No. 16 1912 Vrijdag 18 (October 27e jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HtSTORISGH Gemeenteraad van Goes. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Wed. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTÏËN Bfl dit nummer behoort een Bplad. VEfiEEH Iölüf GSLE VEN. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Zitting van Donderdag 17 October 1912. Voorzitter de heer J. B. de Beaufort. Afwezig mee kennisgeving de heeren De Witt Hamer en Donner. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Hierna wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. In de eerste plaats is ingekomen me dedeeling van den heer F. G. C. Rot huizen, dat hy zjjn benoeming tot assi stent leeraar in het handteekenen aan de avondschool voor ambachtslieden aanneemt, eveneens gelijkluidend bericht van den heer P. Kakebeeke als assistent leeraar Hjnteekenen aan dezelfde school. Verder zijn ingekomenProcesverbaal van kasopneming by den Gemeente ontvanger. Goedkeuring van de Gedepu teerde van het le ^suppletoir kohier H. O. 1912. Goedkeuring van het besluit tot benoeming van leden van het col lege van zetters. Goedkeuring van het besluit tot het afstaan van een strook gemeentegrond in erfpacht aan den heer G. Reverse. Mededeeling van den heer G. C. Dun, dat hij de benoeming tot lid van de commissie tot wering van school verzuim aanvaardt. Verslag omtrent den toestand van het Waterschap de Breede Watering bewesten lerseke (1911-1912). Dankbetuiging van de afdeeling Goes van den Bondvan Nederlandsche onder wijzers, voor de gunstige beschikking op haar adres van 21 Maart jl. betreffende salarisregeling van het personeel. Adres van het R.-K. kerkbestuur te Goes, om een andere rooilijn te bepalen voor de nieuw op te richten school aan de Vlas- markt, welk adr9s in handen van B. en W.gesteld wordt ten fine van nader advies. Op de aanvragen om afschrijving of teruggaaf van belasting en schoolgeld wordt gunstig beschikt. Verder worden goedgekeurdhet le suppletoir kohier van schoolgeld voor de meisjesschool, cursus 1911 1912 tot een bedrag van f 5.— het 3e suppletoir ko hier van schoolgeld voor school A, cur sus 1911-1912, ten bedrage van f 25.60 het primitief kohier van schoolgeld voor school A, cursus 1912-1918 ad f 1265.20 en het primitief kohier vaD schoolgeld voor de meisjesschool, cursus 1912-1913 tot een bedrag van f1005. De begrooticg voor 1913 van het bur gerlijk armbestuur wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f97226.50, die voor 1913 van het gasthuisbestuur in ontvangst en uitgaaf op f 15533.35. Ben wijziging in de gemeentebegroo- ting voor 1912 wordt goedgekeurd. Aan de orde is het verzoek van de Nederlandsche vereeniging van school artsen, om eene verordening in het leven te roepen met betrekking tot het van de school verwijderd houden van kinderen, die lijdende zijn aan de ziekten in de verordening genoemd, of die tehuis in aanraking kunnen komen met lijders aan die ziekten De voorzitter zegt, dat in dezen geest alleen doeltreffend zou kunnen worden gehandeld, indien een schoolarts werd aangesteld. Met het oog op den ^flnan- cieelen toestand der gemeente vindt hy echter geeD vrijmoedigheid om aan het verzoek gevolg te geven. De heer Pilaar zegt, dat het hem spijt dat geen ander advies uitgebracht kon worden. Immers, wij zijn al eenigszïns in de lijn met da bestaande regeling. Art. 8 van de wet op het L. O., aldus spreker, geeft aan bet hoofd der school de be voegdheid, om, wanneer kinderen aan een zekere ziekte lijden aan hen den toegang tot de school te weigeren. Wan neer de ziekte langer dan 3 dagen duurt moet er kennis van worden gegeven aan B. en W. Ik zie niet in, dat de zaak uit voerbaar ia zonder een schoolarts aan te stellen. De gemeentegeneesheer was van hetzelfde gevoelen. B. er. W. hebben dat advies volstrekt niet te ontzenuwen, maar hebben zelf gezegd, dat het hun onmogelijk voorkomt zonder schoolarts aan de uitvoering te beginnen, en dat het voor de onderwijzers moeilijk is om alle ziektegevallen te constateeran. Maar in art. 8 zijn toch ook gevallen genoemd en de onderwijzer kan daaraan toch veel doeD. Zou dus toch niet in den geest van het verzoek gewerkt kunnen worden, zonder aanstelling van een schoolarts? De voorzitter-. Wanneer wij de veror dening wijzigen, dan zou dit toch alleen maar van invloed zijn op de leerlingen van de openbare scholen. De bijzondere scholen zouden er niet onder vallen. Waarom dus half werk verricht! De heer PilaarLaten we toch in deze zoo veel mogelijk doen, ook al is het dan een halve maatregel. De heer v. d. BoutDe wet noemt eenige besmettelijke ziekten, die verwij dering van de school tengevolge kunnen hebben. Zooveel kwalen tevens, die de onderwijzers onmogelijk alle kenneD. Wjj zouden onder een nieuwe verordening zeker de scholen ontvolken. Ook de heer Risch vindt het ontzet tend moeilijk, om zonder schoolarts te werk te gaan, vooral met het oog op het bezoeken en controleeren der scholeD, wat wel degelijk noodig zou zijn. De heer Pilaar wijst er nog op, dat de vele Latijn scha benamingen soms gege ven zijn aan heel gewone ziekteverschijn selen, die de onderw^zers wel kennen. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt gehandeld met het verzoek. Aan de orde is het verzoek van het g8meen1 ebestuur van Hoedekenskerke om adhaesiebetuiging ten aanzien van een adres, door genoemd bestuur gezon den aan de Staten van Zeeland, inzake uitbreiding van de Provinciale Stoom- bootdiecstregeling op de Westerschelde. Aldus wordt besloten. Het verzoek van de onderwijzers C. 8. Kriense Lokker, J. de Kramer en J. Ruisaard, om gebruik te mogen maken van een lokaal van school C, voor het houden van een teekencursus, wordt ingewilligd. Het voorstel tot het aangaan eeoer geldleening voor de gemeentegasfabriek, dienst 1912, en wijziging der begrooting voor 1912 van de gemeente-gasfabriek, geven aanleiding tot eenige discussie De voorzitter geeft eerst nog een kleine toelichting. Het besluit is indertijd niet goedgekeurd, omdat de aflossing zoo laat begon en omdat de gasfabriek voor eenige noodzakelijke uitgaven een bedrag van f6590 noodig had. Eoh oven moest aangeschaft worden, benevens halfgene- rator en omloopregulateur. Daarom stel len B. en W. voor goedkeuring te ver leen en tot het aangaan van een geld- leening van f21700 en de begrooting daarmede te verboogen. De heer DekkerIk kan my niet goed vereenigen met het inbrengan van pos ten, als die van f6500, in den loop van een jaar, en ik kan my niet verklaren, dat men niet vooruit kan zien, of erin den loop van het jaar ook dergelijke groote werken noodig zullen zijn. De gascommissie weet toch hoeveel gas er geleverd moet worden. Het komt mij voor, dat deze post reeds vroeger bekend had moeten zyn, en niet zoo maar klakkeloos in de vergadering ter sprake mocht worden gebracht. Een begrootiüg heeft in zoo'n geval aeen waarde voor mjj. Ik zal niet tegenstemmen, want het geld zal nu wel noodig zjjnde fabriek moet natuurlijk werken. In verband met punt 13 wilde ik gaarne van d9 gascommissie vernemen of de gasprijs al of niet verhoogd wordt. De heer Temperman, lid van de gas commissie, beantwoordt den heer Dèkker ongeveer als volgt1: Het bedrijf is in de laatste maanden buitengewoon toege nomen. Vroeger bedroeg de toename van het gasverbruik 5 pCt., de' laatste maanden echter 10 pCt. Daarop viel niet te rekenen. Wat den gasprijs betreft, die is voorloopig vastgesteld op G'/a cent. Ea het is het ernstig streven van de gascommissie om dien prijs steeds zoo laag mogelijk te houden. De heer Dekker dankt den heer Tem- pc-rman voor zyn toelichtingen, doch is nog niet geheel overtuigd. Het voorstel wordt daarop goedgekeurd. De voorzitter deelt nog mede, dat de gelden tegen 4 pCt. rente verkregen kuanen worden uit de gemeentefondsen en wel f5000 uit het fonds van kazer neering, f2500 uit het weduwenfonds en f8500 uit het pensioenfonds. Op het verzoek om subsidie van de commissie voor de tentoonstelling te Middelburg (Plan 1913) kan met het oog op den minder gunstigen financieelen toestand der gemeente niet worden in gegaan. Er bestaat echter geen bezwaar om enkele voorwerpen voor die tentoon stelling tijdelijk in bruikleen af te staan. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzeres aan school B vacature mej. Goedbloed. Voorgedragen zijn1. mej. P. J. Ga- briëlse, tijdelijk onderwijzeres te Middel burg, 2. mej. A. M. van de Linde, tijde lijk onderwijzeres te Goes, 3. mej. J. W. Framjoijs tijdelijk oederwyzeres te Goes. Benoemd werd mej. P. J. Gabrielse met 7 stemmen. Mej. van de Linde verkreeg 4 stemmen, mej. Framjoijs geen enkele. Het 2e suppletoir kohier van honden belasting (dienstjaar 1912) wordt vast gesteld tot een bedrag van f86. Alvorens in geheime zitting wordt overgegaan tot de behandeling van de reclames tegen den aanslag in den hoof delijk omslag over het dienstjaar 1912 worden nog enkele vragen gesteld en mededeelingen gedaan. De heer Temperman vraagt hoe het staat met de plannen tot oprichting van de stfikerfabriek. Men verkeert zoo in het onzekere daaromtrent. Komt er nu een suikerfabriek of komt er geen. De voorzitter geeft verslag van den stand van zaken. Hy vertelt hoe B. en W. de zaak hebben besproken, boe by den heer Ruys, den hoofdinspecteur van de volksgezondheid om advies is aangeklopt, hoe bezwaren keDbaar gemaakt werdeD, boe met requestrauten gecorrespondeerd is, enz. Ook van den minister van Fi nancien was bericht ingekomen, waarin gewezen werd op de bepalingen der Hinderwet. De waterloozing zou o.a. naar de Wester-Scbelde moeten geschieden. De heer Temperman vraagt of het niet praetischer is, mondelinge besprekingen te voeren daaromtrent. Hy ziet in de oprichting van de fabriek groot voordeel voor de gemeente. De voorzitter: Het is een zaak van byzonder ingrypenden aard. B. en W. willen niet over één nacht ys gaan. Wanneer de fabriek eenmaal staat en er komen onaangenaamheden aan het Jicht, dan zitten wij er mee. De heer Temperman vreest geen nadee- ligen invloed op de gezondheid. De heer De PaauwIk ben er ook een groot voorstander van, om de fabriek hier te stichten. Doch vorderen wy wel? Er gaan geruchten, alsof B. en W. niet medewerkten. Er zyn natuuriyk groote bezwaren, maar die kunnen toch ook wel ondervangen worden. Zoo heeft de heer Kakebeeke wel medegedeeld, dat ook de kwestie van het vuile water opgelost zon kunnen worden en wel door een bewerking, die het vuile water schoon maakt. Misschien wil de h9er Kakebeeke ons omtrent een en ander nader inlichten. De voorzitterB. en W. hebben geen standpunt ingenomen, zy hebben in deze geheel objectief gehandeld. De heer Kakebeeke: Nu ik tot spreken gedwongen word ik voel er weinig lust toe moet ik mededeelen, dat wö inderdaad uit de handelingen van B. en W. een geest meenden op te merken, zooals de heer de Paauw dien schetste. Ik geloof, dat de houding van B. en W. meer moest zyn eene krachtige mede werking. De bepalingen zijn zeer be zwarend, maar waarom zyn wy niet door B. en W. met de autoriteiten in verbinding gebracht? Het comité is dan ook bang geworden, om tot oprichting van de fabriek te Goes te geraken. Kun nen B. en W. nu niet met ons mee- stryden om die bezwaren opgeheven te krygen. Daar hebben we de leiding naar de Westerschelde, dat is natuuriyk on begonnen werkDie zou haast meer kosten, dan de heele fabriek zeif. De heer Dekker: Ik verbiyd my er over, dat de heer de Paauw den heer Kakebeeke aan het spreken heeft ge bracht. Het komt my voor, dat B. en W. te koud voor deze zaak zyn. Ook al zie ik groote bezwaren, ik ben er voor dat we hier de fabriek krygen en ik ge loof toch, dat het comité op harteiyke medewerking moest kunnen rekenen. De voorzitter: Welke andere houding hadden B. en W. dan toch wel moeten aannemen Ze hebben den grootst mo- geiyken spoed betracht, steeds zoo actief mogeiyk gehandeld. Tot confereeren zyn we ten allen tyde bereid. Wy moeten toch grondig nagaan of het in het belaDg van de stad is? Wanneer de bezwaren opgeheven kunnen worden zuilen we gaarne de fabriek vooruit helpen. tie heer de Paauw: Dus willen B. en W. meewerken? De voorzitter: Zeker, gaarne. De heer v. d. BoutB. en W. moeten verder kyken. Heeren raadsleden zouden ons nog leelyker aanzien wanneer wy te overhaast gehandeld hadden, aange zien wy ter zake onkundig zyn. Het lag toch op onzen weg om degel yke infor mation in te winnen by deskundigen. De heer Kakebeeke: Ik heb alleen ge sproken over het feit, dat B. en W. ons niet in relatie met de autoriteiten ga- bracht hebben. Op deze manier zie ik geen kans, om d9 bezwaren uit den weg te ruimen. Ik geloof daarom, dat het comité werkelijk geen verdere stappen m8er zal kunnen doen. De heer v. d. BoutWanneer de heer Kakebeeke de bezwaren niet kan weer leggen, waarom zou hy dan willen, dat B. en W. het doen? De heer Dekker: Ik heb niet gespro ken van tegenwerking. Alleen heb ik ge zegd, dat B. en W. te koud tegenover de zaak stonden. Wanneer wij eens met het comité geconfereerd hadden en het met autoriteiten in verbinding gebracht hadden, dan zou dat in het belang van de fabriek geweest zyn. De heer Pilaar kan begrypen, dat B. en W. deze gewichtige zaak objectief behandeld hebben. Doch he9ft mm zich ook afgevraagd, aldus spr., of het Sas eventueel zou voldoen Zou dat niet uit gebreid" en verbreed moeten worden in verband met da meerdere scheepvaart, die de fabriek medebrengt? De voorzitter zegt, dat volstaan zou kunnen worden met het uitdiepen van de vaargeul, terwyi de heer Temperman er op wijst, dat de grootte van de schepen geiyken tred zou moeten houden met de zwaaibreedte van de haveD. Hiermede is deze discussie geëindigd. De voorzitter deelt nu mede, dat naar aanleiding van de vraag van den heer Temperman betreffende het aanschaffen van «en dry venden bok en een extra stel van acht sluisdeuren, inlichtingen j zyn ingewonnen by den heer Rothuizen. Een drijvende bok zou ons op f 10000 I komen te staan, en de sluisdeuren even eens op f 10C00. Wy vondeD, aldus spr., die bedragen te groot, om een voorstel tot aanschaffing te mogen doen. j De heer Temperman zegt dank voor de vlugge behandeling in deze. Spr. dacht j wel, dat de kosten hoog zouden zyn, doch adviseert toch om, wanneer het ee ligszins mogeiyk is, tot aanschaffing van een en ander over te gaan. Want er zyn toch groote voordeelen aan verbonden. De heer Dekker stelt thans voor om de gunstige salarisregeliDg voor .het oaderwyzend personeel, zooals die by ziekte en overiyden van toepassing is, ook in te voeren voor alle gemeents- ambtenaren. Met een aparte verordening zou dit in orde gemaakt kunnen worden. De voorzitter vindt het voorstel sym pathiek en zegt dat B. en W. dienaan gaande met een voorstel zullen komen. In de tweede plaats heeft de he8i Dek ker een aanmerking op een bepaling in het huishoudeiyk reglement van het Weeshuis, welk reglement door het bur - geriyk armbestuur is vastgesteld. Het weeshuis streeft er naar, aldus gaat spr. verder, om aan alle godsdienstige ge zindten tegemoet te koman. Art. 18 is dan echter onbiliyk. Daar staat, dat de kinderen, welke lager onderwijs genieten, de voor hen bestemde openbare school zullen bezoeken. De kinderen moeten toch ook naar de byzondero school ge zonden kunnen worden. Ik wys b.v. op het werk der Vereeniging voor Weezen- verpleging. Dat is een heeriyke arb8id. Wanneor de ouders byzonder onderwys voor hun kinderen bestem t hebben, zou die Ver. ze zeker naar öe bijzondere school sturen. De heer v. d Boutlodertyd is die bepaling er nog wel ingekomen door eön antirevolutionair raadslid, om alle kin deren naar één school te zenden. De heer DekkerMisschien met de be doeling, om ze allen naar de byzondere scholen te sturen! Da heer v. d. Bout: Neen, want dan zou dat ook gebeurd zyn. Waaneer de verordening ter hand genomen wordt, zullen wy met het bewuste artikel ech ter rekening houden. In de derde plaats komt de heer Dekker met een voorstel tot wyziging van de ver ordening tot regeling van het politieper soneel en de bezoldiging. Het voorstel gaat mede uit van de heeren Donner en De Paauw. De voornaamste wyzigingen zyn als volgtDe agenten derde klasse vervallen. Zoodat er alleen agenten eerste en tweede klasse zulleD zyn. De aanvangsjaarwedde van een hoofdagent wordt f725, die van een agent le kl. f 625, agent 2e kl. f525. Verder krygen ze dria tweejaarlyksche verhoogingen van f25 na 2, 4 en 6 jaar gemeentedienst. Agenten tweede klasse worden bevorderd tot agenten le kl., tenzy ongeschiktheid gebleken Ts. Met 1 Januari 1913 zou de nieuwe regeling in werking kunnen treden. Het voorstel beoogt dus in de eerste plaats, aldus de heer Dekker, een kleine salarisver hooging. Met het oog op de ge meente financiën durfden wy niet verder gaan. Verder worden ze niet meer bevor derd ,/by gebleken geschiktheid", doch «tenzy gebleken ongeschiktheid". Slechts is niet de bedoeling, dat één salaris er op achteruit zal gaan. Niemand meer het woord verlangende gaat de vergadering over in geheime zit ting ter behandeling van de reclames tegen den aanslag in den H. O., die alle overeenkomstig het advies vandefinan- ciëale commissie ingewilligd worden. Slechts één wordt vrygesteld. Hierop wordt de vergadering gesloten. Middelburg. In de buitengewone vei- gadeiiDg van het Prov. Comité van Anti- Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland te Middelburg te houden op Vrydag 1 November 1912. wordt de best reking van het vraagstuk der evenredige vertegen woordiging voortgezet Verder wordt be handeld b9t voorstel der Kiesvereeniging Goes, luidende: a. Het vraagstuk om trent de volkomen geiykstelling tusschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1