Middelburg. Hedenmorgen vroeg is In een sloot in den Jodengang alhier het l(jk gevonden van den 44-jarigen veekoop man J. A., wonende in da Langeviele al hier. De verongelukte, die zéér veel mis bruik maakte vau sterkeu drank en o. a. j.l. Vrijdag nog naar het politiebureau moest worden overgebracht, had gisteren avond te ongeveer negen uur zijn woning verlaten en verkeerde toen onder den in vloed van sterken drank. Na een bezoek gebracht ta hebben bij kennissen in den JodengaDg woonachtig, verliet hij die te ruim hair elf en is toen waarschijnlijk in een sloot geloopen. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. MCHTKAKEfi. Gemengde Berichten. BUITENLAND. den afgebrandeö St. Jacobstoren, totdat nu elndelfik Vrydag een tipje van het geheimzinnig waas, waarin deze toren- quaestie nu al verschillende maanden voor het groot publiek is gehuld, is opge licht. Wy weten nu n.l. ten minste, dat dr. Cuypers adviseert den toren in den oudeu vorm te doen herbouwen en deze mededeeling ia door het overgroots deel der ingezetenen met groot genoegen ver nomen. Deze toch willen vóór alles den toren zien opgetrokken in den vorm, waarin zy zeiven en ook hun ouders en grootouders in verre geslachten, den toren steeds hebben aanschouwd en dat nu nog een breedvoerige discussie te wachten staat over het materiaal waaruit de toren zal worden opgetrokken is voor velen van minder belang. Hoofdzaak is, dat ook volgende geslachten esn getrouwe copie van den historischen St. Jacobstoren naast de herbouwde St. Jacobskerk zullen vinden. Van de directie der Stoomvaart- Maatschappij //Zeeland" te Vlissingen ontvingen wy weder een exemplaar van de Nederlandsche, Bngelsche en Duitsche uitgave van den Reisgids dier Maat schappij voor den Winterdienst 1912/13 waarop wij gaarne de aandacht vestigen, onder mededeeling dat exemplaren van genoemde uitgaven van dezen Reisgids, op aanvraag door de directie steeds kos teloos worden verstrekt. Colijnsplaat De havenwerken zjjn hier zoo goed als geëindigd te beschouwen Zoowel het nieuwe als het oude gedeelte ligt vol schepen, nu de haven in ge bruik kon genomeD worden. Het geheele werk maakt een gunstigen indruk. De ligplaats voor de schepen is nu ver groot met eene oppervlakte van pl.m. 2100 Ma (een half gemet). Ver volgens is er een ruim plein om de bieten op te stapelen, dus is het geheel een zeer goede verbetering. Wolf aartsdijk. Den 16 October wordt alhier een telefoonkantoor geopend. In het verkeer van dit kantoor met de kan toren Colijnsplaat, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, Hoe- dekenskerke, Kamperland, Kapelle (Z.B.) Kortgene, Kwadendamme, Middelburg, Ovezande, Stavenisse, Wemeldinge, Wis- sekerke en Zierikzee is het verlaagde interlocals tarief van toepassing. Goes. De Christelijke Jongelingsvereeni- ging (afd. Ned. Jongelings Verbond) alhier bestaat heden 20 jaar. Al wordt dit feit voorloopig in alle stilte herdacht, toch denkt men het niet geheel en al onop gemerkt te laten voorbijgaan. Moge het der jubileeiende vereeniging gegeven zijn haren zegenrijken arbeid nog vele, zeer vele jaren voort te zetten, tot heil van de Goeschejongelingschap. Serooskerke. (W). Zaterdagmiddag kwam de Gemeenteraad in voltallige ver gadering bijeen. Het nieuwgekozen lid J. Simonse wordt beëedigd. De notulen worden gelezen en zonder bemerkingen goedgekeurd. Er is bericht ingekomen, dat de heeren J. de Visser en J. Corneüsse als zetters herbenoemd zijn. Verdei een schrijven van Gedep. Staten ovei het plaatsen van naamborden in de gemeente besloten wordt, om te blijven bij het vorige besluit, om dit aan B. en W. over te laten, indien het noodig blijkt. Ook nog een verzoek van de Commissie voor het „Plan 1913" om steun en subsidie, er wordt 116 subsidie toegestaan. Einde lijk nog eene aanvrage,om den Rjjnsburg- schen weg in onderhoud bij de gemeente te nemen daartoe wordt besloten, alleen als de weg met keien wordt belegd, en opgeleverd ten genoegen van B. en W. Wegens vertrek wordt gedeeltelijke ont heffing van boofdelijken omslag toege staan. De Raad besluit de brandblusch- middelen nog uit te breiden door aankoop van een slang van 25 Meter, en 2 zuig- slangen, en ook nog een groote acetyleen- laniaarn. Nog wordt besloten, eene brand- doos aan te schaffen voor den gemeente ontvanger, en eindelijk, om dezandputten open te houden tot 1 November. Vlissingen. Alhier heeft men van Gere formeerde zijde een Christelijke Volks bibliotheek, die men nu 3 maal per week voor deelnemers opens.elt. Het gerucht loopt, als zou het lijk van den sedert enkele dagen vermisten N. op een der schorren onder Tholen z(jn aangespoeld. Het verkeerde reeds in ver ren staat van ontbiDding. We kunnen het bericht evenwel niet anders dan onder reserve mededeelen. Ter Neuzen. Zaterdagavond had bij het in de haven komen met vallend water een Belgi-che ijzeren spits geladen met suikerpeeën en gesleept door de sleepboot „Passepartout" van Gent, het ongeluk op den Westhavendjjk vast te raken, met het gevolg, dat het schip vast bleef zitten en met laag water b(J de mast doorbrak. Toen de opvarenden bemerkten in welken be narden toestand zy zich bevonden, hebben zij al het huisraad aan wal gebracht. Het was een nieuw ijzeren schip en 't deed zijn eerste reis. Voorwaar een tieurige erva ring, vooral, omdat er van het schip niets meer terecht zal komen. Vlissingen. Gisteren is met de mail boot „MeCKlenburg" hier aangekomen Z. K. H. Prins Hendrik, die met de snel trein van 7.10 de reis Daar Het Loo voorzette. 's Heer-Arendskerke. Het fanfarege zelschap „Excelsior" alhier, hoopt in 1918 zyn 20-jarlg bestaan te vieren, door het houden van een concours van harmonie- en fanfaregezelschappen aangesloten bij de Nederlandsche federatie van harmo nie- en fantaregezel8chappen. Tot ge noemde federatie kunnen vereenigingen toetreden tot 81 Dec. a. s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterhout (toez,), A. Raabe Jr., cand. te Rotterdam. Oostkapelle. In de twee vacatures als notabel alhier, welke vacatures ontstaan zijn door het overlijden van den heer P. Zeeveld, die eerst notabel, later kerkvoogd werd, en door de benoeming van den heer Andr. Maljaars toi kerkvoogd, zijn geko zen de heeren L. Coppoolse en Jan Poppe Kz. Krabbendijke. De dag van gisteren was voor de Ned. Herv. gemeente alhier een blijde dag. Na het overlijden van ds. Bokma was de pastorie flink onder handen genomen, netjes opgeknapt en naar den eisch des t(jds bijgebouwd. En nu was de nieuwe dominé gekomen en zou zijn intrede doen. Als bevestiger trad op ds. De Voogd van 's Heer-Arendskerke. Deze had tot tekst gekozen Ps. 42 9. Ds. Muller had als intreetekst Ps. 86 10. Na de gewone toespraken werd de nieuwe leeraar door den consulent ds. Schmidt van Kapelle toegesproken. Ook waren de predikanten der naburige kerken Rilland en Kruinin- gen aanwezig, 's Morgens was de kerk vol, doch 's middags was de schare nog grooter. Een eigenaardig spaarpotje. De pen ningmeester van de commissie voor de achtste kerk der Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage (de Wilhelminakerk) werd verrast met een kistje, waarin een bij schrift, luidende„Ter zijde gelegd voor de achtste kerk der Ned. Herv. gemeente". Het kistje bleek te bevatten 37 gouden tientjes, 23 halve guldens, 506 stuivers, 441 2'/a centstukken, 3416 centen en 89 halve centen, totaal f 452,43. Geref. Kerken. Beroepen te Koog-Zaandijk (thans offi cieel), R E. van Arkel, theol. docts. aan de V. U., te Jutphaas. (Stand.) Bedankt voor Zonnemaire door W. H. Bouwman te Schoonrewoerd. In De Heraut vermaant dr. A. Kuy- per tot broedeiiyke liefde tusschen Chris tenen „Het is vreeslijk, zooals het Lichaam van Christus ook nu nog gehavend ter neder ligt. Al aanstonds is kerk naast kerk verrezen. Niet één kerk die allen omvat, maar kerk, neen niet naast, maar tegenover kerk geplaatst, en dit vaak zoo nqdig onbroederlijk, dat een lid van de eene kerk, evenals onder de mieren van twee nesten, in een lid van de andere kerk iemand ziet dien hij geen goed hart kan toedragen. En dit niet. alleen by groote kerkverschillen, zooals tusschen het Oos ten en het Westen en later b(j de Refor matie opkwameD, maar ook by zoo niets beduidende onderscheidingen als tus schen de Gereformeerden in allerlei groote of kleine kerken bier en in het buitenland de geesten verdeelen. En toch, ook dan hoort men soms taal, en leest stukken tot zelfs van doctoren in de godgeleerdheid, dat men zeggen zou Lieve vriend, als ge in plaats van den geleerden doctor te spelen, eerst eens het abc van de broe- deriy ke liefde giDgt iustudeeren „Schrikiyk 1 En om by te weeneu. „Ea toch is dit alles nog slechts het be gin der smarte. Maar ga nu eens verder, en vraag nu eens wat de saam verbinding in al die groepen van broeder A met broe der B en van zuster C met zuster D is, en wat vindt ge dan Dit, dat tal van leden elkaar voorby loopen als gingen ze elkaar niet aan dat anderen op elkaar vitten en afg9veD, als kenden ze geen hooger genot dan om van elkaar zoo ver mogelyk af te raken; en dat hier, ja, God dank, nog wel heeriyke verschijnselen van saambinding en saamvoeging tegenover staan, maar op zoo kleine schaal en in zoo beperkten zin, dat wie door de liefde van Christus in zy n ziel verteederd is, er soms by schreit. „Natuuriyk ia nu 't eerste wat ge te do"n hebt, dat ge dit voelt, inziet en ver foeit, en dat ge aanstonds in uw eigen gezin en kring begint met het doen ont waken van de saamleving in de liefde Christi. En wel zoo, dat ge, man en vrouw, zusters en broeders on-ler elkaar, ouders en kinderen, dit althans onmiddeliyk voelt en beiydtZoo we dan saam den den Christus beiyden, is elk bitter woord, dat over onze lippen komt, ja, elke schei dende opwelling tusschen ons, immers een hoon aan onzen Heiland I" Chr. Geref. Kerk. De Synode heeft besloten, dat leden van de Christen-Democratische vereeni ging geen lid van de kerk kunaen zyn, dat zy èf hun lidmaatschap moeten op zeggen, óf anders kerkeiyk behandeld zullen worden. (N. v. d. D.) De Unie-collecte bracht op te Arne- muiden met Kleverskerke f 26,57'. Het vanwege den Bond van Inspec teurs van gemeenteiyke politie in Neder land te houden examen voor de betrek kin? van inspecteur van politie vindt plaats te Amsterdam op 29 en 30 Nov., zoo noodig ook op 28 Nov. De taalstrijd. In de faculteit van geneeskunde aan de Vrije Universiteit te Brussel zal dezen winter een reeks col leges gehouden worden in het Neder- landscb, om de Vlaamsche studenten de Nederlandsche vaktermen te leeren. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegeu de vyf bestuursleden van de coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp" te Vlissingen, tegen wie wegens overtreding der boter- wet f5 boete of 5 dagen was geëischt. De kantonrechter ontsloeg de beklaagde van alle rechtsvervolging en overwoog o. a. dat noch de vereenigirg noch het bestuur der vereeniging kan geacht wor den te zyn een handelszaak en hande laars, daar het element van handel in de boterwet, geen audere beteekenis heb bende dan in het wetboek van koop handel, bier ontbreekt. Inzake den boter handelaar K. J. v. H. word het vonnis van 28 April, waarby beklaagde by verstek veroordeeld werd tot flOQ of 14 dagen, verzacht tot f 25 of 14 dagen het openbaar maken van het vonnis bleet echter gehandhaafd. Nog werd E. d. V., vrouw van G. R., te Vlissingen, wegens overtreding der melkverordening veroordeeld tot zes dagen hechtenis. Direct stond dezelfde vrouw weer terechtthans verklaarde de apotheker Ockenburg, dat er water by de melk was gedaan. De eiscb luidde weer zes dagen hechtenis. Eenzelfde feit werd touw de M. ten laste gelegd; hierin legde de apotheker Engeling eenzelfde verklaring af. Eisch f25 of 5 dagen. Hierna was aan de orde de zaak tegen den hoofdagent der maatschappy „Het Witte Kruis* 8. M. te Middelburg, voor wien ook mr. Salomon uit Den Haag als gemacbtigde optrad. De inspecteur van politie S. Kosten kocht van beklaagde een obligatieleening, welke recht gaf tot deelname in de eerste klasse der staats loterij. De directeur der Maatschappy gaf inlichtingen over de wyze van werken zyner instelling. De ambtenaar meende dat wel de volgestorte obligaties een ge oorloofd bedryf is, doch niet de biljetten die vo r éér o klasse worden afgegeven en elschte f10 of 3 dagen. De gemach tigde trachtte in den breede uiteen te zetten en aan te toonen, dat alles wat de maatschappy doet geoorloofd is; by het nemen van de eerste coupon gaat men een verbintenis aan door het niet nemen der andere coupons verbreekt men die zelf, hy gaf echter den ambtenaar toe, dat men in dat geval de gestorte 75 cent niet terug krygt. Uitspraak 19 October. Centrale Raad van Beroep. 0Ongevallenverzekering In de heden te Middelburg gehouden open nare terechtzitting van dien Raad had de uitspraak plaats inzake L. v. d. W. te Wissenkerke en de firma Wed. J. v. d. B. en Zoon te Vianen (gem. Ouwerkerk) waarby de beslissingen van de Ryk8verzekeringsbank werden beves tigd en aan klagers de vorderingen wer den ontzegd. By beschikking werd het beroep niet ontvankeiyk verklaard inzake C. D. Az., Wilhelminadorp. Vrydag is aan het station Keipen een ruim tachtigjarig man, die even een joDg paard vasthield, onder de kar geraakt, voor welke dat paard was gespannen. Hy werd zoodanig gekwetst, dat hy een i ge uren later den geest gaf. Zater dagmiddag is te Dordrecht een 7-jaiige knaap te water geraakt, door de sluizen in de Spuibaven gedreven en verdronken Zaterdagochtend is teSchellu'nen by Gorinchem een arbeider uit Giessendam, die voor een zandtrein wilde uitwyken, onder een uit de tegenovergestelde rich ting komenden trein geraakt en op slag gedood. De man was 50 jaar oud en laat een weduwe met 9 kinderen na. Door het schrikken van een paard voor de Gooische stoomtram is op den weg van Buizen naar Blaricum de voerman B. onder de tram geraakt. Beide beenen werden hem afgereden In zorgwekken- den toestand is de man, ook aan hoofd en borst gewond, naar Hilversum ver voerd. Te Haarlemmermeer wordt sedert een tiental dagen een 36 jarige ongehuwde vrouw vermist. Men denkt aan een ongeluk. Een appel van 1911. Een mede werker van het Hbl. schrijft: Als een merkwaardigheid kan ik u mededeelen dat ik gisteren nog een appel gegeten heb, die in den'droogen zomer van 1911 is gegroeid, zy was bewaardIn een rruchtenkelder die ln een heuvel is in gebouwd en toen de tuinbaas die dezer dagen schoon maakte vooi den nieuwen oogst vond hy nog eenige „Aagjes® en Bellefleurs van't vorige jaar in volkomen goeden toestand. Wy hebben „Aagje* opgepeuzeld en zy smaakte nog zeer goed al waren haar waDgen van ouder- dom's rimpeltjes voorzien. - Kwaad geweten. De uitgever van een krant had een party suiker gekocht, die met fijn wit zand vervalscht was. In het eerstvolgende blad drukt hy het volgende „Ik heb van een winkelier hier ter plaatse een hoeveelheid suiker gekocht, waa.by minstens een half pond wit zand was. Als deze me niet binnen 2 dagen 7 pond goeie suiker stuurt, zal ik z'n naam publiceeren." Den volgenden dag kreeg hy van 5 winkeliers 7 pond beste suiker toege zonden. Tijd. De zwarte lijst. Tot en met den dag van gisteren heeft de aviatiek reeds 210 slachtoffers geëischt, waaronder niet zyn inbegrepen 37, die door een vlieg toestel zijn gedood, doch alleen zy die, aviateurs zijnde, door een val etc. om het leven kwamen. Het eerste slachtoffer was de Amerikaan sche luitenant Sel- fridge, passagier van Orville Wright, op 17 September 1908. In vier jaar tyd hebben 209 anderen door de aviatiek ontydig den dood gevonden. Selfridge was het eenige slachtoffer in 1908. Op 17 Sept. 1909, dus juist een jaar later, viel Lefevbre dood, dezelfde die op Groot- Persyn by 's Gravenhage leerde vliegen, toen Delagrange niet verscheen. In 1909 vielen 4 aviateurs dood. In 1910 waren er >29, 79 in 1911, terwyl in 1912 dit aantal nu reeds tot 101 is gestegen. Waar moet het heen De 210 veronge lukten behoorden tot de volgende natio naliteiten Franschen 68, waarvan 31 burgers en 26 officieren. Onder de 31 burger vliegers moeten ook de 2 vlieg- sters en 5 passagiers gerekend worden Duitschland 46, waarvan 31 burgers en 14 officieren (6 passagiers)Amerika 31, waarvan 27 burgers en 3 officieren (1 vliegster en 8 passagiers); Engeland21, waarvan 14 burgers en 7 officieren (1 vliegster en 3 passagiers); Italië 17, waarvan 9 burgers en 8 officieren (1 passagier); Rusland 13, waarvan 9bur gers en 4 officieren (1 vliegster en 3 passagiers); België 6 burgers (1 passa gier); Spanje 4, waarvan 3 burgers, 1 officier (1 pasaagier); Oostenryk 3 bur gers (1 passagier)Zwitserland idem Roemenië 3, waarvan 2 burgers en 1 officier; Nederland, Griekenland, Monte negro, Peru, Brazilië en Australië tellen elk één slachtoffer. Niet minder dan 180. De Standaard heeft vernomen, dat ten stadhuize te Amsterdam niet minder dan 130 aan vragen in behandeling zyn voor het ope nen in de hoofstad van bioscooptheaters. Drank en Zending. Het Nederland sche volk geeft jaariyks aan alcoholhou dende dranken uit 116.000.000 gulden. Het Protestantsche Nederland geeft jaariyks voor de Zending onder de hei denen niet meer d3n pl.m. 600.000 gul den. Het Nederlandsche volk geeft jaar iyks per hoofd aan alcoholhoudende dranken uit Twintig gulden. Het Pro testantsche Nederland geeft jaariy ks per hoofd voor de Zending onder de heidenen zeventien cents. De heer Van Kol in een tifoon. De heer Van Kol schrijft uil Tsuruga aan het Vad. Een zware tifoon (wervelstorm) had ons op de Japansche Zee te pakken. Vele schepen vergij gen. Spoor en tele graaf te land zjjn afgesneden, bruggen vernield, huizen ingestort. Wij kwamen er gelukkig af. De waterketel werd weg geslingerd, banken overboord, onze kof fers zweefden door de hut. Neptunus werd overal aangebeden. Doch wy kwa men, na tien uur stoomens uit den koers te zyn geslagen, heelhuids, doch weinig frisch, in Japan aan. Luchtverschijnsel. Vrydagavond is te Diemen een luchtverschijnsel waarge nomen Van het Oosten naar het Westen bewoog zich, door het zenith gaande, een heldere blauwachtig lichtende bol, een staat van vonken achterlatende. Plotse ling scheen hy uiteen te spatten. Een merkwaardig verse hynsel, waarvan we niet lezen, dat het ook op andere plaat sen gezien is Een kind zonder naam. Het Hrl. Dagbl. ontving een schryven van Haar lem, waaruit blijkt, dat op 14 Juli 1912 in het St. Elizabeths-gasthuia aldaar een dochtertje van hem werd geboren, dat tot op heden geen naam heeft, omdat de directie van het Gasthuis verzuimde het kind binnen den daarvoor bestemden tyd ten bureele van den Burgeriyken Stand aan te geven. Het blad heeft aan het Gasthuis een onderzoek ingesteld; daarby bleek, dat inderdaad door drukke bezigheden of anderszins in het St. Eli zabeths Gasthuis vrrzuimd werd het kind tydig by den Burg. Stand aan to gevet. De dokter, die by de geboorte tegenwoor dig was, gaf als gewoonte een briefje af aan de verpleegsterhaar taak was, dat aan den portier ter hand te stellen en de laatste gaat dan aangifte doen by den Burgelyken Stand. Maar de verpleegster gaf het briefje te laat aan den portier en toen deze daardoor aangifte deed na verstryking van den daarvoor aangege ven tyd, weigerde de ambtenaar van den den Burgeriyken Stand de inschryving, vóórdat de Rechtbank daarto e een vonnis had gewezen. De Haarlemsche Rechtbank heeft op 1 October j.l. vonnis gewezen en zoo kon het blad aan de ouaers me dedeeling doen, dat hun kind sedert 1 October 1912 niet meer naamloos is, doch ln de registers van den Burgeriyken Stand staat ingeschreven als Imke Wil- helmina. Glasblazen staking. Zooals wy Za terdag meldden is door het hoofdbestuur van den Bond van Glas- en Aardewer ken na bespreking met de directies der stakende glasfabrieken de stakirg offi cial opgeheven. De arbeiders evenwel be toonden zich niet instemmend met het besluit en zouden heden beslissen of zy het werk zullen hervatten. - Voorstellen uniformwijziging. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voorstellen tot wyzlging van de nieuwe uniformen en van de bepalingen omtrent de tenuen, alleen dan behooren te worden ingediend, wanneer zulks noodzakeiyk wordt geachtde tbans verkregen over eenstemming in de kleeding behoort be stendigd te biyven. Ongeoorloofd brievenvervoer. Zooals velen weten, is bet een gewoonte van tal van winkeliers om brieven, bestemd voor klanten in de buitengemeenten, aan boodschaploopers ter bestelling mede te geven, die daaruit een aardige by ver dienste maken. Dat is echter in; stryd met de wet op de brievenpostery, welke tegeDa het vervoer van brieven, in stryd met |art. 2 dier wet, een geldboete van ten hoogste f200 bedreigt, wanneer die overtreding is gepleegd door een onder nemer van 63D openbaar middel van vervoer. Langen tyd is dat echter oog luikend toegelaten, maar opeens schynt het hoofdbestuur der posteryen uit zyn hoek te zyn gekomen en heeft het aan de justitie een onderzoek gevraagd. Het gevolg {daarvan is geweest, dat Vrydag de marechaussee te Papendrecht een een boodschaplooper op fliedrecht heeft aangehouden en gefouilleerd, waarby een aantal brieven, uit Dordrecht geadres seerd aan personen te Papendrecht en Sliedrecht, op hem bevonden en in beslag genomen werden en proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, zoodat hy wel verder van de zaak zal hooren. Italië—Turkije. Heden morgen gewerd ons het somber stemmende bericht, dat de vredesonderhandelingen door de Ita lianen als afgebroken beschouwd zyn. Dat beteekent natuuriyk, zooals reeds eerder voorspeld werd, voortzetting van de vyandoiykheden, en wel, als we de berichten uit Italtaansche bron mogen gelooven, met vernieuwde kracht. Ver moed wordt, dat een kwestie, die niet onmiddeliyk met de souvereinitelt over Tripoli te maken heeft, zwarigheden zou veroorzaakt hebben. Italië zou eischen gesteld hebben, die de Italiaansche re geering als onaannemeiyk beschouwt, daar zy met haar waardigheid en zede- lyke verplichtingen niet te vereenigen zyn. Als het ernst is aan de zyde van de TurkeD, dan verbazen wy ons over hun stoutmoedigheid. Er wordt echter wel beweerd, dat het hun gewone tak- tiek is, om op het laatste oogenblik nog te probeeren of zy er nog niet wat uit kunnen slaan en het desnoods op een breuk laten aankomen, om dan tenslotte toch nog by te draaien. Het baart geen verwondering, dat ce Italianen hun ge duld verliezen, en een eind aan het ge haspel willen maken. Uit Parys wordt geseind, dat de laatste moeieiykneid, die tusschen Turkye en Italië is gerezen en die het sluiten van den vr9de in den weg stond, de wenscto van Turkye was, om alle artikelen van het vredesverdrag, die voor Turkye gun stig zyn, onmiddeliyk van toepassing te verklaren en alle artikelen, die voor Italië gunstig zijn, eerst na de goedkeuring door het Ottomaansche ParlemeEt. Zoo zou Turky& willen zieD, dat Italië on middeliyk de eilanden in de Engelsche Zee teruggaf, daarentegen zou de kwestie van het terugtrekken der Turksche troe pen eerst aan het oordeel der Turksche Kamer moeten worden onderworpen. De toestand is voor Turkye thans hoogst bedenkeiyk. De eerste dagen dezer week zjjn in ieder opzicht voor het Turk sche ryk beslissend. Turkije—Montenegro. De schermutse lingen, meer of minder hevig, zetten zich voort. Uit het Zuideiyk legerkamp wordt gemeld, dat de Turken Vrydag avond uit hun veisterkingen een tegen aanval op de Montengrynen hebben be proefd, die werd afgeslagen. Dat de Montenegrynen er by de bestorming van Detsits niet te best afgekomen zyn biy kt wel uit het bericht, dat zy niet minder dan 120 dooden en 400 gewonden hadden. Het bericht komt uit Montenegrynsche b'on, du;- mag betrouwbaar geheeten worden Van andere zyde wordt het trou wens bevestigd. Zaterdagmiddag hebben de Montenegrynen Rogamé, een Turksche sterkte in de buurt van de stad Toezi, bezet. De Turken boden hardnekkigen tegenstand. De hospitalen zyn vol ge wonden. De koning bezocht twee hospi talen en sprak iederen gewonde vrlen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2