79 Vrijdag 3 Januari Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISGH De Balkan-Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Voor vrouwen Goes. Tot tweeden machinist by het in werking te stellen hulpgemaal voor het Waterschap voor de uitwatering door de sluis in „de Piet" is benoemd de heer W. H. Smit te KrabbeDdyke. Vllssiagen. Gedurende het jaar 1912 zyn by dan stationschef der Staatsspoor alhier aangebracht 741 gevonden voor werpen. Parapluies en wandelstokken vormen het leeuwenaandeel. Meerdere stukken vsd waarde zyn hieronder, ais gouden horloges, kettingen, riogen, reis dekens enz. Het meerendeel dezer voor werpen werd niet opgevraagd, en wordt later tsn bate van hat Ryk te Utrecht publiek verkocht. Vlissingen. Da adjunct-commies der Staatsspoor, de heer J. H. Wy thoff, is met ingang van 1 dezer bevorderd tot com mies. M. C. Ouwerkerk. Woensdag heeft mej. de wed. A. Snaauw alhier onder groote be langstelling haar lOOsten verjaardag ge vierd. Biervliet Da heer A de Wears ta Mid- deiouig, aldus de M C., heeft voor de benoeming van gemeente geneesheer al hier bedankt. Aangezien de heer van Gorkom thans naar Uraeni is vertrokken, is Biervliet zonder dokter. F. P. D'KUIJ, te Middelburg. Waarde De M. C scbryft: Naby Waarde op de Wester-Schelde is gister nacht de roef eD de inboedel aan boord van het schip „Anna Maria* schipper Dekker, totaal verbrand. Oorzaak onbe kend. Nisse. Herkozen als voorzitter van 't burgeriyk armbestuur dhr. Johs. Kloos terman. Rilland. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat door de arbeiders van den heer van de Voorde in den Frederica- polder alhier op oudejaarsdag nog aard appelen zyn gerooid. Zy kwamen nog vry mooi voor den dag. Hoewel er nog meer in den grond zitten is toch be sloten niet meer te rooien (ofwel het zal met den ploeg geschieden) daar het haast niet doeniyk meer Is om ze met dit natte weder uit den modder op te rapen. Ook by dhr. Bonte in denzelfden polder zitten nog aardappelen in den grond. PRIJS DER ADVERTENTIEN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN Het antwoord van de bondgenooten op de Ottomansche tegenvoorstellen is thans bekend gemaakt. Het laat zich denkeD, dat de Balkanstaten er nog al iets op hebben af te dingen. Aangaande ThraciS noemen de bondgenooten het voorstel tan eenenmale onaannemelijk. Wanneer Turkse Thiaciê afstaat, mist het de kern voor een goed Europeesch— Turksch vilajet. Het zal dan slechts een paar kustplaatsen overhouden, en het is te zeer aan den Europeeschen zetel ge hecht, dan dat het nu maar aanstonds het getochte grondgebied zou afstaan. Ofschoon dit punt nog veel strijd zal kosten zjj het dan ook wellicht geen bloedige toch vindt men, dat de Nieuw jaarsdag 66n stap tot den vrede is ge weest. Als deTurksohe afgevaardigden heden hun nieuwe lastgeving nóg niet zul len hebben ontvangen, wordt de zitting van de conferentie vermoedelijk tot morgen uitgesteld. Inmiddels hebben de gezanten de Porte opnieuw rustig onder het oog gebracht, dat zfl alles moet doen, om den oorlog tot een einde te brengen. Men hoopt ondanks alle beletselen, dat de vijandelijkheden niet opnieuw zullen beginnen, omdat de grootvizier voor deze verantwoordelijkheid terug zou deinzen. De zware verliezen der Turksche vloot in de laatste zeegevechten zullen de Porte ook wel milder gesterad hebben. Het onverkwikkelijke Balkantooneel heeft ons nu reeds lang genoeg bezig gehou den. Moge de onderteekening der vredes- preliminairen spoedig daar zijn. Wie beschrijft de ontzettende gevolgen van den Balkanstryd? Wie de droefheid in zoo menig huisgezin veroorzaakt? Alom heerscht er rouw.Het lot der talrijke weduwen b.v. is vreeselijk. Den zwarten hoofddoek, het teeken van rouw der weduwe die over haar echtgenoot treurt, dragen thans duizenden vrouwen in den Balkan. De weduwe neemt bU de Ser viërs en Bulgaren een eigenaardige plaats in de samenleving inzij heeft bijzondere rechten en plichten, die door het gebruik geijkt zijn. Een jaar lang moet zij om haar man rouwen. In dit jaar mag zy niets van vrooiykheid laten blijken, ïjj mag zelfs niet samen met andere vrouwen naar de markt gaan. Zjj heeft het voorrecht, tegelijk den plicht, in het huis van haar man ta blijven wonen. By de Bulgaren kan een jonge en kinderlooze weduwe wel ln het huis harer ouders terugkeeren, maar veelal wordt zjj, wanneer zjj het doet, met verachting aangezien. Als de weduwe de gemeenschappe lijke woning van haar en haar overleden echtgenoot verlaat, erft zij van haar man niets; zij mag alleen haar uitzet medenemen. Een weduwe hertrouwt zelden. Haar schoonouders stellen alles in het werk om dit te voorkomen, want een tweede nuweiyk wordt bele-digend geacht voor den eersten echtgenoot. Een vrouw die hertrouwt is trouweloos, niet alleen ten opzichte van haar overleden echtgenoot, maar vooral ten aanzien van haar kinderen dia zy in het nieu we huis niet meenemen mag. Da kinderen van een weduwe die hertrouwt, worden dan ook als weezen beschouwd. flet lot van de weduwe is dus wel zeer droevig in de landen van den Bal kan. Al de jammer van dit lot is neer gelegd in het Servische spreekwoord, dat kort en boncng luidt* Weduwe zyn, is ellendig zyn-. Het Kamerlid jhr. Van Doorn, opreis naar Indië, heeft zich, naar de N. R. Ct. meldt, langs radio telegrafischen weg op de hoogte kunnen stellen en houden van het verloop van de ernstige ziakte (long ontsteking) zy ner echigenoote. In Colom bo ontving by het bericht van haar overiyden. Thans is bericht ontvangen, dat de heer Van Doorn ?yn reis afbreekt en naar Nederland terugkeert. Da Deputaten-vergaderlng van de Antirevolutionaire Party zal ditmaal, naar „De Standaard" bericht, gehouden worden op Donderdag 24 April te Utrecht. Naar het „Centrum" verneemt, is het Voorloopig Verslag op het ontwerp- Bakkerswet van de heeren Aalberse c.s. in het begin van deze maand te wachten. franco ontv. RECLAMB8. Het is volkomen waar, dat vela vrou wen iy den aan kwalen als rugpyn,zenuw achtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpyn, slapeloosheid, loomheid, enz., doch man nen lyden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergelyke kwalen steeds als vrouwenkwalen te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verbon den zyn met de inwendige organen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder ïydt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen helpen de nieren om baar werk behooriyk te verrichten, helpen haar om de onzuiver heden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden indien vrouwen op vastgestelde tijdper ken Foster's Rugpyn Nieren Pillen ge bruikten. Huu uitwerking op terneer drukkende pynon en zwakte iswondar- ïyk en zy zyn het bestbekende genees middel voor kwalen als rugpyn, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen, uriise- kwalen, pijn in de lendenen, de zyden en heupen, rheumatische pynen enz. Te Goes verkrygb. by de hh. de Paauw k Co.en te Middelburg by Joh. de Roos, Vlasraarkt K 167. Toezending geschiedt v. postwissel A f 1,75 voor één, of flO.— voor zes doozen. Eischtde echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. lerseke. Alhier zyn door de politie een paar belhamels gearresteerd, die er hun werk van maakten oesters uit de putten t9 stelen. Zy hebben bekend, waarna zy op vïya voeten werden gesteld. Schore. Oudejaarsdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Onder de inge komen stukken was o.a. een bericht van het bestuur van den polder Breede Wa tering dat haar" gebleken is dat d8 steen weg in een zoo slechten staat Is dat by eventueels dykbreuk etc. onmogeiyk materialen daarlangs vervoerd kunnen worden met verzoek om met bekwamen spoed hierin verbetering te willen doen brengen. Verder een verzoek van het zelfde bestuur om maatregelen te willen nemen om het bevuilen der wegen tegen te gaan, door eene bepaling op te nemen in de verordering, dat het verboden is om met wagens die zwaar beslpkt zyn de verharde wegen te bery den- De voorzitter zegt dat hy met burge meester en wethouders heeft overlegd om het verzoek van de Br. Watering aan te houden tot eene volgende vergadering dat de wegen slecht zyn weten de leden. Dhr. Karelse zegtde Steenweg heeft dringend verbetering noodig en het ware beter dat de polder dien weg overnam. De voorzitter zegt het is debtyds ge vraagd, doch het bestuur is niet genegen dit te d09n. Dhr. Verhaagen zegt dat dit opzetteiyk gelogen is, geen enkel verzoek toch van den raad, betrekking hebbende op den Steenweg, is by het bestuur van den polder ingekomeD. De voorzitter zegt dat hy toch vast meende d it het geschied was en vraagt aan den secretaris of het niet zoo is de secretaris zegt dat ook hij vermeent dat het gevraagd is, maar kan niet twy- felen aan de woorden van dhr. Verhaagen die zegt dat by het heeft onderzocht. De voorzittei zegt wy kunnen thans nog een poging wagen. Men vermeent dat die poging wel zal falen. Dhr. Verhaagen wenscht hier in 't mid den te brengen dat nóch door 'c polder bestuur nöch door B. en W. hier goed gehandeld wordt. Door 't polderbestuur is verleden jaar de poldedast of water penning verhoogd, om de wegen te ver beteren. Ook de aanliggers langs dien weg moeten mede betalen, maar profi- teeren er niet van ze zyn gedoemd hun landbouwproducten met veel moeite en kosten te vervoeren of te laten liggen op hun land. B. en W. handelen ook niet goed, doch daarop wil ik straks terug komen. De voorzitter deelt mede dat het hoofd der school in het academisch ziekenhuis te Leiden is opgenomen en dhr. de Vis ser is benoemd als waarnemend hoofd der school en dhr. Danker van Krulnin- gen als tydeiyk onderwyzer aangesteld en verder dat Mej.üR. M. Breetvelt onder- wyzeres eveneens in het academisch ziekenhuis is opgenomen tot het onder gaan van een operatie. Een verzoek van Bruinshoofd en consorten om de dienst leiding der waterleiding te doen door van 1—5 regels 50 ceat, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, Iedere regel meer 10 cent. trekken tot op den hoek by de woning van dhr. Franss en verder om den weg vaD Ruimzicht tot even voorby de woning van dhr. J. Mieras te verbeteren. De voorzitter zegt dat het eerste ver zoek behoort by de N. V. Waterleiding My. en wat het tweede verzoek aangaat daartegenover staan wy machteloosaan den weg is gedaan wat wy konden doch daar wy geen grind hebben, kunnen wy dien weg niet verbeteren. Dhr. Verhaagen ontkent dit laatste; Immers juist de raad is hier het aan gewezen college en bevoegd om verbe tering aan te brengenhier heerscht een noodtoestand die dringend verbete ring eischt, voor de kosten mogen wy niet terug schrikkeD, het eindje weg is trouwens daartoe te klein. De voorzitter: alle wegen zyn slecht ook de steenweg dus zouden wy daarin ook verbetering zien te brengen, reeds is daar een meisje tengevolge van den slechten weg in de sloot geraakt doch gelukkig nog gered. De voorzitter zegt dat B. en W. van plan zyn dien weg volgend jaar met toestemming van den Raad. Dhr. Verhaagen spyt 't dat de voor zitter dit niet eerder hseft medegedeeld dan had spreker zyn gehesle betoog kunnen sparen. Op een verzoek van dhr. de Poorter te Hansweert om ontheffing H. O. wordt afwyzend beschikt. Op een verzoek van P. Philipse en Con sorten om een openbare spreekcel voor telefoon wordt gunstig beschikt, doch te bevorderen dat meer dan 2 postbe stellingen zullen geschieden behoort niet by den raad thuis. De kosten voor de spreekcel worden geraamd op f40 zegt de voorzitter doch dhr. Verhaagen zegt: doet er maar plm. f40 by. Dhr. Karelse vermeent dat het niet aangaat om f80 te besteden voor een spreekcel, terwijl voor de wegen geen cent beschikbaar Is. De voorzitter zegt, 't is een algemeen belang, men steunt den handel. De heer Verhaagen zegt, 't is voor enkele inge zetenen, hy Is er niet tegen, doch noodig acht hy het niet, omdat op 20 minuten afstand een spreekcel te Hansweert Is. Worden herbenoemd als leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren Karelse, Stevense, Molhoek en J. Rynen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering Waterleiding My. dhr. J. G. van Nieuwenhuyzen. De post onderhoud wegen en voet paden wordt met f150 verhoogd. Dhr. Verhaagen vraagt waar die f150 aan besteed zullen worden. Da voorzitter zegt, daar waar 't B. en W. blykt noodig te zyn. Dhr. Verhaagen zegt, noodig is het op alle wegen in de gemeente, doch het hardst noodig op den steenweg, daar is de toestand zoo erg, dat geen eDkel voertuig er meer door kan 3 dagen ge leden moest [een zieke vrouw naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd worden, doch geen enkel voertuig kon langs of door den weg, zoodat de arme zieke vrouw dien weg, gesteund door twee mannen, te voet moest afleggen, en des avonds moest zy wederom terug,doch het afgetobde lichaam kon niet meer, zoodat de zi8ke vrouw op 'c dorp moest over nachten zoo iets had voorkomen kunnen worden door den weg bery dbaar te maken. Dhr. Ryn zegt: 't is geen weg, 'g is een modderpoel. De voorzitter zegtindien de raads leden het dan goedvinden, zullen B. en W. de f150 gebruiken om den weg in orde te makenhiertoe wordt besloten. Verder wordt door B. en W. medege deeld dat da aannemer van de N. V. Waterleiding My genegen is aan de ge meente f400 toe te kennen voor het verder onderhoud van de grint- en zand wegen. Dit aanbod wordt aanvaard. Besloten wordt het noodige materiaal voor brandblussching aan te schaffen. Een verzoek van C. Boonman en O. v. d. Borght om afschry ving schoolgeld wordt ingewilligd terwyi wordt mede gedeeld dat B. en W. een volgende ver gadering een voorstel zullen doen om aan alle schoolgeldbetalenden 4 m. ,/a maand schoolgeld terug te geven. Een verzoek van C. de Jonge om eene riool te mogen leggen vanaf zy n kelder tot aan de gemeenteput wordt eveneens ingewilligd. By de rondvraag vraagt dhr. Verhaagen inlichtingen naar het verstrekken van gas aan de gemeente, welke echter vol- gens den secretaris niet kunnen worden gegeven voor en aleer de raad van Krui- ningen vergaderd heeft. Dhr. Verhaagen zegt dat hy van enkele gemeenten iets kan mededeelen over 't verstrekken van gas aan Daburige gemeenten of buurten doch op verzoek van eenige leden ziet Spr. van 't woord af wegens het uur voor de godsdienstoefening. Om dezelfde reden had ook de heer Sterk by deze rondvraag al van het woord afgezien. Dhr. Verhaa gen wyst alsnog op den slechten toestand van den keiweg in de Naaimeet. De voorzitter zegt daar reeds over ge sproken te hebben met dhr. Napel an er spoedig verbetering in gebracht worden zal. Aan 't einde der vergadering geeft dhr. Verhaagen den voorzitter in over weging om in 't vervolg niet meer op oudejaarsdag te vergaderen wyi die dag zich daar niet toe leent. Te Bussum is een joDgen, terwyi hy een revolver spelende in de hand had deor het onverwacht afgaan van een sobot in den buik getroffen. Te Rees is net 12-jarig zoontje van een landbou wer door de dorschmachine gegrepen en meegesleept. De knaap is kort daarna aan de bekomen verwondingen gestor ven. Te Rotterdam is een remmer by de S. S. door een goederentrein over reden en gedood. Te Breda heeft de de artillerist L. gistermorgen een trap van een paard in het gelaat gekregen. De man stortte bewusteloos neder. Zyn toestand is zeer ernstig. Oudejaars avond viel naby Woerden een 65-jarige vrouw toen zy een melkemmer wilde omspoelen te water en verdronk. Een paar uren voor het ongeval was de familie van elders' overgekomen om op den Nieuwjaarsdag de verjaring te vieren van den ouden gebrekkigen weduwnaar die door dit plotsolinge verlies radeloos is. Te Heumen is op Nieuwjaarsavond by een vechtparty een der vechtenden met een mes doodgestoken. Te Utrecht is een 9 jarig jongetje by het voetballen gestruikeld en met het hoofd tegen een paal geslagen. Hy werd naar de klinieken gebracht, waar hy spoedig is Overleden. Een 40-jarige vrouw is in de gracht aan den Raam te Gouda gevallen en ver dronken. Den eersten nacht in het nieuwe jaar is te Venlo weer veel van het mes ge bruik gemaakt. Verschillende relletjes met bloedigen afloop kwamen er voor. Hendrik P., een beruchte vechtersbaas, werd door een zyner kameraden ernstig mishandeld. Zyn neus word zoo goed als geheel afgesneden, verder werd hy in den rug gestoken. Bewusteloos is by naar het gasthuis vervoerd, waar hy gestorven is. Verder werd J. E., die eenige twistenden «rilde scheiden, ernstig gestoken. De dader is over de grenzen gevlucht. Een nieuwe kist. Een vreemd voorval heeft de belangstelling der burgers van IJlst getrokken, volgens het Friesch Dagbl Een paar jaren geleden was daar een dame begraven afkomstig uit Amster dam, die haar vermogen aan haar ge trouwe dienstmeid had vermaakt. Deze juffrouw had nu gewetenswroeging, om dat zy haar weldoenster in een kist van vuren hout had laten begraven. Zy wenschte dez9 daad weer goed te ma ken door opgraving van de kist over te zetten. Dit is nu geschied. By de plech*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1