsche zegels. Een nieuwe partij In de Ned. lezen wy het volgende: Naar het schynt is er weer een nieuwe Obristeiyk-politieke party op komst, dia zich tooit met een ouden naam, n.l. dien van „Vry Antirevolutionaire party, en als zoodanig een program rondzendt van 28 artikelen, even onbeholpen van styi als van gedachtengang. Het voornaamste er van is, dat deze party bestrydt„de Antirev. en Chr. Historische partyen die een succes-politiek voeren uit begeerte om de macht in handen te hebben," is voorts: „tegen samenwerking met de Roomsche party," bestrydt „de Vryzin- nigen omdat zy de rede op den troon plaatsen," als ook allen „die den klas- senstryd prediken als blinde werktuigen van den Satan." Zy is voor Evenredige Vertegenwoordiging, voor Algemeen Kies recht, tegen „een TariefwetherzieniDg waardoor de arbeidende stand gedrukt wordt." Merkwaardig is ook dit: Zy is tegen elke verzekering, hetzy Staats- of Parti culiere, omdat elke verzekering in ïyn- rechten tegenspraak met Gods Woord en een verloochening van Zyne Voor zienigheid is," doch noemt „voorziening iD de behoeften van de ouden van dagen en der armen," een „dure roeping voor de bezittende klasse." Eindeiyk; „zy is tegen een Staatsschool die ontaard is in een zoogenaamde neu trale, zy is tegen byzondere scholen als zynde sectescholen en is geroepeD by de Overheid aan te dringen dat de Bybel de plaats op de school weer inneemt van voorheen, omdat Gods Woord zegt: De vreeze des Heeren is het beginsel der wysheid en de Overheid als Gods diena resse hierin hare roeping heeft te ver vullen." Ware het niet dat de steller van dit fraais voor zyn denkbeelden zicb*steeds op, vooral averechts geplaatste Bybel- teksten beroept, men zou geneigd zyn dit naamloos toegezonden „program" als een ietwat te vroeg verschenen April grap te beschouwen Er komt toenadering. Naar Reuter verneemt, zal Bulgarye in zyn antwoord, dat nog niet is bekend gemaakt, daar het ter overweging is by de andere bondgenooten, het bemidde lingsvoorstel der mogendheden aanne mer, behoudens van ODvoorwaarde- ïyke aanneming is dus nog geen sprake de daarin voorgestelde grensiyn (Midia-Enos) en de kwestie der oorlogs schatting. Dit biyven nog steeds de struikelblokken. De Turk scbynt nu zelfs zyn nederlaag nog niet te willen erkennen. De tegemoetkomende houding van Bulgarye valt daarom te meer in het oog. Het zal er in toestemmen geen haven aan de Zee van Marmara te krygen, in dien de mogendheden genoegen nemen met de grensiyn Midia-Golf van Saros. Dan zullen de kust van de Zee van Marmara en de zeeëngten in handen van Turkye blijven. Indien de mogend heden in beginsel het betalen eener oorlogsschatting door Turkye aanvaar den, zal Bulgarye de bepaliDg van het bedrag aan de mogendheden overlaten. Het feit, dat Turkye zelf Ihans zyn j nederlaag nog niet schynt te willen er kennen, zal Bulgarye meer uit militaire dan uit politieke overwegingen mis schien dwingen de Tsjataldzja linie aan te vallen. De vyandeiykheden zullen mitsdien niet woiden gestaakt, totdat de hoofdvoorwaarden van den vrede, door de bondgenooten gesteld, door Tur kye zyn aangenomen. Wanneer zal de Turk het trotscha hoofd buigen? De toestand in Adrianopel was niet zoo wanhopig, als men die aanvankeiyk afschilderde. De ontbering kan niet zeer groot geweest zyn, want er moeten vele verborgen en goed bewaakte depóts ge weest zyn, die de belegerden geregeld van voedsel konden voorzien. Vele van deze bewaarplaatsen zyn door door de Turken vóór hun vlucht in brand ge stoken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1