No. 132 1913 Donderdag' 6 Maart. 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH CHRISTELIJK- Staten-Generaal. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een zwak program. TWEEDE KAMER. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. .f-ww '««gro? De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer'voor op de gebrui kelijke plaats. jDe vrij zin nigen hebben dan een con centratieprogram. Men zegt dst zij dit vooral danken aan de handige taktiek van een tweetal hoofdmannen der Libe rale Unie: mr. Goeman Borgesius, die by zijn dertigjarig Kamerjubilé van be vriende zjjde bjj een politieken koopman vergeleken werd, en Roodhuizen, dien men niet ten onrechte een „Manusje van alles" genoemd heeft. Heel handig is dit program in elkaar gezet. Hetgeen de drie groepen van libe ralen van Tydeman tot Ketelaar vereenigt, is het anti-clericalisme, de fijnmhaat, en dit wordt in flink Hol- landsch geformuleerd. Hetgeen aanlei ding zou kunnen geven tot misverstand, wordt in meer vage termen afgedrukt. Hetgeen waarover men het niet eens kon worden, is voorzichtiglijk weggelaten. Terwijl van de sociaal democraten, wijl men ze straks by de vele te wachten herstemmingen noodig zal hebben, in geen enkel opzicht iets kwaads gezegd wordt, dan alleen, met den noodigen gtpasten sehroom er by, dat men ook tegen hen is. Maar waarom, dat wordt verzwegen, natuuriyk om deze menschen niet te ontstemmen. En toch wat was voor deze wijze mannen, de knapsten uit het „denkend deel", gemakkeiyker geweest dan in, zy het slechts één, fik- schen volzin de reden op te noemen waarom men zich ook tegen de sociaal democraten keert. Doch geiyk wy zeiden die worden met vree gelaten. Immers straks hebben de heeren hunne hulp noodig. Want wèl probeeren zy wel in een paar districten deze door hunne naaste buren mettertyd van hen afge nomen zetels terug te winnen, doch nog meerdere zetels zullen zy by de herstem ming aan de mannen van rechts hebben te betwistendaarom is het parool dezer concentratie-liberalenopgepast jongens, laat buurman Troelstra niet boos worden, één enkel onvertogen woord, en gy ver speelt zyn hulp. En overigens hebben de heeren in hun program enkele eischen gesteld, die zy met de sociaal democraten gemeen hebben, als daar zyn algemeen kiesrecht en staatspensioneering.Hetgeen derhalve met andere woorden zeggen wi), de meest noodzakelyke puntende geldmiddelen en landsverdediging zyn van hst program weggelaten andere als het vrouwenkiesrecht en de Eerste Kamer zyn voor twee uitleggingen vatbaar ge maakt en de beide laatstealgemeen stemrecht en staatspensioneering zyn ontleend aan een oqd program der sociaal democraten, met loslating van hetgeen de vryzinuigen tot voor kort geleden zelfstandig en daaraan tegengesteld in vorige programma's hadden geformuleerd. Dat wordt derhalve op beide laatste punten,de inzet straks van den electoraten stryd, een concurreeren tegen Troelstra op. Een gevolg hiervan is dat staats lieden van superieure qualiteit uit de gelederen loopen. Denk maar aan v. d. Vlugt, v. Karnebeek en Treub. En dat staatslieden van inferieure qualiteit in de gelederen plaats nemen, die wel, ge- ïyk ons degeiyk zusterblad De Zeeuwsche, eens schreef, op meetings met millioenen en met volksrechten sjachelen totdat het den menschen groen en geel voor de oogen wordt, maar die tevens, by elk applaus dat zy inoogsten, diezelfde Li berale party het doodeiyk koord al strak ker om den hals snoeren. Waarvan het einde zal zyn, dat de Sociaal-democraten de eens zoo fiere party op Staatskosten zullen begraven. I1) De Zee uwsche Courant voegde «r aan toe IfcHet is lang niet onwaarschijnlijk, dat dan Doch aan die zyde lacht men om deze voorspelling. Niet omdat men ze niet voor waar en seker houdt, maar omdat men niet wil tegengesproken en tegen gehouden worden in de clericalen jaeht, waartoe men zich heeft opgemaakt. Want wel degeiyk kent men in devry- zinnige concentratie de zwakke punten in het program. In de Kamerdebatten van November kwam het nog eensdui- deiyk uit dat de heeren die aan de con centratie meedoen, het nog lang niet eeDS zyn in zake de regeling der Staats pensioneering, zoomin over het bedrag van premie en uitkeering, als over de vraag al of niet vrywillige verzekering er bjj. En de volkssprekers, die in deze richtiDg praten zyn nog wel zoo gevaar- ïyk; wy zullen hen dan ook in de gaten houden. Zy toch hengelen naar stemmen van ronden en van bleeken in de con centratie, en vooral van die daar buiten staan. Zoo biykt derhalve zelfs op het eenige punt waarop de zelfkant-kiezer naar links getrokken kan worden de staatspensio neering (want algemeen kiesrecht wordt biykens de ervaring door niet velen be geerd I) de eenstemmigheid zoek, en ver schilt het heel wat of men een Tydeman of een Van Santen hoort. Hierin ligt, behalve dan in de dubbelzin nigheid d6r formuleering, voor een groot deel de oorzaak van de twyfelmoedigheid of ook wel vyandéiykheid waarmee het so cialisme dit coneentratie-program van zyn geesteiyke vaders heeft begroot. Tot den twyfelmoedigen behoort mr. Troelstra, van de meer vyandiggezinden, is de heer Schaper de tolk. Toch zyn allen het hiorin ems dat de vryzinnigen het van hen, en van hen alleen hebben moeten, zoodat dit dan ook de grnsche taktiek der vry- zinnige concentratie bepaalt. Mr. Ti08lstra sprak (naar Eet Volk meldde) in zyn Kerstrede: „(üe vryzinnigen) mogen nu tactisch tegen ons doen zonder de sociaal democraten krygen zy nooit hun plaats achter de regeeringstafel, zy moeten by ons te biecht komenMaai een groote burgeriyke groepen kan slechts regeeren by de gratie van deze kleine meerderheid ik maak my zoo sterk als ik kan, opdat als zy straks regeeringsprogram en wetten moeten maken, zy my maar niet even kun nen negeerenDe coalitie kan maling aan ons hebben en heeft ma ling aan ons, maar de concentratie moet rekening met ons houden Waar hebben de liberalen 20 jaar naar moeten zien Dit is duideiyk gezegd. Trouwens reeds in 1904 beeft hy 't gezegdhet vry :in- nig kabinet (van 1905) zal op ons, sociaal democraten, moeten steunen. Geiykook geschied is. Men denke onder anderen aan den nacht van Staal I En voor wat het principieel verband tusschen liberalen en sociaal democraten aangaat, dient ook deze uitspraak van mr. Troelstra uit deze zelfde Kerstrede te worden vastgelegd: /Steeds en overal ble9k, dat de so ciaaldemocraten de beste wachters zyn van de oude liberale ideeën". Een en ander is wel waard te worden onthouden. Het bewyst de innige ver wantschap tusschen vryzinnigen en so cialen, en het bewyst ook de voosheid en zwakheid van het vryzinnige concen tratie program. Die zwakheid, welke tevens de inner- ïyke krachteloosheid der concentratie zelve typeert, komt ook uit in hetgeen die begrafenis, krachtens edict van het Be stuur der S.D.A.P., door het Kamerlid voor Hoorn en onzen geachten confrère van de »Goesche Courante, beiden uitgedost in het galapak van Kamerlid, met j.wart krip om den arm en den huilebalk op het hoofd, mag worden gebegleid. dat program verzwijgt, en de wijze waarop tweederangs-propagandisten die leemten goedpraten. Dat het program heelemaal zwygt over de geldmiddelen en de belastingen, die de komende liberale „regeering" aaa da natie zal opleggen, is reeds in de Tweede Kamer zoogenaamd opgehelderd, door den hear Pat|n, die als toekomstig minister voor financiën in het concen tratie-kabinet gedoodverf wordt. Deze specialiteit zette het spelletje van kieke boe in door te zeggen dat hij we) een plan ijjk was, maar dat hyendezynen dit stilletjes voor zich zouden houden, want de heeren van rechts mochten er eens gebruik van maken. Een geheimzinnigheid, die niet alleen af te keuren valt en doet vreezea voor passief kiezersbedrog,waartoe al wat geen klaren wyn schenken Is, kan worden teruggeBrachtmaar die ook vermoedens wekt van gering zelfvertrouwen en vrees voor verdeeldheid van meeningen. Maar aan actieve kiezers-misleiding maakt zich schuldig wie met eeu onjuist heid motiveert het heelemaal ontbreken van een militaire paragraaf in het concen tratie program. Verbeeldt u, alle naties zyn in de weer om hun weerkracht te verstarken. Het onrustig gevoel, dat een groote oorlog tusschen groot9 mogendheden de kleine mogendheden zal meesleepen, doet de partyen In alle landen bedacht biy ven op versterking en verbetering van strijd kracht en kustverdediging. Alleen maar de Nederlandsche liberalen achten het niet noodig aan het kiezers volk te vertellen wat zy van de landsver dediging en haar door den ernst der tyden gevorderde noodzakeiykheid denken. En hun program zwygt, en biyft zwygen. Wat hieruit blykt? Dat de liberalen op het punt van de landsverdediging hopeloos verdeeld zjjn. En, wat nog erger Is, die landsverdediging opofferen aan de politiek, aan hun eleri- calenhaat, aan hun zueht om een kabinet van rechts onmogeiyk te maken. In de laatste veertig jaren is de liberale politiek op het punt der landsverdediging steeds verdeeld gebleken. Geen volk heeft onder een liberale meerderheid zooveel ministers van oorlog versleten als het onze. De kopstukken der liberale party stonden altyd scherp tegenover elkander, wanneer de defensie aan de orde was. Van Houten tegen Kappeyne, Viruly tegen Rutgers, De Roo tegen al zyn voorgan gers, zoo ging het vóór 1880ei daarna hetzelfde verzet by de meest vooruit- strevenden, vooral wanneer er een minis ter van rechts aan het hoofd van Oorlog stond. Maar nu hebben wy het voorrecht aan het hoofd van het ministerie van Landsverdediging een man te hebben CoiyD, een brave boerenzoon, voor wien men ook Links achting heeft, die het Leger krachtig en sterk wil maken en de vloot wil verbeteren, beiden zóó dat zelfs een sterke vyand er mee rekenen moet. Dat kost natuuriyk geld. Maar Coiyns leus is: geen leger of een goed leger. En daar nu moest by zyn jongste be grooting het zegel op gezet worden, zyn plannen moesten worden goedgekeurd. En wat deden nu de vryzinnige concen tratie-mannen Op drie na stemden allen tegen de oorlogsbegrootingHetgeen zeggen wil zy weigerden dezen minister de gelden om zyn plannen uit te voeren niet alleen, maar om de gewone huishouding van Oorlog en Marine op gang te houden. Hadden zy de meerderheid gehad, zy zouden hem daardoor gedwongen hebben heen te gaan. En daaraan nu deden niet alleen de kleintjes als De Jong en RoodhuyzeD, maar ook de kopstukken als Goeman Borgesius en De Meester, en zelfs de militaire specialiteiten Ver- hey en Eland mee. En nog twee en twintig van die anti-militairen waren thuis gebleven. Een staaltje zoo arger- ïyk dat zelfs liberale bladen protesteer den. Een dezer bladen Eet Handelsblad klaagde„Bit is nu de tweede maal dat nagenoeg heel de liberale Unie, met de vryzinnig- en sociaal-democraten te hoop loopt tegen een krachtige pogiDg van een krachtig minister, om onze dooi de politiek ontredderde weermacht op de been te helpen". 't Is dit blad een raadsel, hoe da gros bonnets (d. z. de „hooge oomes") van de Unie en de vryzinnig-democraten zoo onmiddeliyk koren konden dragen op den molen van Rechts I Ons is dit géén raadsel De vryzinnigen hebben op het punt van 's lands verdediging geen meening. Daar om zwygt hun concentratie program er van. En het ergste van alles is nu,dat door een der tweederangs-apostelen het Kamerlid de Jong het ontbreken van een militaire paragraaf in dit program wordt gemotiveerd met een onwaarheid. Verbeeldt u hy trachtte den hoordei s diets te maken dat de vryzinnigen liever wilden afwachten hoe de nieuwe maat regelen van minister Coiyn werken, wyi die nog maai zoo kort in werking zyn 1 Hy noemde dat heel geleerd eerbied voor de continuatieDit wil zeggen voor de voortzetting Een kiesch gevoel dreef derhalve de concentratie tot zwygen Eerbied voor het werk van den tegen stander, eerbied voor de vastheid der wetgeving I De Militiewet, waar alle liberalen op drie na tegen gestemd hebben, moet tyd gegund worden om door te werken. En zoo schaapachtig lief drukt zich uit wie omtrent de Invaliditeitswet den indruk mee helpt vestigen dat, wint straks Links, de vryziDnigheid die wet zal intrekken En dat zwygt dan over de landsver dediging uit eerbied voorcontinuatie in de wetgeving! Het eigeniyke motiet is echter dat zy, als altyd zoo hopeloos verdeeld zyn in zake de landsverdediging, dat zy dit echt nationaal belang, het belang ook van onze jongens die „dienen" moeten maar heelemaal ter zyde laten. Ba «om alleen mist man er een paragraaf over in hun concentratie-program Bracht de regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer groote verrassingen? Immers neenVan welingelichte zyde was reeds medegedeeld, dat na de Paasch- vacantie de Ziektewet in behandeling zou worden genomen. En de voorzitter heeft het voorgesteld en de Kamer heeft het aangenomen. Zoodat op 2 April een aan vang zal worden gemaakt met de alge- meene beschouwingen over de Ziektewet. Die zal weer heel wat stof opjagen en de linksche heeren kunnen zich goed prepa reeren om met een laüge speech voor den dag te komen. Duys wordt dan in de ge legenheid gesteld zyn praatrecord te ver beteren. Verder is er by de regeling van werk zaamheden besloten de eindstemming over de Invaliditeitswet te doen plaats hebben op Vrydagmiddag om half twee. Een voorstel van den heer Ter Laan (s. d. a. p.) om Paschen aan de orde te stel len het sectie onderzoek van de wetsvoor stellen der sociaal-democraten tot wyzi- ging van de Leerplicht- en Arbeidswetten; en by artikel 2 van de Landweerwet zyn motie betreffende de afschaffing van de derde herhalingsoefening te behandelen, werd verworpen. Het eerste ging de bevoegdheid van den voorzitter te buiten, n.l. de centrale sctie op te dragen bepaalde ontwerpen te doen onderzoeken. Bet voorstel om de motie aan de orde te stellen kon de voorzitter niet ondersteu nen, omdat de motie meer de wet op de nationale milite raakt en ten doel heeft op een gevallen eindbeslissing terug te komen. De wetsontwerpen tot aanvulling van een art. der Suiker wet en betreffende de Grootboeken der Nationale Schuld wer den gisteren zonder lang debat aange nomen. Minder snel kreeg minister Kolk man zyn wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Personeele belastiDg er door. De bedoeliüg van deze wet is eenigermate tegemoet t.ë komen aan de klachten van logementhouders en perso nen, die hun bedryf maken van het verhuren van gemeubileerde woningen op badplaatsen e. d. over te hoogen be lastingdruk. Doch tenslotte viel de be slissing ten gu iste van de regeering uit. Het ontwerp werd met 38 tegen 28 stemmen aangenomen. Wy kunnen niet alle onjuistheden tegenspreken welke in een deel der vry zinnige pers in onze omgeving worden verkocht met het oog op de aanstaande verkiezingen. Wat door een der bladen gepraat wordt van verdeeldheid in de coalitie; het zal weldra wel biy'ken dat dit overdreven is. Wat verteld wordt over Franeker is al hsel tastbaar onjuist. Let biad schryft „En ook in Franeker dreigt herrie onder de broederen. De antirevolutionairen wenschen met een candidaat van hun kleur te komeD, burgemeester De Vries van Minnertsga, de christeiyk histori- schen met den heer Van Koetsveld*. Wanneer men nu weet dat bedoelde heer (L. W) de Vries zelf christeiyk his torisch is en lid van de Comm. v. Adv ies in de C. H. Unie, dan begrypt men ter stond dat bovenstaande mededeeling in de Qoeeche Courant uit Franeker onjuist moet zyn. In de vergadering van de Tweede Kamer van 26 Febr. jl. heeft de heer Duys (Handelingen bid. 2524) het vol gende gezegd„Ik heb nog een tweede van die soort gevonden in zekeren heer v. Santen die volgens het „Friesch Week blad" in Franeker het volgende gezegd heeft„De massa kan wèl betalenze kan sparen zoo oordeelde deze oeconoom te Sneek, en met name de kleine luyden in het district Franekei kunnen dat wel, want daar sparen arbeiders zooveel over, dat ze zelf land kunnen koopen». „Een gemor giDg in de zaal op toen deze wysheid gepredikt werd." Ds. v. d. Heide (sec. dem.) schryft er in evengenoemd blad van „dat de heer v. Santen onzin zegt". Mr. Bichon van IJssel monde, lid der Tweede Kamer voor Ommen, ligt wegens een hardnekkigen aanval van influenza te Genève geruimen tyd ziek. Hoewel beterende, mocht hy medio Februari nog niet uitgaan. Kamerverkiezingen. Jhr. De Muralt te Zierikzee heeft in verband naet zyn. candidatuur voor het district Oostburg, zyn candidStuur voor Enkhuizen in handen gesteld van de Centrale Liberale kiesvereeniging in dat district. In het district Roermond heeft zich oa. candidaat gesteld de heer M. Bon- gaerts, ingenieur van den Ry kswaterstaat te Goes. Sigarenmaker8actie. Dinsdagavond is er, zoo meldt het Hdbl., een vergadering gehouden van georganiseerde sigarenma kers te Amsterdam, die werken by on georganiseerde patroons. In deze verga dering werd besloten, dat deze patroons hun productie mogen uitbreiden, mits onder toezicht van het bestuur der werk liedenorganisaties. Niet toegestaan wordt echter, dat er meer monsters worden gerna ikt uit de tabakstypen, welke be stemd zyn voor de veiling. De werklieden moeten zooveel mogeiyk controleeren, dat hun patroon voor geen andere make laars dan de degenen, die altijd op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1