Wo. 104 Zaterdag 1 Februari 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND HISTORISGH CHRISTELIJK- Staten-Generaal. Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGE-VBRWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE KAMER. Goes. Voor „Handelsbelangen" trad gister voor een talryk publiek dr. A. van Raalte van Dordrecht op, met het onder werp Vervalschingen van levensmidde len en de bestryding daarvan. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1.25 Enkele nummers. 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, ieders regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. w 1 Febr. 1913. Het coneentratie-program der vrijzin nigen keert zich, zeggen zy, gelijkelijk tegen de socialisten en de «clericalen". giZ(j zeggen het tenminste. (4Maar zeggen en doen zijn twee. Immers by elke gemeenteraadsverkiezing ziet men bij de herstemmingen de vrij zinnigen openlijk de sociaaldemocratische candidaten aanbevelen, ja zelfs de vrjj liberalen, die soms nog wel eens den neus optrekken voor hunne roode neefjes, doen aan dit spel mee. Zoo nu weer in Utrecht. Nog erger is wel dat in het concen tratie-program zooveel staat dat als ge ïnspireerd door de socialisten kan wor den aangenomen. Maar het ergste vooral is wel dat de vrijzinnige pers In zoovele gevallen een getrouwe copy begint te worden van de sociaal democratische. Vooral de kleine vrijzinnige pers be gint zachtjes aan niet meer dan een echo van de socialistische pers te worden. In hoofdartikels, feuilletons, moppen trommels, pers-overzichten, berichten, en vooral in het schelden en schimpen op de rechtschen, op de Chr. school, op de regeering, op Kuyper, enz. praat men Eet Volk na of drukt hare wijsheid af in de eigen kolommen. Staat er iets in Eet Volk dat een man van rechts grieven kan, de groote vrij zinnige pers neemt 't over, en de kleine dikt het a»D, niet zelden in nog goorder woordenkeus dan Eet Volk zich som wijlen gelieft te permitteeren. Zoo holt de pers voort, een groot deel van haar lezend publiek meesleepend, naar het socialisme. Toch - keert het concentratie-pro- gram zich ook tegende sociaal democraten I Waarom wij zoo bang zijn voor het optreden van de concentratie? Niet omdat dan de coalitie in de min derheid zou zijn. Op zichzelf zou dit zoo geen groote, althans geen onoverkomelijke ramp zijn. Een partjj die uit haar begiDsel leeft, kan, wat de doorwerking althans van bare beginselen aangaat, b(j een terug treding in haar isolement niet anders dan welvaren. Maar de overwinning der vrijzinnige concentratie vreezen wij juist om de be ginselen waaruit deze geconcentreerde liberalen leveD. Zie naar Frankrijk I riep de vrijzinnig democraat Limburg, eenige jaren geleden ïjjn geestverwanten toe. De man vond Frankrijk het model-land, waarnaar Nederland zich te richten had, en de radico-socialistische party als de schuinsmarcheerder dien de vryzinnige partyen hier te lande hebben in het oog te houden. Geiyk in dienst by het opmar- ebeeren ieder goed soldaat zich richt op zijn voorman. Maar wat hebben nu de radico-socialis ten in Frankryk voor goeds gedaan Combes, de dry ver, Ciemenceau, de kerkvreter, Yiviani, de lichtenblusscher, wat hebben zy tot stand gebracht Zoo weinig, dat, toen er een oorlog dreigde, de natie tot de ontdekking kwam, dat zy wel anticlericaal was opgevoed, doch niet krygsvaardig; dat vloot en leger 'n treurigen toestand verkeerden. En toch had zy zich veilig gewaand bï zooveel voorgespiegelden vooruitgang. Radicalisme en sociaal democratie had den de kracht van lezer en vloot gebroken en het gezag ondermynd. Zie naar Frankryk 1 is derhalve ook nu weer voor ons volk de ernstige les, wat jan het radico socialisme te wachten is, dat wel staatspensioen beloott, doch niet van den spaarpot zegt, waar het geld vandaan komen moet, en eveneens ZwÜgt van de mogeiykheid om ons land Terdedigbaar en ons volk weerbaar te toakenintegendeel de karakterloosheid in de hand werkt, die daar roept in vry zinnige kringen, onder jong en oud: wy kunnen ons land toch niet verdedigen. Duitschland pikt ons toch in. Men denke eraan: hetNederlandsche liberalisme is als het Fransche, en zyn optreden hier, geiyk daar, zal niet minder teleurstellend zyn. Geiyke oorzakeD, ge- ïyke gevolgen. 9 Wat zei mr. Cort v. d. Linden eens Terecht herinnert er onze Nieuwe Pro vinciale aan. Hy schreef: „De partyen van het gezag hebben eeuwenlange ervaring achter zich. De vryzinnige beginselen hebben nog nim mer volledige toepassing gevonden." Maar hy schreef dat vóór de over winning van het concentiatie-liberalisme in 'Frankryk. Daar hebben wy de toe passing dier hooggeloofde beginselen gezien. En het gevolg? Dat de heeren van hun eigen beginselen geschrokken zyn. Het tegenwoordige ministerie be staat uit enkel radico-socialisten en Briand is hun peetvader en leider, hy de ei socialist. Maar zy hebben Combes, den cynischeen Ciemenceau, dien ge weldige, verloochend, om schuil te gaan achter den gematigden Poincaré. Zy zagen het in, met de toepassing onzer beginselen vaart Frankryk naar den kelder. En daarom terug Reactie Maar een reactie welke gelukkig te pry zen was, indien men hare noodzake- ïykheid een kwarteeuw vroeger had in gezien. Nu is het voor Frankryk te Iaat. Doch nog niet voor Nederland Het oude liedje. Het Kamerlid Ketelaar, bekwaam schoolman doch fanatiek tegenstander van het byzonder onderwys, beet den minister van binnenlandsche zaken toe, dat deze niet deugde voor minister van onderwys. De minister heeft dit verwyt nog al kalm opgenomen. En het Christenvolk heeft dit in hem geprezen. Het is toch nu eenmaal een feit dat een man van rechts, een Christenbeiyder, in der vryzinnigen oog niet deugt vooi een ambt, waarby intellect gevraagd wordt. Al van de dagen dat by in zyn tafel stoel zat af heeft een liberaal zich ver beeld, dat hy het monopolie had van te zyn het denkend deel der natie, en dat wie niet was van zyn kleur, te dom was om ook maar eenige openbare betrek king te vervullen. Dat is «het oude liedje", dat wy al zoo vaak hoorden zeggen doch waarby de rechtsche partyen zyn groot geworden en de liberale party failliet sloeg! Aanhouden. Wy mogen niet rusten voor het met de rechtsgeiykheid tusschen openbaar en byzonder onderwys in orde zal zyn. Scholenbouw, opleiding en onbezwaar de subsidie zyn de drie factoren waarby de sfcaatsrechteiyke on geiykheid tusschen staatsschool en vrye school uitkomt. Eerst wanneer het uur der finale op lossing van den schoolstryd slaat, zullen wy het geweer afzetten, en de broeder hand reiken aan onze haters. Wy zullen dan om de goede toekomst die geopend wordt het booze verleden vergeten, waar in aan ons, voorstanders van ChriBteiyk onderwys onrecht is geschied, en roof gepleegd is op onze zakken, door niet de minst welgestelden onder onze landge- nooten. Want dat is wel het grootste onrecht geweest dat wy, na onze eigen scholen op onze eigen kosten te hebben gesticht, wy jaren lang in den vorm van belastin gen hebben moeten mee betalen aan de kosten van het onderwys der kinderen van de openbare scholen, ook van die van de welgestelden Het lot, dat de motie-Roodhuyzen trof, kennen wy reeds. We gaan er niet nader op in. De heer Roessin gh teekende een som ber beeld van de onderwystoestanden. Deze Unie-liberale afgevaardigde was nog al pessimistisch gestemd. Hy wees er op, hoe byna der Nederlandsche gemeen ten hulpbehoevend zyn. Dat maakt in dezen tyd van welvaart een bedroeven- den indruk. Het gebrek aan scholen is vooral ten plattelande nog veel te groot en als gevolg daarvan is het aantal analphabeten in Drente toegenomen. De heer Roessingh nu vindt, dat de regeering lang niet vrygevig genoeg is met de bui tengewone subsidies. Zóó zwart ziet de minister, de deskundige by uitnemend heid, bet niet in. Over de aanvragen kan de heer Roessingh niet oordeelen doch minister Heemskerk verzekerde, dat de aanvragende gemeenten volstrekt niet alle noodiydend zjjn. De Bond van Lichameiyke Opvoeding krygt toch f18000. Verschillende leden moesten zich echter tegen dit bovenmate hooge subsidie verzetten. De heer Duy- maer van Twist b. v. had vele bezwa ren. Deze afgevaardigde had geen hoogen dunk van de werkiDg van den Bonden meende, dat de soliditeit van den Bond twyfelachtig schynt. Ook de heeren Eland en Lieftinck hadden hunne be zwaren. Intusschen is de post aangeno men. Op het gebruik van het geld zal natuuriyk goed toezicht gehouden worden. De heer van Asch van Wtjck (a. r.) pleitte voor wetteiyke maatregelen tegen storende ontsiering van stad en land door reclames. Spr. wees daarby op En geland en Pruisen, waar reeds wetteiyke maatregelen zyn getroffen en op Noord- Holland en Zeeland, die provinciale ver ordeningen hebben in het leven geroe pen. De heer v. d. Velde (a. r.) achtte deze bestryding een zeer moeiiy ke zaak de minister vond echter, dat de zaak zeker de aandacht verdient, want hy vindt de reclames vaak ergeriyk. De heer de Steurs (r. k.) bepleitte opnieuw een wetteiyke regeling tot bescherming van monumenten. De heer de Stuers is ech ter gewoon de zaak eenvoudiger voor te stellen, dan ze is. Ook zal een wet tot bescherming van monumenten het ryk op groote kosten jagen. Met nadruk wees de minister hierop, verder nog enkele andere bezwaren, door den heer de Steurs geopperd, onder de oogen ziende. Na sluiting van dit debat stelde de voorzitter voor, de begrootingen voor binnenlandsche zaken en voor deLands- drukkery af te doen op Dinsdagavond en de marinebegrooting op Donderdagavond a. s. Dinsdag om 11 uur is alzoo aan de orde de Invaliditeitswet. Reeds had men alle hoop laten varen, doch het zal er werkeiyk nog van komen. Of de besprekingen tot een gunstig resultaat zullen leiden, ia een andere vraag. Tweede Kamer. Dinsdag komt de Inva liditeitswet aan de orde. Typografemtaking. Een bemidde lingsvoorstel van dhr. Reiman te Amster dam, overgenomen door deAmsterdam- sche Drukkersvereeniging, werd door bet stakingscomité afgewezen, echter met het verzoek de onderhandelingen nog niet af te breken. Na over en weer praten (de voorstellen en de antwoorden werden per telefoon gewisseld) kon men het niet eens worden over de concessies, zoodat deze weer terugkeeren tot de bekende voorstellen van 23 December. De onder handelingen zyn voorloopig weer afge broken en de staking en uitsluiting duren dus onveranderd voort. De Standaard is gisteravond weder in haar gewone gedaante verschenen j en de geregelde uitgave is thans gelukkig verzekerd. In sobere trekken wordt den Standaard-lezers medegedeeld wat inde laatste dagen gebeurd is en wat aanlei ding gaf tot het weder-verschynen van het blad. Onze lezers weten reeds hoe een en ander zich heeft toegedragen. Qedenkteeken Min. Regout. De R.-K. Kiesvereeniging te IJsselstein is de eerste geweest, om uiting te geven aan het gevoel van dankbaarheid, dat de R.-K. kringen bezielt voor alles, wat wyien Min. Regout in zyn persooniyk en minis terieel leven ten goede heeft gedaan. De Vereen, roept alle R.-K. Kiesverenigin gen op ter voorbereiding van de oprich ting eener biyvende hulde aan de na gedachtenis van Min. Regout. Na opening door den voorzitter, den heer A. S. J. Dekker, werd aanstonds het woord gegeven aan dr. van Raalte, die daarop het groote nut schetst van aansluiting door de winkeliers, de mid denstanders in 't algemeen, opdat in de eerste plaats vereenigd tegen den ver- valscher opgetreden kan worden. De middenstanders, aldus spr., hou den niet erg van wetteiyke bepalingen. Het was altyd maar: Vrjjheid, biyheid De vrye concurrentie ging zyn gang. Zeker heeft deze in velerlei opzicht groote voordeelen gehad, voor het groote publiek zoowel als voor den middenstand. Doch ook by den middenstand geldt het, dat Eendracht macht maakt. Spr. hoopt het zyne er toe by te diagen, dat alle mid denstanders het groote nut van aanslui ting aan de Ver. Handelsbelangen inzien. Een belangryke factor is de stryd tegen de oneeriyke concurrentie, 't Is lastig te omscbryven wat nu eigeniyk oneeriyke concurrentie is. Spr. noemt er een enkel voorbeeld van, o.a. een uit het passementerie-vak. Ook is het be drog door oneeriyke concurrentie soms te wyten aan gebrek aan kennis van zekere zaak, doch hoe deskundig men tenslotte ook is, immer zal men met sommige artikelen voorzichtig moeten zyn. Vooral consumptie artikelen leenen zich byzonder voor knoeiery. Men ver- gete evenwel niet, dat by byna alle ar tikelen geknoeid wordt. We zullen ons op den duur moeten gewennen aan wetteiyke bepalingen. De middenstanders, die voorheen in de klem zaten, gaan nu langzamerhand inzien, dat het toezicht op de eetwaren gunstig kan werken. In 1901 is het eerst door de Regeering ingezien dat er iets moest worden gedaan tegen de vervalsching van eetwareD, enz. De middenstand schrok er eerst van. Hoe kan men zorgen, dat wy niet de dupe daarvan worden, riep de winkelier angstig uit. Het ge vaar was niet geheel denkbeeldig, doch het bleek zeer overdreven voorgesteld te zyn. Door den rykswetgever is weliswaar nog niets gedaaD, uitgezonderd dan de Boterwet, en het Ryksbureau voor Han delswaren te Leiden, doch in andere richting is reeds veel gedaan. In enkele gemeenten bestaat een Gemeentelyke keuringsdienst. De directeuren van deze keuringsdiensten weten wel dat de win kelier niet steeds voor een by hen aan getroffen vervalscht artikel aansprakeiyk is. De keuringsdiensten houden daarom veelal den winkelier de hand boven bet hoofd. Sprdirecteur van den Gem. keurings dienst te Dordrecht, bespreekt nu den arbeid van de keuringsdiensten, en noemt vele gevallen waarin boekweit- meel met ryrtemeel vermengd werd. Steeds werd het percentage rystemeel hooger, zoodat op het laatst boekweit- meel heelemaal geen boekweitmeel meer was. Door den keuringsdienst is nu bereikt, dat in Dordrecht niet anders dan zui ver boekvreitmeel wordt gevonden. In ongeveer twee jaar is de stad van dat ver- valschte artikel gezuiverd. De winkelier wordt nimmer de dupe van het werk van den keuringsdienst. De eerlyka man heeft er in tegendeel steeds voordeel van gehad. Het ligt op den weg van de winkeliers vereniging om te maken, dat er toezicht komt op levensmiddelen, enz Ook voor Goes zou dit aanbevelenswaard zyn b.v. om dit te doen in vereeniging met het Ge meentebestuur. Toch heeft de regeeriDg al iets gedaan en wei door een 4-tal artikelen in het Wet boek van Strafrecht. Ze erkeDt dus, dat er iets van Overheidswege gedaan moet worden. Hier was het echter half werk. Spr. toont dit alti de hand van art. 330 S aan. 't Is alsof het gemaakt is om de ver- valschers vry-uit te laten gaan. Het in voorraad hebben van slechte waar toch is niet strafbaar, en dat is wel de grootste tout. Vroeger had men ook al maatregelen tegen vervalschingen. Zoo ook reeds in 1481. Spr. noemt een paar voorbeelden uit dat jaar, die byna onder de ïyfstraffen ge rangschikt konden worden. In verscheidene andere landen bestaan ook al wetteiyke bepalingen tegen de vervalsching van levensmiddelen. Waar Nederland die nog niet kent, sprak men terecht van de „aschbak van de Europa". Er wordt hier dikwyis misbruik van de wetenschap gemaakt. Spr. toont met een „pakkend" voorbeeld aan hoe de weten schap ook tot ontdekking van de ver valschingen kan leiden. (De toezegging van lichtbeelden be rustte op een vergissing. Duideiyke en aanschouwelyke proefnemingen laten echter interessante dingen zien.) Melk; is een artikel, dat in vele gevallen vervalscht wordt. Vroeger deed men dat gewoonlij kdoor er enkel water by te doeD. Wanneer dit nu nog gedaan wordt, is het bedrog spoedig te ontmaskeren. Niet zoo gauw echter, wanneer de room wordt afgeschept; en by de ondermelk water gevoegd. Doch ook in dat geval weet de scheikundige wel raad. Thee wordt eveneens vervalscht. De Chineezen kunnen ze reeds vervalscht hebbende bladen van verschillende andere planten worden geprepareerd wel in den handel gebracht. Door tarwemeel wordt soms wat rys temeel gemengdook wel aluin, om de kwaliteit van het meel te verbeteren Gips, krjjt en zwaarspaat zyn gelief koosde middelen om meel te vervalschen. Boter wordt, zooals men weet, dikwyis vervalscht, doch niet alleen boter, maar ook zelfs .margarine, b. v. door toevoe ging van water. De Boterwet beveiligt ons echter uitnemend tegen verdachte surrogaten. Spr. noemt nu enkele vervalschiDgen op, met name van die levensmiddelen, die dageiyks op onze tafel verschynen. Het is misschien niet ondienstig eenige teekeneide voorbeelden op te noemen, (of zyn er consumenten, die er anders over denken, en liefst maar niet willen weten wat zy eten?). In Italië kent men margarinekaas; er zyn kunstkofi&ebooDen, terwyi gemalen koffie soms dadelpitten, vygen en eikels bevat. Cichorei en koffiestroop worden vervalscht. In cacao treft men aan meng sels van meel, aardappelmeel, sago, e.a. ja zelfs menie, zand, gips en zwaarspaat. Oiy folie heeft met de oiyven vaak niets

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1