No. 87 1913 Maandag 13 Januari 27e Jaargang Verkooping. Goeden, NIEUWSBLAC VOOR ZEELANB. IELS HISTORISCH GHRISTELIJK- en Kalfkoe, eibijbel, BAURDOUX, :oop Januari 1913, I erkoopin IS Juuari 11, De Balkan-Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. ende prijzen, int Schrijfbureau, w. neervgort □open: i erkoopen 14 Januari 1913, 14 Januari a. 3., g 15 Januari a. s., j 15 Januari a. s., 17 Januari a. s., 17 Januari a. s., tarkooping. Januari 1913, op en: arty nieuwe n Loopvar- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTINTllN bij JAC. DE VOGEL sland. URGf B 22, VAN BE VREDE zal op uur, in de Prina 'tes, in het openbaar open: Bedden, Matras, n, Banken, Kachels, ren kunnen worden laartoe aan te mei per Babtelse. W. NEER VOORT te 1, ten verzoeke van ietee te Baarland, II uur, in de her- Traas te Baarland, larland, kad. bek. groot 02.01 Aren. m het perceel, dat chtigen is, uiterlp jen te bekomen ten amden Notaris P. A. VER VA AT iet café „de Linde- kerke, 3hr. Roose te Oost- [dhr. Verbase te GTE te Souburg et dorp Koudekerks, dorp Biggekerke, ifde en geploegde libben. HOLLMANN zullen h 10 uur*, aan de d. Modderkreek», dhr. Tilroe, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers. 0.05 18 Jan. 1913. Al te grappig. De Unie-liberalen willen Staatspension- neering zonder premiebetaling voor lie den van 70 jaar. Tegenover hen staan de Christelijke partyen, die pensionnee- ring met premiebetaling willen voor allen van ten minste 50 jaar af, die niet meer werken kunnen. Ter verdediging nu van die pension- neering zonder premiebetaling wees zelfs Mr. Goeman Borgesius er in z|jn district op, dat Ministers die aftraden, en hun volle 4 jaar hadden uitgediend, wel f 4000 pensioen uit de staatskas trekken. Dit moest natuurlijk wel den indruk maken, alsof de oud-ministers dit pensi oen hadden, zonder premiebetaling. Toch weet ieder dat dit juist omge keerd het geval Is. Een Minister betaalt 'sjaars 12 maal 50 gulden premie. Ruim f 600. Da hoogste premie die betaald wordt. Maar het mooiste van het geval is, dat de premie, door staatsambtenaren be taald, zoo hoog ls, dat er eenige jaren geleden zelfs een kolossale som in kas te veel was. Niet alleen betaalde de Staat daar geen cent bjj, maar de gezamenlijke ambtenaren hadden zelfs veel meer op gebracht, dan voor hun gezamenlijk pen sioen noodig was. Ze hadden dus niet alleen premie be taald, en geen cent uit 's Lands kas ge noten, maar zelfs het potje waarin hun promiön gestort zijn, doen overloopen. Van Staatspensionneering is alzoo bij een oud-Minister, of welken Staatsamb tenaar ook, geen sprake. Het ls zelfpen- sioneering door inhouding van verdiend salaris. En zegt men dat een oud-Minister dan toch meer ontvangt dan hij inbrengt, zoo is 't antwoord, dat dit bij alle premiepen- sioneering zoo is, omdat er zooveel per sonen meer zijn die betalen, dan die trekken. En ook vergete men niet, dat een Mi nister steeds uit een bezoldigde betrekking geroepen wordt, die, als hij aftreedt, immers niet meer voor hem open staat. Zelfs zegt men, dat wel eens een Kabi netsformateur met het oog hierop voor het aanbod van een portefeuille bedankt heeft. Voor de waarheid kunnen we niet instaan, maar verhaald wordt het. Ook hier alzoo volslagen gemis aan ernst. Een grapje, en niets dan een grapje, ter misleiding van het publiek. De Standaard. Om nog eens terug te komen op de Londensche vredesconferentie, men kan niet zeggen, dat er steeds zakelijk en met bekwamen spoed is onderhandeld. Een Russische schrijver heeftin een Engelsch blad met het getalm der gezanten aldus den spot gedreven. Eerste dag. Resjid pasja (hoofd van het Turksche gezantschap) komt ademloos van Konstantinopel te Londen aan, niet in staat tot het doen van zaken en vraagt uitstel. Goedgekeurd. Resjid gast naar bed. Tweede dag. De afgevaardigden bezoe ken Resjid, vragen hoe hij 't maakt en smeeken hem zich te sparen. De Euro- peesche pers voorspelt vrede. Vjjfde dag. Resjid pasja woont de con ferentie bjj. De Grieksche afgevaardigden niezen en alle andere afgevaardigden ïeggen„Gezondheid", behalve Resjid Pasja, die daartoe geen instructies van zijne regeering heeft en permissie vraagt een bode naar Konstantinopel te zanden. Eenparige verdaging. Tiende dag. De Turksche koerier, tot dusverre door influenza opgehouden, maakt zich gereed Londen te verlaten. Voldoening van alle afgevaardigden. Vijf en twintigste dag. Resjid pasja kondigt aan, dat de koerier op de terug, reis is. Wedeizjjdsche gelukwenschen. Drie en dertigste dag. Koerier arriveert met instructies voor Resjid Pasja, die het ontwerp van 's werelds nieuwsgierigheid zijn. Twijfel. Hartzeer. Vijf en dertigste dag. Resjid pasja zegt plechtstatig tot het hoofd der Griek sche gezantschap «Op uw gezondheid Aigemeene vreugde. Vredesvoorspellin- gen in de pers. Veertigste dag. De conferentie begint met een maaltijd van plumpudding en biefstuk. Na afloop wisselen de afge vaardigden handdrukken. Optimistische pers-artikelen. Een en veertigste dag. Resjid pasja ernstig ongesteld, smeekt om uitstel. Toegestaan. Vjjf en veertigste dag. De afgevaar digden geven hun visitekaartje bij Resjid pasja af. Openbare instemming. Vijftigste dag. Resjid pasja gaat even naar de conferentie. Aanvaard geluk- wenachen. Een en vijftigste dag. Officieele maal tijd ter eere van Resjid pasja's herstel. Afgevaardigden veriaten St. James Palace arm in arm. Uitbarsting van publieke vreugde. Lange artikelen in de pers. Vrede schijnt verzekerd. Vier en vijftigste dag. Plechtige ope ning der eonferentie. Resjid pasjastaart verbijsterd, als het woord „vrede" wordt genoemd. Hjj zet uiteen onder den indruk te zijn geweest, dat men voor het regelen van e8n internationalen voetbalwedstrijd bijeen kwam en eerst zijn regeering te moeten raadplegen, voordat men verder gaat. Afgevaardigden verlangen, dat de koerier ditmaal niet te voet gaat maar per rijtuig. Resjid pasja neemt op zich hem het traditioneele vervoermiddel te verschaffen. De koerier vertrekt met een span buffels. Andermaal is het St. James Palace in stilte gehuld. Tot zoover de geestige beschouwing van dsn Rus. Doch hij had er nog aan toe kunnen voegen Honderdste dag. Het vredesverdrag gateekend. Dr. Daneff (hoofd der Bul- gaarsche delegatie) en Resjid pasja, om helzen elkander innig. Alle afgevaardig den verlaten Londen, overspannen met grijze of grijzer haren en een beslagen tong. Europa schept ruimer adem. Na deze scherts, satire of hoe men het noemen wil, volgen enkele nuchtere feiten, die ons echter halaas niet veel verder brengen met betrekking tot den stand van zaken-, De nota, door de ge zanten te Londen opgesteld, is Zaterdag naar Konstantinopel gezonden. De mogendheden hebben het werk van de conferentie overgenomen. Aan de eenstemmigheid van de afgevaardigden is nu veel gelegen. De. zinspeling van eenige bladen op nog bestaand verschil van meening aanvankelijk is blijkbaar niet alles naar wensch gegaan wordt niet van pas geacht op een oogenblik, waar de wil van Europa, dat er vrede zij, in een gemeenschappelijk optreden aan den dag komt. Enfin, heerscht er volkomeD eensge zindheid, zooveel te beter. In Albanië doet men maar alsof er geen wapenstilstand bestond. De Turken en de Montenegrin en hebben daar nog voortdurend kloppartijen. Vrijdag hebben de Turken een uitval gedaan uit Tarabosj in de richting van Obliko (ten zuiden van de stad). Toen de Montenegrljnsche vooruitgeschoven posten en het centrum van de Zuiderdivisie werden aangevallen, openden zy een hevig vuur. Be Turken moesten het onderspit delven. In wan orde vluchtten zij, talrijke gewonden op het slagveld overlatende. De Montegry- nen moetan slechts onbeduidende ver liezen geleden hebben. In de Egeische Zee valt niets bijzonders voor. Be Turksche vloot laat zich nu en dan eens zien, manoeuvreert wat heen en weer, om weer gauw in de zeestraat te verdwijnen. UITGAVE DER FIRMA'S EN Minister E. R.H.Regout is Zaterdagavond uit Nizza in den Haag teruggekomen. Hoewel de toestand van mr. Regout ern stig genoemd moet worden, had de lange reis hem niet te zeer vermoeid. Mr. R J. H. Pa tij n, afgevaardigde voor Zierikzee, heeft zyn interpellatie betreffende het onderhoud van water staatswerken op Scbouwen, tot het hou den waarvan hem op 22 December 1911 verlof werd verleend, ingetrokken. Het Vaderland, aan welk blad we dit bericht outleenen, verneemt, dat de aanleiding daartoe is, dat de minister van water staat ondershands een nader onderzoek heeft toegezegd. Jhr. mr- A. F. de Savomin Lohman zal, zoo bericht het Vaderl., omredenen van gezondheid gedurende eenigen tijd de Kamervergaderingen niet dan by uit zondering kunnen bywonen. Omtrent de staking by de firma Misset te Doetinchem wordt gemeld, dat de directie per aangeteekenden brief den werklieden heeft verzocht heden aan het werk te gaaD, daar zy hen anders in gebreke zal stellen wegens dienstwei gering. Het hoofdbestuur van de Chr. Hi storische Unie heeft thans de aigemeene vergadering voorloopig bepaald op 28' Februari. Typografenstaking. Ingevolge het besluit van de Amsterdamsche Drnk- kerspatroonsvergadering is Zaterdag, naar van werkliedenzyde werd meege deeld, met een opzegtermyn van 14 da gen, aan 317 typografen by verschillende werkgevers het werk opgezegd. Van d8 binders is niemand uitgesloten, zooals aanvankeiyk werd medegedeeld dat ge schieden zoude. N. R. C. Ia antwoord op de weigeriDg om, niettegenstaande het geëischte loon werd aangeboden, De Standaard te zettenf verzond de Ditectie van dit blad het vol gende schry ven aan het Bestuur der Geza menlijke Typographen-vereenigingen Mijne heerenErkennende de ont vangst van Uw schry ven d.d. 9 dezer herinneren wy U onze mededeelingen gisteren gedaan. 1. Door de Directie van De Standaard is alle aandrang die haar ten dienste staat uitgeoefend op de firma De Roever Kröber Bakels om te komen tot het zetten en drukken van De Standaard en De Heraut in het gewone formaat en op de gewone wyze. 2. De fltma De Roever Kiöber Bakels heefc zich telkenmale absoluut onmach tig verklaard aan onzen aandrang gehoor te geven, de gevolgen van de weigering harerzy'ds zonder meer afwachtende. 3. Invloed op overige werkgevers van de firma De Roever Kröber k Bakels mist de Directie van De Standaard ten eenenmale. 4. De Directie voornoemd, de firma De Roever Kröber Bakels in gebreke stellende, richtte op haar eigen zettery en drukkery om daarop te drukken De Standaard en De Heraut uitteraard ge heel iD eigen beheer. 5. In de onmogeiykheid verkeerende om onverwyid een geheel nieuw inge richte zettery en drukkery ter harer be schikking te krygen, huurde de Directie de lokalen in perceel Warmoesstraat 96, voorheen door de firma De Roever Krë- ber Bakels voor het zetten van De Standaard en De Heraut gebruikt, met gebruik van het noodige materiaal. 6. Voor deze geheM eigen en nieuwe zettery vraagt de Directie van De Stan daard personeel tegen het loon door de gezameniyke Typografen-bonden ge- ëischt, met dien verstande dat by invoe ring eener nadere regeling met de pa troons in het algemeen, deze regeling ook voor deze nieuwe inrichting gelden zal. van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 7. Hoewel viy in de keuze van per soneel, wil de Directie van De Standaard de voorkeur geven san de zetters die voorheen by da firma De Roever Kröber Bakels De Standaard en De Heraut hebben gezet, mede omdat deze gezel len by eventueel eindigen der staking door de fifma voornoemd niet meer kun nen geplaatst worden, daar De Standaard en De Heraut door haar niet meer zal worden gezet en gedrukt. 8. De Directie maakte U kenbaar dat inschrijving van personeel op plaatsen tyd door ons bepaald zou opengesteld worden eerst voor wat wy zullen noe men de oude Standaardzettera en eerst daarna, voorzoover wy meer mannen noodig mochteD hebben, voor anderen. De Directie van De Standaard meent getoond te hebben niet slechts voor zich zelf te willen zorgen doch ook oog te heb ben voor het belang der gezellen. Niette genstaande dit alles heeft uw Bestuur den gezellen geadviseerd van onze aanbieding geen gebruikte maken en hebben bedoelde zetters naar U ons deed mededeelen een parig besloten zich niet by ons aan te melden. Door de afgevaardigden van het personeel der firma De Roever Kröber Bakels is in het onderhoud dat wy met hen 9 dezer hadden eenparig ver klaard: „U deed al wat wy U in ons belang zouden hebben willen vragen, vóór wy het vroegen, en meer kunt U niet doen." U eischt van ons het onmo- geiyke en wenscht ons dus biykbaar zonder meer te dwingen werkeloos te biy ven. De gevolgen van deze handeling komen uitteraard niet voor onze rekening. Middelburg. Eindeiyk hebben wy dan toch ook weer eens een oogenblikje echt winter gehad. Na een paar dagen van enkele graden vorst, begonnen Zaterdag middag de kleine sneeuwvlokken te dalen en bedekten zy zachtjes straten, pleinen en tuinen met dat helder witte kleed, dat ons ouderen doet terug denken aan de dagen, waarin wy naar hartelust mede deden aan den vreadzamen stryd met de sneeuwballen, aan het „wasschen" van onze vrouwelijks schoolkameraadjes, aan het maken van sneeuwpoppen, aan het ryden met „ijsbak" en prikkert, en aan het baantjes giyden. Een genoegen doet het ons weer te zien, dat ook de tegenwoordige jeugd als echte Hollandsche jongens nog weet mede ta doen; al kunnen wy al hun handelingen lang niet goed keuren. Zeker een vrooiyk gezicht is het als met losse sneeuwballen op een ruime plaats een onderling bombardement plaats heeft, als op het ruime Marktplein een giybaantje wordt gemaakt; maar niet goed te keuren is het als m9n straten als b.v. de Langedelft op Zaterdagavond voor ieder eerzaam burger schier onbe gaanbaar maakt, als de sneeuwballen de ruiten der winkeliers bedreigen, als tot sleden geïmproviseerde kisten het op de beenen der voorbygangers hebben ge munt. Hoogst afkeurenswaardig is het, als men zoover gaat, dal de boodschap pen der dienstmeisjes over de straat rollen. En tegen deze uitersten vermag ook de politie zeer weinig te doen, vooral waarde jongens uiterst brutaal zyn en zich zelfs niet ontzien om in een groote troep den commissaris te volgen en met ballen te gooien, zoodat deze zich genood zaakt ziet de belhamels uit elkaar te doen jagen, want hier is geen andere straf mogeiyk, daar de hoofdpersonen toch niet uit te vinden zyn. Laakbaar is zulk een houding tegen een humaan ambte naar als deze zeker, en vooral de ouders, die mochten ontdekken dat hun kroost aan zoo iets mede doet, hebben de plicht hun op het afkeurenswaardige er van te wyzen. Dat er wel eens een sneeuwbal ver dwalen kan en zelfs daD wel eens wat harder toekomt, dan bedoeld werd, zagen wy gisteren op het Molenwater toen een sneeuwbal van een meisje van ongeveer 15 jaar een jongen van ongeveer 19 jaar in het gezicht raakte. Zeker niet altyd aangenaam, maar daarom nog geen reden om zoo kwaad te wordeD, dat men z'n meisje in den steek laat, op goed geluk af een van het clubje meisjes achteraan vliegt en haar, schuldig of onschuldig, een stomp in het gelaat geeft met den vollen vuist, waardoor een bloedneus ontstaat. Weer een be- wys tot welke lage daden de drift een mensch kan voeren. Al mochten wy slechts een kleine 24 uur van de besneeuwde straten genieten, toch hoorden wy ook het vriendeiyk geluid der arrenbellen. Zondagmiddag was de sneeuw echter reeds door den dooi veranderd in modder en de straten waren uiterst glibberig. Ü9 gladheid van hedenmorgen maande eveneens tot voor zichtig loopen. Goes. Sneeuw'n Echt kenmerk van den winter. Een winter zonder sneeuw 't is geen winter. Eenerzyds moge men even bedenkeiyk opzien, als men aan de onaangename gevolgen van sneeuwval denkt onbegaanbare we gen, treinvertraging, enz. anderzyds begroet men die reine sneeuwvacht, die den aardkorst een betooverenden aanblik geeft en e9n beschermend kleed vormt voor winterkoren, enz., met groote vreugde. Hoe het er uit ziet Ieder heeft gister morgen even verrukt gestaan over het tooneel, dat zich buiten voor ons oog ontrolde. Hoe zwart staan al de boomen in de witheid, onverwacht, van 't overdadig sneeuwen, dat 't gedaan heeft, van den nacht Ze staan daar, als gekoolzwart en met teeken8n geprent, al zwarte en zware staven, op een eindloos pergament. Ze 'n roeren noch ze 'n poeren en, by 't nachteiyk gestraal, mon zweren zou dat 't spoken zyn, of reuzen altemaal. Ze groeien immer grooter, en de witheid van de snee verzwaart de zwarte stammen. Zich van een' zoo wordt er twee Kunst zoekt schoonheid, zegt Casimir. „Gemengd Nieuws" waarheid, zouden we er aan toe kunnen voegen. In deze schoone coupletten van Guido Gezelle, die een winternacht beschrijven, zyn thans beide schoonheid en waarheid vereenigd. Goes. De kerktelefoon voor hardhoo- renden, die gister in de Ned. Harv. kerk in gebruik is genomen, voldoet, naar ons wordt medegedeeld, uitstekend. De dui- deiykheid laat niets te wenscheD, Verscheidene gemeenteleden zullen dus hiermede gebaat zyn. Goes. De Ring „Goes" van afd. van het Nederlandsch Jongelingsverbond heeft tegen Zaterdagavond een vergadering uit geschreven, te houden in het lokaal der Chr. Jongel. Vereen, alhier. O. a. zal als spreker optreden de heer J. A. Baljeu, sergeant-majoor te Middelburg. Vlissingen Zaterdagavond omstreeks kwart voor 7 uirr is de reededienst der loodswezens alhier gestaakt wegens den hevigen Oostenwind gepaard met het vallen van sneeuw. Zondagmorgen wer den de ter reede geankerde schepen weder voorzien van een loods. Vlissingen. Zondagmorgen kwam hier ter reede de Duitsche stoomboot „Prin- zessin" van de Duitsch-Oost-Afrika-Linle, ontscheepte passagiers en vertrok daarna naar Hamburg. Krabbendijke. Vrydag ontstond al hier door het drogen van kleeren by da

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1