No. 44 1912 Woensdag 20 November Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND HISTORISeH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE Het Concentratie-program. Wy veronderstellen dat de inhoud van dit program den lezer bekend is. Wy hebben het indertijd in ons blad opge nomen, en er on5® voorloopig oordeel over uitgesproken. Wij wezen ook reeds op het algemeen applaus waarmede de atgevaardigden der verschillende kiesver- eenigingen het hebben aangenomen en wij lieten doorschemeren onzen twijfel of nu al zoude vaststaan dat ook de kiezers aan deze concentratie van de drie vrijzinnige, of liever liberale par tijen hun zegel hechten zullen. Want, niet waar? daar komt het toch eigenlijk ten slotte alleen maar op aan. vxt mm psma Ter ruste. wrn.&ei IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere ïegel meer 10 cent. Men kan wel binnenskamers een mooi program opmaken, en in openbare ver gadering saamkomen, om te hooren naar den een of anderen grooten mijnheer die een „requisitoir" aan regeering en rechtsche meerderheid opleest, waarmee alle vrijzinnige toehoorders het eens zijn. Men kan ook onder handgeklap en voetgetrappel, desnoods zonder hoofde lijke stemming,verklaren, dat Links nü de gouden eeuw inluiden zalen men maar naar de stembus zal hebben te loopen om al het beloofde moois van algemeen kies recht en staatspensioen en hooge onder wijzerstraktementen te grijpen. Maar of de kiezers, wien al dit moois wordt voor gehouden, van dit moois gediend zyn, en zoo ja, of z(j vertrouwen zullen stellen in hen, die het hun toezeggen, en zelfs zoo ook dit laatste het geval moge zijn,uf er dan de geestdrift zal zfjn om op deze be loften voor de candidaten der vrijzinnigen in het vuur te gaan, het zijn altemaal vragen die de nuchtere buitenstaander maar niet zoo dadelijk bevestigend beant woordt. Het is toch een feit dat van vrijzin nige zjjde steeds, en vooral de laatste jaren, vrij scherp tegen meer dan een van deze nu met algemeene stemmen, of liever zonder hoofdelijke stemming aangeboden geschenken is geprotesteerd. Uit artikelen van Treub en Marchant en Veegens, onverdachte vrijzinnig-demo craten, uit meer dan een artikel van unie-liberalen of uitlatingen van oud liberalen zou dit te bewezen zijn. Voor loopig nemen wjj slechts als voorbeeld de staatspensioneering. Mr. Aalberse heeft dezer dagen uit den rijken schat zijner saamlezing de volgende uitspraken van vrijzinnigen over den oorspronkelijk socialistischen elsch van staatspension- neering ten beste gegeven. Inderdaad een aardig, lijstje: Volksbedrog (Nolting. 1898). Agitatie-middel („Radikale Hervor ming", 1897). Spelletje (idem). Voorspiegeling tegen beter weten in (idem). Iets, waar Diets van komt (idem). Pensioen-kwakzalverij (idem). Politieke wisselruiterij („Land en Volk", 1909) Iets, wat in strijd is met de politieke eerlijkheid en nauwgezetheid (idem). Iets, dat niet kan (idem). Het stelsel der politieke slimmelingen (mr. Treub, 1909). Bewust bedrog (idem). Onbekookt plan (mr. Veegens, 1910). Onberaden stap (idem). Volkswaan vaD den dag (idem). Monopolie der socialisten (idem). In de buurt komend van ae socialisti sche schiijvers (dr. Bos, 1909). Misleidend in hooge mate (idem). Eene ten eenenmale valsche leuze (idem). En dit zijn nu nog maar alleen enkele vrijzinnig democratische uitspraken. Men zou er nog aan kunnen toevoegen uit spraken van mr. Tasman, De Meester, Tydeman en andere vooi gangers der drie liberale groepen. Intusschen, indien deze heeren ver anderd zijn van mr. Treub is dit niet te denkenmoeten zy dit natuurlijk zeiven weten. Wy hebben op ditoogen- blik slechts met hun program te doen. En dan herinneren wij aan een zestal strijdpunten die zij, met zekere roeke loosheid wat het financieel gedeelte aan gaat, met zekere grootmoedigheid wat betreft de kiesrechtquaestie, naar voren schoven. Het Kiesrecht, zoo oordeelen zij, moet algemeen worden, voor mannen en vrouwen, zonder beperking of tegenwicht. Een concessie aan de sociaal demoeraten, 6D tegelijk een staaltje van zelfopoffering. Want een ieder begrijpt, al hoopt een vrijzinnig man, opgevoed In de sfeer van „niemand heeft gelijk dan wjj en onze vrienden", op het tegendeel, dat de nieuwe kiezers van Links, die bij verwezenlijking van dezen kiesrechteisch, het tegenwoordi ge kiezerscorps zullen komen versterken, voor verreweg het grootste deel sociaal de mocraten zullen zijn. Dit mag nu mis schien in de Zuidelijke provinciën, het geval niet zijn, in de overige zal zeer zeker, het overwicht aan den rooden kant zyn. En ook begrijpt een degelijk man van het denkend deel, wanneer hij tenminste doordenkt, dat de vrjj Liberalen er in het cjjfer, en vooral in het verhoudingscy?er eer op achteruit dan vooruit zullen gaan, ook al zullen zy in den regel pas bij de herstemming den algemeenen steun van alle Linksche broeders mogen genieten. Want ook het Evenredig Kiesstelsel staat op het program, en dit zal ook den vrij Liberalen het hun toekomende doen toemeten. Edoch wat zal het baten, nu bjj het mechanische algemeen stemrecht niet de qualiteit maar de quantiteit be slist, dat wil zeggen de geleerde, beza digde, oud Liberale kapitalist evengoed slechts één stem zal uitbrengen als de proletariër die zijn hond verzorgt en zyn kleeren borstelt. Vooral wanneer dat vrouwenkiesrecht er by komt. Dan toch zal mevrouw van den landedelman of van den heereboer van de stembus wegblijven, terwijl hare zusteren uit de lagere volksklasse, al was 't slechts om de aardigheid, zooal niet wegens het besef heurer waardig heid in grooten getale zullen opkomeD. Zonder stemplicht ontgaat den vryzin- nigen ook zelfs de kans op eenig politiek voordeel. Dit laatste is alleen voor den socialist. Öe6n wonder dat hij by heel dat spelletje likkebaardend toekykt. En wat nu de overige punten van het program aangaat, die schijnen er op ge bracht voor 't gevalja wat. Immers het is reeds terecht door De Standaard opgemerkt wie het Kiesrecht op de aangewezen wyze in dne opzichten wil veranderen, heeft, althans voor de partyregeering die zyn program op dit punt uitvoert, zyn eenige en laatste woord gezegd. Want, deze vier: algemeen, zonder correctieven, de vrouw er by, en naar evenredig stelsel, te zaam beteekenen Grondwetsherzie ning. Is derhalve de (misschien niet eens bedoelde) gedeelteiyke partieele grondwetsherziening op het punt van het Kiesrecht tot stand gekomen wy zv»ygen nu van de twee derden der stemmen in de Tweede en Eerste Kamer, welke hiervoor noodig zullen zyn I dan moet de Kamer ontbonden worden, en zullen de partyen weer met hetzelfde program voor de kiezers moeten komen. Wat het derhalve beteekent, dat er nog drie andere punten op 't program staan, is ons, buitenstaanders, niet dui- deiyk. Misschien om kiezeltjes te iy men. Dit staat echter aan ons op het oogen- blik niet te beoordeelen. Het program schyot ons toe voor meer dan ééne verkiezing te moeten dienen. Hetgeen jammer zou zyn want op het punt van de geldquaestie In het zooin-hetoog-loopend luchthartig dat men by na van onuitvoer baar zou spreken. Het program vraagt toch herziening van het schoolwezen en verbetering van de positie deronderwy- zers. Een zaakje dat veel geld zal kosten. Want het schoolwezen eischt op alle punten verbeteringook d8 opleiding ook de positie van vele onderwyzers. Rechts heeft de eer dit reeds li ng vast gesteld, en verbeteringen aan de hand gedaan en voorbereid te hebben. Unie- rapport en Ineenschakelings-commissie onder anderen strekken ten bewyze. De uitvoering werd echter steeds verschoven wyi de geldquaestie in den weg zat. En dit beletsel zal ook de vryzinnigheid niet wegnemenal geeft zy nog zulke mooie programs uit. Want verbetering van het schoolwezen, daar behoort ook de be waarschool, het vakonderwys, d6 han delsschool, heel het onderwys in zyn •drie vertakkingen by en de opleiding daar zit nog heel wat aan vast, wat scholenbouw, inspectie, leerkrachten, leermiddelen aangaaten de salarissen.... alleen dit eene zou loopen in de miljoe nen,op deHaagsche onderwyzers-meeting expresseiyk daarvoor belegd, sprak men van twintig miljoen En zulks alleen voor salarisverhooging. Het andere zal nog heel wat meer kosten. Maar wyselök hebben de vryzinnige heeren hun plan van uitvoe ring voor zich gehouden, .zoodat over het geld niet behoeft gesproken te wor den. Maar dit is niet eeriyk. Of ook wel, de heeren weten zelf niet wat zy willen, hoe zy zich dat verbeterde school wezen denken. Maar waarom het dan op 't program gezet? Misschien als zwach tel, opdat het groote publiek niet zoo zeer lette op die salarisverhooging voor de onderwyzers, welke op een vry sinnig program immers niet ontbreken mag, omdat de heeren openbare onderwyzers de onmisbare verkiezingsagenten zyn, die de kiezers naar de stembus moeten brengen eD daarom deze heeren onder wyzers moeten te vriend gehouden worden. Maar waarom dan niet tien jaar eerder gekomen? Immers nu is de grootste helft dezer heeren reeds voor de vryzinnige zaak verloren. Zy volgen, met Ossendorp, reeds sinds jaren de roode vaan. Wat echter niet zeggen wil dat zy toch niet overal, en met name by de herstemmingen, voor de vryzinnige can didaten in het vuur zullen gaan. En dan nog de Staatspensioneering. Een eisch, welks verwezeaiyking, naar het zeggen zelfs van zeer betrouwbare liberalen, tot een jaariyksche uitgaaf van minstens twintig miljoen gulden leiden zal. Waar het geld van daan te halen f O, dat is gemakkeiyk, zeggen deze heeren van het vrijzinnige program Doch hierover in esn volgend artikel. 20 Nov. 1912. De Christelyke Sociale party is gecon stitueerd. Het program is aangenomen, doch op enkele punten gewyzigd. Zoo is het punt afschaffing van den vaccine- dwang geschrapt, niettegenstaande de heer Keuchenius, arts te ScheveniDgen, de zoon van onzen oud-minister mr. L. W. C., den kampioen tegen den veccinedwang, voor het behoud dezer paragraaf had gepleit. Ons dunkt dezen slag in het aangezicht zijns vaders, en voor alle Christenen die den vaccinedwang ver foeien, en al meer dan een halve eeuw er tegen worstelen, moet dezen opponent hebben pyn gedaan. Nog op een paar eigenaardigheden moet in dit verband gewezen worden. lo. Nog twaalf leden waren er voor om de wenscheiykheid uit te spreken dat leger en vloot worden afgeschaft 2o. Groote verdeeldheid werd openbaar inzake de roeping van den Staat jegens bet openbaar neutraal onderwys. De heer Schröder bepleitte dewryheid voor ieder onderwyzer om zyn overtui- tuiging op de school uit te spreken hetgeen hem van den voorzitter het scheldwoord liberaal deed oploopen, en dezen tevens de verklaring deed uitspre ken dat deze (mr. v. d. Laar) het Unie ïaeport verfoeit 1 3o. Ten aanzien van verzekering werd in het program geeischt vry willige ver zekering met.ruimen overheidssteunen verzet tegen tariefverhqoging. 4o. Tegen de doodstraf was een minder heid, da meerderheid echter is er voor, mits de rechters zeiven den veroordeelde hei hoofd afslaat 5o. In artikel 39 wordt vastgelegd dat in de kerk alle verschil naar rykdom moet worden vermeden en aan „vrouwe- ïyke lidmaten" het kiesrecht moöt wor den toegekend. Met de kerk wordt alleen de Ned. Hervormde kerk bedoeld, aan welke een groote taak wordt aangewezen. Doch hierover later. Bichon te Ommen. De heer Bichon, de Chr. hist, candidaat in Ommen, heeft te Ny verdal gesproken, en een poveren indruk gemaakt, wanneer althans de persverslagen juist zjjn. Hy begon met een mededeeling. Name ly k, dat hy den heer Mackay had geseind en geschreven, dat hy aannemen moest, daar hy Bichon andersin staat zou zyn zichzelf als candidaat aan te bieden. Dat toen mr. Mackay toch bedankte hy mr. Bichon by den heer v. Dorland zich als sollicitant voor een candidatuui had aangediend. Uit het vervolg van sprekers rede blykt, dat hy is geweest antirevolutionair van huis uit, vooistander is van het stelsel van vertrouwensmannen, omdat hy is tegen wat hy noemt ruggespraak met de kiezers; dat hy is voor den vry handel doch tegen een fiscale hervorming der tarieven geen bezwaar heeftdat hy is tegen de coalitie; geen lid is van eenige kiesvereeniging dat hy dr. Kuyper geen edel figuur vindthfi wraakt iD dit verband dr. Kuypers brochure „Confidentie" uit het jaar 1871! en diens optreden in 1894 o. a. in Gouda tegen v. Bylandt, jammer dat de Spr. daarby vergat te zeggen dat dit de liberale v. Bylandt was, nu zullen velen gedacht hebben aan den chr. histo- rischen v. Bylandt. Spr. is echter ook tegen de liberalen en wraakt de breed sprakigheid van Duys; en is ook tegen de gereformeerden die hy wantrouwt „op goede gronden". Hem is nameiyk „by verschillende gelegenheden gebleken dat de Gereformeerden altyd naar zich tóehalen en alle terrein trachten te ver meesteren". Spr. voelt veel voor het standpunt van v. IdsiDga, en zou by een heistemming tusschen Tydeman en Kuy per op laatstgenoemde stemmen omdat hy met Groens leus instemt. Wy behouden ons voor op deze speech met haar tegenstrydigheden en eigenaar digheden terug te komen. De lezer kan zich voorloopig een meening vormen. Hartverheffend zal de indruk wel by niemand zyn. Een aanval op de leden der gereformeerde kerken in een politieke vergadering kwam ons wel het meest be rispelijke van al voor. Wy zyn nieuwsgierig wat de Chr. Historische Unie en haar dagbladpers met dezen Chr. historiscben candidaat zullen doen, wanneer hy gekozen wordt. Want op dit laatste bestaat alle kans, nu op bedoelde vergadering te Ny verdal de liberaal Van der Sanden, de leider der Overyselsche fanatieke anti-ciericalen, zich voor de candidatuur-Bichon heeft verklaaïd. Salvavi. Naar te verwachten was, juicht Links de verwerping van's heeren Middelbergs voorstel luide toe. Thans kreeg Links wat het zoo innig begeerd hadUitstel van de verdere be handeling der Invaliditeitswet tot het volgend jaar. Rechts daarentegen verloor een der weinige kansen die men nog had, om in deze ruim vijfjarige parle mentaire periode althans één tweeledig brokstuk van het groote RegeeriDgspro- gram tot een goed einde te brengen. Voorshands is hieraan nu niets meer te doen, ook al zocht men nog eon uitweg. Intusschen constateeren we nu reeds, dat men in onze Antirevolutionaire club tot het laatste oogenblik weer voet by stuk hield. Loopt het dan ook in 1913 mis, en biyft de Staten-Generaal zelfs in dit eerste tweeledige stuk van het Regeeringsprogram: Invaliditeit en Tarief, staken, dan staat het in eik geval vast, dat onze party vry uitgaat eD dat de verantwoordeiykheid vooreen falikanten uitslag niet op ons zal rusten. Tweemalen is nu onzerzyds een poging gedaan om het proces te bespoedigen. De eerste maal in JuDi, toen dr. Kuypar" een wyziging voorstelde in het Reglement van Orde, diedan ook aangenomen werd. Ware dit voorstel toen niet gedaan, dan zou men zelfs nu nog ternauwernood aan de Invaliditeitswet begonnen zyn. En de tweeds maal poogde nu de heer Middelberg de behandeling van de Inva liditeitswet te bespoedigen, door in de gebruikelijke avondvergaderingen met de behandeling door te gaan, opdat nog vóór 25 December dit ontwerp afgedaan kon zyn. Bovendien zyn deze beide pogingen door' onze Club reeds anderhalf jaar te voren ingeleid door zeer serieuss waar schuwing, die er telkens op wees, hoe de nood drong, en hoe, zoo men geen spoed maakte, de zaak spaak dreigde te loopen. Eens zelfs ging de waarschu wing verzeld van de verklaring, dat onze Club, gaf men aan onzen aandrang geen gehoor, tenslotte tot staking verplicht zou zijn. Deze niet te weerspreken feiten leveren het voldingend bewijs, dat onze club in de Tweede Kamer niet in gebreke bleef haar plicht te doen. Ze bewyzen, dat onze club van meet af door éénzelfde gedachte is geleid geworden. Ze bewyzen, dat men na de afstemming van ons voorstel, niet wel met een voorstel van veel minder verre strekking fcow of miocW meegaan. En ze bewyzen in den meest absoluten zin, dat de laatdunkendheid, waarmeê men van Links od de door onze club gevolgde gedragslijn goedvindt neer te zien, in niets anders haar oorzaak vindt, dan hierin dat het besluit der Kamer, om, met behulp van eeD deel van Rechts, datgene wat wy beoogden, af te snyden, aan Links een kaDS zou bieden, die ze by bet volgen van wat onze club voorstond, zich zou hebben zien ontgaan. Dit thans te coDstateeren is plicht. De gevolgen van wat men nu door dreef, kunnen noodlottig zyn. Mocht dit zoo zijn, dan sta hier ons Salvavi.*) Standaard. Salvavi, d. w. z. Ik heb gered, oftewel vrij vertaaldIk heb het mijne er aan gedaan. Red. De Z. Onder dit opschrift lezen wy in de r.-katholieke Tijd het volgende stukje, dat uit Den Haag aan dit blad werd ver zonden Met prysbaren y ver zet de Kamer ha ren moeite vollen arbeid voort. Links verpraat den tyd. Rechts laat door den Minister en eeD ige deskundige sprekers het wetsontwerp verdedigen. Zoo ook weer deze week. Dinsdag 12 November, waren te elf uur 47 leden waarvan 33 van rechts en 14 van links. Vandaar schorsing tot twaalf uur. Ontbraken dus 26 van rechts (ééne vacature) en 27 van links. Te twaalf uur begint de zitting, gaat door tot 4.10 uur. Te acht uur hervatting. De linkscbe heeren praten den tyd vol, totdat te ongeveer twaalf uren 's nachts de heer Duys voorsteltop te houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1