NNË7 Dinsdag 21 Januari 7e Jaargang, te mms, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 94 1913 echt eHRISTELIJK- HISTORISCH ÏEBÖDEN: zaak, nstbode, Uit de Pers. De Balkan-Oorlog. Binnenland. Zonder eiwit geen leven! Uit de Provincie. delburg Destellingen in. Friesche >elen. Commissionair Middelburg 0 M S, Aardenburg. s. ider instbode, WAARDE te BRIKJES, ari 1913. werkdagen 7,30 gs 2 uuren op na 7,30. eiyks, uitgezon- !ags om 2,15; op op andere werk- 7,30 's morgens. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÈN De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. FEUILLETON. Aan den dood ontsnapt. R E C L AJ& BJ3. Februari. burg, en n W. Souburg. ffecten en es. olland-Noord- ekbank te n. ndbrieven met sn den koers Hooge, Koude- ng en Schuur, land, en 7 ge ld de Weiden Gelegen in de a. s. flinK inRelbedrijf, VLEUGEL, te sschikbaar, en tegenwoordige loetinge. lAS, A a g t e- ankomende j F. DEKKER, ,rt der te bekwa- RTENS, N. en f met Maart tOMENIJ, Pas- eiden, vraagt t aar, kunnende g- v. es Mej. VAN neken, 0 t 1 o 11 -ROTTERDAM. L3. gen 6,20; van botterdam 8 uur, 7 Jan. dan om Vrijdags geen -Verwest, Goes 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummersn 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. Ad lnterum. Aan minister Heemskerk is opgedragen tjjdeiyk ook do portefeuille van Justitie te voeren. Hjj heeft het nog al eens gedaan, toen minister Nelissèn ziek was en ontslag genomen had. Iemand met de vlugheid van geest en de opgewektheid van gemoed van mr. Heemskerk kAn tijdelijk twee departe menten beheeren. Minister Colijn doet het feitelijk ook, al heelt hij er op 't oogenblik den naam niet meer van. Vermoedelijk zal vóór de verkiezingen wel niet meer naar een nieuwen minister van Justitie worden gezocht. Over 5 maanden reeds zal blijken, of dit mini sterie blijft of dat het door een ander vervangen zal worden. Naar zoo nu en dan verluidt, zullen, hoe de uitslag van de verkiezingen ook wezen zal, sommige ministers in geen geval langer willen aanblijven. Men zegt dat van Regout, van Waterstaat en van Colijn. Laat ons hopen, dat bij gunstigen uitslag der verkiezingen beiden te vinden zullen zijn om aan te blij ven. Een rechtsch ministerie buiten hen zou in kracht ver staan beneden een kabinet met hen. Niemand mag het minister Heemskerk kwaljjk nemen, indien hy vóór Juni geen pogingen doet, om nog een nieuwen ambtgenoot voor justitie te vindeD. Werd er onder de Kamerleden gezocht, dan zou nog weer een Kamerverkiezing moe ten plaats hebben. Ea buiten de Kamer leden zullen er zeker weinigen zijn, die voor zoo korten termijn de functie op zich willen nemen. Bovendien: de begrooting van justitie is de Tweede Kamer al gepasseerd. In de Esrste Kamer zal Minister Heems kerk gemakkelijk de taak kunnen ver vullen. En vóór de verkiezingen zijn geen wetsontwerpen van eenig aanbelang te wachten, die van justie zijn uitgegaan. Al de nog beschikbare tijd is voor Talma en Kolkman. Komen er dus niet meer veranderingen, dan zal het Ministerie, dat met 9 man begon, met 7 eindigen. De Amsterd. Een mijnwerkeregeschiedenis. Bij het verdienen van het dageljjksch brood moeten sommige menschen soms groote gevaren trotseeren. Het volgende verhaal is een karakteristiek voorbeeld hiervan. Het is van een mijnwerker, die een geschiedenis uit zijn leven vertelt. Eens op een dag ging hij naar de mijn en vond, dat de machine zeer slecht werkte. Hy besloot nu in de myn af te dalen, om de reden hiervan te onderzoe ken. Bij het? licht van een myn werkers lamp, die voor aan zyn pet bevestigd was, ging hy in de lift. Hy was nog niet ver afgedaald, toen hy bemerkte, dat de lift zoó vlug daalde, alsof de kabel gebroken was. Later werd ontdekt, dat de drie duim dikke stoombuis, die naar de pomp leidde een veertien duims cylinder met twee honderd en veertig slagen in de minuut in tweeën gebprongen was op een hoogte van honderd en twintig voet beneden de grondoppervlakte en de verstikkende gol ven stoom, in plaats van in de pomp als water omhoog te worden gebracht, wer- Jiu i nauwe schacht gedreven, die geheel gevuld werd met die heete en ver stikkende wolken. De wereld verkeert in afwachting van Turkye's antwoord op den „goeden raad" der mogendheden,en morgen zal de Natio nale Vergadëring beslissen, of er nog eenmaal zal gevochten worden om de laatste o^erbiyfselen der Turksche macht in Europa Hoe zal het antwoord op de nota lui den Men zegt „verzoenend", maar voegt er meteen by, dat Adrianopel niet zal worden afgestaanen de weigering om Adrianopel af te staan zou op de vol gende gronden gemotiveerd worden ten eerste is het aantal Bulgaren in het vilajet Adrianopel klein, niet alleen tegen over dat der Moslims, maar zelfs tegen over dat der overige Christenenten tweede heeft de stad het beleg doorstaan en zal zy het verder biyven doorstaan; ten derde bevinden zich in Adrianopel de graven der Sultans, zoodat de afstand der stad het prestige van het kalifaat ten zeerste zou schaden, en ten vierde is zij de sleutel voor de verdediging van Konstantinopel. Redenen waarom de Porte weigert Adrianopel af te staan, en tegeiyk aan de mogendheden verzoekt om een stap, geiyk zy thans by haar gedaan hebben, ook te doen by de Balkan- staten, opdat men een basis van onder handeling zal kunnen vinden, volgens welke het bestaan van het Ryk niet in gevaar wordt gebracht. Want ook de eilanden kan de Porte niet alle afstaan, bepaaldeiyk niet die, welke aan de Klein- Aziatische kust zyn gelegen. Er is dus niet veel toenadering, zooals men ziet. Wel moet de meerderheid van den Turkschen ministerraad Zaterdag voor den vrede geweest zyn, terwjjl slechts enkele ministers voor de voort zetting van den oorlog waren. Hieruit maakte men aanstonds de gevolgtrek king, dat het antwoord van de Porte aan de mogendheden g6en stellige wei gering zai zyn en nog tot verdere ge dachteniswisseling aanleiding zal geven. Men zal toch eens het oor moeten leen en aan de collectieve nota, die in verband met den huidigen stand van zaken, niet te onbiliyk is, Turkye moet beseffen, dat zyn Europeesche macht is verdwenen, en dat de Halve Maan steeds zal wyken voor het Kruis. Op het oorlogsterrein valt een onrus tige geest op te merken. Het geduld raakt uitgeput. Het gerucht loopt, dat er in het laatst van de vorige week by Het overige deel van de geschiedenis is het beste mede te deelen in zyn eigen woorden //Hoewel het een langen tyd duurt om deze ontzettende afdaling te beschrijven, duurde het in werkeiykheid slechts wei nige seconden voordat ik my voelde nederdalen in een wolkenmassa van on- draagiyke hitte. Ik werd bovendien dui zelig van de snelle vaart der lift en trachtte het teeken voor ophalen te geven, maar verloor by deze poging den hamer. Een oogenblik later werd myn lamp uitge- bluscht door de aanraking met den dich ten stoom en voelde ik myzelf door de dikke duisternis naar beneden vallen, zooals 't my toescheen, een wissen dood tegemoet. Myn gezicht allereerst onder vond de uitwerking van de ondraagiyke hitte en byna voor ik my zelf er eigeniyk rekenschap van gaf, wat er met my ge beurde, voelde ik ook het schroeien van myn vleesch, welk pyniyk gevoel het volgende oogenblik zich over het gansche lichaam, tot in de toppen der vingers, verspreidde. Ik stortte zóó snel naar beneden als de lift maar dalen kon en hoewel ik op dat oogenblik niet wist wat er met de pomp gebeurd was, begreep ik toch wel dat deze val in zulk een hel van stoom, myn dood zou beteekenen. Zonder I Tsjataldzja schermutselingen plaats had den tusschen Turken en Bulgaren. Het j geduld van de strijders te velde wordt jj wel op een zware proef gesteld. Blijk baar zag men niets liever dan dat de vyandeiykheden spoedig hervat werden. Griekenland heeft weer van zich doen spieken. Is de Turksche vloot vernietigd Het is wel beweerd van Grieksche zjjde, doch een telegram uit Konstantinopel meldt, dat de vloot voltallig in de Dar- danellen is teruggekomen. Ra, ra, wat is dat Wel staat het vast, dat er een hevige stryd is geleverd, van 2 uur's ochtends tot half zes. Wegens de meerderheid in getal van de Grieksche vloot trok de Ottomansche zich in de Dardanellen terug. Aan beide zyden moeten de ver liezen aanzieniyk geweest zyn. Drie Grieksche oorlogsschepen zyn ernstig beschadigd geworden, terwyi twee Turk sche kruisers buiten gevecht gesteld moesten worden. Van een derde is de brug vernield. In Belgrado gaat men voort de wereld te vergasten op berichten over de Oos- tenryksche mobilisatie in de streken der monarchie, grenzend aan Servië Montenegro en Rusland. Er zou volgens een blad van Belgrado een leger van niet minder dan 200,000 Oostenryksche soldaten in Bosnië op de been staan, gereed, om, zoo noodig, Servië binnen te rukken of Montenegro te bezetten. Natuuriyk zullen zulke berichten wel wat overdreven zyn wanneer waren Servische berichten niet overdreven 1 maar aan den anderen kant is het toch zeker waar dat de monarchie in die streken niet denkt aan décnobiliseeren, en dat beduidt dat men in Weenen het gevaar voor verwikkelingen naar aanleiding van Servië en Montenegro nog al tyd niet geweken acht. Zeer begrypeiyk trouwenszoolang de grenzen van Alba nië niet vast staan, en dat kan nog langen tyd dureD, biyft dat gevaar bestaan. Johannes de Rijke, f Gisternacht is te Amsterdam op 70-jarigen leeftyd over laden de heer Johannes de Ryke, de Nederlandsche ingenieur, die zich heeft bekend gemaakt als de uitvoerder van groote werken op waterbouwkundig ge bied in het Verre Oosten. Onder meer legde hy de haven van Osaka aaneen groot aantal jaren fungeerde De Ryke als adviseur van het Japansche depar- een oogenblik te aarzelen, greep ik de eenige kans, my geboden, aan en deed den sprong in dë ruimte, terwyi de lift haar weg naar beneden volgde. De kans stond honderd tegen ééD, dat ik géón houvast zou kunnen krygen en in de watermassa terecht zou komen. Maar de kans bestond toch dat ik de koudwaterbuis der pomp zou kunnen vastgrypen om zoo in staat te zyn my daar tegen op te werken tot een punt, vanwaar ik gered zou kunnen worden en eveneens bestond de kans,dat ik de getande kabels zou kunnen grypen. In de twee andere hoeken was niets om my steun te gevenin de eene was de heetwaterpyp der pomp, in de andere was in 't geheel niets waaraan ik my zou kunnen vasthouden. Maar.... na den sprong kwamen myn handen in aanraking met de stoompypDe gewaarwording, die ik toen ondervond, is het beste te vergeiyken met de aanraking van 6en roodgloeienden pook, maarik bleef vasthouden 1 De drie duim dikke pyp brandde zich in het vleesch van myn handen en het leer van myn schoenen was geen voldoende bescherming voor myn voeten. Ik had de stoompyp vastgegrepen ongeveer honderd voet beneden de aardoppervlakte en niet meer dan 20 voet onder my hoorde ik de doffe stoom- tement van binnenlandsche zaken, spe ciaal voor de afdeeling waterstaat. Op gevorderden leeftyd in het vaderland te ruggekeerd, viel hem de eer te beurt, door de gezameniyke mogendheden te worden belast met de uitbaggering van de Warig-Poe by Shanghaihierby had hy, tengevolge van intriges, veel tegen werking te ondervinden, zoodat hy na afloop van zpn vyfjarig contract al te gaarne repatrieerde. Verschillende regeeringen beloonden De Ryke's verdiensten met de uitreikiüg van hooge ordeteekenen. Zoo overlaadde Japan hem met eerbewyzen en schonk hem de hoogste orde van dien staat. Van den koning van België ontving hy de Lsopold-orde, terwyi De Ryke door onze regeering begiftigd werd met het officierskruis der Oranje Nassauorde en het ridderlint van den Nederlandschen Leeuw. Voor zyn vertrek naar Japan was De Rijke verbonden aan de Kanaalmaat- schappy en heeft toen o.a. een yverig aandeel genomen by de totstandkoming van de sluizen by Katerveer en van Schellingwoude. Stoere Zeeuw als hy van huis uit was, kenmerkte de overledene zich door groo- ten eenvoud. Hoewel aangesloten by de anti-revolutionaire party, hield hy zich op 't gebied van practische politiek steeds op den achtergrond. Typografsmtaking. De firma de Bussy heeft 100 binders gedaan gegeven, we gens gebrek aan werk. Het Hbl. deelt mede, dat tengevolge van de staking der typografen te Am sterdam een andere vry talryke categorie arbeiders zonder werk dreigt te komen. Verschillende boekdrukkerspatroons heb ben Zaterdag j.l. hun binders met 14 dagen opgezegd. Deze opzegging is niet een onderdeel van den stryd, doch slechts een gevolg daarvan. Onderscheidene pa troons verklaarden n.l. dat, indien het conflict in het typografenvak voor dien tyd opgelost zou zyn, de opzegging zou worden ingetrokken. In de afgeloopen week heeft, volgens de N. R. C. het aantal aangegeven rood vonk gevallen te Amsterdam 72 bedragen. Een Bonsveldiaaneche Kiesvereeni- ging. De te Ommen opgerichte Kiesver- eeniging vertoont andere neigingen dan aanvankèlyk verwacht. Eigeniyk bevat deze kiesvereeniging die elementen, wel ke men vroeger in den Christ. Hist. Kiezersbond zou zoeken. De Ned. zegt er van Men is orthodox-Hervormd, voor- ontploffingen, door bet ontsnappen uit de gebroken leiding. Ik voelde de heete pyp tot op de beenderen van myn han den en voeten inbranden en het vleesch van myn gezicht bladeren. Het was don ker, pikdonker in de schacht, maar ver, boven, zag ik een kleine lichtoppervlakte, die de opening van myn „graf" aangaf. Duim voor duim werkte ik my nu naar boven het vleesch van myn handen, voeten, armen, beenen, ja* van myn ge- heele lichaam werd voortdurend ge schroeid door de aanraking met de gloeiende pyp, terwyi de atmosfeer rondom my verstikkend heet was door den ontsnappenden stoom. j Toen ik tot ongeveer veertig voet beneden de oppervlakte der aarde was gekomen, begon de houten bedekking der pyp en toen ik verder reikte werd ik van myn houvast aan het heete metaal bevryd en hield my vast aan het koelere hout. Maar op ditoogenblik had ik alle besef om dit te gevoelen verloren en dikwyis verwonder ik my er over, welke sterke macht myn vin gers in staat stelde om telkens weer verder vast te grypen, zelfs nadat als het ware de spieren waren weggebrand en alleen de beenderen nog waren overgebleven. Van het begin der hout bedekking klom ik omhoog tot twintig al sterk „tegen Rome", men yverds voor den heer Bicbon van IJselmonde, doch acht zich in dezen teleurgesteld, nu hy het bestaansrecht der coalitie erkende. Daartegenover wilde men den invloed tegengaan van openbare onderwyzers in het district, die vele orthodox-Hervorm den naar links trekken. Hoewel de naam van mr. Van der Laar genoemd is zou men eigeniyk veeleer in iemand als dr. Bronsveld den man zyner keuze zien, omdat men de beginselen der Car sociale party niet wenscht te aanvaarden. Volgens het gezegde van den bekenden en populairen dr. Dekker is het men- scheiyk lichaam een eiwitmachine, die met vat en koolhydraten gestookt wordt. Evenals alle machines is ook de mensche- ïyke aan siytage onderhevig'en al wordt er nog zoo lustig met vet en koolhydraten gestookt, de siytage der machine veroor zaakt, dat zy niet werkt zooals behoort. Deze siytage openbaart z;ch door een ge voel van zwakte en neerslachtigheid. Er hapert iets aanHarder stoken, meer smeren met opwekkende middelen als alcohol, bouillon, koffie, thee, cacao, helpt niet. Het eenige wat baat, is het herstellen der siytage door een krachtiger toevoer van eiwit, het materiaal waarvan de ma- chinedeelen gebouwd zyn. Die krachtige toevoer van zuiver, direct opneembaar, direct herstellend eiwit ge schiedt,naar 'c oordeel van meer dan 15.600 artsen, het best door het gebruik van Sanatogen. Sanatogen herstelt in den waren zin des woords, wanneer er iets aan den toestand van gezondheid hapert, wanneer de menacheiyke machine door te harden arbeid, door te groot krachts- verbruik versleten is. Daarom is het dan ook het middel by uitnemendheid by bloedarmoede, zenuwachtigheid, uitput ting, na ziekten enz., want zooals een van Europa's beroemdste medici,prof. von Noorden te Weenen; zegt: „Sanatogen bevordert krachtig de eiwitaanzetting.'' Sanatogen is by alle apothekers en dro gisten verkrygbaar in verpakkingen van af fl.— Middelburg. Hoewel de gemeenteraad alhier f220.000 heeft aangeboden voor den bouw van een nieuwe kazerne, indien het garnizoen dan met één bataljon werd voet beneden de opdervlakte, waar het van boven neersypelend water het hout zoo doorweekt en glibberig had gemaakt, dat het niet mogeiyk was verder te klimmen. Ik schreeuwde wanhopig en nu verscheen het hoofd van een man aan de eeDe zyde der vierkante luchtopening boven my. Nooit zal ik den aanblik van zyn ge* laat vergeten „Wat voer jy daar uit t vroeg hy kalm. „Werp my een touw toe,ikbezwykl" hygde ik. Een minuut lang staarde hy my stom verbaasd aan, maar maakte geen aan stalten my met een touw te hulp te ko men. Inplaats daarvan verliet hy de ope ning van de schacht en ongeveer een mi nuut later bemerkte ik aan een zekere spanning van den liftkabel, zichtbaar in het halfduister der mynschacht voor my, dat hy bezig was de lift omhoog te doen gaan en wel met een angstwekkende snel heid. Was de lift met my in aanraking gekomen dan zou ik onvermydeiyk van myn standplaats zyn weggeslagen. Weer voerde ik een waagstuk uit. Ik sprong in de richting van den kabel en sloeg myn armen er omheen. Toen ving de lift my op en kwam ik tot het besef, dat ik gered was." Fr. Dbl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1