Staten-Generaal. De Balkan-Oorlog. Uit de Provincie. TWEEDE KAMER. binhknland" Middelburg. Gisteren zyn van Honte- nisse overgebracht naar het Huis van bewaring alhier D. H. de W. en O. B., ver dacht vaD diefstal. Ze zyn heden na ge hoord te zyn wederom opgesloten in het huis van bewaring. Goes. In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering is de gemeente begrooting vastgesteld op f 133273,57 ln ontvangst en uitgaaf, met een post on voorziene uitgaven ad f 2250.875. Wllhelmlnadorp. Ds. W. Th. Boisse- vain zal op de 21 Nov. te Amsterdam te houden 57ste jaarvergadering van het Java-comité, spreken over «De Zending en de volkeren". Biezelinge. By gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Jongelingsvereeni- ging op Geref. grondslag alhier, zal ds. Bramer van HeiDkenszand, in het belang van die vereeDigirig, een rede houden. - Scherpenlsse. Vrydag 1. Nov. a.s. hoopt de neer J. van de Velde den dag te herdenken waarop hy voor 30 jaar in func tie trad als waterbouwkundige by de waterkeering van het waterschap Scher- penisse. KERKNIEUWS" Middelburg. Gisterenavond werd al hier een vergaderlüg gehouden van bet kiescollege ter benoeming van ouderlin gen en diakenen. Herkozen werden ONDER^ VEREENIGING! Souburg. Woensdags de anti-rev. kiesvereenif ter Ds. Kerkhof opende op de gebruikeiyke w secretaris M. v. d. Putte die werden goedgekeurd den een drietal in ge waarna Ds. Kerkhof eer sprak naar aanleiding verkiezing in Ommen. H dat de teleurstsll'ng in de anti-rev. ondervond zyn kan op wat ods in meene verkiezingen te Het zwakke punt in de i is de saamwerking met groep. De vryzinnigen z| groep de kerkelyke ge te wakkeren en tussc Chr. Hist, eene breuke wyst er op, dat eventui de Grondwet, met name direct gevaar oplevert. Mackay, voor wien de H zoo hard werkten, is ze dier kerk, maar behoort Spr. maant de leden de goed op de hoogte test de Rechterzyde wil, plaats op om de voorb regelen van elk jaar str mogelijk uit te voeren ginselen te stellen bov belangen. Met een opwe eensgezind voort te arb meDden winter besluit Op deze inleiding volgd sie. Hierna werd door 1 Sturra art. 18 van ons pro dat spreekt over onze Kol telt 6.000.000 inwonen 36.000.000 inwoners zielen werden bestuurd vol Nederlanders, vooiz taak. En toch worden in onze Koloniën voldoe en zoo de Atjeh-oorloc derd nam ons gezag Archipel gaandeweg toe overzicht der Geschiede te hebben gegeven, we de oprichting der O. iDdi de Koloniale Politiek va liberalen, het Cultuurste de anti-rev. beschouwir ïyke verplichting van hét by Middelburg liggende gedeelte van Koudekerks te annexeeren en wel zoo gauw mogelijk, met het oog op dekos ten van aanleg van rloleering enz. De heer Heyse stelde namens de com missie van fabricage voor uit deze be grooting het plan tot gedeeltelijke rio leering te lichten, doch eerst in principe uit te maken of een geheel nieuwe rloleering moet worden gelegd. Ook wijst spr. er op, dat het niet billijk is een deel der singels riool te geven en hot andere deel niet. Over deze kwestie zal bfl het desbe- treflend punt worden gestemd. De heer Gratama wflat er nog op, dat de kwestie van de rioleering nauw samen hangt met de annexatie van het Zand. De burgemeester meent, dat het be bouwen van 't Zand niet tot oorzaak heeft gebrek aan bouwterrein, maar het zich onttrekken aan de lasten die de stad Middelburg hun oplegt. B. en W. schrik ken terug voor eene annexatie in verband met de groote kosten en zfl twijfelen of in deze wel steun van de regeering te verwachten is. De voorgestelde rioleering is een onderdeel van eventueele groote werken voor dit doel. Hierna werd overgegaan tot het behan delen der uitgaven. BU de post onderhoud enz. van het gemeentehuis, werd door den heer De Veer namens de commissie van finantiën verbetering van de vestibule gevraagd. Als men wacht totdat fondsen beschik baar zyn kan men nog zoolang wachten. De heer Den Bouwmeester wijst erop, dat alles vernieuwd zou moeten worden, want alles is even slecht; gaat men eenmaal breken, dan komt men voor zéér groote kosten te staan. De heer De Veer w|Jst er op dat juist nu zeker een goede verbetering noodig is, want nu loopt men kans dat het plafond op het hoofd van een belasting betalend burger neerkomt. Op voorstel van den heer De Veer wordt de post met f 600 verhoogd, opdat met de restauratie een aanvang kan wor den gemaakt. B|J de ;po8t van den controleur be lastingen werd behandeld bet voorstel tot het brengen van diens; jaarwedde op f 1600. Dit werd zonder stemming goed gekeurd. SjaBy de post straatverlichting vond de heer Tak gelegenheid mede te deelen, dat over de electrische straatverlichting de raad later nog ter beslissing hebben. By de post Gezondheidscommissie verzette de heer De Veer zich tegen dezen post, omdat uit de jongste be slissing der Ged. Staten bleek, dat de raad niets te zeggen heeft over de wyze van besteden van het geld. De burgemeester zeide, dat de raad tochj het [recht heeft om het bedrag te bepalen, dat met h it oog op de finantién kan worden toegestaan. De heer De Veer wil aan Ged. Staten overlaten het bedrag op de begrooting te plaatsen, men kan altyd nog in hooger beroep gaan by de Kroon. De heer Den Bouwmeester is voor het idee De Veer, omdat men zoo een uit spraak in het hoogste ressort verkrygen kan. De heer Tak is er tegen, omdat hy meent dat het de gemeente geld zal kosten. De heer Bolle zegt, dat het al heel rond is, dat men geld geeft zonder de be grooting te zien. Ook hy is voor het voorstel De Veer. De burgemeester verbaast zich over de houding van den heer Den Bouw meester, en wyst er op, dat men tegen over den Kroon een dwaas figuur zal makente appeleeren van een besluit, dat men zelf niet heeft willen nemen. Op een vraag van den heer Tak, zegt de heer De Veer, dat het niet een twyfel is aan het goed bestedon van het geld, die hem doet oppoaeeren. De post gezondheidscommissie wordt van de agenda afgevoerd met 9 tegen 6 stemmen. Tegen afvoering stemmen de heeren Tak, Heyse, Vertregt, Bolle, Van Teyiingen. Op venoek van den heer de Sycke werd gestemd over de post vaccine; alleen de heeren de Rycke.en Verhage stemmen tegen deze post. By de post reinigingsdienst bepleitte de heer de Veer betere oetaling der valide straatvegers, en hy stelt voor dezen post te verboogen met f50. De he8r den Bouwmeester gaf toe, dat de loon en te laag zyn maar het betreft hier een overgangstydperk, en in de toe komst als men allemaal valide arbeiders heeft zullen de loonen moeten verhoogd worden. Verhoogt men de eene, en de andere niet, dan krygt mtn nay ver. Daar om wil spreker den roestand nog een paar jaar zoo aanzien. Het artikel werd ten slotte zonder stemming aangenomen. By de post van onderhoud van pleinen straten enz., was 't de heer Adriaanse, die wees op den treurigen toestand van de bestrating, en de voorziening hiervan ur gent vond, spr. stelde voor deze post en die van den aankoop van straatklinkers j te verhoogen met f5000, zoo noodig te vinden uit verhooging van den hoofde- ïyken omslag. i De heer Sprengei meent, dat de straat verbetering niet goed wordt uitgevoerd verbetering is hard noodigde commissie van finantién zou de kosten willen be- stryden uit de opbrengst van de straat belasting te heffen in verband met de huurwaarde der huizen. De burgemeester zyde het gelukkig te vinden dat er stemmen opgaan voor ver betering der bestratingdoch ook hy is tegen 't idee Adriaanse om den hoofdeiy- ken omslag te verhoogen, spr. voelt meer voor een straatbelasting. De raad zou in principe over het invoeren van een straatbelasting moeten beslissen. De heer Den Bouwmeester zegt, dat er reeds jaren over de straten is geklaagd, maar by wyst er op, dat de bestrating,wat betreft het materiaal, toch vooruit is ge gaan, vooral door het steeds verschaffen van nieuwe keien, welke gebruikt werden voor de voornaamste toegangen der stad. De eenige goede afdoening dezer werken is het sluiten van een zeer groote leening misschien wel f 500 000 om overal een af doende verbetering te brengen. Men moet zich lr. zyn eischen matigen. Spr. is altyd een groot voorstander geweest van verbe tering, de toestand is echter niet zoo erg als men het doet voorkomen. De heer Sprenger wyst er op, dat eene straatbelasting wel f 15 000 kon opleveren. De heer Den Bouwmeester zegt, dat hy gaarne dat geld zal aanvaarden, maar men moet zich geen te groote ideeén van de resultaten maken. De heer Adriaanse zegt, dat men de kwestie van straatbelasting maar niet zoo één, twee, drie kan behandelenop dit oogenblik is er een noodtoestand en daar op berust zyn voorstel. De burgemeester stelde voor B. en W. op te dragen plannen en berekeningen te maken van de noodige verbeteringen en dan met een voorstel ook van de invoering van een straatbelasting by den raad te komen. De heer Bolle wees er op, dat hy het toejuicht, dat de commissie van fioan- ciön den moed heeft gehad spy kers met koppen te slaan. De heeren Adriaanse en De Rycke wil den geen bepaalde uitspraak doen, dat het geld uit een straatbelasting moet worden gevonden. De wenscheiykheid van het verbeteren der bestrating werd aangenomen. By stemming en in principe werd met 14 tegen 1 stem, die van den heer Adriaanse, besloten tot invoering eener straatbelas ting over te gaan. Hierop werd de vergadering geschorst tot twee uur. By de in den namiddag voortgezette behandeling van de gemeentebegrooting werd by den post aanleg van nieuwe rioolen door den heer Heyse nogmaals voorgesteld deze post ad f 20.000 van de begrooting af te voeren, opdat eene totale reorganisatie van het rioolstelsel kan worden voorbereid. De heer Den Bouwmeester wees erop, dat de rioleering binnen de vesten sinds eenige jaren in orde is, maar op de Sin gels is de toestand nog treurig en het aanleggen van de voorgestelde rioleering is in het belang der volksgezondheid, men helpt by aannemen van het voor stel althans een deel der bewoners der buitengemeenten. De geheele berioleering van de buitenwy ken is voorloopig z. i. te duur. De burgemeester en de heer Den Bouw meester zegden zooveel mogeiyk publieke aanbesteding van het werk toe. By de post Gemeenteiyk Electrisch bedryf stelde de heer De Veer voor het salaris van den electricien in plaats van op f1500 op flOOOjte bepalen. B. en W. vereenigden zich hiermede, en zoo ook de raad. By de afdeeling Hooger Onderwys kwam ter sprake een voorstel van cura toren van het gymnasinm om de jaar wedde van den concierge met f 50 te verhoogen en te brengen op f 450. B. en W. meenen dat dit niet noodig is. De heer De Veer meent dat f 400 vol doende isde heer Bolle is voor verhoo ging. Het voorstel om f 400 te geven wordt aangenomen met 14 tegen 1 stem, die van den heer Bolle. By den post tegemoetkoming voor huis huur aan de underwyzers werd door den heer De Veer gewezen op de afname van het aantal leerlingen op de lagere scholen, en zeide, dat by hem reeds de vraag is opgekomen of men niet een school kan opdoeken. Ken plotselinge opheffing van een school acht spreker niet goed, maar een geleidelyke zou hem beter ïyken en daarom viaagt hy of in deze richting B. en W. niet zouden willen medewerken. De burgemeester zeide dat in principe toe. By de inkomsten-post ontvangsten gasfabiiek achtte de heer Bolle de ge raamde cyfers voor het gebruik van gas door industrieelen te hoog, vooral met het oog op de invoering der electriciteit. De post hoofdeiyke omslag werd goed gekeurd op f 150.000 tegen f 144.000 in 1912. De geheele begrooting werd vervolgens vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f808.337.26 met een post voor onvoor zien ad f3422.62. Het voorstel tot instelling van een 7e leerjaar aan school C werd zonder dis cussie of stemming aangenomen. Vervolgens was aan de oide het voor stel vdn B. en W. om geen subsidie aan de openbare leeszaal te geven. De heer Hurgronje wil het bestuur een kans geven en stelt voor f 800 voor een jaar te geven. De heer Bolle verdedigde zeer uitvoerig bet nut der openbare leeszaal, de op- I werkende kracht die er van uitgaat i schetste hy en hy stelde voor aan het ver- zoek van de leeszaal te voldoen. De heeren Gratama en van der Harst stelden voor f 150 te subsidieeren. De burgemeester zfgt, dat B. en W. meenen, dat er in de gemeente zelf te weinig belangstelling getoond wordt. De heer Tak zeide voor subsidie te zullen stemmen De heer Adriaanse zeide te zullen stemmen voor het voorstel-Hurgronje. De heer Bolle stelde nu voor f325 te geven voor onbepaalden tyd. Het voor8tel-Bolle werd verworpen met 9 tegen 7 stemman. Voor stemden de heeren van der Harst, Boogaert, Adri aanse, Bolle, Snouck HurgroDje, Grata ma en Heyse. Het voorstel Snouck Hurgronje tot het geven van f3u0 voor één jaar werd aan genomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren de Veer, Verhage, de Rycke, van Teyiingen, van Andel, Vertregt en den Bouwmeester. Nog werd overeenkomstig de voor stellen van B. en W. afwyzend beschikt op het verzoek van de byzondere school aan den Zuidsingel tot verbetering der bestrating aldaar en op het verzoek van de vereeniging van boterhandelaren, om eene contróle-regeling. Na de krachtproef van den heerDuys was het voor de degelyke menschen on der Kamerleden ten verademing dat er weer eens een paar kopstukken aan het woord kwamen, die ten volle waard zyn door allen te worden gehoord en begrepen. Het waren ditmaal de heeren De Savomin Lobman en Goeman Borgesius die de aan dacht vroegen. De leider der chr. historische party gaf een historische beschouwing over de ge boren overtuiging in Patrimonium en de rechtsche partyen in zake verzekering. Hy eert de mannen van Patrimonium dat zy voor het Duitsche stelsel kozen en niet den weg op willen van staatspensio- neering of armenzorg. De overtuiging van Patrimonium is ook die van dezen minis ter, en ook spreker is door de nota der regeering overtuigd geworden van de biliykheid enz. van verzekering met tyde- ïyke Staatsuitkeering, dit laatste om te voorzien in de behoeften van hen die nu niet kunnen worden geholpen. Een en ander heeft het spr. gemakke- lyk gemaakt om voor de wet te stemmen ofschoon hy vry willige verzekering pre fereert. Maar de Staten-Generaal is geen debatingclub, doch geroepen om vooruit te zien. Spreker critiseert de houding van links, die, net als by het pantserschip, voor zich het motief van het algemeen belang opeischen voor hun stemmen tegeD, terwyl de rechterzy altyd uit po litiek handelt 1 Spreker zette uiteen waarom deze zaak nu tot een beslissing moet komen. Het zou een groote schande zyn als nu de zaak niet tot een beslissing kwam, en als de heeren dat niet begrypen hebben zy geen jolitiek inzicht. Al zouden alle heeren van de overzy dag en nacht praten om het ontwerp dood te praten, dan nog heeft de rechterzyde den plicht dat ont werp tot stand te brengen. Spr. geeft toe dat de Chr.-Historischen een van die der beide andere Rechtsche partyen afwykende meening hadden in zake de verzekering, maar de chr.-hist. meenden dat dit niet hinderde, omdat men links voor de verplichte vertekering waa. Dus gespeculeerd op de linkerzyde, wierp de heer Hugenboltz in 't midden. Zeer juist, hernam de heer Lohman, wy meenden dat ook te mogen doen, maar wy konden toen niet weten dat Links zoo zyn draai zou nemen, en libe rale partyleiders het belang van hun land aan dat van hun party zouden opofferen. Spr. wraakte dan ook zeer den ommekeer van de Liberale Unie die tot kort geleden tegen Staatspensioneering, nu eensklaps daar voor is geworden, de heer Goeman Borgesius voorop. Nu verdient Staatsbedeeling wel niet zooveel bestryding, maar wanneer men eenvoudig recht op Staatspensioen geeft ook aan luiaards, slampampers en klap- loopers, dan willen velen geen Staatshulp omdat zy niet tot die slampampers wil len gerekend worden. In Engeland heeft men dat stelsel ingevoerd en het is ge bleken dat iedereen, als algemeen is, ook daar geneigd is den Staat te bestelen en er is geen middel om dat te voor komen. By de inkomstenbelasting reeds betalen de eeriyken voor de oneeriyken, van Staatswege steunt men verloopen gezinnen op kosten van hen die goed voor hun gezin zorgenmaar zullen we nu nog wat verder gaan op dezen weg Algemeen kiesrecht moet het middel zyn j om deze soeiaal democratische bedoelin- gen te bereiken. En dat alles willen de j vryzinnigen ons bezorgen. Wordt dit ontwerp nu verworpen, dan zal een aan- tal menschen zich gemakkeiyk laten mee- j sleepen door deze schoonschynende the- orieën der liberalen wat zal er dan ge schieden als zy niets ontvangen van l hetgeea is beloofd f De heer Goeman Borgesius bestreed de rede van den heer Lohman. Hij er kende sinds 1908 van standpunt veran derd te zyn, doch hy wierp die beschul diging terug want ook de heer Lohman is veranderd. Overigens was de rede van dezen spreker, die daarby verkouden is, zoodat de voorzitter op zyn verzoek de zittiDg reeds te kwart voor vier moest opheffen, één doorloopende afstraffiDg van de leden van Rechts die gesproken had den. Nolens, v. Vliet, Lohman, Snouck Henkemans, en ten laatste zelfs demi- nister, die toch maar even geïnterrom- peerd had, toen Duys prof. Kluyver een afwezigezoo danig afkamde, zy allen moesten onder zyn karwats door. De eigenlijke rede komt echter heden. Men zal er wel wat van in de Telegram men vinden, en morgen iets meer, schoon niet viel, want onze ruimte is beperkt in het Kameroverzicht. Nog traden als bestiyders van het ontwerp de heeren Rink (u.l.) en v. Doorn (u.l.) opde laatste ontkende terecht dat er iets specifiek christeiyks in dit ontwerp zit. Terecht, zeggen wy, en daarom verbaast het ons dan ook zoo dat niemand van Links er voor is. Ons dunkt dat moest, en kon, een aanbeve ling zyn. De heer Soouck Henkemans (c.-h.) verdedigde het ODtwerp, terwyl hy als inleiding er op wees, dat tot jongstleden Vrydag van de 880 kolommen der Han delingen die hier waren volgepraat, de linkerzyde er 296, de rechterzyde slechts 84 heeft gevuld 1 Spreker bestreed Staatspensioen met al zyn nadoelen van Staatsarmenzorg, als daar zyndat z|j voorwerp wordt van politieke speculatie (dat biykt nu reeds uit de amendementenen dat zy een recht schept i ok voor al dogenen die niet wilden spareneen armenzorg zonder zorg. Voor spreker is het mooie van het ontwerp-Talma dat by deze ver zekering de kosten zullen worden ge dragen door de consumenten. Spreker eindigde met een rechtmatige waarschuwing aan de Linkerzyde Deze toch zal deze wet verwerpen en even tueel niet uitvoeren. Maar wat krygt men daD Spr. verwyst naar het gepu bliceerde concentratieprogram. Wordt dit verwezeniykt, dan zullen de ouden van dagen worden geholpen. Maar de vroeg- ouden, de invaliden? Zy zullen onver zorgd biyven, want de linkerzyde is over de wyze, waarop de invaliditeitsverze kering geregeld zal moeten worden, ho peloos verdeeld. En op dit gebied is dan ook het concentratieprogram ja reinste blanco artikel. Zulk een blanco-artikel is een ramp voor de invaliden. De linker zyde is op dit gebied niet gereedzy zal de invaliden jaren onverzorgd laten. In Thracië hebbtn de Turken wöereen grooten neeerlaag geleden. Na een slag van twee dageu, aldus wordt uit Sofia geseind, heeft het Bulgaarsche leger een volkomen overwinning behaald op de hoofdmacht der Turken, die zich in wan orde heeft teruggetrokken. Loele Boergas is genomen. By Nazim Pasja ziet het er een weinig gunstiger voor de Turken uit. Telegram men uit Konstantinopel melden, dat de Bulgaren in verschanste stellingen tus- schen Wiza en Loele Boergas op verster kingen uit Adrianopel of van de Ser vische en Bulgaarsche troepen in Mace donië wachten, alvorens hun aanval op de Turken te hervatten. De Bulgaren, die rondom Adrianopel nog al klappen scbynen te hebben gehad, voelen zich niet erg veilig. Intusschen konden zy de uitvallen van de Turken uitj Adrianopsl goed weerstaan. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat men in welingelichte kriugen aldaar van meening is op grond van inlichtin gen, die men betrouwbaar acht, dat Kirk Kilisse op het oogenblik noch in de macht is van de Bulgaren, noch in die van de Turken. Geen andere tyding komt echter dit gerucht bevestigen. De Grieken hebben eergisteren Werria bezet zonder tegenstand te ontmoeten. De spoorwegverbinding tusschen Werria en Monastir is verbroken. De voornaam ste Mohammedaan sche bewoners hebben den kroonprins van Griekenland persoon- iy k hun onderwerping aangeboden. Over de slag by Keuprulu wordt nog bericht dat deze zeer heftig was. Eerst na een hevigen strijd zou het gelukt zyn de rest van het groote Turksche leger geheel te verslaan. Men gelooft niet meer aan de mogeiykheid van een ernstigen tegen stand der Turken, omdat de hoofdmacht in Macedonië by Koemanowois verslagen. De Turken heschen de witte vlag ten oosten van Skoetari, doch openden het vuur op de Montenegrynen toen deze naderden. Driehonderd Montenegrynen werden gedood of gewond, doch de Tur ken werden allen afgemaakt. De overeenkomst tusschen de Bal kan - staten over de verdeeling vau het Turk sche grondgebied zou het volgende be vatten Servië krygt de haven Medua en het grondgebied tot Ochreda, benevens het gebied van Istip en Veles tot aan de Servische grens. Montenegro krygt het westeiyk deel van den Sandsjak, bene vens het gebied van Bjelopolje totBerana. Griekenland krygt Zuid-Albanië, Oosten- ryk Hoord-Albanië. Konstantinopel en Saloniki zouden vryhavens worden. De omringende gebieden en de rest van het Europeesch-Turksche ryk zouden voor Bulgarye zyn. Relletjes. Tegen de verwachtingen in zyn de ongeregeldheden te Soerabaj» weer uitgebarsten. De Arabieren, ver ster kt met SaDtris, plunderden df Cbi- neesche winkels in kampong Baroe. Zy doodden drie en verwondden een Chinees. Hierdoor is de verbittering weer ont vlamd. De Chineezen sluiten bUD toko's; de handel is voor een groot deel ver- lamd. N. R. c. Ommen. Het Bestuur van de antf. revolutionaire kiesvi retcigirg „Neder land en Oranje" in drstrict II te 's Gra- venhage heeft de volgende motie aan genomen Kennis genomen hebbende van de houding, by gelegenheid van de laatste verkieziDg voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aaogenomen door mr. baron Mackay T.Pzn.-overwegende dat baron Mackay voor het tweede kiesdi strict zitting heeft in den Gemeenteraad van 's Gravenhageoverwegende dat bo venbedoelde houding voor de rechtbank van politiek fatsoen geiyk staat met verraad tegenover geestverwanten ge pleegd spreekt er zyn diep leedwezen over uit, dat de antirevolutionaire kies- vereenigiDg van 'a-Gravenhage II, door den scbyn misleid, ooit heeft medege werkt aan zyn verkiez'ng tot lid van den gemeenteraad verwacht, dat ook de christeiyk-historische en room9ch-katho- lieke kiesvereenigiDgen van :s-Graven- bage II, op wier loyale samenwerking ook voor het vervolg wordt prys gesteld, als eisch van goede politieke zeden han afkeurend oordeel over e9n daad, die den ongerepten naam van een nobel geslacht bezoedeld heeft, uitspreken verzoekt het bestuur van den Bond van antirevolutio naire kiesvereeDigingen te 's-Gravenhage zoo spoedig mogeiyk een algemeene ver gadering by een te roepen, waarin besloten wordt alle politieke betrekkingen met voornoemden baron Mackay te verbre ken schort zyn oordeel over de gedrags lijn door de verantwoordelyke leiders der Christeiyk Historische Staatsparty ten opzichte van deze zaak gevolgd, op, tot dat daarover meer licht zal zyn verspreid; besluit deze motie ter kennis te brengen van mr. iE. baron Mackay T.Pzn., van het Bondsbestuur, van de Christ. Histo rische- en Roomsch-katholieke kiesver eenigiDgen in district II en van de pers. Goes. Mej. M., alhier, een jonge vrouw, we.d Dinsdagavond door haar man b|] diens thuiskomst in slapenden toestand aangetroffen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Tot nogtoe is de vrouw nog niet ontwaakt. Men denkt aan nona. Goes. Door den adsistent der posteryen, den heer A. Snoep, is tegen 1 Dec. a.s. eervol ontslag aangevraagd wegens in- en door deD dienst ontstane lichaams gebreken. Goes. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is bepaald dat ingevolge art. 25 der met 1 September jl. in werking getreden Wet tot Regeling van het Arm bestuur, machtiging van hun college noodig is voor alle buitengewone her stellingen aan gebouwen, die worden berekend eene som van f200 te boven te gaaD. Neuzen. Tot opzichter teekenaar bij den bouw der gemeente H. B. S. teNeu zen is uit de 30 sollicitanten benoemd de 6 heer J. Spits Mz. te Zwolle. Jf. C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lemele (toez.), K. J. Brou wer, cand. te Zutphen - te Wesierbork, J. de Voogt v. d. Straaten, cand. te 's Gra venhage. Aangenomen naar Hollandscheveld ale hulpprediker door W. A. Dekker, cand. te Hoofdplaat. Bedankt voor Tholen door A. Dekker te Gameren. rei vi ee e var aftredende ouderlingen Blaas, P. C. van Melle re 88 54 en 87 stemmen, diakenen D. Tuynman, r, j. de Muynck, C. wyck resp. met 87, stemmen. Deze herkoze gecaLdideerd door de Naam des Heeren is Schrift en Beiydenis Kerk* (evenredige verte ln plaats van den aftrec A. W. BaBtiaanse, cant Naam des Heeren" en denis" werd gekozen Lasonder, candidaat Kerk", met 54 stemme dhr. Bastiaanse. In plas tredenden ouderliDg bevolen door «De Naam »Scbrift en Beiy denis' heer W. de Graaf, candic Herv. Kerk", met 55 op dhr. Kuypers. I vacatures, ontstaaD dooi de hderen Munters "n W gekozen de neeren H van „de Ned. Herv. Ker de heer W. Kosten, aan Naam des Heeren* en Kerk", met 78 st. De hei aanbevolen door «Schril kreeg 15 st. In de vac Br. Mak) werd gekozen berg, cand. van «De Naar „de Ned. Herv. Kerk" m J. T. v. d. Velde, cand Beiydenia" kreeg 12 st vacature, ontstaan door Br M. Hondius, werd A. van Houte, cand Kerk» met 58 st., terw cand. van „De Naam en dhr. C. A. Mantz, can Beiydenls" 7 st. bekwam vacature J. J. Pieters gekozen dhr. J. van Aa „de Ned. Herv. Kerk", rr Ueeren J. A. Klaassen, des Heeren" met 16 st. er van „Schrift en Beiydei In den kerkeraad het gekregen drie ouderling nen van moderne richtin 't optreden van 't kiesi Voor zoover gister de verkiezing by de gen dam de meerderheid be: fessioneelen. Geslaagd te Rotter vrye- en orhe-oefeningei de heer C. J. Pelle te dames H. F. Versloot, W P. Willemsen, allen te M 1. WegnemiDg van voor de vrye prediking 2. Handhaving van der Natie. 3. Steun voo Onderwys. 4. Verbeterii ke, Sociale en Oaconom gen. Op dit referaat vol me discussie. Nadat al hi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2