No. 26 1912 Woensdag 30 October 27e Jaargani NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DEJONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN SEKTTOIESMXISra-SXD A Gr. Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—1® regels 1.—, iedere regel meer 10 cent. (31 October 1517.) Wat Almacht had verkoren, was zwakker werktuig 1 't Was een boet'ling, arm en klein, een monnik zonder glans van vaad'ren, als onrein verworpen bjj zichzelv', maar hjjgend naar heileving naar zielsbevrij ding uit der zonde nacht en hel. 't Is LutherWorstelend in de engte van zfln cel, of zwervend door de stad der Cesars, vraagt hy beide, wat geen van beide heeft te geven En God zeide „Daar zy licht 1" en 't licht verrees hem uit dat Woord, op Erfurt's kloosterstof heroverd Ja, hij hoort als uit Gods eigen mond den Evangeliezegen „fceloofDe zaligheid wordt door geen doen verkregen „van menschen. Ze is Gods werk. Gerechtigheid en heil „voor schat noch wijsheid, voor geen boete of aflaat veil, „is gave van Zijn liefde aan zondaars, 't Eeuwig leven „(Geloof in Christus en Zijn zoenbloedis gegeven". Dat Woord werd leven in zijn ziel, wordt in zjjn mond een overwinnend zwaardHervorming 1 't Was uw stond. De Monnik, in de kracht van 't Heil hem aangebroken, heeft op den dag te Worms't getuig'nis uitgesproken Daar staat hij I Ja, God hielp. Daar knielt hij, keer op keer Onweders drijven af, en regens plassen neêr gevaarten storten in, die de eeuwen re8ds trotseerden, en waarheden staan op, die als in 't graf verteerden. In 't huis des Heeren is de kandelaar geplaatst, en schittert van een licht, dat Rome zelf-weêrkaatst. Da Costa. 30 Oct. 1912. Ommen. Wy hebbeD gisteren den uitslag der Kamerverkiezing in bovengenoemd di strict meegedeeld, echter zonder commen taar, dewijl wij vreesden, zij 't ook maar door het geringste tekort aan zelfbeheer - sching, ook maar één woord te schrijven dat den dissantieerenden broeder kren ken kon. Ook nu nog achten wy 't het best over het gepasseerde weinig te zeggen, overtuigd als wy zijn dat bij 't gros der antirevolutionairen leedwezen en smart gevoel over 't gebeurde den boventoon zullen hebben, gelijk wij in de Eoomsche .bladen nuchtere spijt zagen uitgesproken. Hoe langer wjj evenwel over deze din gen nadenken, hoe inniger onze over tuiging wordt, dat het gebt urde te Ommen leiden moet tot een breede bespreking in de pers, daarna in de Kiesvereenigin- gen en vervolgens in een vergadering met besturen uit de drie Rechtsche partUgroepen in elk district; dewijl het niet te denken is dat het plotseling uit gekomen kwaad slechts een plaatselijk karakter zou dragen. Het zou hoogst onvoorzichtig zijn, 1913 tegemoet te gaan, zonder den uitdrukkeljjken waarborg tegeD gebeurlijkheden als zich te Ommen hebben voorgedaan. De Nederlander, leuk als altijd in der gelijke gevallen, noemt het gepasseerde in Ommen Bronsveldiaansch gedoe, pleit voor den gekozene verzachtende omstan digheden, en - geeft onder de hand een mep aan de Roomschen die „er uit leeren kunnen dat het zich blindelings aansluiten by de antirevolutionairen met volkomen voorbijgang van de veel ge smade christelijk bistorisehen zij a ge varen heeft". Een opmerking, even ge zocht als onjuist, dewijl immers opeen na alle twaalf de Christelyk-Historische Kamerleden, enkele zelfs voor een zeer belangrijk deel hun zetel danken aan de Roomsche kiezers. Wat ons het meest in deze geschie denis spijt is, dat een edelman die den dubbel-mooien naam AeDeas Mackay draagt, zich tot dit spel heeft geleend hetwelk, ook met zijn weten, bedoelde „Kuyper" te treöen, eten man onder wiens schier levenslange bezielende leiding in den loop der jaren triomfen werden be haald, als vrucht waarvan zoo menig geestverwant en standgenoot van dezen ontrouw gebleken edelmaD, die anders allicht in vergetelheid zou zijn wegge storven, kon plaats nemen in de rijen van de .mannen van beteekenis". De cijfers. Alle partijen geven toe dat al wat li beraal en socialist is in Ommen bij de herstemming op Mackay zjjn gegaan. Wjj zouden zeggen sluipmoord hebben gepleegd. Eet Volk (soc.) schrijft: Als men de cjjfers van da éérste ver kiezing legt naast deze van de herstem ming, dan komt men tot het resultaat, dat nagenoeg alle kiezers die een vorig maal op een ander dan de anti-rev. can- didaat v. d. Vegte hebben gestemd, thans zoo goed als eenparig op den chr.-hist. heer Mackay zijn overgegaan, en dat de kiezers, die bjj de herstemming voor het éérst zjjn opgekomen (816), op 'n honderd na eveneens op den heer Mackay hebben gestemd. Eet Vaderland (u. 1.): Vermoedelijk zijn de meeste, zoo niet alle liberalen op hem overgegaan, waar schijnlijk ook de sociaal-democraten. Voegt men de stemmen, die bij eerste stemming door deze beide groepen en door de cbristelljk-historischen zjjn uit gebracht te zamen, dan komt men echter op nog slechts 3600 stemmen, en ver meerdert men dit met 12 pCt. voor de kiezers, die er nu meer hebben gestemd dan op 21 October (toen 7040, nu 7856), dan komt men op een goede 4000. De heer Mackay .heeft er echter 300 meer dan dit getal. Waarschijnlijk wjjl een aantal chris- telljk-historischen die op 21 October niet op den beer Mackay stemden, omdat deze de candidatuur toen niet had aan genomen, maar op den heer Van der Vegte, die dat wel had gedaan, en die bovendien de officieele candidaat der coalitie was; thans den heer Van der Vegte in den sceek hebben gelaten en op den heer Mackay hebben gestemd, zooals in het district werd verwacht. Deze uitslag klopt daarmee, al is het opvallend en ziedaar de tweede ver rassing die verwachting zoo duidelijk door] de cijfers bevestigd te zien. Immers, indien men nagaat, dat de vermeerdering van het aantal stemmen door trouwer opkomst 12 pCt. bedraagt, en men past dit toe op de stemmen van den heer Van der Vegte, dan zou deze er nu ruim 400 meer verworven moeten hebben dan op 21 October. Hij heeft er echter slechts een goede 100 meer. Er moeten dus stemmen, die vroeger op hem waren uitgebracht, op zijn tegen - candidaat zijn overgegaan. Eet Centrum (r.-k.) Zelfs de sociaal-democraten hebben zich aangesloten by dit „monstervsr- bond" en eenparig hun «temmen op den als kampioen der groote Kerk aange prezen Mackay uitgebracht. Da cijfers laten daaromtrent niet den minsten twij fel over. Immers, op 21 October kreeg baron Mackay slechts 1888 stemmen en mr. Van der Vegte 3410. De liberaal en socialist behaalden toen resp. 1406 en 306 stemmen. Zonder deze hulptroepen kon de chr. hist, edelman er niet komen. Thans werden 816 geldige stemmen meer uitgebracht, dan acht dagen geledeD, waarvan slechts 111 ten goede kwamen aan de candidatuur Van der Vegte, en dus de overige (705) aan den heer Mackay. Welnu, wanneer men dit stemmental voegt by dat door Mackay op 21 October behaald en de stemmencyfers toen door den liberalen en socialistischen candidaat verworven, krygt men de volgende som 705 en 1888 en 1406 en 306 is 4305, wat op den kop af het aantal stemmen aangeeftwaarmee gisteren de heer Mackay tot lid der 7weeds Kamer is gekozen Hoe blij ze zijn! De linksche bladen verheugen zich over de verkiezing van Mackay. Het Volk, handenwryvend, profanee- rend, jubelt„Nu zal de heilige Stoel niet door een party genoot worden ingenomen Dat Kuypers zetel voor Kuypers party verloren ging, zegt boekdoelen voor de liefde waarmee zelfs het christeiyk volks deel de evolutiën van Vader Abraham volgt. Dat zyn nu eens niet de paganisten die deze Kuyper-hetze op touw hebben gezet. Het zyn de broeders in den geloove, die zelfs God hebben aangeroepen om zich in dezen strijd tusschen Gerefor meerd- en Groote Kerk-Christendom te willen uitspreken. Zullen de geloovigen nu van hunne dwaalwegen terugkeeren, nu Hooger Bestel inderdaad voorkeur heeft doen blyken voor de Groote Kerk De Nieuwe Courant (vry-lib.) in Kuyper- haat en nog meer de tradities van het oude Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gra- venhage van veertig jaar terug te binnen roepend, galmt deftig: „Deze uitslag is een geduchte klap voor de rechtsche coalitie en een die neerkomt op de goede plaats, nameiyk aan den antirevolutio nairen kant en datf juist in den hoek, waar nog gisteren dr. Kuyper zat In da keuze van het oogenblik om de samenwerking voor 1913 aan te kondi gen, zyn de hoofdbesturen der vrijzinnige partyen niet ongelukkig geweest." Eet Vaderland, zachtmoediger (mr. De Meester is de hoofdred.zegt „Voor den oud-afgevaardigde van Om men is het een persooniykechee, dat wy hem gaarne bespaard hadden gezien, maar dat wy aan zyne politiek van harte gunnen. (Want) de uitslag is een afkeu ring van den Kuyper-koers." Het oordeel der overige bladen is navenant. Te Middelburg vergaderde Maandag het 12e district (schoolbesturen, onder- wyzers en onderwyzeresseD) te weten bet Zeeuwsch gedeelte, onder voorzitter schap van den gedelegeerde van den schoolraad aldaar mr. P. Dieleman, in de ruime flink bezette gymnastiekzaal van het mooie gebouw der Christelyke Kweekschool. Onder de aanwezigen waren vei schei- dene predikanten, en de schoolopziener uit het district Goes de heer K. Brants. De voorzitter opent de vergadering en laat zingen Ps. 95 2, 3, gaat „voor in gebeden leest Col. 2 6—einde. De voorzitter spreekt daarna het ope ningswoord waarin hy zyn ingenomen heid uitspreekt met de aanwezigheid van zoovelen, inzonderheid den distr. fchool- opziener uit Goes, roept spr. een harte- lyk welkom toe, alsmede den schoolbe sturen, ook dien welke niet by den school raad zyn uitgesloten, en 't grocte aantal onderwyzeressen en onderwijzers. Spr. hoopt dat alle schoolbesturen zullen leeren inzien dat de dag dei verg. van den Schoolraad een vacantiedag moet zyn, wyT hjj is een feestdag, die bedoelt de uitbreiding van Gods Koninkryk en den bloei van 't Chr. onderwys. De voorzitter deelt mede dat de secre taris van De Unie Een School met den Bijbel de opmerking heeft gemaakt dat de algemeene vergaderingen van den Schoolraad door te weinig schoolbesturen worden bygewoond. Vele besturen zenden alleen het hootd hunner school erheen. Van de 289 in de districten 1 tot 4 en 12 waren in 1911 slechts 9 afgevaardig den aanwezig. De voorzitter brengt deze mededeeling over, met aansporing tot behartiging. Wegens afwazigheid van het onder- wyzend personeel van Krabbendyke kan Punt 1 Kennis der natuurmet name Physica (Natuurkunde) niet behandeld worden. Aan de orde komt Punt 3: de wen- seheiykheid van vervroeging der Zomer- vacantie, door die te stellen in de maand Juli. Vergrooting fler Zomervacantie door toevoeging van de dagen anders uitge trokken voor de Paaschvacantie, welke dan zou moeten vervallen. Ingezonden door het Schoolbestuur te Kapelle-Bieze- linge. De heer L. de Jager, voorzitter van genoemd schoolbestuur, licht dit punt toe. Hy wijst op het groote schoolverzuim in vele Zuid-Bevelandsche gemeenten in den tyd van bessenpluk, enz., al hetgeen zou te ondervangen zyn door het in 't puEt 3 voorgestelde. Natunriyk met in achtneming van plaatseiyke behoeften. De heer Jansen, hoofd der school te Driewegen, meent dat dan in Zeeuwsch Vlaanderen O. D. de vacantie wel duren moest van half April—1 Nov. In die maanden toch duurt aldaar de veldarbeid in vlas, ajuiD, erwten, aardappelen en bieten. Er moet komen een andere rege ling voor de stad dan voor het platteland. De leerplichtwet kan er niets aan doen. Neuzen deed al lang wat Kapelle wil; maar het schoolverzuim is er heelemaal niet mee afgenomen. De heer Pottjewyd, hoofd der school te Kapelle, bepleit als de gezondste regeling dat men vacantie geeft in de maand waarin de werkgever de werk krachten het meest noodig heeft. De heer Brants (distr. schoolopziener) dankt den voorzitter voor zyn welkomst woord aan zyn adres. Spr. is nu twee maanden uit den engeren onderwijzers] kring uit; waarmede by zich één biyft gevoelen, en als zoodanig doet hem het woord van den voorzitter in dezen kring van oud-collega's en broederen weldadig aan. Spr. steunt van harte het voorstel Kapelle. Wel is spr. nog niet zoo bekend met Zeeuwsche toestanden, doch hem is reeds van overlang bekend dat het hier met het schoolverzuim alle perken te bulten gaat. Daarom vraagt hy als districts-schoolopziener steun van de Zeeuwen. Dat zou den paperassen-voor- raad dien hy heeft te doorworstelen verminderen, maar bovenal het kind zal er door gebaat zyn. Geen ouder die het belang van het kind kent, kan en mag vrede hebben met bestendiging van zulk een diep treurigen toestand. Het kind behoort zes jaar lang zonder verzuim op de schoolbanken, zal 't voor 't leven zyn heele leven eenigszins behoor lijk kunnen gevormd worden. Er zyn districten waar door saam werking van schoolopziener en kantonrechter het schoolverzuim is gefnuikt. Zyn daar sociale nooden die het schoolverzuim gebiedend noodzakeiyk maken dan moe ten die opgeheven worden, maar het kind mag er niet langer dupe van zyn. De arbeidswet verbiedt aan dertien- jarigen het verrichten van arbeid, nog minder voegt het daar, om nog jongere kinderen gansche dagen veldarbeid te laten verrichten. In Duitschland is een zoodanige regeling vanschooltyden,dat de leerlingen per dag van de hoogste klasse een van de drie schooltyden op school zynvoor de kleineren is alle verzuim verboden. Spr. zal het lot vol doening zyn wanneer hy kan bewerken dat de kinderen althans zes achtereen volgende jaren onafgebroken onderwys zullen ontvangen. Men mag er zich niet by neerleggen dat de vacanties gere geld worden naar den veldarbeid. Veld arbeid is arbeid, dus is de vacantie weg voor het kind, voor hetwelk een uur loopen evenzeer vermoeiend is als dat het een half uur leert. Er is een plausibele reden om de va cantie van Augustus te verleggen naar Juli, omdat Augustus de regenmaand is. Maar van Paaschvacantie opofferen ontraadt spr. wyi dan deleertyd.-Janu ari tot Juli, te lang wordt, het is een paedagogische dwaasheid. Vinet heeft geconstateerd dat by het kind de ver moeidheid van geest stygt in een groote opgaande lyn, naarmate de schooltyd langer duurt. By doelde op den leertyd September tot Januari, en constateerde in December de grootste prikkelbaarheid der jeugd, een vermoeidheid der herse nen, die by kinderen niet anders ver- friacht worden kan dan door groote rust- poozen. Afgescheiden van de plaatseiyke om standigheden is het voorstel-Kapelle dan ook wel algemeen te makenZomerva cantie in Juli met een herfstvacantie van een week. Op de openbare school is een goed resultaat bereikt onder hoogen druk, laat het by ons kunnen door eigen toe doen, opdat alweer het bewys geleverd worde dat wy onze zaken zelf het best kunnen regelen. De heer Jansen komt op tegen deze „idealistische" rede. De kantonrechters krygen een heel pak processenverbaal en toch nemen de overtredingen tegen de leerplichtwet niet af. De menschen verdienen meer dan 't bedrag der boete beloopt. En dan wie kan ds opheffing der sociale nooden dwingen Een Duitsch ambtenaar dit als tegen hanger heeft geconstateerd dat de kinderen na eenige weken veldarbeid gezonder en frisscher dan ooit weer ter schole kwamen. Spr. biyft er by dat de Leerplichtwet moet gewyzigd, dat is volgens een ieder een prulwet. De conclusie door den voors itter voor gesteld wordt aangenomenverzetting vacantietyd behoudens plaatselyke be hoefte. De heer v. d. Welle, leeraar aan de Chr, Kweekschool te Middelburg, houdt daarna een hoogst belangryk, doch we gens deszelfs taaiheid moeilyk by te houden referaat over het rapport der in- eenschakelingscommissie. Spr. kan slechts enkele grepen doen uit deze twee ïyviga folianten van 840 en 980 bladzyden, en herinnert dat ge noemde commissie bjj Koninkiyk besluit van 21 Maart 1903 is in het leven ge roepen, om te onderzoeken of een reor ganisatie van het onderwys tot betere ineenschakeling van het heele onderwjjs noodig zou blyken. Nu zit hierin de moeiiykheid van behandeling van 't rapport, dat wy ons interesseeren voor het lager onderwys alleen, en voor het middelbaar slechis voorzoover het L. O. daarvoor klaarmaakt; en nu bestendigt de commissie den toestand dat zy van het L. O. naar het H. O. overspringt. Men moet dus ook het H. O. ter sprake brengenwat moeilyk is voor wie het S. O. niet heeft meegemaakt. Daar komt nog by het doel der besprekingkennis neming van den inhoud van het rapport, zich een meening vormen van de orga nisatie van het onderwys zooals die ge dacht wordt, en dan deze meening t®

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1