No. 41 1912 Zaterdag 16 November NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 27e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Staten-Generaal. De Balkan-Oorlog. ""crT— VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTISN elNMKMLAMD. Voor onze fruittelers i IEBEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. TWEEDE KAMER. De heer Duys: Ik vraag het woord. De voorzitterIk geef u het woord niet. Ziehier het relaas van een incident in de Kamer, dat zich afspeelde tusschen den socialistischen afgevaardigde Duys en den voorzitter. Korter kan het wel niet. De heer VaD Nispen verspilt geen woorden en lokt ook geen tegenspraak uit. Hy snoert iemand terstond den mond. Dit even terloops. Wy hebben reeds onder de telegram men van gisteren gezien, hoe de amen dementen der linkerzijde op art. 30 van de wet op de invaliditeits- en ouder- domsverzekering alle werden verworpen en hoe het artikel zelf met 43 tegen 21 stemmen (rechts tegen links) werd aan genomen. Verder is overeengekomen de verze kering ook te doen gelden voor geregeld verrichten bykomstigen arbeid. Schaper kwam er mee aan. Deze nam een paar grepen uit het leven, wees op een schoen maker, die kranten gaat bezorgen, op iemand, die kippenhokken schoonmaakt een zeer nuttig werk —.en op den drager" by begrafenissen. De minister, die zijn werk allerminst voor volmaakt houdt, ging met deze redeneering volkomen mee, zoodat het lot van art. 31 weldra beslist wes. De volgende 5 artikelen 31a -335 wer den kort daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Er was nog wel een bezwaar geopperd, met name door Hu- genhoitz, doch de heer Talma had reeds het plan door een algemeene maatregel van bestuur de zaak gezond te maken. Bfj art. 34 (niet verzekeringsplichtig z(jn de arbeiders, wier invaliditeits- en ouderdomspensioen publiekrechtelijk is geregeld) kwam natuurlijk de risico- overdracht ter sprake. De heer De Visser (c.-h.) verdedigde een amendement tot invoering van een art. 34a, waardoor ondernemingsfondsen mogelijk blijven en anderzijds zoowel het belang van den arbeider als dat van de Rijksverzekeringsbank voldoende is verzekerd. Spr. zou het zeer betreuren, wanneer aan oudernemingsfondsen de levensader werd afgesneden. Men weet, dat wij op dit punt niet in het schuitje der Christelljk-Historischen mee varen. De Anti-revolutionairen staan hier naast hen op een eigen standpunt. In dit geval niet alleen, want de linkerzijde, zelfs de uiterste, gaat ten opzichte van de risi co-overdracht met ons mee. De heer Teen- stra (v. d.) die wel een weinig naar het standpunt van den heer de Visser over helde, kon hem toch niet door dik en dun volgen en de heer Duys (s. d. a. p.) kon geen woorden genoeg vinden, om zijn afkeer van risico-overdracht kenbaar te maken. De bezwaren zijn te talrijk; zoowel vaD administratieven aard als van soci alen aard. Bij noemde het amendement- de Visser zelfs een moord voor den mid denstand. De heer de Visser moest dan ook ten slotte erkennen, dat het amendement alleen aan de groote werkgevers zou ten goede komen. Hy heeft natuurlijk geen kans, dat het aangenomen wordt. Gaarne hadden wy nog 's ministers houding tegenover het ingrijpende amen dement van dhr. de Visser willen kennen, doch de heer Talma is niet meer aan het woord gekomen. Wegens onvoltalligheid der vergadering kon geen enkel besluit meer- genomen worden. Het ontwerp werd terzijde ge legd, misschien wel voor goed. De linker zijde ziet haar aanhoudende obstructie niet goeden uitslag bekroond. hl) het afscheid nemen van dit verzekeringsontwel p willen wjj de techterzijde een woord van lof Diet ont houden voor haar krachtige verdediging bovenal hulde aan den minister en aan den voorzitter, die zulke moeilijke weken achter den rug hebben. Zelfs het liberale Handelsblad, spreekt met lof over 's minis ters onuitputtelijk geduld en onverwoeste- Hjk goed humeur vijf weken achtereen in lange dag- en avondzittingen onder het aanhooren van allerlei wisheid en dwaas heid en van de bewonderenswaardige plichtsbetrachting, waarmede de heer Van Nispen zjjn zware taak heeft vervuld. De liberalen moeten het evenwel niet laten voorkomen, alsof de rechterzijde een verwijt kan gemaakt worden wegens de herhaalde onvoltalligheid der vergaderin gen. Dat is al te naief. We hebben geluk kig steeds de obstructie van liberaal en sociaal-democraat, om de regeering tegen te houdeD, duidelijk in het licht gesteld. De Christelijk Sociale Partij. Aan de „Nederl." wordt o.a. het vol gende medegedeeld uit het concept-pro gramma van de Ohristelljk-Sociale partij Volgens artikel 1 belijdt de Christeljjk- Sociale partij .Jezus Christus als Verlos ser èn Koning, zonder Wien geen ding gemaakt iszij wil zoo alle terrein des levens voor Hem opeischen en God den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest verheerlijken, doordat alle krachten, die in een volk zjjn gelegd, tot volle ontwik keling en ontplooiing komen, Zijn naam ten prijs.» Art. 2. Met verwerping van de beginse len der revolutie vindt zij noch in den volkswil, noch in de wet, noch in het Staatswezen, noch in de Kerk, doch al leen in God de bron van souvèrein ge zag, terwijl zij anderzijds de souvereini- teit van Oranje eert, als onder de leiding Gods in onze geschiedenis geworden. In art. 3 wordt uitgesproken, dat de neutraliteit in h6t staatsleven moet wor den uitgebannen, en heel de natie voor Christus moet worden opgeëischt. Art. 4 erkent de noodzakelijkheid van staatkundige partijen, die echter, zoo zij van Christelijke beginselen uitgaan, van alle ongerechtigheid .hebben af te staan, en, desnoods met opoffering van we- reldsch succes, den Christeiyken waar heidszin nimmer mogen verloochenen. Art. 5 vraagt algemeen kiesrecht voor mannen (voor Kamer,Staten en Gemeente raad) met beperkt vrouwenkiesrecht, zon der maatstaf van maatschappen ken wel stand. De uitsluitingen worden geregeld in art. 6bedeelden zjjn daarom niet uit te sluitenart. 8 vraagt-evenredige vertegenwoordiging als een bü uitstek Christelijk beginsel. Art. 9 vraagt een volksleger zonder kazernes, en afschaffing van de vrijstel ling van Protestantsche godsdienstlee- ïaren. Inzake het onderwijs eischt het pro grammat voor alle overheidsscholen ieder beletsel voor het beladen van Christus worde weggenomen. Met volkomen eer biediging van de persoonlijke vrjjheid der onderwijzers, worde door ieder die op deze overheidsscholen onderwijs geeft, naar zijn overtuiging en begeerte van Christus getuigd. Enkel met deze beper king, dat niets in strijd met de Aposto lische Geloofsbelijdenis worde geleerd, terwijl noodeloos kwetsen van anderer overtuiging moet worden vermeden. Aan de bijzondere scholen blijve de bestaande subsidie verzekerd. En deze subsidie kan zoo noodig worden verhoogd, zoo slechts niet de oprichting van bijzondere scholen, met volkomen onderhoud van overheids wege mogelijk worde. In de sociale artikelen wordt-gevr-aagd De overheid trachte mede te werken tot perequatie van bezit (art. 12) met eer biediging van het beginsel vaD steun en vrijheid tot sterking van de persoon lijke veerkracht; de overheid zij in haar verhouding tot ambtenaren enz., den particulieren bedrijven ten voorbeeld (art. 13); de bedrijven, die door hun bijzondere economische ontwikkeling of gesteldheid daartoe geschikt zjjn, wor den door de overheid genaast (art. 14). In artikel 15 wordt gepleit voor vrij willige verzekering, met vrijstelling van de lage loonen en rekening-houdend met de talrijkheid van het gfzin. Art. 16 vraagt een wettelljken tienuri- gen arbeidsdag en afschaffing van nacht arbeid „zoo althans buitenlandsche con currentie een dergelijke afschaffing niet voor het nationale bedrijf te gevaarlijk doet zijn". Art. 17 vraagt belastingen naar draag kracht, en afschaffing van de indirecte belastingen, terwijl art. 18 zich tegen tariefsverhooging keert. Echter .be scherming van eenig bedrijf door in voerrechten vinde slechts in een land als het onze bij hooge uitzondering plaats Art. 19 vraagt een salarisregeling voor ambtenaren, die rekening houdt met de talrijkheid van een gezin. Art. 22 vraagt herziening van de rechtspositie der pachters, en verkrijging van grond door arbeiders. Art. 23. De Kerk worde door de Over heid erkend als een Goddelijke instelling, die onafhankelijk is van den Staat. De pluriformiteit der Kerk als ideale toe stand worde volkomen verworpen. Art. 171 der G. W. blijve voorloopig onge wijzigd. Mocht echter tot wijziging wor den overgegaan, dan worde aan de Ned. Herv. Kerk wegens haar historische rechten en harr karakter als volkskerk aanzienlijk belangrijker uitkeering ge daan dan aan de andere kerken. Daarbij zjj echter uitgesproken, dat deze Kerk eerst dan aan hare roeping als Kerken dus ook als volkskerk volkomen kan voldoen, zoo zij uitdrukkelijk de belijde nis van den Christus naar de Schriften handhaaft. De Chr. zending worde van overheids wege krachtig gesteund. De overheid wake, dat de eene zending, bepaaldelijk de Roomsche, niet verstorend ingrijpe in den arbeid der andere. Het recht der overheid om met den dood te straffen, wordt erkendz(j worde echter alleen hersteld, zoo de rechters zelf deze doodstraf ten uitvoer brengen. Voorts wordt geëischtbestrijding van het Nieuw-Malthusianismeafschaffing van de Staatsloterij; bestrijding vaD het alcoholisme door local optionafschaft! og van vaccinedwangterugbrenging zoo veel mogelijk van de productiemiddelen in het medebezit van alle producenten invoering van het bedrljfs-medebezit door de arbeiders, of uitkeering van een deel der winst; invloed der arbeiders op de regelicg van den arbeiduitsluiting van willekeur by ontslag; bevordering der Zondagsrust door invoering van den vryen Zaterdagmiddag; invoering, waar mogelijk, van den acht-urigen arbeids dag. In artikel 39 wordt gevraagd, dat in de kerk alle verschil naar rijkdom aan goederen worde vermedendat het plaat- sengeld worde afgeschaft; dat ook aan de vrouweiyke lidmaten het gemeente- ïyke kiesrecht worde toegekend. Volgens het Huisgez. vraagt het ont- werp-program ook het passief kiesrecht (verkiesbaarheid tot lid van de Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad) voor allen zonder onder scheid van geslacht. Een der onderwysartikelen vraagtBy de vakken van onderricht worde ook met verhooging van kunstgevoel rekening ge houden. Onder de nisuwe Militiewet is het mogelyk geworden, dat jongelieden, die voor den verplichten militairen dienst zy n aangewezen, volstaan met een eersten oefeningstyd van 6maand, inplaats van 81/» maand, mits zy voldoen aan bepaalde eischen van lichameiyke ontwikkeling, volgens een by kon. besluit vastgesteld programma Op dit programma komen voor: staafoefeningen, loopen, springen, polsstokspringen, 6dz. De aanstaande miliciens zoo luidt het wetteiyk voor schrift worden in de maand November by een der korpsen van het leger aan een examen onderworpen. Ook te Rotterdam hadden een groot aantal jongelieden zich maanden en maanden met vee] opofferin gen van tyd, en in vele gevallen ook aan geld, geoefend, teneinde daardoor het voorrecht van een verkorten oefeningstyd te verwerven. Doch van de 101 slaagden er maar 17 Voor 84 jongelieden uit Rotterdam en van andere plaatsen is dus de moeite vaD maanden en maanden tydstever geefs geweestAvondpost. De Avondpost verneemt, dat in het 1913 geen landweer-afdeeliDgen, tot het verrichten van werkeiyken dienst, onder de wapen zullen worden geroepen. Ommen. Volgens het Vaderland is de candidaat der chr. historischen, mr. O. J. A. Bichon van IJselmonde tegen de Tariefwet. Een twaalftal jaren geleden was de heer Bichon lid der Staten van Zuld- HollaDd voor Ridderkerk. Hy behoorde tot de rechterzyde, die hem meer dan eens voor het lidmaatschap van Gedepu teerde Staten aanbeval. Hy moet een bekwaam man zyn, wiens werkzaam heid echter door zyn gezondheidstoestand nog al wordt belemmerd. Men verzekert dat hy zich, hoewel de chr. historische richting toegedaan, met beslistheid tegen de coalitie verklaard heeft. „Partijbenoemingenn. Men schryft ons uit Rozenburg: Als de heeren van links straks by de Begrootingsdebatten in de Tweede Kamer over //partybenoe- mingen* van het Kabinet-Heemskerk spreken, mogen ze van onderstaande nota nemen By de Woensdag gehouden stemming voor een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in het district Vlaar- dingen werden hier te Rozenburg op den candidaat van Rechts 134 stemmen uitgebracht en op de gezamstiiyke can- didaten van Links47 stemmen, en toch werd hier onder het huidige Mini sterie een man van links tot Burgemees ter benoemd. Bott. De stryd by Tsjataldzja is zwaar ge weest. De Bulgaren toondeD echter groo- ten krygsmoed. De geheele eerste forten linie is thans in hun handen; ze zetten nu de vluchtende Turken na en zy'n hun heel dicht op de hielen. Het Turksche hoofdkwartier, dat te Hademkeui was, is eveneens gevlucht. Men is van meening, dat er nu voor den opmarsch der Bulgaren naar Konstantinopel geen enkel beletsel meer is. Over den iDtocht der Bulgaren in Saloniki vertelt meD, dat het Bulgaarsche leger, komende van Sereo en optrekkende naar Saloniki, van Tasim, den gouver neur van Saloniki, de mededeeling ont ving, dat hy geneigd was de stad over te leveren. Vrydag kwamen de Bulgaren voor Saloniki aan en vernamen, dat de stad reeds door Grieken bezet was. Gene raal Theodoros vroeg toen-aan den kroon prins vergunniEg om met zyn leger de stad binnen t8 trekken. De kroonprins gaf toestemming. Zondag zyn de Bul garen de stad binnengetrokken zonder muziek en met opgerolde vlaggen. Dinsdagavond is het gevecht by Mo- na8tir begonnen. De overstroomingen maken de bewegingen der troepen zeer moeiiyk. De beslissende slag zal dan ook wel uitgesteld moeten worden. Skoetari houdt zich nog Hink staande. Volgens berichten uit deze plaats heeft koning Nicolaas van Montenegro de con suls in de stad verzocht op Riza bei in vloed te oefenen, opdat hy de verdedi ging van Skoetari op zou geven. De consuls weigerden dit echter, zich be roepend op de neutraliteit. Riza bei ver klaarde, dat hy Skoetari tot den laatsten man zou verdedigen, ook al gaf Kon stantinopel zich over. De stad zal dus eerdaags met geweld genomen moeten worden. De onderhandelingen tusschen Turkya en Bulgarye mor-ten geopend zyn. De Bulgaarsche voorwaarden voor een wapenstilstand luiden aldusontruiming van de rest van de Tsjataldzja-stelling en overgave vaD het Turksche leger of aftocht onder bewaking. Ontruiming van Adrianopel, Skoetari, Jenitzaen Manatsje. Verder het binnenrukken van de Bul gaarsche troepen in Konstantinopel, af staan van het bezette g6bied, interna- tionaliteit van Konstantinopel, vrye door vaart door de DardaDellen en vergoeding van oorlogskosten. Het is de vraag of Turkye hierop kan ingaan, of wil ingaan. Bulgarye wil echter tot eiken prys baas biyven. Het wil biykbaar liever den oorlog tot het uiterste voortzetten, dan op deze voor waarden iets laten afdingen. De Bulgaren willen niet, dat er bloed en millioenen voor niets verspeeld worden. w. In de nommer8 8 en 9 van het weekblad Hededeelingen van den Ned. Tuinbouwraad aan de aangesloten Vereenigingen komen belangryke mededeelingen voor omtrent de fruitteelt in Kent en de tentoonstelling in Maidstone. De heer F. Kakebeeke, secre taris der Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland" bracht een bezoek aan verschil lende kweekeryen in Kent. De fruitteelt in Kent is verbeterd door zending van betere soorten met name uit Holland. Er zyn uitgestrekte fruitkwee keryen. Dikwerf is de fruitteelt een der onderdeelen van een zeer veelzydig be- dryf, waar ook andere culturen een hoogst belangryke plaats innemen. De heer C. v. Lennep, die met den heer Kakebeeke de „internationale" (fruittentoonstelling) te Londen bezocht, geeft van zoodanig een grootbedryf een beachryvicgwaarby hij ook de hopcultuur omvat. Ook wysthy op de oprichting van het Z. O. Agricultur College te Wye (Kent), waaraan een afdee- ling voor meer intensieve culturen (fruit teelt, enz.) verbonden is, en hetwelk een onderdeel is van de universiteit te Londen, mede op kosten van de kweekers in Kent beheerd, en welke zoo grooten invloed heeft op de verbeterde tuinbouw, enz. IazoDderheid zyn de heeren Kakebeeke en v. Lerinep getroffen geworden door het geen zy zagen op enkele farms naby Maid stone, in een waarvan alleen reeds de onderbeplanting(hazeinoten, enz.) dit jaar gemiddeld een ton (1016 KG per acre (40 Are) bedroeg met een prys van f 720 per H.A. Ook de wyze van pakken en be waren werd door hen bezichtigd. Appels van 1911 zagen op 22 Mei 1912 er nog uit of jsy pas geplukt warendank zy de goede, door de firma (BaDyard Co.) zelve uitgedachte bewaarplaats, waarvan de schryver een beschryving geeft. Vooral de verpakking* wordt ten voorbeeld ge steld, het z.g. Standard-type, waarvan de heer Kakebeeke in Juni j.l. een beschry ving gaf aan het Secretariaat van den Ned. Tuinbouwraad. Deze kisten zyn dan ook reeds in gebruik by een com binatie van kweekers, die deD geregelden uitvoer van Nederlandsch Fruit naar lndië ter hand nam. Vooral omtrent de Tentoonstelling in verband mei de resul taten van het Wye-college deelt de heer v. Lennep, mede namens den heer Kake beeke velerlei mee. dat wy in de aan dacht onzer fruittelers aanbevelen.Plaats- gebrek verbiedt ons er breed op in te gaan. Het betreft voornameiyk de ver schillende wyzen waarop men de vruch ten in de kisten pakt; waarmede ook in verband staat de sorteering, niet alleen naar het uiteriyk maar ook naar de grootte, en het laatite wel met een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1