No. 91 1913 Vrijdag 17 Januari 27e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bplad. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Veere's Tempel. RECLAifflB. Ernstige gevolgen, Binnenland. Uit de Provincie. Middelburg. Gisteravond werd in de openbare vergadering der Gezondheids commissie h9t verslag over 1912 uitge bracht. In dit verslag wordt herinnerd aan het verschil van meening over de rekening 1911 en de begrooting voor 1913 tu?schen de commissie en den ge meenteraad. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers. 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN I van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1 —10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 17 Jan. 1913. Stakingsrecht. Wanneer men tegenwoordig oversta king spreekt, dan denkt men aanstonds asn plotseling collectief ophouden met werken door een personeel, by wyze van verzet. Zóó zjjn de stakingen aan de orde van den dag. De typografenstaking te Amsterdam wordt thans druk be sproken en levert overvloedig stof voor de dagbladpers. Te Rotterdam wordt nu door de slepers en voerlieden een sta king voorbereid, die de geheele Rotter- damsche haven wil treffen. Te New- York heeischt groote beroering in het confectiebedrijf en het spreekt, dat men ook daar zijn toevlucht neemt tot staking. Men houde ons ten goede, dat wjj ons tot deze drie voorbeelden be perken. Het zij genoeg, om aan te toonen, dat de werkman een „wapen* me9nt gevonden te hebben, waarmede hij met den werkgever steeds een „eerlijken strijd" kan voeren. We bespreken hier niet nader het recht om te staken, doch willen slechts wijzen op een theorie, waarmede tegenwoordig aan de staking een heel ander karakter ge geven wordt. StakiDg is geen dienstver breking, beweert men. Wel neen, 't is slechts onderbreking van het dienstver band. Men heeft deze valsche theorie echter niet te aanvaarden, en de wet kent ze dan ook volstrekt niet. Wanneer er een dienstverband bestaat, is de ar beider ongetwijfeld verplicht den hem opgedragen arbeid te verrichten. Wille keurige onderbreking vindt men niet in de wet gesanctioneerd. Om van het dienstverband bevrijd te zyn, heeft men behoorlijk den opzeggingstermijn in acht te nemen. Staakt de arbeider dus plot seling, dan doet hij dat ondanks het be staande dienstverband. Niettegenstaande dit aanwezig is, „weigert (hij) hardnekkig te voldoen aan redelijke bevelen of op drachten". Het spreekt dus vanzelf, dat de werk gever in een dergelijk geval gerechtigd is zijnerzijds aan het verband onmiddel lijk een einde te maken en den werkman op staanden voet, zonder inachtneming van eenigen termijn, te ontslaan. Enkele zaken, die gister ter sprake kwamen, noemden we reeds. Omtrent ver schillende zaken kon minister Coljjn zich niet [uitlaten, aangezien hij het spoedig te verwachten rapport van de staatscom missie inzake het militair ODderwijs moet afwachten. Over het al of niet voortbe staan der Cadettenschool valt dus nog niets met zekerheid mede te deelen, en de heer Ter Laan moest dan ook nog wat geduld hebben. Met grootagebeimzinnigheid is o.a. be handeld art. 158, de post voor geheime uit gaven ad f 2500..De heer Ter Laan wilde er meer van weten en verzekerde, dat de Kamer dien post niet zou aanvaarden. Waar was de post onvoorziene uitgaven dan voorP De minister evenaarde in soberheid van mondelinge toelichting de Memorie van Antwoord. De post kan niet zoo geheim zijn, of de Kamer stelde volle vertrouwen in de regeering. Met 75 tegen 6 stemmen werd het betreffende artikel aangenomen. De sociaal democraten stemden natuurlijk tegen. Ook de libe rale afgevaardigde van Hoorn, de heer de Jong. Da officierspensioenen worden gewoon lijk nog ai eens door hat volk genoemd om de tegenkanting tegen de verplichte ver zekering te verklaren. Men stelle zich gerust, 'tls waar, de verhoudingscijfers van de soldijen en tractementen en de pensioenen zijn niet billijk. De heer Ter Laan mocht daarop wijzen. Da Minister deed daarom dadelijk de toezegging om voor juiste verhoudingscijfers zorg te aragen. Eindelijk kwam de Oorlogsbegrooting in stemming. Het resultaat was niet meer twijfelachtigvan het vertrouwen in de regeering was reeds blijk gegeven. Met 47 tegen 19 stemmen werd dan ook Minister Colfln's Oorlogsbegrooting aangenomen. Hier volgen de namen der tegenstem mers: VliegeD, de Jong (Hoorn), Dolk, Treub, Roodhuizen, Borgesius, de Mees ter, Bos, Ter Laan, Teenstra, Eland, Ver hei, Schaper, van Hamel, Helsdingen, Jannink, Drucker, Marchant en Roes- singh. Voor stemden de geheels rechterzijde en de heeren van Karnebeek, Tydeman en de Jongh (Rotterdam). Moet aan de regelende organen, in casu de gemeentebesturen, eenige beper king in hunne bevoegdheden worden af gelegd P Dez9 vraag stelde onze anti revolutionaire afgevaardigde, de heer Van Lijnden van Sandenberg. Hij wasechter wat huiverig, om daartoe over te gaan. Wel was hi van oordeel, de heer Lim burg heeft ook indertid dit standpunt verdedigd, dat een scherp repressief toe zicht noodig wordt op de zich steeds meer uitbreidende handelingen van de gemeentebesturen. Wat doen evenwel de colleges van toezicht, meer en meer gaan ze verordeningen samenstellen voor zekere materies, geheel in strid met het beginsel der autonomie van de gemeente besturen. De heer Van Linden van Sandenberg wist in dit verband op verschillende leemten in de Gemeentewet, welker voor ziening gedeeltelik door Grondwetsher ziening moet worden voorafgegaan. Gede- puteerde Staten moeten een meer uit gebreid toezicht uitoefenen. De heer Fleskens (r.k.) bracht de reg6e- riDg dank voor het wetsontwerp inzake de pensionneering van de gemeente ambtenaren en hun weduweD en weezen, welk ontwerp met blidschap in de Kamer en daarbuiten begroet zal worden. Verder sprak hi de hoop uit, dat de minister zin volle aandacht zal bli ven widen aan een betere bezoldiging van de gemeente-poli- tie. Tal van gemeentebesturen kennen ten deze hun plicht niet, of willen dien niet kennen, want zi geven geen salaris, maar meer een gratificatie of een tegemoet koming. Men eischt een goede politie, mannen van kennis en ontwikkeling, van een ongerept gedrag, en met iver voor hun taak, goed Maar laat men dan begin nen die menschen goed te betalen. Aldus op forschen toon de heer Fleskens. Verder wees deze afgevaardigde op de urgentie van een herziening der drankwet, die niemand zou bevredigen. Da heer Vliegen (s. d. a p.) heeft de vrijzinnigheid aan zich verplicht. Althans de liberale N. R. C. noemt dezen spreker het eerst om zijn „critiek op de wijze, waarop in den iaatsten tijd eenige be moeizieke burgervaders de tooneelcen- srur hebben toegepast." Dat noemt men nu een „degelijke" redevoering, dat over dreven of valseh geschetter over gevaar voor de vrijheid, gevaar voor onze kunst. Die „bemoeizieke burgervaders" outleenen deze bemoeizucht heusch niet aan zichzelf. Wat zou er van de hand having van 188 der Gemeentewet over blijven, wanneer „kunstproducten als Allerzielen en De Meid openlijken alom hun intrede mochten doen? Avondvergadering. In de Avondvergadering kwam aan de orde hoofdstuk XI (koloniën.) Hierover werden geene algemeene beschouwingen gehouden. De kolon.aie huishoudelijke begrooting van Suriname werd niet erg welwillend ingehaald. De heer van Veen, om een rechts afgevaardigde te noemen, wees er op hoe veel SuriDame ons reeds gekost heeft en hoe weinig het geholpen heeft. De heer de Waai Malefijt trachtte de bestrijders wat milder te stemmen. Men moet het niet voorstellen alsof de toestand in Suriname en ook in Curagao zoo hopeloos is, dat elk voorstel vooraf al veroordeeld is. Deze post is echter vooralsnog een twijfelachtige. Verlaten't Oud vermogen Van d' ouden glans beroofd, Weemoedig, schier bewogen, Uw forsch-geltjnde 'bogen Verheffen 't reuzenhoofd Nog immer naar der zonne Wijd-opgeploegde baan, Naar 't veld der starrenbronne, O, zilv'ren lichtenwonne Naar 't bleeke pad der maan. Nog immer. - Trotsehe Grijze! Bij Al wat u ontviel, Een vrome, macht'ge, wijze Meer dan één zielsgepeize Verblééf uw diepe ziel Zoo menig stille bede Op 't steentapyt geslaakt, Gestameld op de trede Van uw gewaden vrede, Wordt door uw hart bewaakt. Zijn niet een reeks van tranen, Door heil of druk geweend, Vertolkend rijzen, tanen Van toen-gevierde vanen, Als op uw hart versteend P Uw zeilen zijn verdwenen Der tijden stormrumoer Joeg macht en welvaart henen, Niets kunt gij meer vereenen Slechts hier en daar een roer. Uw grooten, zie! zij slapen En marmer dekt hun asch, Waarboven naam en wapen, Door beitelstift geschapen, Tuigt wiens het wapen wAs. Hun schatten, schoonen, spelen Vervaagden rond' uw kleed O wil het niet verhelen In uw verweerd' abeelen Torst elke stam zijn leed. Hoe zacht ook mij gefluisterd Toen 'k m'm uw bogen boog, Uw smart, ik heb beluisterd: Ja 1 wat uw glans verduisterd' Drong mij een traan naar 't oog. U doet de heimwee klagen Mijn erfmijn schoonmijn goed l" U doet „het gister" vragen „Waar zijn de weeldedagen „Die juichten aaD mijn voet? „Van klo8ke voorgeslachten, - De makkers mijner jeugd „De verre zonen smachten, „Als somb're najaarsnachten, „Naar dageraads geneugt. „Mistroostig zijn mijn ouden, „Gebroken is de kracht „Van jeugd en breed gebouwden, „Wier vaderen mij 'schouwden „Als baken van hun macht. „Verlaten! ganseh verlaten! „Geen dundoek siert mijn pias, „Geen lied mijn doodsche straten „O! mij is niets gelaten „Van Al wat eertijds was „Mocht ik het hoofd maar nijgen „En sterven't waar my wis „Een weldaad bij het hygen „Naar leven om te zwijgen „Van heimwee droefenis." Vergank'iyk! is de klange Van Aller eeuwen uur Als is 't u, grijsaard, bange, Hef 't breede hoofd toch lange Nog naar het lichtazuur, Naar 't ongerept daarboven, Dan zult g'in pijnend lot Nóg kunnen danken, loven Met stillen blik naar boveD, Naar 't wakend oog van God! Bedenk, gy hebt genoten Van véél wat u geviel En aaD uw voet gesproten Zy nu dan onverdroten, Zy stille, reuzenziel. Bedenk, zoo menig keere Verduisterde e8n pad Van grootheid, roem en eere, Wyi aller heeren Heere Het düs gewezen had. Wie weet wie zal het wagen Gods paden te betreen Zal wéér uw zonne dagen En meerd'ren glans nog dragen Dan in 't versteend verkêo. Op Walcheren's getrouwen Op l Sehelde's fiere Zeeuw De handen uit de mouwen En dan op God betrouwen Als op zijn kracht de leeuw. Vernieuw om d'oude reuze Zyn lang verbleekt gezag; De vendels zijner leuze, De zangen zijner keuze: De zonnen van zyn dag! SWEERS. Noordwyk a. Zee, Oct. '12. HJdt gij aan rugpijD, hoofdpyn, duize ligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeidheid reeds 's morgens by bet opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de scha leiyke onzui verheden uit het bloed afscheiden. Da gevolgen hiervan zijn verschillend naar gelang van het gestel van den ïyder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. By eenigen tasten zy de spieren en weefsels aan en veroorzaken zy pyn in den rug, de zydeD, de schouders, de armen of boe nen, en zwellen de gewrichten op (rheu- matiek, jicht, ischias, zenuwpijnen.; By anderen kristalliseeren de onzuiverheden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aangeduid door troebele of be slagen urine, bezinksel in het water, het welk de urinewegen aantast en leidt tot pyn in den onderbuik, voortdurende aan drang tot loozing, branderige pijü, ver stopping der urinewegen en later tot nier steen. Ook kan het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polseD, beenen enz. ge vormd worden (waterzucht,) terwijl het ook kan voorkomen, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie.) Die eenvoudige, verwaar loosde rugpyn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke ver zorging is derhalve noodzakelijk by het optreden der eerste verschijnselen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stellenbaar in staat om voort aan volkomen alle schade iy ke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Goes verkrijgb. by de hh. de Paauw Co.en te Middelburg by Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt v. postwissel A f 1,75 voor één, of flQ.— voor zes doozen. Eischt de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. franco ontv. H. M. de Koningin-Moeder is, na ge- ruimen tyd Haar paleis niet verlaten te hebben, eergisteren in een dicht rytuig uitgereden. Gister bracht H. M, een be zoek aan H. M. de Koningin. Het aantal werkloozen in de dia mantindustrie te Amsterdam bedroeg van 5—11 dezer 3201, tegen 3260 in de voorafgaande week. N. R. C. lypografemtaking. In verband met het bemiddelingsvoorstel van den Ned. Boekdrukkersbond, zal van detusscheD- komst van de Kamer van Arbeid voor- lcopig nog geen gebruik gemaakt worden. Op de eerste Schippersbeurs van dan Volksbond tegen drankmisbiuik te Gorinchem werden in het. jaar 1912 aan- gsaomen 719 schepen met een gezamen- lijken inhoud aan 65.339 toD, tegeneen totaal vrachtcyfer van f 54.041. Gedurende den verkiezingsstrijd, zoo lezen we in de N. R. C., geven de vrij zinnigen te Dordrecht een weekblad uit, onder den naam Tborbecke. Wegens de ineensmelting van de departementen van oorlog en marine zyn thans twee wetsontwerpen verschenen, welke de gevolgen van die ineensmelting tot het nieuwe departement van defensie regelen. Met 1 Juni zal de nieuwe toe stand intreden. De titel is gekozen in overeenstemming m9t dien van het 8ste hoofdstuk der Grondwet. Bij de algemeene beschouwingen wordt gewezen op de statistiek het vorig jaar in het verslag opgenomen, biykt dat de sterfte te Middelburg niet zeer groot is, maar toch vraagt onder anderen het aantal offers door den dood opgeëischt aan tuberculose en enteritis (beneden 2 jareD) zeker de aandacht der commissie, waar het niet onwaarschijnlijk is, dat de volkshuisvesting daarby invloed uitoe fent, heeft de commissie de woning verbetering krachtig ter band genomen. Id het afgeloopen jaar werden er 358 kinderen levend geboren en overleden er 225 personen. In 't gasthuis werden verpleegd 560 patiënten met 18769 ver- pleegdagen van 't verpleeghuis waren deze eyfers successieveiyk 203 en 1926. Onder verschillende klachten wordt als merkwaardig genoemd een van een bewoonster van een bovenhuis over een pakhuis benedeD, dat door een drogist wordt gebruikt en dient tot bereiden en bewaren van verfwaren en genees middelen, enz. Het bleek dat het beneden- buis aan een anderen eigenaar behoort als het bovenhuis. Aan de klaagster is medegedeeld, dat deze zaak zoo lang niet overtuigend is gebleken dat er nadeel ontstaat voorde volksgezondheid, niet behoort tot de com petentie van de gezondheidscommissie dat ook het vak dat er beneden wordt uitgeoefend niet door de commissie kan worden verbodendat de eigenaar dei- bovenwoning maar moet zorgen dat de vloer van die woning tevens dus de zolder van de benedenwoning behoor- Hjk dicht is, zoodat de stank niet meer door kan dringen. Het bleek, dat de wenken om kleine verbeteringen aan ts brengen door ver schillende eigenaars van huizen op prijs werden gesteld; in[24 perceelen werden op die wijze veranderingen aangebracht. Twintig woniDgen werdenop advies der commissie onbewoonbaar verklaard. In de vergadering van 17 October werd behandeld een scbryven van den heer Hoofd-inspecteur houdende mede- deeling dat er door eene commissie in deze provincie een onderzoek zal wor den ingesteld naar de verpleging van kraamvrouwen en zuigelingen eD zulks met het oog op het groot aantal kinde ren dat, nog geen jaar oud, in Zeeland overlijdt. Z. H. E. G. gaf in overweging daarvoor gedurende 4 jaar te begin nen met 1914 jaarlijks een bedrag van 200 gulden beschikbaar te stellen; waar de voorzitter lid dier commissie is, werd hem verzocht, in de in Decem ber met den heer Hoofd inspecteur te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1