No. 69 1912 Donderdag 19 December 27e jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Uit de Pers. Staten-Generaal. De Balkan-Oorlog. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIiSN Zij, die zich met 1 Januari a. s. op •ns blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Humor in het Parlement FEUILLETON. Uit het leven. Een klein stukje „Handelingen". TWEEDE KAMER. Hy ging vandaag El vroeg de deur uit. 't Gezin heeft er zich mee verzoend. Mien komt en er is straks, voor 't eerst sinds wekeD, kleingoed by de koffie. Kluister is voor vrouw en kinderen 'n zware kluister, die ze na zich sleepen moeten maar als hy versuft z'n puf lichaam, in een stoel laat zakken of op tafel hangt, hikkend van drankvolte, opgeblazen van jeneverdampen, dan hebben ze moeite hun weerzin te verbergen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent IV* De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. 19 Dee. 1912. Wie krijgt 't koekje 1 Minister Heemskerk achtte het vrfl zeker, dat het grootste winstaandeel van 't concentratieplan aan de Vrjj-liberalen in den schoot zal vallen. Onze opinie was omgekeerd, dat de Unie-liberalen het koekje krijgen. Constateer an we daarom alvast, dat «niemand het bod aandurfde, dat de Vrij zinnig-democraten hun slag er bij zouden slaan. Dat is dan ook vrij duidelijk. Deze fractie is overtroefd door Roodbuyzen's Staatspensioen, en wordt nog sterker dan eertijds afgegeten door de Sociaal-demo craten. Het heeft de heeren niet geholpen, dat ze een program als een half boekdeel hebben geconstrueerd. Ze kunnen het tegen de consequentie der Sociaal demo cratie niet klaar spelen. En hun te theo retische liefhebberijen laten hen in den steek. En wat nu de vraag betreft, ot Minister Heemskerk juister zag, dan wel wy, dit hangt er maar aan, wat men het koekje noemt. Wij doelden daarbij op 't doen veld- wlnnen van zijn program, de Minister daarentegen op succes in 't stemmen- cjjfer. Best mogelijk, dat hij in dit laatste gelijk heeft, maar ons scheen 't voor de Vilj-Liberalen het pijnlijkst, dat ze ten eececmale hun politiek karakter verloo chend hebben, en dat daarom niet zij, maar de Unie-Liberalen er het best af komen, die wel nooit eigen uniform droe gen, maar zich hun modegewaad van den laatsten snit dan toch niet van 't lijf lieten scheuren. Standaard. Naar aanleiding van de uitmuntende rede van minister Heemskerk in de Kamer, geeft de N. Prov. Qron. Grt. een beschouwinkje over humor in het par lement. De rede, waarmede minister Heems kerk zijn aanvallers beantwoordde, was weer een meesterstuk van fijne polemiek, als naar gewoonte gekruid met raken humor. Zondagmorgen negen uur. Vrouw Kluister is juist opgestaan en wrijft zich de stijve gewrichten, die haarpijn doen. De Zaterdag is een zware werkdag voor haartwee werkhuizenhet eerste van 's morgens zes tot 's middags vier, dan nog 'n winkelhuis, waar ze voor twaalven niet klaar komt en als ze thuiskomt is daar ook alt]jd wat aan kant te maken. Liesje is handig; ze kookt en poetst en strijkt, maar ze is pas dertien vóór tweeën komt de moeder hier 's Zater dagnachts niet in bed. Ze is rijzig van natuur, maar de rug buigt al even door van 't slavend zwoe genals jong meisje noemde men haar j/knap" maar de smartetrekken vervorm den haar gelaat, mager van'ontbering de vrooltjke oogen van voorheen, die zoo guitig schitteren konden, waarin zonne straaltjes flitsen, zijn overwaasd door 'n nevel van ellende. Alleen de weelde van 't warpi-bruine, golvende haar is niet vergaan en zelfs hier op den Achter- fal, waar de werksters en losse arbei ders wonen, bleef haar iets bij uit den Terecht heeft de heer Lohman gezegd, dat men er zich in verheugen moet, dat de regeeringsmannen onder de hef tige aanvallen van links en den afmat- tenden strijd, dien zij hebben te voeren, zoo goed hun kalmte en de opgewekt heid weten te bewaren. Men klaagt er soms over, dat de echte humor den parlementairen strijd gaat verlaten. Niet dat er in de Kamer niet meer gelachen wordt. Men lacht als men in groot gezelschap is om dingen, waar om men zijn gezicht niet zou vertrek ken, als de geestigheid zoo onder ons werd vertsld. Maar ware, echte humor Mij is noodig voor het parlementair debat, vooral voor dat van tegenwoor dig, heeft een Duitsch staatsman ge schreven. Anders zou men het in het parlement niet meer kunnen uithouden. Onze minister van binnenl. zaken heeft de benijdenswaardige gave gullen humor te kunnen mengen In 't ernstig betoog. Maar daarom ontbreekt het hem niet aan scherpte. Hoe heeft hy de concentratie gegee- seld, hoe het optreden der socianl-dem., inzonderheid ten opzichte van het ma rine personeel, gestriemd. De concentratie vertoont, zeide hij, „de roode vaan in den mist." De liberalen hebben geprotesteerd. Zij trachten hun „liebïugeln" met de socia listische eischen zooveel mogelijk te maskeeren. Zij spreken smalend van het te voor schijn halen van het roode spook. Noemen dit een minderwaardig argu ment. Jawel de heeren zouden wenschen, dat men hun groote woorden geloofde. Maar wat baat het? De daden spreken te duidelijk. In den middag van Maandag kwam onder de Kamer-sprekers ook de heer Van Veen nog een» in de rJJ om aan te toonen, hoe ten onrechte de heer Drucker en andere heeren van links be toogd haddeD, dat de linkerzijde door de meerderheid in de verdruliking was gehouden. Daarbij deed zich een inci dent voor, dat men maar half In de Handelingen vindt, die geen interrupties opnemen, of er moet een weerslag in de van den spreker op volgen, doch waar door men een slecht beeld krijgt van het gebeurde. De heer Van Veen n.l. wenschte te weerleggen de bewering van den heer Drucker, dat de linkerzijde zich steeds aansloot bij de leiding van den Voorzitter. De heer Drucker interrumpeerde toen Ik heb gezegdbijna altijd. "Waarop de stand, waarin ze grootgebracht werd iets dat indruk maakte, zoodat de buur tjes haar half spottend, half in ernst (/de juf noemden. De armoede in 't vertrek is aangrijpend, 'n Ruwe tafel, twee stoelen, 'n bank en 'n hoekkastje, is al 't meubilair. Elk spoor, zelfs van armelui's weelde wordt gemist, geen wekker, geen pul, geen spiegeltje, geen prent zelfs in 'n lijst niets. 't Staat Alles bij „oome Jan". 'tls de oude historie. Kluister werkt goed, maar drinken kan-ie nog beter en zoo zijn ze langzaam weggezakt, in het moeras der armoedevan da straat naar de steeg en van de steeg hier naar den Achterwal, waar de armoede trots en schaamte afschudde. Lang heeft ze tegen gesparteld", om niet de anderen gelijkvormig te z(jn, wreef haar meubeltjes schoon, poetste 't metaal wat op, bedekte den rotten vloer met een kleed, honderdmaal bestopt, waakte ja- loersch over haar goed servies, las een krant Tot haar ziekte kwam, tien weken ach tereen en ze haar huis zag leegdragen naar de „Bank"de droesem van den beker der ellende haar in den mond spoelde. heer Van Veen zich op het Kort Verslag beriep, waaruit hij, by gemis aan de nog niet verschenen Handelingen, cl: teerde. Daarop regende het eenige inter rupties o. a. van de heeren Ketelaar en TeenstraHet was een schandaal zoo te citeerenj enz. Maar wat biykt nu als we de rede van den heer Drucker in de Handelingen nalezen Dat de heer Drucker niet heeft gezegd bijna steeds, maar„Het overgroote deel van de linkerzijde heeft met U, M de V., voortdurend meegestemd, waar het gold de regeling der werkzaamhedet..." Het Kort Verslag was dus juist, de heer Van Veen ook; onjuist was da heer Drucker, en zy, die tegen den heer Van Veen kabaal maakten. Nederl. Een 15-tal wetsontwerpen van allerlei aard werd gister aangenomen, zooals wy gezien hebben. Da heer Ter Laan (s.d.a.p.) wilde dus den gemeenteiyken accyns op het gedistilleerd voor de gemeenten Den Helder. Vlieland en Vlisslngen geleideiyk afschaffen door een vermindering van 12 50 per H.L. per jaar. Krachtig werd dit amendement bestreden door onzen anti-revolutionairen afgevaardigde Blum, die ontkende, dat de smokkelary te Vlis- sicgen zulke groote afmetingen heeft aangenomen. De toestand van de ge meentekas te Vlissingen is bovendien van dien aard, dat die bydrage onmoge- ïyk gemist kan worden. Het geld, dat thans door den drankaceyns verkregen wordt, is op andere wyze absoluut niet te vinden. Het amendement Ter Laan kwam er dan ook niet. Met 46 tegen 17 stemmen werd het verworpen. Het dreigende ge vaar voor Vlissingen was afgewend. Zonder hoofdelijke stemmiDg werden vervolgens aangenomen het hoofdstuk Hooge Colleges van Staat, de hoofdstuk ken Nationale Schuld en Onvoorziene Uitgaven en de wet op de Middelen. Daarop weer een groot aantal kleinere wetsontwerpen. Eindeiyk kwam de minister van bin- neclandsche zaken, de heer Heemskerk, aan het woord, om de algemeene be schouwingen weder voort te zetten. De minister laat zich door den heer Vliegen niet uit zyn tent lokken met de Amsterdamsche Paleis-Raadhuiskwes tie. Neen, laat dat maar aan den minister over. By laat zich niet gauw verschalken. Da zaak is in correspondentie, zoodat de Kamer een afwachtende houding heeft aan te nemen. Wat aangaat de veelbesproken profes- Toen was de wanhoop gekomen en sloeg haar neer als met zware vlerken. Ze gedacht de dagen van ouds, toen ze, zin gend, vogelken in de gaarde, huppelend in den grooten moestuin by 't ouderiyk huis; slechts 's levens zoet proefdeaan de eerste huweiyksjaren, eer haar man zich in den dienst van koning alcohol verslin gerde haar smart vond zelfs geen tra nen voor 't schrille contrast Toch had ze zich weer opgericht. De kinderzegen richtte haar op. Theo, de oudste jongen, knaap van vijftien jaar, kreeg een baas, waar-ie drie gulden 's weeks maakte, die hy trouw by moeder bracht. Mien vond een dagdienstjehad wat vervalbracht eiken stuiver thuis om de meubeltjes weer te halen. Toen was ze er zelf ook op uitgegaan, kroeg werkhuizen, spaarde zich met de kinderen het brood uit den mondalles ging op t boekje» nog enkele weken dan kan ze haar gansche gedoe terug halen en dan zoekt zeeen a, der huisje; gaat ze nég, hier uit dezen poel van lieder- lykheid, van beestigheid vandaan. God maakt haar nog ryk in heur kin deren Kluister is in den grond niet kwaad- Of liever laf. Z'n vrouw, vroeger gedwee, sorsbecoemingen, daarby stelde de mi nister zich op het juiste standpunt, dat de regeering heeft rekening te houden met de behoeften van dezen tyd. Ze wyzigt niet de machtsverhouding tus- schen kroon en parlement, doch alleen brengt zy de terminologie der Grondwet in overeenstemming met de praktyk, die in haar werking gaat in de richting der anti-revolutionaire staatsleer. Een beroep van de eerste beginselen van ridderiykh6id by de linkerzijde, om de legeering te beletten de Tariefwette verdedigen komt ons niet overbodig voor. Gisteren is er reeds op gewezen hoe door rekken en rekken der debatten de obstructie in dien zin ïeeds is aange vangen. Het woidt waariyk tyd, aan de linksche heeren, »waarheldlievend» als ze zyn, nu toch eens het ongeoorloofde van dergeiyke praktijken, die in geen parlement en allerminst in het Neder- landsche, thuis hooren, inzien. Het meest interessante uit de rede van den minister was wel de toespraak tot den heer Bichon van IJsselmonde, die echter tot 's ministers leedwezen niet aanwezig was. Enfin, hy zal wel met den inhoud van het betoog in kennis gesteld worden. Het feit, dat de heer Bichon op het oogenblik van zyn can- didaatstelling kon weten, dat hy kans had gekozen te worden met. steun van links, veroorzaakt het onaangename in de verschyniDg van den heer Bichon in de Kamer. Ten overvloede ging de minister nog in op de interne aangelegenheden van de anti-revolutionaire party, door den heer Bichon aangeroerd De nieuwe afge vaardigde had 66DS willen zeggen, waar om hy, antirevolutionair in zyn hart zynde, christeiyk-historisch is. Nooit heb ik ondervonden op kiezers- meetings, aldus minister Heemskerk, dat de gereformeerden naar zich toe wildeD halen. In het algemeen werken gereformeerden en hervormden by ver kiezingen getrouw samen. Het zou trou wens monsterachtig zyn, als de anti revolutionaire party werd een kerkeiyke party. Het is en moet biyven een staats- rechteiyke party. Ik vind het daarom geen gezond verschynsel, dat men de tegenstelling zóó scherp maakt, dat gere formeerden en hervomden niet in eikaars kerken zouden mogen komen. De minister was zeer bezadigd in deze toespraak, en dat mocht ook, want af gezien van het onaangename in de ver- schyning van dit Kamerlid, hebben wy er ons toch over te verheugen, dat de heer Bichon voor de coalitie is. Wie echter meent, dat de heer Heems- waakt als 'u leeuwin over haar verdiens ten. Stil snuffelt hy weleens iond naar geld voor zijn onleschbaren dorst, maar 'c staat alles veilig op de spaarbank. Erom vragen durft hy nietde drank ontzenuwde hem. Hy drinkt van z'n eigen geld by de vrouw van z'n baas „op de pof" en wat er na 't afrekenen, aan 't eind der week rest, is niet veel. De liefde vloodachting kan niet ge boden aan 'n verachteiykeKluister heeft zichzelf onttroond en den scüepter zyner heerscbappy verbrokeD. Zyn vrouw heeft zich gewasschen en gekleed, gaat naar de kast voor 't ont- bytPlotseling slaakt ze 'n angst kreet schrik doorhuivert haarze moet zich vasthouden, om niet neer te storten. Woest grQpt ze 'n kistje, zet het op kerk niet den handschoen voor dr. Kuy- per heeft opgenomen, is de plank vol komen mis. De „N. R. C." b. v. wil het doen voorkomen, alsof de minister, door den afgevaardigde voor Ommen op waar iyk gemoedel|jken toon toe te spre ken en gematigd te biyven ook waar by hem bestreed, zyn plichten als anti-revolutionair bewindsman niet wa re nagekomen en dr. Kuyper en de Standaard buiten beschouwing gelaten of m. a. w. genegeerd had. Dit nu mag niet gezegd worden en kan niet gezegd worden. Heeft minister Heems kerk niet gewaagd van het orgaan en den leider der a. r. party, die zooveel hebben bygedragen tot verheldering van waarheid omtrent staatsn-chteiyke be ginselen onder het volk P De minister had het ook nog over de concentratie. Hy toonde aan hoe de uitdrukking een roode vaan in den mist" de juiste qualificatie is voor een juist geschetsten toestand. Het concen tratieprogram hult zich immers in neve len. Het is concentratie, conversatie, consternatie en conspiratie, alles tot glorie van de unie der vryzinnigen Zoo is het. Avondvergadering. In de avondvergadering was de afdee" ling Waterstaat aan de orde. Algemeene beschouwingen werdeD er niet gehouden. De heer Saaeengelu, 1bracht weer even het Zuiderzeevraagstuk ter sprake. De anti-revolutionaire afgevaardigde Pollema sloot zich by zyn warm pleidooi aan, dat betrof het leggen van een afsluitdam in de Zuiderzee in het belang van land bouw en scheepvaart. Ook minister Re- gout was er mee ingenomen en bewon derde de taaie volharding, waarmede de heer Smeenge jaar op jaar de droogleg ging van de Zuiderzee bepleit. Dit kan de regeering niet onwelgevallig zyD. Overigens niet veel van byzonder be lang. Tegen middernacht, toen dooreen onvoltallige vergadering geen bssluiten meer genomen konden worden, ging men naar huis. Een andere lezing van hetzeegevecht van 16 dezer in de Egtïsche Zee wordt thans gepubliceerd. Een vreemd zee-officier, die aan boord van de Roemeensche stoomboot Impera- tul Trajan was, kwam den volgenden dag te Konstantinopel aan en heeft aangaan de het zeegevecht het volgende relaas gedaan Tegen acht uur 's ochtends liep de Turksctaa vloot in volmaakte orde uit. Zy stoomde tot op een afstand van tafel, 't Zyn haar laatste schatteneen kerkboek; wat kleingeld, 't spaarbank boekje, al de beleenbriefjes in 'n bun deltje byeen. Theo heeft nacht en dag den sleutel, maar 't kistje is open, met geweld het slot verbroken Dat heeft hy gedaan, haar man, van morgen vroeg, als zy nog sliep! Haastig grijpt ze naar den inhoud bybel en spaarboekje liggen daar; het geld en de briefjes zyn weg. Ineens be- grypt ze alles 1 't Geld verdrinkt hy de briefjes verkoopt hygister kwam hy thuis zonder loon Met de handen voor 't gelaat, wild- schreiend, zit de arme vrouw aan tafel. Zóó vindt haar Mien, die 'n dagje uit is zoo vindt haar Theo, die naar de kerk ging en ze schreien met haar; van smart, van woede, van wanhoop.... Des avonds dregde de politie 'n man uit de gracht, die er in drankwaanzin if gestapt waste zat zelfs om te roer en. Hy ging heen „zonder begeerd te z|jn"; „naar zyne eigene plaats." 't Riool der zonde, waarin hy zich wentelde, bad hem uitgespuwd in den oceaan der eeuwigheid. Amhemch Dagblad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1