No. 62 1912 Woensdag 11 December 27e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH Staten-Generaal. De Balkan-Oorlog. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIJSN Zij, die zich met 1 Januari a. s. op •ns blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. TWEEDE KAMER. Kwakzalverij. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, ieders regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. 11 Dec. 1912. Christelijke beginselen. Verwyt na verwyt gonsde van Links naar de Ministerstafel, omdat, naar men zei, de heeren Ministers de practische be- teekei is der ChriBteiyke beginselen niet genoeg hadden doen uitkomen. Kon dit verwijt doel treflen By de generale tegenstelling tusscben Christelijke en niet-Christeiyke beginse len van Staatsrecht zal toch wel tusschen tweeërlei z(jn te onderscheiden. Allereerst toch komt bet in het Staatsrecht aan op ds groote beginselen, die de opvattlDg van den Staat en van het Recht, van het Gezag en van de Volksrechten beheerscben, en daarna eerst op de afgeleide beginselen, die de gedragslijn aangeven, waarlangs men by de verschillende bestuursmaat regelen te werk heeft te gaaD. Nu komt men met die eerstbedoelde al gemeens beginselen van Staatsrecht by de gewone behandeling van de Staatszaak niet dan uiterst zelden in aanraking. Of het Staatsgezag uit den mensch opkomt of door God op den mensch gelegd wordt, of de regeeringsvorm monarchaal of repu- blikeinsch zal zijn, enz., zyn quaesties die onder ons voorshands zyn uitgemaakt en waarover men alleen by de Grondwets herziening zal kunnen adviseeren. Vraagstukken daarentegen als de ver houding van Ouderrecht en Staatsrecht in de opvoediDg, de verhouding in het huwe- ïyk van man en vrouw, de verhouding van Staat en Kerk, de verhouding van particulier initiatief en Staatszorg, enz., vraagstukken die telkens en gedurig aau de orde komen, heeft ook dit Kabinet jaar in jaar uit op zyn weg ontmoet, en dan nooit geaarzeld zeer positief kleur te be kennen. De heeren van Links zouden dan ook alleen geiyk hebben, zoo de Minister voor de Kamer als een hoogleeraav voor zyn studenten optrad om hun college in de be ginselen te geven. Maar hun verwyt oor deelt zichzelf, nu ze allerlei principieele levensuiting van het Kabinet, zoo't dan heet als reactionair, veroordeelen, en dan toch van achter komen klagen, dat er in zyn actie geen beginsel sprak. Stand. De achting en eerbied voor bedienaren des Goddelyken Woords wordt steeds geringer. Zyn de predikanten niet zei ven daarvan grootendeels de schuld Hoewel ik verklaard tegenstander van Rome ben en de zoogen. Coalitie veroor deel, behoor ik toch iu den grond der zaak tot .rechts". Het zuurdeeg moet de drie maten meels: „Kerk, School en Staat", doorzuren. De naam .Jezus, Koning van Israël" staat nog boven het kruis te lezen in het Hebreeuwsch, de taal der Kerk, het Grieksch, de taal der wetenschap en evenzeer in het Latyn, de taal der Staatsmacht. In alles moet de eere Gods bovenaan staan. Ik wensch Calvinist te zyn en zeg met Groen „in isolement ligt onze kracht". Ik ben tegen revolutie en voor Christendom, zooals de historie van ons voorgeslacht daarvan getuigenis geeft. Ik bewonder Kuyper en Lobman en onder de bladen noem ik in de eerste plaats zoowel Nederlan der als Standaard. Doch moet het dan niet smarten als zooveel stryd wordt vernomen en vaak al te harde woorden van beide zyden worden geschreven Ligt er geen groot gevaar in, dat de party van rechts wordt verdeeld? Het volk, niet wetende waaraan zich te houden, wordt onverschillig ook ten opzichte der stembus. Wat hebben die artikelen over Ommen reeds veel kwaad gedaan Ware net Diet beter gedachtig te zyn aan het *oord door dr. Kuyper eens my toege wijd .boodschap het niet op de straten van Askelon". Zonde het niet beter zyn vooral met het oog op de verkiezingen in 1913 te handelen naar Matth. 18:15 .tusschen u en hem alleen" Ook al gaat men niet met een der party en geheel mede, toch vervult die verdeeldheid van in hoofdzaak geiykge- zinden met droefheid es al is het de taal van beschaafde menschen, ongelykaan hetgeen soms gehoord wordt in de .acht bare vergadering des lands", toch zouden wy willen roepen.houdt vrede met elkander, want het geldt eme heilige, veel beteekenende zaak." Laat de vyand zich niet verbiyden. Ds. VAN LINGEN Neder!. De heer Roodhuyzen (u. 1.) heeft gister zyn hart eens gelucht, Het rechtsche ministerie zou steeds voor het wacht woord van dr. Kuyper gebogen hebb9n, de schoolstryd alleen zou de coalitie nog maar byeenhouden, minister Talma was een vreemd element in het „zaken kabinet", by zou een vyand van het particulier initiatief zyn, bet kabinet Heemskerk heeft niets specifiek christe- ïyks gedaan en op sociaal gebied is zyn onmacht gebleken. Ziedaar wat de beer Roodhuyzen zich geroepen achtte in het midden der vergadering neer te leggen. Wat is echter het mooiste van alles? Het ministerie Heemskerk zou zich by zyn optreden staeds in de zeer „vrlende- ïyke tegemoetkoming" van de linkerzyde hebben mogen verheugen. Dit is óók een leugen. De onwaarheid ligt er zóó dik op, dat die niet eens behoeft aangetoond of aangedikt te wor den. Wy hebben niets dan tegenkan ting by den arbeid ondervonden. Dit mag niet verheeld worden. Terwyi de vryzinnigen ons van vriendeiyke tege moetkoming spreken, lachen zy in bun vuistje, dat zy ons al vyt jaar hebben kUDnen dwarsboomen en tegenwerken. Interessant of onbelangryk zooala men wil - was zyn motief tegen de hooglee- raarsbenoemingen. Hy doelde op dr. Noordtzy en mr. De Savornin Lobman. Deugen ze niet Roodhuyzen dingt op de bekwaamheden niet af.Was de benoeming in de stryd met de wet? Spreker ont kent niet, dat krachtens de H. O. wet de regeering het recht aan haar zyde heefc. Dus zou men zeggen, dat er toch niets op te zeggen valt. .'t ls iets anders, aldus de heer RoodhuyzeD, wanneer de benoeming van een professor in de theo logie geschiedt om zynbepaaldeboiydenis en om een bepaalde godsdienstige richting in het gevlei te komen*. Een geweldig .motief", doch dat beter verzwegen ware. De heer Van Veen (c.-h.) had het over wat anders. Het absenteïsme. Terecht verdedigde hy de rechteryde tegen het verwyt van gemis aan belangstelling in en afwezigheid by de beraadslaging der Kamer. Dit beboeft eveneens nauwelyks nader betoog. Steeds hebben wy, zoowel in de Kameroverzichten als elders, er de aandacht op gevestigd hoe de linksche heeren door afwezigheid schitterden ja, hoe zy soms stelselmatig wegbleven of zelfs de lyst weigerden te teekenen. De heer Van Veen deed daarom een goed werk, om het namens de rechterzyde nog eens openlyk in de Kamer uit te spreken. Een viertal motiën van de heeren Ter Laan, Duys, Helsdingen en Schaper met betrekking tot de salarisregeling voor de departementale ambtenaren werd voor het meerendeel met zeer groote meerderheid verworpen. De hoofdstukken Buitenlandsche Za ken en Justitie werden z. h. s. aange nomen. De heer Middelberg, de antirevolutio naire partyleider, is daarop langen tyd aan het woord geweest. Naar aanleiding van 's heeren Roodhuyzen's rade merkte spreker op, dat ondanks den geringen voortgang de antirevolutionairen voor de werkkracht van dit kabinet groote sympathie hebben. Hoeveel materiaal is er niet byeengebracht, dat straks in wetten kan worden belichaamd. Wy zullen ons dan ook eenig uitstel ge troosten, in de hoop, dat dit kabinet met een nieuwe Kamer de verzekerings wetten kan tot stand brengen. Want wy meenen nog steeds, dat di8 wetten liggen in de lyn van onze volksontwik keling en laten ons niet verlokken door staatspensioen of staatsbedeeling. Voor wat het kabinet op onderwijsge bied heeft gedaan, zyn wy dankbaar. Naar een nieuwe Zondagswet bobben wy tevergeefs uitgezien. Enfin, wy kun nen slechts hopen, dat er spoedig een kabinet komt, dat de zaak aanvat. Wat het concentratie-program van de liberalen betreft, drong de heer Middel- berg op een hechte coalitie aan onze zyde aan. Overigens is bet niet anders dan toe te juichen, dat o. a. evenredige ver tegenwoordiging in het program is opge nomen. Wy gaan mee in deze. De heer Duymaer van Twist (a.r.) ge voelde zich verplicht te spreken Het kabinet wordt onvruchtbaarheid op soci aal gebied verweten. Doch aan wie de schuld De linkerzyde is de schuldige en niemand anders. Als ooit een ministerie biyk heeft gegeven van goeden wil, dan ls dit het huidige kabinet. Zooals gezegd, we zullen niet alle obstructie-middelen van linksch hier her halen, doch 't is dit jaar meer dan erger- ïyk geweest. De rekening voor de liberalen is er niet beter op geworden. De unie-liberale afgevaardigde de Beau fort had behalve veel leeiyks ook nog een paar goede woorden voor het recht sche ministerie over. Wy hebben gezien, dat het oordeel over het algemeen niet malsch was en dat de linkerzyde, zonder oog te hebben voor al het goede, dat dit kabinet heeft verricht, tot hatelykheid oversloeg. Nu dan, de heer de Beaufort was iets bezadigder. Hy bracht o.a. hulde aan de regeering voor hetgeen zy tot stand heeft gebracht, daarby allereerst denkende aan d9 Armenwet. Toen het in de rede te pas kwam moest spreker ook openlyk getuigen, dat erin den boezem van minister Heemskerk geen plaats is voor geloofshaat. Hoewel hy minister Talma's wetgeving van dwingen uit den booze achtte, bracht hy buide aan den yver en de talenten van dezen minister. Hedenmorgen werden de beschouwin gen voortgezet. Van deD Balkan valt er niet veel by- zonders te vermelden. De Turksche ge volmachtigden, die opdracht hebben over den vrede te onderhandelen, zyn met een Roemeensch schip vertrokken. Het kan de zaak niet anders dan schaden, wanneer nu en dan biykt, dat men zich aan de verplichtingen, die de wapenstilstand oplegt, niet onderwerpt. Wy hebben reeds meermalen moeten melden, hoe hier en daar toch nog ge vuurd werd. Thans weer rondom Adria- nopel. Volgens een mededeeliDg van den bevelhebber van Adrianopel zyn de hos pitaalsoldaten van de Turksche Roode Halve Maan, toen ze met hun vlag voorop, na het gevecht rond de stad tusschen Turksche en Servische troepen, op het slagveld de Servische gewonden wilden gaan helpen, met geweervuur door den vyand ontvangen. Niet alleen is hier aan de verplichtingen van den wapen stilstand niet gedacht, doch bovendien zou een der voornaamste oorlogsrechten geschonden zyn. Immers bet Roode Kruis en ook de Roode Halve Maan zyn alge meen onschendbaar en mogen in de uitoefening van bun werk niet belem merd worden. De afloop van het geschil tusschen OosteDrijk-Hongarye en Servië wordt met spanning tegemoet gezien. Biykbaar heeft het conflict maar weinig noodig, om tot uitbarsting te komen. Uit Beriyn werd aan de N. R. C ge seind, dat het natuuriyk niet ontbreekt aan berichten, die de gebeurtenissen met de hoogste militaire persooniykheden te Weenen in verband brengen met het plan van de regeering om krachtiger op te treden tegen Servië. De Tëgliche Rundschau meldt zelfs, dat te Weenen gisteren het gerucht liep, dat Oostenryk Servië een ultimatum overhandigd had. Al deze berichten maken echter zeer sterk den indruk volkomen onbetrouw baar en uitvloeisels van de heerschende zenuwachtigheid te zyn. Het is dan ook ODmogeiyk daaruit een conclusie te trekken. Wèl is er nog geen reden, om den toestand optimistisch in te zien. De Nederlander komt op „tegen on juiste voorstellingen" als het blad aan heft „in sommige Chr. Historische bla den*, bladen derhalve van haar eigen party. Zy schryft „Niet alleen dat die Ohristeiyk-Histo- rische bladen voortdurend pogen den stryd tusschen de beginselen der Revo lutie en die welke daartegenover staan te doen ontaarden in een stryd tusschen de leden der Hervormde Kark en hen, die daar geen leden van zyn, maar ook beginnen sommige de waanvoorstelling ingang te doen vinden, dat dr. Kuyper en zyne party de openbare school zoo slecht mogeljjk hebben gemaakt, dat het hun schuld is, dat de By bel daar niet kaD komen en dat het Kabinet de open bare school behoorde te „christiani se eren". „Nu zyn zulke beweringen, gedeelte- ïyk ontleend aan dat deel der liberale pers, dat onze scholen 't minst welge zind is, voor ieder die iets weet van de geschiedenis der schoolquaestie en van den huidigen stand der zaken, eenvou dig wjj kunnen geen zachter woord bezigen belachelyk. Er is hoege naamd niets van aan. De schry vers van zulke artikelen verwarren de school quaestie met iets geheel anders, n.l. met de vraag of h»t, zy het dan ook met wyzking van de Grondwet, in de toe komst mogeiyk is, wyziging te brengen in het nu geldend wettelijk beginsel, dat elke openbare school zich heeft te onthouden van het geven van gods- dienstonderwyseene zeer moeiiyke quaestie, die niet door heftige uitingen tegen medechristenen, maar door bezon nen overleg moet worden opgelost. „Indien de bladen, die in kleinere kringen het volk den weg trachten te wyzen, ons niet meer in handen van de liberalen willen doen vallen en onzen schooneu schoolstryd doen mislukken, behooren hunne redactiën te zorgen, dat zulke verkeerde voorstellingen onder onze eigen vrienden niet in omloop komen." Wy hopen zeer dat het bezadigd woord van De Nederlander ingang vin den mag by hen die in engeren zin bare geestverwanten zyn. Wie goed luistert, verneemt in meer dere Christeiyke kringen stemmen van ongemotiveerde ontevredenheid. De Beu kelaar doet haar invloed gelden, en niet altyd ten goede. Zaandam. De Nederl. antwoordt ons in zake deze quaestie dat zy alleen beweerd heett, dat de antirevolutionairen Duys aan zyn zetel hebben geholpen, hetgeen niet zeg gen wil dat zy op hem gestemd hebben, waDt dit laatste is niet te bewyzen. Jammer dat deze toelichting niet reeds in het blad van 11 Nov. gestaan heeft de leugenachtige conclusie, ook door liberale verkiezingsredenaars gedebiteerd, als hadden de antirevolutionairen in Zaandam op dat heer gestemd, ware dan achterwege gebleven. Id den verkiezings- stryd kunnen tegenwoordig al deze heeren alles gebruiken Eniemand aan zyn zetel helpen beteekent al heel licbt het bieden van positieven steun. Immers wanneer twee menschen solli- citeeren naar eenzelfde betrekking en ik verzet geen voet om zoowel den een als den ander die betrekking te bezorgen, dan kan ik by benoeming van den een of van den ander toch moeiiyk volhouden dat dit door nrijn toedoen is geschied, dat ik hem die betrekkiDg bezorgde. Zoo is ahhans de eerste indruk b'j den opper- vlakkigen lezer. En van zulk soort h9eft onze tegenparty, vooral tegenwoordig, I er veel. Naar de N. Ot. verneemt, is bestemd tot opvolger van wyieD den heer Planten als consul-generaal van Nederland te New York, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, sedert 1911 consul te New York. Van 2—8 Dec. zyn te Amsterdam 9* gevallen van roodvonk aangegeven. In het Maandblad tegen de Kwakzal- verij lezen we de volgende waarschu wingen tegen allerlei „geneesmiddelen". Abdijsiroop uit het klooster Sancta Paulo te Carthagena. Een klooster Sancta Paulo te Cartha gena bestaat niet. Het is gephantaseerd door L. J. Akker, en de fabriek van de Abdysiroop staat in de Alkemadestraat te Rotterdam. De Abdysiroop, aanbevolen als „het eenig tot dusverre bekende afdoend mid del tegen Borst- en Longaandoeningen Eogelsche Ziekte, Asthma, Kinkhoest- verouderde en hardnekkige verkoudheden enz. enz bestaat uit niets anders dan aardappelstroop, lichtbruin gekleurd en riekende naar kaneel, waarby een beetje salicylzuur is gevoegd, een mengseltje, dat onmogeiyk datgene kan doeD, wat Akker ervan belooft. Antipon is een oplossing vaD ruim 8 pet. citroenzuur in water, die verder nog bevat saccharine en een roode kleurstof. Auralose bestaat uit enkele rose-kleu- rige pleisters, waarin, behalve de gewone pleistermassa, benzoëzuur yzer werd aan getroffen. Coryzol bevat Eucalyptusolie, formal dehyde en kalizeep. Drukkermiddel tegen vallende ziekte is een groen gekleurde oplossing van ruim 9 pCt. broomkalium ic water. Echte hygiënische Nerventalz is natrium* ammomum-phogphaat. Galsteenmiddelenverkrygbaar by J. Smaling, Hoogte Kadyk te Amsterdam a. Meurin's Antifellin Piasche Nr. 1 is een aftreksel van Sennabladen en anys- zaad, vermengd met Glauberzout en al- kobol en riekende naar pepermunt. b Meurin's Antifellin ïVche No. 2 bpstaat uit sesamolie en riekt naar pe permunt. c. Blutreinigungsteeeen mengsel van notebladeren, beukebladeren, rabmmns- bast, duizendblad, anys- en fenkelvruch- teD, seDnabladeren, beeredruifbladereD, Jeneverbessen, bladeren van het riekend viooltje en een soort van bast, dieniet nader kon bepaald worden. Glycurine tegen suikerziekte is niets aDders dan varkensgras. Gozzin'8 Asthma-middel bestaat uit stra- moniumbladeren, salpeter en vermoede- ïyk aiiysolie. Kruiden van de Somnabule Lina Ter Dam: een mengsel van zoethoutwortel, klaprozen, lynzaad. venkel, steranya, oranjeschillen, kruizemunt, gewone ka millen, salieblad, gemberwortel en rham- nu&bast. Lotion Capillaire aEoora", 'No.l bevat alcohol, menthol, salicylzuur, zeep en kliswortel. Radioline is een zalfmengtel waarin

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1