Uit de Provincie. Onderwijs. Binnenland. Kerknieuws. Gemengde Berichten. waar 50000 vluchtelingen en 80000 Turk- sche soldaten honger ïyden, heerscht, te verzachten. Zy mag ze niet aan de ko lonies der vreemdelingen overlaten. Onbeschryfeiyk moet de ellende zyn sedert de aankomst der Balkan-barbaren. In Albanië wordt nog dagelijks gestre den.'Het bombardement van Tarabosj en de andere forten, die Skoetari omringen, duurt nog onophoudelijk voort. De Tur ken wagen nu en dan een uitval, om dan echter na een verbitterd gevecht tot den terugtocht gedwongen te worden. De Montenegrjjnen hebben slechts geringe verliezen. De Sarviërs moeten reeds te Durazzo gearriveerd zyn. De bevolking schijnt geen tegenstand te bieden. Slechts wei nig menscben hadden toevlucht genomen aan boord van het door de Oostenrljksche regeering gezonden oorlogschip. De bezetting van het eiland Chios door de Grieken wordt thans bevestigd. Hoe is de stemming in Servië ten op zichte van de kwestie met Oostenrijk 1 Deze vraag komt aanstonds bij ons op. Het volgende telegram aan de N. R. C. geeft het antwoord: Gister zijn te Belgrado twee zittingen van den ministerraad gehouden. Riet- tegenstaande de pessimistische berich ten, die men uit het buitenland ontvangt, heeischt te Belgrado nog steeds vol maakte kalmte. Geen ommekeer in dien staat des geestes schijnt in regeerings- kringen mogelijk te zijn. In diplomatieke kringen gelooft men dat het niet on mogelijk is, om nopenB Albanië tot overeenstemming te geraken. Over het algemeen blijft men echter de haven kwestie, ten welken opzichte Servië zich onbuigzaam zal toonen, in een minder gunstig licht beschouwen. Wat de algemeene toestand betreft, niettegenstaande de Weensche ochtend bladen van gisteren, in antwoord op de geruststellende offlcieuse Duitsche, En- gelsche en Russische verklaringen, een zeer scherpen toon aanslaan en beweren, dat de toestand nog steeds zeer ernstig genoemd moet worden, was toch de stemming in diplomatieke en flnancleele kringen, niet alleen te Berlijn, gister middag optimistisch. 't Is te hopen, dat deze stemming bestendige kan blijven en dat de mogend heden geen aanleiding vinden, om in verband met Servië's politiek elkander den oorlog te verklaren. Intusschen duren de onderhandelingen tusscben Turken en Bulgaren nog voort. In offlcieele kringen heeft men niet zeer veel vertrouwen in het resultaat der besprekingen. Een hoogwaardigheids bekleder verklaarde, dat hij twijfelde of er wei meer dan vyf procent kans was op een oplossing, tenzij Bulgarije, wat zeer onwaarschijnlijk is, zijn eischen belangrijk wijzigt. De wapenstilstand zal, indien hij nocdig is, 24 uren duren. De kwestie van Adrianopel schijnt de hinder paal te zijn. Hen zegt, dat de Bulgaren bereid zyn den eisch betreflende het opgeven van de Tsjataldja-linie op te geven, maar de overgave van Adrianopel zou beslist geëischt .blijven, terwijl de Turksche gevolmachtigden van hun kant besloten 'zijn, dat Adrianopel Turksch moet blijven. Naast de verbetering van den militairen toestand van het ooste lijke leger en de jongste successen in de Tsjataldzja-linie, vindt de Porte blijk baar ook aanmoediging door de houding van Oostenrijk jegens Servië. SjgMet spanning wordt het verloop tege moet gezien. Zullen de Bulgaren toch genoodzaakt worden Konstantinopel bin nen te trekken P Kamerverkiezing Ommen. Van de 8667 kiezers, die het district Ommen telt, hebben gisteren 7722 een geldige stem uitgebracht. Daarvan waren er 4181 voor den heer mr C. J. A. Bichon van IJs- selmonde (C. fl.) en 3541 voor mr. fl. van der Vegte (A.-R.). Zoodat dus ge kozen is de heer Bichon van IJsselmonde. (By de herstemming op 27 October jl. werden 7856 stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg mr. M. Baron Mackay TPz (C. H.) 4306 siemmen en mr. H. van der Vegte (A.-R.) .3551 stemmen.) Deelneming betuigd. De Nederland- sche regeering heeft aan de Belgische regeering deelneming betuigd met het overlijden van de gravin Van Vlaanderen, moeder van den koning van België. De minister van oorlog heeft aan een groot aantal opper-, hoofd- en verdere officieren, te rekenen van 6 December e.k., machtiging verleend om het cijfer in het vroeger aan hen uitgereikte onder- scheidingsteekeu voor langdurigen Neder- landschen dienst als officier, in een hoo- ger aantal dienstjaren te doen verwisse len, en voorts het onderscheidingsteeken voor 15 jaren Nederlandsche dienst als officier toegekend aan vele andere offi cieren. Aan De Rotterdammer schreef men hangende den nu afgeloopen verkiezings strijd in het no. van gisteren over Om men Van beide zijden wordt er in het district hard gewerkt. De Chr.-historischen verzonden weer een verkiezingscourant, waarin de beken de Ned. Herv. predikanten Okken, van Vriezen veen; De Groot, van Vrooms- hoopLos, van DaarleenJSteenbakker, van Holten, met allerlei manier op de kerkelijke hartstochten werken. Zelfs durven ze de onheilige en leugenachtige woorden neer te schrijven, dat het bij deze verkiezing gaat om de groote vraag „of Gods Woord zeggenschap zal hebben of Dr. Kuyper*. Zelfs wordt de mededeeling omtrent de houding van het Kabinet in zake art. 176 der Grondwet, die deed weten, dat zij het voorstel der Grondwetscommis sie niet zal volgen, verdacht gemaakt, door te vragen „met welk" vooistel zal de Regeering dan komen? Och die on- noozelen, ze weten het wel, maar 'tis om kiezers te vangen en op te hitsen. Van de hand van ds. J. H. F. Remme, Ned. Herv. predikant te R(jssen, wordt een strooibiljet verspreid, waarin ernstig gewaarschuwd wordt tegen het onheilig kerkelQk drijven van zijn collega's in het district. Het biljet eindigt met deze ernstige woorden„Ontketend geen hartstochten, dat verblindt, en doet vijanden voor vrienden achten, en omgekeerd. Houdt de waarheid bovenal. Vraagt u ernstig af, of ge medehelpen wilt aan het kartel van dat liberalisme, dat recht en belij denis onzer Kerk een eeuw lang heeft vertreden. Speelt niet met vuur. Hebt acht op den ernst der tijden. Staakt den broederdienst, waarbij alleen het onge loof welvaart. Nog worde het onheil af gewend, dat ons Vaderland bedreigt." Ook namens Baron van Dedum, Twee de-Kamerlid voor Zwolle, wordt er een strooibiljet verspreid, waarin deze drin gend aanraadt om op Mr. Van der Vegte te stemmen.Vooral waarschuwt hij tegen de bangmakerij met de Tariefwet. Wil men die niet, dan moeten er nieuwe directe belastingen geheven, zelfs tot een bedrag van 30 millioen. De liberalen willen dat van de boeren en grondeige naren halen. Ieder die dus tegen deze wjjze van doen is, kan niet op Mr. Bichon van IJselmonde stemmen. Het Provinciaal bestuur der Chr.-Hist. Unie verspreidt in het district een biljet, waarin het er op wijst, dat een eerste eisch van het accoord is, dat thans de Ghr.-hist. den Antirevolutionair steunen, mede vooral in verband met het feit, dat door krachtige saam werking ver schillende zetels der Prov. Staten door Cbr.-hist. mannen worden bezet. Het bestuur beklaagt zich er over, dat „onder voorgeven dat men werd voorbijgegaan dit is slechts voor enkelen een voor- wendselde door hen opgerichte kies- vereeniging wordt misbruikt om het politiek accoord der coalitie eenvoudig opzjj te zetten, in strijd met eerlijkheid en recht." Er wordt voor gewaarschuwd, om zich met de candidatuur-Bichon niet te werpen in de handen van de politieke belagers der coalitie. Eindelijk wordt geconstateerd, dat voor 1913 het accoord wordt verbroken, wan neer Bichon mocht worden gekozen. Te bejammeren is, dat dit biljet geen persoonlijke onderteekening draagt, al leen de zakelijke „Bet Provinciaal Be stuur der Christ.- Hist. Unie". Hand- teekeningen doen soms zooveel. Dan deed de heer A. J. Bult, 2e Secre taris, het toch nog beter, door met zyn naam onderteekendhet bovengenoemd telegram aan de heeren in het district te doen toekomen. Er zijn in Ommen enkele naam- looze verkiezingspamfletten tegen v. d. Vegte in 't licht gegeveneen er van wordt door De Nederlander gequaliflceerd als „een schandelijk pamflet, welks in houd zeker tot strafactie aanleiding zou kunnen geven". Het blad schrijftHet heeft den schijn, van op te komen voor de belangen der Ned. Herv. Kerk, maar moet, blflkens den inhoud, afkomstig zijn van den een of anderen „liberaal", die blijkbaar van de dingen, waarover hjj acht kolommen volschrijft, geen de minste kennis heeft. Zelden lazen w(J zoo iets gemeens als dit verkiezingsbiljet, waarin wel geen candidaat wordt aanbevalen, maar waarin de 26e November wordt aangewezen als de dag, waarop „de aanslag* door de Hervormde kiezers van Ommen nog te verijdelen is. Om tot deze conclusie te komen, heeft de lafaard, die dit pamflet schreef, een serie voorstellingen gebezigd, zoo leugenachtig, en zóó valsch, als we maar zelden gezien hebben, zelfs niet in de leugencampagne van 1905. Laat deze schrijver, indien hfl niet voor een val- schen lasteraar wil worden gehouden, nu eens den moed hebben, zijn naam te noemen, misschien kan hjj dan bewijzen, dat hjj aldus uit domheid en onverstand schreef. Het ligt er zoo dik op, dat we nauwelijks kunnen gelooven, dat ook maar één kiezer van zulk een biljet de dupe zou kunnen worden. En evenmin, dat een candidaat weJke ook zich voor zulk een aanbe veling niet schamen zou. Tot zoover De Nederlander. En toch zal mr. Bichon, de candidaat van deze politieke struikroovers als chris telijk historisch man naar de Kamer gaan. Wij herinneren ons nog levendig hoe „de pers van Njjgh" door middel van baar Uilenspiegel haar spot en smaad over mr. M. Bichon v. IJsselmonde, den oom van den nu gekozene, uitgoot, in 1874, by diens verkiezing in Gouda. Week op week bevatte bovengenoemd schimpblad van de N. R. C. glossen en teekeningen op het schoothondje (bichon!) dat gekoesterd werd door drie voedsters omdat Bichon was gekozen door anti revolutionairen, R.-K. en conservatieven. Hier is een tweede ediiie van dit soort op wien de liberale grappenmaker het zelfde soort pijlen zou kunnen richten, w(jl deze gekozen is door christelijk his- toriscben, liberalen en vrijbuiters. Haar Uilenspiegel zal er nu wel van zwij gen want toen gold het een verkiezing ingaand tegen een liberaal kabinet, nu eene die den liberalen en hun aanhang in het gevlei komt. Door een misverstand is in het ver slag der laatst gehouden najaarszitting der Provinciale Staten weggevallen het geen bij het eerste punt van de agenda, door hem die het eerst het woord voerde, over de verordening tot weren van in breuken op het natuurschoon is gezegd Niet de heer Sprenger was de eerste spre ker maar de heer v. Voorthujjsen, die ongeveer het volgende zeide: M. d. V., Het komt rnjj voor dat hier een woord van hulde en dank aan Gede puteerde Staten op zijne plaats is, waar dit college getoond heeft een open oog te bezitten voor de verdediging van het natuurschoon in deze provincie, waarvan de voorgestelde verordening zeker een bewijs is. Blijkens de stemmingen, in de sectio's gehouden, hebben enkele leden eene redactiewijziging voorgesteld in een der artikelen, éón lid wenschte de con- tróle over te laten aan het college van B. en W., terwijl 4 leden zich hunne stem wenschten voor te behouden, zoodat zich slechts een drietal tegen de verordening verklaard heeft. Dit is zeker wel een bewijs dat het voorstel van Ged. Staten door de Statenleden wordt gewaardeerd. M. i. heeft de voorgestelde verordening vooral deze beide goede eigenschappen, dat zoowel het bedreigde natuurschoon als de neringdoenden in deze provincie er door worden gebaat, de laatsten door eene aanzienlijke besparing aan reclame- onkosten. Wat do door Ged. Staten voor gestelde wijziging in art. 3 betreft, om aan hun college over te laten de beslis sing omtrent hetgeen tot de „kom" eener gemeente al dan niet moet gerekend wor den, ook deze schijnt mij zeer rationeel toe, waar het begrip „kom" in de ge- meente-verordeniDgen niet altijd even duidelijk wordt gedelnieerd. Ik spreek hierbij alleen den wensch uit, M. d. V., dat Ged. Staten bij hunne beoordeeling het begrip „kom" niet 61 te ruim zullen opvatten. Ter aanvulling van het verslag z(j nog herinnerd dat voor 't voorstel-Duvekot tot algeheele sluiting op Zondag van de Tentoonstelling te Middelburg in 1918 met al den aankleve van dien gestemd hebben zes van de 7 Rechtsche leden Mulder, NoordlJke, Dekker, Wondergem, Duvekot en Vogelaar benevens de het ren Houterman, Merckens, de Veer, Gerlach, v. Voorthuljsen, Tichelman en v. d. Putte, terwijl de heeren Blum en Dielemao, schoon persoonlijk evenzeer voor sluiting, om andere redenen tegen stemden, dit geldt ook van de heeren v. Oeveren en Hollestelle. Tegen het voorstel-Gerlach, wering van alle vermakelijkheden stemden deze zelfde vier genoemde heeren benevens de heeren Mulder en de Veer, op gronden, die w(j nader hopen te ontvouwen, zoodra het officieel verslag in ons bezit zal z(jn. .Afwezig was de heer Louwerse. Goes. In Februari a.s. hoopt de heer mr. J. A. de Wilde van 's-Gravenhage alhier op te treden voor de afdeeling van Patrimonium. Goes. Volgens de M. C. brachten de treinen uit de richting Bergen op Zoom gisteren ter gelegenheid van den laatsten toondag alhier 1200 passagiers aan. Middelburg. De heer K. J. v. H., boter- handelaar ainier, die veroordeeld is wegens overtreding der boterwet tot f 100 boete of 14 dagen hechtenis heeft op zijn verzoek om gratie een afwijzend ant woord ontvangen. Vllssingen. Aan den gemeenteraad is een van 183 handteekeningen voorzien adres gezonden tegen de verplichte win kelsluiting. Stavenisse. Naar aanleiding van het adres van de ingelanden van het Water schap Stavenisse zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van den djjkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders, Oud Kempenshofstedepolder en Mogger8hilpolder, de heeren F. van der Lek, de Ciercq en P. Gaakeer. Zierikzee. Alhier is Maandag door de Veieeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in de koffiekamer der Concertzaal een tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en etsen van de Walchersche schilders G. Bergsma, J. C. Nljland en M. Zwart, voor het publiek opengesteld. M. C. St Maartensdijk. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad deed de voorzitter mededeeling dat was ingekomende goedkeuring op het Raads besluit betreffende de aanvrage van een Rijksvoorschot ad f53.000 met anuiteits- afiossing bestemd voor den bouw van 43 arbeiderswoningen. Voorts dat door Ged. Staten was goedgekeurd de onderhand- sche verpachting der gemeentelanderljen. Eenige wijzigingen werden nog aange bracht in de voorwaarden, waarop con cessie zal worden verleend aan den heer Ten Bosch te 's-Hage tot het aanbrengen eener electiische verlichting in deze ge meente. Daarna werden deze voorwaar den goedgekeurd met 4 tegen 2 st. Ook werd nog een beschikking genomen om een idiote vrouw in 't Krankzinnigenge sticht „Vrederust" te plaatsen. Verder hadden nog eenige af- en overschrijvin gen op de begrooting plaats. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vledder, J. C. Th. Hugen- holtz, cand. te Axel. Serooskerke. B(j de gemeente alhier zijn tct ouderling gekozen de heeren Jf. Geluk, A. Maljaars en L. Melse Jz. en tot diaken de heer L. Cornelisse, die allen de benoeming aangenomen hebben. Deze benoemingen geschiedden, om te voor zien in de vacatures ontstaan door het vertrek van den heer C. de Voogd naar Oostkapelle en door het aftreden van de heeren A. Meulmeester, C. Traas en J. Goedbloed. In de vacature ontstaan dooi het ontslag nemen van den heer J. Meljers als diaken ia nog niet voorzien. Midd. Ct. Middelburg. Door bet classicaal be stuur alhier is toegelaten als godsdienst- onderwUzeies mej. H. J. de Ve]j Mesdagh te Vlissingen. Benoemd tot predikant-directeur van het Diaconessenhuis te Den Haag ds. H. A. E. Snethlage, predikant te Hoenderloo. Naar men meldt, heeft ds. D. J. Karres, pred. te 's Gravenhage, van wiens ziekte men onlangs bericht gaf, Maandag in het R -K. ziekenhuis aldaar (alle inrich tingen van dien aard zijn overvol) esn ernstige operatie ondergaan, die met vrees werd tegemoet gezien. God heeft echter de gebeden, die Zondag van alle Herv. kansels, voor zijn herstel werden opge zonden, aanvankelijk verhoord, zoodat de toestand van den geliefden leeraar mo menteel gunstig mag genoemd worden. Rotterdammer. Het Hbl. verneemt, dat ds. Snel te Urk, met ingang van 8 Dec. a.s., z(jn pre dikambt zal neerleggen. De Urker kwestie vindt daarmede eindelijk een oplossing. Geref. Kerken. Beroepen te Tienhoven, G. Kerssieste Wolvega; te Oidemarkt en te St. Jacobi Parochie, M. B. Parlevliet te Nes. Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Venlo de dames B. J. S. Goor te Hoek en F. S. Lansen en M. 8. v. d. PelJl, beiden te Ter Neuzen. In Februari a.s. zal er een examen in den postdienst worden gehouden voor adspirant-commiezen en surnumerairs. Prof. dr. F. L Rutgers. Gister mocht prof. dr. F. L. Rutgers, oud-hoogleeraar aan de Vrfle Universiteit, z(jn 76en ge boortedag herdenken. Prof. Rutgers mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen. „Effatha*. De eenige chr. school voor doofstomme kinderen, te Dordrecht. Het 24ste jaarverslag vermeldt het een en ander, dat de aandacht verdient. De ge schiedenis van de lotgevallen der Ver- eeniging in het laatste jaar is ten volle waard in ruimen kring bekend te wor den, waarom wij kennismaking met het Jaarverslag ten zeerste kunnen aanbe velen. Uit het verslag van Secretaris blijkt, dat het verloopen vereenigingsjaar een tijdperk van rustigen, gestadigen arbeid was. Het Bestuur verloor een zeer verdienstelijk lid door het vertrek van Jhr. J. J. van Asch van WJjck naar het buitenland. Gedurende 24 jaren was hij lil vaa het Bestuur en behoorde h(j alzoo tot de oprichters van „Effatba". Aan 38 leerlingen werd onderwijs ge geven. Geconstateerd mag worden, dat dit onderwijs niet ongezegend was. De In specteur van het M. O., die voor de eerste maal de school bezocht en in alle klassen eenigen tijd vertoefde, wa.-i over wat hU gezien en gehoord had, zeer voldaan. Ten dienste van bet onderwijs in de Bybeische Geschiedenis werd door het hoofd der school en den heer A. Huisman, onderwijzer aan „Eflatha", voor de hoog ste klassen een serie lessen samengesteld, die reeds verschenen zijn. Een dergelijk werkje voor de middelklassen zal spoedig voltooid zijn. Met enkele woorden maakt het verslag ook melding van het overlijden der trouwe dienstbode Pleuntje van der Heijden, eer tijds leerlinge van „Eflatha". In volle ver zekerdheid des geloofs mocht zij heen gaan. Onaangenaam was het voor het bestuur te vernemen, dat in Amsterdam een com missie werd opgericht tot stichting eener blindenbibliotheek. „Eflatha" bezit toch een goede, die voor eiken blinde in heel ons Vaderland is opengesteld. Waarom die versnippering van krachten 't Adres van den bibliothecaris is de heer A. B. v. d. Heuvel, te Dordrecht, '8-Gravenstraat 1. In het verslag van den Penningmeester beluistert men een toon van dank. Hjj ontving een legaat van flOOO en een gift van 12000. Hierdoor werd het tekort grootendeels gedekt, terw|jl gitten en contribution tot een hooger bedrag stegen dan in vorige jaren. Verblijdend is het te mogen opmerken, dat het Chriatelhv Nederland meer begint op te waken v00t den arbeid van „Eflatha". Men denke evenwel nu niet: "tQ^t goed in Effatha". Neen, nog steeds wor. stelt men met een tekort, temeer, w|ii de uitgaven zullen vermeerderen, waJt op de laatste jaarvergadering werd bei sloten een vijfden onderwijzer aan té stellen. (Deze is reeds in functie getreden, Mogen w(j de vrienden van „Effatha' aansporen om te bevorderen, dat de Vereeniging b(J testament bedacht worder De officiêele titel is: „Effatha*, Vereeniging tot bevordering van Christ, opvoeding en onderwijs ran doofstomme en blinde kinderen en jonge lieden, gevestigd te Utrecht. Het verslag van het Hoofd der school gewaagt ook van ondervonden steunen hulpe des Heeren in het voorbijgesnelde schooljaar. Toch blijkt pen klacht niet misplaatst. Het blijft steeds verwonde ring wekken, dat zoo w&inig ouders uit onze kringen hun doofstomme kinderen naar „Effatha" zenden. Nooit zouden zjt hun normale kinderen willen zenden naar een z.g. neutrale schoolen waarom dan huo doofstomme kinderen wel Voor dezen is het juist nog veel meer Doodig dat zij degelijk Christelijk onderwijs onti vangen en in kennis met denB(jbelge- bracht worden. Dat onder Gods zegen de arbeid van Effatha heerlijke vruchten reeds heelt mogen afwerpen, getuigt het hierboven vermelde sterfgeval. Of zouden de ouders soms meenen, dat voot hun doofstom kind de belofte, bij den doop afgelegd, niet behoeft te worden nage komen Daarom, Christenouders 1 zeDdt Uw doofstomme kinderen, niet naar een neutraal instituut, maar naar deeenlgt Christelijke school voor doofstommen In ons vaderland, naar Effatha, en moge alom in den lande de belangstelling en offervaardigheid voor deze kostelijke in richting toenemen i Ieder, die deze nuttige Vereeniging wil steunen, hetzij door lidmaatschap of gift, of dat men voor haar wil werken, wende zich tot den Penningmeester, den heer W. L. B. den Blaauwen, Ant. Duyck- straat 49, te 'e Graven hage, bij wien behalve de jaarverslagen öök zeer goed geslaagde prentbriefkaarten (10 stuks i 25 ct.) verkrijgbaar zyn, welke een juist beeld geven van het leven in die inrich ting. Te Achterwehl, gemeente Wehl, is Maandagavond een 18-jarig kippenkoop- man door een 60-jarige vrouw doodge schoten. De drank speelde een groote rol in deze droeve zaak. Te Oudenbosch is een vreemde landlooper door een trein overreden. Zijn beenen werden totaal versplinterd. De man is naar het gast huis vervoerd. Te Sittard is een arbei der bJJ rioieering8werken onder een klei- laah bedolveD, waardoor hl) levensge vaarlijk werd verwoDd. In het ss. Sindoro, liggende te Rot terdam, is broeiïng ontstaan onder de lading. Een begiD van brand werd ge- bluscht. Hoogstwaarschijnlijk zal men verder onheil kunnen voorkomen. Ontrouw. Gistermorgen werd naar 's Hertogenbosch gebracht een employé der firma Philips A Co. te Eindboren, die zich schuldig had gemaakt aan dief stal van waardevolle en geheime papieren. Een oude vrouw vermist. Zaterdag middag te half vier verliet een 82 jarige weduwe haar woning aan de Korte Oranjegracht te Leiden om eenige bood schappen te doen. Hoewel nog tamelijk kras, is zy niet weder teruggekeerd. Men vreest dat haar een ongeluk is overko men. Vermoedelijk is zy in het water geloopen. Naspormgen bleven tot dus verre vruchteloos. Een kunstmatige samenstelling van steenkolen. Reeds meermalen heeft men pogingen in het werk gesteld, om uit plantaardige grondstoffen, b.vhout, che misch steenkolen samen te steileD, het geen tot nu toe mislukte. Dr. J. Bergius en Hugo Specht hebben het opnieuw beproefd en daarbij nieuwe bevindingen opgedaan. Om de by by alle vorige proe ven terugkeerende fout van de overver hitting van het materiaal, dat kool moet leveren, te vermyden, was het noodig, een methode te vinden, volgens welke men te werk kon gaan, waarby de ver val warmte der cellulose onschadeiyk ge maakt wordt. De oplossing van die vraag vond men door de verkoling in nabybeid van water te doen plaats hebben. Ook over den ouderdom en het ontstaan van kolen leverden deze proefnemingen nieu we theoriën. Volgens genoemde chemici zyn magere kolen en anthraciet niet al leen oude vette kolen, maar huD ontstaan is door hoogen druk verklaarbaar. Men kwam tot deze bevindingen Men imiteer de het natuurlyke verkolingsproces en stelde dus een koolsoort samen, eveneens analoog aan de natuurlyke. Door inwer king van hoogen druk konden vette kolen in anthracietkolen veranderd worden, die ook uiteriyk op de natuurlyke leken. De ouderdom van natuurlyke vette kolen kon ook ten naaste by sprekend worden. De Gravin van Vlaanderen. De gravin van Vlaanderen, moeder van Ko ning Albert, van wier onverwachten dood wy gisteren onder telegrammen melding maakten, was sedert eenigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2