No. 103 1913 Vrijdag 31 Januari 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DEJONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN 8|f dit nummer behoort een Bijblad. Uit de Pers. Chaos. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. RECLAMES. Rugpijn. INGEZONDEN STUKKEN. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere tegel meer 10 cent. 31 Jan. 1913. De Chr. Historische Unie en de School. In de Chr. Historische Unie vindt men leden van de vroegere nationaal histo rische, vry-antirevolutionaire, en Friesch Christelijk Historische partijen. Een der leiders dezer laatste partjj was de heer dr. Kromsigt, die onder het pseudoniem Ignotu8 zijn denkbeelden verbreidt in het tijdschrift Troffel en Zwaard. In zake de schoolquaestie komen de opvattingen dezer verschillende heeren en partljgroepen overeen. Zy zijn voor een Christelijke openbare school naast de vrjje Christelijke school. Doch ze verschillen hierin dat zjj de volledige rechtsgelijkheid van openbaar en bijzonder onderwij», de een wèl de ander nlèt afhankelijk gesteld willen zien van voorafgaande Christeljjk-making van het openbaar onderwijs. De heer v. Koetsveld behoort tot de eerste, dr. Kromsigt tot de tweede groep, geiyk o. d. blijkt uit onderstaand schrij ven van den heer v. K., dat wjj over genomen zagen in Friesch Dagblad. „Uw artikel handelt over een „Chr.- Hist. ideaal* dat „thans weer door een paar voormannen verdedigd wordt4 U noemt dan mij en Ignotus, den schrijver in „Troffel en Zwaard", wat het vermoeden wekt alsof wjj beiden hetzelfde wilden. Ik stel er echter prjjs op duidelijk te zeggen, dat in het artikel van Ignotus een en ander voorkomt, dat ik volstrekt niet onderschrijf, 't Aller minst wel deze, ook door u aange haalde woorden„Ik geloof namelijk wnietdat wij de rechtsgelijkheid „van bijzonder en openbaar onder- „wijs in financiëel opzicht mogen «doortrekken, indien niet tegelijk vaste „waarborgen worden gegeven, dat men „het openbaar onderwijs ook in gees- z/teljjk, godsdienstig opzicht zoo goed „mogelijk wil maken." Het is begrijpelijk dat Ignotus, voor wien bijzondere school „zijweg" en Christelijke openbare «hoofdweg" is, zóo spreekt. Maar mijne waardeering van die beide wegen is juist de omge keerde. Evenals hij, wil ook ik ze zoo mogelijk beiden tegelijk bewandeld zien. Ik geloof dat eene gedeeltelijke Christianlseering der openbare school, langs den weg, die in het C.-H. pro gram is aangewezen, niet onmogelijk zou zijn en ik acht die natuurlijk zeer wenschelljk. Maar ik wil niet, dat onze partij het inslaan van dien weg tot voorwaarde zal stellen voor haar ver der mededoen aan het streven naar finantiëele rechtsgelijkheid van bijzon der 6D openbaar onderwijs. Die gelijk heid is een eisch van recht, waarop wy met alle kracht moeten blijven aandringen, totdat daaraan ten volle zal zijn voldaan. Hierin staat derhalve deze chr. hist, leider aan de zjj de der antirevolutionai ren. Gelijk in meer gevallen, in de zaak zelve, en in somwijlen ook de motivee- ring eensdenkend, maar alleen verschil lend in uitgangspunt of ondergrond. Maar dat geeft niets, wanneer men saam maar hetzelfde wil en bereikt. Id die richting behooren geestverwan ten in engeren zin elkander op te voeden of te trachten elkander te overtuigen. Een schoone roeping voor de oude vrij-antirevolutionairen in de chr. histo rische partij. Men heeft slechts vluchtig kennis te nemen van de telegrammen, om tot de overtuiging te komeD, dat het een war winkel is te Constantinopel, Oud- en Jong-Turken zetten elkaar den voet dwars, sn de befaamde Spaansche pronunciamiento's van weleer schijnen zich naar den Bosporus te hebben ver plaatst. Het Turksche rijk verkeert in een toe stand van ontbinding. Als stuiptrekkingen zijn deze elkander snel opvolgende revoluties en contrarevo luties, terwijl er niemand schijnt te zijn, die den toestand kan beheerschen. Van den Sultan gaat niet de minste kracht uit, en de generaals en staatslieden verdringen elkaar van en om de eerste plaats. Wat moet er bQ dezen staat van zaken komen van 's lands verdediging, wat van de regelingen, die straks zullen te treffen zijn, wanneer de Turksche armee ook in haar laatste verdedigings-linie de neder laag lijdt? Het einde is er niet van te voorzien. Maar het meest waarschijnlijk is, dat de mogendheden eerlang gedwongen zullen worden, tusschen beide te komen, teD einde eenige orde te brengen in dezen chaos, die niet lang kan voortduren. Centrum. De voorzitter kwam gister met een ernstige waarschuwing tot de leden. Ernstig verzocht hij de debatten toch te bekorten, ook herinnerende aan het feit, dat de minister, thans hoofd van twee departementen, zoo lang aan zijn werkzaamheden onttrokken wordt, 't Is waarlijk niet voor 't eerst, dat een der gelijke wenk de Kamerleden moest be reiken. De immer nog tegenwerkende fracties blijven hun eigen weggaan. De regeering mag zich vooral niet op vele en gunstige resultaten beroemen. Ook nu zal de waarschuwing wel langs de liDkscbe heeren heerigegaan zijn. Ge- lukkig, dat onze rechtsche afgevaardigden aan de beurt waren, zoodat zjj nog ten voorbeeld konden zijn. De wethouder van Rotterdam, de heer Van der Molen, voerde het woord, om het vormen van een legende over de M. U. L. O.-wet tegen te gaan, en spreker ontkende nog eens met nadruk, dat het bouwwetje zooveel geld heeft gebracht in de kassen van de bysondere scholen. De N. R. C. moge beweren, dat het bouwen van scholen een bagatel kost, doch ze verbeeldt zich dit slechts. In kleine plaatsen moet men jaren tobben om bijzondere scholen te krijgen en te bouwen. De Repliek van den heer Van Wijn bergen (r.k.) sloot zich ten aanzien van de M. U. L. O.-wet aan bij de vorige rede. Voornamelijk richtte hij zich tot den heer Bos, die inderdaad vele onbillijk heden had doen hooren. Ook de heer Blum, onze Middelburgsche afgevaar digde, repliceerde, en herhaalde met klem zyn meening met betrekking tot het bidden op de school en het debat daar over. Het is goed en noodzakelijk, dat op de bijzondere school gebeden wordt. Men vroeg echter zijn oordeel over het bidden Diet, om, zoo het gunstig was, dit bidden ook over te brengen op de openbare school. Want da&r wil men er niets van weten. Welnu, met hen, die zoo denken, valt over de wijze van bid den in geen geval te debatteeren. Dit kan geen nut hebben. Het verdere betoog hield terecht een verwijt van partijdigheid aan de linker zijde Id, waar het de kleine scholen bij het bijzonder onderwijs betreft. Met het weergeven van den repliek van den heer Bos (v.d.) zouden wij in herhaling vervallen. Men kent het genre van zyn bezwaren en verwijten. Minister Heemskerk heefc ook de kwes tie van het kindergebed voor de verkie zingen aangeroerd, doch ook de minister is van meening, dat men er in de Kamer niet over kan spreken. Men is vrij in besloten kringen te bidden over wat men wil. In christelijke kringen bestaat een communis opinio, dat men mag bidden voor de overheid. Een andere vraag is echter of men de kinderen op scholen voor de verkiezingen moet lateri bidder). De rechtsche kamerleden, en de minis ters natuurlijk, willen het antwoord op deze vraag schuldig biy ven. Behoort deze eigenlijk niet uitgemaakt te worden in de kringen van Christelijke paedagogen De heer Marchant heeft zich niet wei nig kleinzielig getoond, toen hy het woord vroeg voor een persoonlijk feit. De mi nister had gezegd, dat hy niet over bidden kon spreken in de Kamer, zonder dat een lid der linkerzijde daarover lachte, en jawel, dat moest op den heer Marchant slaaD. De „beleedigde" trok het zich hevig aan en hy was niet tevreden dan nadat de minister nadrukkeiyk verklaard had, dat hy niemand heeft willen beleedigen. Hoe kleiD kan een Kamerlid toch zyn Avondvergadering. Het was een avondzitting van belang. Er zyn in het late avonduur weder ver scheidene kolommetjes volger»deneerd. Het liberale Handelsblad maakt een be perking en zegt, dat deze avondzitting in zooverre belangryk was als ze den heer Coiyn als minister van Marine gelegen heid gaf uit te spreken, wat de marine aan hem als chef zal hebben. Nadat heel de grievenlyst van den heer Hugenholtz kalm en nauwkeurig was besproken - we kunnen niet beter doen, dan de tegen stander nog even aan het woord te laten - en goeddeels verdreven of zelfs geheel onjuist wa» bevonden, er wareD echter ook wel zaken, die als juist werden erkend, en waaromtrent verbetering werd toegezegd, volgde ten slotte een even kalme en klare beschouwing over de oorzaak van den min goeden geest op de vloot. Den oorsprong daar van zocht de Minister eigeniyk reeds omtrent 1875, ten tyde van de omzet ting van onze vloot in een stoom vloot, waardoor ze van gestalte en de matroos van aard veranderde. Dat de Bond tegenwoordig socialistisch is en socialistische propaganda voert was door den heer Hugenholtz ontkend na- tuuriy khet is alty d de laffe en knoeierige taktiek der socialisten om buiten de Kamer socialistische vuren aaa te steken, maar binnen de Kamer met eenschyn- heilig gezicht te verklaren, dat er waariyk niets socialistisch is en dat er zoo'n prachtig zuivere scheidingsiyn wordt gatrokken tusschen socialistische propa ganda en propaganda voor lotsverbete ring. De Minister wees er echter op, dat Het Anker staat onder leiding van soci alisten, dat daarin steeds de klassenstryd wordt gepredikt de heer Hugenholtz waagde het niet dit te ontkennen en toonde met tal van voorbeelden aan, dat de Bond minachting voor de zeemacht kweekt en ongeoorloofde pressie op andersdenkenden oefent, zóó zelfs, dat iemand die orthodox en geen Bondslid was, ontslag uit den dienst had gevraagd, omdat hy geen leven had. Zulk een bond acht de Minister trou wens reeds onbestaanbaar met de Marine, omdat hy onbeperkte gehoorzaamheid voor zyn leden eischt en dus vlak in stryd komt met de tucht der Marine en met de organisatie der Marine, die de Bond wil doorkruisen. Voor de Bonds leden is niec de Marine nummer één, maar de Bond. Dat is niet te dulden en als waar schuwing heeft de Minister de bekende circulaire uitgevaardigd, die geen terug werkende kracht zal hebben en ook slechts werken zal wegens daden, niet wegens het lidmaatschap van een ver- eenigingmaar die in dien zin dan ook met nuchterheid onvoorzichtigheid, doch tevens met vastheid zal worden toegepast. By voorkeur citeeren wy dergelyke uitspraken uit de ons vyandige pers. Men zal dan niet kunnen beweren, dat het vanzelf spreekt, dat wy ODze minis ters verheeriyken. Uit de ministrieele rede, die weereen „hoogstaangenamen indruk van kalme vastberadenheid maakte", stippen wy aan, dat minister Coiyn veel voelt voor invoering van een militievlootbeman- ning en dat hy zeer neigt tot opheffing van de Amsterdamsche werf, doch de Kamer gelegenheid tot meespreken zal geveD. Binnen enkele dagen zal het ont werp betreflende de militaire rechtariyke organisatie inkomen, waarby drie krygs- raden zulleD worden voorgesteld met burger-voorzitters. Rugpyn is een verschynsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want meestentyds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den rug zyn gelegen) aangetast zyn of bedreigd worden. De pyn kan licht, vaag, dof, onophoudeiyk of met tusschenpoo- zen optreden, zy kan van betrekkeiyk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zyn, zoodat bukken haast ondoenlijk is. Zelf3 wanneer zy het g9volg is van een gevatte koude, een slag of val mag zy niet verwaarloosd worden. By hen, die aan gewrichtspynen ïyden, iszyeen waarschuwend verschynsel, de voorloop ster van rheumatiek, jicht, zenuwpynen, heupjicht, in het kort zy wQst op licha melijke verwoesting door urinezuur. Andere gevolgen kunnen zyn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuurver- giftiging), waterzucht, niersteen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen genezen de rugpyn, omdat zy haar aantasten in haar werkelyken oorsprong: de nieren. Zy herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt ot aangedaan zyn, zy lossen op uitstekende wyzs het urinezuur op en voorkomen dientengevolge tal van gevaariyke ziekten. Te Goes verkrygb. by de hh. de Paauw Co.en te Middelburg by Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A f 1,75 voor één, of flO.— voor zes doozen. Eischt de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Bed. De Zeeuw" en ^Patrimonium*J. te G., J. K te Kr., degenen die ons ongevraagd steun wilden ver- leenen, Opmerker en 7. te Kr. Mijnheer de Redacteur, We kunnen thans wel vaststellen, dat de kritiek op het rapport van den ring Walcheren is afgeloopen we voegen er dadelijk by, dat we er goed van afge komen zyn. In de eerste plaats danken we de Red. van „de Zeeuw" dat zy het gansche rapport heeft opgenomen en daardoor ons in de gelegenheid stelde onzen ar beid kenbaar te maken. Commentaar was er niet op van haar hand. Mogen we daaruit de conclusie trekken, dat zy met de hoofdgedachte van het rapport medegaat P Onzen dank aan de Red. van «Patri monium", die een paar waardeerende artikelen aan ons rapport wydt. Da indruk die ons rapport heeft ge maakt, kunnen we, na onderzoekingen, als gunstig beschouwen. Men moet in het oog houden dat het voor Zeeland iets nieuws is op het terrein voor het sociale leven. Men is wel een beetje ver schrokken, dat Patrimonium zoo iets deedtegeiykertyd hebben we in Zeeland ODzen naam gevestigd. Dat allen h8t niet met ons eens zyn, is te begrypen, waar het misschien wel door een 10.000 personen gelezen is, en het bovendien een zaak is, die van veel beteekenis kan worden voor het sociale levenMen spreekt nu overal over Patrimonium, voorheen hoord8 men het schier niet. En nu ons antwoord aan J. te G. Dat u, waarde broeder, kruiwagen, fietsen, Jehu en Troelstra moet aan voeren, om kracht by te zetten, doet jui»t de waarde van uw argumenten verminderen. Socialisten kweeken, zeker, dat willen wij ook aan Troelstra e. a. overlaten, die kunnen dat veel beter dan ons, bovendien zullen wy ze trachten met alle macht van Troelstra af te hou den maar teveüs willen we door den toestand bloot te leggen, zooals we deden, hen waarschuwen en toeroepen„Sluit u aan by ons, want veel is er dat nog verbeterd moet word8n, maar laat u niet misleiden door den soc.-dem., die u tevens het geloof ontneemt. Dat we een yver hebben als Jehu is niet waar, nu lieten wy nog sle«hts een stuk van onzen ar beid zien, en toegestemd wordt, dat wa toestanden naar voren hebben gebracht, die niet te verdedigen zyn, en wonden openmaken doet natuuriyk altyd pyn. Want feit is, dat over het algemeen Chr. feest- en andere verletdagen niet uitbetaald worden. Is dat biliyk? Op Koudekerke doen ze het wel; deze week vernamen wy ook te St. Laurens, door middel van onzen arbeid verleden jaar gedaan. Maar waarom kan dat ook niet op andere plaatseD En hoe staat het met uitkeering by ziekte. Precies hetzelfde. Het voorbeeld in tegenstelling daarvan door U genoemd, nemen wy over, en roepen de landbou wers toe, neem daar een voorbeeld aan. Zulk een knecht zal zyn baas waardeeren, anders is het een ondankbare. Maar dit zyn nog maar uitzonderingen. U wilt de zaak vaD twee kanten bezien. Wy ook. Hetzelfde wat U schryfc over de loonen, hebben ook wy gezegd. Lees het nog maar eens. Maar noemt U nu een loon van 70 cent voor een vrouw voldoende, wy Diet. Zeker, er worden wel eens loonen van f2 f 2.50 verdiend, b. v. door aangenomen werk, maar voelt U niet dat aangenomen werk zoo schrikke- ïyk kan tegenvallen, wat gebeurt. Het voorbeeld van iets en kruiwagen laten we rusten, nu ryden ze op de fiets, zaten ze dan vroeger in de kruiwagen en kwa men ze dan vanzelf voort. Bovendien zyn het meastal de jongelui die een Sets hebben. Ook zyn ze makkeiyk om op verren afstand werk te doen en heeft men er niets mee in den zak. De weelde in de arbeiderswoningen, b9ste vriend, dat loopt wel los. Men wil de arbeiders toch zeker niet op de steenen of in het zand laten wonen, en worden de meeste mooie artikelen by het huweiyk gekocht. Dus zegt dat niets. Dat het eene gezin het beter weet te besteden, hebben weAat bestreden Men leunt ons dingen aan, die we niet gezegd hebben. We onder zochten de Ioonstandaard, meer niet. Daarop mag alleen worden ingegaan. Men zoekt zyn kracht in bykomstige zaken. Dat we voor elk kind dat geboren wordt verkwijDing bepleiten. In ons rapport staat het niet. Dus laten we ar ons nu niet over uit. Wil de Red. ons eens in de gelegen heid stellen in den komenden zomer of winter eens een artikelenreeks te sehrjj- ven over Patrimoniums beginselen voor elk terrein van het leven, dan zal biyken wat we op dit punt willen. Hiermede meenen wy J. te G. beant woord te hebben. En nu J. K. te Kr, Die heeft zooveel niet noodig. Dat wy den Naam des Heeren gebrui ken en schynbaar niet weten waarvoor.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1