108 1913 Donderdag 6 Februari «rgang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Uit de Pers. Staten-Generaal. Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN KIEZERSLIJST. Denkt men wel aan de Kiezerslijst Wordt er wel voor de kiezersaangifte gearbeid? Men haaste zich! TWEEDE KAMER. Midde burg. Onze Vloot. Gisteravond had de ook door ons aangekondigde feest avond van de afdeeling Middelburg van de vereeniging „Onze Vloot" plaats. Was eerst het Schuttershof aangekondigd als plaats van samenkomst, ter elfder ure werd by bekkeslag bekend gemaakt, dat dit niet daar, doch in de bovenzaal der Sociëteit, op de Markt zou zyn. In zyu openingswoord deelde de voorzitter, de heer jhr. mr. E. A. O. de Oasembroot, mede, dat eerst des morgens bleek, dat de electrische geleiding niet voldoende was voor de bioscope vertooning en daarom was aanvankeiyk goede raad duur, doch dank zy de activiteit van den secretaris der ver eeniging en de welwillendheid van het natuurkundig gezelschap was men spoe dig besloten hier by een te komen. Spr. bracht allen die medewerkten dank, in zonderheid den heer H. M. v. Bemmelen, voorzitter der Haarlemsche afdeeling, die wederom naar Middelburg wilde komen. De heer Van Bemmelen begon met mede te deelen, dat hy gemeend heeft ditmaal noch een propagandarede, noch een tech nische voordracht, doch een causerie over het leven aan boord der oorlogsschepen te moeten houden. Op onderhoudende wyze deelde spr. hierop het een en ander mede over eerbewyzen, ceremoniën, ais kerk dienst, begrafenis, enz. by de marine aangevuld met ervaringen uit zyn eigen diensttyd by dien tak van defensie. Middelburg. Eergisteren hield de Ver eeniging „Walcherens Onderlinge Hulp" in het Militair Tehuis alhier haar derde jaarvergadering. Na opening door den voorzitter met een harteiyk welkom van de vry goed bezette vergadering las de secretaris de notulen der vorige vergade ring die onveranderd werden vastgesteld. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek dat de Vereeniging zich in toenemenden bloei mag verheugen en haar ledental sinds de oprichting meer dan verdubbeld is. Met leedwezen werd melding gemaakt, dat de heer S. Louwerse om gezondheids reden zich genoopt zag als bestuurslid zyn ontslag t8 vragen, wat op de meest eervolle wyze, met dank voor de vele bewezen diensten werd verleend. Voorts bleek dat gedurende 1912, 48 uitkeerin gen wegens ziekte of ongeval waren ge daan. Uit de rekening en verantwoording bleek dat niettegenstaande de premie zeer laag gesteld is, n.l. lpOc. vooruit- wonende en l1/a pCfc. voor inwonende arbeiders(sters) en 25 pCt. in het reserve fonds gestort wordt, er nog een mooi batig saldo bleef, wat op nieuwe rekening zal geboekt worden. Op voorstel van commissarissen ontvangen penningm. en administrateur den dank der vergade ring voor hunne accurate boekhouding en worden zy van hun beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden L. Corréte Aagtekerke en L Melse te Serooskerke werden met op één na algemeene stem- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, ieders regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 6 Febr. 1913. Uit de Residentie. De Schouwburgkwestie heeft ons ge leerd, hoe zonderling er in ons Haagje met de gemeente-flnanciën wordt om gesprongen. Bleef het maar daarbij. Nu komen de vroede vaderen ons ander maal verrassen. Het Sportterrein «Hout- rust" verkeert in flnancieele moeilijk heden. Hoe dat gekomen is, willen we hier in het midden laten. Kwade tongen willen beweren, dat er ook wel eigen schuld aanwezig is. De My. „Houtrust" huurde van de gemeente voor ruim f 6000 per jaar bedoeld sportterrein. En wat doet nu de gemeente. Niet alleen scheldt ze de booge huur vry, doch bovendien komt ze „Houtrust" nog tegemoet met f 10.000 aandeelen in een uit te schreven S °/o leening van f 20.000, op voorwaarde, dat de andere helft eveneens k pari zal worden geplaatst. Eilieve, dat overkomt niet ieder huur der van de gemeente. Maar, zegt men natuurlijk, hier geldt het een hoog sport- beiaDg.Er moet toch iets op gevonden wor den om de gelegenheid voor hippische en andere sport-doeleinden open te houden I Toegegeven, doch het is toch opmerke lijk, dat deze Maatschappij, die het oog ■richt op van alle zjjden aanbevolen ont spanningen, niet eens op eigen beenen kan staan. De Ned. wijst er terecht op, dat er aan het geschreeuw gaen eind zou komen, wanneer een Kerkbestuur, voor bevordering van geestelijke ontspanning om grond en geld uit de gemeentekas vroeg. .Heel het vrijzinnig Nederland zou er van overeind staan." Het aigemeen belang, aldus de Ned., is, zoowel bij Sportterrein als by Schouwburg, een voudig een fictie. Het Socialisme theorie. Wanneer men het Socialisme aan een critisch onderzoek onderwerpt, dan kan men dit enkel als eeD theorie doen. Het dient zich wel aan als een stelsel voor een practische hervorming; met veel lawaai, als gold het een onvermijdelijke revolutie, doch in den grond der zaak i# het slechts een theoretische beweging. Een beweging weliswaar, die duizenden heeft aangetrokken. In tegenstelling met het socialisme is het kapitalisme een werkeiyk verschyn- sel, dat niet slechts in de verbeelding van enkele vertegenwoordigers bestaat. Hoe is het kapitalisme ontstaan? De productie op kleine schaal, aldus volgens de uitspraken der socialisten zelf, is langzamerhand geweken voor voortbren ging op groote schaal. De onafhankeiyke arbeider, die zyn eigen gereedschappen bad, noodig voor den arbeid voor levens onderhoud, was genoodzaakt den stryd met de machines van de nieuwe fabriek op te geven. Zy, die vroeger hun eigen meesters waren, die werkten met hun eigen gereedschappen en leefden van den verkoop van hun eigen individueele voortbrengselen, werden gedwongen over te gaan in de heerscbappy van een nieuwe klasse, die van de kapitalisten, om te leven van het loon van den arbeid m plaats van de opbrengst van hetgeen die arbeid voortbracht. Zoodanig is, volgens het betoog van de socialisten, de opkomst van het kapi talistisch stelsel. Nu spreken zy ook van de opkomst en de verspreiding van het socialisme. In den zin echter, waarin zy hierover spreken, is van een opkomst en verspreiding geen sprake. Het kapitalis me ontstond als een in de realiteit ont staan stelsel. En het socialisme? Komt dit nu met een ander stelsel van pro ductie, dat het kapitalisme dreigt te ver dringen Immers neen I Het voortbren- gingsproces, waarop het socialisme zyn invloed tracht te doen gelden, is nog nimmer door deze beginselen gewijzigd. Terecht merkt Mailock op, dat „het socialisme nooit een chemisch proces heeft ingevoerd of verbeterd, nooit een zeearm overbrugd of een overzeesehe stoomer gebouwdhet heeft nooit al was het maar een lamp of een braadpan ge produceerd of goedkooper gemaakt." Tot dusver is het socialisme dus enkel theorie gebleven. Eu wanneer men het wil onderzoeken, dan kan men dit slechts doen als theorie. Men tracht wel het geloof aan de realiteit van het stelsel ingang te doen vinden, doch wanneer het nader bezien wordt, biykt spoedig het tegendeel. 1903-1913. Onder onze Socialisten viert men feest. Het is du tien jaar geleden, dat men by de spoorwegstaking het onderspit dolf. En nu herdenkt men met biyden jubel, hoe men sinds weer opleafde, zelfs won in kracht, en thans ten deele Links den toestand beheerschen kan. Die jubel is volkomen gerechtvaardigd. Links deed men sinds 1903 weinig anders dan wierook op de outerschaal voor het Socialisme ontsteken, party na party aan het Socialisme gewonnen ge ven, en eigen positie derwys verzwakken, dat men zich tot een beiaching maakte. Toch roeme men in den Socialistischen kring niet al te hoog. Sinds 1903 z£jn er dan nu toch tien jaren voorbygegaaD, zonder dat de heeren, wier wil de spil van het land heette, op spoorwegterrein een haan meer liet kraaien. Ja, sterker nog. Toen in 1903 de wetten van Minister Loef, de bekende uitzonderingswetten, er door gingen, heette het in den rooden kring, dat na 1905 het eerste werk, waar toe men zich opmaakte, zou zyn, om die schand-wetten weer in te doen trekken. Ware dit gelukt, dan zou 't metterdaad een rood jubileum van exceptioneelen glans zyn geweest. Maar daartoe kwam het niet. Er is zelfs geen vinger naar uitgestoken. Men dorst niet, en men kon niet. Aan wat 1993 bracht, kon zelfs niet getornd worden. Ean interessant tienjarig jubileum alzoo, minder voor de Socialisten, maar voor die toen uitgevaardigde wetten. Standaard. Alvorens de minister het woord nam over de Invaliditeitsverzekering, stertten de vry-liberale Tydeman en de unie- liberale Patyu hun hart uit over het ontwerp en over de ingrypende amen dementen natuurlyk. Er bleek evenwel minister Talma constateerde het zelf reeds dat tusschen hem en de heeren Tydeman en Patyn geen principieel ver schil bestaat. Toch namen de heeren niet bepaald een vriendelijke houding aan. De minister voelde het en ronduit zeide hy, dat de onvriendeiykheden in ver band staan met het feit, dat wy over 5 maanden de verkiezingen hebben. Zoq is het. Wellicht is men links niet eens by zonder ingenomen met 's ministers „zwenking", zooals men dit gelieft te noemen, met het oog op de a. s. ver kiezingen. Oyer die „zwenking" hebben we nu evenwel een geheel andere lezing, die elke verdachtmaking onmogeiyk maakt. Het amendement-de Visser is n. 1. ingediend op uitnoodiging van den mini- nister, het vorige jaar reeds gedaan. Toen de heer de Visser by den minister kwam, heeft deze de voorlichting van zyn departement gegeven. De weten- schappeiyke adviseur van den minister zag een financieel gevaar in te groote uitbreiding der fondseD, en binnenska mers had de heer Talma den afgevaar digde voor Leiden reeds gezegd, dat hy diens amendement zou overnemen, als het beperkt bleek tot de bestaande on dernemingen. Op de bekende talentvolle wyze ver dedigde de minister zyn voorstellen od, hy liet zich geenszins door Treub's systesm beïnvloeden. Trouwens de ver schillen zyn nog wel van beteekenis. De minister moest wel een overgangs maatregel voor het particulier initiatief nemen, omdat by anders geen basis voor de vaststelling van zyn premies heeftmet het oog hierop wil hy alzoo de bestaande fondsen op de been houden. We volgen niet de uitgebreide kritiek van den minister op de amendementen van den heer Trenb. 't Zou al te tech nisch worden. Opmerking verdient, dat deze amendementen niet door allen duideiyk werden gevonden. Zelfs werd van bevriende zyde over de onduideiyk- heid geklaagd. De minister moest ten slotte uitroepen, dat hy de ameDde- menten-Treub herhaalde malen had moe ten lezen om ze te begrypen, ja dat er bepalingen in voorkwamen, waaromtrent de meest deskundige personen ook thans nog in onzekerheid verkeeren. De heer Roodhuyzen (u. 1.) wilde „tegenover de opgewondenheid van de ministerstafel een nuchter woord spre ken." Doch aanstonds verviel hy in een opgewondenheid, die niet bedaarde dan nadat hy zyn motie had ingediend. Deze betrof de Landbouw Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge. De heer Roodhuyzen acht het wenscheiyk, dat verzekeringorganisaties, die geen winst bejag beoogen dus o. a. bovenge noemde vereenigingen - onder de noodige wettelyke waarborgen toegelaten worden tot het dragen van eigen risico inzake de invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring. Deze motie werd echter niet dadeiyk behaDdeld. Een voorstel van den voor zitter om ze aanstonds onder handen te nemen werd met 38 tegen 22 stem men verworpen. Tegen de rechterzyde, behalve de voorzitter, en de sociaal democraten. Grondwetsherziening. Ingediend is een wetsontwerp tot het in overweging nemen van twaalf voorstellen van verandering in de Grondwet. De voor naamste voorstellen zullen wy hieruit aanstippen. De kiesrechtregeling berust op den grondslag van gezinshoofdenkies recht. Voor invoer van vrouwenkiesrecht is de regeering natuurlyk niet te vinden. De regeeriDg zal niet het voorstel van de Staatscommissie in zake uitbreiding van art. 171 (uitkeeringen uit's Ryks kas aan kerkgenootschappen) volgen. Wat het onderwys betreft, zal de overheid eerst moeten optreden, waar het by zonder onderwys te kort schiet. Oatleenen wy vervolgens nog een en ander aan de toelichting tot de artikelen der verschillende wetsontwerpen De wetgever wordt vry gelaten natura lisatie al of niet by een Kon. besluit te doen plaats vinden. De volgorde van erf opvolging behoeft eenige aanvulling. Het koninkiyk inkomen uit 's ryks kas wordt met f 200.000 verhoogd.en dus op f 800.000 gebracht. De regeling van het regent schap dient herzien en by de regeling van de macht des Konings dient de erkenning te worden geplaatst, dat grondwetteiyk by hem de hoogste staatsmacht berust. In het formulier van afkondiging is aan woorden „by de gratie Gods" grondwette- ïyke ondergrond gegeven. Het woord ministers kan in de Grondwet vervangen de uitdrukking hoofden van ministeriëele departementen. De mogeiykheid wordt geopend voor invoering van een stelsel van evenredig kiesrecht. Verlenging van den zittings duur der Tweede Kamer met één jaar zal rustigen en gestadigen arbeid bevor deren. De regeering stelt voor de schade- loostelling voor de Tweede Kamerleden op f3000 te brengen. Geschrapt is de onderstelling der vereeniging vaD het ministerschap met het lidmaatschap van de Kamer. Het verbod om tegeiyk lid van de Eerste Kamer en lid van de Pro- viale Staten te zyn gaat te ver. Het is voldoende, dat het geiyktydig bekleeden van het Eerste Kamerlidmaatschap met dat van de Staten door welke men ge kozen is, wordt uitgesloten. De openbaar heid van de raadsvergaderingen krygt grondwettelyken ondergrond. Het woord kerkgenootschappen, waarby de gedachte aan persoonlyke toetreding op den voor grond staat, wordt beter vervangen door godsdienstige gezindheden. Bestaat er eenerzyds geen reden openbare gods dienstoefening buiten gebouwen en be sloten plaatsen te verbieden wanneer deze, zonder dat de openbare orde en rust gevaar loopt, kan worden gehouden, anderzyds is toch kwaiyk te handhaven een bepaling, krachtens welke, ook wan neer dit gevaar wèl te vreezen is, des ondanks zoodanige godsdienstoefening niet kan worden belet. Het eerste lid van art. 192 „het open baar onderwys is een voorwerp van de aanhoudende zorg van de regeering", hoewel vaag, kan behouden biy veD, mits her. woord openbaar vervalle. Daarop dient te volgen het tegenwoordige vierde lid, dat de vryheid van onderwys voor opstelt. Een nieuw derde lid omiynt duideiyk, wanneer de gehoudenheid tot oprichting van lagere scholen van over heidswege ontstaat. Vele ouders nl. be schouwen het als hun plicht, door op richting van eigen scholen in het onder wys van hun kinderen te voorzien. De overheid vindt dus slechts een arbeids veld, wanneer de ouders die taak niet kunnen of willen vervullen. In de van overheidswege opgerichte school kan na tuurlyk geen ander onderwys worden verstrekt daD met eerbiediging van de godsdienstige gevoelens der ouders van de schoolgaande kinderen. Hetvyfdelid spreekt de erkenning uit vau de aan spraken der byzondere scholen op gel- deiyken steun uit openbare kassen, even wel onder voorwaarden en volgens re gels, door de wet te «tellen, ten einde ten allen overvloede duideiyk te doen uitkomeD, dat deugdeiyk onderwys op den voorgrond moet staan. De uitdruk king algemeen lager onderwys is ge bezigd om te doen uitkomen, dat daar onder niet het uitgebreid lager onderwys is begrepen en evenmin het vak-onder- wys, voor zoover dit is of wordt be grepen onder het lager onderwys. Ten slotte is de formuleering van het laatste lid vereenvoudigd. Op deze voorstellen komeD wy na tuurlyk later uitvoeriger terug. Typografenstaking. Gisterochtend is, op één uitzondering na, aan alle druk- keryen het werk hervat. By de firma de Roever Kröber en Bakels zou het perso neel heden ochtend aan den arbeid gaan. Het zal wellicht niet weinig opzien wekken sehryft Het Volk dat in doorgaans welingelichte kringen naast den tegenwoordigen administrateur der posteryen De Bloeme, minister Talma als ernstige candidaat wordt beschouwd voor de vacante betrekking van directeur- generaal. Hy zou dan eerst na de ver kiezingen zyn nieuwe functie aanvaar den, welke inmiddels tydeiyk door een ander waargenomen zou worden. Voorts verneemt Het Volk dat de heer Pop reeds 15 dezer naar Indië zal vertrekken. In het kort stipte da heer Van Bem melen het voorstel aan om 5 dreadnoughts voor Indië te bouwen, hetgeen spr. ver dedigde op grond van de belangrykheid der kolonie van het moederland. Met een opwekking tot het verleenen van steun aan de vereeniging door lid te worden en leden te werven, eindigde spr. zijne rede, die hy door het ontbre ken van een geschikte lens, niet met lichtbeelden had kunnen verduideiyken. Het tweede deel van den avond werd aangevuld door een achttal bioseope films, grootendeels toepasseiyk op het doel der vereeniging. By zon der duideiyk waren deze niet, maar wel waren het goede opnamen. Mooi waren vooral de „schietproeven tegen een afgekeurd Pant serschip en de ry toeren der Italiaansche cavalerie. Te half elf verlieten de talryke dames, heeren en padvinders, die da zaal overvol deden zyn, de sociëteit, zeker wel voldaan ever het gehoorde en geziene.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1