H. M. v. Brake], Een pole partij gezaagde en Tegelplaten. ei Dellen leedel, Mode-Artikelen, TELEGRAMMEN. Afloop Vetkoopingen, enz. MARKTBERICHTEN. Advertentiën EU. Veehouders! BIGGEKERKE. r- i»i [ikMhH, Dertig Grondwerkers, 15 verkoopen GEBRs B0UDEWIJNSE. Zaterdag 2 November 1912, publiek verkoopen Openbare Verknoping. Woensdag 6 November 1912 Goes. Het Comhé van den Bazar voor Zusterhulp deelt ons mede, dat de netto- opbrengst van den Bazar f 1128,95® be draagt. Hoedekenskerke. Aan de Provinciale Staten van Zeeland is door inwoners dezer gemeente, alsmede van die uit Baarland, Oudelande, 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke en Nisse, een adres verzonden, be vattende 875 handteekeningen, waarbij wordt verzocht het verzoek van den raad der gemeente Hoedekenskerke in te wil ligen om in het leven te roepen een gere- gelden Provincialen stoombootdierst tus- schen Ter Neuzen en Hansweeit met Hoedekenskerke als tusschenstation. Oostburg. Dank zjj de medewerking van enkelen uit het land van Oostburg zal Zaterdag 2 November a.s. des avonds 7'/s uur ten huize van den heer Duste op de Markt alhier een Esperantoavond worden georganiseerd. Als spreker zal dien avond optreden de heer van Valken burg van Goes, secretaris van het Zeeuwsch Comité voor Esperanto met het onderwerp «Wat is Esperanto?" Wij kun nen niet nalaten onze lezers aan te spo ren deze belangrijke lezing te gaan bij wonen. Ritthem. Maandagavond werd op ver zoek van eenige ingelanden aan den dorpsweg, een vergadering gehouden om pogingen aan te wenden tot verharding van dien weg, aangezien die weg in een onhoudbaren toestand verkeert. Een 30- tal personen gaven zich op tot medewer king, waaruit een Commissie werd be noemd van 7 personen, die verder aan alle eigenaars en pachters van aangelegen- gronden hunne medewerking voor deze zoo nuttige en noodige zaak zullen ver zoeken. Nisse. Dat er ook hier arbeidskrachten in het landbouwbedrijf tekoitzfln blijkt wel uit de volgende staaltjes. Een arbei der die overdag suikerbieten moet rooien, heeft des nachts zijn boonen gedorschen. Een andere arbeider heeftgebruik gemaakt van de lichte maan om peen te botten en van nog ander hoort men; dat Z9 heele- maal geen kans zien om hun aardappels uit den grond te halen. Het is te hopen dat de vorst nog lang op zich laat wach ten, anders zal er veel werk ongedaan blijven. Riiland-Bath. Toen de slager M. W. nabtj het station bemerkte dat er worst uit z\jn winkel ontvreemd was vermoed de hy direct dat dit geschied was door bewoners van een woonwagen of woon kat. Direct werd door hem aangifte ge daan bjj de [politie. Den gemeente- en rijksveldwachter gelukte het de daderes te vinden. Van het gebeurde werd na tuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Domburg. In eene buitengewone ver gadering van de Weerbaarheidsvereeiiir ging «Domburg. werd eergisteravond door den voorzitter den heer P. C. Labrijn af scheid genomen. Bet vertrek naar Vee- nendaal heeft hem hiertos genoopt. Als aandenken werd hem een photografie io lijst de vereeniging voorstellende aange boden. Dankbaar werd dit geschenk do )r den heer Labrijn aanvaard, waarna men geruimen t(jd gezellig bijeen bleef. Wolfaartsdijk. Op zijn verzoek is eer KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Grijpskerke. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer Z. Wynands, van Dussen. Middelburg. De gemeentebegrooting is vastgesteld op f 808337 26 in ontvangst en uitgaaf, met een post van f3422,62 voor onvoorziene uitgaven. 's-Gravenhage. Iweeie Kamer. De al gemeene beschouwingen worden voort gezet. De heer Lohman zou moeten tegenstemmen, als de theorie van het minimum loon, uiteengezet door den heer Aalberse, tot grondslag diende van het ontwerp. VerzekeringsdwaDg vindt spr. in elk geval beter dan bedeeling. Dat de industrie meebetaalt is billijk en voor de bijdragen gedurende den over gangstijd geldt, dat men de jonge arbei ders niet kan laten betalen voor de oudere. Spr. ziet het liefst steun van particulier initiatief, doch de Kamsr moet practisch werken en iets tot stand brengen. In beginsel is spr. niet zoozeer tegen Armen zorg door den Staat, doch by Staatspen- sioneering is geen onderscheid te maken tusschen hen, die geen en die wel steun verdienen. Amsterdam Tot hoofd van de Chr. Meisjesschool voor voortgezet I.o. te Arn hem is benoemd mej. A. van Apeldoorn alhier. Amsterdam. De sigarenmakersorga nisatie heeft besloten tegen 11 Nov. eene staking te proclatneeren, wanneer niet de eischen ten volle worden ingewilligd. Tiel. Alhier is oveiledeD mr. Schram de Jong, in leven officier van justitie. Arnhem. Het verhoor naar aanleiding van de geruchten met betrekking tot den moord te Beek heeft tot geeD resultaat geleid. Arnhem. De verordening op de winkel sluiting is hier aangenomen. Brussel. Men verwacht elk oogenblik, dat Nestor Wilmart gearresteerd wordt. Zyn broer zal vermoedeiyk vrygelaten worden. Konstantinopel. De min. van buitenl. zaken ontkent, dat te Saloniki Christe nen 6d| Joden vermoord zouden zyn. Parijs. De Figaro meent, dat in lei dende kringen in Weenen onderhande lingen aangeknoopt worden met Turkye om de Europeesche conferentie onnoodig te maken. Konstantinopel. Volgens een by den minister van oorlog ingekomen bericht zou het Turksche leger een algemeenen aanval zyn begonnen ten noordoosten van Kirk Kilisse. De Bulgaren trekken terug uit Marasj. Konstantinopel. Volgens telegrafische berichten van Navim pasja is het ge vecht begonnen en tooDt het leger groote vasthoudendheid, waaruit de goede moreeie toestand blykfc. Serooskerke (W.) Gisteravond werd door het bestuur der Landbouwvereeni ging „Serooskerke" aanbesteed de leve ring van 86050 KG. Duitsch Thomas- slakkenmeel, 40200 KG. kaïoiet en 5450 KG. patentkali, te leveren in Nov. en Dec. te Middelburg en te Veere. De laagste inschryver was de Zeeuwsche Veevoe der- en Kunstmesthandel te Middelburg voor f2,089, f2,14 en f6,22 de 100 KG. franco op den wagen. Verder schreven in J. -Reynierse te Middelburg voor de Nov.-levering f 2.13, f 2,16 en f 6,18 Dec.-levering Middelburg slakkenmuel f 2,175, patentkali f 6,22s; Dec.-levering Veere, kaïoiet f 2,35s en patentkali f 6,37s; de Dordtsche Kunstmest Maatschappij voor de Nov.-levering f2,04, f2,17 en f6,28, voor de Dec.-levering f2,10, f2,23 en f6,36 franco voor den wal. Gegund aan den laagsten inschryver. LEESTAFEL, BRIEFWISSELING. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76 -78 Amsterdam. het aandeel no. 135. 3 VAARZEN, 8.8 H. H, multam, MIDDELBURG, betaalt steads ds HOOGSTE PRIJZEN voor huiden vail*,a !F Opneming Voetpaden. verkoopen: Hoeder, Veeren. Garneering,enz. VULHAARDEN VULKACHELS OPEN HAARDEN FORNUIZEN. BOUDEWIJNSE. wederom een aangename avon^i bereid, door den op 1 Nov. naar Arnhem ver- trekkenden fgd. Directeur, dhr. F. J. Mijnssen. Al1 en, van assistent tot hulp besteller toe, waren genoodigd in het café Boudeling, waar menigen dronk „ewiid werd aan den scheidende en zijn familie. De feestelijkheid werd besloten met een heerlijk souper. Aan dezen disch werddoor den assistent Kooman, als oudste ambtenaar in dienst, den heer Mijnssen dank gezegd zoowel voor het geen de ambtenaren gedurende meer dan 5 jaar op zoo ondubbelzinnige wijze hebben mogen genieten, als voor den heerlijken avond hun thans bereid. Hy sprak van den heer Mijnssen als een bovenmate sympathiek chef. Moge het den heer Mijnssen in zijne nieuwe stand plaats wel gaan. Vllsslngen. De heer G. J. Léonard, werkmeester le kl. bij de Staatsspoor alhierwordt met ingang van 1 Decem ber overgeplaatst naar Nijmegen, terwijl op dienzelfden datum de heer M. E. v. Fuiken, werkmeester lekl. te Nijmegen, overgeplaatst wordt naar hier. Vllsslngen. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 Januari aan den machinist aan boord van het stoom- laadstransportvaartuig voor den algemee- nen dieüst van het loodswezen in het 6de distict K. Schraver alhier ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit z(jn betrekking verleend. Vllssingen. De le luitenant J. N. van den Berg van het 4e bataljon alhier is benoemd tot kapitein bij het 3e regiment infanterie. Serooskerke. (W.) Maandagavond hield de geitenfokvereeniging „Helpt Elkan der" alhier, een algemeene verg. welke bijgewoond werd door 25 ledeD. In de bestuurs-vacature, ontslaan door het ver trek van dhr. J. Jongepier, werd geko zen dhr. J. Versluis, terwijl tot voorz. werd gekozen dhr. P. Jacobse- Verder werd nog besloten deel te nemen aan de a, s. kringtentoonstelling te Middel burg. Als afgevaardigde naar de Provin ciale Jaarvergadering werd gekozen dhr. P. Jacobse en tot zijn plaatsvervanger dhr. L. van den Broeke. vol ontslogen de heer M. Smalh ?aage alhier als dijkgraaf bij den Egbert F crus polder. Men schrijft ons uit Rilland-Bath Het schijnt in de bedoeling te liggen van het gemeentebestuur om, gedachtig aan het spreekwoord: «de aanhouder wint", nogmaals een poging te wagen om een beter station te kragen, met ook geschikter woning voor den stations chef. Mocht die poging gelukken, dan zoa er zeer zeker eon groote verbetering tot stand komen. Het tegenwoordige station met wachtkamer en woning van den stationschef is zoo primitief en ongeriefelijk mogelijk. Het is bijna nog minder dan een zoogenaamde halte. Onbegrijpelijk mag het heeten dat, waar zulk een groote behoefte aan verbetering is, de pogingen tot verbetering door verschillende autoriteiten, vereenigingen en zoo meer, schipbreuk hebben geleden. Temeer verwondering wekt dit nog, als men jin aanmerking neemt, dat het verkeer ook nog niet zoo onbeduidend is. Uit het verslag over 1911 blijkt, dat in dat jaar werden vervoerd 106 reizigers le kl., 981 reizigers 2e ki., en 12868 reizigers 3e kl.totaal 13455 reizigers. In de gemeente kwamen aan 211 reizigers le kl., 675 reizigers 2e kl., en 9709 reizigers 3e kl.totaal 10595 personen. Er werden 12 wagenladiDgen dieren vervoerd ei 125 stuks enkel vee; er kwamen aan 8 wagenladingen levende dieren en 35 stuks enkele. Aan yi- en vrachtgoederen werlen vervoSrd 11664 tonnen en aangevoerd 4683 tonnen, waarvan 1115 tonnen aan steenkolen, cokes en briquetten. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat onder het aantal reizigers niet begrepen zijn zy, die reizen op kilometerboekjes, kilometerkaarten, vacantiekaarten, rondreisbüjetten enz. voegt men deze hierbij, dan is het aantal beduidend meer. Aanbeveling zou het zeer zeker verdienen, dat er niet alleen een adres uitging van den Baad, maar dat ook de landbouwvereeniging «Rejjgers bergh" door een zelfde aetie adhaesie aan de pogingen van den Raad betuigde en ook verscheidene ingezetenen een adres verzonden, voorzien van zooveel hand teekeningen als maar mogeiy kis. (Zouden hier de mtestinvloedrijke personen buiten den Raad niet eens samen kunnen werken Door eendrachtig samenwerken, gepaard aan een ernstigen wil, zou het plan, gerugsteund door de afgevaardigden van „hoogere colleges, wellicht verwezen lijkt" kunnen worden, en in een sedert jaren bestaande behoefte worden voorzien. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heinkenszand door P. Warners te Gapingenaar Ssllingen door H. Stoel te Vledder; naar Wap- serveen door A. H. de Boer, cand. te Gro nie gen. Bedankt voor Jelsum, Kedichem en Akersloot door A. H. de Boer, cand. te Groningen. Ds. F. J. P. Moquette, pred. te Rotter dam, die 28 Nov. a.s. zyn gouden ambtsju bileum hoopt te vieren, heeft emeritaat aangevraagd tegen 31 December a.s Ds. Moquette is 76 jaar oud en is reeds vanaf 22 Febr. 1891 in de Maasstad werk zaam. Zyn vorige gemeenten waren Jut phaas, Sluis, Hykersmilde en Sneek. BJJ legde in 1861 het candidaatsexamen af voor de Waalsche Commissie. Geref. Kerken. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek door W. E. van Duin te Ouddorp. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Ter NeuzöndoorJ. Fraanje, cand. en voorganger aldaar. Bedankt voor Gouda door J. Fraanje, cand. te Ter Neuzen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te RotterdamP. de Groot te Noordeloos en H. Janssen te Leiden. Middelburg. De heer J. Maas, die be noemd werd rot tydelijk-onderwljzer aan de Chr. school (Gravenstraat) alhier, ont ving ook een benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school te Arnemuiden. Geslaagd op het examen vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek te Rotter dam de heeren G. M. A. Laernoes en J, J. v. d. MeuleD, beiden te ViissiDgen, A. Schout te Grjjpskerke, de dames C. M. Rivière te Middelburg en C. B. Stuy te Biggekerke. Te Rotterdam is benoemd tot lee- raar boekhouden en handelsrekenen aan de Handelsschool de heer mr. A. J. Sauer aldaar. Het voorstel tot het instellen van een zevende leerjaar aan school C werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met 9 tegen 7 stemmen werd besloten de open bare leeszaal voor één jaar een bjjdrage te verleenen van f 800. 's-Gravenhagft. De Koningin is zeer 1 wei H. M. ontvingmej. Bennen dienaar Griekenland vertrekt, en nam afscheid van haar. Hij wensehte, evenals de heer De Visser, meer risico-overdracht. Als daar aan worit voldaaD, zal hy voorstemmen. De heer Van Doorn vraagt wat het Christeiyke is in het ontwerp. Hy be strijdt, dat staatspensionneering is een boete op de spaarzaamheid. Spr. voelt veel voor het Belgische stelsel, en be- strydt ook de samenvoeging van inva- liditeits- en ouderdomsverzekering. Volg6ns de Excelsior heeft Poincaré een bemiddelingsvoorstel op den grond' slag van autonomie aan Macadonië in gediend, hetwelk Turkye heeft afgewezen Berlijn. Op deRyksceintuurbaanzyn twee treinen in elkaar gereden. Veertig personen werden daarby gewond, waar onder 4 [ernstig. De materiëele schade is aanzienlijk. 18 j. ong.J. Lampers 70 j. man van C. Botting; J. A. de Ruyter 52 j. man van L. Hillebrand. GOES. Huw.-aan-g. 29, Petius Claeys 47 j. jm. te Oudelande en Catharina Westdyk 36 j. jd te Goes; 30, Johannes Antonie de Witte 20 j. jm. en Adriaca Verdonk 22 j. jd. G a b o r e n 29, Job z. v. Adriaau Jobse en Jacomina Dekker. Overleden: 28, Neeltje Zweedyk d. 20 j. ongeh. Van 26 29 Oct. VLISSINGEN. Bevallen: J. van Duin geb. Wezepoel d.; A. Was geb. Osin- ga z. Overleden: H. J. Weymar 40 j. vrouw van C. P. A. van HamA. Steen- haard z. 13 m. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het maken en inhan- gen van een paar yzeren buitenebdeuren voor de groote schutsluis van het Kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. Raming f23000. Inschryvers: de heeren Penn en Bauduin, Dordrecht, f 24,300; firma Ten Horn Jacob, Veendam, f23,200. Album voor Harmonium of Orgei van verschillende arrangementen en oorspronkelyke werken, bestemd voor huiseiyk en kerkelijk gebruik bewerkt door M. H. van 't Kruys 2e serie baud II. Leiden, G. Los, Wy hadden reeds meermalen het ge, noegen op deze mooie uitgaaf de aandacht te vestigen. Id den titel reeds ligt de aan wy zing van het vele goede dat in de verschillende opvolgende «banden" geboden wordt. En ook deze 2e band bevat weer een keur van arrangementen van Bach, Mendelssohn, Mozart, Van't Kruys, Valerius, e.a. wy bevelen daarom by vernieuwing ook deze 2e serie aan OOSTBURG, 30 Oct. 1912 Oude Tarwe f 12, hi 12,50, Nieuwe Tarwe f 9,— f 11.25. Rogge f 7,h f 7.25 per H.L. Nieuwe Winter gerei £10, 75 A i f 11,10 Zomergerst f 10.75i f 11,Haver (nieuwe) f9.A f 11,Kookerwten f 14,— A f 16, per H.L. Voererwten f 0,A fO,—Paardeboonen f 9,50 A f 9,75 per H.L. Waar ket er niet bij staat, is de prijs per honderd kiio. Het artikel van deu heer K. Wiele maker, reeds Dinsdag ontvangen moet wegens plaatsgebrek wachten eveneens een groot gedeelte van het raadsverslag van Middelburg. Van 28 30 Oct. MIDDELBURG. Bevallen: M. Bal leur geb. de Jonge; E. Huybregtse geb van den Broeke z.C. Legerstee geb. de Klerk d. Overleden: N. C. A. Willemse z, Naar waarnemingen in den morgen van 30 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 31 Oct. Hoogste barometerstand 765.3 te Nice laagste stand 735.6 te Valentia. Meest krachtige tydeiyk wellicht storm achtige zuideiyke tot zuidwesteiyken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht, regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Tot het plaatsen van Advertentiën niet afkomstig uit Zeeland, betref fende Handel en Ny verheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch UITGELOOT iade geldleeuing 1892 der Gereform. Kerk Middel burg (B) Betaalbaar vanaf den len Novem ber bij den Boekhouder A. J. REMIJN, Krommeweele. Middelburg, 30 Oct. 1912. Gevraagd loon 20 5, 23 cent per uur. GASFABRIEK WEMELDINGE. Er bestaat nog gelegenheid om tegen verminderden prijs Wintercontracten voor Vee voeder af te sluiten. oud 12, 14, 18 maanden, bij R CLARISSE, Zoutelande. De Notaris J. W. VERHULST, zal op des voormiddags te 10 uren, aan de Stoomhoutzagerij van de firma I. de BroeKert «S Co., op den Schoor- steenvegerssingel te Middelburg, in het openbaar f alsRibhout, Vlotdelen, Grenen Dorschvloerdelen, geschaafde en ge ploegde Delen, Achterdelen, Schalen, Schrooten, Afzaageinden, Latten en Tengels, eiken Ribben en Palen, Ol men Planken en meer. Aanvangende Vrijdag 15 Nov. a.s. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op te Kloetinge, ten verzoeke van den heer J. A. Trimpe Burger, A. des voormiddags om 9'/s [uur. le. In den Hem, al de Appel-, Pere-," Kerse-, Note- en Tronkboomen. 2e. In den boomgaard, in pacht by C. Trimpe, tegenover A. Klap, 7 OlmeD, metende tot 2.10 M. omtrek, 1 Esch van 1.20 M. omtrek. 3'e. By de hofstede, bewoond doorA. de Groene, 15 Esschen, meteDde tot 1.85 M. omtrek, 5 Olmen, metende tot 1.95 M. omtrek, 4 Abeelen en 1 Ganada. Byeenkomst in den Hem. B. des namiddags om l'/a uur in de herberg by Dagevos. le. 8 perceelen hakhout, als: 6 per- ceelen te Kloetinge in Jachthoek (ge nummerd) en 2 perceelen te 's-Graven- polder in Zwake by de Weel en den Uitslag. 2e. 3 perceelen Beesten peeën te Kloe tinge in den boomgaard by den Zomer- weg, 3 perceelen Beestenpeeën te Kloe tinge aan den Abbekinderen Zandweg in den kerseDboomgaard. Een party beestenpeeën te Kloetinge in het plantsoen in Gasjeshoek, te ver koopen per 60 K.G. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK, te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes, ten ver zoeke van Mej. L. C. HufKens, bestaande o. a. uit 1 raah. Secretaire, dito Chiffonniè re, dito Buffet, dito Salontafel, 2 dito Ronde Tafels, 1 dito Ledikant, 1 dito Waschtafel, 1 dito Nacht tafel, 6 dito Stoelen met trijp zitting, zwart notenh. Piano (Au- cher frères Paris), 6 Stoelen met rieten zitting, 6 zwarte Weener Stoelen, Canapé met trijp, Canapé met leer, 2 Penanttafeltjes, 2 vierk. Tafels, 2 Bedden met toeb., Ressorts, Vloerkleed, Gordijnen, Vloerzeil, Looper, Spiegels, Gas- comf oorGaslampenW aschstellen, Kachels, Glas- er. Aardewerk, enz. Voorts. als Kijkdag Dinsdag te voren. GEBRs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 3